Droomscore' Plaat a laatste seconde Pernix verslikt zich Trotters geven zege onnodig uit handen.. Kostbare winst voor ligterink -c mauwde zege op Amstelveen D- Dames Leiden schieten te laat raak *L eUonkbalteam t aar WK in iuid-Korea Noordkop geen partij: 60-107 Simpele zege van Den Bosch Danaiden: het kan nog... rimman lachende derde in Mar del Plata Paul Litjens stopt ifJlDAG 22 FEBRUARI 1982 STEL VEEN "Ik heb hem nog nooit zo hoog zien springen", grinnikte Steve Puido- s zaterdag na afloop van het duel met Amstelveen en hij doelde op Mitch Plaat. Die derdaad vloog, zo ergens rond de middenstip, wel heel hoog want zijn gebalde vuist eryam al aardig dicht in de buurt van het Bankras-dak. De landing die daarop volgde rïjis evenwel een zachte, namelijk bovenop de schouders van zijn teamgenoten die de le/dder in nood' vervolgens triomfantelijk naar de kleedkamer droegen. Een kampioen- osnap Nee, zover is het nog niet. Gewoon twee puntjes van Plaat, dat was alles. dat was het verschil en Sport LEIDEN Verschillende teams uit de Leidse regio hadden het afgelopen weekeinde vrijaf. De ploegen die wel binnen de lijnen kwamen waren niet erg succesvol. De dames van Parker Leiden verloren in Den Bosch met 79—70 van Raak Meubelen en de Spaar bank Trotters gaven tegen de Stoopieshooters op uiterst domme wijze de wedstrijd uit handen: 82-80. De dames van MSV presteerden wel optimaal door Green Eagles met 77—53 te verslaan. Blitz won in een lauwe ontmoeting met 81—71 van Lakers. Bij Lisse kwam tegenstander HBC zonder afmelden niet opdagen; simpele winst derhalve. n&rom dat feestje, het waren £je keer zeer belangrijke pun- s, gescoord op een zeer be lgrijk moment. In de zoemer s en winnend. Van die dingen Heiar je als basketballer van Hajomt en die zo ongeveer eens zoif leven realiteit worden. Bij Plaat, de aanvoerder Parker, was het zaterdag Dtyer. En dat gaf een enorme ge bij de man door schuld Leiden vlak daar- chfcr de wedstrijd leek te gaan rliezen. gebeurde er precies. Achten- seconden waren er nog te dan in dit duel om de derde Deraats en Leiden had, bij de Dodnd 81-83, balbezit. Hetgeen, gesproken, een kwestie chji rondspelen is en vlak voor ten dertig seconden-bel de aanval temaken. Winst als dat lukt, want tegenpartij heeft dan nog au-echts een luttel aantal secon- ter-in over voor een tegenscore die arnrder niet meer belangrijk is. en dat overkomt de gerou- bijieerde Plaat zelden of nooit, na 'ol-vintig tikken van de klok liet hij net over de middellijn, vol- eromen onnodig de bal door te- teïnstrever Scott Runia uit de Dotanden graaien. De Amstelveen- i spelmaker had meteen vrije oorgang naar de Leidse basket n de stand was gelijk: 83-83. leg voordeel, maar nog één laat- j":e kans. 'P'ertien seconden waren er over at meer op zijn stoel, de span gling steeg ,tot het kookpunt, l?s'ooral omdat Plaat de bal maar in rast hield en helemaal geen aan- en italten scheen te maken om ook naar iéts te gaan doen. Hij keek in wachtte en keek nog eens. k- Zier, drie, twee, één, de helft van e- iet 2000-koppige publiek telde o- ïardop af, de rest hield de adem jk Ji. En toen, plotseling en gelijk ;t. *en veer, schoot Plaat omhoog sn verraste hij Runia toch nog op liet allerlaatste moment. De bal s- - :n haag (anp) - Aan het toer- looi om het wereldkampioen- - ichap honkbal, dat van 4 tot 19 leptember in Seoel (Zuid-Korea) wordt gehouden, nemen twaalf anden deel: twee uit Azië, Euro- j ?a en Noord-Amerika, drie uit Latijns-Amerika, Australië, we- r reldkampioen Cuba en gastland Zuid-Korea. De landen zijn: Cu- Da, Zuid-Korea, Verenigde Sta ten, Canada, Japan, China Tai- peh, Australië, Italië, Nederland, Mexico, Columbia en Venezuela. Seoel wordt een nieuw stadion gebouwd, speciaal voor honkbal, dat 50.000 toeschouwers kan be vatten. De andere wedstrijden worden gespeeld in het bestaan de stadion dat plaats biedt aan 35.000 kijkers. Scores Leiden Plaat 20, Hagens 18, Puidokas 15 (10), Fopma 12, Downey 10 (6), Bruinsma 10, Kragtwijk -. Schotper centage 62, rebounds 30. Amstelveen - Washington 22 (17), Ru nia 19, Wiel 19, Harris 13, Richel 8, Van Noort 2. Schotpercentage 50, rebounds 35. was los, de zoemer ging. Het ge luid was al verstorven toen het leder zonder de ring te raken in het netje sloeg. Gedecideerd wees arbiter Passchier met twee vingers naar beneden, de 83-85 eindscore was officieel en Plaat de held. Een fractie van een seconde be paalde hier weer eens het ver schil tussen winnen en verliezen. Of Leiden een verlenging onge schonden zou zijn doorgekomen was maar zeer de vraag. Fopma zat al 'vast' op de bank, Puidokas stond op vier fouten en echt lek ker liep het bij Leiden zaterdag nimmer. Het ging niet goed, het was niet slecht, het was er veer tig minuten tussenin. Het heilige vuur, dat een week geleden in Den Bosch nog zo hevig brand de, kon in de Ban kras-hal nim mer worden ontstoken. Leiden verdedigde niet echt sterk (voor al de press werkte tótaal niet), maakte veel persoonlijke fouten en kwam in de rebound tekort (35-30). Maar Amstelveen, nog zonder Owen Wells, profiteerde slechts deels. Kende op de laatste paar minuten na steeds een voor sprong (14-8, 24-16, 40-38 bij rust en 67-66), behield daardoor uit zicht op de winst, maar kwam nooit echt los van Leiden. Voor namelijk door eigen toedoen. Want Wiel mocht op snelheid weer niet te kloppen zijn en Was hington op het gebied van blocks en dunks niet te evenaren, de he- ren entertainers moeten toch eens leren hoe ze vrije worpen moeten nemen.' Op het meest simpele onderdeel van het spel ging het show-gevoelige Amstel veen zaterdag de boot in, maar liefst 10 van de 12 pogingen wer den gemist. Zelfs de gewiekste spelmaker Runia smeet de bal in de cruciale eindfase zomaar over de ring en, zo bleekflater, dat kan je je op dit niveau niet straffeloos permitteren. Wat dat betreft deed Leiden het een stuk beter. Verdedigend stak het zaakje dan niet zo goed inel- kaar als anders, het afwerken ging met name spelers als Plaat, Hagens (die staat al bijna over de middellijn bij het schieten), Pui dokas en ook Fopma zeer goed af getuige het hoge schotpercenta ge van 62. Voornamelijk daar mee hield Leiden zich in deze wél spannende en soms specta culaire, maar verder kwaliteitsar me partij staande. Om tenslotte via die magnifieke eenmansactie van Mitch Plaat er nog winnend tussenuit te 'springen'. AD VAN KAAM Stoopieshooters-Spaarbank Trotters 82-80. De Leidse eerste divisionist leed in Spakenburg een gevoelig en onnodig verlies. Zonder de Amerikaanse center Dan Murray (2.10 m) leek het voormalige Anquilla geen pro blemen op te leveren voor Trot ters. Het sterkste wapen (een fel le en agressieve verdediging) werd evenwel buiten de strijd ge houden. terwijl de Spakenburger Jan Bos (38 punten tegen een schotpercentage van 80) een vrij brief kreeg van de Leidenaars. Dat brak de ploeg van Michiel van der Meer op, waardoor de theoretisch kans op indeling in de promotieklasse definitief uit handen werd gegeven. Russell Chapman hield zijn ploeg tot aan de rust in de wedstrijd (38-43). Toen Spakenburgs lang ste man Jan Heuvel (2.07 m) bij DEN HELDER - Na het duel tegen Amstelveen trad Parker gisteravond in Den Helder aan om Noord- kop een lesje te leren: 60-107. Bij de stand van 14—22 schakelde coach Ton Boot van een man—to man defensie over op een zonepress en daar moest de ploeg uit Den Helder het antwoord volledig schuld op blijven. Dankzij een sterk schietende Ha gens (88%), Downey (71%) en eveneens sterk re- boundende Bruinsma (70% en tien rebounds) kon via 14-36 bij 20-54 worden gerust. Die zonepress leverde ook na de spelonderbreking veel balwinst op, want Noordkop leed 27 keer bal verlies. Na vijf minuten bij de stand van 28-70 mocht Wiebe Gorter zich van zijn trainingspak ont doen. Met vier rake schoten uit vier schotpogingen gaf hij direct zijn visitekaartje af. Bij 35-81 gaf Boot ook Har Kip weer wat speelruimte. Met Hagens, Fopma, Gorter, Kip en Kragtwijk liep de vice-landskampioen uit naar 43-91. Noordkop was dan ook volslagen kansloos en reageerde zich af met twee technische fouten (Van Vliet en coach Mein- dert van Veen). Aan de andere kant haalde Wiebe Gorter het einde niet, want voor de zoemer had hij al vijf persoonlijke fouten achter zijn naam. Scores Noordkop: Bruyn 23, Wright 15, Brown 6, Van Vliet 6, Klein 4, Van der Woude 2, De Graauw 2 en Amama 2 punten. Leiden: Bruinsma 22, Plaat 21, Hagens 16, Downey 14, Gorter 13, Puidokas 8, Kragtwijk 7, Kip 4 en Fopma 2 punten. 53-46 op vier fouten stond, leek Trotters de zege voor het grijpen te hebben. Met nog drie minuten te spelen bij de stand van 73-80 stopte de Leidse scoringsmachi- ne echter, zodat Stoopieshooters met 82-80 de zege cadeau kreeg. Chapman was met 34 punten top scorer. terwijl de andere nieuwe ling Roel Klazinga met nul pun ten en slechts vier verdedigende rebounds evenals de andere Lei denaars teleurstelde. Raak Meubelen-Parker Leiden 79-70. De Leidse damesploeg verloor de uitwedstrijd by Raak Meubelen door een slecht ge speelde eerste helft. Er werd ge speeld zonder geloof in eigen kunnen en dat maakte het voor de tegenstander wel makkelijk. Ondanks een eerder behaalde overwinning op Raak werd er niet overtuigend gespeeld en kon de alles raak schietende thuisploeg naar 45-30 bij rust uitlopen. Na de pauze ging de Leidse ploeg de zaken anders aanpakken. Ka- det Annette Zondervan gaf het voorbeeld met fel en geïnspi reerd basketbal. Ria de Wit volg de het goed? voorbeeld en ook Marijke Klos speelde een prima partij. Haar tegenspeelster Marja van Helvoirt stond lange tijd op vier fouten en Klos maakte, ge zien haar 41 punten, daar uit muntend gebruik van Leiden kroop dichterbij, maar de ploeg van Rob dc Vries had te weinig kracht om naast Raak te komen. MSV-Green Eagles 77-53. Vooral door een flitsende start (17-2) haalde het Noordwykse MSV een knappe overwinning op het hoger geklasseerde Green Eagles. Ondanks het ontbreken van twee basisspeelsters (winter sport) speelde MSV een van de beste wedstrijden van het sei zoen. Goed verdedigend en scherp schietend werd de oppo nent op achterstand gehouden. Renate Sluis en invalster Tiets Reekers waren de opvallendste basketbalsters. Blitz-Lakers 81-71. In een onin teressante partij bleef Blitz de Lakers makkelek voor. Het ging zelfs zo soepel dat de Voorscho tenaren dreigden in te slapen. Toen Lakers op gelijke hoogte kwam werd de ploeg van Mat- thieu van Litsenburg tijdig wak ker. Ton Kallenberg en Peter de Weys hadden beiden 17 punten. DEN HAAG - Geen verrassin gen ditmaal in de eredivisie. Koploper Den Bosch stapte gemakkelijk over Dordrecht heen (82-57) en Donar herstel de zich ten koste van Amster dam (79-109), een ploeg waar vorige week van werd verlo ren. Spannend was het slechts in Haaksbergen waar Delft met één punt verschil de thuisploeg de baas bleef. Jeanet Smid mist de korf op een haar na. (Foto: Holvast) LEIDEN - De spanning in de zaal- korfbalcompetitie stijgt met de week. Leek het doek voor De Da naiden vorige week .bijna geval len, en het kampioenschap voor Pernix voor het grijpen, de uit slagen van dit weekend hebben daar rigoreuze veranderingen in aangebracht. De Danaiden ver baasde vriend en vijand en haal de vernietigend uit (18-6) tegen Rigtersbleek, waardoor een goed eind van de competitie weer in zicht is. Pernix daarentegen ver galoppeerde zich en verloor van Vriendenschaar met 9-7, zodat de eerste plaats moest worden over gedaan aan Tjoba. De Danaiden-Rigtersbleek 18-6 (7- 2). Op ondubbelzinnige wijze heeft De Danaiden willen aanto nen dat degradatie uit de Over gangsklasse als het maar enigs zins kan vermeden moet worden. Vorig seizoen nog strijdend om de eerste plaats, nu dan eindelijk wakker geschud om te redden wat er te redden valt. En wat dat betreft heeft de Leidse ploeg het lot in eigen hand genomen. Met IARBELLA (ANP) - In de eerste ronde van de finalegroep in Mar- bella behaalde Gert Ligterink een fraaie overwinning op de Brit Mark Hebden. Na een En gelse opening ontwikkelde de Nederlander zijn stukken tegen de dame-vleügel. Deze aanval le verde hem een vol stuk op. Heb den kwam weliswaar door de tijdnoodfase heen, maar keek na het optrekken van de rook tegen een geruïneerde stelling aan. Hij capituleerde op de 40ste zet. Het tweede Nederlands-Engelse treffen, dat tussen Jonathan DEN HAAG (ANP) - Paul Litjens heeft besloten zijn internatio nale hockey-carrière te beëindigen. Daarmee verdwijnt een van de markantste figuren uit Orarye. Litjens, die 34 jaar is, is niet alleen recordinternational met een totaal van 177 wedstrijden, maar ook topscorer van de wereld met 267 doelpunten. Litjens maakte in 1970-tijdens het toernooi om het Europees kam pioenschap in Brussel zijn debuut. In het afgelopen decennium maakte hij een groot aantal belangrijke evenementen mee. De speler van Kampong, berucht als strafcornerspecialist,' was on der pieer deelnemer tijdens de Olympische Spelen van 1972 in München en 1976 in Montreal. Litjens was verscheidene malen topscorer op een toernooi, onder meer in Montreal (11 treffers), de strijd om de wereldbeker van 1978 in Buenos Aires (15 doelpunten) en het Europese titeltoer- nooi van datzelfde jaar in Hannover (16 doelpunten). Op 5 april 1979 presteerde Litjens het in Rotterdam in één wedstrijd (tegen de Verenigde Staten) achtmaal raak te schieten voor Orarye. Zijn laatste toernooi voor het Nederlands elftal was het evenement om de wereldbeker eind vorig jaar, begin dit jaar in Bombay, waar Nederland vierde werd. Toen speelde Litjens al met de gedachte met internationaal hockey te stoppen. Mestel en John van der Wiel werd afgebroken. De stelling lijkt in evenwicht. De resultaten: Stean (Eng)-Short (Eng) Vi— Vfe; Ligterink (Ned)-- Hebden (Eng) 1-0; Mestel (En- g)—Van der Wiel (Ned) afg.; Ri- vas (Spa)-Nunn (Eng) afg. Karpov Zaterdag werden de afgebroken partijen gespeeld in het toernooi in Mar del Plata. Wereldkam pioen Karpov had nog drie par tijen openstaan. Hij boekte drie verschillende resultaten: winst, remise en verlies (tegen de Ar gentijn Palermo). Timman, die eerder ook van Portisch won, werd zaterdag lachende derde. De uitslagen van de afgebroken partijen zyn: Karpov (Sov)-Najdorf (Arg) 1-0; Karpov-Giardelli (Arg) Palermo (Arg)-Karpov 1-0; Seirawan (Vst)-Po- loegajevski (Sov) 1-0; Poloegajevs- ki-Franco (Par) 1-0; Larsen (Den)-- Portisch (Hon) 1-0; Palermo-Panno (Arg) 1-0 Stand na negen complete ronden: 1. Timman (Ned) 7'A pnt.; 2. Portisch (Hon) 6; 3. Poloegajevskj (Sov), Seira wan (Vst) 5fA; 5. Anderson (Zwe) 5; 6. Karpov (Sov) en Najdorf(Arg)4Vi; 8. Pa lermo (Arg), Braga (Arg) en Panno (Arg) 4; 11. Larsen (Den) en ïardelli (Arg) 3'A: 13. Franco (Par) 3; 14. Quinteros (Arg) 2V4. Na de in het afgelopen weekeinde gespeelde partijen voor de ze vende en achtste ronde voor het Europese zöetoernooi dammen in Bordeaux gaat Rob Clerc al leen aan de leiding. Zelf won hij in grootse stijl van de Zwitserse Nederlander Cazemier. Van der Wal kwam niet verder dan remi se tegen Verpoest. Eerder in de zaterdagronde had de nationale kampioen met de grootste moeite gewonnen van Berte. Dat lukte hem pas na ruim zes uur spelen. In deze zitting deelde Clerc een gevoelig lesje uit aan Gregoire. Bastiaannet presteerde het Van den Borst van de derde plaats te verdringen. De Amsterdammer won van de Franse kampioen Guinard na veel risico's te heb ben genomen en versloeg uiter aard de onderaanstaande Caron. Van den Borst had wel groot voordeel behaald tegen Afatati, maar ging op een bepaald mo ment van het juiste pad af. Overi gens moet worden gezegd dat de Italiaanse spelers sterk vooruit zijn gegaan en heel goed voor de dag komen. De Limburgse crack kwam ooktegen Guinard niet verder dan remise en staat nu met één punt achterstand op Bastiaannet op de vierde plaats. nog twee wedstrijden voor de boeg kan de ploeg van trainer Ron Ek de dans ontspringen als deze twee wedstrijden vier pun ten opleveren. Een opgave die haalbaar lijkt als de wedstrijd tegen Rigtersbleek als leidraad wordt genomen. Wat was er zo anders aan het Danaï- denspel als dat wordt vergeleken met dat van de eerder gespeelde wedstrijden? Opvallend in elk geval was het onderlinge ver trouwen dat zo vele weken had ontbroken, maar ook het zelfver trouwen, juist in aanvallend op zicht, was volop aanwezig en werd de basis voor de uiteinde lijk makkelijke zege op het wel zeer zwakke Rigtersbleek. Alleen het eerste kwartier heeft Rigtersbleek het de Leidse ploeg nog moeilijk kunnen maken, maar toen Hans v.d. Leek, die met 7 doelpunten een groot aan deel had in de overwinning, voor 4-1 zorgde, was het verzet van Rigtersbleek gebroken. Ondanks wat zwakke momenten van de Leidse ploeg in de tweede helft, kon Rigtersbleek niet scoren, waardoor de overwinning mede door een aantal spectaculaire momenten hoog opliep. Voor de doelpunten zorgden: Hennie De- vilee 4x, Kees Christiaanse 6x, Eric Peeters en Hand v.d. Leek 7x. Wordt Kwiek-Fides Pacta 12-11 (6- 3). In het hoge Noorden heeft Fi des Pacta het ene puntje dat haar in absolute veiligheid gebracht zou hebben niet kunnen verove ren. Daarvoor speelde de Leidse ploeg in de eerste helft te slecht. Het zwakke optreden resulteer de dan ook in een 6-3 achterstand bij het ingaan van de tweede helft. Ondanks het goede preste ren van Wim Piket, die in de ba sis was opgenomen voor de ge blesseerde Dik Onderwater, luk te het Fides aanvankelijk niet om dichterbij te komen. Pas bij de stand 8-3 kwam het geloof in ei gen kunnen terug. Via-een 10-6 achterstand zag Fides Pacta kans in de 23e minuut op gelijke hoogte te komen. Maar bij het ruiken van de winst ging Fides over tot te gehaast aanvals- spel. Wordt Kwiek kwam daar door te vaak in balbezit en wist dit met twee doelpunten uit te buiten, de overwinning daarmee naar zich toetrekkend. Doelpun ten. Wim Piket 4x, Hennie Piket 2x, Robin Sommeling 2x, Patri cia Gottmer en Jacqueline Veld- huijzen. Zuiderkwartier-Het Zuiden 14-11 (6-6). Het einde van een zeer zwaar zaalkorfbal seizoen in de eerste klasse nadert ook voor Zuiderkwartier met rasse schre den. De geelblauwen staan er na 12 wedstrijden door de overwin ning op Het Zuiden niet hope loos voor. Zuiderkwartier en Het Zuiden schotelden het publiek een zeer aantrekkelijk duel voor, alsof er geen grote belangen op het spel stonden. In de eerste helft zag de Rotterdamse formatie, omdat die wat direkter speelde, kans om halverwege een 3-5 voorsprong te creëren. Maar Zuiderkwartier kwam toch nog vlak voor het rustsignaal op 6-6. In de tweede helft bleven beide ploegen elkaar tot de 16e minuut op korte af stand volgen. Zuiderkwartier had toen al echter haar stempel op de wedstrijd kunnen druk ken. In het laatste kwartier lieten de geelblauwen hun aanhang niet langer in twijfel. Via 12-8 en 14-9 werd een verdiende 14-11 over winning geboekt. Doelpunten: Dirk Jan de Kreek 5x, Rens Hen- ze 4x, Dirk Derksen 2x, Kitty v.d. Mark, Joep van Dam 2x. Vriendenschaar-Pernix 9-7 (6-3). Pernix gaat in het duel tegen Tjo ba (volgende week) om de eerste plaats niet meer als favoriet van start. De Leidse ploeg maakt een crisis door die wel eens fataal zou kunnen zyn voor dit belangrijke treffen Na 8 minuten spelen keek Pernix tegen een 4-0 stand aan, die in de eerste helft niet meer kon worden weggewerkt. De tweede helft bood Pernix de gelegenheid om de 6-3 achter stand in een 6-7 voorsprong om te buigen, maar de gelijkmaker en een straf worp knakten het zelfvertrouwen van de Leidse ploeg, die moest toezien dat Vriendenschaar by het rondspe len van de bal ook nog een ne gende treffer wist te produceren. Voor Pernix scoorden: Kees Bro- kaar 2x, Janko Breedveld 2x. Kees Hortensius 2x en Agnes de Rooy. Van twee overige eersteklassers TOP en Ons Eiland speelden de Sassenheimers gelijk tegen Ex celsior (6-6). Ons Eiland verloor wederom. Tegen kampioenskan didaat Tjoba werd een 7-11 ne derlaag geleden. Crescendo-Vlaardingen 6-5 (3-2). Het duel tussen Crescendo en Vlaardingen had slechts één uit gangspunt Winst voor Crescen do betekende geen verdere de- gradatiezorgen meer. Het eerste kwartier van de wedstryd was zeer aantrekkelijk. Beide ploe gen kwamen regelmatig tot sco ren, waardoor een 2-2 stand werd bereüd, maar daarna nam het echte degradatiekorfbal bezit van de 5 Meihal. Beide ploegen maakten veel fouten, maar de spanning vergoedde veel. Na een 3-4 achterstand zag Crescendo kans een 6-5 voorsprong te ne men, een stand waann in het laatste kwartier geen verande ring meer kwam Doelpunten: Ria Baak 2x, Wilfred Cornelisse 2x, John Huigsloot en Carobcn Braggaar. Zwervers-De Algemene 11-10 (6-5). Door deze nederlaag is De Alge mene weer in een gedeelde laat ste plaats terecht gekomen in een afdeling waar het verschil tussen nummer 1 en nummer 7 slechts zes punten is. Gedurende de hele wedstryd heeft De Alge mene in een gclykopgaand duel tot 9-9 kunnen byblyven, maar twee strafworpen in de laatste vier minuten betekenden een ne derlaag van 11-10 De doelpunten werden gemaakt door: Ruud van een doelpoging voor Zuiderkwartier. Vliet 6x, Wim van Iterson 2x, De Leidse vloea won met 14-11 Wim van Vliet en Wilma Sinteur if.u Hoi vut GERT GRESSIE Jeanet van Waarde onderneemt

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17