Reagan akkoord met actieplan Midden-Amerika C Schandaal rond Duitse vakbond x\ m "Staking was plan van terroristen" Paus spreekt niet met moslimleiders Onrustig weekeinde in Polen Officier VS teruggehaald Washington Post meldt: P Regering Portugal: Spontane actie voor de vrede Duizenden demonstranten op de been Begrafenis loopt uit op politieke optocht Vliegtuig neergestort door fout van piloot Tijdens bezoek Nigeria Weinberger benadrukt bondgenootschap Europa Missionaris in Guatemala doodgeschoten WASHINGTON (UPI) - Zaterdag is in Guatemala een Amerikaan se missionaris, een lekebroeder, doodgeschoten, zo heeft het mi nisterie van buitenlandse zaken in Washington gisteren bekend gemaakt. De 37-jarige broeder James Arnold Miller werd vermoord voor zijn woning in Huehuetenango op 240 km van Guatemala-stad. Het motief voor de moord is onbe kend. Volgens diplomatieke kringen in Guatemala zijn de afgelopen vier weken ongeveer vierhonderd mensen in dit land door politiek geweld omgekomen. Buitenland SAN SALVADOR (UPI/AFP) Een Amerikaanse officier in El Salvador, die tegen de instructies in een geweer droeg naast een heupwapen voor persoonlijke verdedi ging, heeft opdracht gekre gen het land binnen een week te verlaten, zo heeft de Amerikaanse ambassadeur Hinton in San Salvador verklaard. Volgens de ambassadeur was de teruggeroepen officier als militair attaché verbonden aan de ambassade en maakt hij geen deel uit van de 50 Amerikaanse militaire ad- vieseurs in El Salvador. MAANDAG 15 FEBRUARI 1982 (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - Drie van de zeven be stuursleden (waaronder de presi dent-directeur) van* het grootste Westduitse bouwconcern, Neue Heimat, zijn op staande voet ont slagen. Drie anderen zijn met verlof gestuurd. Dit is zaterdag door de raad van commissaris sen van het bouwconcern, dat ei gendom is van de Duitse vakbe weging, meegedeeld. Vorige week had het weekblad Der Spiegel de nu ontslagen leden van bestuur van Neue Heimat er van beschuldigd de machtsposi tie van hun firma ten bate van de eigen portemonnee te hebben misbruikt. Via stromannen en gefingeerde firma's zouden zij zich persoonlijk hebben verrijkt. Dit werd aanvankelijk door de betrokkenen ontkend, maar later verklaarden zij dat hun activitei ten in overeenstemming met de wet waren en dat de raad van comrhissarissen inclusief voor zitter Heinz Oskar Vetter, die te vens voorzitter van de Westduit se eenheidsvakcentrale DGB is op de hoogte zou zijn geweest Dit is door Vetter en anderen ca tegorisch van de hand gewezen. De crisis bij Neue Heimat, waarbij circa 3700 personeelsleden zor gen voor een jaarlijkse omzet van 6,5 miljard, heeft de goede naam van de Duitse vakbeweging in discrediet gebracht. De vak bondsbazen hebben daarom aan gedrongen op een buitengewoon grondig onderzoek naar de acti viteiten van het bouwconcern. Die zijn op zijn minst voor een deel omstreden. Eén van der verwij ten is dat Neue Heimat, die sinds haar oprichting zeker een half miljoen woningen in Duitsland heeft gebouwd en talloze projec ten in het buitenland heeft uitge voerd, juist als kapitalistische onderneming bij uitstek zou zijn opgetreden en niet als vakbonds- bedrijf dat er in eerste instantie is voor het welzijn van de leden. Inmiddels heeft Der Spiegel in zijn nieuwste uitgave geschreven dat ook DGB-chef Vetter, zijn ge doodverfde opvolger Pfeiffer en de voorzitter van de vakbond IG Metall, Loderer, in het Neue-Hei- matschandaal verwikkeld zijn. WASHINGTON (AFP) - President Reagan van de Verenigde Staten heeft zijn fiat gegeven aan een uitgebreid actieplan voor Midden-Amerika. Het plan voorziet voor al in steun aan plannen van bevriende regeringen die de wapenleveranties door Cuba en Nicaragua aan het Salvadoriaanse verzet willen verstoren. Het plan is goedgekeurd na discussies binnen de nationale veiligheidsraad, zo heeft het blad "Washington Post" gisteren gemeld. '...1 ".J best sour d around. rj De krant zegt verder uit betrouw bare kringen te hebben verno men dat de Amerikaanse inlich tingendienst CIA plannen heeft ingediend voor de "oprichting van een politieke oppositiepartij tegen het Sandinistische bewind in Nicaragua" en voor de "op richting van actiegroepen voor paramilitaire en politieke opera ties en voor het inzamelen van inlichtingen, in Nicaragua en el ders". Met de plannen is een be drag van 19 miljoen dollar ge moeid. Of de CIA-plannen zijn goedgekeurd en in het kader van het door de president goedge keurde actieplan worden uitge- LISSABON (AFP) - De centrum rechtse regering van Portugal heeft zaterdagochtend bekend gemaakt, dat zij een "terroristi sche poging tot omverwerping van de democratische staat" heeft verijdeld. Deze poging van 'minderheden' was vrijdag ont dekt, toen het communistische vakverbond CGTP een algemene staking van 24 uur had georgani seerd uit protest tegen de snel stijgende prijzen en de lage lo nen. Aan deze stakingsoproep werd slechts gedeeltelijk gehoor gegeven. Volgens het communiqué dat na een nachtelijke zitting van het kabinet onder premier Francisco Pinto Balsemao werd uitgege ven, waren in Lissabon drie per sonen aangehouden die in hun auto wapens en documenten en bandopnamen met oproepen tot de bevolking vervoerden. De minister van buitenlandse za ken Correia, zette uiteen dat de ontdekking van een wagen vol wapens en explosieven de aanzet vormde tot een politie-actie, die zich uitstrekte over het hele land. Daarbij werd een lid van de vei ligheidstroepen gedood, toen een auto door een wegblokkade reed in het noorden van het land. Twee andere leden van de veilig heidstroepen raakten hierbij ern stig gewond en een politie-func- tionaris liep een kogelwond op, aldus de minister. De leiding van de vakbond CGTP, die gedomineerd zou worden door communisten en die de sta king van vrijdag organiseerde, ontkende enig verband tussen de staking en de door de regering genoemde incidenten. Volgens waarnemers past de toe spraak van Correia in het beleid van de regering, die zich hard op stelt tegenover de communisti sche partij in binnenlandse aan gelegenheden en tegenover Mos kou-gezinde communisten als het gaat om buitenlandse poli tiek. voerd, wist de krant niet. De CIA noch het Witte Huis wilde com mentaar geven. Het blad citeert kringen bij het Amerikaanse congres die bewe ren dat "Nicaragua het sleutelge- bied is. Als de Sandinisten uit het zadel kunnen worden ge wipt, zal de toestand in El Salva dor opklaren. En men is bezig met plannen die de Sandinisti sche regering het leven zo zuur mogebjk moeten maken". Een van de "bevriende" landen uit het plan zou Argentinië zijn, dat voor de strijd tegen revolutionai re groepen in Zuid-Amerika een eenheid van 1000 man aan het "inwerken" is. Volgens de krant wordt overwogen Amerikanen bij de eenzijdige paramilitaire ac ties tegen nog niet omschreven Cubaanse doelen in te zetten. Het uitvoerige actieplan, waarmee Reagan akkoord ging, bestaat verder uit: verhoging van de economische hulp aan landen in Midden-Ame rika en het Carabisch gebiéd met 250 tot 300 miljoen dollar uitbreiding van de militaire hulp aan El Salvador en Honduras opleiding van Salvadoriaanse mi litairen in de VS en in hun eigen land. Op het oenblik volgen ruim 1000 militairen in kampen in Noord-Carolina en Georgia een opleiding opvoering van de activiteit van de inlichtingendiensten in Mid den-Amerika voortzetting van de handel met de particuliere sector in Nicara gua zolang de Sandinisten dit toestaan. verbetering van de militaire posi tie van de Amerikaanse troepen in het Caribisch gebied. verwerving van de publieke steun voor de Amerikaanse in spanningen in Midden-Amerika en uitbreiding van sche sancties tegen duba. DRESDEN (Reuter) - Duizen den jonge Oostduitsers heb ben zaterdag spontaan gede monstreerd voor vrede. Hel was voor het eerst dat derge lijke demonstraties plaats vonden in dit land. Enkele duizenden jongeren lie pen zaterdagavond met bran dende kaarsen rond een kerk in Dresden. Eerder op de dag waren meer dan zesduizend jonge Oostduitsers in een an dere kerk aanwezig bij een forum-discussie over vrede. Daarbij stelden ze in vragen aan kerkelijke leiders het be- wapeningsbeleid van de re gering ter discussie. De ker kelijke leiders zeiden dat dit forum een antwoord was op de behoefte van de jeugd aan een actieve vredesbeweging. De bijeenkomst in de kerk stond los van een demonstra tie buiten ter herdenking van het bombardement op Dres den, 37 jaar geleden. De jongeren, die ban de bom- speldjes droegen en andere vredessymbolen. zongen in het Engels 'we shall overco me' en 'give peace a chance'. JOHANNESBURG - De begrafenis van de blanke vakbondsleider, Neil Aggett, liep zaterdag uit tot een politieke demonstratie. Duizenden vak bondsleden begeleidden Aggett naar zijn laatste rustplaats. TOKIO (DPA/AFP) - Het neer storten van een Japanse DC-8 kort voor de landing op de lucht haven van Tokio afgelopen dins dag is zeer waarschijnlijk veroor zaakt door een fout van de gezag voerder, Seiji Katagiri, die zelf zwaar werd gewond. Bij het on geluk, waarbij het toestel in zee terechtkwam, vielen 24 doden en 150 gewonden. Uit het onderzoek is gebleken dat een van de vier motoren in de remstand stond, zoals alleen ge bruikelijk is om een vliegtuig na de landing extra af te remmen. Naar de president-directeur van de JAL zaterdag op een perscon ferentie meedeelde, leed de ge zagvoerder aan een psycho-so- matische kwaal, op grond waar van hij al eens een vliegverbod had gekregen. Ook had Katagiri last van hallucinaties. De tweede piloot en de navigator van de DC-8 hebben nog ge tracht met geweld de foute ma noeuvre van de gezagvoerder te herstellen. Ondanks de pogingen van beide mannen bleef de gezagvoerder de gashandel vasthouden in de stand van omgekeerde duw- kracht. Protestactie slachtoffer spijsolie-zaak MADRID (GPD/Reuter) - Onge veer duizend patiënten, allen slachtoffers van de vergiftigde spijsolie, hebben zich dit week einde ingesloten in diverse ker ken, gemeentehuizen en openba re gebouwen in Madrid en 20 om liggende gemeenten. De slacht offers wilden met hun actie pro testeren tegen de laksheid van de Spaanse gezondheidsautoritei- Nigeriaanse gelovigen bereiden de paus e i welkom in Kaduna. KADUNA (DPA/AFP/UPI) Paus Johannes Paulus de tweede heeft gisteravond niet zijn voorgenomen ontmoeting gehad met leiders van de Nigeriaanse mohammedaanse gemeenschap in het noordelijke Kaduna. Op het laatste moment werd de ont moeting afgezegd. Officieel heette het om "protocolaire en vei ligheidsredenen". Een overheidsfunctionaris van Kaduna liet echter doorschemeren dat de drie voornaamste mohammedaan se secten in het gebied het niet eens konden worden over een gemeenschappelijke verklaring. De rede die de paus tegenover de moslimleiders wilde afsteken, sprak hij uit tegenover regeringsfunctionarissen van Kaduna voor zijn vertrek van het plaatselijke vliegveld. Onder meer drong hij aan op nauwere samenwerking tussen chris tenen en mohammedanen ter bevordering van rechtvaardig heid, vrede en ontwikkeling. "Als wij de handen ineenslaan, kunnen wij veel goed doen. Wij kunnen in alle oprechtheid en met groter wederzijds vertrouwen samenwerken in het belang van harmonie en nationale eenheid. De paus legde verder de nadruk op het belang van godsdienstonderwijs, dat het principe en de praktijk van godsdienstvrijheid bewijst. Paus Johannes Paulus was gistermorgen uit Lagos in Kaduna aangekomen. Hij had er een mis opgedragen in aanwezigheid van ruim 300.000 mensen en 100 Nigerianen tot priester gewijd. Daarna was er een'ontmoeting met lekenverenigingen, kateche- ten en katholieke vrouwen. Ondanks de hitte (32 graden) door stond de paus het zware dagprogramma goed. Vandaag brengt hij een bezoek aan Ibadan waar hij de plaatselijke universiteit bezoekt, opnieuw een mis opdraagt en met studenten spreekt. De paus heeft zich tijdens zijn bezoek aan Nigeria tegen de polyga mie uitgesproken en de bevolking opgeroepen, een gezinsleven naar christelijk voorbeeld te volgen. Bij een mis in de open lucht in de Zuidnigeriaanse stad Onitsha sprak hij van "enige schaduw" in het leven van Afrikaanse ge zinnen waar men "uit traditie de polygamie niet uitsluit". Voorts stelde hij dat vaak Afrikaanse vrouwen beroofd zijn van bepaal de rechten. Tot de "moderne vijanden van het gezin" die ook in Afrika werk zaam zijn, rekende de paus echtscheiding, het gebruik van voor behoedmiddelen en abortus. Hij drong erop aan dat de mensen de wederzijdse eerbied en trouw in acht nemen die volgens hem de basis vormen van het gezin. JOHANNESBURG (DPA) - De begrafenis van de in een politie cel dood aangetroffen blanke vakbondsleider Neil Aggett is za terdag in Johannesburg uitgelo pen op een politieke demonstra tie. Enige duizenden vakbonds leden, meest zwarten en kleurlin gen, begeleidden onder het zin gen van vrijheidsliederen de kist van Aggett op de ruim vijf kilo meter lange weg van de Angli caanse kathedraal in de binnen stad naar het kerkhof. Aggett werd meer dan een week geleden opgehangen in zijn cel aangetroffen. Hij had tot dan toe 70 dagen in hechtenis doorge bracht. Zwarte en blanke Zuidafrikanen droegen op het laatste stuk van de route naar het kerkhof de kist van Aggett gezamenlijk op de schouders. Onder het roepen van leuzen werden de Zuidafrikaan- se autoriteiten verantwoordelijk gesteld voor de dood van de 28 jaar geworden secretaris-gene raal van de vakbond voor zwarte arbeiders in de voedingsindus trie, Afacwu. De voor Johannesburg zeer onge wone politieke demonstratie ver liep zonder incidenten. Paramaribo Ook de begrafenis in Paramaribo van de hoofdpropagandist van de Nationale Partij Suriname (NBPS), de partij van de twee jaar geleden afgezette ex-pre mier Henck Arron is zaterdag een demonstratie geworden te gen het militaire gezag. Naar schatting tweeduizend Suri- namers woonden de teraardebe stelling bij van Marius Lemmer, in Suriname algemeen bekend als "Palem". Onder hen waren een aantal politieke kopstukken van voor de coupe van 25 februa ri 1980 zoals Henck Arron en Jag- gernath Lachmon, leider van de Verenigde Hindoestaanse Partij (VHP). Het was voor het eerst sinds twee jaar dat zoveel NPS'ers bijeen konden komen. Alle politieke activiteiten1 partij zijn verboden. De hele week was in advertenties door NPS-afdelingen opgeroepen om op de begrafenis aanwezig te zijn. Toen Arron, die nog altijd terecht moet staan wegens vermeende corruptie, zijn opwachting maak te klonken massaal leuzen als "Wij willen Arron" en "Wij wil len verkiezingen". t ten. Bovendien eisten zij van de over heid een serieuzer aanpak naar het onderzoek van de oorzaak van de vergiftiging, onmiddellij ke uitbetaling van de schadever goedingen, betere medische be geleiding en onderzoek naar de verantwoordelijkheden in het olieschandaal van de Spaanse autoriteiten. Gisteravond besloot het coördina tiecomité de actie tijdelijk te on derbreken, gezien de uitput- tingsverschijnselfen van een groot aantal patiënten. De giftige spijsolie, waarin raapolie is verwerkt, heeft tot nu toe aan 262 mensen het over gekost. Er liggen bovendien nog 387 men sen met vergiftigingsverschijn selen in het ziekenhuis. MUNCHEN De Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, heeft zaterdag in München verklaard, dat West- Europa meer zal moeten blijven bijdragen tot de defensie van het westelijk bondgenootschap, wil het niet "latent isolationisme" in de VS aanjagen". Het zou daar toe ook zijn handel met het Sow- jet-blok zodanig moeten beper ken, dat dit daar militair en tech nologisch geen voordeel van heeft. Hij zei dit op een conferen tie van ongeveer 150 westelijke militaire en politieke kopstuk ken, onder wie Navo-secretaris- generaal. Luns en de opperbevel hebber van de Navo in Europa, Bernard Rogers. Weinerger be pleitte een gezamenlijke aanpak van de defensie en van het beleid ten aanzien van de levering van hoogwaardige technologie aan het Sowjet-blok. Succes zouden de onderhandelingen over be perking van de kernwapens voor de middellange afstand in Euro pa in Genéve alleen kunnen op leveren, als de bondgenoten sa men zouden blijven optreden. Het besluit tot de modernisering van deze wapens had ertoe bijge dragen de supermogendheden aan de onderhandelingstafel te brengen, zo zei hij. Tegenover Weinbergers kritiek op het Westeuropese akkoord met de pijpleiding voor Siberisch gas stelde de Westduitse minister van defensie, Hans Apel, dat West-Duitsland, ook al is het on wrikbaar verankerd in het weste lijke bondgenootschap, vast houdt aan het project, daar het belangrijk is voor samenwerking met het Oosten. Bovendien is de hoeveelheid gas waarom het gaat niet zo groot, dat West-Duitsland zou kunnen komen bloot te staan aan druk, zo zei hij. JERUZALEM - De leider van de christelijke militie in Zuid- Libanon, commandant Saad Haddad, is gisteravond onwel geworden en in een ziekenhuis in Haifa opgenomen. Dit is in Jeruzalem vernomen. Het is niet de eerste keer dat ma joor Haddad vanuit zijn dorp Mardjayoen naar Haifa is ge bracht. Zijn laatste verblijf in het ziekenhuis was het gevolg van overspannenheid. WARSCHAU (Reuter/AFP/DPA) In Poznan heeft de Poolse poli tie zaterdag tijdens betogingen 194 mensen aangehouden, voor het merendeel scholieren en stu denten, berichtte gisteren PAP. De betogingen vonden plaats op de dag waarop voor twee maanden de staat van beleg werd afgekon digd en Solidariteit werd ge schorst. De menigte in Poznan werd vol gens PAP opgeruid door vlug schriften die tot betogen oprie pen. De mensen begonnen vijan dige leuzen te roepen en verzoe ken van de politie om door te lo pen, werden genegeerd. Hierop greep zij in. Honderdtweeënzestig van hen werden voorgeleid aan de poli tierechter. In Warschau zelf is de "verjaardag" rustig verstreken, hoewel zater dagavond in een aantal vensters kaarsen brandden als uiting van ongenoegen over de staat van be leg. Als gevolg van de incidenten in Poznan zijn daar enkele beper kingen in het kader van de staat van beleg die verlicht waren, op nieuw verzwaard. Met ingang van vandaag mag er geen parti culier autoverkeer plaatshebben en is de verkoop van benzine ver boden. Alleen artsen, dieren artsen en vrachtvervoerders die landbouwprodukten naar de stad brengen, kunnen brandstof tanken. De bioscopen, theaters en andere oorden van vermaak in Poznan zijn gesloten. De vice-voorzitter van de sectie Warschau van de onafhankelijke vakcentrale Solidariteit, Sewe- ryn Jaworski, heeft vanuit zijn interneringsplaats Bialoleka waar hij sinds 13 december wordt vastgehouden, een bood schap weten te richten tot zijn "collega-arbeiders", waarin hij waarschuwt voor 'onbezonnen optreden'. De boodschap, die uit de interne ringsplaats kon worden gesmok keld dank zij de medewerking van een bewaker, staat afgedrukt in het derde nummer van een nieuwe, ondergrondse nieuws brief van Solidariteit, gedateerd 2 februari en in omloop gebracht in Warschau onder de naam "Glos wolnego hutniks" (de stem van de vrije metaalarbeider).

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6