Weinig aandacht voor Hutspotten Bibberen en klappertanden Wolters is 'n kwalijk en primitief baasje il Opnamen film Van de koele meren des doods Krakers nog niet van plan te vertrekken Dependace Lucas van Leyden naar Pieters kerkhof Rel(letje) in universiteitsraad Polonaise inleiding carnaval Op kil Stadhuisplein IDAG 22 FEBRUARI 1982 I - Een handje vol matineuze zondag wandelaars heeft giste- ren getuige kunnen zijn - van de opnamen van de Nederlandse speelfilm 'Van de koele meren des doods', naar de ge- lijknamige roman van Frederik van Eeden. i Het stukje Nieuwe Rijn tussen het antiquariaat van Brill en l de meubelwinkel van Koore- man was tijdelijk omge bouwd tot een stukje histo- f risch Leiden anno 1870. 1 Voor diegenen die er met hun e neus bovenop wilden staan was het een hard gelag. Want ondanks de stralende och tendzon kwamen de tempe- raturen niet ver boven het i vriespunt. 'j Ook op 'de set' was het een bib- e' berige aangelegenheid. Hoofdrolspeelster, Renée Soutendijk leek nog het bes te af. Haar fraaie beige kos tuum had een mantel die .er nog redelijk warm uitzag. Maar voor andere spelers en vele figuranten was het klappertanden geblazen. Urenlang moesten zij paraat J zijn en aantreden wanneer dat nodig was. Met eindeloos geduld liet regis seuse Nouchka van Brakel, samen met haar technische staf, de scène tientallen keren oversDelen, totdat uiteinde- Filmen op de Nieuwe Rijn. Het viel niet mee in de felle kou gistermorgen. Lelden lijk de 'echte' opname kon worden gemaakt. Renée Soutendijk vertolkt in deze film ten vrouw, Hedwig, die gedurende haar leven wordt geteisterd door een in tens doodsverlangen. Voor het uiteindelijke script heeft Van Brakel het nodige moe ten bijspijkeren om de ne gentiende eeuwse, dramati sche schrijfstijl van Van Ee den om te vormen tot accep tabele taal. Het is niet toevallig, dat Nouschka van Brakel weder om een vrouw als centrale fi guur in haar film heeft geko zen. Haar voorkeur voor 'vrouwelijke' onderwerpen heeft zij nooit onder stoelen of banken gestoken. Voor wie Renée Soutendijk in de film 'Spetters' heeft gezien als rebelse tiener zal haar in prachtige negentiende eeuw- se kostuums gestoken figuur tje als een metamorfose erva ren. Zij wordt in 'De koele meren' geflankeerd door De- rek de Lint en Ad Olree, die respectievelijk haar minnaar en haar echtgenoot spelen. Voordat deze film in september in de bioscopen te zien zal zijn, moeten er nog vele op namen worden gemaakt in stukjes Nederland, die nog niet door de moderne tijd zijn aangetast. Eveneens zal er in Frankrijk en Engeland wor den gefilmd. Vandaag werden op de Nieuwe Rijn nog binnenopnamen ge maakt. LEIDEN - De acht bewoners in het gekraakte pand Het Gulden Vlies zijn niet van plan het ge bouw aan de Breestraat voor woensdag te verlaten. Via een brief had het college van burge meester en wethouders de kra kers afgelopen vrijdag gesom meerd dat ze binnen vijf dagen - het monumentale pand moesten verlaten anders zou middels poli- tiedwang de ontruiming worden bewerkstelligd. De krakers meldden vanochtend dat ze aan het bekijken zijn op wat voor een wijze ze tegen dit besluit beroep kunnen aanteke nen. Inmiddels hebben ze steun gekregen van de PSP-ledenver- gadenng. De PSP heeft vanmor gen in een brief laten weten dat ontruiming helemaal niet aan de orde mag zijn. "De gemeente moet eerst maar eens aantonen dat zij een nuttiger bestemming voor het Gulden Vlies kan vin den dan bewoning". De PSP is ook van mening dat de gemeente onmiddellijk toestemming voor gas- en lichtaansluitingen moet geven. De krakers hebben gedurende het weekeinde druk bezoek gehad van verschillende gemeente raadsleden die zich op de hoogte wilden stellen van de situatie. Ook hebben de krakers een bouwkundig ingenieur uit Delft in de arm genomen om te bekij ken op wat voor manier het Gul den Vlies voor een schappelijke prijs bewoonbaar gemaakt kan worden. Vanavond zal over de eventuele ontruiming van het Gulden Vlies nog het nodige worden gezegd in de gemeenteraad. universitaire leden niet alleen in hoge mate stijlloos, maar ook nauwelijks aanvaardbaar. In een brief schrijven de bullen: "In onze groep zijn stemmen op gegaan om aan de jongste ge beurtenissen de consequentie te verbinden om voor een eventue le herbenoeming niet meer te op teren. Wij hebben als groep hier van tenslotte afgezien. Dat wij nochtans deze stap serieus heb ben overwogen moge illustratief zijn voor de diepte van onze ge voelens van verontwaardiging over de commissiesamenstel ling". Moet Wolters uit de commissie? "Wat mu betreft niet", zegt bul Van den Boom. "Want die man is toch nauwelijks serieus te ne men", kaatst hij de bal naar Wol ters terug. "Ik zou het bijzonder plezierig vin den als die man opstapte", zegt bul Kohlbeck. "We hebben ove rigens ook aan zijn partij, de Unie van Faculteiten en Dien sten (UFD), gevraagd of ze niet een vervanger wisten. Maar daar hebben we geen antwoord op ge kregen. Eerlijk gezegd begrijp ik niet zo goed waarom Wolters in die commissie gaat zitten. Hoe wel..vanuit zijn simpele denkwe reld geredeneerd is het begrijpe lijk". Wat is er eigenlijk op tegen om in een commissie een tegenstander zitting te laten nemen? Kohl beck: "Daar is niets op tegen. Maar de tegenstander moet wel genuanceerd nadenken over de dingen en dat doet Wolters, dat kwalijke baasje, natuurlijk hele maal niet. Hij is nogal primitief. En bovendien: hij moet nodig wat over ons zeggen, zelf doet hij al jaren niets in de raad". "Ach", zegt Wolters met een ironi sche ondertoon, "ik beschouw dit als een dorpspolitiek grapje. Grote invloed op m'n denken zal het niet hebben. Er is natuurlijk geen sprake van dat ik uit die commissie stap. Wat ik eigenlijk niet snap is dat de bullen een paar weken geleden, toen ik bij hamerslag werd benoemd in die commissie, niet protesteerden. Dat is toch vreemd, niet waar?" Kohlbeck geeft inderdaad toe dat Wolters bij hamerslag is be noemd. Voor het feit dat de bul len toen niet meteen protesteer den. geeft hij de volgende verkla ring: "Vlak voor de vergadering was het nog zo dat Blokhuis na mens de UFD in de commissie zou komen, maar gaande ac zit ting werd opeens Wolters naar voren geschoven. Dat verraste ons vanzelfsprekend. Wc hebben toen niet ingegrepen, omdat wc geen rel wilden schoppen. Want dat was het natuurlijk wel ge worden Ja. zoals het er nu uitziet zal het er inderdaad wel op neer komen dat we Wolters moeten accepteren". Voor de dependance van de Lucas van Leydenschool aan de Langebrug is tijdelijk on derdak gevonden. De kleu terklas en de twee lagere schoolklassen kunnen worden ondergebracht in het gebouw Pieterskerkhof 4A, waar ook de muziekschool enkele lokalen heeft. De rijksinspectie en het ministerie moeten de plannen van de ge meente, waar een bedrag van 60.000 gulden is gemoeid, nog goedkeuren. Het schoolhoofd, S. van Oosten gaat akkoord met het voorstel van de gemeente. "Een prima keus", vindt hij het. De verhuizing is noodzakelijk ge worden omdat de Sociale Dienst aan de kant van de Langebrug gaat uitbreiden. Eind april wordt daar begonnen met d^ sloop werkzaamheden. Na de zomer vakantie zal dan met de nieuw bouw voor de Sociale Dienst worden aangevangen. Sinds het vertrek van balletschool Marjolein Briër vorig jaar, zijn in LEIDEN - De buitenuniversitaire leden van de universiteitsraad (mensen van buiten de universi teit die in de raad zitten voor het 'cpntact' met de maatschappij) hebben zich zeer kwaad gemaakt over het feit dat in de commissie, die hun lidmaatschap van de raad moet beoordelen, dr. J. Wol ters zitting heeft. Iemand die zich in het verleden niet bepaald vriendelijk heeft uitgelaten over dej 'bullen'. "Zij horen helemaal niét in de raad", zei hij eens. En: "Bjullen zijn net toverballen, maar de laatste kleur is altijd róód". Door het vertrek van de balletschool zijn er enkele lokalen vrijgekomen. Het gebouw aan het Pieterskerkhof. het pand aan het Pieterskerkhof, waar heel vroeger de RK. Ulo school en later de Dr. Voorthuy- zenschool in heeft gezeten, enke le lokalen vrijgekomen. "Met een kleine opknapbeurt (60.000 gul den) en wat aanpassingen van het rooster van de muziekschool is het voor de drie klassen wel geschikt te maken", aldus een gemeenteambtenaar. "In de paasvakantie hopen we de inboe del te kunnen verhuizen, zodat de school er zo min mogelijk hin der van hoeft te ondervinden". De openbare school Lucas van Leyden aan de Aalmarkt en de dependance zullen als alles vol gens plan verloopt over twee jaar verhuizen naar een nog te bou wen school aan de Kaasmarkt. Per 31 augustus moeten de bullen opnieuw worden gekozen. Dat wil zeggen: als zij zich herkies baar stellen. Een speciale com missie is in het leven geroepen om het reilen en zeilen van de bullen te evalueren, te beoorde len in goed Nederlands. Dat nu juist Wolters in die commis sie moet zitten vinden de buiten- Burgemeester Goekoop rechts) geeft voor drie dagen het heft uit handen. Carnavalsprins Marcus neemt vooralsnog een afwachten de houding aan. LEIDEN - Het zal wel aan de kou hebben gelegen, of aan het ontbreken van een op tocht met praalwagens, maar bepaald rijendik stonden de mensen afgelopen zaterdag middag niet te kijken naar het begin van het carnavals feest van de Hutspotten op het stadhuisplein. De carnavalsvierders leek het weinig te deren; ogenschijn lijk vol goede moed begon nen zij aan de polonaise. De kopman de armen geheven, de hele stoet de heupen licht jes draaiend. Zoals het zich op de buis ook voltrekt dus. Voordat de Hutspotten hun rondjes begonnen te draaien op het plein had Prins Mar cus de Eerste - makkelijk herkenbaar omdat hij de ve ren van een heel fazantenhok op zijn hoofd leek te hebben van burgemeester Goe koop de stadssleutels gekre gen. Goekoop kreeg op zijn beurt een bosje bloemen in een, juist ja, hutspot. Wie het stadhuis - omgedoopt in Waalpaal bv., proef de woordgrap - argeloos pas seerde kon overigens nog be hoorlijk schrikken doordat iemand hem plotseling, zon der daarom te hebben ge vraagd, van een feestneus voorzag. Het betrof hier een attractie van de Hutspotten, die de in duffels weggedoken passanten - duideUjk alleen Prins Marcus de Eerste met de best geklede vrouw en man op het carnavalsfeest Rechts de heer Kluitcrs die zijn hoofd achter zijn colbertje heeft verborgen. De identiteit van de dame links u>os bij De Hutspotten onbekend. maar op straat aanwezig voor een paar boodschappen - wilden laten delen in de feestvreugde. Heel wat warmer dan op het kille stadhuisplein was het vanzelfsprekend 's avonds in de residentie van de Hutspot ten, een oord dat bij de nie t—ingewijde beter bekend is als het Anthonius—clubhuis aan de Lange Mare. Vanaf negen uur was het bal. Het Loosdrecht kwartet trad op, de Boerenblaaskapel, maar klapper van de avond was toch Ciska Peters, de al weer een dagje ouder 'wor dende zangeres van het Ne derlandse lied. Op zondag middag en —avond konden de kinderen van de volwas sen feestneuzen de schade in halen eerst was er kindercar naval, daarna disco. Vanmorgen werd het carnaval voor gehandicapten gehou den en vanmiddag om twee uur vertrokken de Hutspot ten naar het Elisabeth Gast huishof en Het Huis op de Waard Wie in het bezit is van een boe renkiel. of ergens op zolder m een stoffig hoekje nog een jurk van oma heeft Liggen kan zich vapavond melden op het Doordouwersbal. waar de jaarlijkse jolut zal worden beëindigd. Het Heuvelrug- combo en de boerenblaaska pel de Bierkouwers spelen eerst, daarna zullen Jan en Zwaan het levenslied ten ge- h°rt brengen. WIM BRANDS

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3