c Bibliotheek wordt uitgebreid Woningbouw voor kleine huishoudens ILafofcr agena Vrouwen stappen in Leiden 3- PZ in verkiezingsprogramma: Niet massaal bouwen Ook kunstuitleen in Wassenaar Besparing op energie nodig Alcoholcontro^1 in Leiderdorp Burgerlijke stand Tarieven zwembad in Zoeterwoude gaan omhoog Peuteraantal e per leidster in Zoeterwoud niet omlaag s Stad en rand ZOETERWOUDE - In de toekomst moet de nadruk bij de woningbouw in Zoeterwoude komen te liggen op een voudige en goedkope woningen en op de bouw van wo ningen voor één- en tweepersoonshuishoudens. De ge meente moet ook proberen grote panden te verwerven als verdere huisvestingsmogelijkheid van deze kleine huishoudens. In de nieuwe wijken moeten ook kleine woningen voor bejaarden komen. Dit zijn punten die men aantreft in het voorlopig partijprogramma, waar Progressief Zoeterwoude de komende verkiezingen mee ingaat. Volgens PZ hoeft er echter niet massaal gebouwd te wor den. "De behoefte aan woningen vereist in de komende jaren slechts een beperkte toename van het aantal wo ningen". De partij vindt dat nieuwbouw voornamelijk voor Zoeterwoudenaren gerealiseerd moet worden. De afwerking van die nieuwe woningen moet men desge wenst aan de nieuwe bewoners overlaten, zo menen de progressieven. Zij willen verder dat de gronden die gemeentebezit zijn zoveel mogelijk in eigen hand worden gehouden. Daarnaast wil de par tij bevorderen dat speelgelegen- heden voor kinderen beschik baar komen, zoals bijvoorbeeld in de Zuidbuurt. Stukken open baar groen die geen gebruiks waarde hebben moeten door be woners gebruikt kunnen wor den, zo vindt de partij verder. Nieuweweg Op verkeersgebied acht men het belangrijk dat de drukte op met name de Zuidbuurtseweg en de Weipoortseweg wordt terugge drongen. Men denkt ook aan snelheidsbeperkende maatrege len op deze routes. Langs de Nieuweweg moet op korte ter mijn een fietspad worden aange legd en tijdens het spitsuur moet de Oranjelaan worden afgesloten voor autoverkeer. Progressief Zoeterwoude wil ver der graag zien dat politiek ge bonden burgers aan de gemeen telijke commissies voor openba re werken en financiën kunnen deelnemen. Het spreekrecht zou volgens de progressieven in plaats van aan het eind, aan het begin van de raadsvergadering moeten worden toegestaan. PZ gaat ervan uit dat de huidige kleinschaligheid van Zoeterwou de, evenals het landelijke karak ter blijft gehandhaafd. Zij verzet zich op dit punt dan ook tegen gedachten van provinciale en rijskoverheid dat vergroting zou leiden tot meer bestuurskracht en roepen op daartegen geza menlijk actie te voeren met Bent- Langs de Nieuweweg moet op zo kort mogelijke termijn een fietspad worden aangelegd, zo vindt PZ. huizen, Hazerswoude en Stomp- wijk. Aantasting van de Geer- en Blankaartpolder wordt afgewe- Op het gebied van de inrichting van Zoeterwoude vraagt de par tij om een totaaloverzicht waarin de plannen voor de komende tien jaar zijn opgenomen. Het be leid moet er verder op gericht zijn dat buurtwinkels en kleine winkelcentra behouden blijven. Er mogen geen grote winkels buiten de bebouwde kom ko men, aldus PZ. Oud papier De partij wil ook meer aandacht voor alternatieve energie. Het verzamelen van oud papier voor hergebruik moet bevorderd wor den en er zou volgens de progres sieven weer een schillenboer in het dorp moeten komen. Verhoging van de subsidie voor peuterspeelzalen en het meer voudig gebruiken van schoolge bouwen (ook voor sociaal-cultu rele doeleinden) zijn verdere pro gramma-onderdelen. Initiatie ven voor onderwijs aan volwas senen moet naar de mening van PZ financieel gesteund worden. Voor gehandicapten moet een traplift in het gemeentehuis wor den aangebracht en moeten scholen goed toegankelijk ge maakt worden. De progressieven willen een uit breiding van de bebossing bij de Noord Aa en het doortrekken van de Weipoortseweg als fiets pad. Mogelijk moet er ook een uitbreiding van de tennisbanen komen en een meeijarenplan op sportgebied om te kunnen inspe len op nieuwe activiteiten bij het gereedkomen van nieuwe ac commodaties. Verder vindt PZ eën herbezinning op het gebruik en rendement van het zwembad nodig. Op financieel gebied wijst de party een eventueel noodzakelijke ver hoging (zelfs meer dan de trend matige) van de onroerend goed- belasting niet af. Er zou een prio riteitenlijst moeten komen om een verlaging van uitgaven te be reiken. Verder zou in de ogen van de progressieven de bijdrage van de gemeente aan bestaande welzijnsvoorzieningen wellicht iets lager moeten, om nieuwe ac tiviteiten een kans te geven. Het programma en de kandidaten lijst worden op 9 maart tijdens een algemene ledenvergadering van de drie partijen in 'Ons Huis' (aanvang acht uur) vastgesteld. MAANDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenke straat 17, Italiaanse film, Regno poli van Werner Schroeter, 20 er Expositie (1) WASSENAAR De bibiliotheek aan de Luifelbaan in Wassenaar zal worden uitgebreid. Ook komt in het gebouw een uitleencentrum van kunstwerken, een zogenaamde artotheek. In een eerder stadium werd alleen gesproken over de uitbreiding van de openbare leeszaal en bibliotheek om de uitleenmogelijkheden van boe ken en platen te verruimen. Een totale uitbreiding van 773 vierkante meter was nodig volgens de rijksnormen om de bibliotheek op de juiste grootte te brengen. In overleg met het bestuur van de bibliotheek is die uitbreiding (kosten iets minder dan een miljoen gulden) nu terugge bracht naar 520 vierkante meter. Binnen die uitbreiding moet nu ook een artotheek komen. Een artotheek samen met de bibliotheek heeft voordelen, zo menen B en W van Wassenaar. Door de artotheek in de bibliotheek onder te bren gen komen mensen makkelijker in aanraking met kunst. En zo wordt het doel van een artotheek, kunst dichter bij de mensen te brengen, bereikt. De gemeente zal al haar kunstwerken ter beschikking stellen van het uitleencentrum. Op dit moment heeft Wassenaar zo'n 550 kunstwerken in bezit. De werken, die op het ogenblik worden geinventariseerd, zijn in bezit gekomen van Wassenaar via de zogenaamde contra-prestatie. Ook wil de gemeente werken van kunstenaars van buiten Wassenaar in de artotheek krijgen. De gemeente zal kunstenaars oproepen een aantal werken in te zenden om zo de collectie gevarieerder te krijgen. Het is de bedoeling dat de artotheek op de bovenverdieping van het gebouw komt, samen met de discotheek (platenuitleen). Op die boven- etage moet ook een expositieruimte komen op de plaats waar nu de jeugdbibliotheek zit. Op de onderste etage komt dan de totale boeke- nuitleen. Het plan voor de uitbreiding zal vanavond worden besproken in de com missie onderwijs, cultuur en recreatie. Als deze commissie akkoord gaat (en ook de commissie financiën) kan begonnen worden met het maken van een bouwplan. De bibliotheek aan de Luifelbaan. Waar de uitbreiding precies moet komen is nog niet bekend. Eerst zal een bouwplan moeten worden gemaakt. In 'Auberge de Kieviet' exposeert tot en met 25 maart de Wasse- naarse kunstenares Wilh Fro- wein. Dagelijks (van negen tot twaalf en van drie tot zeven uur) zijn haar aquarellen en te keningen te zien in het restau rant aan de Stoeplaan in Wasse naar. Expositie (2) In de 'Muzenhof in Leiderdorp ex poseren tot en met 14 maart de kunstenaars Wim Snieder en Hans Duyvendak. Dagelijks vanaf twaalf uur kunnen de aquarellen van de twee worden bekeken. Carnaval In de 'Sjelter* wordt morgenmid dag een carnavalsfeest gehou den voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Het feest begint om twee uur en is om half vier afge lopen. Film In 'Taberna' (Julianalaan 1, Oegstgeest) worden woensdag middag twee kinderfilms ver toond. "Woody Woodpecker en Oswald" en "Het geheim van de gouden draak" zijn te zien vanaf half drie. Ontmoetingscentrum - hoek Bosl laan, bejaardensoos Zuid-West, jjet he de 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, m: teurfotografie, 20 uur. bc Ver. Ouders van Drugsverslaaf ris Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547 Wassenaar - gemeentehuis, comi verkeer en welzijn, 19.30 uur. Voc gemeentehuis - commissie onde n< 19.30 uur. w APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zori r' dienst van de apotheken in de regi v den, wordt waargenomen van vt 1 tot 26 febr door: Apotheek Tot Hui qq Apotheek tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38 ten noorden van de Rijn: 134604, tel zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gei heidscentrum Florijn 10. tel. 89( spreekuur: ma, woe, vr van 13-13.30 Voorschoten - gezondheidscenti v.d. Waalslaan, tel. 4641. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, 154500. WASSENAAR - Het energie bruik in de Wassenaarse meentelijke gebouwen is iri eerste helft van 1981 geste ten opzichte van dezelfde pd" de van 1980. Reden voor depx meente om te gaan onderzoel 1, wat de oorzaak daarvan is. Tevens stellen B en W voor 15.000 gulden beschikbaar!" stellen voor het nemen van "sj j] quate maatregelen" om het ho re energieverbruik terug te dr|r gen. Gedacht wordt onderrrJ i aan kleine voorzieningen het aanbrengen van tochtwer en het herstel van isolatie. J) LEIDERDORP - Bij een alcoh controle in Leiderdorp zijn in sc nacht van zaterdag op zondag 01 automobilisten gecontrolee Tweeëntwintig werden uitgei 1X1 digd voor een blaastest. Derti bleken te veel te hebben gedr<Pe ken waarvan drie veel te ve n Deze laatsten kregen een rijvi bod opgelegd. g LEIDEN - Twee dames van 29 en 31 jaar zijn gistermorgen om zeven uur betrapt bij het verven van grote roze voet stappen op het wegdek. Zij hadden dit gedaan in de Breestraat, Maarsmansteeg en Hoogstraat. Ook waren er pamfletten geplakt met de mededeling dat 'potten' (les bische vrouwen) voor hun ei gen veiligheid meer bescher ming eisten. De potten verf en kwasten wer den in beslag genomen en de twee vrouwen werden voor nader verhoor meegenomen naar het politiebureau. Te gen negen uur stormden er, volgens de politie zestien vrouwen het politiebureau binnen met de vraag waar de andere twee waren. Zij ge droegen zich naar de mening van de agenten nogal luid ruchtig en wilden het bureau niet verlaten voordat de twee vriendinnen zich weer bij de groep voegden. De politie heeft de vrouwen met enige dwang het pand moeten uit zetten. De twee dames werden om tien uur heen gezonden. Ze weigerden echter een ver klaring af te leggen. Later bleek dat er ook in de Haarlemmerstraat, de Lange Mare, Oude Vest, Janvossen- steeg en Donkersteeg voet stappen stonden. De grote ro ze voetstappen moeten arge loze voobijgangers doen gelo ven dat de Verschrikkelijke Sneeuwvrouw in Leiden is gearriveerd. Volgens een bericht dat de Sneeuwvrouw vanochtend ten burele van onze redactie liet bezorgen is ze het stad huis ingegaan en zal ze van daaruit verschrikkelijke ac ties gaan voeren. Acties ge richt tegen iedere vorm van sexueel geweld zoals het las tig vallen, intimideren en be ledigen van vrouwen op straat, in cafés, in het open baar vervoer of op het werk. Navraag bij het stadhuis leert echter dat de sneeuwvrouw nog niet is gesignaleerd. Ge smolten? LEIDEN - Geboren: Maurice Christian Danho zv. A. Mourad en P.E.C. Baars,' Jacobus zv. J. de Bruin en C. Ouwe hand, Daniël Willem Machiel zv. L.M. de Vos en P. Faasen, Trijntje Ariena Elisa beth dv. W. Ouwehand en J. van Duijn, Martin zv. N. de Jong en H.F. de Wit, Andrea dv. J. van der Bent en R.J. Lan- geveld, Tristian zv A.A.M. Koek en M. Boogerd, Lottie dv. R.A.R. Bullens en A.E.M. van Vianen, Maohamed Alli Om ar zv. L. Sahi en S.B. van den Hout, Ar nold Hendrikus zv. A.W. Schuiling en N.J. de Joode, Bianca dv. W.M. Klein en J.M.M. Nonkes, Nathalie Liboria Maria dv. J.A. van der Salm en H.M.G. van der Hulst, Bregje Reinderika dv. T. Zijlstra en L. Pruntel, Johanna Petronella dv. J. van Kooy en J. Hemmes, Simon zv. S. Vliem en H. de Haan, Bart zv. C. de Mooij en L. van der Meij, Janneke Jo hanna dv. R.L. Jurgens en H.H. Boter, Shairien Shadira dv. S. Chintoe en T. Kalicharan, Stefan Hendrikus Cornelis zv. J.C. Boot en M.C. Kager, Esther dv. L. van der Does en M. Zwaan, Martine dv L.W. Blijdorp en P. de WolfT, Michel Alexander zv. J.F.J. Zandvliet en C.M. de Haas, Anthonie zv. M.W. Wolfaart en M.M. de Haas, Simone dv. R. Koet en C. Petit, Leonardus Petrus Maria zv. J.J.M. van Zundert en M.H.E. Wubben, Hasar dv. T.M. Emrani en A. Acherrat, Liesje Chan tal dv. F. Bouwman i D.J. Le- ZOETERWOUDE Geboren: Petrus Cornelis Gerardus Boere; Hubertha Ma ria den Blanken; Catharina Maria den ZOETERWOUDE - De tarieven van het zwembad in Zoeterwou de worden verhoogd met vier procent. Alleen het persoonlijk abonnement dat vorig jaar tegen een "stuntprijs" van 25 gulden werd verkocht, stijgt harder. Het abonnement gaat nu 27,50 kos ten, een stijging van tien procent. Vorig jaar bezochten ruim 36.500 bezoekers, zo'n tweeduizend meer dan in 1980. De oorzaak van de stijging ligt vooral in het '25 gulden abonnement' dat daarom ook gehandhaafd blijft. De prijsstijgingen van de abonne menten varieert van 25 cent (voor een gewoon kaartje) tot vijf gulden (voor een gezinsjaar kaart). ZOETERWOUDE - De stichtii Kinderspeelzalen Zoeterwouc Dorp mag het aantal peuters pi leidster niet verlagen van tie naar acht. De stichting had B e W daarvoor toestemming gi vraagd, maar die is nu gewe gerd. 1 Met een verlaging van het aanfc peuters per leidster is een bedra gemoeid van zo'n 5.500 gulden En dat wil de gemeente Zoete: woude niet betalen nu er bezui nigd moet worden. Overigens zullen alle sociaal-cultu rele instellingen, zoals de stich ting Kinderspeelzalen, moetei inleveren. Het ministerie va} CRM heeft namelijk de rijksbij drage verlaagd met 6,6 procent Dat betekent dat Zoeterwoud* over 1982 tweeduizend guldeij minder krijgt. Deze bezuinigini gen worden doorberekend naai de verenigingen en instellingen die daardoor dus 6,6 procenl minder subsidie krijgen dan eerst werd verwacht. LEIDEN Met een gebroken bo venarm is een bromfietser die wilde keren in de Debussystraat in het AZL opgenomen. De 27- jarige man uit Leiden, die uit de Vijfmeilaan kwam en nog maar net op de Debussystraat reed, werd aangereden door een auto. De 24-jarige bestuurder, kon de bromfietser, die zich plotseling bedacht dat hij in de Debussy straat toch niet igoed zat en bij het keren van rijbaan verander de, niet meer ontwijken. WASSENAAR - De door het actie comité voorgestelde verkeers maatregelen voor de Wassenaar- se wijk Jeruzalem worden niet uitgevoerd. Ze zijn te duur, zo vinden B en W van Wassenaar. Het actiecomité had voorgesteld verkeersdrempels aan te leggen en éénrichtingsverkeer in te stel len voor het stuk tussen de Van Limburg Stirumstraat en de Van der Duyn van Maasdamstraat. Verder zou het eerste gedeelte van de Van Limburg Stirum straat vanaf de Johan de Witt- Nieuwe oplossing verkeersproblemen in Jeruzalem straat geheel voor verkeer afge sloten moeten worden. 3 en W hebben samen met het ac tiecomité een andere oplossing gevonden, vooral om het door gaande verkeer van en naar de winkels aan de Luifelbaan te we ren. Zo wordt het onmogelijk om via de parkeervakken aan de Van Hogendorpstraat met de auto de winkels te bereiken. Deze oplos sing is veel goedkoper en levert minder problemen op. De Van Hogendorpstraat zal in het plan van B en W van beide kanten in gereden mogen worden. Voorlopig zullen de maatregelen voor drie maanden gelden. Als de proef blijkt te slagen, worden ze definitief. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Hoofdkantoor: Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag v vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57,35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307,30 Losse nummers 0.80 Directie: G. Koopman Ptv Alg redactiechef Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Commentator W. F. J. Wlrtz tel. 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2