c Mentale nederlaag oper RCL van kopl Weer morele deuk Rijnsburgse Boys Noordwijk maakt het zichzelf moeilijk bij Vitesse 7 Katwijk zoekt naar dé vorm Gebreken van Ter Leede blootgelegd door DOTO Tegenpool Nieuw Lekkerland houdt stand m Quick Boys maakt indruk met deling Gehandicapt Lisse pakt beide punten MAANDAG 15 FEBRUARI 1982 Sport DELFT - Noordwijk deed zater dagmiddag in Delft aan taakver zwaring. Waar het plaatselijke Vitesse aanvankelijk een haastklus scheen, verhoogden de manschappen van trainer Piet Buter onnodig de moeilijkheids graad van het duel, dat werd af gewerkt als gold het een lastig karwei. Flitsend gestart sleepte Noordwijk zich uiterst kramp achtig met de door Simon van Beveren aangebrachte 0-1 naar de laatste fluitstoot van arbiter Brekelmans. Waarom iets makkelijk gedaan als het moeilijk kan, redeneerde het Noordwijkse voetbalgezelschap op bezoek bij Vitesse Delft ken nelijk. Zo kon het gebeuren dat een voor de onderbreking reeds KATWIJK - Met derdeklasser Kat wijk wilde het zaterdagmiddag totaal niet vlotten. De equipe van trainer Huguenin zocht tever geefs naar de goede vorm. Oppo nent JAC was nauweUjks beter, maar scoorde tenminste nog tweemaal. De Katwijkse defensie verslikte zich in een op zich ongevaarlijke bal: 0-1. Even later kreeg Kat wijk de kans om op gelijke hoog te te komen. Arnold Beers joeg de bal uit een panalty echter hoog over het doel. De thuisclub beschikte voor de rest van de wedstrijd wel over een veldmeerderheid, maar wist daar weinig mee te doen. In de counter was JAC veel gevaarlij ker. Uitstekend keeperswerk van Rein Casius hield de schade tot de 65ste minuut beperkt. In die minuut dacht de Katwijkse achterhoede dat de bal tijdens een Haagse tegenstoot de achter lijn al gepasseerd had. De arbiter reageerde echter niet op het Kat wijkse appèl, waarna de onver- slijtbare Polman de bal voor het inschieten had: 0-2. weggespeelde opponent zich als nog in de wedstrijd kon buffelen en warempel nog aanspraken mocht maken op de gelijkmaker. Ternauwernood ontliep Noord wijk die vernedering. Zonder het geblesseerde drietal Wim de Jong, Pieter Greidanus en Peter van der Meer legde Vi tesse Delft voor rust te weinig ge wicht in de schaal om Noordwijk zelfs maar enige tegenspel te bie den. Met name de rappe, altijd gevaarlijke linkerspits Van der Meer werd in het locale kamp no de gemist. Wat niet wegnam, dat uitgerekend zijn zwakke plaats vervanger Ronald Vermeulen na drie minuten met een kopbal de bovenlat trof. Maar verder sta ken de houterige, amper met voetbalkwaliteiten toegeruste adepten van trainer Jan van Baa- ren voor de pauze slechts zelden de middellijn over, laat staan dat ze in de buurt van de 'Noord wijkse zestien meter' konden ko- Beurtelings Met technisch verzorgd voetbal do mineerde Noordwijk op alle fronten; slim lieten Ruud Brö- ring en Jan Willem Bogers zich beurtelings terugzakken om de energieke middenvelders John Marijt en Jos Smits langs de flan ken op pad te sturen. Vooral op links lagen er voor Noordwijk zat mogelijkheden om het toch al haperende Delftse defensiebe- stel uit zijn verband te rukken. In geen enkel opzicht was de onvol doende door rechtermiddenvel der Steutel gesteunde rechtsach ter John Zoutendijk opgewassen tegen het raffinement van Bo gers en de vaak buitenom ko mende Smits. Maar al forceerde Noordwijk in die eerste periode een waslijst vol met hoekschoppen, de equipe van Buter sloeg te weinig munt uit het permanente verblijf op het gebied van de tegenstander. Alleen voorstopper Simon van Beveren trof in de tiende minuut koppend doel na een vrije schop van Bogers; de logische voortzet ting werd later niet gevonden. Bröring en Gerlof bij voorbeeld kopten onder een scherpe corner van Bogers door. terwijl links back Marius van der Wildt Timo Gerlof van scoren wist af te hou den na een fraaie Bróring/Bo- gers-combinatie. Diezelfde Van der Wildt plaatste zich tien minuten voor rust an dermaal in de belangstelling, toen hij Jan Willem Bogers in het strafschopgebied onderuit haal de. Scheidsrechter Brekelmans bevond zich in de onmiddellijke nabijheid van de plaats des mis- drijfs, maar luchthartig wuivend ging hij aan het 'wilde' vergrijp van de Delftse linksback voorbij. Noordwijk ging het daarna zichzelf onnodig moeilijk maken. De li nies vloeiden niet langer in el kaar, enige coördinatie ontbrak en de Delftse voorstopper Gert Euser ontdekte drie minuten na rust als eerste de plots opdoe mende kansen voor zijn tevoren zo kansloze formatie. Na een im ponerende solo, die hem van achteruit langs Bröring, Boot en Van Beveren voerde, mikte hij op het houtwerk. Slapte 3e waarschuwing werd aan Noordwijkse zijde niet begrepen, in de persoonlijke duels triom feerde de slapte, waar eerder gre tigheid de boventoon had ge voerd. En zowaar kon Vitesse Delft de accenten in gunstige zin verleggen, tot eigen verbazing waarschijnlijk. Sjaak Sluys moest op de lijn redding brengen na een kopbal van Ton Hom, die nadien ook goalie Dortmundt met een omhaal op diens be trouwbaarheid testte. Met twee wissels (Klaas Vink en John Manuputty voor Gerlof en Marijt) poogde Piet Buter zijn elftal nieuw leven in te blazen. Maar al had Vink vlak voor tyd pech, toen hij na een voorzet van Manuputty voorlangs schoot, ook de invallers konden hun zo teruggevallen clubmakkers niet in het rechte spoor brengen. Zo dat Noordwijk opgelucht het laatste fluitsignaal van scheids rechter Brekelmans begroette, die het einde betekende van een lastig karwei, dat een haastklu had móéten zijn... GERARD VAN PUTTEN SASSENHEIM - Het boeiende duel dat Ter Leede en DOTO zaterdag uitvochten op sport park "Menneweg" toonde nog eens duidelijk aan waar om de Sassenheimers de laat ste plaats bezetten in de 2de klasse. De ploeg van trainer Piet Wassenaar grossiert in verdedigingsfouten, mist een spelverdeler (zeker nu Nico van der Fange een schorsing uitzit), lijdt onnodig veel bal verlies en weet zich geen raad met de veelvuldig gecreëerde kansen. Opponent DOTO profiteerde ervan en nam bei de punten mee naar Pernis: Al 2-4. minuut was het raak. Nanne Sluimers verspeelde de bal aan een DOTO'er die vervolgens gewillig onderuit ging toen Johan Verloop en doelman Co Berrevoets hem de bal afhandig maakten. De toegekende strafschop werd door Hans Wesdorp feilloos benut: 0-1. Ter Leede was de klap snel te boven. Voorstop per Johan Verloop bewees dat voetbal simpel maar ef fectiefkan zijn. Puur op snel heid passeerde hij de Pernis- ser defensie en schoof de bal beheerst onder de goalie door 1-1. Een morele opkikker die echter een minuut later door Nanne Sluimers teniet werd gedaan. Tè zacht speelde hij terug. Frans Rijssemus profiteerde daarvan: 1-2. Er ontwikkelde zich hierna een levendige strijd tussen twee aanvallen de ploegen met gevaarlijke situaties voor beide doelen. Vooral Hans Bisschops was bij de roodgelen op dreef. Zijn fraaie voorzetten werden door de solide DOTO-keeper echter gemakkelijk bemach tigd. Gelegenheidsspits Rob Enthoven, Peter Bergman en Pieter van der Plas konden daar weinig aan veranderen. Op slag van rust leek Nanne Sluimers de ploegen op gelij ke hoogte te brengen. Zijn slimme kopbal werd ternau wernood overgetikt. Toen Hans Wesdorp drie minuten na de thee, na een perfecte één-twee, 1-3 op het score bord liet aanbrengen leek het pleit beslecht. Bewonderens waardig vochten de Sassen heimers echter terug. Met Fits Hoekstra in de ploeg voor Peter Bergman gingen de roodgelen furieus in de aanval. Hans Oudshoorn nam een corner van Hans Bis schops direct op z'n slof. Via een wirwar van spelers ver dween de bal in het net: 2-3. Ter Leede kreeg vleugels. Jan van Harskamp knikte de bal naast het verlaten doel; een voorzet van Nanne Slui mers werd door Frits Hoek stra overgekopt en en spetter van Jan van Harskamp keer de via keeper Wim Kosters en Frits Hoekstra weer terug in het veld. Uit één van de ge vaarlijke counters van DOTO besliste Jan Wemelsfelder de wedstrijd definitief: 2-4. PETER VAN LEEUWEN. 1 RIJNSBURG- Rijnsburgse Boys blijft in de eerste klasse ronddobberen als een stuur loos schip. Hoewel de spelers stuk voor stuk bereid zjjn keihard te werken, blijken die inspanningen geenszins borg te staan voor een juiste koers. Zaterdag was Kozakken Boys aan de beurt om het imago van de Rijnsburgers de zoveelste deuk te bezorgen. De ploeg uit Werkendam liet de Rijnsburgse storm rustig uitwoeden en sloeg in de slotfase vernietigend toe: 0-2. Trainer Arie Lagendijk gelooft des ondanks nog steeds in zijn ploeg. "Als ik dat niet meer zou doen kan ik beter opstappen" meldt hij. "Rijnsburgse Boys zit in een situatie die de ploeg vreemd is. Hier in Rijnsburg is men gewend aan winnen. Door de slechte sei zoenstart is het vertrouwen ech ter zoek. Daarbij komt nog dat praktisch al onze tegenstanders bij balverlies massaal teruggaan in de verdediging, waardoor sco ren voor ons erg moeilijk wordt. Die ontwikkeling heeft me aan het denken gezet. We zullen ons toch moeten indekken, reden waarom mogelijk ook Rijnsburg se Boys een andere speelwijze dan die met drie spitsen zal gaan hanteren". Op sportpark De Middelmors maakte good-old Gerrit van Eg- mond bij Rijnsburgse Boys zijn rentree in het eerste team door een blessure van Nico Kuyt Van Egmond speelde zijn lange afwe zigheid in aanmerking genomen, een redelijke wedstrijd en was er persoonlijk verantwoordelijk voor dat Kozakken Boys in de eerste helft geen voorsprong LEIDERDORP - Het glazen huisje waarin RCL zich als koploper van de eerste klasse B bevond werd zaterdag middag door Nieuw-Lekkerland voor een deel aan digge len geschoten. kon slechts met het nodige geluk van de lijn worden gehaald. Nieuw-Lekkerland, met een totaal van vier punten troosteloos on deraan de ranglijst bungelend, had het niet moeiiijk met de wei nig gëinspireerd spelende thuis club en kon zich met een mini mum aan inspanning staande houden. Als kijkspel was het duel tussen deze twee tegenpo len al even kleurloos als de eind stand: 1-1. Ondanks het behaalde wedstrijd- punt betekent het gelijkspel te gen Nieuw-Lekkerland voor het elftal van trainer Theo de Waard een mentale nederlaag. RCL heeft duidelijk moeite met de rol van koploper en er is niet veel voor nodig om de ploeg onder dit zware juk te doen wankelen. Een week eerder, tegen het hard spe lend DOSK bleef de ploeg na een zwakke eerste helft nog wel op de been, maar tegen de drager van de rode lantaarn was het evenwicht negentig minuten lang zoek. Ook nu was het weer het harde spel van de tegenstander dat de motoriek van de thuisclub blij vend ontregelde. Nieuw-Lekker land had met name in Kees Smit en Gerard van Hal twee verdedi gers bij tijd en wijle flink aan de noodrem trokken. Het succes bleef vooral bij mentaal toch al niet zo sterke spelers als Eric van Doeselaar en Pierre van Gemer- den niet uit. Het tweetal kwam er na een redelijke beginfase nau welijks meer aan te pas. De hoop op een simpele overwin ning, gewekt in de zesde minuut na een doelpunt van Eric van Doeselaar, was al na een kwartier vervlogen toen Bram Smit de ge lijkmaker voor zijn rekening nam. Net als Van Doeselaar tien minuten eerder, maakte Smit handig gebruik van een chaoti sche situatie in het doelgebied door het toevallig voor zijn voe ten belandende leer koelbloedig achter doelman Peter van der Heyde de bal te jagen. Helemaal vrijuit ging de RCL-sluitpost bij deze treffer niet. Na de hoek schop van Kees de Bruin die de gelijkmaker inluidde ging de bal finaal over hem heen. Het leer SKIËN De Zwitserse Doris de Agostini heef gisteren in Arosa een afda ling, tellend voor de Wereldbe ker. gewonnen. Zaterdag, in de eerste afdaling, was zij nog ten val gekomen. In de vijfentwintigste minuut leek RCL voor de tweede maal af stand te kunnen nemen van de tegenstander. Bob van Bohemen werd in het strafschopgebied ten val gebracht door Gerard van Hal en scheidsrechter Bezemer zag dit als een mooie gelegen heid om eerdere overtredingen van deze speler te bestraffen. Hij gaf een penalty. De Leiderdorpse specialist Pierre van Gemerden, tegen DOSK nog tweemaal raak schietend, was nu echter minder succesvol. Zijn zuivere, maar veel te zachte schot belandde in de armen van doelman Jan de Vos. Het weinig creatieve aanvalsspel dat RCL voor rust had laten zien werd in de tweede helft, bij ge brek aan beter, geprolongeerd. Vrijwel iedere offensieve aktie liep over de rechtervleugel waar met hoge ballen de doelmond werd opgezocht. De volharding waarmee de ploeg dit uitzichtslo- ze spelletje keer op keer weer in de praktijk bracht was bewonde renswaardig, maar ook tekenend voor de vorm van deze dag. Nieuw-Lekkerland had na rust, met spelers als Bram Smit en Kees de Bruin, dan ook het beste van het spel. Het elftal greep niet meer zo vaak naar het middel van de overtreding om de tegen stander het hoofd te bieden en bouwde, dankbaar gebruik ma kend van de zwakte van RCL, na een kwartier spelen zelfs aan een veldoverwicht. Nieuw-Lekker land was in deze fase met enkele snelle uitvallen erg dicht bij een doelpunt en alleen het ingrijpen van Cees Ruis en Hans Braat (die na drie aanslagen op het hoofd en de enkels werd vervangen door Hugo Minderhout) behoed de de thuisclub voor een achter stand. Het slotoffensief dat RCL tenslotte veel te laat begon, maakte geen enkele indruk op de verdediging van Nieuw-Lekkerland dat zelfs door een actie van Hugo Boef en Kees Koudstaal alsnog bijzonder dicht bij een overwinning kwam. Die vernedering bleef de thuis club echter bespaard. DICK VAN DER PLAS Met een verbeten gezicht probeert RCL-middenvelder Bob t Lekkerland van zich af te schudden. nam. Kort voor rust stopte hij de bal op de doellijn, nadat doelman Wijnand Sloos reeds verslagen was. Op enkele niet van gevaar ontblote counters van Kozakken Boys na, was het Rijnsburgse Boys dat de strijd voor rust dic teerde. De opbouw van de aan vallen was evenwel dermate slor dig, dat de Werkendamse defen sie slechts zelden in gevaar kwam. Alleen Martin Toet en Ruud van der Voort brachten doelman Ot- tevanger met hun schoten enigs zins in moeilijkheden. Henk Merbis en Peter Hogewoning 'weigerden' in kansrijke positie te schieten, waardoor de Werkendamse goalie het klaren van de situatie aan zijn verdedi gers kon overlaten. Na de pauze kwam de thuisploeg niet veel verder dan wat rommelige aan vallen, die zonder uitzondering werden besloten met een hoge voorzet. Steevast werd de bal in dergelijke gevallen een prooi voor de verdediging van Kozak ken Boys. Kozakken Boys was in de tweede helft veel gevaarlijker en creëer de minstens zes riante mogelijk heden. Direct na de hervatting knalde Fred Ambachtsheer reeds buiten bereik van Wijnand Sloos op de paal. Vervolgens schoot, na een misser van Ruud van der voort, Arie Schep naast een volkomen onbeschermd doel en als klap op de vuurpijl trof diezelfde speler met een kopbal de Rijnsburgse lat, nadat Gerrit van Egmond had moeten vaststellen dat de jaren toch be ginnen te tellen. Met Jack Manuputty voor Martin Toet en Ton Arroyo voor Peter Hogewoning trachtte Arie La gendijk zijn ploeg nog nieuwe impulsen te geven, maar de uit werking was averechts. Kort na de komst van de twee invallers opende Fred Ambachtsheer met een kopbal de score. Rijnsburgse Boys antwoordde met inzetten van Ton Arroyo en Henk Merbis die over het doel verdwenen en kreeg vlak voor tijd de genade slag toegediend toen Ambachts heer op rechts doorbrak en Dik Damen een niet te missen sco ringskans bood: 0-2. CHRIS HARTMAN VOLENDAM - De wed strijd duurde zaterdag te kort voor Quick Boys om Volendam te kunnen ver slaan. De ploeg van Berry Janse zette weliswaar in de slotfase nog een klop jacht in, maar het gewen ste resultaat, de derde en winnende treffer, bleef uit. De Katwijkers mochten zich na de 2-2 deling troosten met de ge dachte dat zij als morele winnaar uit de strijd tussen de twee vis sersdorpen kwamen. Vooraf had Quick Boys" ongetwijfeld gete kend voor een deling, nu Van Lierop, de hoogbejaarde oefen- meester van Volendam, sinds maanden weer eens de beschik king had over een bijna volledig elftal. Alleen dé koning van het Volendamse zaalvoetbal, Siem 'Vais', ontbrak vanwege een blessure op het appèl voor hel duel waarin de eventuele wi naar afstand kon doen van h predikaat 'degradatiekandidaa Beide formaties maakten die t pering overigens geen m< waar, want de barometer sloeg bij Volendam-Quick Boys zeld zaam positief uit. Eindelijk ni geremd door een slecht bespee baar terrein vermaakten Vole dam en Quick Boys het handj vol toeschouwers („Volendam heeft nu eenmaal meer sporters dan supporters", aldus Van Lie rop) negentig minuten lang. \1 in de openingsminuut leek Vo lendam-spits Wil Runderkamp het sein voor een overrompe- lingstactiek te geven. Een lage voorzet van Jaap 'kleine Kip' Jonk boog hij via een halve om haal om naar de 1-0. Martin van der Plas maakte nauwelijks vier minuten later zijn sluipschut- tersfaam ook waar. Na een hoek schop van Teun van der Plas liet hij een doorkopbal van aanvoer der Cees van Rooyen via de staander van het doel terugkeren in het veld: 1-1. Volendam was weer wakker. En hoewel doel man Jan Jonk vlak daarna nog veel moeite had met een af standskogel van Teun van der Plas spraken de Volendammers een groot deel van hun kwalitei ten aan. Zelfs de kritische aan hang van de thuisclub smulde van het voorgeschotelde pro duct. De weinig ervaren Quick Boys-afweer, Wim van der Plas. Dick Vooys, Johan Jonker en Jan Zwanenburg (invaller voor Jaap van Beien), stopte met moeite de Volendamse aanvallen In de 26ste minuut profiteerde Pe- jé Jonk van de door zijn tegen stander geboden ruimte. De cen trale middenvelder deponeerde het leder bij de eerste paal op de instormende Klaas Koning. Guyt werkte in samenwerking met zijn verdedigers de bal half weg, zodat Jaap Jonk simpel de 2-1 kon verzorgen. De spelers van Van Lierop ver keerden evenals een week eerder wèèr in een jubelstemming. Al leen toen vierde een deel van het team het 50-jarig bestaan van het bedrijf van Hein Schilder, de grootste werkverschaffer van Volendam. Terwijl hun ploegge noten op dat moment de stnjd aanbonden bij WOG gaven vier basisspelers de voorkeur aan de muziek van d^ BZN en het Vo lendamse operakoor op het jubi leumfeest van hun baas. Vijf minuten na de rust zorgde Martin van der Plas voor een domper. Dankzij een verdedi- gingsfout van Dick Bond kon hij zijn plaats in het topscorersklas sement verbeteren. De blonde spits stoof alleen op sluitpost Jonk af en na zijn doeltreffende schot stak Van der Plas voor de tiende keer in dit seizoen zijn handen in de lucht: 2-2. De Volendammers Klaas Koning (zijn kopbal werd van de lijn ge haald door Johan Jonker) en Wil Runderkamp (zijn schot vanuit een onmogelijke hoek werd ge keerd door Guyt) zorgden welis waar nog voor enkele stuiptrek kingen, Quick Boys domineer den in het tweede bedrijf. Ge durfd en in een hoog tempo werd de aanval gezocht. De ploeg kon zich in die fase zelfs enkele 'slippertjes' in de verdedi ging veroorloven, nu Volendam de kracht ontbrak om die foutjes af te straffen. De thuisclub werd klem gezet, maar het pleit voor de volgelingen van Van Lierop dat zij in die fase weigerden het speeltuig over de zijlijn te trap pen. In de verdediging wisselde de oefenmeester uit II pen dam Dick Bond nog voor Jac Zwart- hoed, terwijl zijn collega-trainer Gert Ouwersloot in de slotfase nog inruilde voor Leo Noort. Het (noodgedwongen) in de winter maanden verbeterde loopvermo gen werd aangesproken, maar de jacht op de derde en winnende treffer werd niet meer beloond HERMAN' POOS Peter Hogewoning: \>erzu\md te scoren. (Foto: Holver'. NIJKERK - Gezien het superieur optreden van koploper Huizen in de zaterdagtweedeklasse C lijk er voor FC Lisse dit seizoen (nog) geen kampioensschap wegge legd. Met de 0-1 winst bij NSC benadrukte de Talsma-equipe echter wel de aanspraak op de overigens weinigzeggende twee de plaats. De fusie heeft de zaterdagtak van FC Lisse duidelijk goed gedaan. Ten opzichte van het oude Lisser Boys heeft de ploeg er met Frans van der Laan een uitstekende middenvelder bijgekregen Oud- Sportclub Lissenaar Peter Slob be spreekt bovendien een danig woordje mee in de spits. Dat be tekende nog niet dat het in Ny- kerk een "walk-over" voor FC Lisse werd. Met name tijdens de eindfase van het duel hing de ze ge van de Bollenstreek bewo ners aan een zijden draadje. Het stevig spelende NSC drong tij dens de eerste 20 minuten flink aan. Met drie invallers voor Nico Groeneweg, Rob Suttorp en libe ro Piet Boot, zocht FC Lisse nog naar het juiste ritme. De Nijker- kers kregen kansen, maar putten daar geen tastbaar resultaat uit. Het feit dat Bart de Bruin zich een uitstekende invaller-goalie betoonde was daar mede debet aan. De bezoekers ontworstelden zich vervolgens langzaam maar zeker aan de druk, zonder dat het tot echte kansen leidde. Hans van Aanholt groeide daarbij in zijn rol van plaatsvervangcnd-li- bero In de tweede helft gaf FC Lisse meer gewicht aan het overwicht Ook voor het Nykerkse doel werd het nu gevaarlijk. In de 50s- te minuut was het raak. De actie ve Jan van Slootcn zocht het hoofd van Peter Slobbe, die het leder teruglegde in de voeten van iVt'-r Schalk. Schalks schot kaatste via een verdediger terug, waarna Frans van der Laan in de rebound keeper Wybcnga pas seerde 0-1 De Talsma-brigade kreeg daarop alle gelegenheid om de voor sprong verder uit te bouwen. Van Slooten (passeerde vijf man op nj) en Gert Jan van der Valk hadden daarna nog de kans om de match te beslissen, maar zjj mikten te onzuiver

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13