Blik in de weekbladen Vakantiegeld aanwenden om achterstand weg te werken Interview HP K1SEVIERS Buschauffeurs staan op scherp DONDERDAG 18 FEBRUARI 1982 Varia PAGINA 17 Kasten Sommige berichten frapperen meer dan andere. „Kasten dienen als cel voor jongeren". Kasten?, denk je, en je leest: Muurkasten van twee bij anderhalve meter wor den bij de Amsterdamse jeugdpo litie gebruikt als cellen. Naar ge lang de drukte op het bureau worden één tot vier jongeren voor een tijd van één tot vier dagen in zo'n kast opgesloten. In de kast is geen ventilatie en daglicht krijgt geen kans binnen te komen. De Amsterdamse jeugdpolitie is al lerminst tevreden over deze si tuatie". Kasten! Iedereen heeft thuis wel een kast, maar zou u daar een jongere één tot vier dagen in op sluiten, soms met een of meer jon geren er nog bij„Hij zit in de kastis gemeenzaam voor „hij zit in de gevangenis" weet de Van Dale te melden. Geen licht, geen ventilatie, twee bij anderhalve meter, ik probeerde mij te vergeefs voor te stellen hoe zo'n kast er dan wel uitzag. Je roen Brouwers vertelt in „Bezon ken rood" hoe hij als klein jon getje in het vrouwenkamp Tji- deng woonde tijdens de Japanse bezetting: Jn een van die huizen, Tjitaroem- weg 7, woonden wij met nog een tiental andere personen in de keuken - wij bewoonden de aan recht. Mijn moeder sliep op die aanrecht, en mijn grootmoeder, mijn zus en ik sliepen erin: mijn grootmoeder op de plank die het inwendige van de aanrecht in een boven- en een benedenhelft verdeelde, mijn zus en ik „gelijk vloers", onder de slaapplaats van mijn grootmoeder". Dat beeld, van die optimaal benut te aanrecht, maakte een onuit wisbare indruk op me, totdat ik hoorde, en Jeroen Brouwers dat ook toegaf, dat hij allerlei „de tails" over dat kamp Tjideng verzonnen had. Of zoiets„mag" of „niet mag", daar kom ik later nog wel eens over te praten. Waar het mij hier om gaat is, dat ik meteen dacht: dan zal die aan recht ook wel verzonnen zijn, waardoor dat indringende beeld in papperige fragmenten van mij af begon te druipen, tot er niets meer van over was. En nu die kast weer bij de jeugdpo litie op de Overtoom in Amster dam. Als kind verstopte je je wel eens in een kast, ik meen me daarvan opwindende angstge voelens te herinneren, of juist een heel veilig gevoel, daar wil ik af zijn, maar wat het ook was, we weten allemaal dat je kinderen niet in een kast of een kolenhok moet opsluiten, want daar hou den ze een tic aan over. Hoe is het dan godsterwereld mogelijk dat de Amsterdamse jeugdpolitie hun cliënten tot 18 jaar in kasten opsluit zonder daglicht en venti latie? Ik besloot dat ik die kasten eens met eigen ogen wilde zien en belde de voorlichting van de Amsterdam se politie op. Een tijdje later werd ik teruggebeld dat ik wel kom was. Hoofdinspecteur La gerwaard moest ik hebben. Een zachtmoedige intellectueel in een bruin corduroypak, die je alleen al door zijn uiterlijk op het ver keerde been zet bij je voorstelling van een politie-inspecteur. Gemiddeld hadden ze zo'n vijftien jongeren per dag aan boord van zijn bureau, maar er waren ook uitschieters van zo'n 40 jongelui per dag, en dan begonnen de pro blemen. Dan gingen de kasten open! Hij nam me mee naar een lokaal waar de bureaus stonden van de rechercheurs en hoofd agenten, en in de muren van dat lokaal bleken die cèllen te zitten: drie aan de ene kant, drie aan de andere kant. Geen kasten, in de betekenis die de gemiddelde Nederlandse huis vrouw aan een kast hecht, maar kale cellen die door zeer stevige metalen deuren worden afgeslo ten. Stapje naar binnen (het was dinsdagmiddag een rustige dag voor de jeugdpolitie), dan kom je inderdaad in een geheel besloten ruimte van anderhalve meter breed en twee meter lang, al was de middelste cel nog iets korter: 1.90 meter. Voor alle zekerheid had ik mijn rol- lint meegenomen, als was ik een controleur van de horecarecher- che die de minimummaten van de wc in een bruin café kwam op meten. Een niet al te brede plank over de lengte tegen de achter muur als enige zitmogelijkheid, en een klein formaat vierkant ta felblad op een zeer stevige poot die in de grond verankerd staat - dat is het enige meubilair in die „kasten". Als niet die ene lamp boven de deur zou branden, zou het er inder daad aardedonker zijn, want on der, opzij en boven zijn alleen maar muren en die dichte deur. Veel '„graffiti" op de muren, waarvan ik het opeens wat gê nant vond om ze te gaan over schrijven. Wat me opviel: die eenpootstafel staat net iets te ver van de bank om er op normale wijze een brief op te kunnen schrijven of een boek op te kunnen lezen - voor zover daar al behoefte aan zou bestaan. ,Je kunt er maar het beste niet in zien te komen", was mijn conclusie. Dat gold trouwens ook voor de re cherche. Want die moet daar zit ten werken met onzichtbaar, maar dikwijls zeer hoorbaar pu bliek achter die gesloten deuren. Dat moet toch ook gauw op je ze nuwen gaan werken! Door Jan Westerlaken lang blij als gelijk met de scholen vrij zijn." Al met al heel wat ongemak ken. Overweegt Den Haan nooit om met dit beroep te stoppen en wat anders te gaan doen? 'Tja, je loopt wel eens te schel den. En je vrouw, als je bent getrouwd, moet toch wel aan zo'n baan wennen. Natuur lijk, ik denk er af en toe over na om wat anders te zoeken. Wat, dat is de vraag. Jaren heb ik op een vrachtwagen gereden. Beulenwerk was dat. Je moest lichamelijk flink wat kunnen verzetten anders redde je het niet. Daarnaast zat je dag en nacht op z'n kar om toch nog wat te verdienen. Wat dat betreft zijn we op de bus beter af." Fooien Vroeger, toen er kaartjes bij de chauffeur moesten worden gekocht, vingen ze fooien. En nu? Den Haan ghmlacnt. "Vrijwel niks meer", zegt 'ie. "Ik denk, dat het reizen te duur wordt. Een enkele reis? Nee, die hebben we niet meer. Je moet nu een strip penkaart (vijf ntten) van ruim drie gulden kopen. Ook als je maar één keer wilt rei zen. Dan is dat toch knap be taald? Bovendien is zo'n kaart maar voor een bepaalde tijd geldig. Wat ik ervan vind? Volgens mij hadden ze beter alles by het oude kun nen laten. Nu hebben de bus maatschappijen controleurs moeten aantrekken, die er op moeten letten, dat er geen rei zigers zonder te betalen in de bus zitten. Zij kunnen echt niet alles nalopen. Toen de chauffeur nog kaartjes ver kocht, was er direct controle op zwart reizen De passa giers konden alleen maar aan de voorkant instappen. Moes ten dus altijd de bestuurder passeren." Het zal duidelijk zijn: Den Haan doet mee als er acties komen. "Ik sta er volledig achter Staken? Nee, zover zal het niet komen. De reizi ger gratis vervoeren. Verder gaan hoeft voor mij niet. Want dan zijn de passagiers te dupe. Het enige, dat we willen, is de grote bazen du peren. Dat bereiken we door geen geld van de reizigers aan te nemen." Dreigen de maatschappijen niet met ontslag? "Dat kan toch niet?", lacht Den Haan. rf'Dan moet zeker tachtig pro cent van de chauffeurs wor den ontslagen. We weigeren geen werk. De bestuurders worden onderschat Ik kan van mijn salaris leven. Maar daar heb je alles mee gezegd. Meestal moet ik m'n vakan tiegeld aanwenden om ach terstanden weg te werken. Dat is toch een ongezonde si tuatie? Of niet?" Den Haan denkt, dat praktisch iedere chauffeur bereid is om tot het uiterste te gaan: inde ling in een hogere salarisklas se mét behoud van de zes procent 'ongemakkengeld'. De bestuurders staan op scherp. Op 1 apnl wordt het écht menens. Ongemakken? Bu schauffeur Den Haan somt ze zo op: onregel matige werktijden, een ontregeld gezinsleven, ontbreken van voorzie- ningen (zoals een toilet) bij een eindpunt, vaak niet met vakantie kun- nen met vrouw en kin- deren en de niet weg te cijferen agressie van sommige reizigers. Voor 'rotte vis' wordt de Wad- dinxvener Den Haan (hij is al tien jaar in dienst van West nederland) wel eens uitge maakt. "Dan doe je gewoon je plicht. Zie je achterin ie mand instappen die niet be taalt. Kun je zo een pak op je duvel krijgen. En wat doen ze eraan? Juist, helemaal niks. Pas nog", herinnert de be stuurder zich, "spoten ze m'n bus van binnen onder de verf. Een paar van die gasten kropen het dak op. Wat moet je dan? Ja, proberen zo gauw mogelijk bij de politie te ko men. Of ze met zachte hand weren. Zet maar geen grote bek op, want dan verlies je het toch. Die lui halen het bloed onder je nagels van daan." Den Haan noemt die agressie één van de ernstigste onge makken die hij in z'n werk te genkomt. Wanneer hij zulke kabaaischoppers in zijn bus heeft, voelt 'ie zich onzeker. "Je rijdt met een zekere ach terdocht. Dat is echt niet leuk. Je moet opletten dat het binnen niet compleet uit de hand loopt, maar ook verkeer mag je niet uit het oog verlie zen. Zie die twee dingen maar eens naar behoren te doen." De Waddinxvener denkt, dat de ene chauffeur zo'n situatie wat gemakkelijker opneemt, dan de ander. "Maar je kunt natuurlijk nooit en te nimmer voor eigen rechter gaan spe len. Kijk, ik wind me op het moment dat zoiets gebeurt, verschrikkelijk op. Thuis ben ik het weer vergeten. Er zijn ook bestuurders die zich 'op vreten' en uiteindelijk bij een zenuwarts terechtkomen. Ik probeer er voor te waken, dat mij dit niet overkomt." Den Haan geeft niet alleen de jongeren de schuld van hun optreden. Zijn vinger gaat óók beschuldigend in de richting van de ouders. Eens maakte de bestuurder mee, dat een jonge knul wat oude re mensen opzij schoof om zelf als eerste naar binnen te kunnen. De Waddinxvener stak hier een stokje voor. Toen hij later op de dag zijn bus de garage binnenreed, werd 'ie op het matje geroe pen. De ouders van de jongen hadden geklaagd. Zij konden zélf hun zoon wel opvoeden. Daar hadden ze Den Haan niet voor podig.... De onregelmatige diensten die hij draait, hebben sterke in vloed op zijn gezinsleven. Het ene moment komt 'ie zo laat thuis, een andere keer weer op een ander tijdstip. "Het huiselijk leven wordt er totaal door ontregeld. En niet zo'n beetje ook. Soms eet je 's morgens warm, soms 's avonds. Maar het gebeurt dikwijls, datje helemaal geen aardappels eet. Natuurlijk, je kunt onderweg een warme hap nemen. Moetje wél beta len. Nou, dat kan ik me echt niet permitteren." Ziek Het is niet allemaal narigheid wat de klok slaat. Vaak ge beurt het, dat Den Haan over dag gezellig thuis zit als de kinderen uit school komen. Toen zijn vrouw in het zie kenhuis moest worden opge nomen, werden z'n rijtijden aangepast. Was hij in huis als zijn kinderen vrij waren. Waar hij zich wel eens aan er gert is de vakantietijd. Elk jaar opnieuw moet Den Haan (en hij niet alleen, al z'n colle ga's met kinderen hebben er mee te maken) zich in boch ten wringen om er een paar weken tussenuit te knypen met vrouw en kinderen. Af en toe lukt het, soms ook niet. Ten einde raad stapt hy dan maar naar de school van z'n oudste kind. Om het hoofd om te praten of er iets kan worden 'geregeld'. "Praten kan natuurlyk altijd, maar dat betekent niet, dat ik m'n kind zo maar van school mag houden. Je probeert m eerste instantie je vakantie met een collega te ruilen. De meesten hebben kinderen en zyn al- Ongemakkentoeslag (zes procent) behouden en in een hogere salarisgroep inschalen. Daar willen de buschauffeurs, zeker in het streekvervoer, best actie voor voeren. Eerst zouden die acties ai op 1 februari beginnen. Maar de Groepsraad Streekvervoer van de Ver- voersbond FNV wacht het overleg tussen minis- ter Zeevalking (verkeer en waterstaat) en de werkgevers over de beloning van de chauffeurs nog even af. Er wordt in dit overleg gelijk gepraat over een oud plan van de vakbond: het salaris van een chauffeur in dienst van een gemeentelijk bus- bedrijf (een ambtenaar dus) moet hetzelfde wor den als dat van een bestuurder in dienst van een streekvervoerder. De verschillen liggen tussen de honderd- en honderdvijftig gulden. In het nadeel van de laatste. De eerste acties worden op 1 april (en dat is waarachtig géén grap) gehouden. Op die datum en geen dag later, willen zij weten waaraan ze toezijn. Met wat voor ongemakken krijgt een chauffeur al zo te maken. Is het reëel om in deze moeilijke tijd om een hogere salaris-inschaling te vragen plus behoud van de zes procent? De Waddinxveense busbestuurder J. den Haan, hij is in dienst van Westnederland, geeft antwoord op die vraag. t"ucfta'^reur Dm Haan: "K,nllCTCT tm!re°eld Deze week in VN het eerste deel van een serie over 'verslaafd zijn in Nederland'. Niet iedere drug gebruiker vormt een probleem: pas wanneer de verslaving dus danige vormen aanneemt dat het leven erdoor beheerst wordt en de junk in criminaliteit vervalt om de drugs te bekostigen ont staan er botsingen met de maat schappij. Zwaar verslaafden trekken zich teru£ in een eigen wereld, de 'scene'. Het eerste ver haal spitst zich voornamelijk toe op de problemen met de opvang van zwaar verslaafden in Am sterdam. Een loopgravenoorlog. Zo noemt VN het getouwtrek rond het veelbesproken banenplan van Joop den Uyl. 't Zit de minister allemaal niet mee. Zijn plan stuit op weerstand, niet alleen bij werkgevers en werknemers maar ook binnen eigen kring. De kritiek luidt dat Den Uyl wel leu ke ideetjes lanceert, maar dat van een breed werkgelegen heidsbeleid geen sprake is. Den Uyls arbeidsmarktmaatregelen lijken los te staan van het totale economische beleid van de rege ring. Een gevolg van het gebrek aan medewerking van collega- ministers Van der Stee en Ter- louw volgens VN. Het werk van internationaal secre taris van de PvdA, Maarten van Traa, bestaat uit het onderhou den van contacten met zuster partijen, het voorbereiden van standpunten over de NAVO, kruisraketten en de onderdruk king in allerlei landen. Kortom, een hondebaan. De PvdA heeft het internationale secretariaat wat verwaarloosd. Toen Van Traa in 1979 werd benoemd lag het hele archief op de centrale verwarming. Allesoverheersend thema in Van Traa's werk: de kernwapendiscussie. Op dit punt zal het kabinet vallen, luidt zijn voorspelling. Het kleurenkatern in VN is gewijd aan vrouwen in Polen. hervormd nederland In Hervormd Nederland een ge sprek met Marleen Gorris, regis seuse en scenarioschrijfster van de film 'De stilte rond Christine M'. Gorris, een volkomen onbe kende in de filmwereld, maakt met deze als feministisch be stempelde rolprent haar debuut. De verwachtingen rond de film zijn hooggespannen. Zo wordt het camerawerk verzorgd door Frans Bromet (bekend van zijn film 'Een tip van de sluier'). Ook het gegeven is niet bepaald alle daags. de moord van drie vrou wen op de eigenaar van een boe tiek. Pieter Lakeman van de Stichting onderzoek bedrijfsinformatie (Sobi) wijt de problemen bij veel bedrijven niet zozeer aan de eco nomische crisis, maar meer aan een 'falend management'. Er is te weinig doorstroming vanuit de basis van een bedrijf naar de top. Zo blijven te veel onbekwa me mensen in de top hangen, vaak met een opeenstapeling van functies en commissariaten. Der gelijke functionarissen krijgen niet de gelegenheid zich in een bedrijf te verdiepen en zich bij het reilen en zeilen daarvan be trokken te voelen. Laten de werknemers meer zeggenschap krijgen, pleit Lakeman, want 'die weten waar ze over praten'. Een reportage uit Nicaragua, waar sinds enkele jaren de sandinisten de macht van dictator Somoza hebben overgenomen. De ge vluchte dictator liet een letterlij ke en figuurlijke puinhoop ach ter. De hoofdstad Managua - in 1972 door een aardbeving getrof fen - is nog steeds niet her bouwd. Het geld dat destijds uit het buitenland toestroomde is grotendeels in de zakken van So moza verdwenen. Fabrieken ver woest, de landbouw in het slop. Vol geestdrift hebben bevolking en overheid de wederopbouw van Nicaragua ter hand geno men. Makkelijk is het niet. De VS hebben het sandinistische 'door Cuba geïnfiltreerde' be wind in de ban gedaan en alle toegezegde financiële hulp stop gezet. Particuliere ondernemers verzetten zich tegen de staatsbe moeienissen met hun bedrijf en nemen de wyk naar het buiten land. De Franse schrijver-filosoof en an ti-communist Albert Camus is al weer ruim twintig jaar dood. De Tijd ging terug naar zijn oor sprong: Algerije, waar Camus het grootste deel van zyn leven heeft gewoond. Een poëtisch ge schreven verslag over het bezoek aan de wijk Belcourt in Algiers, waar de schrijver opgroeide, over O ran waarover Camus eens schreef dat men daar alle smake loosheid van Europa en het Oos ten bij elkaar aantreft: "De ka rakteristiek van Oran valt in dne delen uiteen: goorheid. massa's mensen en onvervalste kitsch". Tenslotte komt de auteur van het verhaal terecht in Frankrijk, in Lourmarin, waar Camus zijn laatste levensjaar sleet en waar hij ook begraven ligt: "Op een ru we steen staat kortweg vermeld: Albert Camus 1913-1960. Eén ro de geranium pinkt links voor het graf dat is afgezet met platte keien, omhoog. De aarde is ver der bedekt met rozemarijn". Arie van der Zwan was een van de grondleggers van Nieuw Links in de PvdA. Hij brak met die par tij al in 1968, maar bleef de han del en wandel ervan hinderlijk volgen. Van der Zwan ventileert zo zijn eigen ideeën over hoe de PvdA uit de crisis moet komen: "Het staat me zo tegen dat de PvdA de mensen altijd tot slacht offer maakt". Volgens Van der Zwan moet de zelfwerkzaamheid van mensen worden vergroot. De Tijd sprak ook met Hans Bos winkel, acteur en voorzitter van de Kunstenbond FNV. En in het kader van de komende uitbar sting van het carnaval dook het weekblad in het fenomeen buut- tereedners. De HP heeft deze week de gedaan te aangenomen van een econo misch vakblad. Het duo Laan/ Robijns sprak tijdens het mana gerssymposium in Davos met een aantal Nederlandse onderne mers over het banenplan van Den Uyl. VNO-bestuurslid en topman van Boskalis, Kraaye- veld van Hemert blijkt het niet eens te zyn geweest met het VNO-advies aan de werkgevers om niet met de bewindsman te praten. Over het banenplan ove rigens van veel kanten het te ver wachten cynisme ("Het is toch niet meer dan sleutelen aan symptonen"). De D'66-er Maarten Engwirda laat zijn licht schynen over het door het blad al eerder ontdekte "ver borgen banenplan". Het omslag artikel is gewijd aan Gerrit Wag ner, voorzitter van de gelijknami ge commissie van industriebe leid en ex-Shelltopman. Wagner praat over socialisme, nivelle ring, de kwaliteit van het mana gement en de onderhandelingen met de Russen over gasorders: "Ze zyn niet unfair, maar bikkel hard. Je moet met verschillende instanties onderhandelen, zon der dat duidelyk wordt hoe de onderlinge hiërarchie is". Carrie de Swaan spreekt met de so cioloog Schnabel die onlangs in een proefschrift signaleerde dat het met de kwalijke invloed van sektes wel mee valt. 'Het enige verschil tussen Christus en Bag- wan is dat de eerste al 2.000 jaar dood is en de ander leeft. Leven de leiders zyn altyd verdacht De acteur Jacques Commandeur, die op het ogenblik bij Centrum briljant soleert in "De Verzoe king" relativeert zyn succes Er lopen ik weet niet hoeveel goede acteurs in Nederland die niet worden opgemerkt. Je moet het geluk hebben van een omgeving die meewerkt, van mensen die achter je staan en van een gezel schap waar je je thuis voelt Dat M*f.A7lNF. EM publiceert deze week de uit slag van de NIPO-enquéte over de Middenschool. Vonge jaar de cember werd er een 'representa tieve' steekproef onder ondi r 738 mensen gehouden met verschil lende vragen over het stokpaard je van Van Kemenade. Onder de kop: Zo denken de ouders er over, volgen de cijfers. Eindconclusie van de enquête is, dat het merendeel van de onder vraagden de mogelijkheid van afzonderlijke schooltypen willen openhouden. EM zelf is blykens het begeleiden de artikel ook al niet zo'n voor stander van de Middenschool "Het emancipatorische model (Middenschool) zal begaafde leerlingen vast en zeker diMVim) neren". Dit zou volgens EM een typisch socialistische liefhebbe- ry zijn. Of je nu voor- of tegen stander bent. het is toch wat sim pel om het Middenschool-plan op een dergelyke grond te ver oordelen. Maar wellicht is EM niet op de hoogte van het 'ty pisch socialistische'-parool: ge- Lyke kansen. Verder in EM: Een kykje achter de schermen van het 'Ziektcgcldge- woel' EM neemt het Den Uyl kwalyk, dat hy overstag is ge gaan voor de druk van de vakbe weging en zoekt uit waarom de minister van sociale zaken en zijn staatsecretaris pootje wer den gelicht. Een informatief artikel over het idee van één geïntegreerd giro net voor het geldverkeer en wat er allemaal kan gebeuren EM's conclusie: het kost de klant al leen maar geld.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17