't Y gedeklasseerd Zwakke passes Donar breken op c Voorschotense ,r schakers gaan 1 in tijdnood r de mist in... p Konings deelt winstpremie, maar wint Noteboom-beker Amsterdammers hebben moeite met felle press Zijl/LGB In derby tegen NOVO Voorburg pakt Europa Cup 3 in eigen hal Sport MAANDAG 22 FEBRUARI iSlE LEIDEN/DEN HAAG - De Zijl/LGB heeft zaterdag avond door een 12-3 over winning op het Y uit Am sterdam de tweede plaats op de ranglijst behouden. De overwinning kwam in de tweede wedstrijd helft tot stand toen de Leidse forma tie van 3-3 naar de uiteinde lijke 12-3 uitslag uitliep. LZ'86 verloor gistermiddag in Den Haag na een bar slechte wedstrijd met 4-2 van Zian/Vitesse. De Zijl/LGB behaalde zater dagavond in Leiden een ge makkelijke overwinning op het Y. De Amsterdamse for matie, met LZ'86 in een he vig gevecht gewikkeld om de achtste plaats, speelde een zone defensie. Een ver dedigingssysteem dat de ZijL'LGB de eerste twee pe rioden genoeg moeilijkhe den bezorgde. De tussenstand na deze eerste wedstrijdhelft was dan ook enigszins verrassend 3-3. Maar zoals zo vaak deze competitie wierp de felle press van de Zijl/LGB in de derde en vierde perioden zijn vruchten af. De Amster dammers schoten vooral conditioneel te kort en za gen de Zijl/LGB snel uitlo pen. Eerst was het Stan van Bel- kum die tussen twee man in toch kans zag Y-keeper Gal te verslaan (4-3) en vervol gens rondde Ron Koster een voortreffelijk opgezette break af (5-3). Nog in de der de periode stelde Stan van Belkum definitief orde op zaken (6-3). In de vierde en laatste periode deklasseerde de roodwitten hun tegen standers. De in de aanvangsfase zo dege lijke Amsterdamse verdedi ging vertoonde grote gaten en in aanvallend opzicht konden de Amsterdammers ook al niets meer klaar ma ken. De Zijl/LGB ging rustig door met scoren en verdub belde zijn produktie uit de drie voorgaande perioden. Met 12-3 kwam voor de Am sterdammers het bittere ein de. Periodenstanden: 2-1, 3-3, 6-3 en 12-3. Leidse doel punten: Stan van Belkum 4x, Rob Lagrand 3x, Albert Spijker, Alex van Belkum, Ron Koster, Henk Harteveld en Jan Jaap Korevaar allen één maal. LZ'86 verraste in de beginfase van de competitie vriend en vijand door onder meer en klinkende overwinning op Zian/Vitesse. Men realiseer de toen een uitstekende 9-4 overwinning op de Hage naars die na deze nederlaag sterspeler Jan Evert Veer za gen vertrekken. Nadien is het spelpeil bij de Leide- naars danig gezakt en giste ren kwam dit ook weer tot uiting in de wedstrijd tegen het al eerder genoemde Zian/Vitesse. Zian/Vitesse revancheerde zich door LZ'86 met een 4-2 nederlaag naar huis te sturen. Zoals de stand al enigszins aangeeft viel er niet veel te beleven in het zwembad de Watertor. Beide verdedigin gen gaven in dit duel de toon aan en zag een aanvaller kans een doelpoging te reali seren dan waren de uitste kende keepers Jan Teske (LZ) en Oranje-keeper Ruud Misdorp (Zian/Vitesse) keer op keer paraat om deze scho ten onschadelijk te maken. In de eerste periode nam Zian Vitesse bij de eerste de beste aanval al een 1-0 voor sprong. John v.d. Bosch drukte bij een nogal onover zichtelijke situatie voor het doel van Jan Teske de bal achter de lijnen. Lang hield die voorsprong niet stand, want Jan de Graaf strafte in samenwerking met Ruud Muusse verkeerd overne men in de Haagse defensie koelbloedig af. Enige hoop werd gewekt in het Leidse kamp door toedoen van Aad van Mil die van af acht me ter doelman Misdorp kans loos liet (1-2). Zian/Vitesse nam echter langzaam het initiatief over en bracht dit tot uitdrukking door treffers van Anton Heiden, Hans Parrel en John v.d. Bosch. LZ'86 miste de veerkracht om nog wat aan deze stand te doen zodat de Haagse zege niet meer in gevaar kwam. Periodenstanden: 1-1, 1-2, 3-2 en 4-2. Leidse treffers: Jan de Graaf en Aad van Mil. De wedstrijd van volgende week tegen het Y is van zeer groot belang voor het veilig stellen van de achtste plaats. De laatste plaats die recht geeft op de volgend seizoen nieuw te vormen ereklasse. DEN HAAG Het afgelopen weekeinde werden in het zwembad Mor genstond in Den Haag de Nederlandse winterkmpioenschappen ver- zwommen. Het ging hier om zwemmers in de leeftijd van 13, 14 en 15 jaar. Van de Leidse zwemmers kwam René Correljé van de Zijl/LGB het beste voor de dag. Ondanks zijn zware ziekte in de afgelopen week behaalde hij drie maal een finale plaats. Op alle drie de afstanden be machtigde hij het zilver. Op de 100 meter schoolslag (68) zwom hij een tijd van 1.13.59. De 100 meter vlinderslag legde hij af in een tijd van 1.05.32 (pers. ree.). Een persoonlijk record zwom hij ook op de 200 me ter schoolslag, hij liet de klokken stil staan op 2.39.31. Het LZ'86 lid Gijsbert van der Leeden behaalde een finale plaats op de 200 meter wisselslag (67). In de finale zwom hij zich naar een derde plaats door de 200 meter af te leggen in een tijd van 2.23.38. de LEIDEN - Over de eerste ronde van de landelijke beker1'3 competitie is één van de vier deelnemende teams uit d<*3 Leidse schaakbond gestruikeld. Voorschoten kon hef1 niet bolwerken tegen DD en ging, zij het niet kansloos, met 1-3 ten onder. Philidor won met 2V2-IV2 van Depn Haag, LSG bleef het team van de Zeeuwse schaakbond^ met 4-0 de baas, terwijl Lisse 2Vi-lV2 tegen een selektie1 van de Zeeuwse schaakbond scoorde. In het treffen tegen de Haagse hoofdklasser DD verloor de Voorschotenaar al snel van Lind ner, terwijl Wouters en Wise lan ge tijd over bedenkelijke posities beschikten. Alleen Both stond goed tegen Kort. Wouters moest als tweede capituleren, maar Voorschoten kreeg alsnog kan sen. Dit omdat het tij bij Wise keerde. Wise had al een remise eindspel uit het vuur weten te slepen, toen een geirriteerde Dickhoff desondanks besloot al- 181 s les op de winst te zetten. He'tai werd dan ook verlies voor de Haj>o genaar: 1-2. Winst van Both zoip daarop 2-2 en, via het wegvallertc van het laatste bord, plaatsing van Voorschoten betekenen. Dye Voorschotenaar ging in tijdnoocfeg echter volledig de mist in, zodafer de winst alsnog bij DD terechbi kwam: 1-3. pli LEIDEN - Voor de volleybal-competitie werden het afgelopen weekeinde slechts 2 in haalwedstrijden vastgesteld. In de derby NOVO-DONAR won NOVO verdiend met 3-1. Gemini verloor vrij onverwacht met 2-3 van degradatiekandidaat Amsterdam/B (2-3). Verder werd er volop gebekerd. Gemini had nogal wat invallers in de wedstrijd tegen de nummer voorlaatst Amsterdam/B. Deson danks speelde het twee sets vrij goed en nam zelfs een 2-0 voor sprong. In de derde set wisselde coach Brussee twee keer en dat pakte helemaal verkeerd uit. Naarmate het slechter ging hij Gemini werd de stemming steeds matter, terwijl Amster dam/B steeds fanatieker voor de dag kwam. Zelfs het talrijke publiek werd er stil van, na eerder oorverdoven de herrie geproduceerd te heb ben. Vooral het spelverdelen liet bij Gemini te wensen over en de invallers werden kompleet zoek geserveerd. Amsterdam won dan ook de volgende 3 sets op rij daarmee Gemini onverwacht toch nog een nederlaag bezor gend (2-3). De derby NOVO-Donar werd een pittige wedstrijd van 2 ploegen die goed tegen elkaar waren op gewassen. NOVO produceerde veel snelle aanvallen, maar Do nar verdedigde aanvankelijk zeer sterk in het achterveld. De zwakke pass bij Donar was uit eindelijk echter debet aan het verlies. Pech had men ook, dat in de twee de set de enige echte spelverde ler bij Donar uitviel, waardoor Rob Groen na enig oponthoud het in zijn eentje moest doen. Vooral in de derde set bleek Do nar geheel ontregeld (15-4 ver lies). Bij NOVO vielen de snelle aanvalscombinaties op met als koele afmaker Wilfred van Duu- ren. De 3-1 NOVO-winst kwam tot stand via 17-15, 9-15, 15-4 en 16-14. Voor de beker was de ontmoeting bij de heren tussen RW en Jupi ter er een met 2 ongeïnspireerd spelende ploegen. Daardoor werd het een matige pot. RW had slechts de beschikking over 1 spelverdeler Jan Dingemanse die het toch niet helemaal aan kon. Via 11-6 werd het 13-15 voor Jupiter in de eerste set. De twee de was van RW-zijde een grote wanorde: 4-15. Alleen de derde set was nog enigs zins interessant door het score- verloop. Maar ook nu toonde Ju piter zich de sterkste (15-17), RW geen kans gunnend op een vierde set (0-3). Bij de dames kwam NOVO tegen Leython vrij langzaam op gang. Slechts even kon het met 3 invalsters uitko mende Leython de druk weer staan van NOVO, want uitge kiend serveerwerk van Simone Bizot en Anja Vermeer zorgden voor een onoverbrugbare achter stand. 15-9. In de tweede set werd in een hoog tempo het nu erg zwakke Leython met enige goed gelukte steeks wegge speeld. (15-4). NOVO nam het in het be gin van de derde set even te ge makkelijk op, waardoor Leython terug kon komen. Verder dan 10—10 liet NOVO het niet komen. Een goede wissel zorgde ervoor dat er 3 aanvalsters aan het net stonden (Angelien v. Sevenster voor Joke v. Maastricht), die het pleit snel beslisten ten gunste van NOVO: 15-10 en 3-0. RW en Velo speelden een slechte bekerwedstrijd, die na een 1-2 achterstand met 3-2 door RW werd gewonnen. Ook het scheidsrechterlijke duo bracht er niet veel van terecht, waardoor er voor het publiek nog minder viel te genieten. Alleen in de eer ste 3 sets waren de ploegen aan elkaar gewaagd (14-16, 15-13, 14-16, daarna drukte RVV gede cideerd door naar de winst (15-17, 15-3, 3-2) en de volgen de ronde. Afdeling In de eerste klasse hebben de da mes van NOVO 2 de koppositie overgenomen van Leython. Bij de heren vergrootte DAC zijn voorsprong door het verlies van concurrent WVC bij NOVO 2. WW 2 dwarsboomde DAC niet al te veel. Alleen in de tweede set was er sprake van enig tegenspel (8-15). In de overige sets was DAC veel sterker (3-15 en 3-15). Naaste concurrent WVC verloor verrassend van NOVO 2, dat met de komst van Jan Pley versterkt lijkt. In de eerste twee sets werd WVC zelfs overklast en wegge speeld: 15-10 en 15-9. Ook in de derde set bleef NOVO opper machtig (13-5). WVC leek iets te rug te doen, maar de inzet en aanvalskracht leverden NOVO opnieuw setwinst op: 18-16. Gemini 3-Orion eindigde in 2—2. Gemini had evenwel de beste kansen op de overwinning, maar Orion toonde zich vooral in de derde set geroutineerder en was bij tussenstand van 1—2 en de 7-10 voorsprong in de derde set het dichtst bij de overwinning. Ruud Prüdhomme stond vervol gens aan de basis van de deling: 15-11. 6-15, 11-15 en 16-14. SKC behaalde een dik verdiende^ •1 overwinning op Donar. Ver- het dode punt heen: 12-15, 10-15 en 8-15. Vrij moeizaam won Leython zon der spelverdeler Roel van Rooyen met 3-1 van WVC 2. In de eerste twee sets opereerde Leython niettemin sterk (15—6 en 15-11). De derde set vormde een kentering. Doordat de pass minder goed was verzorgd kon het sterkste wapen, de aanval, niet optimaal worden gebruikt: 11-15. In de vierde set werd tij dig het ritme teruggevonden: 15-11. dedigend waren de studenten Bij de dames startte ranglijstaan- wat feller en met name Aijan Middendorp was aanvallend erg op dreef. Ondanks de goede in breng van Fred Wessels kwam Donar niet in zijn ritme. Setstan den: 15-12, 9-15, 15-11 en 15-11. In de ontmoeting DAC 2—LUSV 2 kon de jongere garde van DAC de fouten van de ouderen niet voldoende goedmaken. Hoewel de eerste set (15-12) door slecht het spel te verdelen werd verlo ren, wonnen de studenten. Mar tin Zadelhoff hielp LUSV over voerder Leython nerveus tegen nummer twee NOVO. De ploeg kwam dan ook met 3-11 achter te staan. Dankzij Tine de Bloois werd een inhaalrace ingezet, die eindigde bij 15-11. In de tweede set werd dat huzarenstukje bijna herhaald: 3-8 en 10-10. NOVO drukte echter toen door naar 10-15. In de derde set herstelde NOVO zich definitief (10—15). In de vierde set nestelde het gerou tineerde NOVO zich op de kop positie: 4-15. Ridderveld bleef volgen door de 3-0 winst op n smash van een LUSV-speler in de (Foto: Holvast). Orion. Orion speelde te panieke rig: 15-11, 15-9 en 15-4. Een tam spelen Leython 3 verloor onverwacht bij LUSV 2 met 3-1. Onder leiding van Esther Visser en Willemijn van Werkum werd Leython verslagen: 15-10, 12-15, 15-9 en 15-13. VCL startte hoopvol met setwinst (15-13) op DAC 2. Aanvallend had DAC 2 evenwel wat meer in zijn mars: 13-15. Ook in de vol gende twee sets bleef DAC over eind. Mede dankzij de harde op slag van invalster Maija van Luik: 12-15 en 12-15. Blok en S'70 speelden wisselvallig, getuige de setstanden 4-15, 15-2 en 3—15. Toen moest de be slissing vallen. S'70 leek na lange ralleys, veel Vechtlust en een aantal missers bij 9-14 te gaan winnen. Op het eindschot van Blok had de ploeg evenwel geen antwoord klaar. Door de 18-16 setzege eindigde het duel in een deling.. In Up Go boekte ten slot te een 3-0 overwinning op het tot degraderen gedoemde VCS. GER RENES Philidor had een lastige kluif aanrt Den Haag. Het dreigde voor d©r Leidenaars mis te gaan, toeraa Hans Kuyf een remiseaanbodn van Michiel Wind afsloeg. Hein gevolg was dat de Boskoper ach-n ter- elkaar verloor. Daarbuiten c stond Gelpke immers beroerd tem gen Koppens. RAG de Graaft mocht dan wel vlotjes van Mau-ec rits Wind gewonnen hebben, ter-tn wijl ook Rinie Kuyf langzaantn maar zeker op winst tegen WiLa; lemsen kwam, maar dat zou bijnc verlies van Gelpke toch niet vol-ri doende zijn. Gelpke wist zichCl echter het vege lijf te redden, enar kwam zelfs nog gewonnen t&r staan. Voor de veiligheid beslootar hij tot remise: 2V2-IV2. i o< Lisse boekte een verdienstelijke? zege op het SGS-team. Kamps en Rob van de Aardweg legden de basis voor de ?ege, door hun op-ei ponenten overtuigend op te rol len. Kopman Guus van Dijk stel-^ de de teamzege veilig. Na eerst zelfs beter gestaan te hebben^, hield de Lissenaar Weyerstrass ro op remise. Jan Bakker moest in r£) de tijdnood het onderspit tegen Nieuwenhuis delven: V/2-2V2. 'n LSG liet tegen een Zeeuwse selek- tie maar liefst 4-0 op het score- bord noteren. De cijfers bedro- gen echter, want gemakkelijk xi hadden de Leidenaars het niet. De enige die overtuigend won was Kuijpers. Wel was hij tegen - Groffen pas als laatste klaar. Sik kel dreigde door Krijgh taktisch te worden overvleugeld. Met 1 hangen en wurgen wist de LSG- er ?ich echter in tijdnood te red- den en alsnog te winnen. Heems- kerk moest een pion voor levens behoud investeren. Pas in twee- r. de zitting kon hij de echte vruch- 1 ten daarvan gaan plukken: 2-0. Ossewaarde leek met een stukof- SI fer eerst weinig kans te maken, i< maar toen hij dit kleinood een- te maal terug had was de winst toch i< voor de Leidenaar. n In de tweede ronde treft Lisse in hoofdklasser VAS/ASC een zwa- 7 re tegenstander aan. Philidor fj moet met Dordrecht als oppo- L nent vrij gemakkelijk naar de derde ronde door kunnen stoten. Het bezoek dat LSG aan DD af- F legt zal daarentegen heel wat zweetdruppeltjes gaan kosten. LEIDEN - De beide winnaars van het 42ste Daniel Noteboom- schaaktoemooi waren het eigen- tijk wel zo'n beetje met elkaar eens: Ze hadden het niet echt moeilijk gehad. Broederlijk deel den Rinie Kuijfen Leon Konings tijdens de laatste ronde het punt. Met een score van 5'/2 uit 6 kon den zij de vette hoofdprijs delen: voor ieder 1500 gulden. De zege en de Noteboom-beker vielen daarbij uiteindelijk in handen van Konings. Hij beschikte im mers over de meeste weerstands- punten. Het weekeind-gebeuren kreeg in Konings een enigszins verras sende winnaar. Weliswaar was de LSG-er de laatste jaren in bui tenlandse toernooien al een paar maal danig te keer gegaan, maar in Nederland kon hij zijn faam VOORBURG (ANP) - Overtuigen der een Europees bekertoernooi winnend afsluiten dan Voorburg gisteren in de laatste wedstrijd tegen AS Roma, de als grootste concurrent geknschetste ploeg, deed, kon haast niet. Met 3-0 werd de Italiaanse ploeg in één uur en vijf minuten opzij gezet: 15-6, 15-13 en 15-12. Voorbrg draaide voortreffelijk: het blok sloot zeer goed en in de aanval excelleerden de oudste en de jongste speler van het team, Frank Constandse (35) en Jan Clardeij (20). Vooral laatstge noemde had een groot aandeel in de eindzege van zijn ploeg in het toernooi om de Con federale be ker, het dit jaar voor het eerst ge houden Europacup 3-toernooi. Constandse werd direct na de fina le tot beste speler van het toer nooi uitgeroepen. Clardeij deed echter niet voor hem onder. Met uitgelezen passes functioneerde hij als spelverdeler optimaal. Zijn smashes waren in de finale telkens goed voor het terughalen van de opslag of voor een punt. Was Clardeij eens niet op zijn spelverdelers-post door een ver dedigingsactie, dan was er altijd nog de 250-voudig Belgisch in ternational Jef Mol, die een hoofdrol vertolkte. De Turkse verdediger Guney Sanayi uit Adana stelde de derde plaats vei lig door het Spaanse Turavia met 3-1 te verslaan. t het Daniël No- teboomtoernooi. Links Leon Ko nings, rechts Rinie Kuijf. (Foto: Holvast). tot nu toe nog niet waarmaken. Daartoe speelde hij te wisselval lig. De Leidenaar is iemand die de wind in de rug moet hebben. Zolang het goed gaat kan hij pro bleemloos over geduchte namen heenwalsen. Zit het echter even tegen, dan komt ook snel de klad in zijn spel, met alle gevolgen van dien. Het afgelopen weekeinde ging Ko nings in de 3m-kantine freew heelend naar de meet. Hetzelfde kon van mede-winnaar Kuijf ge zegd worden. Punten scoren was het motto, terwijl kanshebbers als Carlier, Enklaar en Busch door anderen werden gevloerd. Konings had eigenlijk nog de meeste moeite met Busman, zijn opponent uit de eerste ronde. Toch had hij vanaf de derde ron de pittige opponenten. Op zaterdagmorgen begon dat met Peter Gelpke. Konings wachtte in een Konings-Indièr rustig zijn kans af, om daarna met enkele subtiele torenmanoeuvres zijn Haagse Philidor-opponent defi nitief in de verdrukking te werken. Kuijf had op dat mo ment in Thomas nog geen oppo nent van echt kaliber. Ondertus sen waren er onder de concur renten al forse klappen gevallen. Bert Enklaar moest een halfje la ten schieten tegen de niet onge vaarlijke Blees. Bruno Carlier sneuvelde tegen Hans Bartels, die na een tijd van weinig activi teiten de schaakstukken weer ter hande heeft genomen. Dertien spelers hoefden tot en met die derde ronde nog geen punten in te leveren, onder wie daaronder ook de overtuigend spelende Erik de Vries van de s.v. Voor schoten. In de vierde ronde viel dat aantal terug tot vier. Leon Konings wist in die zware ronde van de zater dagavond Bosschenaar Peter Boll een illusie armer te maken. Op handige wijze sloot hij de da me van Boll in. Kuijf had in Oort- merssen nog geen zwaargewicht, maar de Boskoper moest toch tot het eindspel voortploeteren om toe te kunnen slaan. Andere kop lopers werden Bartels (winst op Schultz) en Kort, die met Busch een derde favoriet deed sneuve len. De Vries speelde verdienste lijk remise tegen Temmink. Gistermorgen konden de puntjes op de i worden gezet. Konings ^ad ook met Kort niet veel pro blemen. Overtuigend werd de Hagenaar aan de kant gescho ven. Kuijf kreeg met Bartels heel wat meer van doen. De oud-Nij- megenaar stond uitstekend, maar wikkelde vervolgens af naar een eindspel dat nauwelijks meer te winnen viel. Bartels dacht daar anders over en pleeg de een pijnlijke "suicide". Zijn Philidor-opponent dreef hem ge routineerd door de vlag en oogst te het punt. Konings en Kuijf bleven alzo over in de afvalrace. Cuijpers (zege op Rosmuller) en Temmink (winst op Knoppert) v vormden met 4'/2 punt de direkte c achtervolgers. Ook Erik de Vries 3 had daartoe kunnen behoren, maar hij versliep zich en verloor reglementair van Koopmans. Tot dan toe had het echte spekta- I kei zich eigenlijk onder de top af gespeeld. Het treffen Konings- Kuijf had voor het publiek nog I veel goed kunnen maken. Ko- I nings was vol goede moed, een salonremise hoefde voor hem niet. Kuijf pareerde de witte ope- I ningSopzet echter listig, waar door konings al snel gedwongen was veel materiaal te ruilen, na 13 zetten stond er dan ook een stelling op het bord die het door spelen nauwelijks waard was. een remise was snel beklonken, cuijpers of temmink had toen de kans om zich naast het tweetal te nestelen, om onbegrijpelijke re denen besloot ook dit tweetal tot een tamme remise, waarmee het duo zichzelf danig in de vingers sneed, de derde prijs moesten zij immers met maar liefst acht an deren delen. een verheugde lsg-praeses ds. mac- kaay drukte konings de note- boom-wisselbokaal in handen, voor het eerst sinds 12 jaar had een lsg-er die weer gewonnen, de jeugdprijs ging met 4*6 punt naar mare cremer, voor remmelt otten en pieterse met 4. de rating- prijs voor spelers onder de 2000 punten was voor boersma met 4V£ punt. de eindstand bovenip; 1-2 konings en kuijf, 5l/z uit 6. 3- 13 cuijpers, gelpke, g.j. de boer, martin, temmink, kort, enklaar, v.d. raaf, weber en cardon, allen met 5. 14-20 schlick, cremer, boersma, ad v.d. berg, b. v.d. ma- rel en goldstern allen 4'/2. ruud dobbelaar

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 16