Hoogovens: 1 miljard nodig Erfpacht houdt prijs kantoren hoog 'Werk bij lokkei* niet in gevaar' Beurs Amsterdam Bedrijfsmakelaar Zadelhoff: Rente in VS omhoog Staat moet wegvallen Hoesch opvangen MHP wil inleveren voor behoud ziekengeld "Douglas wilde niet echt met Fokker samen" Terlouw: Beufsoverzlcht fctiKU AKI 1982 Economie j- i/liegtarieven )e International Air Transport As sociation (IATA) is gisteren in Genève opnieuw besprekingen begonnen over de voorgestelde verhoging van de tarieven voor het passagiersvervoer op de Transatlantische routes met ge middeld zeven procent. Het gaat er vooral om van meer Europee- se Luchtvaartmaatschappijen gedaan te krijgen dat zij met de verhoging instemmen, aldus een woordvoerder van de organisatie van lijndienstmaatschappijen. Thee-campagne ï)e negen grote thee-exporterende landen stellen een miljoen dollar beschikbaar voor een campagne om het theedrinken in Neder land, Dénemarken, Egypte en Nigeria te bevorderen. De cam pagne zal dit jaar en volgend jaar worden gevoerd, zo is besloten tijdens de driedaagse conferentie van de International Tea Promo tion Association (ITPA). De thee zal worden aangeprezen als een "gezonde drank", aldus de direc teur van de ITPA, T.S. Broca. Volgens Broca is Nigeria een nieu we markt voor thee. In de andere drie landen wordt het theever- bruik steeds kleiner, omdat "de jonge mensen daar anders tegen over thee staan dan hun ouders", aldus Broca. Philips t>e Belgische vestiging van Philips heeft in het afgelopen jaar een verlies geleden van ruim zes mil joen gulden. Het verlies wórdt voor de helft gedekt door een ka pitaalsinjectie van het moeder bedrijf in Eindhoven. In het eer ste kwartaal van 1981 liep het verlies enorm op, maar later was van enig herstel sprake. De door de regering in het vooruitzicht gestelde extra belasting op luxe artikelen deed de kooplust van de Belgen weer toenemen. In de laatste drie maanden van 1981 toen de extra btw door de Belgi sche kamer was goedgekeurd, zakte de verkoop van elektroni sche apparaten gevoelig in. Ook in de eerste maand van dit jaar was nog geen verbetering in de omzet te bespeuren, zo zei Phi- lips-topman in Belgié Lagrange. Drukinkt Croda Inks Benelux heeft Farbian- ca Beit Drukinktfabriek in Deur- ne overgenomen. Croda heeft de rechten en verplichtingen van het personeel eveneens onder haar hoede gepomen. Bij Far- bianca werken ongeveer 20 men sen, bij Croda circa 45. De pro- duktie van het Deurnese bedrijf sluit goed aan bij dié van Croda, aldus het bedrijf. Croda Inks is een Onderdeel van de Britse Croda International Ltd en heeft vestigingen in Winscho ten en Diemen. De bonden heb ben ingestemd met de ming van Farbianca. Boeren Het voorstel van de Europese Commissie om de prijzen voor landbouwprodukten voor het seizoen '82-'83 met gemiddeld 9 procent te verhogen, brengt het bestaan van de Europese land bouw in gevaar. Alleen al met het oog op de stijgende vraag uit Oostbloklanden als de Sowjet- Unie en Polen naar landbouw produkten, is dat onaanvaard baar. Dit heeft de COPA, de organisatie van boeren in Europa, gisteren gesteld tijdens een persconferen tie in Den Haag. De boeren eisen dat de prijzen van hun produk- ten vanaf 1 april dit jaar met ge middeld 16,3 procent mogen stij gen. J Groenteveiling Katwijk aan den Rijn. - Boerekool pér kg. 88 - 1,32, waspeen AI per kist 11,- - 12,80, All 6.- - 10,60, BI 13.16,30, Bil 3,40 - 7,30, Cl 5- 10,80, CII 3,30 - 8,20 Aanvoer: 357.000. J Breekpeen BI per kist 5,-, Cl 7,30, CII AMSTERDAM (GPD) - Alleen de plaatselijke overheid drijft mo menteel de prijzen van kantoren en bedrijfsruimten nog op. Voor al door de dwingende erfpacht- voorwaarden en -regels wordt het zowel voor beleggers, ont wikkelaars als voor de gebrui kers steeds moeilijker om tot een sluitende gebouwenexploitatie te komen. Het belangrijkste knelpunt is niet alleen de prijs vaststelling aan het begin van het erfpachtcontract, maar voor al de welhaast onbegrensde inde xering. Nauwelijks of niet wordt er rekening gehouden met de fei telijke marktomstandigheden. Drs. C. van Zadelhoff zei dat giste ren bij de presentatie van de stu die van Zadelhoff Makelaars BV van de vrije kantorenmarkt in een aantal Nederlandse steden en regio's. De mensen in het onroerend goed zijn hier nogal verbolgen over, al dus Van Zadelhoff. Het stomweg doorgaan met de indexering van de erfpacht is met name onbillijk tegenover hen die bij het vesti gen van een kantoor of bedrijf gebonden zijn aan een bepaalde plaats. Waarom dan geen aanpas sing van de erfpachtvoorwaar- den aan de marktomstandighe den? Enkele gemeenten doen het ook wel, maar de grotere niet. Helaas is voor veel gemeenten het erfpachtsysteem nog steeds een vooral politiek bepaalde zaak, al dus drs. Van Zadelhoff. Een poli tieke zaak die voor de gemeen schap een welhaast onbetaalbare aangelegenheid dreigt te wor den, zo voegde hij hier aan toe. Immers, de gemeenten moeten geld lenen tegen 13 procent rente terwijl de grond in hun bezit minder rendement oplevert. Voor het bedrijfsleven is de erf pacht een grote handicap. Bij het verkopen van de grond zouden de bedrijven met investeringen eerder over de br^g komen. Een tweede verlangen van Van Za delhoff is dat de WIR-premie ook gaat gelden bij gehuurde kanto ren en bedrijfsruimten. Ze zou dan in de huur moeten worden verrekend. Het systeem, alleen geldend bij onroerend goed in ei gendom. is onrechtvaardig. Wat de vrije kantorenmarkt betreft richt de vraag zich meer en meer op accommodaties welke te huur zijn. Alleen in Utrecht, met een toenemende centrumfunctie, is er sprake van een redelijk even wicht in het huur- en koopaan bod. Zowel m de koop- als in de huur sector zal de komende anderhalf jaar volgens de verwachting van Zadelhoff Makelaars weinig ver anderen. Door het vertragen in de bouw van grote projecten in de afgelopen jaren zal het aan bod van nieuwe kantoorruimte ongeveer gelijke tred houden met de vraag, hoewel lang niet overal van een evenwichtsituatie sprake is. Zadelhoff makelaars heeft een goed jaar achter de rug, aanzien lijk beter dan in 1980, toen er niets werd verdiend als gevolg van het iets te gehaast uitbreiden van het bedrijf, dat voor de helft eigendom is van Pakhoed Hol ding en voor de andere helft van Drs. Van Zadelhoff. Tijdens bezoek Martens NEW YORK/WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Chase Manhattan Bank heeft de prime rate, de rente die wordt berekend over lenin gen aan grote klanten, ver hoogd van 16.5 tot zeventien procent. Verwacht wordt dat de andere banken de verho ging ook zullen toepassen. De maatregel is volgens "Chase" noodzakelijk gezien de kostenstijging. Deze maand is de prime rate al met in totaal 1,25 procent ver hoogd. De verhoging komt op het mo ment dat de Belgische pre mier, Wilfried Martens, een bezoek brengt aan Washing ton om daar te praten met ^resident Reagan over de ho ge rente in de VS en de scha de die daaruit voortvloeit voor de West-Europese eco nomie. Martens brengt Rea gan de bezorgdheid over van de EG-landen Het Witte Huis heeft laten we ten dat het economische be leid van de VS met zal wor den gewijzigd om de Westeu- ropese landen tegemoet te komen. De Amerikaanse re gering deelt wel de bezorgd heid over de hoge rente in de VS Reagan heelt overigens begin deze week met Paul Volcker. voorzitter van het bestuur van de twaalf Ameri kaanse centrale banken, over de ontwikkeling van de rente gesproken. 2.8C DEN HAAG (ANP) - Om Hoogovens in IJmuiden na het wegvallen van de samenwerking met het Duitse staal bedrijf Hoesch een goede toekomst te garanderen zal de Rijksoverheid ongeveer één miljard gulden in het be drijf moeten steken. Dit hebben gisteren zowel de raad van bestuur van Hoogovens als vertegenwoordigers van de vakorganisaties betoogd tijdens een hoorzitting van de vaste kamercommissie voor economische za ken. het bedrijf niet in staat om dit he le bedrag uit eigen middelen op te brengen. De overheid zou kun nen bijspringen door het ver strekken van achtergestelde le ningen en eventueel geld uit de pot van de maatschappij voor in dustriële projecten voorzover het nieuwe activiteiten betreft, zo meent de raad van bestuur. "We zijn een volstrekt levensvatbaar bedrijf', aldus Hooglandt. De vakbonden zijn in hun becijfe ring eveneens op een bedrag van rond één miljard gulden uitgeko men. De bonden zijn er vooral voorstander van dat de overheid risicodragend kapitaal ter be schikking stelt. Hierdoor wordt de zeggenschap van de overheid in het bedrijf vergroot, zo zeggen de bonden en bovendien bieden leningen tegen marktrente geen soelaas meer orpdat de rentelast wurgend is. De Hoogovendirectie heeft er ver trouwen in dat minister Terlouw van economische zaken bereid is om zich voor het behoud van het bedrijf in te zetten. Hooglandt wees er op dat van de zijde van de regering meermalen gewezen is op het grote belang voor de Nederlandse economie van een moderne en efficiënte basisin dustrie als Hoogovens. De raad van bestuur van het staal bedrijf hoopt ook op de steun van de overheid in verband met de ontbinding van de samenwer king met Hoesch in Estel. Het gaat daarbij vooral om de politie ke contacten die het kabinet hierover met de Duitse regering onderhoudt. Die ontbinding kan nogal wat problemen gaan ople veren omdat er in de contracten geen ontbindingsvoorwaarden zijn opgenomen. De van Duitse zijde gestelde voor waarde dat Ruhrstahl - het nieu we samenwerkingsverband van Hoesch en Krupp - geen finan cieel nadeel zou mogen onder vinden van de ontbinding van Estel is zowel voor de raad van bestuur als voor de vakbonden onaanvaardbaar. De aanwezige schulden van Estel zullen nu eenmaal verdeeld moeten wor den, zo stellen zij. Minister Terlouw van economi sche zaken heeft de Tweede Ka mer in een korte notitie laten we ten dat hij zijn Duitse ambtge noot Lambsdorff gevraagd heeft geen verdere stappen inzake Ruhrstahl te nemen zonder met de Nederlandse regering te over leggen. Terlouw heeft de proble men rond Hoogovens en Hoesch ook ter tafel gebracht bij de Eu ropese Commissie in Brussel. Volgens drs.,J. D. Hooglandt, voor zitter van de raad van bestuur van Hoogovens, heeft het bedrijf voor de komende jaren investe ringsplannen ter grootte van en kele miljarden guldens, maar is ROTTERDAM (ANP) - De vak centrale voor Middelbaar en Ho ger Personeel MHP is bereid om in de cao-onderhandelingen dit jaar wat in te leveren voor het be houd van het volledige ziekte- geld. Voorwaarde daarbij is wel dat de regering afziet van haar plannen om zelf in te grijpen in de ziektegelduitkeringen. De MHP wil met de werkgevers bij voorbeeld over een verhoging van de ziektewetpremie per cao praten als blijkt dat door het in voeren van vijf wachtdagen voor rekening van de werkgever extra kosten voor het bedrijfsleven ontstaan, zo zei MHP-loondes- kundige J. Verdonk gisteravond in Rotterdam. Alle werknemers, ziek of gezond, zouden aan zo'n eventuele pre mieverhoging moeten meebeta len, aldus Verdonk. De MHP voelt volgens hem niéts voor een landelijke premieverhoging. Het moet per onderneming of be drijfstak worden geregeld, om dat dan ook van de werkgever geëist kan worden dat hij zich wat drukker maakt over de oor zaken van het ziekteverzuim in ruil voor het inleveren. Een an dere mogelijkheid om bedrijven te helpen de ziektekosten te drukken, zou volgens Verdonk het inleveren van een of twee vakantiedagen kunnen zijn maar dan alleen voor zieke werkne mers. "We beseffen dat zo'n maatregel op de rand van de soli dariteit is, maar we achten het mogelijk", aldus de MHP-be- stuurder. Als de regeringsplannen om de bo venwettelijke ziektegelduitke- ring te verbieden toch doorgaan, zal ook de MHP zich harder gaan opstellen. De rekening zal dan aan de werkgevers worden ge presenteerd en aan hun houding zal het liggen in hoeverre zij oor log met de MHP krijgen, zo stel de Verdonk. DEN HAAG Er is gisteren in Den Haag weer druk gepraat over Fokker. In een besloten hoorzitting werden drs. FSwarttouw (m) en D. Krook o.a. door ondervoorzitter van de vaste Kamercommissie voor economische zaken, drs. G. Gerritse (r), aan de tand gevoeld. DEN HAAG (GPD) - Volgens bestuurder Aalco van der Veen van de Industriebond FNV is McDonnell Douglas nooit werkelijk geintresseerd geweest in de bouw, samen met Fokker, van een vlieg tuig voor 150 passagiers. Hij verklaarde dit gisteren tegen over de vaste Tweede-Ka mercommissie voor econo mische zaken. Van der Veen wees erop dat toen in mei 1981 de samen werking met Fokker tot stand kwam, McDonnell Douglas zelf een vliegtuig voor 200 passagiers op stapel had staan (de DC-11) en reeds kon terugzien op twee eerde re pogingen deze DC-11 sa men met Franse vliegtuig bouwers van de grond te krij gen. Ook in die gevaUen zou het voor McDonneU Douglas in de eerste plaats erom be gonnen zijn geweest de DC- 11 te bouwen. „Ik denk dat het om die reden tussen Fokker en Douglas nooit werkelijk heeft ge klikt", aldus Van der Veen gisteren. DEN HAAG (ANP) Minister Terlouw van economische zaken gaat vooralsnog uit van een constant blijvende werkbezetting bij Fokker op grond van goedlopende bestaande projecten van de onderneming. Het is volgens Terlouw overigens ook zo dat er na het opzeggen van de samenwerking met de Amerikaanse vliegtuigbouwer McDonnell- Douglas niet langer gerekend hoeft te worden op een uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen bij Fokker. Dit heeft Terlouw in een notitie aan de Tweede Kamer laten weten. Volgens Terlouw heeft Fokker van de volgens hem "op een gelukkig moment" afgesprongen samenwerking met de Amerikanen toch nog wel wat geleerd. Fokker heeft zich door deze samenwerking wat beter in het buitenland kunnen oriënteren op de verschillende terreinen van vliegtuigbouw en verkoop en dat kan in de visie van de bewindsman een groot voordeel zijn bij komende projecten. Dit kan, zo schrijft Ter- louw aan de Kamer, "naar mijn stellige overtuiging dan ook een solide bijdrage vormen tot een gezonde vliegtuigbouw in Nederland, ook op langere termijn" Terlouw somt nog eens de voorwaarden op waaraan een project van Fok ker moet voldoen wil de overheid er geld insteken. Er moet een interna tionaal breed georiënteerd partnerverband aanwezig zijn, de markt moet zich duidelijk manifesteren en er moet een substantieel aantal orders voorhanden ziin. In het nu gestrande project van de MDF-100 is de afgelopen jaren bijna 200 miljoen gulden aan ontwikkelingskosten gestoken. Terlouw vindt overigens geenszins dat dit bedrag, waarvan Fokker ongeveer twintig procent voor zijn rekening nam, als verloren moet worden beschouwd. Bond steunt banen jeugd met uitkering UTRECHT (ANP) - De FNV-amb- tenarenbond ABVA/KABO vindt dat het mogelijk moet wor den dat werkloze jongeren met behoud van hun uitkering "werkervaring" opdoen in tijde lijke banen Dergelijk werk mag niet verplicht worden gesteld, en het moet aansluiten bij de oplei ding die de jongeren hebben ge volgd. Vooral in de gezondheids- en be jaardenzorg. het sociaal-cultu reel en maatschappelijk werk, de bosbouw, monumentenzorg en gemeentelijke diensten ligt veel werk te wachten. Daar kunnen jonge uitkeringsontvangers vrij willig worden ingezet, zo vindt de ABVA'KABO, die daarbij vooral denkt aan jongeren die al langer dan een half jaar zonder werk zitten. Ook de centrale FNV heeft zich bij monde van voorzitter Wim Kok enige tijd ge leden al voor experimenten met dergelijke werkverschaffing uit gesproken Het standpunt van de FNV-ambte- narenbond komt naar aanleiding van de plannen die minister Van der Louw (CRM) heeft. Ook bij diverse gemeenten leven voor stellen om jongeren aan het werk te helpen met behoud van hun uitkering, zo stelt de bond: als de plannen doorgaan zullen veel jongeren terecht komen tn de sectoren waar de ABVA/KABO zijn leden heeft. Bij al deze plannen moet volgens de bond in ieder geval aan de vol gende voorwaarden worden vol daan: vrijwilligheid voor beperkte duur werk op basis van opleiding, er varing en capaciteiten deeltijdbanen, omdat op basis van de geldende uurlonen en de werkloosheidsuitkering van de betreffende jongere een arbeids tijd dient te worden vastgesteld die niet "onderbetaald" is ook de overige arbeidsvoor waarden zullen zo veel mogelijk gelijk moeten zijn plaatsing boven de normale sterkte, zodat geen bestaande va catures worden opgevuld instemming van de onderne mingsraad eventueel voorrang bij een vaca ture, als de jongere goed bevalt. UTRECHT (ANP) Overleg tus sen de vakbonden en de directie van het Papierconcern KNP over alternatieve reorganisatieplan nen heeft gisteren niets opgele verd De bonden kregen van de directie te horen dat arbeidstijd verkorting alleen bespreekbaar is als de werknemers daar finan cieel helemaal zelf voor opdraai en, zo deelde een teleurgestelde bestuurder B. J. van der Weg van de industriebond FNV na de ai- loop van het overleg mei- Km zekere financiële bijdrage van de werknemers zou nog onder voor waarden bespreekbaar zijn ge weest, maar dat de werknemers alles zouden moeten betalen gaat veel te ver". DONDERDAG 18 FEBRUARI 1982 i ACTIEVE AANDELEN 158.00 158.30 BINNENLANDSE AANDELEN 201.00 200.00b 665.00 661.00 350.00 351.00 318.80 319.50e 104.00 103.20 ld. eert.72^50 72.50 DeU^MlJ. Gel. Delft Cert. 39,40e 39.50e 132,00 130.00 43.00e 45,00 67.00 66,00 53 00 53.00 53.50 54.00 100.00 100.20 Nefll Ned. Scheepshyp. Ned. Sprlnful. Norit Oce v.d. Gr. Orenjteln Otri 27.60 27.70 180.00b 183.00b 3500.00a 3300,00 785,00 770.00 301,00 73^00 69,00 635.00 105.00 45.00 79.00 47.80 39.80e 40.50e 25.00b 28.50 21.00b 21.00e BELEGGINGS INSTITUTEN 127.00c 127.00 136.00 136.00 231,50 231,50 319.00 318.00 Technologie F GOUD EN ZILVER Goud onbew 31170 - 31870 Zilver onbew 640 - 743 BUITENLANDS GELI) Engeli pond 4 Belg franc 100) 5 Duiue Mark l lOOl. ina' Zwecdae kroon Deense kroon 11 136,00 139.00 278^00b 28o!oo InUrbonds AMSTERDAM (ANP) - De beun was vandaag overwegend wat ïr reactie onder invloed van de op nieuw stygende rente in Amen ka. Uitzonderingen vormden aan de winstkant Unilever en KLM waarvoor enige vraag bestond Aan de minkant zat de ABN', ter wijl ook Ncdlloyd en Gist Broca des moesten inleveren. Unilever begon onveranderd maar hep daarna zestig cent op tot 158,50 KLM opende veertig cent lager maar begon daarna aan een opwaartse vlucht tot 90.80, wat ruim 1 winst in hield. Koninklijke Olie sehom melde voor beurs iets beneden de grens van 80 en werd later iets boven dit peil van de hand gedaan, wat een kleine 1 verhes betekende. Akzo was twee kwartjes lager op 26,80 Philips en Hoogovens konden zich handhaven op 23,80 en 16,30. Van de bank aandelen ging ABN 1.50 achter uit tot 273.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23