Chirurg wil beter contact met borstkankerpatiënten actief in 1 vrije tijd 1 Bouwplannen bedreigen archeologisch 'archief "Wel behoefte aan groeps therapie bij sociale dienst" Politie achtervolgt drie inbrekers - met succes Veel grond in binnenstad verloren of in gevaar B en W in antwoord op vragen raadsleden: Noodstop bus: vrouw (76) gewond Psychologe in proefschrift: in praktijk blijkt er weinig van Ontruimen Gulden Vlies mogelijk zonder kort geding ■kbhsbbbbh! - WOENSDAG 17 FEBRUARI 1982 Leiden LEIDEN Over emotio nele problemen bij borstkankerpatiënten en de begeleiding daar bij is al veel geschre ven. Wat minder be kend is, is dat de mees te chirurgen in Neder land eigenlijk vinden dat zij de eerste 'ver trouwensman' van deze patiënten moeten zijn, en dat zij de aangewe zen persoon zijn om ge voelens van angst en onzekerheid weg te ne men. Opvallend is ech ter dat een veel gerin ger aantal deze taak in praktijk ook werkelijk op zich neemt. Dit is naar voren gekomen uit een landelijke enquête onder algemeen chirurgen die de Leidse psychologe J. Gen- ders-Bazelmans ruim twee jaar geleden hield. Deze en quête maakt deel uit van haar proefschrift "Chirurgen en hun patiënten met borstkan ker", waarop zij vandaag in Leiden promoveert-lot doc tor in de geneeskunae. Mevrouw Genders, werkzaam als psychologe in het Elisa beth Ziekenhuis in Leider dorp, komt dan ook tot de lo gische conclusie dat het con tact tussen borstkankerpa tiënten en de chirurgen beter moet kunnen verlopen. Om dat de eerste behandeling van borstkanker meestal bij de chirurg begint, meent me vrouw Genders dat degene die de operatie uitvoert als geen ander in staat is de pa tiënten op het goede spoor te zetten naar een aanvaarding en positieve verwerking van de ziekte en ingreep. Het is misschien mogelijk dat zij deze indruk wekken om dat zij hun emoties tegenover de patiënt (willen) verber gen". Mevrouw Genders vindt het overigens beslist niet nodig dat elke chirurg de proble men van een patiënt persoon lijk tot een oplossing brengt. Uit ervaring weet ze dat het een grote vaardigheid vereist om de informatiebehoefte van elke patiënt vast te stel len. "Het minste wat van de chirurg kan worden ver wacht is dat hij deze proble men signaleert, aanhoort en indien noodzakelijk en ge wenst voor de verdere be geleiding professionele hulp inschakelt. Alleen al door een begrijpende houding blijken veel chirurgen te kunnen bij dragen aan het herstel van de borstkankerpatiënten". Onderdanig Om in praktijk te kunnen ko men tot een betere begelei ding zullen niet alleen chirur gen maar ook patiënten een bijdrage moeten leveren. "Zeker, ik merk dat de pa tiënten zich nog te veel af hankelijk en onderdanig bij het gesprek met de chirurg opstellen. Ze durven nauwe lijks iets te vragen. Als ze dan bij mij komen zeg ik: "zeg het ze zelf. Ga niet weg voordatje het antwoord weet. Pas wan neer zij verantwoordelijkheid dragen voor het behoud van eigen gezondheid zullen zij echte gesprekspartners van de chirurgen worden". Relativerend zegt de nieuwe doctor aan het eind van haar verhaal: "Begeleiding is ook niet alles. De toekomst moet niet zo worden dat mensen zelf haast niets meer mogen oplossen. Straks krijgen we nog begeleidingsgroepen voor patiënten die steenpuis ten hebben". SASKIA STOELINGA. De Uiterstegracht, waaronder de schrijvers van het boek opmerken dat daar nog bodemonderzoek zou kunnen worden'verricht. Maar de woningen zijn al in aanbouw. LEIDEN - De afdeling maat schappelijk werk van de sociale dienst blijft zich vooral richten op 'kansarme' groepen, ook bij de nieuwe groepstherapie voor echtparen. Deze nieuwe therapie wordt toegepast wanneer een probleem niet alleen de hulpvra ger raakt. Door te werken met een groep mensen die allemaal soortgelijke problemen hebben/ kan de hulpverlening soepeler verlopen. Dat antwoorden burgemeester en wethouders op vragen van de PvdA-raadsleden Maat en Fal- laux. De afdeling maatschappe lijk werk van de sociale dienst is er is er voor mensen die door an dere instellingen niet geholpen kunnen worden. Zij zijn 'kan- ;n hun behandeling ver- n geheel eigen aanpak, Fallaux betwijfelden nu onder deze 'kansarme' wel behoefte bestond aan groeptherapie voor echtpa ren. Naar aanleiding van een arti kel in deze krant over de nieuwe therapie, stelden zij vragen aan het college. Het college vindt dat er wel dege lijk behoefte is aan de groepsthe rapie die juist speciaal voor de doelgroep zou zijn ontwikkeld. Veel aandacht zal ook worden besteeD aan een persoonlijk con tact tussen de maatschappelijk werkers en de cliënten, verder meent het college dat vanzelf wel zal blijken of de groeptherapie in goede aarde valt. is er veel be langstelling voor, dan is het goed; valt de respons tegen, dan moet de therapie worden afge- het college ontkent dat de afdeling maatschappelijk werk zich meer dan tot nu toe onafhankelijk wil opstellen, "de afdeling richt zich op de groep kansarmen, maar dat wil niet zeggen dat anderen direct geweerd worden, in die zin is de afdeling voor iedereen toe gankelijk". daarbij wordt er vol gens burgemeester en wethou ders wel degelijk voor gewaakt dat de afdeling geen werk doet van andere leidse instellingen, "er is samenwerking en overleg met vooral het algemeen maat schappelijk werk". LEIDEN - Na een achtervolging heeft de Leidse politie de afgelo pen nacht drie Leidenaren in de kraag gegrepen. Zij worden er van verdacht de Nettorama aan de Haarlemmerweg te hebben bestolen. Na een tip zagen politie-agenten te gen half twee enkele winkelkar retjes vóór de Nettorama staan, volgeladen met sigaretten. De speurtocht werd ingezet naar 'een groene Taunus' die even verderop inderdaad gesignaleerd werd. De achtervolging werd ingezet. Onder het spoorwegviaduct in Warmond dwong de politie de mannen te stoppen. De bestuur der, J. van K. (23), sprong uit de auto om te ontsnappen. Maar na een korte sprint hielden de agen ten de man aan. De man bleek behoorlijk wat ge dronken te hebben. In de auto werden verder J. K. (33) en W. van K. (35) aangehouden. De po litie vond in de kofferbak van de Taunus grote hoeveelheden drank en sigaretten. LEIDEN - Met een flinke snijwond boven het oog is een buspassa- giere van 76 jaar gistermorgen per ziekenauto naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. De at in een NZH-bus die tegen half elf op de Kennedylaan reed en linksaf wilde slaan, de Beethovenlaan in. De bus moest een noodstop maken. Een volks wagenbusje negeerde namelijk dwangpijlen om rechts te hou den en passeerde de bus links. De bus greep het busje in de rechtervoorkant. De bestuurder van het volkswa genbusje, een 23-jarige man uit Zoetermeer, bleef ongedeerd. Hij was de NZH-bus gepas seerd, vertelde hij, omdat hij ver wachtte dat de bus een stop wil de maken. LEIDEN Zeker twintig procent van het bódemoppervlak in de Leidse binnenstad is voor ar- cheoligisch onderzoek verloren gegaan of dreigt verloren te gaan. "Schrikbarend" noemt de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek deze ontwik keling. De rijksdienst presenteerde van middag in Den Haag een boek dat de resultaten bevat van een onderzoek onder 197 steden. Twaalf steden "waar archeolo gisch gesproken de nood zeer duidelijk aan de man is", zijn er in het onderzoek uitgelicht. Lei den is één van de twaalf. Het boek houdt zich bezig met de ondergrond van de binnenste den. Deze ondergrond wordt als een archief beschouwd, waarin tal van interessante zaken uit het verleden van de steden liggen opgeslagen. Door bouwactivitei ten worden steeds grotere aan slagen op dit archief gepleegd. "Waakzaamheid" is het tover woord van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemon derzoek om nog zoveel mogelijk te redden. Pieterswijk Voor wat betreft Leiden wordt vooral gewaarschuwd voor in grepen in het gebied ten noorden van de Breestraat en de Pieters kerk, de Pieterswijk. Langs de Breestraat heeft mogelijk de oudste stedelijke nederzetting gelegen. Maar er zijn nieuw- bouwplannen voor het gebied tussen Breestraat en Langebrug, zoals C en A en het welzijnskan- toor waar onder meer de sociale dienst in wordt ondergebracht. Het boek somt nog enkele terrei nen op die voor nieuwbouw in aanmerking komen en dooi; hun ligging van historisch belang zijn. Uiterstegracht en Hout markt worden genoemd. "Hier is misschien nog archeologisch on derzoek mogelijk naar de stads muur", wordt in het boek hoop vol gesteld. Aan de Uiterste gracht is het voormalige Van Wij- k- en Zaalbergcomplex afgebro ken en zijn woningen inmiddels in aanbouw. Aan de Houtmarkt gaat het om het zogenaamde Zoutkeetterrein, waar nog geen paal de grond in is geslagen. Ook "bedreigd" wordt een terrein aan de Van der Werfstraat bij het hof Meermansburg. Aan de Hek- kesteeg komt mogelijk een par keergarage. Zover is het nog lang niet. Voordat het Meermans- burghof werd gebouwd, stond hier het Nazarethklooster van de Grauwe Zusters; de archeologen hopen nog funderingsresten van dit klooster, dat in 1474 werd ge sticht, aap te treffen. In het boek wordt geconstateerd dat in het verleden enkele moge lijkheden om bodemkundig on derzoek te doen, onbenut zijn ge laten. Genoemd worden een ter rein aan de Kaiserstraat, waar nu een kantoorgebouw staat. Vroe ger, in elk geval sinds 1421, was hier het Cellebroedersklooster gevestigd. Ook bij de doorbraak van de Korevaarstraat naar de Oranjeboomstraat werd geen ar cheologisch onderzoek verricht. Hier had wellicht de ommuring van de Hogewoerd gevonden kunnen worden. Voorschriften Volgens de rijksdienst kan de ar cheologische begeleidingscom missie een belangrijke rol spelen bij het signaleren van eventuele onderzoeksmogelijkheden. Maar er moet volgens de schrijvers van het boek - vier archeologen - meer gebeuren op dit gebied in Nederland. De zorg voor het be houd van archeologische monu menten zou meer bij de stadsbe sturen moeten komen te liggen en minder bij het rijk. Er moet volgens het boek meer geld ko men voor bodemkundig onder zoek. De schrijvers wijzen op de situatie in enkele Scandinavi sche landen, waar wettelijke voorschriften bestaan dat ar cheologische opgravingen be taald worden door degene die het onderzoek noodzakelijk maakt, volgens het milieu-princi pe: de vervuilter betaalt. Dichter bij huis, in Haarlem, wordt jaar lijks 1 1/4 procent van het geld dat voor rioleringswerk wordt uitgetrokken, door de gemeente gestort in een fonds voor archeo logisch nood-onderzoek. Ook vinden de schrijvers van het boek dat het aantal archeologen moet worden uitgebreid en dat de archeologen die er zijn zich meer moeten richten op onder zoek in de stadskernen. Steden zouden permanent over eigen ar cheologische onderzoekers moe ten kunnen beschikken, zeker de grotere. "Het gaat om een alge meen en wezenlijk belang", be sluiten de boekschrijvers hun pleidooi. In Nederland vinden jaarlijks ongeveer vijfduizend bor- stamputaties plaats. De borstkankerpatiënten heb ben zelf al vaak duidelijk ge maakt dat borstkanker niet alleen een medisch, maar ook een groot menselijk pro bleem is. MevTouw Genders vindt het daarom een plicht van de be handelend geneesheer om voor de operatie al met een uitvoerige voorlichting te ko men. "Ook al staat de diagno se op dat moment nog niet met zekerheid vast. Pas wan neer de patiënt weet wat de behandeling inhoudt en wat de (mogelijke) gevolgen er van zijn, kan zij hiervoor toe stemming geven". Ook denkt zij dat een eventuele partner "de sleutelfiguur" veel meer dan tot nu toe het geval is, moet worden betrokken bij de voorlichting. Waardering Het onderzoek van de psycholo ge heeft aangetoond dat chi rurgen beslist niet zulke onge voelige mensen zijn als de verhalen van patiënten wel eens doen vermoeden. Alles LEIDEN Volgens PSPaadslid Ponsen speelt het gemeentebe stuur met de gedachte om het Gulden Vlies, het monument aan de Breestraat tegenover het stad huis, op korte termijn Je laten ontruimen. "Zelfs zonder kort geding", aldus Ponsen. Het raadslid noemt dit voornemen in een notitie aan het gemeente bestuur zeer onelegant. "Er ligt in het kader van mijn interpella tie nog de vraag: "Is het college bereid de raad of de betrokken commissies te betrekken bij de verdere afhandeling van de kraakactie". Verder stelt zij: "Ik acht het van groot belang dat niet de raad me deverantwoordelijk wordt ge maakt voor een ontruiming waarover de raadsleden niet heb ben kunnen meebeslissen en waarover ons onvoldoende infor matie is verschaft". Volgens wethouder Bordewijk van financiën behoort ontruimen zonder een kort geding te voeren tot de mogelijkheden, maar of het gemeentebestuur ook voor die handelwijze zal kiezen valt nog te bezien volgens hem. wat er in deze 'snijders' om gaat tijdens het verrichten van een borstamputatie wordt voor een belangrijk deel bepaald door hun per soonlijke waardering voor dit orgaan. Dus hoe groter de waardering voor de borsten is, des te beter wordt de bege leiding en informatie aan de patiënt? Genders: "Inderdaad. De per soonlijkheid van de chirurg bepaalt mede in hoeverre hy zorg besteedt aan de emoties van de patiënt. Daarnaast blijken de oudere chirurgen met meer ervaring de bege leiding ook meer op zich te nemen". Op de vraag waarom zo weinig chirurgen aan die begeleiding toekomen heeft de promovenda nog weinig vat. In tegenstelling tot wat in de literatuur vaak wordt vermeld geven de chirurgen die aan de enquête hebben mee gedaan zelden aan dat hun de tijd ontbreekt om de ze begeleiding te verzorgen. "Op basis van dit onderzoek kan ik in elk geval tegen spre ken dat chirurgen in hun be nadering van patiënten met borstkanker sléchts tech nisch en zakelijk zouden zijn. Het gekraakte gemeentepand aan de Breestraat. Vrijdag zal het gemeentebestuur een uitspraak doen over de wijze van ontruimen. In de komende vergadering van de gemeente raad wordt er weer gepraat over Het Gulden Vlies. Voor de krakers reden om een open brief aan de gemeenteraad te schrijven, waarin o.a. staat: "Het schuiven met de ontrui- mingsgronden en -het zoeken naar argumenten, zoals door de gemeente in deze zaak bedreven, toont voor ons aan dat B en W met tot een belangenafweging wil komen, maar koste wat het kost wil ontruimen op oneigen lijke gronden. Laat de gemeente raad dit ongemoeid gebeuren?" Jeugdkampen De L.C.R.C. De Wijde Vlucht or ganiseert al sinds 1959 jeugd kampen voor jongelui van zes tot en met zestien jaar van alle gezindten. Jaarlijks gaan er zo'n 450 jongeren mee, verdeeld over twaalf kampen. Er wordt rekening gehouden met de ver schillende leeftijdsgroepen en er wordt behalve naar Neer land ook naar België en Lu xemburg gereisd. Folders over de jeugdkampen zijn elke don derdagavond tussen half acht en negen uur te krijgen op Ho gewoerd 42. Anders kan er ook gebeld worden met Leen van der Linden (146187). VOS-cursus Vrijdagochtend begint er weer een VOS-cursus (Vrouwen oriënteren zich op de samenle ving) in het Volkshuis (Apothe- kersdijk 33). De cursus duurt van half tien tot half twaalf VOS-cursussen zijn bedoeld voor vrouwen die niet veel op leiding hebben gehad. Bij het Volkshuis wordt ook gezorgd voor de opvang van kinderen. Vrouwenfilm In het Vrouwenhuis (Hooi gracht 79) wordt morgen om tien uur de film Rendez vous d'Anna vertoond. De film werd geregisseerd door Chantal Akerman. Hengelsport H engelsportvereniging 'De Brasem' viste in De Zijl en had een zeer slechte vangst. Uitslag: 1 K. Keijzer 755 gram-9 stuks, 2 G. Crama (sr.) 480-3, 3 S. Gom- mans 315-3, 4 J. Blikman 300-2, 5 J.P. van de Hulst 285-5, 6 B. Vogelenzang 250-4, 7 W. den Dubbelden 170-1, 8 H. van Strien 140-3, 9 B. Erades 125-9 en 10 A. van de Vos 100-1. Discriminatie Het Studium Generale van de Leidse universiteit houdt mor genavond in het Academiege bouw aan het Rapenburg een actualiteiten-college over het voorontwerp van de Anti-dis- criminatiewet. Dit wetsont werp is in september vorig jaar door de toenmalige staatssecre taris van emancipatiezaken Kraayeveld en minister van justitie De Ruiter ingediend. De discussie, waaraan onder andere prof. dr. Velema, hoogle raar ethiek, en Heuny Baas, di recteur van het Humanistisch Verbond zullen meedoen, wordt geleid door mr. Van der Heij den, bestuurslid van het Neder lands Juristen Comité voor de Mensrechten. Aanvang: 20.00 uur. Psychologe Genders-Bazelmans: "Begeleiding is ook niet alles. De toekomst moet niet zo worden dat mensen zelf haast niets meer mogen oplossen". g,oto H

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4