"Die jonge frisse god die alles weet, die is er niet" C De ondernemers, de politiek en de crisis (slot) Drs. W. Bogers, topman van DSM: HIJDAG 19 FEBRUARI 1982 Meningen De economische malaise slaat op alle fronten hard toe. Tot vervelens toe wordt de BV Nederland opgezadeld met sombere berichten over bedrijfssluitingen en oplopende werkloosheid. Het probleem is voor iedereen duidelijk. Er kqmt te weinig geld binnen. De' Inleveren. Alleen dan kan de economie zich herstellen. Maar niemand weet precies hoe. Economen, politici, werkgevers en werknemers roepen om het hardst dat er nu knopen moeten worden doorgehakt Maar dat is niet makkelijk. Economische wetmatigheden zijn spaarzaam. Er zijn dus keuzes te over. Bovendien gooi je de verworvenheden van de welvaartsstaat - zoals een sociaal zekerheidsstelsel - niet zomaar even overboord. Het zijn (dan) impopulaire maatregelen die moeten worden genomen. En dat kost veel pijn en moeite. Om de legstukjes van de economische puzzel een beetje te ordenen, brachten hooggeleerde heren vorig jaar een reeks van voorstellen ter tafel. De commissie-Wagner kwam met een rapport over berindustrialisatle. Economische deskundigen van de Sociaal-Economische Raad kwamen met een soortgelijk rapport Een ambtelijke werkgroep presenteerde een aantal varianten om te bezuinigen. En het moeizaam geconstrueerde kabinet-Van Aft 11 bracht een regeringsverklaring uit die doordrenkt was van trefwoorden als nieuw industrieel élan, innovatie (vernieuwing) en matiging. Mooie woorden. Maar nu de praktijk. Hoe wordt er op de werkvloer van de economie tegenaan gekeken? In een serie interviews die gedurende een aantal weken in deze krant verschijnen, geven zes Nederlandse to p-ondernemers daar antwoord op. Over één ding zijn se het alle zes eens: "Winst maken mag weer in Nederland". Vandaag het zesde en laatste deel Een gesprek met drs. W.A J. Bogers, voorzitter van de raad van bestuur van het staatsbedrijf DSM eu lid van zowel de eerste als de tweede commissie-Wagner. "Nou moet ik u toch even herinneren aan hoe we dit interview zijn begonnen. U zou geen vragen kunnen stellen die niet al twin tig keer gesteld zijn. En ik zou dus inderdaad ook wel toe willen ge ven dat wij geen ant woorden kunnen ver zinnen die niet al twin tig keer gegeven zijn. Ha,ha,ha. Dat is met de commissie Wagner net zo. Het is wat de Fran sen zeggen: frappez, frappez toujours. Het is belangrijk dat je din gen steeds weer blijft uitdragen. Misschien soms wat bijstellen. Maar de boodschap blijft dezelfde. Ik heb daar helemaal geen moeite mee. Het is een breiwerk, het komt toer, na toer". Kleine stappen, smalle marges, begrip en geduld. Hij is er er vol van en wuift er de veelge hoorde kritiek dat de com missie Wagner weinig nieuw licht op de zaken heeft ge worpen behendig mee weg. "Dat is ook het meest droevige aan een televisiedebat. Datje bijna nooit iemand een totaal andere aanpak hoort geven dan je dacht dat ie zou geven. Als je weet wat de vent is, dan weet je wat ie gaat zeg gen. Dat hebben we ook met de verzuiling. Twee seconden zijn voor mij precies voldoen de om te weten met wie we te doen hebben. Daar maak ik thuis met de kinderen wel eens een wedstrijdje van". "De liederen zijn bekend, de te neur is bekend. En iedereen die zou hopen dat er een fris se jonge god zou kunnen op staan die het allemaal zou we ten en die het zo mooi zou kunnen, die moeten we te leurstellen. En ik moet u eer lijk zeggen: ik weet niet of je daar nou zo rouwig om moet zijn, want stel je voor dat ie niet het goeie zou doen. Dat lijkt me ook niet zo plezie rig". Wat bedremmeld, laten we hem nog even zijn gang gaan. "Gouverner, c'est prévoir. Re geren is vooruitzien. Het heeft mij zeer getroffen toen eens iemand tegen mij zei: de Fransen zeggen dat nou wel altijd, maar dat 'is helemaal niet waar. Je moet wachten tot het goede moment is aan gebroken en het klimaat is gerijpt om te kunnen doen wat gedaan moet worden. Wie er drie jaar te vroeg mee komt, die maakt zichzelf on bemind en die bereikt hele maal niks. Maar als je een wat fijner gevoel voor timing hebt, dan weetje dat het geen zin heeft om te vroeg te ko men, ook al gebeuren er din gen waar je een hekel aan hebt". Wim Bogers, 59 jaar, een leven in dienst van DSM, is lid van de commissie Wagner, het adviescollege dat regering en parlement voorstellen moet doen voor een industriebe leid. Pogingen om tot een af spraak te komen dateren van begin november. De spon taan aangeboden bemidde ling van een collega-onderne mer leidt uiteindelijk tot suc ces. Bogers zoekt de publici teit niet in het minst. Hij heeft genoeg andere dingen te doen. Omschrijft zichzelf kernachtig als iemand "die met de wijze van Hierony- mus van Alphen is grootge bracht: Wie niet werkt zal niet eten". Een school die hem er niet van weerhoudt om nu te erkennen dat ook niet-werkenden door de sa menleving verzorgd moeten worden. Erudiet, in hoog tempo rokend en formule rend. Zijn voorlichter ver trouwt ons met enige nadruk de zorg voor de punten en komma's toe. Geloofwaardigheid "Het zou een hele interessante excercitie zijn om al die onder nemersuitspraken van tien jaar geleden nog eens terug te lezen. Hel en verdoemenis DSM, gevestigd in Heerlen, is een industrieel concern met ruim dertigduizend werknemers, waarvan 21.000 in Nederland. Het bedrijf houdt zich bezig met de fabricage van meststoffen, chemisch produkten en kunsttoffen. Gewerkt wordt in Nederland en in het buitenland, dat 65% van de omzet afneemt. Het afgelopen jaar behaalde deze staatsondernem ing een omzet van 18 miljard gulden. "Waarom zou er voor ons geen plaats zijn onder de zon"? zou het worden, ik voel me in dit geval niet geroepen de hand in eigen boezem te ste ken, want ik voel de relativi teit van de dingen heel wel aan. Ik geloof met u dat de geleide loonpolitiek in de ja ren vijftig en zestig te sterk is benadrukt. Het heeft twee ge volgen gehad. Die loonexplo sie, die moest er wel komen. Mensen zijn te lang kort ge houden. Wij konden vroeger die jongens van kostschool ook altijd zo herkennen. Die hadden zoveel belangstelling voor het andere geslacht, om dat ze drie maanden opgebor gen waren geweest, dat zelfs wij er stil van werden." "Op het gebied van de arbeids kosten waren wij een goed- koopte-eiland. En dat heeft een aantal bedrijfstakken aan zo'n gemakkelijk leven ge holpen, dat het management het water niet voortdurend aan de lippen heeft gevoeld en onvoldoende slim en in ventief is geweest, waardoor we nu achterop zijn geraakt'. "Er is natuurlijk ook een nei ging geweest om te denken dat wij hier in een soort splendid isolation leefden. Dat we dachten dat we alles konden regelen zoals wij von den dat het juist, rechtvaar dig, heilzaam, wenselijk en sociaal verdedigbaar was. Daar hebben we ons op een aantal punten wel ver mee verwijderd van het buiten land. Of dat nu onze energie prijssystemen zijn of onze so ciale voorzieningen. We zijn naar uitzonderlijke toestan den gegaan en ja, dan is er nu een wereldcrisis en dan ko men we tot de ontdekking dat we wel degelijk met alles wat we hebben aansluiting moeten zoeken bij de wereld om ons heen. We zijn een klein land, we hebben een open economie, we zitten voortdurend in ruiltransac- ties met het buitenland, we moeten dus wel aan de maat blijven. De leden van de commissie Wagner hebben zich met vele anderen gebogen over de vraag hoe de maat er weer in gebracht zou kunnen wor den. Die adviezen hebben weer eens aangetoond dat theorie en praktijk met el kaar op gespannen voet staan. De veelbesproken "overeenstemming", die is er niet. "Ik zal niet zo gauw roepen dat we te ver zijn gegaan. We hebben een periode van groei achter de rug en tegen die achtergrond is het allemaal te begrijpen. Als u zegt dat er geen eensgezindheid is, dan betwijfel ik dat toch wel een beetje. Het komt wel degelijk op gang, als een proces van horten en stoten. Bepaalde zaken worden als verworven heden beschouwd. Een hele hoop mensen hebben ge dacht dat het tot in de eeu wigheid amen was en dan is het natuurlijk een schok om te zien dat de weg terug inge slagen moet worden. Het kost tijd dat aan iedereen dui delijk te maken. Verbaast u dat dan zo? We hebben toch allemaal achterbannen, aan wie het duidelijk gemaakt moet worden". Ingrijpend Maar veel van uw collega's zeg gen: er is geen tijd meer, er moet beslist worden en niet in de marge, maar heel ingrij pend. "Tja, ik vind dat niet zo realis tisch. Het is natuurlijk vra gen om trouble als je in één klap de zaken omdraait We zijn met onze inkomensposi tie zo met die groei verweven. Het feit dat er een sociaal ze kerheidsstelsel in deze vorm is gekomen, dat je dat aan de mensen hebt gegeven, dat houdt ook in dat je het maar niet zo weer kunt terugne men. Dat moet zorgvuldig en geleidelijk gebeuren. Wat je vandaag in Amerika ziet dat een vent met een grote schaar er allerlei dingen uitknipt, dat gaat mij eigenlijk toch wel wat ver. De mensen moe ten wel de kans krijgen zich aan te passen". "Wat dat pessisme betreft, dat deel ik toch niet. Vandaag de dag zijn dingen bespreekbaar die dat een paar jaar geleden niet waren, dat weet u net zo goed als ik. Dat gepraat kan worden over ziektegeld bij voorbeeld, dat is nieuw. De loonmatiging van de afgelo pen jaren, dat is een hele po sitieve zaak. Als je dat verge lijkt met wat de vakbonden in Frankrijk en Engeland doen, dat scheelt wel wat op een borrel". Laat we die lonen er eens uit lichten. Die zijn de afgelopen jaren door de regering gema tigd via een aantal loon- maatregelen.Daar moet u blij om zijn. "Nee, een loonmaatregel is een hoogst ongelukkig instru ment. Dat zal de regering Door Ton van Brussel en Wim Wirtz hoogst waarschijnlijk zelf ook wel vinden. Maar de par tijen hebben dat aan zichzelf te wijten. Die loonmaatrege len gaan op den duur bij alle betrokkenen irritatie opleve ren. Men zal het dan als een absolute noodzaak onderken nen om wel zelf tot een ak koord te komen. Men zal gaan in zien dat elke vrijheid zijn grenzen heeft. Ik kan me voorstellen dat er straks een modus wordt gevonden, waarbij vooraf de ruimte wordt aangegeven, waarbin nen men zelf overeenstem ming mag bereiken. De in houd kan dan per bedrijfstak verschillen. Het bezwaar van loonmaatregelen is toch dat je een te globale politiek voert. Als bepaalde deskun digen schaars zijn, dan moet je die beter kunnen betalen. (Foto: Drlpj Linssen). U ziet een koopkrachtdaling als onvermijdelijk. Dat zal niet zonder effecten blijven. Bin nenlandse bestedingen lopen terug. Het midden- en klein bedrijf wordt de dupe. "Ik denk dat dat nog wel mee valt. Het heeft vermoedelijk meer invloed op de besparin gen. Wij kiezen in Nederland toch altijd voor een systeem waarbij de laagste inkomens het minst teruggaan en de hoogste het meest. De con sumptie zal wel wat teruglo pen, maar dat moet ook als je ruimte wilt maken voor in vesteringen. En dat is nodig. Er wordt in bedrijven te veel met vreemd en dus duur geld gewerkt. Eigen geld, dat is er nu veel minder. Ik heb de tijd nog mee gemaakt dat je bij wijze van spreken de socië teit niet mocht betreden als je minder dan 60% eigen vermo gen had. Nu mag je er waar schijnlijk niet meer in als je dat wel hebt. Tegenwoordig is een bedrijf met 20 tot 30% eigen kapitaal, nog in goeie doen. Zo ver zijn we al". Relativeren De in Limburg niet onbekende bourgondische inslag heeft Bogers tot een sterk relative rend mens gemaakt. Keihar de uitspraken die in de ge sprekken met andere onder nemers herhaaldelijk op te tekenen vielen, blijven bij hem achterwege. De populai re theorie dat de jaren zeven tig in het teken hebben ge staan van een "hetze" tegen het bedrijfsleven, accepteert hij slechts onder voorbe houd. "Laten we zeggen dat de maat schappelijke standing van de ondernemer een groot aantal jaren op een vrij laag niveau is geweest. Dat heeft natuur lijk te maken gehad met de oncontroleerbaarheid. Die anti-stemming, dat heb ik van horen zeggen. Als je veel naar conferenties gaat, hoor je dat misschien wel. In de kranten lees je het ook. Ik heb daar nooit zoveel tijd voor gehad. Ben altijd met af faires bezig geweest. In mijn omgeving kwam het kenne lijk niet voor". Bogers toont zich geneigd veel ontwikkelingen af te doen met een verwijzing naar de geschiedenis. "Iedere bewe ging, roept een tegenbewe ging op. De oplossingen ko men daardoor altijd door het leven zelf' en "we hebben ei genlijk weinig woorden voor leuke dingen en ontzettend veel voor onprettige zaken. Dat dateert kennelijk al van de twaalfde eeuw. Een man die bloed, zweet en tranen verkoopt is politiek meestal sterker dan degene die de heilstaat aanprijst. Dat is een beetje de volksaard hier..." Zijn betoog komt in schier ein deloze en doorgaans moeilijk te ontleden zinnen tot ons. Bogers' gesprekstrant is mo notoon, louter de lippen be wegen; voor de rest zit hij be wegingloos tegenover ons. Humor wordt niet met de veelal gebruikelijke gebaren extra aangezet De taal mag zijn werk doen. Rigide Wat te denken van de vakbewe ging die wel te vinden is voor een matigingspolitiek maar wil weten wat daar voor te rugkomt? "Ik ben niet tegen controle. En ik heb ook hele goede erva ringen met de ondernemings raad. Maar ik verzet mij tegen een rigide redenering van duizend gulden investeren, da's twee arbeidsplaatsen. En dan ook nog zo dat als je op dinsdag investereert, dat de banen er woensdag zijn. Zo werkt het niet Er zit een ti me-lag van een paar jaar tus sen. Je verricht een aantal goede daden en dat geeft op enige termijn een effect". "De stichting van de arbeid kan controleren. De bonden heb ben ook contacten genoeg met de ondernemingsraden. Het moet duidelijk zijn dat de offers die worden gebracht in eerste instantie zijn bedoeld om de voortgang van de on derneming te waarborgen. Daar is niet altijd een koppe ling te leggen naar meer ba nen. Want laten we duidelijk zijn: we spreken vaak over bedrijven waar het water tot aan de lippen staat. Dat water moet daar eerst weg, want ge beurt dat niet dan hoef je ner gens meer over te praten" Als lid van de commissie Wag ner adviseerde u in eerste in stantie politici. Het zal u ook niet ontgaan dat parlement en regering in hoge mate aar zelend opereren. Hoe )comt het dat de stem van de onderne mer niet doorklinkt in het parlement? "We hebben als DSM goede contacten met de politiek. Niet omdat de staat eigenaar is, maar omdat we dat zelf ge zocht hebben. We hebben dat waardevol gevonden. Je kunt constateren dat de grote be drijven die band ook zoeken, maar dat het voor het be drijfsleven als geheel wel wat meer zou kunnen. Ik zou niet direct willen spreken van een totaal andere mentaliteit. De kloof tussen de ambtenaren en de bedrijven is met zo groot. Ministers hebben na tuurlijk altijd de handicap dat ze meestal vier jaar zit ten". De kwaliteit van politici. Veel meer dan in het bedrijfsleven, zie je iemand die een aantal jaren tn de kamer zit bijna automatisch aan de top ko men als staatsscretaris of mi nister. Ziel u Terlouw als een deskundige op het gebied van economische zaken1 "Tja, hij zit er natuurlijk nog maar net Het schikt mij niet zo om het op zijn persoon toe te spitsen. Ambtenaren vor men meer een stabiel ele ment Als u nou vraagt of ie dere minister die we in het verleden hebben gehad opti maal voor zijn functie ge schikt was....dat geloof ik niet. De keuze voor een be paalde minister, daar spelen irrationele argumenten een rol mee. Het kan toeval zijn soms. Dat zit in het systeem, maar welk systeem heeft nu alleen maar voordelen". "Ik zie ze wel, maar wat heeft het voor zin om daar mee be zig te zijn?. Ik ben te druk om langer dan een minimum aan tijd te besteden aan dingen waar je toch geen invloed op kunt uitoefenen. Ik hou me liever bezig met zaken waar wel wat mee te doen valt". Omstreden U wekt niet de indruk veel last te hebben van de politiek. Hoe staat dat met uw activiteiten in het buitenland. Laat u zich wat gelegen liggen aan op vattingen in het parlement over investeringen in landen met politiek omstreden regi mes? "Ik zou het een hoogst onge lukkige ontwikkeling vinden als ons op dat terrein veel in de weg werd gelegd. Dat heeft nadelige effecten. Als wij een grote export hebben naar een land, waar we zelf niet gevestigd zijn, dan ben je de zittende eend die straffe loos kan worden geslacht als er wat mis loopt Als je wel in zo'n land zit, dan kun je nog wat terug zeggen. Als je wilt weten hoe een land in elkaar zit en dat moet je wil je din gen verkopen, dan leer je dat het beste van binnenuit. Met een eigen vestiging word je ook legitiemer. Je bent lid van clubs en dergelijke. Het is een illusie om te denken dat als je hier een fabriek bouwt, dat je dan alles wel daar kwijt kunt Zo gaat het niet Dat geldt speciaal voor een klein land als Neder land". U werkt dus overal, zonder te letten op de mensenrechten. "U stelt een principe aan de or de, daar reageer ik op. In de praktijk zult u ons in geen van de door u bedoelde lan den aantreffen. Ik moet werken in landen met een va luta waar ik iets mee kan be ginnen. Een land waar men senrechten in het geding zijn, dat is vaak geen stabiel land. Sommige landen, daar is een noodsituatie, of daar dreigt zoiets. Daar moet je met zijn". "Jazeker, ik vind dat dat mij het meest past Het staat my ook tegen wat er in Zuid-Afri ka gebeurt Wy zitten daar ook niet, hoewel het nu waar- schijnlyk nog best zou kun nen. Maar in dat opzicht moet je verder kunnen kijken". De laatste van de zes gesprek ken met ondernemers loopt ten einde. Bogers toonl zich ongevraagd een optimisti sche hekkesluiter. "Wy moeten als Nederland niet naar prominentie streven in de wereld. Je moet gerust je gang gaan en dan zal je mis schien de ruimte worden ge laten, omdat je klein bent. Ook in een wereld van pro tectionisme. We krabbelen wel weer overeind". We waren, zijn en blijven een handig volk? "Ach, ik heb als Nederlander nooit het gevoel gehad dat wij gemiddeld zoveel slim mer zouden zijn dan een an der. Maar ik heb ook onover komelijke moeite om te zeg gen dat we stommer zouden zijn. Dat geloof ik helemaal met We zijn redelyk aan de maat. rcdelyk begaafd, rede lijk opgeleid. We hebben een onderwyssysteem dat zich zonder twyfel voor verbete ring leent maar dat ons niet als imbecielen achterlaat Waarom zou er voor ons geen plaats zijn onder de zon?"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11