MERINO STOFFEN Je ruikt de lente naderen Bestrijding geluidshinder binnen bereik particulier Kruidenrekje maken -c Gereedschap voor houtsnijders Zo doe je dat Avocado het ontbijt van de arme man Broderie met rand117,95 Broderie zonder randf 14,95 Badstof stretchf 15,- Badstof, dubbel gelust110,- Badstot, velours coupon, tegen f 15,- Extra MAANDAG 22 FEBRUARI Zo kunt u een plant met vlezige wortels voorzichtig met de hand scheuren of delen. Wat is zo'n eerste maand van het jaar altijd gauw om! De dagen worden ook al weer langer en zodra het februari wordt is er in de tuin steeds meer leven te bespeuren. De bollen hebben zich van de vorst niets aangetroken en verschijnen vermetel met hun neuzen boven de grond. Komt er toch nog vorst, dan doet u er goed aan ze op nieuw met wat sparretakjes te bedekken. Het sneeuwklokje kan al bloeien, evenals de winteraconietjes. Voordat de crocussen gaan bloeien moet u er wel zwart garen over- en omheen span nen, anders pikken de mus sen de bloemen - vooral de gele! - kapot. Tijdens de vorstweken hebt u gelegenheid gehad de catalo gus van uw zadenleverancier te bestuderen. Dat is elk jaar weer een feest, want vaak ko men er nieuwigheden bij, die u toch echt eens moet probe ren. Op het Proefstation in Aalsmeer zijn ze u al voor ge weest, dus een erg grote buil kunt u er zich niet aan vallen. Een beetje avontuur hoort bij het tuinieren! Hebt u zaden besteld en ontvangen, dan is het goed ze direct te zaaien, anders lopen ze misschien in kiemkracht terug. Verschil lende kamerplanten kunt u ook zaaien, waaronder zelfs de koffieplant! Let in uw prijscourant ook eens op de zomerbloeiende bol- en knolgewassen. Daar zijn zul ke bijzondere tussen, waar van u versteld zult staan. Er zijn er voor buiten, zoals le lies en heel grappige Alliu- m(uien)soorten; maar ook voor binnen, waaronder weer diverse kamerplanten. Eind van de maand kunt u best viooltjes zaaien of leeuwe bekjes en andere eenjarigen. Dat doet u dan in bakjes on der glas met goede grond, om ze te verspenen als ze na de twee kiem blaadjes de eerste echte blaadjes ontvouwen hebben, dus vier in totaal. Verspenen is wat ruimer zet ten; wéér iets later zet u ze in een eigen potje van bijvoor beeld geperste turf. Eind mei kan het spul dan in de tuin worden uitgeplant; viooltjes kunnen dan al bloeien. Mos in gazon Als u tot de ontstellende con clusie bent gekomen, dat het groen dat u steeds voor gras nebt aangezien bij nadere be schouwing een dicht mosta pijt blijkt te zijn, dan zult u daar iets tegen moeten onder nemen. Het mos afharken en opnieuw gras inzaaien op die plekken, nadat u de grond belucht hebt door er met de riek in te steken. Er zijn voor dit doel ook prikrollen te koop. De zgn. verticuteerhar- ken dienen om het dode gras tussen het levende uit te 'kammen', zodat er weer lucht in de grond kan komen, als u met de riek of prikrol bezig bent geweest. Is mosgroei een hardnekkig kwaad, dan zijn er oplosmid deltjes op basis van ijzersul faat en strooimiddelen. Kalk strooien wil ook wel helpen. Over gras gesproken: steek eens een stuk gras uit en zet die zode in een bak in de ven sterbank. Regelmatig water geven. Als u een poes hebt eet die graag de grassprieten en laat dan de kamerplanten (parapluplantje o.a.) met rust. Poes moet nl. de haren uit de maag kwijt. Hebt u geen poes, dan kunnen de kinde ren en uzelf plezier beleven aan alle plantjes die uit zo'n brokje weiland te voorschijn komen: madelief en leeuwe- tand, hondsdraf en boter bloem. De namen kunnen ze in de jeugdflora opzoeken! Hebt u heide in de tuin, ga dan na of door de vorst de heide struiken niet omhoog zijn ge vroren. Zo ja, dan tuinturf er omheen strooien. Aardbeien overkomt dit ook. Betrek ook even de vogelnestkastjes bij uw inspectietocht. Geduren de de winter overnachten er vaak*vogels in, die altijd wel' een fooitje achterlaten. Ze moeten schoon zijn, vinden de vogels die erin willen gaan broeden. Een ander werkje dat deze maand kan worden gedaan is het scheuren en stekken van zomerbloeiende tuinplanten. Vaak hebben die in enkele ja ren tijd een ferme pol ge vormd waardoor andere in de verdrukking zijn gekomen. U kunt er over het algemeen ge makkelijk. stukken afsteken om elders te planten of om weg te geven. Om ze te scheu ren kunt u ze uitgraven en met de handen (of twee rie ken) uit elkaar halen. Planten met vlezige wortels moet u omzichtiger behande len anders kunnen de be schadigde wortels gaan rot ten. Behandel die wonden met houtskoolpoeder. Hal Overigens kunt u pas in\de grond gaan wroeten en spit ten als de 'hal' eruit is. Die harde korst kan tot zo'n 30 cm diep in de grond zitten. Als u die bevroren stukken onderspit, ontdooien ze niet of heel langzaam en planten wortelen nu eenmaal graag in een warme grond. Dit geldt ook voor het planten en verplanten van bomen en heesters. Zorg voor een flin ke plantkuil en meng wat koemest door de grond on derin; en ook door de boven grond waarmee u het gat weer dicht. Aantrappen met de teen van uw voet naar de stam, de hak maakt dan ook een 'gietgeul'. Snoeien kan, als het niet vriest. Niet aan de struiken komen die in het vooijaar bloeien! Vuistregel is: snoeien na de bloei, ook voor de in de zo mer bloeiende heesters. Bij rozen is het wat anders. Die bloeien op het jonge hout. Ze worden begin maart ge snoeid - als ze eerder uitlopen is dat niet erg, dat wordt meestal weggeknipt, omdat struikrozen zo diep worden teruggesnoeid in het voor jaar. De Nederlandse Rozen- vereniging organiseert snoei- demonstraties op 6 maart in verschillende plaatsen in het land. Wilt u daar uw licht op steken dan kunt u er als in troducé aan deelnemen (tel. 04118-1267). Zowel struik-, park- als klimrozen worden daar gesnoeid zoals het be hoort. Gebruikstuin Voordat de sapstroom op gang komt moet de wintersnoei van de vruchtbomen zijn ge schied. 'Steenvruchten' wor den later gesnoeid. In alle ge vallen de snoeiwonden af dekken, tegen de gevaarlijke loodglansziekte. Als u nog moet mesten, doe dat dan niet alleen bij de stam, maar werk de (stal)mest in de grond die door de takken wordt overschaduwd. Zo ver reiken de wortels namelijk ook. Radijs en spinazie kunt u begin van de maand al in de koude bak of kas zaaien. Denk eens aan zaailint. Van de bloem kool kunnen de weeuwen- planten worden uitgeplant; de vrijsters kunt u nu zaaien, in de koude bak. Ja, zelfs do perwten en peulen willen al in die koude bak kiemen, al zult u bij vorst en 's nachts wel moeten schermen. Blauwschokkers of capucij- ners zaait u nu in kistjes voor (onder glas) om ze in maart uit te planten; met tuinbonen kan dat ook, eventueel wacht u tot maart, dan kunnen ze in de volle grond. U moet er wel op bedacht zijn dat muizen ook gek zijn op alles wat boon is. U kunt tevens toebereidselen maken om uw poters te laten voorkiemen. Eerst de eventu eel aanwezige spruiten van die aardappels breken en zet ze niet in het donker, anders krijgt u van die bleke scheu ten die bij het planten ge makkelijk afbreken. Koop trouwens door de NAK ge keurde poters. U ziet, er is de ze maand al heel wat in de tuin te doen want de lente komt er aan! Met het uitsterven van het oude schrijnwerkersberoep leek het ook ge daan te zijn met de speciale gereedschappen die vroeger op ambachte lijke basis door meubelmakers, houtsnijders, beeldhouwers-in-hout enz. werden gebruikt. Dat ze nog in volle glorie bestaan, zagen we op de onlangs gehouden beurs Karwei in Utrecht. Een werkelijk uniek programma, naar tradi tionele maatstaven, wordt in Zwitserland gemaakt en via een aantal speciaalzaken in Nederland verkocht. Ver over de honderd types zitten daarin. Bëslist geen goedkoop spul, dat de gemiddelde hobbyist zich dan ook in de loop der jaren systematisch zal aanschaffen. Een zich langzamerhand uitbreidende verzameling vormt echter een kostbaar bezit. Het is van een kwaliteit waarop de meest kritische gebruiker niets kan aanmerken. w* e.r interesse voor heeft, kan de Nederlandse vestiging van Henckels Zwillingswerk vragen waar zo'n speciaalzaak zit. Bel even Vrooms- hoop, 05498 - 1815. Dreunende geluidsinstallaties, knetterende bromfietsmotoren, autoraces, cross-motoren, vlieg velden en autosnelwegen vor men vaak een bron van ergelijk lawaai. Lawaai dat ook gevaar lijk kan zijn wanneer het tot oor beschadiging leidt Fabriekshal len, pletterijen, gieterijen en sommige popconcerten zijn soms de oorzaak van tijdelijke doofheid. Is het iemands werk omgeving dan is het van on schatbaar belang om te weten hoe hoog het geluidsniveau is om blijvende doofheid te voor komen. Met dit kleine apparaatje dat rond de driehonderd gulden kost kan worden gecontroleerd of ge- luids-isolerende maatregelen no dig zijn. Om deze overlast effectief te bef ken is het nodig om te weten? sterk het opgewekte lawaai ij tot welk niveau het moet wor< teruggebracht. Tot nog toe f ren daar dure meetinstrumer* voor. Onbetaalbaar voor een p ticulier, vereniging of actiecoE té. Met de nieuwe IC-techrt zijn er echter geëikte geluidsi ters gekomen die het iedere die in werk- of woonomgev, hinder heeft van geluidsoverli mogelijk maakt om zelf me^ gen te verrichten. Het nieuwe handzame en rela; goedkope apparaat heet SL120 van ITT. Het is een m^ met een gevoelige, ingebouM microfoon en een duidelijk leesbare schaal (in deciBel). batterij erin is goed voor 100 t; meten. Het apparatuur wordt diend met een drukknop, w^i bij tevens een controlelamj meldt dat de meting plaatsvin] Al is het geluid van een cirkelzai ongeveer even sterk als dat y een compressor, toch ervaart menselijk oor het eerste krachtiger. Daarom is in L SL120 een filter gebouwd diei frequentie-gevoeligheid van oor nabootst. Zo wordt de ger\ ten waarde omgezet in een j normaliseerde eenheid die ev^ redig is met de door het waargenomen sterkte. Met cijfers in de hand kan m| overtuigend aantonen hoe no<j| zakelijk het is om maatregelen^ trpfferi Er valt aan te tonen q een geluidswal langs de snelwj echt opgetrokken moet wordq dat dubbele beglazing aan straatzijde nodig is of dat ty hoog tijd wordt om een knaldej per te monteren. Ook voor arc( tecten, aannemers of ambteq ren van publieke werken is h een goed hulpmiddel. Met f meter in de hand kunnen zij a^ tonen tot welk niveau het gelq is teruggebracht na verrichte beid, zoals isolatie-maatregelei De SL120 wordt gevoerd door j, afdeling meettechniek van R ning en Hartman in Den Haa Het apparaat kost, exclusief bt' f299. 1. U kunt dit kruidenrekje zo breed maken als u wilt en het ook meer of minder „etages" geven dan hier afgebeeld. Zaag de plankjes voor de eta ges (bijvoorbeeld van grenen 3 cm dik) op maat en rond de uiteinden zorgvuldig af. Eerst hoekjes afzagen en dan met surform en schuurpapier nabewerken. 2. Maak met de gatzaag het ver eiste aantal gaten voor de kruidenpotjes (enkele milli meters iuimer dan de diame ter van de potjes) en aan de uiteinden met een speed- of slangeboor gaten van 23 mm voor het rondhout. Klem tij dens die bewerking het plankje op een stuk afval hout. 3. Maak voor elk etageplankje een extra (dunner) plankje van precies dezelfde vorm. Boor daarin alleen de gaten voor het rondhout. Lijm tel kens twee plankjes op elkaar en schuur daarna de zijkan ten en de rondingen mooi ge lijk. Leg een stukje hout on der de drukplaat van de lijm- tang. om beschadiging te voorkomen. 4. Lijm twee stukken rondhout (ramin) van 23 mm diameter in de daarvoor bestemde ga ten. Het rondhout moet klemmend in de gaten pas sen. Ltat de twee stokken aan boven- en onderkant een stukje uitsteken. Leg het rek je tijdens het drogen van de lijm plat neer, met iets zwaars erop, zodat het niet "can „schranken". 5. U kunt het rekje losstaand uitvoeren, of het aan de wé nd bevestigen. Als „voetjes" neemt u twee ronde houten schijven - met in het hart een gat voor het rondhout - die u op elkaar lijmt. Om het rekje hangend te bevestigen maakt u vier klosjes zoals linksbo ven afgebeeld, lijm en schroef de twee delen aan el kaar. Rechts de „staande situatie". Links hoe het rekje (uitneem- baar) in de klosjes tegen de wand kan worden geplaatst. Bevestig de vier klosjes met schroeven tegen de wand. Let goed op bij het meten; de hoogte-afstanden moeten zo danig zijn dat het rekje ertus sen past. Berst in de bovenste klosjes steken, dan laten zak ken. De soorten die we hier kunnen ko pen komen veel?l uit Israël en gedurende de zomermaanden ook wel uit West-Afrika. Omdat de vruchten van nature de nei ging hebben van de boom te vsl- len voor ze rijp zijn, Rlukt men zo zodra ze kleur beginnen te krij gen. Tijdens niet te koel trans port rijpen ze uitstekend. Dat De oude Azteken uit Mexico noem den de peervormige vrucht „ahuacatl", de Spaanse verover aars verbasterden dat tot „agua- cate". De altijd groene boom waaraan deze merkwaardige vrucht tot rijping komt, is in de verte nog familie van de laurier. Speciaal bij de Mexicaanse avo cado is het dan ook niet alleen de vruchtx die men gebruikt. Het blad heeft een geur die aan anijs doet denken en kan daarom in de keuken worden benut. De vrucht zelf is eigenlijk meer een groente dan fruit, de Spanjaar den vonden hem toen in 1519 dan ook niet zo opmerkelijk. Sommige soorten hebben inder daad nogal weinig smaak van zichzelf, maar de moderne ge kweekte variëteiten zijn zeker de moeite waard. Het zacht romige vruchtvlees, licht geelgroen van kleur, smaakt een beetje naar no ten. Er bestaat geen vrucht die meer ei wit bevat dan de avocado, en het vetgehalte is wel 25 procent. In lariden waar avocado's heel ge woon en dus goedkcop zijn, perst men uit beschadigd fruit voortreffelijke olie. E|ie plantas r- dige olie van de avocado bevat nogal veel lecithine, een stof waaraan allerlei gezondheidspro feten wonderlijke eigenschap pen toekennen. Cholesterol dat zich heeft afgezet aan de binnen wand van onze bloedvaten zou door lecithine worden opgelost. Het wetenschappelijk bewijs daarvoor is echter niet geleverd. Tijdens het bereiden van een maaltijd moet alle keukengerei voor het grijpen hangen. Geen ge zoek in laatjes. Een rek van stevig gaas kan in de meeste keukens uit komst bieden. Het maken van zo'n rek gaat uiterst simpel omdat er pasklare gaaspanelen in de handel zijn. U kunt gebruik maken van stevig Fortinet-gaas. Dat is verkrijgbaar bij de meeste ijzerwaren- en doe - het-zelf-zaken, en tuincentra in de vorm van panelen van 40, 60, 80 en 100x150 cm. Het gaas is voorzien van een groene PVC-laag, en is daardoor tegen vocht en vuil be stand. In de tropische en subtropische landen waar avocadobomen groeien, noemt men de vrucht wel „het ontbijt van de arme man". Vooral de soort die op de Caribische eilanden voorkomt draagt bijzonder grote-vruchten die wel een psar pond kunnen wegen. Bij elkaar zijn er wel zo'n 500 yariëteiten bekend, waarvan vele gekweekt. De kleur van de vrucht kan felgroen zijn, maar ook geel gevlekt of zelfs roodach tig. De schil is glad en glanzend of dof en bepukkeld. Bijna zwart is zo'n vrucht dan vaak, of heel donker purper. De vorm en de maat is die van een kippeéi tot aan die grote peer van een paar pond. valt te controleren door zachtjé bij de steelaanzet te drukken, i „Boter uit het bos", zeiden de Azt^ ken. De meest karakteristiek bereidingswijze is dan ook er eg echte „guacamole" van te mi ken, een heel gewoon tussei doortje in Mexico. Dat is eenvo< digweg gepureerd vruchtvleé dat op smaak wordt gebraclj met zout, Spaanse peper en verq korianderblaadjes. Serveer advocado's altijd gekoeld geniet ze puur of vul ze met gaf naaldjes als voorgerecht. Of maaj er een Indonesisch nagerec^ van: een koele, halve avocadj met sterke zwarts koffie in de pi tholte. ADVERTENTIE WINKELCENTRUM „LANGE VOORT" OEGSTGEEST Maandagmiddag geopend Vrijdagavond avondverkoop per meter, 120 breed. per meter, 120 breed. per meter, 170 breed, gestreept. per meter. per meter, 160 breed. Dinsdag op de markt In Lelden Zuid-West, woensdag te Lelden tegenover VAD, vrij dag te Katwijk en zaterdag te Lelden tegen over C A A.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 20