Waterpolostunt van Zijl/LGB Scylla-dames zetten zaken recht Gehandicapt DIOK houdt HRC van zich af: 11 —10 Volleyballers LUSV schieten Katapult af... AZC in duel vol emoties geklopt D- Coach Groen wijst team de weg Programma zaalvoetbal Herfstkampioen Torenstad in eigen huis verslagen Strijd om Leidse titel jeugdschaken nu weer geheel 'open' PAGINA 14 Sport ALPHKin/LEIDEN Het waterpoloteam van De Zijl/LGB heeft zaterdag na een wedstrijd vol emoties en spanning streekgenoot AZC verslagen. Door deze volkomen verdiende overwinning (7-8) ging de Zijl/LGB AZC voorbij en bereikte de tweede plaats in de hoofdklasse. LZ'86 behaalde een ruime overwinning op het in de onderste regionen van de ranglijst bivakkerende Nereus. De Zijl/LGB won zaterdagavond voor het eerst in een competitie duel van het Alphense AZC. In het zwembad de Thermen in Al phen ontspon zich voor het talrij ke, fel meelevende, publiek een wedstrijd die bol stond van de spanning en sensatie. Dat hier het spelpeil onder leed kon nie mand deren. Sensatie genoeg dus. Zo haalde de beide keepers het einde van de wedstrijd niet. Halverwege de derde periode kon AZC-keeper Alex Boegschoten definitief de kant opzoeken wegens aanmer kingen op de leiding. Tweede keeper Jos v.d. Heuvel nam zijn taak over. Net na de start van de vierde perio de volgde weer een incident na een break van AZC. Ton Buunk schoot hard in en arbiter Jansen wees gedecideerd naar het mid den. Heel de Zijl/LGB protes teerde, de bal zou in het zijnet ge schoten zijn. Na een tien minu ten durend oponthoud en volop discussie bleef arbiter Jansen bij zijn beslissing. Zijl/LGB keeper Theo Uittenhout kon dit niet ver kroppen. Hij gooide de bal naar de grensrechter en kon vervol gens ook gaan douchen. Veld- speler Albert Spijker werd de nieuwe Zijl/LGB-keeper. De stand was op dat moment 6-7 in het voordeel van de Leidse for matie. De Leidenaars verdiende deze voorsprong volledig. Vooral als team was de Zijl/LGB ster ker. AZC moest teveel leunen op de inbreng van international Ton Buunk. Deze Alphenaar bezorg de de Leidse defensie handenvol werk. Door zeer stevig in te grij pen als Buunk op de midvoor- plaats verscheen kon de Zijl/ LGB hem redelijk uitschakelen en daarmee voor een groot deel de Alphense aanvalskracht in dammen. Bij de Zijl/LGB waren in aanval lend opzicht Martin Vreeburg en vooral Stan van Belkum op dreef. Zo scoorde Stan van Bel kum in de tweede periode met twee man minder De slotfase verliep uiterst span nend. Met nog 4 minuten te spe len en Martin Vreeburg op de kant kon Ruud de Hey AZC langszij brengen (7-7). Met nog drie minuten te spelen werd Eric Noordergraaf voor 45 seconden uit het water gestuurd. Arno van Winkel verprutste de mogelijk heid echter. Toen even later Jan Jaap Korevaar de kant op moest leek de wedstrijd toch nog voor de Zijl/LGB verloren te gaan. Maar een formidabele redding van Albert Spijker en een snel uitgevoerde counter bracht de overwinning bij de ploeg die er het meeste recht op had. Uitslag 7-8. po op maar toen bleek dat de Zaankanters dit redelijk konden volgen, vloeide het zelfvertrou- wen in de Leidse formatie al snel weg. De wedstrijd devalueerde al snel tot een massale zwempartij waarin geen enkel systeem te be speuren viel. Tegen het zwakke (vooral qua zwemsnelheid kwa- men de Zaankanters veel te kort), Neureus werden dan nog wel legio kansen gecreëerd, maar deze werden op de meeste knul lige wijze verprutst. In plaats van deze doelrijpe situa ties koel af te maken, bezondig den de LZ spelers zich aan indi viduele hoogstandjes die geen ef fect sorteerden. Enig lichtpunt in de Leidse formatie zaterdag avond was de wederopstanding van Ruud Muusse die maar liefst vijf treffers liet aantekenen. De een nog mooier dan de ander. Vooral zijn eerste treffer was het waard om ingelijst te worden. Verder viel er niet veel te genieten in het Vijfmeibad. Twee minuten voor het einde van dit magere treffen stond er nog een 8-5 score op het bord die in de laatste twee minuten werd vergroot tot een geflatteerde 12-5 overwinning. En dat gebeurde in een fase waarin Nereus de moed allang had opgegeven. Goals: Ruud Muusse (5), Aad v. Mil (3), Frans v.d. Brink, Fried Elzenga, Remco Roman en Hans Parlevliet. Katwijk behaalde een belangrijke overwinning op het Rotterdamse SVH. Na een gelijkopgaande strijd beslisten de Katwijkers in de laatste periode de wedstrijd met 6 4 in hun voordeel. De jeugdspelers Martin Hoekstra en Martin Jonker lieten een goede indruk achter. Goals: Arres Par levliet (2), P. v.d. Putten (2), Mar tin Jonker en D. v. Leeuwen. Spannend Een erg spannend en enerverend treffen viel te aanschouwen in het zwembad de Does te Leider dorp. DKD uit Leiderdorp en het Oegstgeester Vivax namen het tegen elkaar op. De einduitslag 7-7 was zeer verrassend te noe men. WIM SIERA. LEIDEN - In de volleybalcom- petitie behaalden in de twee de divisie LUSV en Gemini krappe overwinningen (3—2) op respectievelijk Katapult en Tonegido. Bij de dames divisionisten won Gemini van Edam en verloren NO VO, DAC en Leython. De LUSV-heren speelden te gen Katapult twee sets erg goed. Zowel aanvallend als passend viel er weinig op het spel aan te merken. In de der de set werden een paar wis sels aangebracht, die aanvan kelijk goed leken te werken; bij een 13-10 stand viel even wel de pass weg, dus de aan val en Katapult won: 13-15. In de vierde set kwam LUSV met 0-10 achter; en stelde coach Johnny Groen zichzelf als speler op; LUSV haalde meteen op tot 11-13. Een aantal persoonlijke fouten werkte toch verlies in de hand: 11-15. De vijfde set werd door de goede opslag van Roy de Roo een formali teit: 15-8 en 3-2 voor LUSV. De wedstrijd van Tonegido te gen Gemini kende veel lange rally's. Daardoor ontspon zich een leuke ontmoeting, waarin Gemini de stijgende lijn van de laatste weken wist vast te houden. In de vierde set veroorloofde de Voor- schotense ploeg zich een mis stap. Na een 4-11 voor sprong, verloor Gemini de set met 5-13. De laatste was ech- ter weer voor Gemini, dat veel scoorde aan de buiten kant via Peter Franke (2-3, 15-11. 6-15, 12-15, 15-13, 10-15). In de tweede divisie dames liep de eerste set bij Gemini tegen Edam erg soepel: 15-6. Toen wisselde coach Casper Brus- see in één keer 3 speelsters en dat bleek te veel van het goe de. Het liep totaal niet meer aan de Voorschotense kant en Gemini verloor de set: 15-6. Ook in de basisopstel ling liep het daarna vooral aanvallend niet best. Maar Gemini won wel: 15-7, 15-7 (3-1). Met dank vooral aan Anneke Verstegen, die verde digend niet te passeren bleek. Arbiter Joop Jansen zorgde voor de nodige opschudding in de derby tussen Zijl/LGB en AZC door twee doelverdedigers naar de kant te sturen. Hier is Theo Uittenhout aan de beurt. Martin Vreeburg (4) begrijpt er niets van. (Foto Wlm Dijkman) Leython maakte in Rijswijk een halve misstap tegen het hooggeklasseerde Ruiter. Dit team stelde zich althans ui terlijk professioneel op. Maar in de eerste set konden de Rijswijkers die hautaine hou ding niet waarmaken: 2-15. In de tweede set verloor Ley thon echter met dezelfde cij fers. Na om de beurt een set te hebben gewonnen, moest de vijfde set uitsluitsel bren gen. Tot 11-11 ging het gelijk op, toen moest Leython zich gewonnen geven: 2—15, 15-3, 8-15, 15-9 en 15-12. Tegen degradatiekandiaat Am sterdam/B wikkelden de da mes van NOVO de slechtste wedstrijd van het seizoen af. Deze week zijn de ogen bij het zaal voetbal weer gericht op de Leid se hoofdklasse competitie. De best geplaatste teams spelen te gen elkaar. Vanavond in Sport hal Cleynduin in Katwijk (aan vang 20.00uur) de ontmoeting tussen EKL Boys en koploper Van der Plas. Een ander belang rijk duel, maar dan voor de on derste plaatsen, is de wedstrijd SRV Boys-Van Duuren. Aan vang 20.25 uur, Sporthal THB te Lisse. Op woensdag volgen de wedstrijden Van Gerven-Hol- landia (Sporthal THB, aanvang 20.25 uur), Bax-UVS (Sporthal De Gaasbak in Voorhout, aan vang 20.00 uur) en Noordwijk— Landwer in de Northgo Hal te Noordwijk. Ook die ontmoeting begint om 20.00 uur. Op het Inte- r-regionale vlak drie ontmoetin gen. In Dordrecht vanavond het duel tussen Ceverbo en Glasber gen, aanvang 20.30 uur, en Ruca- nor tegen De Engel (Sporthal De Sniep, aanvang 20. 55 uur). Op woensdag spelen FV Snoekie en De Tegelhandel tegen elkaar, Sporthal Ockenburg, aanvang 20.30 uur. Zege van LZ Een heel wat minder enerverende wedstrijd werd gisteravond ge speeld in het Leidse Vijf Meibad, waar LZ'86 het opnam tegen het reeds tot degradatie gedoemde Nereus uit Zaandam. LZ'86 was verplicht dit treffen in winst om te zetten om zodoende nog enig zicht te houden op plaatsing in de ereklasse. Zoals bekend de graderen er dit jaar vier ploegen. LZ'86 slaagde ook in die opzet, maar de ruime 12-5 uitslag stond totaal niet in verhouding met het zaterdag vertoonde spel. Gewoontegetrouw legde de Leide naars hun gasten een hoog tem LEIDEN - Centraal in het afgelo pen weekeinde stond in de tafel- tenniscompetitie de damestop per Torenstad-Scylla. De Zut- pense meisjes waren de eerste helfl zo brutaal geweest de herfsttitel voor zich op te eisen, waarna de club met trainer Leer- makers voorop al te zeer met de borst vooruit ging lopen. Pech had de ereklassedebutant zater dag dat Scylla toevallig graag weer landskampioen wordt en om één en ander recht te zetten naar het oosten des lands trok. Dus mét Sandra de Kruyff in de gelederen. Dat De Kruyff de strijd met Klop penburg op eigen bodem aan durfde, tekent haar huidige zelf vertrouwen. Het kwam er niet van, om de simpele reden dat haar maatjes Marian v.d. Vliet en Stephine v. Gennip haar vóór waren. Scylla won met 0-6. In de tweede partij kreeg Kloppen burg de eerste tik, zij het dat V.d. Vliet met 23-21 in de derde ga me net goed weg kwam. Maar de optater die Stephine v. Gennip twee partijen later uitdeelde kwam harder aan. De 19»jarige fysiotherapie-studente wil graag naar het E.K. in Boedapest, traint derhalve momenteel weer zoals het hoort en heeft tot over maat van ramp voor de concur rentes ook nog een slaghout la Hammersley aangeschaft. De 11-22 en 13-21 die Kloppen burg moest toestaan zal haar aan het denken zetten, maar daaren tegen Van Gennip motiveren haar verhoogde trainingsarbeid te continueren. De Scylla-dames delen de kopposi tie met Avanti, dat zich vreemd genoeg sterker weet, omdat Ma rijke Olsthoorn nog steeds ge blesseerd is. Om de beurt vallen nu Noordam of Kooter in, die dan samen met Ellen Bakker de strijd in Hazerswouds voordeel beslissen. Tegen Vice Verca deed ook de 13-jarige José Bak ker nog twee duiten in het zakje waardoor de wedstrijdduur be perkt werd: 6-0. Stzphine van Gennip gemotiveerd De Avanti-heren hechten, afgaan de op coach Gerard Bakker, niet erg aan het Ereklasseschap. Te gen de Korenbeurs stelt een compleet Avanti zich veilig, dacht iedereen. Maar verre van dat. Vriesekoop trainde zaterdag liever rustig om bij te komen van de Top Twaalf-roes en bleef thuis. Patrick Swier kon de afge lopen week wegens tentamens nauwelijks trainen en nam het ri sico van verlies in verband met een eventuele E.K.-selectie desa streus niet. Rijsdorp en Piet de Groot mochten opdraven om sa- men met Robert de Groot, goed spelend, toch met 6-2 te verlie zen. Avanti pakte het dubben en Rijsdorp klopte Van der Aa. Scylla wil de heren graag zien pro moveren, maar zaterdag heeft men in Zwolle bij Seine een kost baar punt achtergelaten. Is Sjoerd Meijer te blameren? Nee, drie zeges in twee games toon den aan dat de jeugdintematio- nal meer en meer in vorm raakt. Ook het ene punt dat Frits Kan tebeen, net terug van de ski-pis te, binnenbracht is aannemelijk, maar als Wibo v. Gennip alleen Hooff kan ontregelen is dat te weinig. Ervan uitgaande dat hij te eerzuchtig is om een beperkt percentage te accepteren, moet Scylla over twee weken met een Van Gennip op zijn best kansen hebben tegen koploper Tempo Team 2, dan moet Scylla zich herstellen van de Zwolse mis stap. Docos wil volgend jaar naast Ed v.d. Berg twee jeugspelers inzet ten in de promotie-hoofdklasse, maar dan moet men nu niet de graderen natuurlijk. Hoofdtrai ner Ed Fallaux hees zich dus za terdag bij Nikon 2 maar weer in het rode Docos-shirt om pupil Parshad (die eind dit seizoen stopt) tot een hattrick te inspire ren, waardoor hij zelf een steekje kon laten vallen 4-6. Sjaardema benutte in Den Haag de kans voor open doel die Sala manders weggaf. Friso Reitsma vond winnen met dubbele cijfers waarschijnlijk wat gênant en ver loor van een Haagse Chinees 1-9. Winst op het Tafeltennis- huis zou betekenen dat de Oegst- geestenaren zich verrassend op eigen kracht in de tweede divisie gaan handhaven. MAANDAG 15 FEBRUARI 1982 Door een ontstellend gebrek aan teamverband - bij Am sterdam volop aanwezig werden de Noordwijkse da mes vernederend verslagen: 3-15. 4-15 en 8-15. Gemini 2 boekte een 3-0 zege ten koste van Thornax 3. Vooral Gabrielle Geiijns had een groot aandeel in de score, die via 15-8, 15-9 en 15-3 snel tot stand kwam. DAC kon ook nu weer niet tot winst komen. Thuis tegen Be Fair moest een 1-3 nederlaag worden geslikt. In de promotieklas heren redde RVV het net niet tegen Be Fair, al kreeg het volop kan sen. In de eerste set verloor RW na 10-13 met 15-13. In de volgende set was het net andersom. Via 9-2 werd het nu 11-15. Halverwege de derde brak ht RW-verzet echter definitief. Te veel fou te passes en een te snelle ach terstand braken RW op: 15-7, 15-7. spelverdeler Dick Houthof wist met de ex cellerende Jaap van Sand- wijk voor de meeste puntjes te zorgen. De nederlagen tegen respectie velijk RVV en WW werkten bij Punch en NOVO nog te lang door om tot een goed duel te komen. In de eerste set had Punch geen kind aan NOVO (15-7). In de tweede set kwam NOVO met 9-15 goed terug. De derde set gaf een iets sterker NOVO te zien, dat in de slotfase door het uitblijven van goede wis sels toch de winst aan Punch moest laten: 15-13. De vierde set kwam NOVO nog op set- point (14-15), maar Punch besliste de strijd: 17-15. Gemini 2 leek tegen tegen het favoriete Leython heel ver rassend naar een 3-0 over winning te lopen. Na onge veer een half uur spelen stond Gemini met 2-0 voor en bij Leython was tot op dat moment niets gelukt. De hoofdoorzaak was de zwakke pass, maar ook blokkerend en aanvallend was Leython niet opgewassn tegen dit Ge- mini. De derde en vierde set toonden toch enige verbete ring en de stand werd in evenwicht gebracht. In de laatste en beslissende set was Gemini andermaal de betere ploeg (3-2). Donar bracht slechts 6 man op de been voor de confrontatie met Zevenhuizen 2 en dat brak de ploeg in de vijfde set behoorlijk op. Toen blesseer de Hans Vodegel zich en daar hij niet vervangen kon wor den, ging de wedstrijd als een nachtkaars uit, ondanks het prima spel van Kees de Bock: 2-3 (15-13, 10-15, 3-15, 15-8. 15-9). Bij de dames werd LUSV-Ve- lo een serveer-duel. Vooral Marijke de Beer was hierin erg sterk. Velo startte overi gens goed (0-5), maar LUSV beek gewoon de betere: 15-7. Ook de volgende set kwam Velo niet verder dan 15-7. Alleen in de derde set was er even sprake van span ning, via 8-14 werd het 16-14 en 3-0. RW behaalde in de eerste twee sets een re gelmatige overwinning door goed blokwerk en een geva rieerde aanval 15-10, 15-13. In de derde set kwam de te rugslag: 8-15. In de vierde is er een kans op-de overwin ning geweest maar deze ging na 9-11 voorbij. De vijfde werd uitsluitend door de op slag en een mentaal over wicht gewonnen 15-3 en 3-2. Na 2 verloren sets ging Gemini 3 wat sneller aanvallen en dat leverde duidelijk meer rende ment op. In de vierde set ser veerde Anneke Verstegen 14 punten op rij. Het goede spel kon Gemini niet vasthouden; bij de wisseling van veld in de vijfde set stond het nog 7-8 maar tegenstander Jupi ter drukte door naar de 2—3 winst (6-15, 3-15, 15-9, 15-0, 7-15). GER RENES LEIDEN - De strijd om het Leids jeugdschaakkam- pioenschap is weer volledig open. Zag het er na vier ron den nog naar uit dat Nico Kuijf rechtstreeks op de titel afstevende, twee ronden later zijn er weer vijf titelkandida ten: Kuijf, Marcel Piket, Erik Oosterom, Gert Koelewijn en Remmelt Otten. Tijdens de vijfde ronde kreeg Nico Kuijf de kans om het kampioenschap volledig naar zijn hand te zetten. Winst op Marcel Piket was daartoe noodzakelijk. Zover kwam het niet: Een te gespannen Kuijf kwam er niet aan te pas en kon reeds na 25 zetten ca pituleren. Nico Kuijf en Mar cel Piket voerden toen het klassement met 4 uit 5 aan. Op 3xh punt volgden Gert Koelewijn (remise tegen Kees van Zijp) en Erik Ooste rom, die Mare Overeem klop te. Kees van Zijp en Remmelt Otten scoorden 3 uit 5. De zesde en voorlaatste ronde moest een verdere schifting teweeg brengen. In het Val- kenburgse Trefpunt nam Marcel Piket het zaterdag te gen Erik Oosterom op. Gedu rende de eerste zitting bleken beide partijen in een Grün- feld-Indiër aan elkaar ge waagd. De met wit spelende Piket gaat in tweede zitting proberen om in het lope reindspel van gelijke kleur alsnog tot voordeel te komen. Nico Kuijf dreigde na de ope ning door Kees van Zijp on der de voeten gelopen te wor den. Op miraculeuze wijze redde de Boskoper zich het vege lijf en staat nu na afbre*- ken op winst. Indien Piket met Oosterom remiseert zou Kuijf daardoor alleen op kop kunnen komen. Gert Koele wijn won van Maarten Alink en is met 4'/2 uit 6 de voorlo pige leider. Otten klopte Overeem en staat op 4 uit 6. In de finalevierkamp van het kampioensachap tot 16 jaar is Jeroen Piket met 2 uit 2 bijna zeker van de titel. Zaterdag de 27ste staan in Valkenburg de slotrondes op het pro gram. Tegelijkertijd kwamen de snel schakers in Noordwijkerhout in actie, met als inzet de Leid se titel. Enigszins verrassend winnaar werd Wim Heems kerk. De LSG-er speelde op vallend sterk en legde met dubbele zeges op Joop Piket, Charles Kuijpers en RAG de Graaff de basis voor zijn eindzege in de dubbelrondi- ge 14-kamp. Ook Joop Piket was goed op dreef, en be dreigde ondanks zijn neder laag alsnog Heemskerk. Om dat Heemskerk in de laatste ronde 1-1 met Ad van de Berg speelde, kreeg Piket moge lijkheden om de Rijnsburger te passeren. Piket bleef ech ter tegen Guus van Dijk ook op 1-1 steken. Met een score van 21 uit 26 was de Leidse titel daarmee voor Heems kerk. Achter hem Piket op 20Va; Hans Kuyf 19'/*; RAG de GRaaff 17. Kuypers 16 en Ad van de Berg op 14 punten. LEIDEN - Opgelucht, maar bepaald niet overtuigd. Dat was de sfeer na afloop van de rugbymatch DIOK-HRC (11-10). Met maar liefst vier invallers waren de geelblauwen in de Kikkerpolder aangetreden. En zoals zij zich daar in de eerste speelhelft presenteerden was beslist niet groots te noemen. Het kwam nogal stuntelig over, al moet hier direct aan worden toegevoegd dat ook Den Haag, glorieuzere tij den heeft gekend. De eerste wedstrijd na een zeer lange winter stop kenmerkte zich aan beide zijden vooral door rommelig en slordig spel waarbij de bei de driekwartlijnen nauwelijks bij de wedstrijd werden betrokken. Er werd teveel tienmans rugby gespeeld, dus het telkens maar weer kicken van de bal vanaf de flyhalf positie, waardoor er van aantrekkelijk rugbyspel wei nig terecht kwam. De sterke DIOK-voorwaartsen wisten uitein delijk met grote krachtsinspanning proble men voor hun team te voorkomen daar alras bieek dat een aantal invallers nog te weinig in huis heeft om een dergelijke vol met emoties geladen ontmoeting aan te kunnen. Raymond van Rooyen zette in de tiende mi nuut de Hagenaars op een 0-3 voorsprong via een penalty-kick recht voor de palen. HRC had twintig minuten plezier van de treffer toen stelde Kees Koemans tegen de veldverhou- ding in Jan-Loek Vrijenhoek in de gelegen heid de eerste Leidse try te drukken: 4—3. Het werkrugby van de Residentiebewoners, waarbij vooral de international Michel van de Loos zich in de kijker speelde, resulteerde twee minuten voor rust nog in een try van deze speler. Ruststand 4—7. Na de spelhervatting was de start van DIOK veelbelovend. Op aangeven van de altijd ter plekke aanwezige Koemans wist good old Will Rijsdam de Leidse ploeg wederom Op voor sprong te zetten: 8—7. HRC probeerde nu alle remmen los te gooien maar in plaats van het beoogde voordeel kreeg de club een penalty tegen wegens het onreglementair onderuit ha len van de DIOK-fullback Gideon van der Born. Ab Huisman miste ditmaal niet en de Kikkerpolderbrigade liep uit tot 11-7. Den Haag bleef echter pressen en uit een straf schop wegens buitenspel bracht Van Rooyen de partijen vlak bij elkaar: 11—10. Spanning volop derhalve. In de allerlaatste seconde wist de uitstekend spelende Dick Altink HRC als nog van de overwinning af te houden door de reeds geslagen geelblauwe defensie vakkun dig te hulp te snellen. LSRG Het Leidse Studenten Rugby Gezelschap speelde tegen het Hilversumse RCH ronduit belabberd. Met maar liefst 30-0 werd van de nummer twee in een eenzijdig gespeelde wed- strijd verloren. De Studentenploeg is de laat ste tijd dan wel verzwakt, maar het vertoonde spel leek nergens op. Op praktisch alle fronten werden de Leidenaars afgetroefd. Daardoor wisten de Hilversummers de score eenvoudig naar 30-0 te brengen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 14