"Buitenlanders vragen niet uit zichzelf hulp" actie! in I vrije tijd I suf "Als je er niet uitbreekt, word je suf - Oud Egyptisch graf opgegraven De Hutspotte warmen zich op Toneelvereniging Ploef vermaakt de jeugd in de Merenwijk Extra krachten maatschappelijk werk Beroving MAANDAG 15 FEBRUARI 1982 Leiden - daarmee debuteerde de nieuwe toneelvereniging Ploef zaterdag in de Merenwijk. LEIDEN - Het dorpje 'Knudde aan de riet' stond centraal in de kindermusical Het vreemde song festival, waarmee de kersverse toneelvereniging Ploef in de lagere school De Valkenier haar de buut vierde. "Alles in dit dorp is even duf-duf. Als je er niet uitbreekt word je suf-suf', zo klonk het zaterdagmiddag in de Merenwijk. "Een grandioos succes", vond Ploef-voorzitter A.W. Lankhout na afloop. "De aula van De Valke nier zat stampvol met 185 mensen en het ging verschrikkelijk fijn. Kinderen zijn een heel kri tisch publiek om voor te spelen. Als ze het niet leuk vinden dan gaan ze vervelend doen. Maar iedereen - er waren ook vrij veel ouderen - vond het erg geslaagd. Er werd heel leuk gereageerd". Lankhout stond zelf ook aan de wieg van Ploef. Officieel werd de vereniging ip september vorig jaar opgericht. "Speciaal voor de Merenwijk om daar wat voor de kinderen te brengen", zegt Lankhout. "In het begin ging het met de nodige ups en downs. Zo zaten we aanvankelijk met nogal wat vrouwen. De mannelijke sector bleef wat achter en kwam - heel raar eigenlijk - drup pelsgewijs binnen. Ik denk dat ze het eigenlijk wat kinderachtig vonden om voor kinderen op te treden" Omdat maar een paar Ploef-leden ooit wel eens wat aan toneel hadden gedaan, moest er in die begin fase ook het nodige worden bijgeschaafd. En toen als debuutstuk was gekozen voor de door Tom Brugman geschreven musical Het vreemde songfestival ontstond nog een probleem: de vo cale kwaliteiten lieten te wensen over. Maar daar had Lankhout, die ook hoofdonderwijzer is bij De Valkenier, een oplossing voor: "Ik heb toeval lig een klas die erg goed kan zingen. Die hebben we er toen maar bijgenomen voor het begin- en eindlied en om de solisten te ondersteunen". Gelijk met de keuze voor Het vreemde songfestival werd ook maar een datum van optreden geprikt: 13 februari. De avond daarvoor eerst was er ech ter eerst een try-out voor leerlingen van De Val kenier. Lankhout: "Als een soort tegenprestatie voor het gebruiken van de ruimte en om - zoals dat dan wordt genoemd - niet gelijk op onze bek te gaan. Bovendien was het voor de leerlingen natuurlijk aardig om hun leraar zo eens bezig te Het succes was niet minder als zaterdag en colle ga's van Lankhout kwamen hem dan ook uitge breid complimenteren. Verzoekjes om ook op hun school de musical eens op te voeren, waren talrijk. Lankhout niet zonder trots: "Het is ook tamelijk uniek, volwassenen die samen iets met kinderen brengen". En het blijkt te werken. Lankhout: "Ik zit al weer te popelen om weer eens iets te brengen". Het programma was zaterdag trouwens in twee helften verdeeld. Voor de pauze de musical Het vreemde songfestival en daarna een echt song festival waaraan ieder aanwezig kind kon deelne men. De jury besloot alle kinderen even goed te vinden en verblijdde iedere deelnemer schrifte lijk met een persoonlijke indruk. "Het vreemde songfestival" Zeer belangrijke vondst Huisvesting is een van de grootste problemen voor de buitenlanders. Op deze archieffoto een aantal van hen die in' de inmiddels afgebroken Morschpoortkazeme woonden. LEIDEN - Speciaal voor de hulpverlening aan bui tenlanders heeft de Stich ting Bureau voor Maat schappelijk Werk er twee extra maatschappelijk werkers bij gekregen. Ge durende drie jaar zullen deze twee krachten de hulpverlening opzetten ten behoeve van buiten landers in Leiden, Alphen en Leiderdorp. Het is de bedoeling dat in deze pe riode de buitenlanders be kend raken met het maat schappelijk werk, én de hulpverleners zich bekwa men in hulp aan buiten landers. Nelleke van der Voet begon eind vorig jaar al bij het bureau voor maatschappelijk werk. Zij neemt vooral dfe hulpverlening aan Ma rokkanen voor haar rekening, terwijl Hanneke Ris in maart met de hulpverlening aan Turken zal beginnen. Nelleke van der Voet heeft al enige jaren ervaring met opbouwactiviteiten voor buiten landers in Nieuwkoop. "Dat soort activiteiten zijn in Leiden LEIDEN - Voor de negende keer alweer werd, voorafgaand aan het All In Festival, in de Stadsge hoorzaal het bejaardencarnaval gehouden. Begonnen met de be doeling om de gedachte van het carnaval uit te dragen, is dit fes tijn inmiddels een heel eigen le ven gaan leiden. De toegangskaarten waren al in niet meer nodig. Er zijn hier al dingen als Nederlandse cursus sen en ook voor informatie en ad viezen kunnen buitenlanders in Leiden wel ergens terecht. Waar het hier nog aan ontbrak, dat was de maatschappelijke hulpverle ning". Laag Bij het bureau voor maatschappe lijk werk aan de Oude Rijn is het aantal hulpaanvragen van bui tenlanders tenminste altijd erg laag geweest. Het vorige jaarver slag maakte melding van slechts twee of drie buitenlanders. Dit terwijl buitenlanders, met de stij gende woningnood en werkloos heid, toch grote problemen moe ten ondervinden. Het mes sneed bovendien aan twee kanten: zo onbekend als het bureau blijk baar was bij de buitenlanders, zo onervaren was het maatschappe lijk werk ook met de speciale hulpverlening aan buitenlan ders. Een hulpverlening die veel extra tijd vergt, alleen al vanwe ge de cultuurverschillen en het taalprobleem. Nu zijn er sinds november al vijf tien buitenlanders aan het bu reau gekomen voor "hulp. Vol gens Nelleke van der Voet en bu reaucoördinator Willem Ververs Bejaarden carnaval: eigen leven een paar dagen uitverkocht. Dit jaar besloten De Hutspotten om meer zelf te doen en minder een is dit een rechtstreeks gevolg van het project. De laatste maanden zijn namelijk besteed aan het voorlichten van huisartsen, vreemdelingenpolitie, scholen en buurt- en clubhuizen. Ver zocht werd iedere buitenlander met problemen door te sturen naar het bureau voor maatschap pelijk werk. "Er is namelijk niet één buitenlander die uit zichzelf naar het spreekuur toe zal stap pen. Daarvoor is altijd een aan- zetje nodig of de problemen moeten echt tot aan de kin zijn gestegen". Reden voor een buitenlander om bij het maatschappelijk werk aan te kloppen kunnen onder meer problemen zijn met de gezond heid, gezinsherening, generatie conflicten, werkloosheid, de taal of huisvesting. Met name het huisvestingsprobleem is echter vrijwel onoplosbaar. Nelleke: "We krijgen mensen die uit pure wanhoop maar een oud krot heb ben gekocht, maar dat niet meer kunnen financieren. Dat ligt na tuurlijk heel moeilijk. Het enige dat we vaak kunnen doen is na gaan of alle mogelijkheden de re vue wel zijn gepasseerd". Discriminatie Over discriminatie van buitenlan ders door Nederlandse bevol- beroep te doen op artiesten. Al leen het onverwoestbare Cocktail Trio en het trio van Henny Lan- geveld stonden op het lijstje van presentator Tonny Leernink. Het succes van de 'Hutspot-formaties' Stars on '81 en de Marezangers (een parodie op de Havenzan gers) belees de juistheid van de ze formule. kinggroepen krijgt het maat schappelijk werk geen klachten. "Dat wil natuurlijk niet zeggen dat er geen discriminatie zou be staan", haasten Nelleke van der Voet en Willem Ververs zich te zeggen. "Maar zoiets zal duidelij ker te constateren zijn in wijken waar veel buitenlanders wonen. Wij krijgen met de mensen indi vidueel te maken en dan komen problemen die ene bevolkings groep met de andere heeft niet zo ter sprake". Het project dat nu in de Leidse re gio voor buitenlanders is opge zet, heeft overigens ook elders in Nederland plaats. In alle gebie den waar veel buitenlanders wo nen, wordt extra aandacht be steed aan de hulpverlening. Hoe komt het dat die extra aandacht er nu pas is, terwijl Nederland nu toch al tientallen jaren gastarbei ders binnen de grenzen heeft? "Waarschijnlijk omdat iedereen altijd heeft gedacht dat de bui tenlanders eens naar hun ge boorteland zouden terugkeren. Die gedachte krijgt echter steeds minder grond. Hoewel de meeste buitenlanders in hun hart gelo ven dat ze eens zullen terugke ren, wijzen de cijfers uit dat daar in de praktijk weinig van terecht komt. Vooral bij de tweede gene ratie ligt dat steeds minder voor de hand". Niet apart Ook is er volgens Ververs en Van der Voet duidelijk een tendens om buitenlanders zo min moge lijk als een aparte groep te be handelen. "Het is prima om zo weinig mogelijk aparte deuren voor buitenlanders te maken bij alle instellingen. Er moet gelijk heid met de Nederlanders be staan. Daarom hebben wij ook geen apart spreekuur voor bui tenlanders en Nederlanders, hoe wel de problemen vaak een heel andere benadering vergen". Wel is het de bedoeling voor buiten landers speciale groepen op te zetten. Nelleke van der Voet denkt bijvoorbeeld aan een praatgroep voor vrouwen die met een buitenlander zijn ge trouwd. "Ook zij komen tussen twee culturen terecht en dat kan moeilijkheden geven'. De spreekuren van Nelleke van der Voet zijn in Alphen aan den Rijn op maandagochtend van negen tot tien uur en dinsdagmiddag van twee tot drie uur. Donder dags en vrijdags is ze aanwezig op het Leidse bureau aan de Ou de Rijn, 's middags van twee tot drie uur spreekuur. LEIDEN - Leidse en Engelse ar cheologen hebben in de woestijn van Sakkara in Egypte het graf (ca. 50x20 meter) gevonden van mensen die in oudheidkundige kringen voor oude bekenden doorgaan. Het betreft een echt paar waarvan man en vrouw de zelfde naam droegen: Tjia. Af beeldingen en reliefs van hen be vinden zich sedert het begin van de negentiende eeuw in verschil lende Eurpese collecties. Vol gens de directeur van het Rijks museum van Oudheden, dr. H.D. Schneider, valt de ontdekking te karakteriseren als zeer belang rijk. In de woestijn van Sakkara zijn aan het eind van de veertiende en het begin van de dertiende eeuw voor Christus de grafmo numenten gebouwd van de hoogste ambtenaren en naaste familieleden van de farao's Toe- tanchamon, Horemheb en Ram ses 11. Het terrein wordt sinds 1975 door de Nederlands-Engel se expeditie archeologisch on derzocht. Het gaat daarbij om het in kaart brengen van de begraafplaats van het nieuwe njk dichtbij de toenmalige hoofdstad Memphis. Meditatie Sticht mg Onderwijs tn de We tenschap der Creatieve Intel ligentie organiseert op dins- dagavond een inleidende le zing over het Trancedente Meditatieprogrmma Met na me de positieve effecten op geest, lichaam en gedrag zul len uitgebreid aan de orde ko men Aanvang 20 00 uur Plaats Agaatlaan 407. Dichten Vier Leidse dichters lezen dins dagavond 16 februari voor uit eigen werk »n jazz-café "The Duke" Daarbij treedt het muzikale duo "Valwm" op De dichters zijn Isaac Bte- demeijer, F ra nek Leenheer, Jan Vlug cn Steef Peters. De avond begint om acht uur. Energie Het "Energie Komitee Rijn land" presenteert dinsdag avond M het Letds Vrxjetijds Centrum aan de Breestraat 66 een "inleiding in de ener- gieproblematiek" Spreker is Gert-Jan van Pelt. Discussie toe. De bijeenkomst begint om acht uur Het is de eerste bijeenkomt in een energiecyclus van in to taal zes dinsdagavonden. CDA Het CDA bespreekt morgen avond in een ledenvergade ring het verkiezingsprogram ma voor de gemeenteraads verkiezingen Aanvang acht uur tn het Wicnenrald. Voor het Leidse Museum van Oudheden is het daarnaast be langrijk de zeer vele monumen ten die het uit dit terrein bezit in een wetenschappelijke context te kunnen plaatsen. Van de vrouw Tjia is bekend dat zij een dochter was van farao Seti 1 en koningin Toey en een zuster van de grootste heerser van de negentiende dynastie. Ramses 11. Zij droeg de titel "Hoofd van de Harem van Re". Haar echtge noot Tjia was onder andere di recteur van het schathuis, een topfunctionaris in de Egyptische maatschappij van het Nieuwe Rijk, aldus de directeur van het Museum van Oudheden. "Van het monument zijn thans en kele kamers uitgegraven. Hierbij zijn goed bewaarde en in prachti ge kleuren beschilderde reliefs te voorschijn gekomen met afbeel dingen van de beide Tijia's en talrijke goden", aldus Dr. H.D. Schneider. Volgens hem zal ge zien de te verwachten omvang van het graf, dat ook een onder aards gedeelte moet bevatten, het project van opgraven en mo gelijk ook restaureren enige ja ren in beslag nemen. Zware schade telefooncellen LEIDEN - Voor zeker vijfduizend gulden is in de afgelopen twee weken schade aangencht aan te lefooncellen Leiden. Telefoon cellen aan de Aaltje Noorder- wierlaan, de Toussaintkade. de Komnginnelaan, het Kamerling Onnesplein en de Modderman- straat werden 'gekraakt'. Uit alle cellen zijn de cassettes met guldens en kwartjes gesloopt en meegenomen. LEIDEN Een 18-jarige Leide- naar is zaterdagavond rond kwart voor acht in het Huigpark door drie man beroofd van 35 gulden Het slachtoffer werd door twee man beetgepakt en geslagen ter wijl de derde belager het geld uit zyn zak haalde. Het drietal ging er vervolgens op de fiets van door. Inbraak aan Sophiastraat LEIDEN Uit een woning aan de Sophiastraat is in de nacht van vrydag op zaterdag een complete geluidsinstallatie gestolen Een tuner, versterker en een platen speler werden meegenomen. Verder verdwenen 50 elpee's. 40 cassettebandjes, een portefeuille en een gouden nng uit de wo ning. De schade bedraagt meer dan vierduizend gulden. LEIDEN - Een 19-jarige Lcide- naar is in de nacht van zaterdag op zondag op heterdaad betrapt bij het stelen van een uitlaat van een personenauto die gepar keerd stond in het Fucftsiadal in de Merenwijk. Surveillerende poli tie-agenten be trapten de druk sleutelende Lei- denaar rond half drie. All-In festival LEIDEN - "Als een soort warming-up voor het echte carnaval" - zoals een lid van De Hutspotten het uitdrukte - werd gisteravond het All In festival gehouden. Verkleding mocht, maar was niet verplicht en het merendeel had er dan ook maar van afgezien. Het was voor de tweede maal dat dit All In festival in de Stadsgehoorzaal werd georganiseerd en eveneens voor de tweede maal met groot succes. In het gehele complex was wat te doen en wie door het gebouw rondwan delde werd dan ook vergast op een ware muzikale kakafonie. Niet al leen carnavalsmuziek overigens. Zo speelde in een bovenzaal de Zoe- terwoudse dixieland-formatie Sweetwood dixie stompers en was er in het café van de Stadsgehoorzaal een heus draaiorgel opgesteld. Het carnavalsgebeuren speelde zich echter voornamelijk in de grote zaal af. Het Lou Roman showorkest uit België was aangetrokken om het publiek in de juiste stemming te krijgen. Het duurde echter toch nog tot bij half tien eer de sfeer er werkelijk in kwam. De op het podium gezetelde Prins Marcus de Eerste en zijn Raad van Elf ontvingen vier andere carnavalsprinsen met hun gevolg (uit Wassenaar, Voorschoten, Leiderdorp en Amersfoort) en dat ging met veel bomba rie gepaard. Van de onderlinge toespraakjes was weinig te verstaan, maar het enthousiaste geblaas en geram van de bijbehorende orkestjes bracht menigeen tot een polonaise. Erg geslaagd waren ook de boerenkapellen (met tot de verbeelding spre kende namen als De Dwarsdrijvers en de Rammeljetsers) die door de Stadsgehoorzaal zwierven en steeds door de ruim duizend aanwezigen geestdriftig werden onthaald. Aan het eind van de avond was er ook nog een optreden van Nico Haak. De leek mocht vermoeden dat dit het klapstuk van de avond was. Maar daar denken ze bij De Hutspotten kennelijk anders over. "Nee de uitsmijter, dat zijn toch de mensen zelf.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3