EIDSCH DAGBLAD Europese landbouw in gevaar y9 40% Jongelui schoppen rel op Katwijks carnaval over gaswinst blijft nog van kracht SPEKLAPJES EN SLA Studie over kerncentrales zonder PvdA Politie grijpt in met harde hand GEVOLGEN Na devaluatie Belgische en Deense munt Bemiddelingsaanbod Mexico's president Goudsmid na roofoverval overleden 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. N,i| ruM IflUJGT U PE KRANT ■yjj'J NU MetuJKSimumemnx jjj tA/ \NDAG 22 FEBRUARI 1982 if 6. Koopman ^redacteur A A M Schuurmans xildredacteur R.D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 36710 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor toi.nrs w colofon IN HAAG (GPD) - De commis- lie-Beek die de gevolgen van de lluiting van de kerncentrales in bodewaard en Borssele gaat on- Éerzoeken, moet het waarschijn lijk zonder een vertegenwoordi- van de Partij van de Arbeid Itellen. 1 PvdA heeft de econoom drs. H. pamveld als kandidaat naar vo- en geschoven, maar de andere betrokkenen zijn ertegen. De so- al-democraten wensen echter t met een andere kandidaat te |comen. i commissie, bestaande uit vier nan, had er al maanden geleden noeten zijn. Voorzitter is prof. ir. J. Beek, topman bij Unilever lid van D'66. De groep moet le aspecten onderzoeken van it stilleggen, sluiten en ont- nantelen van de twee kerncen trales. CDA, PvdA en D'66 heb- Iben daarover afspraken gemaakt ■in het regeerakkoord, lat de PvdA betreft zou de om- Ivang van de commissie nu maar moeten worden beperkt tot drie fiman. Ze meent in Damveld een a uitstekende vertegenwoordiger 1 te hebben en wenst niet met een ander te komen. Damveld is ech- I ter niet aanvaardbaar voor minis- 1 ter Terlouw van economische za- I ken en de andere partners. Voor j de commissie wordt gezocht I naar deskundigen die geen uitge- I sproken voor- of tegenstander I van toepassing van kernenergie I zijn. Damveld is een verklaard I tegenstander. Explosie in Teheran EHERAN (AFP) Vanmorgen heeft zich een zeer zware ontplof- l fmg voorgedaan in de onmiddel lijke nabijheid van een grote ka- zerne in het zuiden van de l'raan- se hoofdstad Teheran waarbij veel slachtoffers zouden zijn ge vallen. Volgens de Iraanse radio is een tiental mensen omgekomen door de explosie. Gezegd werd dat een bom was geplaatst in een vuilnisbak op de hoek van de straat. Veel mensen werden ge wond. (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK - Een tiental op rellen beluste jongelui heeft zaterdag avond gezorgd voor een vroegtij dig einde van het carnavalsfeest van de wijkvereniging Hoornes- Rijnsoever in het Katwijkse ge bouw Tripodia. Het feest liep uit op een. Hierbij vielen enige ge wonden. Er werden twee jeugdi ge Katwijkers aangehouden. De wijkvereniging had voor deze carnavalsviering de grote zaal in het gebouw gehuurd. Het open bare feest trok echter niet alleen de leden van de vereniging maar ook een aantal rumoerige jonge ren. Die begonnen al snel met bierglazen te gooien en dans groepen lastig te vallen. De problemen bleven echter be perkt tot het moment dat er met rotjes werd gegooid. Het bestuur besloot toen het openbare feest te beëindigen en met de leden en donateurs in besloten kring ver der te gaan in het eigen gedeelte van het gebouw. Dit besluit viel bij de jongelui niet in goede aarde. Ze probeerden ook de verenigingsruimte bin nen te dringen. Dat leidde tot een vechtpartij, waarbij enige bezoe kers verwondingen opliepen. Twee politiemensen slaagden er in de jongelui naar buiten te werken. Maar zodra hadden zij hun hielen gelicht of de jongeren probeer den weer de zaal in te komen. Opnieuw kwam de politie - in middels versterkt met vier Noordwijkse collega's - in actie. Onder toezicht van Katwijks burgemeester Bos werden de knapen met harde hand Tripodia uitgewerkt. Het bestuur van de wijkvereniging besloot toen maar de feestelijk heden te stoppen. Maar daarmee was de rust nog niet terugge keerd, want de jongelui begon nen hun woede over de vroegtij dige afloop van het feest te koe len op winkelruiten en telefoon cellen aan en op het Hoornes- plein. Twee knapen werden aangehou den. In de loop van de nacht wer den zij na het opmaken van een procesverbaal wegens vernieling en geweldpleging weer vrijgela ten. De Nederlandse delegatie op de vergadering van EG-ministers van financiën in Brussel. Links Duisen- berg, president van de Nederlandse Bank, in het midden minister Van der Stee voorzitteren rechts the saurier-generaal Korteweg van het ministerie van financiën. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal de aardgaswinsten van Shell en Esso voorlopig niet afromen. Wel zullen er hardere afspraken worden gemaakt over de extra investeringen van de oliemaat schappijen en vooral over de controle daarop. Wanneer blijkt dat de maatschappijen zich niet aan de afspraken houden, zal het staatsaandeel in de gaswinsten alsnog worden verhoogd. In grote lijnen is dit het vergelijk waaraan de ministers Den Uyl (PvdA, sociale zaken en werkge legenheid), Terlouw (D'66, eco nomische zaken) en Van der Stee (CDA, financiën) vandaag de laatste hand leggen. Tijdens de ministerraadsvergadering van vrijdag waren de coalitiepartners al dicht tot elkaar gekomen. De ministers van CDA, D'66 en PvdA erkennen dat de oliemaat schappijen zich houden aan het zogenoemde gentlemen's agree ment (heren-afspraak) die voor malig minister van economische zaken Van Aardenne met hen maakte over extra investeringen. Daarom is er op dit moment geen reden het staatsaandeel in de gaswinsten te vergroten In PvdA-kring wordt die heren-af spraak echter omschreven als „slap gedoe, waar je alle kanten mee uit kan". Er moeten duide lijker afspraken komen, waarbij vooral de mogelijkheid om de maatschappijen te controleren wordt vastgelegd, vinden de so cialistische bewindslieden. In de Tweede Kamer heeft ook D'66 voor zo'n „aanscherping" van de afspraken gepleit. De PvdA vindt dat Shell en Esso te veel met fluwelen handschoenen zijn aangepakt, in het verleden door Van Aardenne maar ook nu nog door Terlouw. De maat schappijen moet de pin op de neus worden gezet. Morgen moet Terlouw in de Twee de Kamer zijn begroting verdedi gen. Daarbij moet hij een kabi netsstandpunt over de aardgas- winsten kunnen melden. De Belgische hoofdrolvertolkers in het Brussel devaluatie-debat: links premier Martens, rechts mi nister Declercq van financiën. Tri i Wij wiuen een Kanaal, een scni W einig verandering elkaar spreken". aldus Lopez. Zonnig weer. Minimumtemperatuur om streeks min 4 graden, middagtemperatuur ongeveer plus 5 graden. Zwakke tot mati ge zuidoosten wind. Zon op: 7.40, onder: 18.08 uur. Maan op: 8.13, onder: 17.36 uur. Hoogwater in Katwijk om 3.08 en 15.15 nur, laagwater om 11.10 en 23.27 uur. BRUSSEL (GPD) De officiële koers van de Belgische frank is met 8,5 procent verminderd. De Deense kroon gaat met drie procent omlaag. Tot deze devaluaties hebben de ministers van financiën van de Europese Gemeenschap vannacht in Brussel be sloten na twaalf uur lange moeizame onderhandelin gen. MANAGUA (Reuter/GPD) - President Jose Lopez Portillo van Mexico heeft vannacht bemiddeling van zijn land in de politieke conflicten van Midden-Amerika aangeboden en er bij de Verenigde Staten op aangedrongen in het gebied niet militair tussenbeide te komen. Lopez bevond zich in Nicaragua voor een bezoek van twaalf uur om 's lands hoogste onderscheiding, de orde van Augusto Cesar Sandino, in ontvangst te nemen. Nadat de onderscheiding hem was gegeven zei president Lopez Portillo in een toespraak tot ongeveer 50.000 mensen dat de conflicten in het gebied "Midden-Amerika en het Caribische gebied bedreigden met een ramp van onvoorstelbare omvang". 'Wij willen een kanaal, een schakel, zijn tussen hen die niet meer met De ministers van financiën zijn er niet in geslaagd overeenstem ming te bereiken over de gevol gen van deze koerswijziging voor de Europese landbouw. Zonder aanvullende maatregelen zouden de Belgische boeren groot voor deel hebben bij de devaluatie. De ministers hebben daarom afge sproken, dat geen enkele Euro pese lidstaat voor zijn landbouw voordeel van de devaluatie mag hebben zolang de nieuwe land bouwprijzen niet zijn vastge steld. Dat zou per 1 april moeten gebeuren. Het is echter nu al dui delijk, dat de prijsonderhande- lingen in de Europese Gemeen schap door deze devaluaties nog moeilijker zijn geworden dan ze al waren. De Belgische regering-Martens had oorspronkelijk 12 procent waardevermindering voorge steld, als onderdeel van een om vangrijk pakket maatregelen om de dramatische financieel-econo- mische toestand waarin het land verkeert te verbeteren. De EG- ministers vonden 12 procent ech ter veel te veel, evenals de door Denemarken gevraagde 7 pro cent. Minister Van der Stee (Financiën) gaf toe dat de nu overeengeko men 8,5 procent waardevermin dering nadelig is voor de Neder landse concurrentiepositie. De Belgische produkten voor Ne derland worden goedkoper, de Nederlandse produkten voor België worden duurder. Van der Stee schatte het mogelijke con currentienadeel op zo'n ander half a twee procent. Met een duidelijk oog op de politie ke spanningen in Den Haag over de nieuwe bezuinigingsronde prees Van der Stee de regering- Martens voor de „moedige po ging om een situatie die te lang heeft doorgeziekt (groeiende overheidstekorten en werkloos heid) op het laatste moment nog te redden". De gisteren door Martens ingevoerde loonmati ging, door opschorting van de prijscompensatie, en de voorge stelde vermindering van het fi- nancieringstkort van de over heid met 10 miljard, roemde Van der Stee als „forse en pijnlijke maatregelen". De onderhandelingen in Brussel hadden gisteren een soms zeer geïrriteerd karakter. De Europe se partners verweten de Belgi- De nieuwe middenkoersen als gevolg van de devaluatie van de Belgische frank en van de Deense kroon bedra gen respectievelijk: 100 Belgische franks - 5.98027 gulden, 100 Deense kronen - 32.6615 gulden. Het ministerie van financiën in Den Haag heeft dat vandaag meegedeeld. sche regering dat zij met de ge wenste 12 procent devaluatie haar financieel-economische problemen op de rug van de an dere EG-lidstaten wilde afwente len. Op zijn beurt was de Belgi sche minister van financiën De Clerck „ontgoocheld dat men voor onze problemen en voor de moedige oplossingen die we na streven onvoldoende begrip heeft". De meeste Europese landen von den dat België in oktober 1981 mee had moeten doen toen Frankrijk en Italië hun munten met drie procent devalueerden, terwijl de Duitse mark en de Ne derlandse gulden met 5,5 pro cent omhooggingen. Zware kri tiek kwam gisteren met name ook van Luxemburg, dat de waarde van de Luxemburgse frank vast aan de Belgische munt heeft gekoppeld en nu ge dwongen werd mee te devalue ren. „Wij krijgen alleen maar de nadelen en niets van de voorde len van deze waardeverminde ring", zei de Luxemburger. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse recherche heeft afge lopen weekeinde in de hoofdstad de 23-jarige Francaise V.C. aan gehouden. Zij wordt verdacht van medeplich tigheid aan de gewapende over val, die vrijdagochtend werd ge pleegd op de juwelierszaak Bo nebakker aan het Rokin in Am sterdam. De daders, twee Fransen, konden worden gearresteerd. De 59-jari- ge goudsmid P. Maenhout, die door de overvallers werd ont voerd en daarbij gewond raakte, is zaterdag in een ziekenhuis overleden. ADVERTENTIE Hij omschreef Nicaragua, Ei Salvador en de betrekkingen tussen Cuba en de Verenigde Staten als de drie "knopen van conflict" in Midden- Amerika. De Amerikaanse regering moet volgens hem afzien van het denkbeeld van dreiging met of gebruik van geweld, omdat het "ge vaarlijk, onwaardig en onnodig" is. Verwacht wordt dat de Mexicaanse president denkt aan een stop op de wapentoevoer uit de Verenigde Staten, een staakt-het-vuren en on derhandelingen tussen de strijdende partijen. Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Speklapjes, 500 gram 4.25 kiloö^S Malse kas-sla, per krop 22 PAGINA'S w Wereldtitel voor Hilbert v.d. Duim PAGINA 11 Kleine winst voor de Ierse oppositie PAGINA 6 Fel verzet in PvdA tegen bezuinigingen PAGINA 7 Feyenoord: het kan nauwelijks slechter PAGINA 12 De waardeverminde ring van de Belgi sche frank en de Deense kroon zal niet alleen conse quenties hebben voor de Neder landse economie, maar vermoe delijk ook voor het voortbestaan van het toch al zo broze kabinet Van Agt. De op zichzelf noodzakelijke Belgi sche maatregel zal de concurren tiepositie van de Nederlandse in- dustne opnieuw doen verslechte ren De Deense maatregel zal wat minder van invloed zijn. Juist het herstel van die vaderland se economie is een van de doel stellingen van dit kabinet. De re gering wil dat de rendementen van het bedrijfsleven weer om hoog gaan Dat betekent onder meer dat de bedrijfslasten minder dienen te worden in plaats van meer Als men ervan uitgaat dat de wel vaart van het bedrijfsleven moet komen en niet van de overheid die welvaart alleen kan verdelen dan moeten er in die richting maatregelen worden genomen. Het is op deze plaats al eerder geconstateerd. De devaluatie van de Belgische frank zal de noodzaak tot lasten verlichting alleen maar groter ma ken. Lastenverlichting van het bedrijfsleven betekent in de prak tijk minder geld voor de overheid en dat betekent weer minder geld voor de overheidsuitgaven Het bezuinigen op die overheidsuit gaven is daarom ook het sleutel probleem. De manier waarop dit moet gebeu ren is een ander probleem, een politiek probleem. Steeds duide lijker wordt het dat de basis van dit kabinet niet stevig genoeg is. De huidige economische proble men met de alsmaar stijgende werkloosheid vereist in eerste in stantie een kabinet dat homo geen is. Welnu, dat is het niet. Er bestaat geen overeenkomst over de weg die bewandeld dient te worden. De opmerking van Van Agt dat de koppeling tussen het netto minimumloon en de so ciale uitkeringen in discussie zou moeten kunnen komen, heeft PvdA-minister Van Thijn onmid dellijk scherp afgewezen. Het zou zonder meer het einde van deze coalitie betekenen. De vraag is of dit soort dogmati sche uitspraken verstandig zijn, vooropgesteld dat ze meer zijn dan een signaal voor de achter ban Het onaanvaardbaar ligt bij PvdA-politici voor op de tong De praktijk is vervolgens vaak an ders. In de hele discussie over de te vol gen weg zullen er argumenten op tafel moeten komen in plaats van dogmatische uitspraken. Wat dne jaar geleden nog onaanvaard baar kon heten zou nu best be spreekbaar kunnen worden. Het snoeien in de overheidsuitga ven is geen doel op zichzelf. Het doel is het opvijzelen van de eco nomie. Alleen een stérke econo mie is een garantie voor het be houd van het gebouw van de so ciale zekerheid. Voor die garantie kan het nodig zijn dat iedereen tijdelijk een stapje terugdoet. S. ,1fH' ABONNEMENT N&MT Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Svp. bon ingevuld in een open enveloppe ionder postzegel opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1