actief in I vrije tijd "Heus, ik ben nog jong genoeg om terug te vechten" 99Gewoon weer van onder af "Leiden niet gebaat bij paaltjesoerwoud" LEZERS SCHRIJVEN Kabel-tv Gaten Onzorgvuldig Ton Menken moet pas op de plaats maken Menken: iets doen met Van Hanegem WD in verkiezingsprogramma Afgelopen zondag was het weer eens raak, Casema moest zo no dig laten zien dat het de dienst uitmaakt bij het afsluiten Van de kabeltelevisie. De nieuwslezer van het laatste journaal was nog niet uitgesproken of de bekende censuurbalken drukten alles weg. Dat er daarna nog nieuws voor gehoorgestoorden moest komen, was blijkbaar niet be langrijk. De verantwoordelijke man moest waarschijnlijk dringend zijn ech telijke plichten vervullen, want hij draaide tegelijkertijd de uit zending van een Duitse zender weg, om niet meer gestoord te worden. Casema moet maar zo doorgaan, dan weten wij tenminste zeker dat als de sateliet-tv komt, het de mast in Oegstgeest hoogstens nog kan gebruiken als droogrek voor de kleine wasjes van de wachtlopende soldaten bij de ge heime bunker daar. Want een eenmalige uitgave voor een an tenne is altijd nog beter en goed koper dan censuur van de Case- ma (overheid). p.F. Sloot Woudbes 13 Leiden Nu de Breestraat binnenkort weer open gaat, is een opmerking van een geacht CDA-raadSlid velen in fcet verkeerde keelgat gescho ten: eerst maar asfalt en dan zien we over een paar jaar wel weer. Als men vreemdelingen door Lei den voert en men neemt daarna afscheid, dan is hun conclusie: wat een gaten, onafgemaakt werk en wat veel hondevuil, de bevolking loopt met gebogen hoofd, dat is Leiden. Wij begrijpen niet waarom de kop stukken van de drie grote partij en niet om de tafel gaan zitten en er dan eens hard tegen aangaan. B.J. Boonstra Jan Luykenlaan 97 Leiden Het onderwerp woonruimteverde ling is erg ingewikkeld, maar dat hoeft geen verontschuldiging te zijn voor het onzorgvuldig ver slag in het LD van dinsdag 9 fe bruari over de vaststelling door de gemeente van de nieuwe rege ling. Om een juiste en volledige indruk van wat er precies ge beurd is althans op hoofdlijnen te krijgen, moet op zijn minst het volgende worden aangetekend: geen enkele partij wenste het schrappen van de nadere beper kingen van het begrip economi sche gebondenheid voor niet-in- gezetenen van Leiden, zoals ge vraagd door de Burgerraadslie den de motie Van Oosten vroeg niet om onmiddellijke schrapping, maar op korte termijn deze motie kreeg behalve steun van PPR, D'66 en CPN ook steun van drie PvdA raadsleden (Pe ters, Van Dongen en Maat), maar niet van de PSP, dit in tegenstel ling met wat het LD schreef de reden voor de negatieve op stelling van de hele Raad t.o. on middellijke schrapping was gele gen in de beleidsoverweging dat de Leidse woningmarkt moet worden afgeschermd tegen bij voorbeeld mensen vlak buiten f de gemeentegrenzen die soepe ler behandeld zouden worden dan "echte" Leidse woningzoe kenden aangenomen en niet vermeld in de krant werd een motie van Hoekema (D'66) die het College vroeg om voor duidelijke geval len van economisch gebonden en niet benard of onzelfstandig wonend, maar ver buiten Leiden, registratie op eenvoudige wijze (via de ambtshalve toepassing van de hardheidsclausules, dus zonder bezwaarschrift) mogelijk te maken, omdat anders wel gro te onbillijkheden door de nieuwe regeling zouden kunnen ont staan. Jan Hoekema, raadslid D'66 Frits van Oosten, raadslid PPR. HHBHH Meiden Voor alle meisjes onder de ne gentien jaar organiseert het Breehuys samen met het Jonge ren Advies Centrum een groot swingfeest op maandag 15 fe bruari. Het feest begint om acht uur en duurt tot ongeveer half elf. Om negen uur zal de mei denband "Femme Fatale" op treden. Adres: Breestraat 19. Wonen In café Aniba vindt dinsdag 16 februari de oprichtingsverga dering plaats uan de "Vereni ging Centraal Wonen Leiden en Omgeving". De vereniging is bedoeld als trefpunt en belan genorganisatie voor mensen, die meer gemeenschappelijk heid in hun woonsituatie na streven (woongroepen e.d.). Ook zal worden geprobeerd enkele Centraal Wonen projecten in de regio te realiseren. Informatie 410934. Film De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia vertoont maandagavond om half negen de film 'Moeder van Tondo'. Deze documen taire gaat over het leven en werk van vier vrouwen in een sloppenwijk in Manilla. De manier waarop zij zich onder zeer armoedige omstandighe den door het leven slaan, is voor Westerse begrippen bij na onvoorstelbaar. Na afloop kan er worden gediscus sieerd. Plaats: Rapenburg 100. Vulkaan In de kapelzaal van het K&O- gebouw (Oude Vest 45irordt op de maandagen 15 en 22 fe bruari om 20.15 uur een twee tal lezingen gegeven over aardbevingen en vulkanen. Prof. dr. de Jong zat tijdens de lezingen aantonen dat on ze aarde geen dode, starre massa is, maar integendeel springlevend en verrassend actief Ook wordt ingegaan op het vraagstuk van het voorspellen en voorkomen van aardbevingen. Mensen Leiden Noord zal 'volgende week in het teken staan van de integratie van buitenlan ders in deze wijk. Deze week wordt georganiseerd door de werkgroep mensen en mensen en verdere instellingen zoals club- en buurthuizen, scholen en kerken in Leiden Noord. Ook gaat het buurthuis G roenoord in het kader van deze week op woensdagavond om acht uur een discussie avond over het migrantenbe leid van de gemeente Leiden houden. Raadsleden zijn uit genodigd. Bingo Speeltuinvereniging 'Rondom de Maredijk' houdt maan dagavond een bingo-avond in het clubhuis. Aanvang acht uur. Diabetes De Diabetes Vereniging Neder land, afdeling Leiden, heeft dr G.J. Bruining, kinderarts uitgenodigd een inleiding te verzorgen over het thema: be handeling en begeleiding van kinderen met diabetes De axxmd vindt plaats op dins dag 16 februari om acht uur in de centrale polikliniek (ge bouw 5) van het Academisch Ziekenhuis, recreatiezaal 6e verdieping ZATERDAG 13 FEBRUARI 1982 Leiden LEIDEN - Ton Menken: jarenlang hét toonbeeld van de enthooslaate en slagvaardige Hollandse ondernemer. In een paar jaar tijd stampte deze telg uit het roemruchte Menken-geslachl vijf overdekte IJsba- nen uit dr drassige Nederlandse bodem. In oktober 1976 gingen in Leiden de deuren van de eerste Menken Ijshal open. Dordrecht, En- schede en Rotterdam volgden, terwijl Menken In 1979 in opdracht van de gemeente Leeuwarden een vijfde ijshal bouwde. Maar even snel als het was opgebouwd, brokkelde het Menken-lmpe- rium w eer af. Ton Menken tekende zijn eigen vonnis toen hij toetrad tot de zogenaamde Rekreon-groep. Deze besloten vennootschap ging failliet en Menken raakte de helft (Dordrecht en Rotterdam) van zijn ijsbanenbezit kwijt. Vorig jaar verschenen er plotseling berichten in de krant dat Menken een ton erfpachtschuld zou hebben bij de ge* meente Enschede. Tevens deden geruchten de ronde dat de ijshal aan de Leidse Vondellaan in vreemde banden was gevallen. ,8 LEIDEN - "Ik ben door een diep dal gegaan". Met een zure glimlach op het gezicht blikt Ton Menken terug op de gebeurtenissen van de afgelopen twee jaar. "Als ik het allemaal over zou mogen doen, dan zou ik het wel weten, j Alleen een hal in Leiden neerzetten en daar lekker blij ven zitten. Hoewel, als ik te lang op één plaats rondloop I dan vliegen na een tijdje de muren op me af'. i Wanbeleid I Na een serie vette jaren brak er voor Ton Menken een uiterst mager 1981 w aan. In het vooijaar ging de bv Rekreon op de fles. In deze vennoot schap waren de ijsbanen van Rotterdam en Dordrecht ondergebracht. Rekreon betaalde Menken hoofdzakelijk in aandelen uit. Die waren na m het faillissement dus geen cent meer waard. Menken: "Ik ging met de ej Rekreon-groep in zee omdat het er voor mij allemaal zeer solide uitzag. Er zaten onder meer een bank en een grote bierbrouwer achter. Maar de ia; bv had een directeur in dienst die een volstrek wanbeleid voerde". KI Door de Rekreon-flop kwamen ook de ijsbanen van Leiden en Enschede ;n onder zware financiële druk te staan. Beide hallen moesten worden ik verpacht aan de Sporeco bv, waarin de voormalige technische mede- I werker van Menken een dikké vinger in de pap had. Bovehdien raakte Menken in conflict met de gemeente Enschede over het betalen van erfpacht. Bijna een jaar lang is Menken dag en nacht bezig geweest om zich uit de problemen te worstelen. "En dat is me aardig gelukt", beweert hij. "We zijn op dit moment lekker h- aan het terugkomen. De geschillen met Enschede zijn bijgelegd en •j inmiddels heb ik al m'n ijsbanen weer in exploitatie. Rotterdam en u Dordrecht hebben we teruggekocht terwijl de pachtovereenkomst met Sporeco bv is beëindigd. Inmiddels zit ik in dezelfde positie als in '79. De klok is dus weer drie jaar teruggezet". Schrikbarend I Hoewel de bezoekersaantallen van zijn ijshallen duidelijk teruglopen, is Menken er nog altijd heilig van overtuigd dat er in Nederland een markt is voor overdekte ijshallen. "In het begin, wanneer je pas een hal hebt geopend, word je overlopen door recreanten. Zo zaten we in Lei- i', den na een paar maanden al over de honderduizend bezoekers. Maar na I verloop van tijd loopt het aantal recreanten heel duidelijk terug, terwijl i, de vraag naar verenigingsuren enorm toeneemt. En wat zie je dan: dat i de leden van die verenigingen je recreanten van het eerste uur waren, f Als het nieuwtje er af is dan stabiliseert de zaak. Ik denk dat we nu per n jaar tussen de 120 en 130.000 recreanten trekken tegen 315.000 in het eerste jaar. Ik schat dat daar dan nog eens 100.000 recreanten bijkomen f, die in verenigingsverband schaatsen". r Aanzienlijk somberder nog dan het beeld van de bezoekersaantallen is het kostenplaatje dat Menken schetst. "De energiekosten zijn echt schrikbarend geworden. In het eerste jaar stookten we voor 80.000 gul- h[ den. Dat is in vijfjaar tijd opgelopen tot een bedrag van 220.000 gulden. f Dat betekent dat een een ijsvloer nu zeker 250 gulden per uur kost. 3 Voor verenigingen wordt het steeds moeilijker om dergelijke huurprij- I zen op te brengen. We zijn daarom gedwongen om ons aan te passen i aan de werkelijke ijsbehoefte. Doen we dat niet, dan gaat het ijsseizoen echt klauwen met geld kosten. Nu duurt het seizoen van begin septem- f ber tot begin maart. Zes maanden en misschien moeten we het nog verder inkorten". Zomerattracties r[ Uiteraard drukken de torenhoge energiekosten en de verminderde in- komsten ook zwaar op de personeelskosten. Noodgedwongen draait de i ijshai met een krappe bezetting. Waren er een paar jaar geleden nog I negen personeelsleden in dienst, op dit moment wordt de tent draaien de gehouden door zes mensen. Een en ander heeft tot gevolg dat er een loodzwaar accent wordt gelegd op het ijsvrije seizoen. Menken: "We kunnen geen enkel risico meer nemen met onze zomeractiviteiten. Flaters als de Jeugdstad en de Air rail-tentoonstelling moeten hoe dan ook worden voorkomen. We zullen dus zeer kritisch moeten zijn bij het aantrekken van evenementen. Wat dat betreft laat ik me in elk geval niet zo snel meer iets aanpraten". Ton Menken heeft zichzelf een dagtaak opgelegd met het aantrekken van zomeratracties voor al zijn hallen. Variërend van sportevenementen tot exotische jaarmarkten en van popconcerten tot rommelmarkten. In Leiden staan een rommelmarkt (vanaf 14 maart), een optreden van de Golden Earring en een zaalvoetbalfestijn op het programma. In Rotter dam zullen er twee keer in de week roller-disco-avonden op de beton nen vloer worden gehouden terwijl in Dordrecht een grootscheeps atle- tiek-programma op stapel staat. ;f Menken: "Ik heb op nu een goed cöntact opgebouwd met een flink aantal organisatie-bureau's en ook met enkele televisie-omroepen. De zaken zien er wat betreft beter uit dan ooit het geval is geweest". Ton Menken (tweede van rechts) breed lachend bij het evenement Leiden Jeugdstad. Nu zegt hij: "flaters als Jeugdstad moeten hoe dan ook worden voorkomen". LEIDEN - De vraag: 'hoeveel jaar ouder Ton Menken in de tussentijd is geworden', kan- ie in eerste instantie niet op z'n juiste waarde inschatten. "Zes", is zijn onschuldige ant woord., "want ik ben nu 41". Dan gaat hem een licht op, fronst hij zijn wenkbrauwen. "Oh, je bedoelt ddt. Nee, zo erg is het niet, zo heb ik er nu óók weer niet onder geleden. Dat grijs hier, tja, daar is niks aan te doen. Want ouder worden we allemaal. Maar het is heus niet versneld ge gaan". Helemaal verdwenen is het jeugdige élan nog niet bij de ze geboren optimist. Maar er is, sinds de teloorgang van zijn razendsnel opgebouwde ijs-imperium, wel het een en ander aan hem veranderd. De gulle lach, het brede ge baar en de neiging het posi tieve van mensen en zaken naar voren te halen zijn nog immer vaste karakter trekjes bij de man die door zijn hele doen en laten als doortastend en goudeerlijk te boek staat. Maar het snelle praten is hij verleerd, zijn enthousiasme is wat getemperd. "Ik heb ge leerd", zal hij op bepaald mo ment zeggen, en dat zal best. Wanf slapeloze nachten moet deze melkboerszoon hebben gehad toen hij abrupt wakker werd geschud uit een mooie droom waarin duizenden schaatsers rondjes draaiden en honderden pucks door de hallen vlogen. "Het ging alle maal te vlug, er was geen tijd om na te denken". Dat laatste is typerend voor hem. De grote lijnen, die ziet hij staan, het uitwerken van détails laat-ie liever aan an deren over. Al dat gedoe met ambtenaren, regeltjes en wet ten, het hoort erbij, maar hij houdt er niet van, hij houdt van opschieten. Daarom leek Rekreon BV een mooie oplos sing want dan was hij daar vanaf. En kon hij zich weer werpen op het maken van plannen, het afbakenen van nieuwe terreinen, het zoeken naar hét gat in de markt. En tussendoor tribunes opbou wen, of desnoods dfe vloer aanvegen. Want'aan werken. de handen uit de mouwen ste ken, heeft Ton Menken nooit een hekel gehad. Stilzitten is niks voor hem. Maar hij moet nu, noodgedwon gen, pas op de plaat* maken. Geen wilde ideëen meer, maar stap voor stap de weg terug zien te vinden. Hele maal van harte gaat dat niet, veel eerder stort hij zich mor gen weer in een nieutu avon tuur. "Het kan niet langer", beseft hij zelf, "ik moet nu consolideren. Afmaken wat ik ben begonnen. Gewoon weer van onder af aan. Maar ik heb goede hoop dat het zal slagen, ik beschouw het als een nieuwe uitdaging. En ik ben heus nog jong genoeg om terug te vechten".. Tekst: Ad van Kaam en Jaap Visser V 9 LEIDEN - Wat in concreto de plannen zijn, kan Ton Men ken nog niet verklappen, feit is wel dat hij in principe met Willem van Hanegem tot overeenstemming is geko men dat deze bekende voet baller in de toekomst 'iets' gaat doen in zijn hallen. "Mijn voorliefde gaat nog steeds uit naar de sport", ver telt Menken "en in de zomer maanden is er ruimte om bij voorbeeld wat leuks te doen met zaalvoetbal. Ik heb Wil lem gebeld en die voelde daar zeker voor. Natuurlijk maakt hij eerst zijn contract bij Feyenoord af, maar intussen gaan we wel om de tafel zit ten om de zaken op een rijtje te zetten", aldus Menken die inmiddels ook Van Hane- gems compagnon van tennis park De Bataaf, Paul Koster binnenhaalde. Willem van Hanegem - rond de tafel met Menken en zaken op een rijtje zetten. LEIDEN "Leiden is allerminst gebaat met een oerwoud van paaltjes. Dat maakt de verkeers situatie ook voor fietsers en voet gangers soms eerder onveilig dan veiliger. Het stadsbeeld wordt er door allesbehalve verfraaid". Dit staat in het nieu we (ontwerp-)verkiezingspro- gramma van de WD. De WD vraagt om een beleidsnota over het plaatsen van paaltjes, het verbreden van trottoirs en het veranderen van rijwegen in voetgangersgebieden. "Verdere uitbreidingen van maatregelen voor het verkeer dienen steeds kritisch op hun gevolgen voor de doorstroming van het verkeer te worden beoordeeld", aldus het programma. De WD vindt dat de verkeerslich ten op doorgaande routes zo op elkaar worden afgesteld dat er een zogeheten groene golf ont staat. Een goede afwikkeling van het verkeer bij het station vergt volgens de liberalen een tunnel onder het Stationsplein. De plannen voor een ongelijkvloer se kruising zouden met spoed verder ontwikkeld moeten wor den. Dit mede met het oog op de bebouwing van het Schutters veld. De VVD vindt dat het Kort. Rapenburg en de Mare niet moe ten worden opengegraven. Het programma stelt de bouw van tenminste twee parkeergarages in het vooruitzicht. Behalve het Levendaal (Sanderscomplex) wordt ook de Kaasmarkt/ Ir- .Driessenstraat een geschikte plaats genoemd. Het winkelge bied in het centrum moet vol gens het programma goed be reikbaar zijn, ook per auto. gens het program voorzien wor den in een voldoende aantal pre- miekoop-woningen. Er zou over wogen moeten worden om wo ningwetwoningen aan de huur ders te verkopen. Dit geld zou dan kunnen worden benut om de woningbouw in deze sector te bevorderen. Het kraken van panden dient te worden tegengegaan - aldus de WD - door leegstand actief te re gistreren en te bestrijden. Ligplaatsen van woonboten mo gen van de WD alleen worden opgeheven, indien er vervangen de ligplaatsen zijn. Een ander punt op het gebied van volks huisvesting: Bij het toezicht op woningbouwverenigingen moet onder meer gelet worden op het voldoende democratisch functio neren ervan. De partij vindt dat het uitgeven van grond in erfpacht alleen in bepaalde gevallen de voorkeur heeft boven verkoop. Onder meer bij woningbouw in de wo ningwet-sector heeft, de WD geen bezwaar tegen etfpacht. Het programma spreekt zich uit te gen een herinvoering van belas tingen die voorheen zijn opgeno men in de onroerend-goedbelas- ting. De WD vindt dat de opper vlakte uitgangspunt moet zijn bij de heffing (en niet de geschatte waarde van het onroerend-goed). De WD pleit voorts onder meer voor het instellen van een com missie voor milieubeheer, voor een route voor het transport van gevaarlijke stoffen, uitbreiding van de gezondheidsvoorlichting, een nota over jongerenbeleid en meer geld voor het cultuurbe leid. Paaltjes in de Nieuwstraat. Soms zijn ze eerder onveilig dan veiliger, vindt de VVD. De W/D wil niet op voorhand uit sluiten, dat de gemeente geld steekt in parkeergarages. De bouw van garages mag van de li beralen leiden tot een toename van het totaal aantal parkeer plaatsen in de stad. De partij is van mening dat de bouw van de stallingsgarage aan de Hekkensteeg (voor bewoners van Maredorp) met spoed ter hand moet worden genomen. Woningbezit De WD is voorstander van steun aan de ontwikkeling van het ei gen woningbezit. Er moet vol

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3