LEIDSCH m DAGBLAD Kabinet wijzigt ziekteplan Ambtenaar levert nu 1,6 miljard m Den Uyl noemt PvdA gehavend Nieuwe Beatles-nummers WORTELTJES EN GEHAKT Zon zorgde voor drukte aan de kust Dronkeman blokkeert Breestraat Aanvulling uitkering tot 100 procent mag nu wel 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Gezin van 3 personen komt om bij brand Philips deelt in nieuw project van V2 miljard MAANDAG 15 FEBRUARI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1060 36704 Directeur G. Koopman Bureau Witte Sngei 1 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NOORDWIJK - De aarzelend begonnen maar steeds beha- gelijker wordende zon heeft gisteren honderdduizenden naar buiten weten te lokken. Op de boulevard van Noord- wijk was het de gehele dag een komen en gaan van tien duizenden flanerende dag jesmensen die het strand en de spiegelgladde zee alvast aan eest keurende blik voor de naderende zomer hebben onderworpen. Het prachtige weer heeft ech ter de meeste exploitanten van de openlucht-terrasjes langs de boulevard blijk baar wat overvallen want op slechts één terras konden de bezoekers tegelijkertijd van zon en consumptie ge nieten. (Foto HoIvmI) LONDEN DP A- Twaalf jaar na de laatst verschenen langspeel plaat van de Beatles "Let it be", en een jaar na de dood van John Lennon, verschijnen binnenkort twee nieuwe songs van het kwar tet uit Liverpool op de markt: "How do you do it?" en "Leave my kitten alone". Zij werden al twintig jaar geleden opgenomen. De eerste compositie hadden de Beatles na de opname in 1962 niet in de openbaarheid willen brengen omdat ze vreesden dat het een mislukking zou worden. De tweede song had eigenlijk moe ten staan op het debuutalbum van de groep in 1963, maar op de plaat was geen ruimte meer. De Londense Daily Express schreef dit weekeinde dat de twee songs nog dit jaar worden uitgebracht. Een woordvoerder van Abbey- studio's in Londen, waar de Beat les veel platen hebben gemaakt, zei dat dit de enige twee vastge legde songs van voortreffelijke kwaliteit waren die nog uitge bracht konden worden. Ander voorhanden zijnd archief materiaal is ongeschikt. (Van een c r verslaggevers) LEIDEN - Het vreemde gedrag van een dronken man was er gisteravond de oorzaak van dat twee auto's totaal ver nield werden. Rond acht uur ging hij midden op de Bree straat liggen. Een automo- blist die de man op het laatste ogenblik opmerkte moest bo ven op zijn rem gaan staan en een achterop komende auto kon daardoor geen kant meer op. De flink aangeschoten man kwam met de schrik vrij, maar werd wel op het po litiebureau ingesloten om te ontnuchteren. Het ongeluk blokkeerde gerui me tijd het verkeer in de Breestraat. Zaterdagavond was er ook drank in het spel bij een aan rijding op het kruispunt Oegstgeesterweg-Willem de Zwijgerlaan. Een onder in vloed verkerende automobi list gaf een mede-weggebrui ker geen voorrang. Beide au to's werden bij de botsing to taal vernield. Minister Den Uyl DEN HAAG (GPD) - Op de salaris sen van het overheidspersoneel wordt dit jaar 1,6 miljard gulden ingehouden om ze in de pas te laten blijven met die in het be drijfsleven. Vorig jaar leverden de ambtenaren al 785 miljoen in. Het gaat hier om ruim 400.000 man, gemeente- en provincie- ambtenaren inbegrepen. Minister van binnenlandse zaken Van Thijn, verantwoordelijk voor het beleid ten aanzien van het overheidspersoneel, heeft de- Acties politie in Amsterdam? AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politiebonden hebben burgemeester Polak enkele we ken de tijd gegeven om met maatregelen te komen ter ver lichting van de werkdruk op het Amsterdamse korps. Zo niet, dan zouden er wel eens stipt heidsacties in het verschiet kun nen liggen, een en ander heeft voorzitter L. pleging vanochtend aangekondigd op een bijeen komst van de Amsterdamse af delingen van de politiebonden. De bijeenkomst werd door ruim duizend politiemensen bijge woond. Veel bewolking Veel bewolking en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur om streeks plus 1 graad. Middagtempera- tuur omstreeks 4 graden, Matige, aan de kust vrij krachtige noordoostelijke wind. 16 Februari 1982 Zon op: 07.54 uur, Maan op: 02.15 uu ze berekening gemaakt in een brief aan de commissie uit de Tweede Kamer die zich vandaag met de ambtetenarenzaken bezig houdt. Sinds 1 januari 1981 wordt op de ambtenarensalarissen 2 procent ingehouden, een percentage dat gelijk is aan de korting die toen in het bedrijfsleven werd toege past op de prijscompensatie. Het betekent voor de overheid jaar lijks een besparing op de salaris sen van de ambtenaren van 700 miljoen gulden. Daar kwam 1 juli nog eens een in houding van 1,5 procent boven op, toen het bedrijfsleven de so ciale premies met een gelijk per centage zag stijgen. Over een heel jaar levert zo'n inhouding de overheid 525 miljoen gulden op; omdat ze in 1981 slechts voor het tweede halfjaar gold, kon de mi nister van binnenlandse zaken in dat jaar 'slechts' 260 miljoen in de knip houden. Voor het jaar 1982 geldt ze echter volop, even als de 700 miljoen wegens de 2 procents-inhouding die sinds 1 januari vorig jaar geldt. Dit jaar is er echter een nieuwe in houding - dit keer van één pro cent - nodig om in de ambtena rensalarissen de verzwaring van de sociale premies te laten door werken die het bedrijfsleven aan het begin van 1982 werd opge legd. Deze nieuwe inhouding moet dit jaar een extra besparing opleveren van 375 miljoen. Alles bij elkaar leveren de maatregelen dan in 1982 een bezuiniging op van 1,6 miljard gulden. Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Worteltjes, 500 gram Gehakt half om half, 500 gram 4^75" 3.98 kilo 9999 iiA8 6.98 AMSTERDAM (ANP)- Bij een brand in de Amsterdamse Bentinckstraat vanmorgen vroeg zijn een echtpaar en hun zoontje om het leven ge komen. Het omgekomen ge zin, de 35-jarige F. Draaisma, zijn 32-jarige vrouw L. Klerks en hun 2-jarig zoontje, woon de op de derde etage. De be woners van de eerste verdie ping en de benedenetage konden bijtijds de straat op vluchten. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken. In ver band hiermee heeft zij twee verdachten aangehouden, de 31-jarige C. van L. en zijn 21- jarige broer J. van L. Op het moment dat de brand uitbrak bevonden de broers zich op de tweede verdieping van het pand. Bij het bluswerk is een brand weerman licht gewond ge raakt. Hij kon na behande ling in een ziekenhuis weer naar huis. Het woonpand in de Bentinckstraat, alsmede een aangrenzende zoldereta ge, is nagenoeg geheel uitge brand. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal zijn plannen voor korting op het ziektegeld wijzigen. De belangrijkste be zuiniging - premieheffing over de uitkeringen - blijft overeind, maar een verbod op aanvulling door de werk gevers tot honderd procent van het salaris komt er niet. Goedingelichte kringen rond mi nister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) hebben dit verklaard. Een verbod op een bovenwettelij ke aanvulling van de uitkering (80 procent bruto) was voor de vakbeweging het grootste be zwaar tegen de aanvankelijke plannen van Den Uyl. Nu hij dit onderdeel laat vallen, mogen de werkgevers de in de meeste cao's afgesproken aanvullingen blij ven geven. Over de uitkering zal wel premie voor de sociale verze keringen worden geheven, wat nu niet het geval is. Door die premieheffing zal de ziek tewet-uitkering straks ongeveer 92 procent van het netto-salaris bedragen. Werkgevers en werk nemers zijn vrij in cao-onderhan delingen af te spreken dat de werkgever de premie geheel of gedeeltelijk voor zijn rekening neemt. Daarbij moeten ze echter binnen de eerder afgesproken maximale zes procent loonsom stijging blijven. Wanneer geko zen wordt voor volledige aanvul ling van het ziekengeld, zal dat ten koste gaan van de prijscom pensatie. Den Uyl overweegt zijn plan om de eerste vijf ziektedagen voor reke ning van de werkgevers te bren gen, te handhaven. Hij zou an ders niet aan het bedrag van 1,4 miljard gulden komen dat de ziektegeldoperatie moet opleve ren. De bewindsman wil nog de ze week het wetsontwerp voor het ziektegeld klaar hebben zo dat het a.s. vrijdag in de minister raad kan worden behandeld. Daarna moet het naar de Raad van State. De maatregelen moe ten in elk geval 1 april ingaan, desnoods met terugwerkende kracht. Steun congres Het congres van de PvdA schaarde zich zaterdag achter het stand punt van partijbestuur en kamer fractie over de korting op het ziektegeld. Moties waarin werd gèeist dat de plannen moesten worden ingetrokken, kregen nauwelijks steun. Het congres stemde in met het be zuinigingsbedrag van 1,4 miljard gulden. Voorwaarde is echter dat het verbod op de bovenwettelij ke aanvullingtot 100 procent komt te vervallen. In plaats daar van zou de ziektewetpremie met 0,3 procent omhoog kunnen gaan. Een andere voorwaarde van het congres is dat het kabi net zich eensgezind schaart ach ter het werkgelegenheidsplan van Den Uyl. De ziektewetplan nen moet daarin passen, vindt het congres. Het congres bepaalde verder dat nog deze maand duidelyk moet worden of de oliemaatschappij en Shell en Esso hun aardgas winsten in werkgelegenheid in vesteren. Zo niet, dan zal het staatsaandeel in die winsten moeten worden vergroot, aldus de PvdA. (Zie verder pagina 7) 20 PAGINA'S Karin Busch-Enke Oostduitse neemt wereldtitel over PAGINA 10 Actieplan VS voor Midden-Amerika PAGINA 8 FNV acht de tijd rijp voor staking PAGINA 7 PSV versterkt via AZ zijn koppositie PAGINA 9 AMSTERDAM (GPD) - "De Party van de Arbeid is gebutst en geha vend" door de deining over de bezuinigingsvoorstellen en de verwarring daarna. Dat zei mi nister Den Uyl zaterdag aan het slot van het PvdA-con gres in Amsterdam. "We zyn aangesla gen, maar verslagen... dat nooit". "We hebben klappen gehad. Een groot deel van de aanhang is op huwelijksvakantie. We zullen eenstemmiger, aardiger en tole ranter moeten worden om ze te rug te doen komen", zei hij. Met het oog op de ziektegeld plan nen ("We zullen de wijzigings voorstellen buitengewoon ern stig hebben te nemen") zei Den Uyl "hartstochtelijk te zullen streven naar herstel van de goe de verhoudingen met de vakbe weging. Er zijn er al te veel die zich verkneukelen over de broe dertwist tussen PvdA en FNV. Laat niemand denken dat we licht tillen aan de bezwaren van de vakbeweging. Ze wegen haast ondraaglijk zwaar". Partijvoorzitter Max van den Berg verklaarde aan het begin van het één-daagse congres dat er nu een brug wordt geslagen tussen de PvdA en de vakbeweging. "En die is noodzakelijk, want het is een afschuwelijk gezicht om Kok en Den Uyl ruzie te zien maken, terwijl ze elkaar juist zo hard no dig hebben". Eper scholier brandstichter EPE (ANP) Een 19-jarige scho lier uit Epe heeft tegenover de politie in zijn woonplaats toege geven de afgelopen twee jaar achttien keer brand te hebben gesticht in schuren, woningen en een clubgebouw. De totale scha de daarbij loopt in de tonnen De politie vermoedt dat de jongen ook een aantal van de 24 branden in Epe en omstreken heeft aan gestoken, die tot dusver niet zyn opgelost HILVERSUM (ANP) - De hoofdindustriegroep Philips Telecommunica tie Systemen in Hilversum heeft samen met Ericsson uit Zweden van Saoedi-Arabië opdracht gekregen voor de levering en installering van een landelijk automatisch mobiel telefoonnetwerk. De totale waarde van het "turnkey-project", waarvan Philips de helft voor zijn rekening neemt, bedraagt 425 miljoen gulden. In totaal heb ben Philips en Ericsson hiermee voor 11 Va miljard aan werken in Saoe di-Arabië uitgevoerd. Het automatisch mobiel telefoonnetwerk zal 18.000 mobiele telefoons en 48 basisstations omvatten. Het kan worden uitgebouwd tot meer dan 60.000 aansluitingen. Als het netwerk operationeel is kunnen abonnees in Saoedi-Arabië vanuit de auto in principe automatisch met elk land in de wereld telefoneren. iunIMJGTUMi(*ANT NU DfittUJKS MFT UITO€ïïRElV€ WOGBAMMA-INFORMfflE 0V€H Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S. v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1