Zeeburg in actie tegen spaanplaatgas Bondsrepubliek geeft 'signaal' aan Sowjet-Unie "Gemeenten moeten op personeel bezuinigen" "Oud Katwijk" vol goede moed over vestiging museum Weer Brits plan voor verkiezingen in Ulster "Recycling oplossing voor problemen met belt Sassenheimers triest terug van Polen-reis X varia (Van onse correspondent Hans Amesz) BONN - De Westduitse re gering wil reizen van mi nisters, staatssecretaris sen en hoge ambtenaren naar de Sowjet-Unie be perken en het econo misch samenwerkings verdrag met Moskou strikter handhaven. Deze maatregelen behoren vol gens regeringswoord voerder Becker tot de met de NAVO-bondgeno- ten afgesproken „signa len" in verband met de ontwikkeling in Polen. Verder wil Bonn geen toestem ming verlenen voor een extra consulaat-generaal van de Sow jet-Unie in München en de bewe gingsvrijheid van Russische di plomaten in de Bondsrepubliek beperken. Bovendien zullen de lopende onderhandelingen over mogelijke Duits-Russische ver dragen op het gebied van weten schap en cultuur worden ge stopt. De Bondsrepubliek zal wel door gaan met het verlenen van huma nitaire hulp aan Polen. Het voor al door Amerika zo gekritiseerde aardgas-buizenproject met de Sowjet-Unie is wat het Duitse aandeel betreft gisteren officieel door de bondsregering goedge keurd. Regeringswoordvoerder Becker zei desgevraagd, dat Bonn zeker niet zal proberen SPD-fractie- voorzitter Herbert Wehner ervan te weerhouden morgen naar Warschau te reizen, teneinde zich ter plaatse te informeren over de toestand in Polen. Weh ner is immers noch lid van de re gering, noch een hoge beambte. Bovendien reist de 75-jarige SPD-politicus als privé-persoon. De treinreis naar Polen wordt door hem zelf betaald. Nadat bekend was geworden dat Wehner op uitnodiging van de vroegere Poolse minister-presi dent Cyrankiewicz naar War schau zou gaan, heeft hij niet met bondskanselier Schmidt of mi nister van buitenlandse zaken Genscher gesproken. De heer De Keizer, voorzitter van de Noordwijkerhoutse afdeling van D'66 met de lijsttrekker v bij de komende statenverkiezingen. Zij bezochten gisteren de vuilnisbelt. LONDEN (Reuter) - Engeland wil proberen tot een nieuwe gekozen volksvertegenwoordiging in Noord-Ierland te komen, zo hebben Britse regeringsfunctionarissen gisteren verklaard. De minister voor Noord- Ierland, James Prior, heeft de steun van premier Margaret Thatcher voor dit plan. Als hij ook de instemming van de politici in Noord- Ierland weet te verwerven, zouden al in mei verkiezingen kunnen wor den gehouden voor het 78 leden tellende regionale parlement. Volgens Prior kent Noord-Ierland periodes waarin het getij gunstig is voor een politiek initiatief vanuit Londen. Sinds de rellen van vorig jaar naar aanleiding van de dood van tien rooms-katholieke hongerstakers in de gevangenis is het betrekkelijk rustig in Noord-Ierland. Toch hield de minister de mogelijkheid open dat hij op grond van de reacties tot de conclusie komt dat het initiatief niet levensvatbaar is. Het nieuwe plan houdt in dat vertegenwoordigers van de protestantse meerderheid en de rooms-katholieke minderheid samen zitting krijgen in het parlement, dat aanvankelijk alleen een raadgevende rol zou krij gen, maar later als de twee partijen in harmonie met elkaar blijken te kunnen werken, geleidelijk uitvoerende macht. Het is de vierde maal dat gepoogd wordt het politieke leven in Noord- Ierland te reactiveren, sinds in 1972 het regionale parlement naar huis werd gestuurd en Londen het bestuur geheel aan zich trok. De vorige drie pogingen liepen stuk op onwil van de twee partijen om samen te werken. De protestanten die ten aanzien van de rooms-katholieken een meerder heid van twee op een vormen, weigeren de politieke macht te delen met de katholieken. Volgens het plan voor het nieuwe parlement moeten belangrijke beslissingen straks worden genomen met een meerderheid van 70 procent, waardoor de katholieken een belangrijke rol krijgen. Dinsdag legde Prior het plan voor aan een commissie uit het kabinet onder voorzitterschap van mevrouw Thatcher, waarbij hij toestemming kreeg om op de ingeslagen weg voort te gaan. NOORDWIJKERHOUT - "Er moe ten zo snel mogelijk nieuwe tech nieken worden ingevoerd om het vuil te verwerken dat nu nog op de vuilnisbelt in Noordwijker- hout wordt gestort. Ik denk daar bij aan recycling en hergebuik van materialen". Dat zei F. Pieters, lijsttrekker voor D'66 tijdens de statenverkiezin gen van 24 maart, gisteravond tij dens een bijeenkomst van de Noordwijkerhoutse afdeling van zijn partij in het "Wapen van Noordwijkerhout". Hij vindt dat overlast voor de be woners zoveel mogelijk moet worden voorkomen. De toe gangsweg tot de belt aan de Te- spellaan verkeert volgens hem in onverantwoord slechte staat. Die weg moet in samenspraak tussen de provincie en de gemeente worden verbeterd. "Bestuursla gen moeten niet de verantwoor delijkheid op elkaar afschuiven. Dat schaadt het vertrouwen van de burger in het bestuur", zo zei Pieters. De lijsttrekker van de democraten heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de Noordwijker- houtse vuilnisbelt en gesproken met verscheidene omwonenden. "Ik ben geschrokken van de klachten. De gemeente Noord- wiikerhout verdient dan wel per UTRECHT (GPD) - De gemeenten moeten hun perso neelsbezetting kritisch «bekijken. Ombuigingsmaatrege len in de personele sfeer zijn onontkoombaar om de ko mende jaren voldoende te bezuinigen. Mr. J. A. M. Hendrikx, burgemees ter van Wijchen, zei dit vandaag in Utrecht op een studiedag van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Zo'n elfhonderd ge meentelijke bestuurders en amb tenaren kwamen bijeen om de problemen rond het bezuinigen te bespreken. Mr. Hendrikx gaf, als mogelijkhe den aan: het instellen van een va caturestop, een bevorderings stop en een loonkostenstop, het kritisch bekijken van secundaire arbeidsvoorwaarden en het uit besteden van werkzaamheden aan het particuliere bedrijfsle ven. Vooral deze laatste moge lijkheid biedt, aldus de Wijchen- se burgemeester, grote besparin gen. Hendrix zag ook mogelijkheden in SASSENHEIM - Het tweede hulptransport van Sassenheim naar Polen dat afgelopen zater dag is vertrokken, is weer op het thuishonk teruggekeerd. De bei de chauffeurs werden na hun bij na drieduizend kilometer lange rit onder anderen door burge meester Kret van Sassenheim verwelkomd. De chauffeurs van de truck met op legger hebben verklaard de si tuatie in Polen nu nog triester te hebben gevonden dan tijdens hun eerste bezoek in november vorig jaar. Zij hebben een bedankbrief mee gebracht van dertig meter lengte met duizenden handtekeningen van de bevolking van Piaseczno voor die van Sassenheim, De En gel en De Kaag, die ook aan de inzamelingsactie hebben deelge- jaar drie ton aan de belt, maar als het straks 20 miljoen of meer kost om de rotzooi op te ruimen is niemand er wijzer van gewor den", aldus Pieters. Hij heeft zich erover verbaasd dat de belt zo hoog is: "In de onthef fing van de provincie staat dat de belt maximaal één meter hoog mag worden. Bij mijn aankomst trof ik zowaar een kleine alp aan die een hoogte heeft van meer dan vijftien meter", aldus de de mocraat. Hij wil de zaak eerst aankaarten in de fractie van D'66 in provinciale staten. Hij zegde toe dat nog van daag te doen en dan zo snel mo gelijk de kwestie in het bestuur van de provincie te bespreken Het raadslid M. Kuyper beschul digde tijdens deze bijeenkomst wethouder P. Heemskerk ervan niet hard genoeg aan de zaak te trekken. Hij heeft de indruk dat de gemeente de zaak vertraagt, omdat er flink geld wordt ver diend aan de vuilnisbelt Ook Pieters heeft de indruk dat bur gemeester en wethouders van Noordwijkerhout niet bepaald achter de zaak aanzitten. een ruimere toepassing van het zogenaamde profijtbeginsel, waarbij de burger de kostprys van diensten en voorzieningen moet betalen. Het is de taak van de gemeente om, zoals Hendrikx dat noemde, „te kappen in dor hout", ofwel het beëindigen van activiteiten waarvan de zin is achterhaald Mr. A. A. Leenders. wethouder in Eindhoven, sloot daar by aan „Het goede voorziemngenpeil, opgebouwd in de welvaartsjaren, mag best wat verminderen", vond hg. KATWIJK - Voorzitter Van Bra- kel van het genootschap Oud Katwijk verwacht dat het politie bureau aan de Voorstraat toch als museum kan worden inge richt. "Ik heb het volste vertrou wen in onze gemeentebestuur ders dat zij het eerder genomen raadsbesluit niet zullen intrek ken", zo sprak de voorzitter gis teren tijdens de jaarvergadering. Dat raadsbesluit werd in december genomen. Na een lange discussie werd vastgesteld dat na het ver trek van de politie naar een nieuw onderkomen aan de Piet Heinlaan het genootschap Oud- Katwijk kan worden gehuisvest in het pand aan de Voorstraat. Echter, ook een plaatselijke bank instelling heeft nog altijd interes se in het politiebureau De bank liet onlangs weten 1.2 miljoen gulden op tafel te willen leggen om over het gebouw te kunnen beschikken. Van Brakel hoopt niettemin dat het genootschap over enkele maanden het politie bureau kan betrekken Tijdens de zeer druk bezochte ver gadering werd van diverse kan ten ongerustheid uitgesproken over de huidige ontwikkelingen en dan met name de belangstel ling van de bankinstelling voor het oude politiebureau. De vrees kapitaal zal overwin nen" werd meermalen verwoord. De financiële positie van het ge nootschap is. zo maakte Van Bra- Tien jaar "Samenspel' NIEUW VENNEP De lagere school "Samenspel" in Nieuw Vennep bestaat morgen tien jaar Omdat deze dag moet worden gevierd is de school al druk bezig met de organisatie van de feeste lijkheden en binnenkort begint zij een puzzel voor alle i van Nieuw Vennep. kei gisteren bekend, nog altyd rooskleurig te noemen. Ook vo rig jaar kreeg Oud-Katwijk weer tal van giften en geschenken in allerlei vorm. "We hebben het politiebureau gewoon nodig om alles te kunnen onderbrengen", zei de voorzitter. Staande de vergadering werd de afgetreden penningmeester P. Kuijt tot ere-lid benoemd we gens zyn grote verdiensten. Voorzitter Van Brakel deelde voorts mee dat het genootschap de KW 88 liever "kwijt dan njk" is. Het bootje wordt elk seizoen tentoongesteld op het Vuurbaak plein. Bij het genootschap leeft de gedachte om de gemeente, die ook het onderhoud voor haar re kening neemt, de boot in eigen dom te geven. Valkenburgse ijsclub wil kantine VALKENBURG - De Valkenburg- se ysclub "Nooit Gedacht wil een kantine bouwen naast de vo rig jaar m gebruik genomen ys baan aan de Duyfnüclaan. Dit heeft het bstuur van de vereni ging op de ledenvergadering de ze week meegedeeld. Als gevolg van het openstellen van een eigen ijsbaan is het leden aantal van de volgend jaar 90 jaar oude club deze winter van 40 tot 511 leden opgelopen. De verkiezingen voor het bestuur van de vereniging hebben in de top geen wijzigingen tewe g ge bracht: penningmeester Ouwer sloot, al 38 jaar in ftinctie, werd ondanks dat hij zich niet herkies baar had gesteld toch met alge mene stemmen op zijn huidige plaats herkozen. Ook voorzitter Oosterlee en secretaris Van Leeuwen behielden hun res poe tievelijke functies. Verder werd het bestuur als gevolg van de toe genomen werkzaamheden met vyf leden uitgebreid. DONDERDAG 18 FEBRUARI 1982 NOORDWIJKERHOUT - De aanwezigheid van spaan plaatgas in woningen in Zeeburg heeft ertoe geleid dat ongeveer 50 bewoners medische klachten hebben gede poneerd bij twee families in de wijk. De klachten komen vooral uit woningen die deel uitmaken van het eerste gedeelte van het bouwplan. De families G. van der Slot en A. van Remundt aan de Victoriberg hebben de klach ten verzameld. De beide families hebben deze week de bouwer en de project ontwikkelaar op de hoogte ge steld van de grote hoeveelheid spaanplaatgas die vrijkomt uit de platen die tegen het dak zijn bevestigd. Projectontwikkelaar Spaarneveste uit Amsterdam en bouwbedrijf J.P.A. Nelissen uit Haarlem waren vanmorgen nog niet op de hoogte van deze kwes tie. Zij hebben de brief van de bewoners nog niet ontvangen. Wel heeft de famiüe Van Remundt een brief gestuurd aan burge meester en wethouders van Noordwijkerhout waarin wordt geklaagd over de aanwezigheid van het gas in hun woning. Wet houder P. Heemskerk dacht dat het slechts een incident betrof en heeft vorige week contact gelegd met het bouwbedrijf. Nog gister avond heeft hij de directie van het Haarlemse bedrijf op de hoogte gesteld van de grote om vang van de problemen in de wijk Zeeburg. Directeur Th. Ross zou vandaag al beginnen met een onderzoek. Klachten De eerste klachten uit de wijk Zee burg dateren al van september. Mevrouw Van Remundt kreeg geregeld hoofdpijn als zij de bo venste verdieping bezocht. Bo vendien kreeg zowel hun zoon als het kind van de buren last van de slijmvliezen. Noch hun huisartsen, noch specialisten in het ziekenhuis konden de oor zaak van die klachten achterha len. Het vermoeden rees dat spaanplaatgas mogelijk de oor zaak van de aandoeningen was. Daarop hebben de families Van der Slot en Van Remundt de keuringsdienst van waren in Haarlem ingeschakeld die n bei de woningen een grof onderzoek heeft ingesteld. Deze dienst kwam tot de conclusie dat de hoeveelheid gas welhaast de grens van het toelaatbare heeft bereikt. De kosten van dat on derzoek, een kleine 200 gulden, zijn door de bewoners zelf be taald. Daarop hebben de beide families een enquete samengesteld en verspreid onder alle bewoners van de wijk Zeeburg. Dat leverde zo'n vijftig medische klachten op, variërend van oogaandoenin gen tot vrijwel constante be nauwdheid, die overgaat als de woning wordt verlaten. "Probleem is dat het moeilijk is te bewijzen dat de aandoeningen zijn veroorzaakt door spaan plaatgas. Onze huisartsen ver moeden eveneens dat dat gas de oorzaak is. maar bewijzen kun nen ze het niet. Net zo min als specialisten in het ziekenhuis. Dat gas kan niet worden terugge vonden in je bloed", aldus bewo ner Van Remundt. TNO Hij wil dat TNO in Delft een gron dig onderzoek verricht in de wijk Zeeburg naar de aanwezigheid van spaanplaatsgas. De resulta ten van het onderzoek dat is ver richt door de keuringsdienst van waren zijn nog niet schokkend genoeg om op maatregelen aan te dringen. "Van spaanplaatsgas is bekend dat het pas boven 15 graden Celsius in hevige mate loskomt. De keu ringsdienst heeft tijdens de kou de wintermaanden gecontro leerd. Wij vrezen dat bij hogere temperaturen veel meer gas vrij komt", aldus Van Remundt. De kosten van een uitgebreid onder zoek door TNO, naar schatting 2200 gulden, kunnen de bewo ners niet opbrengen. De bewoners hebben eigenlijk pas in een laat stadium aan de bel ge trokken. Ze hebben eerst contact gezocht met een aantal techni sche mensen van J.P.A. Nelissen over de aanwezigheid van het gas. Maar volgens die technici is dat onmogelijk omdat alle ver werkte spaanplaat het zoge naamde Komocertificaat heeft en dus aan door rijksoverheid ge- Naar jcha„,r,9 vijftig van de in lotaal 425 woningen in Zeeburg hebben stelde normen voldoet. gxn onc[er meer geconstateerd in woningen aan de Victoriberg wa< onderzoek heeft verricht. Op de foto de Victoriberg in Zeeburg. De huizen waarin de familie Van gen in de wijk inderdaad Komo- gekeurde platen zijn geleverd, want daar zijn geen klachten, maar dat later een andere soort is geleverd. Volgens een woord voerder van het bouwbedrijf zijn uitsluitend platen met Komocer tificaat verwerkt. De klachten over aandoeningen komen overigens niet alleen uit koopwoningen, maar ook uit huurwoningen die eigendom zijn van woningbouwvereniging "Sint Antonius van Padua". Maar ook daar is men niet op de hoogte van de hoge concentratie spaanplaatsgas in Zeeburgwo ningen. Remundt en Van der Slot wonen zijn twee tot drie jaar oud. De eerste tijd is niets gemerkt van het gas. Maar dat is volgens de bewoners verklaarbaar. Het gas komt pas later los en bouwt zich in de loop der jaren op. Vandaar dat het in nieuwe huizen pas na een bepaalde tijd vrijkomt. Komokeur lege van burgemeester en wet houders een onderzoek te laten verrichten. "Of het nu koop- of huurwoningen zijn. de gemeente draagt medeverantwoordelijk heid voor de gezondheid van de burgers. Ik wil de klachten laten onderzoeken en dat kan het best gebeuren door TNO. De kosten daarvan kunnen uit de gemeen tekas worden betaald", aldus de Noordwijkerhoutse wethouder. De in de woningen verwerkte spaanplaat is geleverd door het bedrijf C. van Opstal uit Oister- wijk en beschikt volgens de bou wer over het zogenaamde Kema- keur. Maar bewoners kunnen daar op de platen geen bewijs van vinden. Zij hebben de in- Wethouder P. Heemskerk zal nog druk dat bij de allereerste wonin- vandaag voorstellen aan het col- In de afspraken tussen de gemeen te en Spaarneveste in Amster dam is vastgelegd dat de project- ontwikelaar en de bouwer na op levering nog drie jaar verant woordelijk zijn voor gebreken aan de woningen. "Voor een aan tal woningen is die termijn denk de bewoners last van spaanplaatgas. jr de keuringsdienst van waren een ik verstreken. Hoewel het bedryf formeel misschien niet meer ver- antwoordclijh is. vind ik dat het wel degelijk een morele verant woordelijkheid heeft", zo voegt Heemskerk eraan toe. De families Van Remundt en Van der Slot hebben het spaanplaat op de zolderverdieping inmid dels bewerkt met een speciale verf op rubberbasis. Volgens het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne, dat deze week eveneens schriftelijk op de hoog te is gesteld, en TNO is dat een goede manier het gas terug te dringen. De bewoners hebben zo'n 500 gulden moeten uitgeven voor het aankopen van de specia le verf.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19