y itstel besluit xtra woningen Miljoenenschuld voor fiscus Noodplan voor terugroepen Sinaï-soldaten CDA en PvdA ruziën over ontwikkelingshulp Minister gaat onderhandelen Moskou wijst actie Voorschotenaar af Voor Russische joden 750.000 handtekeningen Aantasting kwaliteit gevreesd Minister wil af van schooltandverzorging tiandien Vereniging na arrest Hoge Raad over huiseigenaars: SS?'JDAG 19 FEBRUARI 1982 Binnenland IN HAAG (GPD) - De regering naakt een noodplan om de Ne- lerlandse soldaten in de Sinai te ug te kunnen roepen wanneer iet daar onverhoopt op vechten ïitdraait. Minister van Mierlo defensie) zei dit gistermiddag in ten bespreking met kamerleden iver de Nederlandse deelname lan de internationale Sinai-vre- lesmacht. n Mierlo herhaalde zijn toezeg ging dat alleen in uiterste nood- taak dienstplichtigen tegen hun Vil naar de woestijn zullen wor- jlen gestuurd. Dat kan het geval gjn wanneer voor bepaalde spe cialistische functies geen vrijwil ligers beschikbaar zijn en ook geen beroepsmilitairen. De PvdA stelde vrijwilligeheid als voorwaarde voor instemming met deelname aan de Sinai- macht. Tijdens het overleg met de ministers van Mierlo en van der Stoel (buitenlandse zaken) stelden evenals de PvdA ook het CDA, D'66 en de WD zich posi tief op. De kleine linkse fracties koesteren nog bedenkingen. Vol gende week woensdag is er een kamerdebat over deze kwestie. Van Mierlo zei dat omstreeks 6 maart de eersten van de 105 Ne derlanders naar de Sinai zullen vertrekken. Op 9 maart vertrekt een andere groep naar de Ver- enigse Staten om met de Ameri kaanse verbindingsapparatuur te oefenen. De overige verbin dingsspecialisten reizen 19 maart af naar de Sinai, later gevolgd door 21 man marechaussee. Hoewel aanvankelijk aan ongewa pende militairen werd gedacht, is inmiddels besloten dat de Ne derlanders toch een wapen zul len dragen. „In de eerste plaats om het schieten niet te verleren en in de tweede plaats omdat het ter plaatse ongewenst is dat ge zagsdragers rondlopen zonder wapens", aldus Van Mierlo. Van der Stoel verklaarde dat de vredesmacht slechts de taak heeft de Israëlische en Egypti sche troepen te scheiden, wan neer de eersten de woestijn zul len hebben verlaten, zoals afge sproken in de akkoorden van Camp David. De minister noem de het uiterst onwaarschijnlijk dat Israël op het laatste moment van terugtrekking zou afzien, maar zag voor de vredesmacht in elk geval geen taak om het land daartoe te dwingen. Met de reacties van de Arabieren (die de Camp David-akkoorden verwerpen) op deelname aan de vredesmacht valt het wel mee, zei Van der Stoel voorts. Een re cente uiting van bezorgdheid van de Arabische Liga „was niet al te bits geformuleerd". Volgens de minister begrijpen de Arabie ren goed dat Nederland vast houdt aan het standpunt dat zon der oplossing van het Palestijnse vraagstuk geen blijvende vrede in het Midden-Oosten mogelijk &EN HAAG (GPD) De beslissing in het debat over volkshuisvesting in de Tweede (Kamer is drie weken uitgesteld. Op voorstel van het PvdA-kamerlid Duinker zijn de (stemmingen drie weken aangehouden opdat de minister gelegenheid krijgt binnen het (kabinet te onderhandelen over een uitbreiding van het woninguitgifteprogramma dit jaar. ,et was PvdA-woordvoerder Duinker die samen met WD- woordvoerder De Beer aandrong op verhoging van het gesubsi dieerde woningbouwprogramma _met 5000 huurwoningen. Daar- mee zou het totale gesubsidieer de woningprogramma van de mi nister uitkomen op 115.000. Mi nister Van Dam wil zich, en hij werd daarin gesteund door de CDA-fractie, nu nog niet vastleg gen op zo'n verhoging, al sloot hij niet uit dat hij zodanige af spraken met de minister van fï- nanciën kan maken dat een ver hoging van het bouwprogramma jij, dit jaar alsnog mogelijk is. z'ïrote steden WEERRAPPORTEN ei i g 3 t i gisteren 1 bnterdam geheel bew. 5 -2 y )e Bilt' licht bew. 6 -3 0 licht bew. 5 -3 0 Celde geheel bew. 3 -3 0 Cindhoven licht bew. 6 -2 0 )en Helder geheel bew. 4 -2 0 totterdam zwaar bew. 5 -2 0 [\vente geheel bew. 3 -3 0 /lissingen onbewolkt 0 0 5uid Limburg geheel bew. Aberdeen motregen 4 3 11 Barcelona zwaar bew. 16 10 0 sneeuw 0 -3 01 Bordeaux geheel bew. 13 6 04 Brussel geheel bew. 8 1 0 frankfort geheel bew. 5 -2 0 geheel bew. 2 Helsinki geheel bew. -2 -9 0 Innsbruck sneeuw 12 0 8 Klagenfurt sneeuw 2 -1 4 Lissabon onbewolkt 14 7 0 Locamo onbewolkt 0 Londen geheel bew. 6 4 0 Luxemburg zwaar bew. 3 0 Madrid geheel bew. 13 7 0 Mallorca licht bew. 17 6 0 München sneeuw 0 -1 05 Nice onbewolkt 17 8 0 Oslo onbewolkt -1 -13 0 geheel bew. 6 5 08 half bew. 18 8 0 Split zwaar bew. 16 4 0 Stockholm licht bew. -3 -12 0 zwaar bew. 2 -5 0 motsneeuw 0 Casa Blanca regenbui 17 12 3 Istanboel 7 0 02 Las Palm as regenbui IC Tel Aviv onbewolkt 7 Tunis half bew. - 10 0 bouwplannen aan regio's buiten de Randstad geen echte oplos sing voor de hoge bouwwerk loosheid daar terwijl het wel fu nest kan zijn voor de grote ste den. „Je verdeelt alleen maar de ellen de", aldus Van Dam gisteren in het debat. „Extra woningen laten bouwen in bijvoorbeeld Noord- Brabant betekent dat daar iets mepr werk is. Maar veel meer Brabantse bouwvakkers die werk hebben in de Rijnmond verliezen daar hun werk". Vol gens de minister hebben juist de vier grote steden Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Utrecht veel behoefte aan nieuw bouwwoningen om ruimte te Iet beleid van minister Van Dam om 6500 extra woningen in de vier grote steden te laten bouwen ten koste van de regio wil een kleine meerderheid van de Ka mer niet accepteren. Het CDA en de drie kleine rechtse partijen steunen een WD-motie waarin de minister wordt gevraagd de helft van die 6500 woningen af te s halen en alsnog over de rest van q Nederland te verdelen, speciaal in die gebieden waar hoge werk- loosheid onder bouwvakkers is. >e minister ontraadde gisteravond met klem die motie aan te ne ro* men. Volgens de bewindsman is het toekennen van extra woning- "J herdachte van m niljoenenzwendel 5 vrijgesproken 5 iMSTERDAM (ANP) - De recht- bank in Amsterdam heeft giste- ren een financieel expert bij ge brek aan bewijs vrijgesproken van oplichting, verduistering en valsheid in geschrifte. De man werd ervan verdacht ten minste negen mensen een totaalbedrag van 1,8 miljoen gulden afhandig te hebben gemaakt. Officier van justitie mr. L. van der Berg, die hem op de zitting betitelde als „een gewetenloze geldverslin- der", eiste twee weken geleden twintig maanden gevangenis straf tegen hem. i >e man heeft een éénmanszaakje I dat gespecialiseerd is in het op- L richten van vennootschappen in belastingparadijsjes, zoals Liech tenstein, Andorra, Jersey en Lu xemburg. Via folders biedt hij zijn diensten aan voor diegenen die de Nederlandse fiscus te slim af willen zijn. RPF: aparte sport voor werklozen TREEBEEK (ANP) - De Re formatorische Politieke Fe deratie (RPF) vindt dat er aparte sportcompetities moe ten komen voor werklozen. RPF-kamerlid Meindert Leerling zei dit gisteren in het Limburgse Treebeek by het begin van de RPF-verkie- zingscampagne voor de pro vinciale staten, waarvoor hij als Ujsttrekker optreedt. Leerling meent dat de Neder landse sportorganisaties der- delijke initiatieven moeten nemen om zo de vele duizen den werklozen die zich dage lijks mateloos zouden verve len, een zinvolle tijdsbeste ding te geven. Sport in competitieverband kan ook leiden tot meer in tensief gebruik van de sport accommodaties en tot in schakelen van opgeleid sportkader dat nu ook vaak werkloos is, meent Leerling. Huurverhoging Over de huurverhogingen per 1 juli dit jaar wordt eerder gestemd; op woensdag 3 maart. De Kamer bleek op dat punt niet verdeeld. Dat betekent dat huren van oude woningen met 6 procent kunnen stijgen en van woningen die na 1972 zijn gebouwd met 4 procent. Het stadsvernieuwingbeleid van de bewindsman ondervond steun in de Kamer. Iedereen was het ermee eens dat de acticvitei- ten op dat gebied binnen vier jaar verdubbeld moeten zijn. D'66-woordoerder Nypels drong in dat verband aan op een 'delta plan' voor het onderhoud van woningen. Worden inspannin gen op dat gebied niet verhoogd, dan vreest hij dat Nederland een krottenland wordt. De minister ontkende niet dat het huidige verbeterprogramma de verkrotting in Nederland niet bij kan houden. Maar zoals bij de nieuwbouwplannen is het pro bleem om voldoende geld te vin den. De meerjarenramingen zijn niet realistisch geweest. „Het kost al miljarden om het beleid op dit punt op het huidige peil te houden, laat staan als we meer willen", aldus Van Dam. Woonbelasting Nog dit jaar zal hij de Kamer meer laten weten over de mogelijk heid een woonbelasting in te voeren. De PvdA-fractie wil zo wel een heffing opleggen aan huurders als aan eigenaar-bewo ners wannneer die een relatief klein deel aan huur of hypo- theeklasten kwijt zijn. Andere fracties gingen niet zover om die heffing ook voor eigenaar-bewo ners te laten gelden. De minister is geen principeel te genstander tegen zo'n heffing omdat het de doorstroming zou bevorderen. Hij vreest niet alleen misbruik van de regeling maar vooral grote technische proble men waardoor de opbrengsten weinig hoger zullen zijn dan de kosten. DEN HAAG (ANP) Hoewel het kabinet deze dagen de grootst mogelij ke moeite moet doen om de financiële eindjes aan elkaarte knopen, wist premier Van Agt gisteren toch nog een gaatje te vinden om zich vol overgave in de camavalsroes te storten. Op het Catshuis werd hij offi cieel geïnstalleerd als erelid van de stichting "Reünie van Nederlandse Carnavalsprinsen". Daarna liet hij zich omringen door een bont carna valesk gezelschap om zich vervolgens met een "Alaaf te laten vereeuwi gen. DEN HAAG (ANP) - De Sowjet-Unie heeft geen behoefte aan een door Nederlanders georganiseerde anti-kernwapcndemonstra- tie in Moskou volgens model van de grote demonstraties in vrij wel alle Westeuropese hoofdsteden. Dat heeft de Russische am bassade in ons land laten weten aan de initiatiefnemer van de aktie „Wij gaan naar Moskou". Piet den Hartog uit Voorschoten had een verzoek bij de Russen ingediend om op het Rode Plein met zo'n duizend Nederlanders te demonstreren voor de vrede en tegen kernwapens. Volgens een brief van de secretaris van het Sowjet-vredescomité, G. Lok- schin, aan Den Hartog. zijn de initiatiefnemers van deze demon stratie blijkbaar slecht geïnformeerd. Den Hartog: „Volgens Lokschin worden er vele massademonstra ties gehouden in Rusland waarop wordt aangedrongen op stop zetting van de bewapeningswedloop en wordt geprotesteerd te gen de gevaarlijke beslissing van de Verenigde Staten om in Europa nieuwe middellange afstandsraketten te plaatsen" De komst van Nederlanders zou daarom overbodig zyn. Den Har tog meent dat de Russen het verzoek van de Nederlandse initia tiefnemers niet goed hebben begrepen. „Het gaat er in dit geval niet om dat zij „het goed menen, maar dat wij het goed menen en daar uiting aan willen geven". Volgens Den Hartog zal de actie worden voortgezet via een nieuwe brief die aan Lokschin zal worden gestuurd. AMSTERDAM (ANP) Nederlands eerste blinde rechter mr. Romke de Vries is gisteren voor de Amsterdamse rechtbank officieel geïnstalleerd samen met twee collega's. Hij bracht voor die gelegenheid zijn dochter tje mee (zie foto), terwijl zijn blinde-geleidehond rustig naast zijn stoel afwachtte tot de plechtigheid voorbij was. AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer 750.000 Nederlanders hebben tot nu toe de petitie aan president Breznjev ondertekend, waarin wordt gepleit voor het lot van de joden in de Sowjet-Unie. Dit heeft rabbijn A. Soetendorp gis teravond tijdens de slotmanifes tatie van de actie "Een miljoen handtekeningen voor de Russi sche joden" in Amsterdam mee gedeeld. In april worden de handtekenin gen uit geheel Europa aan voor zitter Dankert van het Europees parlement aangeboden. Soeten dorp hoopt dat in Nederland dan DEN HAAG (GPD) - Tussen het CDA en de PvdA is een menings verschil gerezen over het beleid van minister Van Dijk (CDA) van ontwikkelingssamenwerking. Dat bleek gisteren tijdens een mondeling overleg van de minis ter met de vaste kamercommis sie. Aanleiding is de manier waarop het departement van ont wikkelingssamenwerking moet worden ingeschakeld bij de be zuinigingsoperatie („heroverwe ging") van het kabinet. Het verschil van mening tussen de regeringspartijen CDA en PvdA kwam aan het licht bij de discus sie over het voornemen van Van Dijk om bij het besteden van ont- wikkelingsgelden meer oog te hebben voor de belangen van het Nederlandse bedrijfsleven. Het CDA meende bij monde van ka merlid Van den Toorn dat er hiervoor mogelijkheden zijn waarbij de kwaliteit van de hulp niet wordt aangetast. Volgens PvdA-woordvoerdster Eveline Herfkens leidt nauwere samenwerking met het bedrijfs leven tot inleveren op de doel stellingen van ontwikkelingssa- menwerking. Na afloop van de overleg verklaarde zij erg bang te zijn dat er een fundamentele be leidswijziging plaatsvindt en dat minister Van Dijk onvoldoende opkomt voor de, ook in het re- geerprogram geformuleerde, DEN HAAG (ANP) - Minister Gardeniers (volksgezondheid) wil af van de schooltandverzor- ging. In een niet gepubliceerde advies-aanvraag aan de Zieken fondsraad vraagt zij zich af of er voor de bestaande schooltand^ verzorging nog een plaats kan zijn. Volgens de minister is het nut van een dergelijk stelsel van georganiseerde jeugdtandverzor- ging "vooralsnog onvoldoende aangetoond". Naar haar oordeel van het beoogde doel ook op een andere - goed kopere en eenvoudigere wijze worden bereikt. Bij het verlenen van tandheelkundige hulp zou - aldus de minister - de taak van de huistandarts veel meer tot uit drukking kunnen komen. Zij concludeert dat het aantal deel nemers aan de schooltandverzor- ging sterk afneemt, dat de kosten per deelnemer als gevolg van die verminderde belangstelling "niet onaanzienlijk" stijgen en dat in toenemende mate noodza kelijke investeringen uitblijven. In toenemende mate ook over wegen gemeenten zich uit de schooltandverzorging terug te trekken. Volgens de minister geldt voor een aantal ziekenfondsen dat zij niet langer bereid zijn de financiering voort te zetten. doelstellingen van ontwikke lingshulp. Alle woordvoerders benadrukten eensgezind dat het niveau van uitgaven voor ontwikkelings hulp niet mag worden verlaagd. De norm van anderhalf procent van het nationaal inkomen is voor alle partijen onaantastbaar. Minister Van Dijk kreeg dan ook steun voor zijn standpunt dat het maximum aan gelden dat minis ter Van der Stee van financiën onlangs oplegde, snel moet wor den afgeschaft. Van der Stee bepaalde dat er niet meer geld mag worden uitgege ven dan er dit jaar op de begro ting staat. Dit betekent dat het zogenaamde „stuwmeer" (nog niet bestede gelden van eerdere begrotingen) niet mag worden aangesproken, en dat zou met te rugwerkende kracht een verla ging inhouden van de anderhalf- procentsnorm. Eerder aangega ne verplichtingen komen daar door in het gedrang, of de ruimte om nieuwe projecten op te zetten wordt beperkt. Schoorvoetend gaf minister Van Dijk toe dat het instellen van het maximum door zijn collega van financiën al heeft geleid tot een problemen in het werk van zijn departement. Zo is het beste- dingsoverleg met een aantal con- centratielanden uitgesteld, zo lang niet bekend is welke midde len er dit jaar bescnikbaar zullen zijn. Ambtenaren van zijn minis terie kunnen op dit moment nieuwe projecten slechts „voor bereiden". het "wondergetal" van één mil joen handtekeningen zal zijn be reikt. In de petitie wordt met een beroep op de slotakte van Helsinki van de Sowjet-Unie gevraagd de jo den die de Sowjet-Unie willen verlaten, het recht te verlenen naar Israël te vertrekken. Verder wordt geëist te stoppen met de onderdrukking en bestraffing van deze mensen alsmede van degenen die hebreeuws doceren of studeren. Tenslotte wordt de vrijlating van alle gevangen jo den gevraagd. Half maart worden de Nederlandse handtekeningen aangeboden aan voorzitter Dolman van de Tweede Kamer. Alle leden van de Staten-Generaal, met uitzon dering van de CPN'ers, hebben de petitie ondertekend. Wel was G Schreuders, hd van de CPN- fractie van de Twëede Kamer, op de slotmanifestatie aanwezig om op deze manier zijn instemming met de actie te betuigen. Op de slotmanifestatie hebben ver der kamerleden van CDA, PvdA en WD het woord gevoerd. In januari van dit jaar kregen 290 jo den toestemming de Sowjet- Unie te verlaten. Dit is het laag ste aantal sinds 1971, aldus rab bijn Soetendorp. Het PvdA-Tweede-Kamerlid Nora Salomons kondigde een interna tionale conferentie van parle mentsleden uit 17 landen aan over de positie van de Russische joden. Deze zal in juni in het Tweede-Kamergebouw worden gehouden. Ook zal daar gespro ken worden over internationale organisaties als de Unesco, die weigeren aandacht aan dit pro bleem te besteden ADVERTENTIE Twee maanden oud? En werd hij toen al gestolen? 'Ja, maar ik ben best tevreden met m'n nieuwe auto. Heeft j/andien geregeld! verzekeringen {pjuLtKcieqeLg. outMtduu t Stationsstraat 21c 2405 BL Alphen aan den Rijn telefoon 01720-94444 AMERSFOORT (ANP) - De Staat der Neder landen moet zo'n zestien tot twintig miljoen gulden terugbetalen aan naar schatting tach tigduizend bezitters van een eigen huis. Nu de Hoge Raad in een arrest heeft bepaald dat in het verleden door de belasting te veel geld is geïnd voor huizen, waarvoor een anti-spe- culatiebeding geldt. Dit is gisteren meegedeeld door de Vereniging Eigen Huis die jarenlang heeft gestreden te gen de gevolgen van het anti-speculatiebe- ding bij de heffing van belasting op het ei gen huis. Het anti-speculatiebeding, dat op veel plaatsen wordt gehanteerd, geeft ge meenten de bevoegdheid vast te stellen wat de eigenaar van een eigen huis maximaal mag vragen als hij zijn huis wil verkopen. Dit om de speculatie in huizen tegen te gaan. Die prijs ligt doorgaans beneden de vrije marktwaarde. De Hoge Raad heeft nu in zijn arrest bepaald, dat de belastingen (inkomsten- en onroe- rend-goedbelasting) op eigen huizen onder een anti-speculatiebeding niet langer meer mogen worden berekend op basis van de vrije marktwaarde, maar over de verminder de waarde. Bezwaarschriften Volgens de Vereniging Eigen Huis moet er zo als gezegd, zo'n zestien tot twintig mihoen worden terugbetaald aan ongeveer tachtig duizend bezitters van eigen huizen Per ge val zou dat neerkomen op gemiddeld 200 tot 250 gulden, "afhankelijk van de te herziene taxaties, waarop de belastingaanslagen had den moeten zyn gebaseerd". Om dat geld in bezit te krijgen zullen de be trokkenen zelf in actie moeten komen met bezwaar en/of beroepsschnflen tegen belas tingaanslagen die eerder op de "foutieve ma nier" zijn opgelegd, aldus de vereniging Een woordvoerder van de vereniging wees er gis teren op, dat vanaf nu bij de invulling van belastingsformulieren ook rekening moet worden gehouden met de door het arrest van de Hoge Raad gewijzigde omstandigheden. Volgens de woordvoerder is het arrest van de Hoge Raad een bevestiging van de uitspraak die het Gerechtshof in Amsterdam vorig jaar heeft gedaan. Tegen die uitspraak, die de vereniging in het gelijk stelde, had de staats secretaris van financien beroep aangete kend. "Het hoogste rechtscollege in ons land, de Hoge Raad, heeft de vereniging nu definitief in het gelijk gesteld", aldus de Ver eniging Eigen Huis. Van Vóór 1981 Volgens een woordvoerder van het ministerie van financien betekent het arrest van de Ho ge Raad dat een aantal mensen inderdaad aanspraak kan maken op teruggave van een bedrag aan te veel betaalde belasting, maar dat geldt volgens de woordvoerder alleen voor aanslagen vóór het kalenderjaar 1981 die nog niet zijn afgedaan Op aanslagen die al "onherroepelijk" afgehandeld zyn, kan niet worden teruggekomen. Het arrest kan voor gemeenten met name waar het gaat om de vaststelling van de onroerend goedbelasting, waar gemeenten zelfstandig in zyn, verstrekkende gevolgen hebben, al dus gisteren een woordvoerder van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten. Kan, omdat juristen van de VNG die het arrest hebben bestudeerd, hebben vastgesteld dat de Hoge Raad de zaak van het anti specula- tiebeding voor verdere behandeling heeft doorverwezen naar het Gerechtshof in Den Haag. Met het oog daarop is nog niet aan te geven wat de gevolgen zullen zyn voor de praktyk, aldus de reactie van de VNG Volgens de vereniging betreft het arrest van de Hoge Raad een "zeer specifieke vorm van anti- speculatiebeding" en is het nog met duide lijk of dit arrest ook voor alle vormen van anti-speculatiebedingen geldt

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7