Munitievervoer gaat niet door Snelheidsbeperking in woonwijken onderzocht 1 Reagan "lief' over Nederland De Rente-Rust Hypotheek nu met'n verlaagde rente Conditie jeugd verbetert niet Bouw bedreigt in Kritiek op beleid in «o Dodewaard Tweede Kamer verrast Dumping afval via Den Helder? Kamerobers in opspraak Goudkoorts in Sloten Rente-Rust Hypotheek febru )rek a failli; aan ÏIJMEGEN (ANP) Het uithoudingsvermogen van kinderen is in de afgelopen 30 40 jaar niet veran- 5. derd. Betere voeding en gerichte lichamelijke op- 1 voeding hebben daar geen verbetering in gebracht. Aan de andere kant heeft het gemak van de techno logische ontwikkeling (o.a. vervoer en automatise ring) de conditie van de jongeren evenmin verslech terd. ifschoon er fysiologisch weinig of geen verschillen zyn, blijken de jongens nog altijd actiever dan meis- njes. Dat heeft waarschijnlijk te maken met het rolpa troon tussen beide sexen. I tot deze conclusies komt de Nijmeegse arts W Saris, die als wetenschappelijk medewerker "inspan- ningsfysiologie" verbonden is aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen. In de afgelopen jaren heeft hij uitgebreid onderzoek verricht onder een groot aantal schoolgaande kinderen. Talloze metin gen van hun activiteiten en prestaties heeft hij in middels verricht. De resultaten van het onderzoek zijn vervat in zijn proefschrift over het uithoudings vermogen van kinderen, waarop hij vandaag hoopt te promoveren. Om het onderzoek te verrichten heeft de arts een nieuw apparaat ontwikkeld, waarmee hy de hart slagfrequentie van de kinderen kan meten. Het in strument, dat de kinderen gedurende een bepaalde tijd bij zich moeten dragen, heeft de grootte van een pakje sigaretten. Hiermee kon de arts een indruk krijgen over de activiteiten van de kinderen en hun uithoudingsvermogen. Het onderzoek betrof kinderen tussen de 4 en 18 jaar. De resultaten werden vergeleken met cijfers van soortgelijke onderzoeken die enkele tientallen jaren geleden werden gehouden. "Veelal wordt beweerd dat de huidige kinderen min der uithoudingsvermogen hebben dan hun leeftijd genoten 30 of 40 jaar geleden", zegt de Nijmeegse arts, "dit zou het gevolg zijn van slechte eetgewoon ten en een gemakzuchtig gedrag. Mijn onderzoek heeft dat in ieder geval niet aangetoond". Prinses Christina viert van daag in haar woonplaats New York haar 35ste verjaardag. DEN HAAG (ANP) - De manier waarop de autoriteiten vorig jaar september de demonstratieve blokkade van de kerncentrale bij Dodewaard hebben benaderd, heeft gisteren veel kritiek gekre gen vap de meeste fracties in de Tweede Kamer. GRONINGEN (GPD) - Er komt de volgende week definitief geen tweede proef met het munitietransport per trein door Noord- en Oost-Nderland. Het Amerikaanse leger besloot gisteren het schip dat voor de aanvoer wordt gebruikt, de American Ranger, door te sturen naar het Duitse Nordenham. Tijdens een mondeling overleg van de vaste commissie voor binnen landse zaken met de ministers Van Thijn en De Ruiter lieten ei genlijk alle kamerleden, behalve die van de WD, horen dat de aard van de demonstratie was onderschat en dat het inzetten van de mobiele eenheid niet ge beurd was in overeenstemming met de situatie. De CDA-er Faber vond dat te wei nig rekening was gehouden met de harde aankondigingen van de actiegroep "Dodewaard gaat dicht" dat het om een blokkade van de centrale zou gaan. De PvdA-er Stoffelen vond dat le den van de landelijke arrestatie teams voor gevaarlijke misdadi gers niet in de aanhoudingseen heden hadden mogen worden in gezet. Hij signaleerde onduide lijkheden in het overheidsbeleid, met name de richtlijn dat de monstranten geen bouwmateria len mochten meebrengen. De linkse fracties en D'66 hadden kritiek op het gebruik van traan gas in spuitbussen, met name door de aanhoudingseenheden. Stoffelen vroeg zo snel mogelijk het onderzoek naar de geschik- heid van CS-gas af te ronden. De WD-er Jacobse zei waardering te hebben'voor het beleid, met name voor dat van burgemeester Goldberg. De schuld van de 'el lende' legde hij geheel bij de de monstranten. it vanwege het feit dat de Eems- haven volgende week kampt met ruimtegebrek aan de Handelska de. De American Ranger zou daardoor minstens enkele dagen en mogelijk zelfs een week moe ten wachten op het lossen. De betrokken partijen hebben gis teren nog wel koortsachtige po gingen ondernomen om een op lossing te vinden voor de ontsta ne problemen, maar tot resulta ten hebben die niet geleid. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken zei gis teravond dat de regering het niet doorgaan van het tweede proeftransport betreurde. Dit ook gezien de discussie in de Tweede Kamer over deze in het Noorden veel emoties en acties verwekkende zaak. Premier Van Agt liet afgelopen vrijdag nog weten dat nieuwe plannen waren ontwikkeld ter voorkoming van ongeregeldhe den rond de transporten. Tot de veiligheidsmaatregelen voor het tweede treintransport behoorde het beschikbaar houden van 600 politiemensen. De Nederlandse Spoorwegen lijden een aanzien lijke schade als gevolg van het niet doorgaan van het transport. Tal van voorbereidingsmaatrege len waren reeds door NS getrof fen. In de Tweede Kamer zei staatsse cretaris Van der Doef dat het ont breken van de vereiste vergun ningen van het ministerie van defensie er niet mede de oorzaak van is geweest dat het muni tietransport geen doorgang vindt. Het WD-kamerlid, me vrouw Smit-Kroes, geloofde daar niets van. „Ik verwijt het kabinet laksheid om tijdig voor de ver gunningen voor het tweede transport te hebben gezorgd", zei zij. Maar Van der Doef vertelde dat het ook niet mogelijk was ge weest die vergunningen eerder te verstrekken. Minister Ed van Thijn (binnert- landse zaken) noemde het niet doorgaan van het tweede muni tietransport via de Eemshaven een „hele rare zaak. We hebben in de sfeer van de openbare orde alles voorbereid en een breed be raad gehouden over hoe het zo veilig mogelijk zou kunnen. Nu is het ter elfder ure afgeblazen. Het is een vreemde gang van za ken dat we dat zo laat hebben ge hoord", aldus de bewindsman in een tv-Drogramma. Het is nog niet bekend of het schrappen van het tweede muni tietransport gevolgen zal hebben voor mogelijke nieuwe proeftransporten over Neder lands grondgebied. Directeur 01- derode van het Transit Centre Eeemshaven verwacht geen ge volgen voor de toekomst. Hij re kent erop dat de Amerikanen op nieuw een aanvraag voor een vol gend transport bij hem zullen in dienen. \Ook Olderode wijst erop dat poli tieke redenen geen rol hebben gespeeld bij het niet doorgaan van het tweede munitietrans port. „Onze haven ligt doodge woon vol en enkel met dat feit hebben we te maken", aldus de directeur van het stuwadoorsbe- drijf in de Eemshaven. De muni tie voor het Amerikaanse leger in West-Duitsland wordt al gedu rende een lange reeks van jaren in het Duitse Norderham aange voerd en verwerkt door het over slagbedrijf Midgard. Actiegroepen, die enkele weken geleden tijdens het eerste muni tietransport blokkades en sabo tageacties uitvoerden, hadden al laten weten dat zij een eventueel tweede transport opnieuw zou den saboteren. Een motie van de WD, waarin die acties en men selijke blokkades tijdens het eer ste transport wordt afgekeurd, is voorlopig door de Tweede Ka mer aangehouden. Dinsdag nog werd een motie van de PSP ver worpen, waarbij de kleine linkse partij zich uitsprak tegen het aan land brengen, het lossen en transporteren van de munitie door ons land. Het platform tegen de munitietrei- nen in Groningen heeft de ver plaatsing van de aanlanding van de Amerikaanse munitie naar het Westduitse Nordenham, met gemengde gevoelens ontvangen. In een verklaring gisteravond acht het platform de officiële re den van het niet-doorgaan van het lossen in de Eemshaven, dat er geen plaats zou zijn voor het Amerikaanse schip, van een lachwekkende knulligheid. DEN HAAG (ANP) - Als gevolg i van de huidige bouwactiviteiten wordt de ondergrond van 197 binnensteden in ons land als ar cheologisch archief in ernstige mate bedreigd. De verdwijning van het oudheid kundig materiaal is volgens het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk zelfs "schrikbarend". Om te voorko men dat kostbaar materiaal in toenemende mate verloren gaat is uitbreiding van archeologisch onderzoek nodig. Het meest ef fectieve middel is de aanstelling van een stadsarcheoloog. Deze ontwikkeling blijkt uit een van gisteren gepubliceerd rap port van de rijksdienst voor het oudheidskundig bodemonder- zoek (ROB). Voor iedere stad is aangegeven wat reeds verloren is en wat tot 1990 verloren dreigt te gaan. Tevens geeft het rapport maatregelen aan om het verlies WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limbui Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Split Stockholm Wenen Zurich Istanbul aan oudheidkundige bodem schatten tegen te gaan. De steden die het meest gevaar lo pen zijn Hoorn, Amsterdam, Monnickendam, Dordrecht, Rot terdam, Schiedam, Vlaardingen en Middelburg. Voorts behoren de strandwallen, die de eigenlij ke kust vormen, tot de meest be dreigde delen van het land. Dit gëldt ook voor de hoge gronden van Utrecht, de Veluwe. Noord- Brabant en Limburg. De mogelijkheden voor archeolo gisch onderzoek moeten worden verruimd. Het hiervoor benodig de geld zal moeten worden opge bracht door degene die de ar cheologische documenten met vernietiging bedreigt. Het is het principe van 'de vervuiler be taalt'. De rijksdienst merkt op dat in enkele Scandinavische landen al een wettelijke regeling bestaat. Deze houdt in dat ar cheologische opgravingen gefi nancierd moeten worden door degene die het onderzoek nood zakelijk maakt. De onderzoekinstellingen dienen prioriteit te geven aan het stads- kernonderzoek. Daarvoor zullen de plaatsingsmogelijkheden voor archeologische onderzoe kers in de steden moeten worden verruimd. d d gisteren neersla* geheel bew. 2 1 0 licht bew. 2 0 0 licht bew. 1 0 0 geheel bew. 2 -1 0 licht bew. 3 1 0 geheel bew. 2 1 0 2 0 0 0 0 zwaar bew. 2 1 0 3 -1 0 motregen 4 2 2 regen 12 8 01 half bew. 13 10 6 licht bew. -3 0 zwaar bew. 12 5 0 2 0 0 geheel bew. 4 -1 0 4 -2 0 onbewolkt -1 •9 01 onbewolkt 11 0 0 geheel bew. 2 0 0 geheel bew. 0 •1 0 geheel bew. 15 10 01 6 1 5 geheel bew. 3 2 2 zwaar bew. -2 -2 0 onbewolkt 12 1 0 onbewolkt 17 9 15 11 2 1 -1 0 16 11 4 onbewolkt 3 - 10 0 geheel bew. 16 10 3 onbewolkt 15 4 0 geheel bew. -1 -5 0 zwaar bew. 6 -1 0 geheel bew. 2 •1 0 half bew. 9 1 0 DEN HAAG (GPD) - Minister Zeevalking van verkeer en wa terstaat heeft toegezegd de Tweede Kamer voor het eind van dit jaar een rapport te zullen toe zenden over maximum snelhe den van 30 kilometer per uur in woongebieden. Ook kan de Ka mer eind dit jaar rekènen op de ontvangst van een nationaal ver- keers veiligheidsplan en een wetsontwerp ter vervanging van de wet autovervoer personen. De bewindsman heeft dit woensdag meegedeeld bij de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat. Een maximum snelheid van 30 ki lometer per uur vereist een wijzi ging van het wegenverkeers reglement en is een zaak die nog staat uit de vorige kabinetsperio de. De nieuwe, lagere grens, is vooral bedoeld ter bescherming van voetgangers in wijken die niet of moeilijk kunnen worden ingericht tot woonerf, aangezien de voorwaarden voor de inrich ting tot woonerf vrij nauw zijn omschreven. Het nationale verkeers veiligheids plan voorziet in uiteenlopende projecten voor vijf jaar, maar zal in de eerste versie slechts de ja ren 1983 en '84 omvatten. Zeeval king is uit hoofde van zijn porte feuille van verkeer en waterstaat tevens „projectminister", wat van groot belang is gezien het grote aantal departementen dat bij deze zaken is betrokken. „Het is denkbaar dat de staatssecreta rissen van de diverse departe menten geen eenheid van opvat ting kunnen bereiken. In dat ge val kan de projectminister de za ken binnen het kabinetsberaad brengen om een uiteindelijk re sultaat te bewerkstelligen", al dus Zeevalking. Wegen Mevrouw Smit-Kroes (WD) dien de een motie om te bewerkstelli gen dat voor het aanleg en onder houd van wegen verhoudingsge wijs meer geld zal worden uitge trokken dan tot dusver. Zij vindt dat op de begroting voor verkeer en waterstaat in de afgelopen ja ren op deze post teveel is ge snoeid. Dat leidde tot venijnige reacties van de huidige bewinds lieden, die vonden dat de vorige staatssecretaris van verkeer en waterstaat wel ongeveer de laat ste was die zich daarover kon be klagen. „Wat er in de vorige vier jaar is ingeleerd, is inderdaad schrikbarend", aldus Zeeval king. Maar mevrouw Smit-Kroes, die in het vorige kabinet niet verant woordelijk was geweest voor aanleg en onderhoud van wegen, bedoelde de motie juist als rug gesteun voor de zittende be windslieden, terwijl zij de verwij ten niet tegensprak. Daarop nam Zeevalking de motie alvast aan, hoewel pas op 2 maart zal wor den gestemd. Zeevalking kondigde verder aan dat de Kamer binnenkort een no ta kan vewachten over de wet uitkering wegen, die opgeheven zal worden. De bedoeling is dat deze uitkeringen vervangen wor den door doeluitkeringen via de provincies en het rijkswegen- DEN HAAG (GPD) - Het PSP-ka- merlid Willems heeft staatssecre taris Lambers-Hacquebard van milieuhygiëne een serie schrifte lijke vragen gesteld over de mo gelijke inscheping van radioac tief afval in de marinehaven van Den Helder. De regering over weegt het transport van het af val, dat in de Atlantische Oceaan moet worden gedumpt, dit jaar niet meer via IJmuiden te laten verlopen. Willems wil weten op wiens ver zoek en onder wiens verantwoor- delijkheid wordt gezocht naar al ternatieven voor de inscheping van het afval in IJmuiden. Ook vraagt hij welke motieven ten grondslag liggen aan de plannen om het inladen niet in een gewo ne haven te doen plaatsvinden. Verder moet de staatssecretaris antwoord geven op de vraag of er speciale vergunningen of onthef fingen nodig zyn om in de mari nehaven het radioactief afval te laden. Ten slotte vraagt hij hoe duur het is, wanneer particuliere schepen van de marinehaven ge bruik maken en wie voor deze kosten opdraait. Het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne, dat de dumping van het radioactief af val voorbereidt, wil rekening houden met de wens van het ge meentebestuur van IJmuiden een andere plaats te kiezen om het gevaarlijke spul in te sche pen. De laatste jaren is het tussen Petten, waar het afval wordt ver zameld. en IJmuiden steeds tot ongeregeldheden gekomen tus sen politie en tegenstanders van de dumpingen. Het is geen verrassing dat Den Hel der voor de regering een serieuze kandidaat is als haven, van waar uit het besmette afval naar zee gaat. Den Helder ligt dicht bij Petten en de marinehaven is ge heel af te sluiten. Vong jaar heb ben twee Nederlandse marine schepen het schip, dat het afval in de oceaan moest storten, bege leid Daarmee moest worden voorkomen dat Greenpeace en andere actiegroepen de dum pingsoperatie zouden verhinde ren. AMSTERDAM Koningin Beatrix glimlacht naar de demonstranten die haar gisteren bij de ingang van het Concertgebouw in Amsterdam opwachtten. Binnen werd een concert gegeven bij gelegenheid van de opening van het Nederlands/Amerikaans Bicentennial]aar. Voor het gebouw werd onder meer gedemonstreerd tegen de inmenging van de VS in El Salvador. DEN HAAG (GPD) - Drie obers van het restaurant van de Tweede Kamer mogen het gebouw niet meer in, totdat een onderzoek naar oneerlij ke praktijken is onderzocht. Het gaat om de chef, de plaats vervangend chef en een ober van het restaurant. Zij wor den ervan verdacht geld van klanten te hebben aangeno men zonder het in de kas te storten. Gedurende het on derzoek behouden de drie hun salaris. SLOTEN (ANP) - Inwoners van Sloten zijn gisteren be vangen door goudkoorts nu bij het uitbaggeren van de stadsgracht in de Friese stad met het slib gouden munten naar boven komen. De politie van Sloten is er niet gelukkig mee omdat het slib wordt op gespoten waardoor door drijfzand levensgevaarlijke situaties ontstaan. Vijf Slotenaren hebben inmid dels een bekeuring gekregen omdat zij het verboden ter rein hebben betreden. Vol gens de politie zijn er inder daad gouden munten gevon den maar zijn deze eigendom van de eigenaar van de grond, de gemeente Sloten. DEN HAAG/AMSTERDAM (GPD/ANP) - De vienng van het 200-jang bestaan van officiële betrekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten is woensdag plechtig ingeluid door de Amerikaanse ambassa deur in Nederland. William Dyess, en staatssecretaris Van den Broek van buitenlandse zaken. Dyess las een een brief voor van president Ronald Reagan. De ceremonie vond plaats in de statige Trèveszaal aan het Haagse Binnenhof, dezelfde ruimte waar op 19 april 200 jaar gele den de geloofsbrieven van John Adams als eerste Amerikaanse ambas sadeur in Nederland werden geaccepteerd. De gespannen verhouding tussen Den Haag en Washington werd giste ren even vergeten. President Reagan schrijft in zijn brief, die aan koningin Beatrix is overhandigd, over de gezamenlijke verdediging van de veiligheid en vrijheid door de NAVO. Het feit dat Nederland de grootste buitenlandse investeerder is in de VS is voor Reagan „een duidelijk teken voor het Nederlandse vertrouwen in ons land en zijn toekomst". Ook staatsecretaris Van den Broek liet zich niet onbetuigd. Hy noemde in zijn (Speech het bestaan van nauwe en vriendelijk banden tussen de landen van West-Europa en Amerkia „van levensbelang voor de toe komst van de vrijheden en de democratische levenswyze van het Wes ten. Wij kunnen niet overleven zonder elkaar", aldus de bewindsman. Tijdens de korte plechtigheid werd ook het programma aangeboden van evenementen dit jaar in het kader van de viering van het bstaan van 200 jaar onafgebroken diplomatieke betrekkingen. De meeste activiteiten vallen in de categorie uitwisseling van kunst, theater, muziek, weten schappelijke congressen en handel. Enkele tientallen tegenstanders van de politiek van de Verenigde Staten in Midden-Amerika hebben gisteravond gedemonstreerd bij het Con certgebouw in Amsterdam, waar het National Symphony Orchestra uit Washington een concert gaf. Het concert werd bijgewoond door konin gin Beatrix en prins Claus. De politie deelde mee dat vier demonstran ten tijdens het concert de zaal waren binnengedrongen en daar pam fletten hadden rondgestrooid. De vier, dne mannen en een vrouw, zyn aangehouden en na enige tijd weer op vrye voeten gesteld. ADVERTENTIE fonds. De waterschappen zullen daardoor worden ontheven van de onderhoudsverplichtingen van wegen in hun schappen. Het oorspronkelijke plan om de Van Brienenoordbrug te Rotter dam te verbreden is nagenoeg opgegeven, omdat de pijlers niet zwaar genoeg blijken te zijn voor deze uitbreiding. Rijkswater staat, aldus Zeevalking, bekijkt op het ogenblik de bouw van een soortgelijke parallelbrug. Intussen is in principe toestem ming gegeven voor de aanleg van een Willemsspoortunnel in Rot terdam, ter vervanging van de Willemsbrug. De kosten daarvan zijn op het ogenblik geschat op 600 miljoen gulden en de voltooi ing wordt niet eerder voorzien dan in 1995. PvdA-woordvoerder Castricum was van oordeel dat een tweede Van Brienenoord brug dan afgewogen zou moeten worden tegen de Willemstunnel. Minister Zeevalking denkt er aan de opbrengsten van het open baar vervoer op te krikken door de tarieven van de abonnemen ten te verhogen. De minister ging hiermee in op de uit de ka mer geuite kritiek op de achter blijvende opbrengsten van de openbaar vervoer. Volgens de bewindsman is een wij ziging van de organisatiestruc tuur van het openbaar vervoer noodzakelijk. De lagere overhe den zullen meer bevoegdheden moeten krijgen. Op het ogenblik vindt te grote detail-bemoeienis plaats door de vergoeding door het rijk van de exploitatietekor- De rente van de Rente-Rust Hypotheek is met ingang van vandaag verlaagd. Voor hypotheken met gemeente-garantie naar 11,9%. Voor hypotheken zonder gemeente garantie naar 12,1 De Rente-Rust Hypotheek houdt de woonlasten binnen de perken. Voor alle huizen, bestaande en nieuwbouw. Ook wanneer u binnenkort een renteherziening van uw huidige hypotheek staat te wachten, kom dan eens praten. Met uw makelaar of in 'n Bouwfonds-infocentrum: Leiden Botermarkt 2. (07111343 43 Haarlem Anegang 29, (023) 31 38 52 Den Haag Nassauplein 13, (070) 65 08 00 Bouwfonds de rente gekooid Coupon I Stuur mij documentatie over de Rente-Rust Hypotheek. Naam Adres Postcode I Plaats I Telefoonnummer I Coupon in gesloten envelop zonder postzegel sturen aan: Bouwfonds Antwoordnummer 10306 2300 WB Leiden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7