Olsen ware plaag voor PEC Zwolle Feyenoord mist kans op "klantenbinding" Ling hoort gewoon bij de groep Ajax dwingt weer ontzag af Carrière Koenders lijkt al ten einde msBm MAANDAG 15 FEBRUARI 1982 5? 99T ZWOLLE (GPD) - Tscheu la Ling vormde zaterdagavond na afloop van de door Ajax met 1-3 gewonnen ontmoeting tegen PEC Zwolle het onder werp van gesprek. Een kwar tier na de rust mocht de door trainer Kurt Linder naar de reservebank verwezen Ling opdraven als vervanger van de uitblinkende Jesper Olsen, die hinder ondervond van een knieblessure. Maar zou Linder de wispelturi ge Ling ook hebben ingezet als Olsen niet de wens te ken nen had gegeven vroegtijdig naar de kant te willen? Na enig aandringen gaf Linder zich bloot: „Iedereen weet zo langzamerhand dat Ajax met de komst van Cruijff het elftal heeft afgestemd op vier middenvelders. Met de beslis sing om Ling buiten de ploeg te laten heb ik toch duidelijk genoeg stelling genomen". Linder weigerde resoluut in te gaan op de eerder door Ling gedane mededeling dat hij Ajax wil verlaten. „Voor mij", aldus Linder, „is die zaak niet actueel. Ling mag dan zelf iets in petto hebben, zo lang ik van het bestuur niet heb gehoord dat hij ver trekt, hoort Ling gewoon bij de groep. Voor mij als trainer is het alleen zaak ervoor te zorgen dat Ajax goed speelt en blijft winnen. Met eigenbe lang hou ik geen rekening, het gaat om het belang van de ploeg". ZWOLLE (GPD) - De flegmatieke houding die Ajax zaterdagavond gedu rende driekwart van de ontmoeting met PEC Zwolle aan de dag legde, zou de ploeg vandaag of morgen weieens kunnen opbreken. Nu kwam de formatie van Kurt Linder er nog zonder kleerscheuren af (1-3) doordat de tegenstander teveel respect toonde en van meet af de soms gave staaltjes voetbal met een zeker ontzag gade sloeg. Die instelling ging ten koste van de wilskracht, het sterkste wapen van de Zwolse equipe. Fragment uit het duel PEC/Zwolle-Ajax. De Zwolse doelman Bart van Geffen belet Peter Boeve de doortocht. In dat verband refereerde Fritz Korbach niet ten onrechte aan de ontmoeting van veertien dagen geleden tegen FC Twente, toen PEC Zwolle de Twentenaren louter op basis van een gezonde portie agressiviteit afblufte. Maar ook met die instelling zou de ploeg van de toekomstige Vo- lendam-trainer vermoedelijk het loodje hebben moeten leggen. Daarvoor bestond er zaterdag- ENSCHEDE (GPD) - De voetbalcarrière van Joop Koenders lijkt ten einde. Kort na de rust kwam de middenvelder van De Graafschap onge lukkig in botsing met FC Twente-doelman Theo Snelders. Foto's in een Enschedees ziekenhuis wezen uit dat de knieschijf op vier plaatsen was gebroken. De onfortuinlijke Graafschapspeler is daarna naar een zie kenhuis in Velp vervoerd waar hij gisteren nog is geopereerd. Hij zal de tweede speler worden waarop trainer Huib Ruygrok dit seizoen vermoedelijk geen beroep meer kan doen. Vandaag namelijk is Kees Kornelis operatief geholpen aan zijn gescheurde enkelbanden, een blessure, die de laatste man van De Graafschap al enkele maanden buiten de lijnen hield. avond een te groot verschil in klasse, collectief maar vooral in dividueel. De personificatie daarvan vormde in het totaal uitverkochte stadion de Deen Jesper Olsen, die met twee schitterende doelpunten de ongelijke krachtmeting al hal verwege de eerste helft had be slist. Die treffers vielen in een pe riode waarin Ajax nog eens ten overvloede onderstreepte dat de terugkeer naar de vaderlandse top nog slechts een kwestie van tijd is. Met voetbal van vaak uitstekend gehalte werd PEC Zwolle in de eerste dertig minuten van het kastje naar de muur gestuurd. Bewonderend keken de Zwolle naren ook toe hoe de Ajacieden elkaar in die periode bijna blin delings vonden. Met de recente nederlagen in Zwolle kennelijk in het achterhoofd, legde Ajax toen ook zoveel bezieling en da dendrang aan de dag dat de snel le voorsprong onmogelijk kon uitblijven. Nadat .Kieft een scherpe voorzet van Rijkaard maar op een haar na had gemist, was het in de tien de minuut al raak. Na een vloeiende aanval over rechts kreeg Schoenmaker de ruimte om de bal voor het Zwolse doel te plaatsen. Diens voorzet werd door iedereen gemist, behalve door Olsen. die van even buiten ALKMAAR - Alles was zaterdagavond anders in Alkmaar. Eigenzinnig als hij nu eenmaal is, droeg koning Voetbal in de eredivisietopper AZ'67—PSV weer eens voer aan voor psychologen. Gelijk aan de beker confrontatie van zeventien dagen eerder voltrok de botsing tussen de tegenwoordige vaderlandse voetbalgrootmachten zich aanvankelijk, maar tenslotte meldde het electronisch scorebord in de Alkmaarderhout een omgekeerde eindstand: 0-2. Voetbal laat zich soms niet berede- burg op hun weg vonden dan wel zelf nonchalant omsprongen met de scoringskansen, had PSV voor de pauze aan twee uitbra ken genoeg om éénmaal onbarm hartig toe te slaan. Nadat Metgod eerst een swingende voorzet van Valke voor de instormende Ruud Geels corner had moeten koppen, vond René van de Kerk hof tot verbijstering van het Noordhollandse contingent van de 15.000 toeschouwers de 0-1. Met dank aan AZ-rechtsback Ri chard van der Meer, die zich in de 41ste minuut vergaloppeerde, de bal aan Geels liet, die via het hoofd van Thoresen 'razende Re né' bereikte. bleek zaterdagavond het Noordhollandse maar weer eens, alle prognoses, theorieën en ongetwijfeld deskundige be spiegelingen werden in twee mo mentopnamen op één grote hoop geveegd. Eerst door René van de Kerkhof (41ste minuut) en daar na door Hallvar Thoresen (51ste minuut), die in het kader van de vereenvoudiging de inmiddels door 'kenners' tot wetenschap verheven volkssport nummer één terugbrachten tot een dood gewoon spel, waarin het alleen maar gaat om de doelpunten. De vergelijking met het bekerduel van 27 januari drong zich in deze 'vier puntenslag' al spoedig op. Net als toen deklasseerde de thuisclub, waarin Nygaard en Reynders als vervangers op draafden voor de geblesseerde Arntz en de geschorste Spelbos, de Eindhovense concurrent in eerste aanleg volledig. Vaak bril jant zocht AZ'67 naar wegen om PSV andermaal beschaamd in de hoek te zetten. "Hoe graag we ook naar voren wilden, AZ dwóng ons in de verdediging", erkende naderhand PSV-libero Wiliy van de Kerkhof de supre matie van de landskampioen. "Maar we hadden geen greintje mazzel, de bal wilde er niet in", foeterde AZ-libero John Metgod, die zich weer voornamelijk voor zijn defensie had opgehouden. Met Jan Peters en Kristen Ny gaard gaf hij in de eerste helft vorm aam de oorspronkelijke Alkmaarse aanvalsopzet; de bal circulatie neigde naar perfectie. Achterin speelde invaller Hans Reynders voorbeeldig één-op één tegen Geels. In de frontlinie liet de opnieuw pal naast Kees Kist geposteerde Pier Tol zich gemakkelijk in de dekking aan spelen. Keer op keer ging Hugo Hovenkamp over René van de Kerkhof heen om de onbezette linkerflank op te vullen. AZ leek kortom op een haarzuiver afge stemde harmonica. Het wachten was dus slechts op de Alkmaarse doelpunten. Die evenwel niet kwamen.. Want hoezeer de PSV-middenvelders Huh, Poortvliet en de weer door Thijs Libregts in genade aange nomen Michel Valke ook spits roeden moesten lopen, Huub Stevens, Ernie Brandts en Piet Wildschut als bewakers van Kist, Tol en Oberacher werden opge zadeld met overwerk, de uitgeba lanceerde Alkmaarse aanvalsop bouw kreeg niet de zo logische doelmatige voortzetting. Waar Franz Oberacher, Tol, Kist (2x) en Nygaard óf Pim Does- Bezeten Op de bank rook PSV-oefenmees- ter Thijs Libregts de onverwach te winst, bezeten schreeuwend pepte hij zijn discipelen op. En al verklaarde Willy van de Kerkhof na afloop olijk dat hij zijn trainer "wel had gezien, maar niet ge hoord", de dikwijls zo labiele Brabanders begonnen warempel in een positief resultaat te gelo ven. Nóg fanatieker dan daar voor bundelden de Eindhovena- ren na de onderbreking hun krachten voor een gedegen af weer. "Ik moet ze constant op naaien, ze verliezen zo gauw hun geloof in eigen kunnen", gaf Li bregts uitleg voor zijn luidruchti ge coaching. "Al was het spel van ons niet om over naar huis te schrijven, er is voor honderd pro cent geknokt". "In die beker wedstrijd hebben we AZ teveel ruimte gegeven, nu werd er goed verdedigd en kwamen we er in de tweede helft steeds snel uit", viel aanvoerder Ruud Geels zijn trainer bij. Met de 0-1 in de tas hield PSV zich achterin inderdaad koel onder de massaal door AZ uitgevoerde pressing. "We moesten na die 0-1 risico's gaan nemen", meende AZ-coach Georg Kessler, die maar al te goed besefte dat PSV daar als typische counterploeg mee in de kaart werd gespeeld. De Koreaan Jung Moo Huh, die in het openingspart uiterst cou lant was behandeld door arbiter Van Ettekoven na een charge te gen Jan Peters, gaf dat inde Sis te minuut met een splijtende dieptepass aan. Jan Poortvliet, één van de Brabantse loopwon- ders, sprintte in het gapende gat, verschalkte met een uitgekookt lobje Treytel, waarna Thoresen voor alle zekerheid het laatste tikje gaf: 0-2. "We zullen wel bij de eerste drie eindigen, maar het zal nu moei lijk worden wéér kampioen te worden", realiseerde Kessler zich, nadat zijn voetballers zich te pletter hadden gelopen op de uit tien man (alleen Geels was voorin) bestaande gordel van Eindhovense verdedigers. Om nóg meer lengte achterin te krij gen, had Libregts in de slotfase René van de Kerkhof zelfs op geofferd voor de rijzige Rob Landsbergen, van origine een aanvaller, maar voor deze gele genheid bezield dienstdoend als luchtafweergeschut. "Er zal wel weer gezegd worden dat we negatief gespeeld heb ben", liep Thijs Libregts alvast op de kritieken vooruit. "Maar AZ legde ons deze speelwijze ge woon op". "Vervelend natuurlijk om zo onderuit te moeten gaan", mokte zyn collega Kessler na. "We hebben er alles aan gedaan om te winnen, prima gespeeld hebben de jongens, wat kan ik ze verwijten. Het zou toch te gek zijn als je niet meer zou mogen verliezen. Dat kan nou eenmaal gebeuren". Zeker in een 'alles is anders-show'.. GERARD VAN PUTTEN AZ'67 onder John Metgod kijkt het strafschopgebied vernieti gend uithaalde 0-1. De kleine Deen betekende een wa re plaag voor de Zwolse verdedi ging. Het was een streling voor het oog hoe hij met zijn snelle en gave passeertechniek de verde diging vaak in z'n eentje uiteen- rafelde. Toch pleit het voor de Zwolse ploeg dat zij niet naar on- oirbare middelen greep om de Deen uit het ritme te halen. Ook de balvaardige Rijkaard, die door zijn veelvuldig opkomen de Zwolse verdediging voor tal van raadsels plaatste, bleef daardoor een harde confrontatie bespaard. Acht minuten na de openingstref fer van Olsen was Kieft al dicht bij 0-2 (kopbal tegen de lat), maar halverwege deze speelhelft kreeg het recht toch zijn loop. Vanaf de rechterflank ontweek Cruijff Fuhler alsof deze er niet stond. Uit diens knappe trek bal nam Olsen de bal ineens op de linker voet en onhoudbaar voor Van Geffen sloeg het projectiel tegen het net: 0-2. Toch was Fuhler in de periode daarvoor de enige Zwollenaar die niet uit zijn gewone doen raakte en heel wat minder eer bied voor Ajax aan de dag legde dan uit zijn opmerking „spelen tegen Cruijff is spelen tegen de posters op je slaapkamer" afge leid zou mogen worden. Maar ook de jeugdige middenvelder was niet in staat het eigen zei/be wustzijn over te dragen op de ploeg Net zo min trouwens als Cruijff kans zag de sterk afgenomen da dendrang bij Ajax nieuwe impul sen te geven. Daardoor kon het ook gebeuren, dat PEC Zwolle de mogelijkheid kreeg om aan vallend iets terug te doen. Maar Van der Hengst en Booy misten de koelbloedigheid om munt te slaan uit de kansen die ontston den. Toen echter werd nog eens onderstreept hoe kwetsbaar Ajax in het hart van de verdedi ging is, doordat Jansen die linie onvoldoende weet te organise ren. Twaalf minuten na de rust kwa men de Amsterdammers zelfs se rieus in moeilijkheden, toen Rij kaard een voorzet van Fuhler met veel effect en via de binnen kant van de paal tot achter Schrijvers verlengde: 1-2. Maar nog geen twee minuten later stel de Vanenburg orde op zaken. En andermaal legde Cruijff met een berekende voorzet de basis voor de met het hoofd gescoorde tref fer van Vanenburg. Voor Cruyff was dat het sein om zijn arbeid tot het minimum te reduceren. Vanaf dat moment gelaste de „nummer 14" ook steeds meer pauzes in, zoals zijn passes ook lang niet meer de zuiverheid hadden van voorheen. Toch kon Ajax - met Ling voor Ol sen en Molenaar voor Kieft - pro bleemloos gas terug nemen om dat PEC Zwolle de kwaliteit en de veerkracht miste om de score een positief aanzien te geven. Ook de wissels DrostHolshuij- sen en Visscher-Pelleboer brach ten daarin geen verandering. Het massaal toegestroomde publiek mocht het Ajax daarentegen kwalijk nemen dat Cruijff c.s. niet meer de motivatie konden opbrengen om de voorsprong verder uit te bouwen. Want een overwinning met de cijfers 1 -5 of 1-6 zou de krachtsverhoudingen heel wat beter hebben weergege ven. ROTTERDAM - Als aan het ni veau van de reserves het peil van een voetbalclub is af te lezen, dan is het met Feyenoord nog al tijd zeer treurig gesteld. In een fantasie-opstelling werd de Rot terdamse spelersverzameling gisteren weliswaar twee punten rijker; de manier waarop de 3-2 zege op FC Groningen tot stand kwam, maakte vooral de 12.000 kijkers weer eens een illusie ar mer. Zelfs vijf goals konden de armoedige totaalindruk in de Kuip niet uitwissen. Integendeel. Na de partij die echt alle kanten uit had kunnen gaan, kon in de Rotterdamse gelederen alleen tevredenheid heersen over het feit dat de winst, die zoveel hoger had kunnen uitvallen, ten slotte nog was vastgehouden. Met de voor de bezetting van de vijfde plaats belangrijke punten, was trainer Jezek (oud-manager Stephan heeft de aanklacht te gen hem ingetrokken omdat de supporters zich niet als getuigen willen laten gebruiken) "zeer content", maar daar was ook wat hem betreft alles mee gezegd. Voor het overige kon iedere be trokkene maar beter zwijgen, nu opnieuw een grote kans was ge mist om weer eens aan klanten binding te doen. Dat hoefde in eerste instantie nog niet eens zo zeer via goed voetbal, want dat was niet te verwachten van dit samenraapsel, als dan alleen maar de kansen waren benut. Zelfs zonder Hiele, Balkestein, Vermeulen, Budding, Van Hane- gem en Troost (de laatste twee hadden pas gistermorgen afge beld) kreeg Feyenoord volop mo gelijkheden om tenminste in cij fers de indruk te wekken dat het weer wat beter gaat. FC Gronin gen immers, bood daartoe in de laatste twintig minuten ruim schoots de gelegenheid door al les of niets te gaan spelen met al le risico's vandien. De tegenstan der miste echter het zelfvertrou wen om daarvan gebruik te ma ken. Alle kansen die werden gecreëerd uit vloeiende spelsituaties wer den verkwanseld doordat op die momenten het zwakke punt bleek: de spelers durfden de ver antwoordelijkheid niet aan en schoven die liever af. Alleen Van Deinsen durfde die te pakken en dat was er de voornaamste oor zaak van dat Feyenoord gisteren alleen kon scoren uit vrije trap pen en een penalty, waarbij de middenvelder aan de basis stond. Vooral dankzij hem was de 3-1 pauze-stand bereikt, zon der hem in de tweede helft be moeide hij zich er niet zo nadruk kelijk meer mee) kon die marge niet worden uitgebouwd. Die werd zelfs nog verkleind, waarna de Rotterdammers wankelend het eindsignaal haalden. Win nend, maar daar was echt alles mee gezegd. FC Groningen moest het zichzelf verwijten dat het de terugreis moest aanvaarden met een ne derlaag. Wel werden de negatie ve cijfers vergezeld door de lof van Jezek ("Groningen heeft zeer verzorgd gevoetbald"), maar daar hadden de voetballers uit het noorden natuurlijk weinig aan. Temeer omdat het besef zich snel aandiende dat er meer in had gezeten in de Rotterdam se Kuip. Trainer Theo Verlangen verwoordde het: "We hebben voor rust verzuimd de klap uit te delen en zijn door een paar slor- digheidjes de boot in gegaan" Hij had volkomen gelijk. Nadat Koeman in de 20ste minuut voor 0-1 had gezorgd door zelf de pe nalty te benutten nu hij door laatste man Stafleu weg was ge trokken uit zijn fraaie scorings- positie, verzuimde Groningen via Houtman en de sterk spelen de aanvoerder Van Dijk door te drukken. Een paar van de vele onnodige overtredingen die de ploeg maakte, verduisterden het Groningse perspectief vervol gens volledig. Eerst werd de so lerende Jeliazkov onreglemen tair gestuit door het duo Hid dink/Van Loon, waarna Van Til het gat in de te kleine muur vond (1-1), daarna ging Waalderbos twee keer onnodig in de fout Hii deed dat tweemaal tegen Van Deinsen, die Wijnstekers na een listige lob liet scoren en die ze ven minuten voor rust zelf vanaf elf meter 3-1 mocht laten afroe pen. Dat laatste doelpunt was zeer be langrijk, omdat het pal na het moment viel dat Houtman dè kans op 2-2 had gemist Gronin gen leek daardoor te strijden voor een verloren zaak. Feye noord had danig opgepept kun nen zijn. Dat waren de Rotter dammers aanvankelijk ook, maar toen ze na de pauze kansen bléven missen (Bouwens!) en weer eens niet konden omscha kelen naar een speltype geba seerd op zekerheid, werden de rollen omgedraaid. Houtman scoorde na een beheerste uitval 3-2 en de angst sloop weer bin nen bij de Rotterdammers Ook in het voetbal is dat een slech te raadgever, zodat de slotfase nauwelijks meer bood dan de spanning of de 3-2 intact zou bid ven. Met Kaczor voor De Leeuw en Wotte voor de lichtgeblesseer- de Wijnstekers slaagde Feye noord enn overeind te blijven. De manier waarop dat gebeurde zal de ploeg wel de nodige toe schouwers kosten voor de vol- 3 raafschap PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9