Lugdunum houdt Roodenburg in bedwang: 0-0 Koploper WSB lijdt bij Quick eerste seizoeuverlies SJC vat duel met HWte licht op en verliest Overmaas draait rollen om bij UVS: 2-5 zege MAANDAG 15 FEBRUARI 1982 LEIDEN Schouder aan schouder baanden Roodenburg-aanvaller Ro nald Jansen en zijn vaste bewaker Hennie de Klerk zich hun weg naar succes. Die tweestrijd etaleerde op treffende wijze wat er tijdens Rooden- burg-Lugdunum allemaal speelde. Alleen de 0—0 einduitslag strookte niet met de krachtsverhouding die in het onderonsje tot uiting kwam. Verklaarbaar en rechtvaardig was de eindscore daarentegen wel. achterin man tegen man ging spelen, kwam men in de aanval nog kracht tekort om door te kunnen stoten. "Wij misten agressie", was ook trainer Lau rens Mouter duidelijk. "Tot aan het doelgebied ging het redelijk, maar verder wist niemand een oplossing op de vraag hoe het verder moest". De eerste kansen in de tweede helft vielen aan de andere zijde. Ted van Berkel, die zou uit groeien tot de beste man van het veld, knalde een vrije trap blind in de muur. En Frans Sjardijn maakte zijn dag bijna nog goed door uit een vrije trap (op het snijpunt van de achterlijn en zes- tien-meterlijn) uiterst bekwaam tegen de verste kruising te mik ken. Lugdunum-trainer Ruud de Groot over de kansarme fase die volgde: "We hadden beter ge bruik moeten maken van de één- tegen-één situaties. Soms braken we zelfs met een meerderheid van spelers uit. Die mogelijkhe den hadden we moeten benut ten". In de laatste tien minuten sloeg dan toch een heel klein vlam metje in de pan. Lugdunum voel de zich steeds minder op zijn ge mak onder de druk. "Omdat we in de slotfase nogal vaak een wedstrijd hebben verloren", wist De Groot. De cornerverhouding liep in het laatste kwartier op van 7-7 naar 12-7. Voor het eerst na de pauze kwamen toen de kansen voor Roodenburg. John van de Wete ring onderstreepte het gegeven dat ook hij een off-day had met een onbeheerste knal in ideale scoringspositie. Het Lugdunum- bolwerk wankelde vervolgens nog bij een goede kopstoot van Ronald Jansen na een voorzet van diezelfde Van de Wetering, waar Erades nog net zijn hand achter kon plaatsen. De derby werd uitgeluid met een afstand schot van Aad de Groot, dat ter nauwernood tot corner kon wor den verwerkt. GERARD HAVERKAMP Zowel in letterlijk als Figuurlijk op zicht stak Jansen met kop en schouder boven De Klerk uit. Hij was sneller en vooral technisch veel vaardiger. Maar de Lugdu- num-verdediger vocht verbeten en onophoudelijk terug. Hij stond er borg voor dat Jansens' (hoofdzakelijk voorbereidende) activiteiten niet hun juiste be stemming vonden. Wanneer dat incidenteel wel het geval was, lieten zijn ploegmaten het in de afwerking afweten. Zo knalde de ongehinderd instormende Wim Ligtvoet na een half uur spelen een lage voorzet van de vleugel spits hoog over. De bal even aan tikken had voldoende geweest om de 1-0 te kunnen laten afroe pen. Omdat ook John van de We tering en Rob Brittijn het er in opbouwend en afrondend op zicht bij lieten zitten, was Ronald Jansen de enige die namens Roo denburg een bedreiging had kunnen vormen voor doelman Wim Erades. Hennie de Klerk vond bij zijn teammaten echter voldoende steun om het gevaar buiten de deur te houden. Het feit dat Roodenburg te zeer op Ronald Jansen was aangewezen, maakte het voor Lugdunum alle maal een stuk eenvoudiger. Erg happy voelden de Kikkers zich niet bii aanvang. Neem alleen al het carnavalsfeest van de zater dagavond, waar verschillende spelers zich moed zullen hebben ingedronken. Immers, Daan Kooymans, André Pracht en Koos Bekooy waren nog niet hersteld van blessures die zij vo rige week bij UVS opliepen. Leo Wetselaar was nu bijvoorbeeld basisspeler, evenals de terugge haalde Rob Crama. De spits moet zich erg eenzaam hebben gevoeld. Gewoonte-getrouw vocht Lugdunum de strijd uit rond het eigen doelgebied. Daar voelen de Kikkers zich het vei ligst. Voorin wachtte naast Cra nia alleen Frans Sjardijn op de mogelijkheid om Roodenburg in de counter op afstand te zetten. Zij verbleven daar op een bijna onbewoond eiland. Wanneer Lugdunum uit wilde breken was de aansluiting zeer gebrekkig verzorgd. En omdat Sjardijn (al weer) zijn dag niet had, stond Crama voor een onmogelijke op gave. Die counter-tactiek viel aan Lug dunum in eerste instantie niet af te lezen. Roodenburg startte zeer voorzichtig, bouwde in alle rust op. Raakte Lugdunum in balbe zit, dan volgde direct een bal over afstand. Omdat de discipe len van Laurens Mouter zich niet te vroeg wilde laten verrassen door een uitval, volhardde de ploeg in het risicoloos rondspe len van de bal. Pas nadat Lugdu- num-libero Henk de Cler in de veertiende minuut met een ge vaarlijke terugspeelbal voor eni ge actie had gezorgd, kwam Roo denburg los. Richard Klein pro beerde het tweemaal met een af standschot. Wim Erades hoefde echter niet in actie te komen om dat de bal, zoals zo vaak het geval was, de juiste richting miste. Er ontstond pas echt beroering toen Wim Ligtvoet, na het mis sen van zijn kans, voor de tweede maal binnen kort tijdsbestek een onbesuisde charge uitvoerde. Hoewel de partij uiterst vriende lijk verliep, greep scheidsrechter De Wit naar pen en papier. In alle opzichten bleef de rust nadien gehandhaafd. Rob Brittijn en Ronald Jansen kregen wel de kans om de stilte te doorbreken. Eerstgenoemde schoot in vrije 1 positie echter tegen de voeten van Wim Erades* op en Jansen achterhaalde bij een diepepass eerst Henk de Cler, maar week te ver van zijn route af toen hij Era- des omspeelde. Gedurende de tweede helft dren telde Roodenburg in uitzichtloze positie om het vijandelijke doel gebied heen. Ondanks dat men Ronald Jansen onderneemt een nieuwe poging om Roodenburg aan winst te helpen, z-yn acniervuiger - Klerk. Jan Verver, Ted. van Berkel, Richard Klein en Rob Brittijn zijn toeschouwer. DEN HAAG - Na de zeges op Blauw Zwart en FC Lisse vatte SJC de confrontatie met HW te licht op. De Noordwijkse zon dagtweedeklasser kreeg het lid op de neus en verloor met 2-1. Gevolg is dat de Duijndam-bri- gade nu zelf weer met het degra datiespook rekening moet gaan houden. Bij het ontvangende HW waren na de slechte prestaties harde no ten gekraakt. In Haagse-kringen was men tot de conclusie geko# men dat het zo niet langer meer kon. Drie tot dan toe minder suc cesvolle spelers dienden voor dit treffen plaats te maken voor rou tiniers. Dat bleek een goede greep. De Hagenaars werkten als paarden en boekten een verdien de 2 1 zege. Bij SJC, dat in de zelfde formatie als tegen FC Lis- se aantrad, zat het taktisch niet goed. Op momenten dat men pressie poogde uit te oefenen werd de bal veel te gehaast door het midden geplaatst. SJC, met Joop van de Zalm als een sterke libero, had HW in de be ginfase nog aardig onder contro le. In de loop van de eerste helft zetten de Hagenaars echter met behulp van hun werklust SJC met de rug tegen de muur. Uit een chaotische situatie trof de thuisploeg in de 22ste minuut tot tweemaal toe het houtwerk. Hierna was het de beurt aan SJC, dat in een soortgelijke situatie de bal tegen de paal zag belanden. Na de rust hadden de zeekanters voor korte tijd een overwicht. In de 58ste minuut werd Ruud Al kemade daarbij binnen het straf schopgebied gevloerd. De arbi ter deponeerde de bal tot teleur stelling van de SJC-ers echter buiten de lijnen SJC raakte hier door van de kook. Twaalf minu ten later was het dan ook aan de andere kant raak. De SJC-defen- sie aarzelde bij een HW-aanval, waarna Gullit goalie Ed Zuid hoek van dichtby kansloos liet: 1-0 De Hagenaars gingen vervolgens stug door. Joop van de Zalm had al een bal van de doellijn moeten koppen, voordat de opgerukte back Van Kyn in de 80ste mi nuut voor 2-0 zorgde Voor SJC was het toen alles of niets. Het had daarbu onmiddellijk succes. Joop van de Zalm zag zijn af standsschot van richting veran derd, waarna de 2-1 een feit was. De spanning was terug, maar echt gevaarlijk kon het gefor ceerd aanvallende SJC toch niet meer worden. Blauw Zwart zorgde voor een stunt door met 1-3 bij koploper Helle- voetsluis te winnen. Nu de inter ne strubbelingen in zekere mate zijn bijgelegd, zijn de discipelen van coach Timmer weer bereid om voor elkaar te werken. Met de aanwezige kwaliteit stond dat borg voor een prima pot voetbal. Al in de beginfase waren er volop kansen voor de Wassenaarders. Een fruit v m Bd Ruigrok werd daarby wegens vermeend buitenspel afgekeurd. In de 25ste minuut tekende invaller Rennc van de Ham de 0 1 aan Na de rust voerde Ed Ruigrok de score naar 0-3 Qp. De tegentreffer van Hellevoetsluis legde toen weuug gewicht meer in de schaaL LEIDEN In het begin van dit seizoen maakte UVS duide lijk de indruk dat de afdaling uit het amateurhoogste de ploeg als het ware een 'kick' had gegeven. Waar UVS in de hoofdklasse vaak zonder enig zelfvertrouwen aan de duels begon waren de rollen in de eerste competitieduels omge draaid. De tegenstanders stonden vaak al voor het eer ste fluitsignaal van de scheidsrechter met 1-0 ach ter. Dit om de eenvoudige re den dat die ploegen veel te veel ontzag toonden voor de Leidse equipe. Nu, zo'n negen wedstrijden verder zijn de rollen evenwel opnieuw omgedraaid. In de recente uitbeurten tegen HION en Roodenburg was de durf al voor een belangrijk deel uit het spel van UVS ver dwenen. En gistermiddag te gen Overmaas, een tegen stander die in Rotterdam nog met 0-3 werd opgerold, deed de thuisploeg verwoede po gingen om herinneringen op te roepen aan het vorige sei zoen. Overmaas toonde zich gistermiddag de betere ploeg en behaalde dan ook een even verrassende als verdien de 2-5 overwinning op een zwak UVS. Een UVS derhalve dat het pu bliek dit seizoen een aantal aardige duels leek te gaan voorschotelen, maar gisteren tegen de ploeg uit Rotter dam-Zuid slechts ergernis opwekte bij de voetballief hebber. Ondanks de concur rentie van de derby Rooden- burg-Lugdunum hadden een redelijk aantal toeschou wers een plaatsje in de zon gezocht om te genieten van lichtvoetige talenten als Be kooy, Vogel, Van Leeuwen en Oosterlee, om maar eens een greep te doen.' Niet deze voetballers evenwel, maar de elf in het groen kre gen de handen op elkaar nu UVS aan alle kanten werd weggespeeld door een gretig Overmaas. Dat overigens wel het geluk had dat niet alleen de veldspelers, maar ook kee per Rob Groenendijk zich na drukkelijk vergaloppeerde. In de derde minuut al bij een corner van Fred Giesbers riep de besnorde doelman "los". Hij liet de bal ook in derdaad los, waarna het Dave van Asch weinig moeite kost te om de 0-1 op het scorebord te brengen. Waarna de Rotterdammers niet massaal terugtrokken, maar juist UVS in de verdediging drukten. Vooral op rechts werden Henk Zandbergen en aanvoerder Frits van der Hei den in die eerste helft door Wim Brem en René de Rijke 'zoekgespeeld'. UVS kende tussen de 25ste en 30ste mi nuut even een opleving en creëerde een tweetal goede kansen (Oosterlee kopte de baT tegen keeper Elvers en Bekooy raakte de lat), maar veruit de beste mogelijkhe den waren voor Overmaas. Linkerspits De Rijke zag zijn teammaat Fred van Hoorn over het hoofd en Arthur v.d. Velde kopte de bal op twee meter afstand van het doel te gen het lichaam van Hans Neuteboom op. Op slag van rust toonden de groenwitten zich wel trefzeker. Groendijk kreeg de kopbal van Hubert Rotteveel niet onder controle en opnieuw Rijke strafte dat genadeloos af: 0-2. Waarna UVS in het tweede part met vier spitsen ging opere ren om te proberen het ge schonden imago enigszins op te vijzelen. Alfons Groenen dijk en Hans van Goozen kwamen voor Van Leeuwen en Van der Heiden, maar de De LDWSers Ouwehand en Akerboom zijn hier UDO-speler Nico van der Salm te vlug af. In de derde klasse liep koploper WSB het afgelopen weekeinde tegen de eerste nederlaag op. In Den Haag werden de Noordwij- kerhouters met 2-0 door Quick afgetroefd. De derby UDO- LDWS eindigde in een doelpunt loos gelijkspel en ook LFC kwam tegen Celeritas niet verder dan een puntendeling: 1 1. Quick-WSB 2-0. WSB leed te gen het Haagse Quick de eerste nederlaag van dit seizoen, maar had dit voornamelijk aan zichzelf te wijten. Met name in de eerste helft speelde de ploeg van trainer Ger Hup angstig voetbal. Er zat geen overtuiging in de acties en WSB kon dan ook geen mo ment gevaarlijk worden. Het had nog geluk dat de opponent Quick zijn draai ook nog niet had gevonden, anders had WSB bij rust al op achterstand gestaan. De Hagenaars durfden tegen de koploper niet voluit te gaan en wisten het falen van de Noord- wykerhouters niet af te straffen. Na de pauze kwam er een feller WSB binnen de lijnen. Direct na de aftrap zocht WSB de aan val en de thuisploeg kreeg het wapen van de counter in handen gedrukt. Al na vier minuten had den de Hagenaars daarmee suc ces: 1-0. Toen zat er voor WSB helemaal niets ^nders op dan aan te vallen, maar de gastploeg bleek toch met een off-day te kampen. Er werden wel enige kansen geschapen, maar Ad van der Togt en Albert van der Burg zochten het doel op de verkeerde plaats. De gelijkmaker bleef uit en in het laatste kwartier werd er onder aanvoering van Kees Nul- kes nog een alles of niets offen sief uitgeperst. Vier minuten voor tijd beslistte Quick de wed strijd toen wederom een counter doeltreffend werd afgerond: 2-0. UDO-LDWS 0-0. Anders dan de uitslag doet vermoeden was de derby tussen UDO en LDWS een leuke partij voetbal. De thuis ploeg speelde een matte eerste helft, waarvan LDWS dankbaar gebruik maakte. De Vlietbewo- ners schiepen zich enkele kleine kansjes, maar een treffer zat er niet in. Na de thee ging UDO de zaken anders aan pakken. Achterin hield de ploeg van trai ner Leo Holl de tent gesloten en aanvallend kwam UDO er wat beter uit Het enige manco was dat de Oegstgeestenaren de kan sen niet wisten te benutten. Wilbert Witteman kopte net naast en een inzet van Ron Wetzelaar werd van de doellijn gehaald. LDWS bleef met zijn jonge ploeg fel verdedigen en aan het slot van de wedstrijd kwamen de Lei- denaars er zelfs nog een paar maal gevaarliik uit. Celeritas-LFC 1-1. De Leidse ploeg speelde een sterke eerste helft die met een grote voor sprong afgesloten had moeten worden. Al na vyf minuten pas seerde Jan Kromwijk twee ver dedigers en ging hij alleen op de keeper af. Beheerst tikte hij de 0-1 in. Even later was Kromwijk in zo'n zelfde situatie minder be heerst en kon de keeper redding brengen. LFC bleef dus op op 0-1 steken. In de tweede helft liet LFC de gas ten aanvallen om met de uitval toe te slaan. Celeritas viel inder daad aan, maar door te egoïstisch middenveldspel kwam de coun ter er niet goed uit Celeritas kwam gelijk toen uitblinker Pe ter van der Wal kansloos was op een van richting veranderde bal: 1—1. LFC had later nog de pech dat een treffer van René Bekooy afgekeurd werd. WIELRENNEN De Fransman Francis Castaing heeft zaterdag de Grote Prijs van Aix en Provence, een wegwed strijd over 130 kilometer gewon nen. Castaing was de snelste sprinter uit het peloton, dat com pact op de finishlyn aankwam Jan Raas kwam in de eindspnnt iets te kort en werd tweede riskante speelwijze pakte vol ledig verkeerd uit. Binnen vier minuten kwamen de be woners uit de Maasstad dankzij opnieuw De Rijke op 0-3. De verdoving leek uitge werkt bij UVS, dat hierna eindelijk te zaakjes wat ener gieker aanpakte. Er ontston den prima kansen voor op nieuw Oosterlee en Bekooy, die echter beiden alleen voor keeper Elvers faalden. Dat deed voorstopper Sekeris niet toen Overmaas door en onbenullig handsgeval van Aad Neuteboom na negen- tiem minuten een strafschop kreeg toegewezen: 0-4. Bert Kort maakte even later op de zelfde wijze 1-4 (Bekooy was in het zestien meter gebied door Rotteveel geveld). Over maas nam nu massaal positie in de loopgraven, maar Zand bergen en Vogel (kopbal on derkant lat) kregen toch nog prima kansen. Inmiddels met tien man (Hans Neuteboom moest geblesseerd uitvallen) zorgde UVS via Vogel nog wel voor 2-4, maar invaller René Steenhuizen profiteer de in blessuretijd nogmaals van de ruimte in de Leidse- defensie: 2-5. FRED SEGAAR Wéér een prima kans voor Nico Oosterlee in het duel tegen Overmaas, maar ook ditmaal komt de UVS-spits niet tot scoren.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11