FNV: tijd rijp voor stakingen "Maak aardgasafspraak openbaar C Totaalweigeraar plotseling vrijgelaten Vondst lijk bewoner door tehuis genegeerd Demonstratie tegen ziektegeldplan Van der Doef eigen cao voor PTT bepleit Drugshandel waaiert uit over platteland 'Homofiel weren moet kunnen' PvdA-fractie vraagt aan regering MAANDAG 15 FEBRUARI 1982 Binnenland 3- Mededeling Defensie - "afgekeurd" - wordt tegengesproken ZEVENAAR (ANP) - "Ik ben nooit door een militaire arts afge keurd, ze hebben me gewoon vrijgelaten". Dit zei de 19-jarige totaalweigeraar Bas Elfrink uit Zevenaar gisteren op een pers conferentie in zijn woonplaats. Zaterdagmiddag om twee uur ver scheen er volgens Elfrink onver wachts een hoofdbewaarder, die zei: "je bent vrij". Daarna kreeg hij een papier, ondertekend door geneesheer-directeur A. Kraay- veld, van de penitentiaire inrich ting, waaruit bleek dat hij op last van auditeur-militair, mr. D. Veurink, van de Krijgsraad in Arnhem op vrije voeten werd ge steld. Deze verklaring van Elfrink is in strijd met die van het ministerie van defensie, waarin wordt ge steld dat Elfrink is afgekeurd voor militaire dienstplicht. Vol gens Elfrinks eigen zeggen heeft hij zich nooit aan een militaire keuring onderworpen. Voor Elfrink is de actie - zo zei hij gisteren - een volledig succes ge worden. Na drieentwintig dagen hongerstaking, in welke periode hij veertien kilo aan lichaamsge wicht verloor, is zijn eis "volledig ontslag uit alle militaire verplich tingen" ingewilligd. Voor zover hij weet, is Elfrink ook ontslagen van vervangende dienstplicht. Over enkele weken zal hij van zijn huisarts, die hem nu me disch begeleidt, horen op welke gronden hij is afgekeurd. Tijdens de actie van Elfrink, die op 23 januari in de Andreaskerk in Zevenaar begon, is vooral in het begin geprobeerd hem tot ande re gedachten te brengen, waarbij de hongerstaker regelmatig geu rende borden met warm eten voor zijn neus werden gezet. "Ik droomde op den duur van lu xueuze maaltijden, maar hield toch vol", zei hij. Elfrink heeft in de afgelopen drie weken geleefd op water, melk en vruchtensap. Hij heeft de indruk dat staatssecre taris Van Houwelingen (defen sie) een belangrijk aandeel in zijn vrijlating heeft gehad, omdat hij de dag vóór hij werd vrijgelaten, een lang gesprek met de be windsman heeft gehad. De anti-militaristische groep "On vrede" in Zevenaar, waarvan El frink lid is, is de mening toege daan dat de hongerstakingsactie en de reactie van het ministerie van defensie daarop een keer punt kan betekenen voor de be handeling van totaalweigeraars in ons land. Elfnnk vermoedt overigens wel dat het ministerie van defensie zijn zaak niet als een precedent zal opvatten, maar het be schouwt als een individueel ge val. Tijdens de hongerstaking ontving Elfrink honderden briefkaarten van sympathisanten. Toen hij za terdag uit het penitentiair zie kenhuis in Den Haag werd ont slagen, stonden er ongeveer tweehonderd demonstranten voor de deur. APELDOORN (GPD) - De politie van Apeldoorn heeft een onder zoek ingesteld naar de nalatigheid van de directie en de portier van de Apeldoornse stichting Het Hooge Land. een tehuis voor alcoholisten en ontheemden. Sinds twee weken werd de ge H. J. M Cans uit het tehuis vermist Vrijdag vond een wande laar in het bos nabij het tehuis, tussen Beekbergen en Hoender- lo, het lijk van de vermiste man. In de veronderstelling dat de dode uit het tehuis afkomstig was, meldde de wandelaar de portier zyn lugubere vondst Een dag later lag het lichaam er nog. Hierna belde de man de plaatselyke politie Een arts van de GG en GD constateerde een natuurlyke dood. De 59-jarige man moet vóór de vondst door de wandelaar ruim vier dagen dood in het bos hebben gelegen. Navraag door de politie bij de directie van Het Hooge Land leenle, dat H. Caris al ruim twee weken werd vermist. Het is de politie een raadsel waarom de directie geen melding van de vermissing heeft gemaakt en waarom de portier na de tip van de wandelaar verzuimd heeft dit door te geven. DEN HAAG (GPD) De ongeveer 8000 FNV-leden die zaterdag op 14 plaatsen demon streerden tegen de plannen van het kabinet het ziektegeld te verlagen, vinden dat de tijd voor échte stakingen nu is aangebroken. Zij bleken weinig vertrouwen te hebben in de vrijdag door Van Agt gedane mededeling dat de plannen zullen worden gewijzigd. Ook hadden ze weinig vertrouwen in de minister van sociale zaken en werkgelegenheid Den Uyl. Cees Schelling, voorzitter van de Voedingsbond FNV, vroeg zich in Leeuwar den af hoe lang hij nog van plan is om minister te blijven gezien de uitzichtloosheid van zijn beleid. i het kabinet tegen te Ook de minister van economische zaken, Jan Terlouw, moest het ontgelden. Op enkele FNV-bij- eenkomsten werd zijn aftreden geëist vanwege zijn laksheid bij het onderzoek naar de werkelij ke winsten van de oliemaat schappijen en het afromen van die winsten. Het CNV hield demonstratieve bij eenkomsten op twee plaatsen, die in totaal door 1200 leden wer den bezocht. In een door hen aangenomen resolutie droegen zij het CNV op alle pogingen aan te wenden om te voorkomen dat het kabinet zijn plannen met be trekking tot de ziektewet uit voert. Een dringend beroep werd gedaan op het parlement om de plannen houden. Kern van de betogen van alle FNV- leiders was dat het kabinet met de ziektewetplannen uit was op afbraak van de cao-rechten. Ook werd het falen van de regering om een goed werkgelegenheids beleid op poten te zetten aan de kaak gesteld. Zeer fel haalde Cees Schelling in Leeuwarden uit naar Den Uyl.. „Als men op deze wijze de materiële belangen en de rechten van de arbeiders aan wil tasten, dan zou ik willen zeggen dat de minister van socia le zaken zichzelf eens de vraag moet stellen: na hoeveel maan den moet ik een eind maken aan een uitzichtloos ministerschap". "Gunstig voor werkgelegenheid' HILVERSUM (GPD) - Staatsse cretaris Van der Doef (verkeer) wil dat de PTT een eigen cao krijgt. Een dergelijke cao, afzon derlijk van het ambtenarenregle ment, zou voordelig kunnen zijn voor de uitbreiding van de werk gelegenheid bij dit bedrijf, meent de bewindsman, die dit zaterdag voor de radio zei. Van der Doef verwees daarbij naar de Nederlandse Spoorwegen, die al tientallen jaren een eigen cao hebben. De PTT is echter een overheidsbedrijf, NS is dat niet. Het arbeidsvoorwaardenbeleid voor alle ambtenaren wordt nu geregeld in het algemene overleg van minister Van Thijn (binnen landse zaken) met de ambtena renbonden. Vandaag zou Van Thijn met de Tweede Kamer pra ten over het personeelsbeleid van de overheid. Volgens Van der Doef kan zijn suggestie dan gelijk besproken worden. Hoewel Van der Doef nog geen for meel voorstel aan de ambtena renbonden heeft gedaan, rea geerde de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel (CFO) WEERRAPPORTEN nu al positief op de voorstellen. De CFO wil graag over een apar te cao praten met de staatssecre taris. Bij dat overleg moeten ook de inkrimping van het PTT-per- soneelsbestand en de proef met deeltijdarbeid aan de orde ko- Over de relatie van de FNV tot de PvdA zei Schelling dat men ja renlang vakbond en partij als eenheid heeft gezien. „Nu moe ten we een keuze maken. Dat is niet gemakkelijk en eenvoudig". Hij noemde de Nederlandse vak beweging de netste en fatsoen lijkste van Europa. Bezetting FNV-bestuurder Joop ter Horst zei in Utrecht dat zolang de voorstel len op tafel blijven liggen, de FNV zal doorgaan met het voe ren van acties. Daar werd de mi nisters voorgesteld eens een dag in de bouw mee te draaien om te ervaren wat het is om in steeds wisselende weersomstandighe den te werken. Het voorstel om het Haagse Binnenhof te bezet ten als de ziektewetplannen in het parlement zouden moeten worden behandeld, werd met ge juich begroet. Volgens een woordvoerder van de FNV blijkt de actiebereidheid onder de FNV-leden zeer groot. In een op alle bijeenkomsten aangenomen resolutie wordt ge steld dat desnoods overgegaan moet worden tot harde sta kingacties om te voorkomen dat de regering inbreuk maakt op ge maakte cao-afspraken. Vrijwel overal werd gesteld, dat er een einde moet komen aan de prikac- ties zoals de afgelopen weken ge voerd en dat de tijd voor echte stakingen is aangebroken. Volgens Van der Doef wordt door "Afbraakpositie" een aparte cao een directe band gelegd met de kwaliteit van het FNV-leden m Limburg nchtten werk en uitbreiding van de werk gelegenheid. Hij benadrukte overigens dat het niet alleen om de 100.000 PTT-werknemers gaat. Het staatsbedrijf investeert jaarlijks 2 miljard gulden in Ne derland. Volgens de bewinds man zijn 10.000 bouwvakkers en werknemers in de electronische industrie afhankelijk van PTT- opdrachten. Tijdens het overleg van de Tweede Kamer met minister Van Thijn zou de PvdA in laatste instantie kiezen voor de werkgelegenheid. Wanneer er bezuinigd moet den door de overheid, mag het Friedriechs betichtte diverse werk- g 1 slag 24 I I Amsterdam geheel bew. 6 - ■1 0 De Bilt 9 0 0 Deelen 0 03 Eelde 8 2 02 Eindhoven 9 - -1 0 Den Helder geheel bew. 7 1 0 Rotterdam 9 - -3 0 ■Twente 7 1 3 Vlissingen 9 2 01 Zd. Limburg mist 9 1 08 Aberdeen 8 - -5 0 geheel bew. 10 4 0 Barcelona 14 5 0 geheel bew. 5 - -2 0 Bordeaux onbewolkt 12 2 5 Frankfort 3 2 3 Genève motregen 6 3 6 Helsinki ijzel -1 - -1 02 Innsbruck geheel bew. 7 - -2 0 Klagenfurt geheel bew. -2 - -3 0 Kopenhagen motregen 1 0 02 Lissabon regenbui 8 - Locamo rmfs1 8 3 2 Londen 8 2 3 Luxemburg regen 6 2 2 Madrid 12 7 5 Malaga 19 13 33 Mallorca onbewolkt 17 5 - Munchen geheel bew. 2 - -2 0 10 7 16 Oslo 1 0 3 onbewolkt 6 0 0 geheel bew. 14 8 15 Split 12 6 2 Stockholm motregen 1 - -3 01 geheel bew. -1 - -2 0 Zurich geheel bew. 6 3 02 salaris van de individuele werk nemer geen heilige koe zijn. Dit zei het PvdA-kamerlid Van den Anker zaterdag voor de radio. Het hoeft niet meteen het einde van het trendbeleid te zijn, maar het beleid komt wel onder grote druk te staan, meent het kamer lid. Ook in Amsterdam werd een de monstratieve bijeenkomst be legd naar aanleiding van het ziektegeldplan van het kabinet. Op het katheder staat Frans Drabbe, loonspecialist van de FNV, zich in Roermond niet alleen te gen de ziektewetplannen, maar tegen de totale 'afbraakpolitiek' van de regering. Vooral voor Limburg is het huidige rege ringsbeleid funest, stelde Wiel Friedriechs, de Limburgse FNV- voorzitter. Hij stelde minister Van Dam (volkshuisvesting) een 'oorlog' in het vooruitzicht als de halvering van het aantal gesubsi dieerde woningen waarop Lim burg in 1982 had gerekend, door gaat. Dat betekent volgens Frie driechs voor 3000 manjaren min der werk. gevers ervan er op uit te zijn zo veel mogelijk van hun werkne mers in de WAO te krijgen. DSM weigert volgens hem mee te doen aan een onderzoek naar het ziekteverzuim. Friedriechs zei de indruk te hebben dat ook DSM de mensen via de WAO wil kwijt raken. Nederlands fregat redt opvarenden van tanker VALKENBURG (ANP) - De in totaal 17 zeelieden op het achterschip van de vrijdag in tweëen gebroken Griekse tanker Victoria, zijn in de loop van zaterdagmorgen door een helicopter van het Nederlandse fregat Van Speijk van boord gehaald. De zoekactie naar de overige 15 nog vermiste opvarenden van de Griekse tanker is za terdag tegen de avond beëin digd, aldus een woordvoer der van de marine. Gelet op de temperatuur van het zee water (ongeveer 12 graden) moet worden aangenomen dat de 15 het niet hebben overleefd. Aan boord van het Nederlands fregat bevinden zich één do de en 16 overlevenden van de bemanning. De dode is opge pikt uit een Dinghy. T\vee van de overlevenden zaten op een deel van het schip en de rest is opgepikt uit een sloep. De Griekse tanker brak vrijdag in een vliegende storm 900 ki lometer ten noorden vein de Azoren door midden. De groep van 15 bemanningsle den zat op het voorschip en heeft zich met een redding boot in veiligheid proberen te brengen, Vermoedt wordt dat de reddingboot is omge slagen. De Van Speyk, die geassisteerd werd door het fregat Callen- burgh, maakt deel uit van een Nederlands eskader dat op weg was naar de Verenigde Staten. EINDHOVEN (GPD) - De handel in verdovende middelen, met na me in heroïne, heeft zich het af gelopen jaar op grotere schaal over de provincies verspreid. Als oorzaken worden genoemd het hardere politie-optreden in de vier grote steden en de toene mende vraag naar drugs vanuil de provincies. De gemeentepolitie van Eindho ven wil de komende tijd harde optreden tegen de drugshandel. Daarom heeft de politieleiding eind vorige week de gemeente raad gevraagd de plaatselijke po litieverordening te wijzigen, waardoor het sluiten van gele genheden waar drugs worden verhandeld, mogelijk wordt. De Eindhovense politie signaleert het afgelopen halfjaar een toena me van het heroïneprobleem. Al leen al de laatste twee maanden werden twintig handelaren aan gehouden. De politie pakte in 1981 in totaal 362 handelaren en gebruikers op. Hoofdoorzaak is volgens de politie het hardere politieoptreden in de grote ste den. Het beleid is er nu op gericht te voorkomen dat er nieuwe ver slaafden en drugscentra ont staan. Daarom wil de politie van Eindhoven zich vooral richten op de „pushers", de kleine dea lers die mensen aan zich probe ren te binden door hen verslaafd te maken. De Federatie van Instellingen voor Alcohol en Drugs is het met de Eindhovens politie eens dat het drugsgebruik zich steeds meer naar het platteland verplaatst. Betwijfeld wordt echter of dat met het politiebeleid in de grote steden heeft te maken. Eerder denkt men aan het grote aantal gebruikers in de provincie, waar de dealers op af komen. Vroeger haalden de gebruikers zelf hun middelen uit Amsterdam, Utrecht, Den Haag en Rotter dam. De Verdovende-Middelencentrale van de Centrale Recherche en In formatiedienst in Den Haag heeft nog geen definitieve cijfers tot haar beschikking. Een woordvoerder zegt „gevoelsma tig" zich wel met de conclusie te kunnen verenigen dat de handel in drugs over het land uitwaaiert. Hij durft echter geen conclusie te geven over de oorzaak daarvan. Verhoging van eigen bijdrage AWBZ niet voor iedereen ARNHEM (GPD) - Staatssecreta ris mevrouw Dales (sociale za ken) heeft verklaard dat de ver hoging van de eigen bijdrage in de AWBZ niet zonder meer van toepassing zal zijn op woonvor men waar gehandicapten al dan niet zelfstandig leven en vaak een eigen inkomen genieten. Zij herriep daarmee de inhoud van een uitgelekte brief aan de Natio nale Ziekenfondsraad, waarin het optrekken van de eigen bij drage tot het niveau van de ge middelde verpleegprijs (180 gul den per dag) werd aangekon digd. De inhoud van de brief im pliceerde dat de regeling zonder meer voor elke AWBZ-gerechtig- de van toepassing zou zijn. De staatssecretaris constateerde verder dat grote groepen AWBZ- gerechtigden „toch geen behoef te hadden aan eigen uitgaven" en kenschetste de regeling als niet onoverkomelijk. De brief veroorzaakte scherpe protesten in Het Dorp in Arnhem en Nieuw Unicum in Zandvoort, twee grote en vrijwel identieke gehandicaptengemeenschappen. Een inderhaast opgericht actie comité in Het Dorp nam het PvdA-Tweede-Kamerlid Taze- laar in de arm, die de staatssecre taris op de vingers tikte. De pas sage werd daarop herroepen. Staatssecretaris Dales heeft wel la ten weten te zullen doorgaan met haar plannen, waarmee ze ver mogensvorming door AWB2i- verpleegden wil tegengaan. Vooral bij psychiatrisch ver pleegden is vaak sprake van op gepot inkomen. Verdere plannen zullen duidelijk aangeven voor welke verpleeginrichtingen en woonvormen een uitzondering zal worden gemaakt, aldus de staatssecretaris ZOETERMEER - In een agra risch gebied in de gemeente Zoetermeer is taterdag och tend het stofTelijk overschot gevon den van een tot dusver onbeken de vrouw. Volgens de politie moet niet uitgesloten worden geacht dat de vrouw door een misdrijf om het leven ls geko men. Het stofTelijk overschot van de vrouw, die vijftig tot tes- tig jaar oud was, lag naast een asfaltpad dat naar een veestal leidt. Onderwijsraad DEN HAAG (GPD) - De Onder wijsraad is tegen het ontwerp van de Wet Gelijke Behandeling, die onderscheid op grond van ge slacht, homofilie, huwelijkse staat of gezinsverantwoordelijk heid wil weren. In een door voor zitter prof. I. A. Diepenhorst (oud-minister van onderwijs, CDA) ondertekend advies aan minister Van Kemenade zegt de raad dat bijzondere scholen de gelegenheid moeten hebben ho- over anti-discriminatiewet: mofiele leerkrachten te weren, of te ontslaan. Ook aparte scholen voor jongens en meisjes moeten mogelijk zijn. Homofiele leerlin gen zullen echter niet geweigerd mogen worden. Het wetsontwerp is een uitwerking van de herziene Grondwet, wel ke herziening weer een verplich ting is krachtens de internationa le anti-discriminatieverplichtin- gen. De Onderwijsraad vindt dat de Grondwet een ideaal en na strevenswaardig mensbeeld po neert, en in de maatschappij zo als zy reilt en zeilt, vormen de ho mofielen helaas nog een zwakke en kwetsbare groep, maar er is de vrijheid van godsdienst. De Onderwijsraad vindt dat die vrijheid niet ophoudt bij kerken en levensbeschouwelijke bezin- ningsgroepen. De vrijheid geldt ook de maatschappelijke organi saties, die van kerken en bezin- ningsgroepen uitgaan. Muurkasten als cel in Amsterdam AMSTERDAM (GPD) - Muur kasten van twee bij anderhal ve meter worden door de Amsterdamse jeugdpolitie gebruikt als cellen. Naar ge lang de drukte op het bureau worden één tot vier jongeren voor een tijd van één tot vier dagen in zo'n kast opgeslo ten. In de kast is geen ventila te en daglicht krijgt geen kans binnen te komen. De Amsterdamse jeugdpolitie is allerminst tevreden over deze situatie. De kasten bieden de jongeren onderdak gedurende de dag. 's Nachts verblijven zij in dé cellen van het hoofdbureau. Een woordvoerder van de Amsterdamse politie wijt de ze gang van zaken aan het chronische cellentekort. Hij merkt wel op dat de kasten zijn aangepast om als dagver blijf te dienen. HILVERSUM (GPD) - De PvdA- fractie in de Tweede Kamer gaat volgende week aan de regering vragen om openbaarmaking van de afspraken die met de olie maatschappijen zijn gemaakt over de aardgaswinsten. Dit heeft het kamerlid Arie van der Hek (PvdA) zaterdag voor de ra dio aangekondigd. Van der Hek zei nog nooit de zoge heten gentlemen's agreement zwart op wit te hebben gezien. Hij begint dan ook zo langzamer hand aan het bestaan van de af spraak te twijfelen. Oud-minister van economische za ken Van Aardenne (WD), die vorig jaar de afspraken met Shell en Esso heeft gemaakt, verklaar de geen bezwaar te hebben tegen het verzoek van de PvdA. Er zijn gesprekken geweest van de rege ring met de maatschappijen wat te doen met de extra aardgaswin sten, aldus Van Aardenne die nu in de Tweede Kamer zit. De keus waarvoor men zich zag ge steld was óf een verhoging van het staatsaandeel, óf een plicht van de maatschappijen tot inves teren in Nederland. Wanneer Shell en Esso zich niet aan de af spraken houden, staat het de re gering vrij heronderhandelingen te eisen, aldus de WD'er. Staatsaandeel Van der Hek wil de verhoging van het staatsaandeel in de kleine aardgasvelden geheel gescheiden houden van de afspra ken over het Slochterengas. Minister Ter louw (economische zaken) wil juist wel de twee zaken bij elkaar betrekken. Vol gens Van der Hek is dat helemaal geen concessie van Terlouw, omdat de verho ging van het aandeel in de kleine velden al in het regeerakkoord is geregeld. Het gentlemen's agreement houdt in dat de oliemaatschappijen in de komende jaren 15 mifiard gulden aanvullende investerin gen in Nederland zullen doen. Volgens Van der Hek betekent dat dat investerin gen voor de vervanging van verouderde installaties niet daaronder behoren te val len. Ook investeringen in het buitenland moe ten van de lijst worden geschrapt, vindt hij. Terloqql deze zaken juist wel meetel len. Tenslotte moeten de oliemaatschap pijen ook van het totaal aan investeringen de premies aftrekken, die zij in het kader van de WIR terug krijgen van de regering. Het gaat hier om ongeveer 2 miijard gul den. D'66-fractieleider Laurens Jan Brinkhorst wil eerst de opvatting van het kabinet ho ren, voordat er gepraat gaat worden over een verhoogd staatsaandeel. Wel meent hij dat minister Terlouw de buitenlandse investeringen en de WIR-premie van het te investeren lijstje moet afhalen. Vervan gingsinvesteringen zouden slechts voor mogen tellen, aldus Brink- Dreigement De president-directeur van Esso, Van Dui- venbode, heeft gisteren voor de radio de regering gedreigd de voorgenomen inves teringen te zullen intrekken, wanneer het akkoord wordt opengebroken. „Ik kan me voorstellen dat regering en kamerle den zoeken naar middelen om uit de pro blemen te komen, maar dat moet je niet doen door afspraken open te breken. Of dat nu cao's zyn of een gentlemen's agreement", aldus Van Duivenbode. „Wanneer de regering nu weer om geld komt vragen, betekent dat dat dc rege ring het akkoord van tafel haalt Ik voel dan feitelijk geen verplichting meer ten opzichte van de regering", zei de direc teur, die aankondigde de investeringen opnieuw te zullen gaan beoordelen wan neer de regering aan dc afspraken tornt. Volgens hem kunnen de investeringen van zyn maatschappij ongeveer 2500 nieuwe arbeidsplaatsen in Nederland op leveren.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7