Zonnewoningen "een vorm van actie voeren" [Le/hfse agenda Lezers schrijven Gymzaalcomplex in Wassenaar geopend Experiment in Buitenhof-Oost Bar in Oegstgeest volledig uitgebrand Bijna 8500 gulden in Warmond voor Polen Open dag speelzaal trekt veel bezoek Progressief Warmond geeft les in politiek LEIDERDORP - Als alles volgens plan verloopt dan heeft de gemeente Leiderdorp begin volgend jaar een negental zonnewoningen binnen haar grenzen. Voor de huizen die in het plan Buitenhof-Oost worden gebouwd zijn tot nu toe zes gegadigden. Wanneer men ook snel voor de overige drie huizen belangstellenden heeft gevonden, dan kan in april met de bouw begonnen worden. Verwacht wordt dat de huizen er in negen maanden staan. MAANDAG 15 FEBRUARI 1982 De plannen voor dergelijke wo ningen die hun energie hoofdza kelijk nit de zonnewarmte be trekken, ontstonden in 1978 bij de Leiderdorpers Egbert Hen- nlpman, Frits Hospers en Lydia Hospers. Zij wilden zelf deze ex perimentele huizen realiseren, niet alleen om er zelf in te wo nen maar ook om te laten zien wat met zonne-energie kan wor den gedaan. Verder stelde men zich tot doel dat de te bouwen huizen niet veel te duur moch ten worden. "Wij zijn toen naar de gemeente ge stapt en hebben onze plannen voorgelegd. Daar had men wel een gewillig oor voor onze ideeën. Daarna hebben we con tact opgenomen met de Deven ter architect Kristinsson, die veel naam heeft op het gebied van al ternatieve energie in huizen. Hij heeft nu voor ons de plannen uit gevoerd", vertelt Lydia Hospers, een van de initiatiefneemsters van het eerste uur. In het begin dacht de groep die in middels een stichting was ge worden, aan zonnewoningen met een zogenaamde seizoenopslag- mogelijkheid. De overvloed aan zonnewarmte in de zomer zou in deze periode kunnen worden op geslagen. In de winter bij veel minder zonuren zou men dan van deze reserve gebruik kunnen maken. "Wij dachten in het be gin aan de best uitgevoerde zon- ne-collectoren gekopppeld aan een groot opslagvat, waaraan tij dens de winter energie onttrok ken zou kunnen worden. Maar daar zijn we uiteindelijk vanaf gestapt, omdat het veel te duur zou worden", aldus Lydia Hos pers. Luchtwarmte "We zijn wel op het oorspronkelij ke standpunt blijven staan om datgene wat aan warmte van bui ten afkomt vast te houden en dat wat aan warmte in huis is te be waren. Maar om dit te bereiken hebben we nu meer oplossingen gezocht in bouwkundige maatre gelen. We hebben ons pad ver legd van het zoeken naar techni sche mogelijkheden met zonne collectoren en opslagvaten, naar de zogenaamde passieve toepas sing van zonne-energie. Bij dit WASSENAAR - Het gerenoveer de en uitgebouwde gymzaalcom plex bij de St. Jan Baptistschool in Wassenaar is zaterdag officieel geopend. Onder de vele genodig den waren ook oud-wereldkam pioen wielrennen en Tour de France-winnaar Jan Janssen en de Wassenaarse wethouder Dijk stal. Met het doorknippen van een vlag- gelint en het aanbrengen van een klepel in een bel verrichtte Jan Janssen de opening. Later wees hij nog alle aanwezigen tijdens een korte toespraak op het be lang van de sportbeoefening. Daarna gaf hij samen met J. Tacx een demonstratie fietsen op een home-trainer. Zaterdagmiddag waren de school en de gymzaal voor bezoekers geopend. Men kon deelnemen aan allerlei activiteiten. De geld- opbrengst daarvan is bestemd voor de aanschaf van sport- en spelmateriaal voor jeugdhuizen in India. OEGSTGEEST - Het interieur van bar 'De Miljonair' aan de Ge versstraat in Oegstgeest is zater dagmiddag volledig uitgebrand. De brand werd ontdekt door een van de buren die rond half drie rook uit de bar, waar niemand aanwezig was, zag opstijgen. De brandweer had de brand na een kwartier onder controle maar kon niet voorkomen dat de bar helemaal uitbrandde. Zowel de oorzaak van de brand als het schadebedrag is nog onbe kend. De technische recherche heeft een onderzoek ingesteld. Jongeren Met verbazing lazen wij het artikel in het Leidsch Dagblad van 5 fe bruari waarin een interview stond onder de titel "Werkgroep boos op CD A-jongeren". Gaarne willen we daarop reageren. In de eerste plaats wordt ons be moeienis verweten in een zaak die de werkgroep sociaal-cultu reel werk van de fünktionele commissie welzijn behandelt. "Bemoeienis" wekt de indruk van ongewenstheid en opdringe righeid. De werkgroep heeft ech ter niet het monopolie in dit pro bleem: hoe breder de zaak wordt aangepakt, hoe beter het is. En wat is beter dan jongeren betrek ken bij het jongerenprobleem in Voorschoten? Het CDJA-Voorschoten houdt zich bezig met allerlei problemen, binnen en buiten ons dorp, en daarbij worden die onderwerpen gekozen die jongeren aangaan en interesseren. Het jongerenpro bleem in Voorschoten stond va ker centraal, bijvoorbeeld in on ze vergadering met de Stichting Jongerenhuisvesting en met kra kers Daarom wilde het CD JA in gesprek komen met jongeren uit Noord-Hofland, omdat wij als jongerenorganisatie ons betrok ken voelen bij het jongerenpro bleem in die wyk. Het doel was niet de werkgroep dwarsbomen, maar juist om haar aan te vullen. Een tweede verwijt aan ons adres is, dat wy de werkgroep zouden negeren. Het CDJA zond echter een officiële uitnodiging voor zijn discussie-avond aan de com missie welzijn t.a.v. de werk groep sociaal-cultureel werk, en een lid van deze werkgroep was op onze vergadering aanwezig en heeft het standpunt van de werk groep m.b.t. zaken weergegeven. Dit nog afgezien van het lidmaat schap van de werkgroep van een van onze bestuursleden. Verder wordt gesuggereerd dat het CDA zich tegen de verkiezingen opeens gaat bemoeien met het jongerenprobleem. Afgezien van het feit dat CDJA een onafhan kelijke organisatie is, en het een vergadering van het CDJA be trof, is het jongerenprobleem in Noord-Hofland actueel, onder meer gezien de in afgelopen we ken veelvuldige vermelding van dit probleem in de pers. Onze vergadering past dan in het ka der van een continu interesse laatste moetje onder andere den ken aan dubbele isolatie en goed gebruik maken van de ligging op de zonzijde", zegt Lydia Hospers die eraan toevoegt dat je er ech ter met een volledige passieve toepassing ook niet komt. De belangrijkste warmtebron voor de huizen is de zon. Deze ver warmt lucht die zich in een bui zensysteem onder het uit min of meer doorzichtig kunststof be staande dak bevindt De warme lucht circuleert van daaruit door het hele huis via verdere buizen systemen, spouwmuren. De dik ke verdiepingvloeren houden de warmte langer dan normaal vast. Twintig centimer dikke isolatie in het hele huis moet de tempera tuur lang op peil houden. Verder worden naast dubbele beglazing nog isolerende luiken aange bracht. De lucht die na de circu latie het huis weer verlaat geeft warmte af aan de inkomende verse lucht Dan is er nog een zonneboiler aan wezig met name voor de verwar ming van het water en een kleine reserveverwarming voor het ge val het aantal zonne-uren eens heel erg tegenvalt (bijvoorbeeld bij lang aanhoudende mist). Ly dia Hospers: "De ontwerpers gaan ervan uit dat deze piepklei ne bijverwarming eigenlijk niet nodig is. Maar het is kennelijk in Nederland ondenkbaar om in huizen zonder verwarming te le- Afstandelijk "De Technische Hogeschool in Delft zal als studie-object toezien op de bouw. De huizen moeten zorgvuldig uitgevoerd worden. Zo mogen er geen kieren zijn. Het is belangrijk als dit experi ment wordt gevolgd om te kijken naar de mogelijkheden. We gaan ervan uit dat deze huizen per jaar een verbruik hebben van 250 ku bieke meter gas. Normaal ver bruikt zo'n groot huis 3000 ku bieke meter per jaar. De TH doet twee jaar metingen om te kijken of onze veronderstelling ook uit komt". Voorlopig schijnt volgens Lydia Hospers ook het ministerie van Economische Zaken geïnteres seerd te zijn in hun initiatieven. Zij vertelt dat hun onderneming nog steeds een vrij onbekend ge beuren is waar nog altijd, door de onbekendheid, wat afstandelijk op wordt gereageerd. Opvallend bij dit alternatieve bouwproject is echter dat de vorm van de hui zen die van andere huizen bena dert. Het 450 kubieke meter grote huis moet zo'n 250.000 gulden gaan kosten. "Echte luxe zit er niet in de woningen. Wij hebben geko zen voor ruimte. De kosten zijn hoger omdat hier nog ontwikke lingskosten inzitten. Het zijn ex perimentele huizen waar een aantal dingen speciaal voor ge maakt moeten worden". Eisen aan de kopers stelt de stich ting verder niet, behalve dat ze twee jaar metingen toestaan en dat ze de huizen in een goede staat houden (met name belang rijk voor het dak). "Het is voor ons belangrijk dat er kennis ver gaard wordt over deze alternatie 4-:"* De kinderen gingen - ondanks het hoge bezoek - rustig door met spelen. van het CDJA voor het jongeren probleem en kan alleen dan als verkiezingsstunt worden gezien als men stelt dat wij vier jaar achtereen campagne voeren. Eerder zouden de onverwachte verwijten aan ons adres als een verkiezingsstunt tegen het CDJA (en CDA?) kunnen wor den opgevat. De gesuggereerde ergenis die bij de werkgroep of in feite bij me vrouw Eichhorn is ontstaan, was eenvoudig te vermijden geweest als zij op onze uitnodiging was ingegaan en haar standpunt op onze - als alle vergaderingen van het CDJA, openbare - ver gadering had weergegeven in plaats van haar grief in de pers te luchten. Laat duidelijk zijn dat het CDJA de werkgroep, waarin mevrouw Eichhorn veel goed werk ver richt, niet wil dwarsbomen maar slechts wil aanvullen om door het betrekken van jongeren bij het probleem een bijdrage te le veren om het doel, wat ook de werkgroep nastreeft, te realise- Hans Horlings Palestinastraat 21 Voorschoten (voorzitter CDJA) WARMOND - De in Warmond ge houden inzamelingsactie voor Polen heeft bijna 8500 gulden en twee volle vrachtwagens aan goederen opgeleverd. Van het in gezamelde geld worden ook goe deren en levensmiddelen ge kocht. Komende vrijdag worden de spul len met vrachtwagens naar Po len vervoerd. Het transport vindt plaats met de in Katwijk gehou den actie voor Polen. De goede ren zijn bedoeld voor de plaats Dolha. LEIDERDORP - De open dag van de Stichting Kinderspeelzaal Leiderdorp (SKL) is een succes geworden. De SKL had de dag in de peuterspeelzaal "Ukke-pukke" georganiseerd om de diver se politieke partijen kennis te laten maken met hot kinderspeel zaal were. Vooral omdat juist die politieke partijen druk bezig zijn met het bezuinigen op die speelzalen. Alle politieke partijen waren zaterdag vertegenwoordigd, de ene wat meer dan de andere. Opvallend was dat het bestuur van de WD een vrouw had gestuurd met de mededeling dat zij (de mannen) er weinig heU in zagen een kinderspeelzaal te bezoe ken. In tegenstelling tot het WD-raadslid Scheffer, die al vroeg in de ochtend aanwezig was en zijn oor gewillig te luisteren legde. Of de open dag zal helpen om verdere bezuinigingen bij de speel zalen te voorkomen mag worden betwijfeld. De ook aanwezige wethouder Verdier maakte nogmaals duidelijk dat ook de speel zalen moeten inleveren. Geleidelijk overschakelen van beroeps krachten op vrijwilligers is het advies dat de wethouder al bij herhaling heeft gegeven en waar de SKL zich tot nu toe altijd tegen heeft verzet. Door de zon verwarmde lucht stroomt door het hele huis. Men heeft gekozen voor luchtverwarming in plaats van waterverwarming omdat deze laatste nogal riskant is in verband met eventuele lekkages. ve verwarming. Hier moet veel van worden geleerd. Als het lukt hopen we dat het idee verder wordt opgepakt door anderen. Wij gaan in ieder geval door als dit slaagt. Ook dan weer op het experimentele vlak om steeds verder te leren". "Er zijn al zoveel praatjes over, nu moeten maar eens concrete voor beelden komen. Je kunt dit ook zien als een vorm van actie voe ren. Je kunt protesteren tegen, iets of zelf met wat inspanningen laten zien hoe iets nuttig kan werken", meent Lydia Hospers. Voordat echt begonnen kan wor den moeten de drie onverkochte huizen nog van de hand. "Wij zijn geen projectontwikkelaars. Je koopt de huizen niet van de stichting. Ons uiteindelijke be lang is de toepassing van zonne- energie. We kunnen echter niet bouwen voordat alle huizen ver kocht zijn. Anders kunnen we het financieel niet opbrengen", besluit Lydia Hospers. CHARLES LENNARTZ MAANDAG Leiden - Stadhuis, gemeenschappelijk vergadering raadscommissies, 20 uur. Rapenburg 100 - Leidse Studenten Ekklesia, film 'Moeder van Tondo', 20.30 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - Oude Vest 45, lezing over aardbevingen en vulkanen, 20.15 uur. Breehuys - swingfeest voor meisjes on der de 19 jaar, 20 uur, met optreden van de meidenband 'Femme Fatale'. Kijkhuis - Vrouwenkerkoorstraat 17, film The Holy Mountain van Alexander Jodorowsky, 20 en 22.15 uur. Praethuys - Vrouwenkerkkoorstraat 9, video-café, film De Profetieen van No- stradamus, ma, di, woe, 20.15 uur. Bevrijdingskerk - Contactmiddag voor ouderen en belangstellenden, di 14.30 Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73, klachtenspreekuur voor bui. tenlandse jongeren, 19-21 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- lan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 uur. Ver. Ouders van Drugsverslaafden Lange Mare 45, 20 uur. tel. 130547. Leiderdorp - gemeentehuis, commissie financiën en beleidsplanning, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio lei den, wordt waargenomen van vr 12 tot 19 febr door: Centraal Apotheek, Bree- straat 74, tel. 120552; Apotheek v. Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193; spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Hagenaars vijf minuten na diefstal jassen al aangehouden VOORSCHOTEN - Twee Ha genaars, die zeven jassen hadden gestolen uit een bou tique in Voorschoten, zijn niet ver gekomen met hun buit. De politie van Voor schoten wist het tweetal op de rijksweg Amsterdam Den Haag, vlak voor het ver keersplein Leidschendam, aan te houden. De twee Hagenaars, beiden 20 jaar oud, reden zaterdagmid dag rond vier uur in een per sonenauto de Schoolstraat in en stopten voor een bouti que. Van een rek dat buiten stond werden zeven jassen gerukt waarna het tweetal pijlsnel in de richting van de rijksweg verdween. Maar binnen vijf minuten had de politie de kledingdieven in de kraag gepakt. WARMOND - Progressief War mond, het politieke samenwer kingsverband tussen PvdA, D'66 en PPR in Warmond houdt vanaf morgenavond een aantal zoge naamde bijspijkeravonden. Men sen die met de gemeenteraads verkiezingen in het vooruitzicht ook actief willen zijn in de plaat selijke politiek krijgen dan infor matie over gemeentelijke aange legenheden. Morgenavond wordt gepraat over ruimtelijke ordening. Volgende week dinsdag 16 maart staat wel zijn op het programma. Dinsdag 20 april kan men terecht voor openbare werken en dinsdag 11 mei zal men praten over finan ciën. Deze thema-avonden worden tege lijkertijd gehouden met de frac tievergaderingen. Eén van de fractieleden blijft dan langdurig stilstaan bij bovengenoemde punten. De bijeenkomsten worden gehou den in het gemeentehuis. Voor meer informatie kan men bellen naar 01711-11444. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Hoofdkantoor: Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 Ln.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57,35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217,90 Per post f 307.30 Losse nummers f 0,80 Directie: G. Koopman Adjunct-hoofdredacteur: Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Commentatoren: A. A. v Brussel W. F. J. Wirtz Redactie stad en randgemeenten M. 071-144941 tsl 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2