Ford zoekt baas voor 1000 man Economie Extra Sociaal-plan 's een grondrecht Beursweek Verwarring om rente in V.S. De zorgen van een automobielfabrikant WK Extra Duizend ex-Ford-werknemers zijn op zoek naar een nieuwe baas. Ze kwamen een paar maanden terug op straat te staan, omdat het moederbedrijf in Amerika niet langer de verliezen wilde betalen. De fabriek aan het Amsterdamse Noordzeekanaal werd bezet. Zonder resultaat. Na moeizaam onderhandelen kwam er een sociaal plan op tafel, dat voor de vakbonden aanvaard baar was. Eén van de eisen: Ford moest alles in het werk stellen om die ontslagen mensen weer aan de slag te helpen. Dat heeft de autofabrikant serieus aangepakt. De stand van zaken nu: de gigantische produktie- hai wordt langzaam maar zeker ontmanteld; de spulletjes worden keurig gerangschikt en wach ten op een koper; ex-personeel zit thuis met de duimen te draaien tot een nieuwe werkgever zich aandient. Wat is nu eigenlijk een sociaal-plan; hoe werkt het en vooral, wat kost het? Kortom, de nasleep van een uitgemolken industrie. Definitie van een sociaal-plan: een overeenkomst tussen een failliet bedryf en de ontsla gen werknemers. De basis voor een sociaal-plan ligt opgesloten in de cao (col lectieve arbeidsovereen komst). Daarin wordt be paald, dat wanneer een on dernemer het niet meer kan bolwerken, hij verplicht is de sociale consequenties voor 'zijn' mensen te dragen. Van zelfsprekend niet eeuwigdu rend. De termijn waarvoor is een kwestie van overleg. Wat betekent dit nu in de prak tijk. Werknemers die van hun baas te horen krijgen, dat het bedrijf wordt gesloten, gaan in de ww. Zes maanden krij gen ze een uitkering. Hebben zij in die tijd nog geen andere baan gevonden, dan worden zijn overgeheveld naar de wwv (twee jaar). Wie van deze regelingen gebruik moet ma ken. krijgt minder uitgekeerd dan het salaris dat hij bij z'n werkgever verdiende. Eén van de eerste eisen die de vakbonden in zo'n geval stel len, is dat de ondernemer het 'tekort' over een x-aantal maanden aanvult, zodat de werkloze in die tijd dat hij nog geen baas heeft gevon den hetzelfde bedrag in han den krijgt als voorheen. De leeftijd en hoelang een werknemer in dienst is, spe len óók een rol in zo'n so ciaal-plan. Is dit echter uitge- voerd, dan gaat de geldkraan dicht. Het ontslagen perso neel is dan louter en alleen aangewezen op de wettelijke uitkering. Daaraan valt op geen enkele manier te tornen. De betrokkene kan dan geen aanspraak meer maken op een aanvulling. Geld is echter niet het enige dat een rol speelt in een sociaal plan. Het is vaak wél het be langrijkste onderdeel. Ande re eisen die de vakbonden in zo'n plan neerleggen zijn on der meer het voortbestaan van de pensioenvoorzienin gen en het betalen van, bij voorbeeld, verhuis- en reis kosten naar binnen- en bui tenland. Indien nodig zorgt de ex-werkgever bovendien voor omscholing. Wat de situatie bij Ford betreft hebben de vakbonden be dongen, dat alles in het werk moet worden gesteld om de duizend ontslagen perso neelsleden weer aan een baan te helpen. De Industriebond FNV noemt dit een 'reële zaak'. Ook hiervoor is een pe riode vastgesteld. Is die ver streken, dan gaat men terug naar de onderhandelingstafel om te bekijken wat er nog moet worden gedaan. Van de Stokker van de bond zegt hierover: "Wij vinden, dat er eigenlijk helemaal geen mensen in de ww mo gen komen. Of men bij Ford kans ziet om voor iedereen binnen de gestelde tyd een baan te vinden, ik weet het niet. Nu is het nog te vroeg om hierop een antwoord te geven. Ze pakken de zaak daar wél goed aan." Vindt een ontslagen werkne mer een nieuwe baas. maar wordt hij in de proeftijd op straat gezet, dan kan hy te al len tijde op het sociaal-plan van zijn failliete ondernemer terugvallen. De totstandkoming van een so ciaal-plan is een kwestie van onderhandelen. Hier laat men een veer. maar aan de andere kant wordt er winst geboekt. Een standaard-mo del is er niet Per bedrijf ver schillen de plannen. De gigantische fabriekshal, i Transit-busjes werden gefabriceerd, is nu angstig leeg. (foto Petor Sentevi ZATERDAG 13 FEBRUARI 1982 Angstig leeg is die grote fa briekshal. Waar eens meer dan duizend man een boter ham verdienden, lopen nu slechts een paar monteurs in oranje overall. Slopen wat er te slopen valt. Alles van waar de wordt geveild. Thuis zitten de ontslagen werk nemers. Te wachten op wat de toekomst hun zal brengen. Voorlopig wordt hun salaris nog betaald. Maar hoelang nog is de vraag die hen elke minuut door het hoofd spookt. Het actuele beeld bij Ford zélf: hoe vind ik zo gauw mogelijk een ondernemer voor, zeg maar, duizend man. Samen met het arbeidsbureau in Amsterdam is er een plan op gezet. De autofabrikant heeft een boekje samengesteld waarin praktisch alle ex- werknemers zich 'anoniem' aanbieden. Meer dan vierdui zend bedrijven in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht hebben dit blauwe werkje ontvangen. Al resultaten9 Jan Klinkenberg leidt de be middelingsgroep. Hij zegt: "Het is allemaal nog erg pril. Maar de eerste reacties zijn binnen. Bijzonder positief, mag ik wel zeggen. Ik heb al een stroom van telefoontjes te verwerken gehad. Zeker, er zijn bedrijven die gebruik van onze mensen willen ma ken. Hoe het verder zal verlo pen is natuurlijk moeilijk te voorspellen. Maar als het stagneert, pakken we het zélf aan Hoe? Advertenties uit kranten knippen en bellen met de betrokkenen. We zijn zeker niet van plan om alleen af te wachten wat er over ons heel zal komen." Iedereen Het arbeidsbureau staat voor de volle honderd procent achter Ford. Want samen hebben zij dit plan tenslotte in elkaar gezet. Hoeveel van zijn ontslagen personeel Ford uiteindelijk denkt te kunnen onderbrengen? Door Jan Westerlaken Direkteur Jaap Bart laat daar geen twijfel over bestaan: "Iedereen willen wij weer aan een baas helpen. Helaas hebben we één moeilijke groep. Die van tussen de veertig en vijftig jaar. Ik weet nog niet of we hen allemaal van dienst kunnen zijn. Het gaat om tweehonderd man, denk ik. Niet de allergrootste groep, maar toch wel een be hoorlijke." Jan Klinkenberg vertelt, dat er heel wat ongeschoolden bij zijn. Zij, die willen, kunnen worden omgeschoold. Op kosten van de autofabrikant. Scheepswerven hebben al la ten weten belangstelling voor die omgeschoolde werk krachten te hebben. Ford speelt daarom al met de ge dachte om van buitenaf een instrukteur aan te trekken die deze mensen wat 'handvaardigheid' kan bij brengen. Verder specialise ren moet op de werven ge beuren. Eén heel klein succesje is er al geboekt. De bemiddelings groep heeft al een man of vijf tien bij andere bedrijven kunnen onderbrengen. Zij gokt er vooral op nog meer mensen bij de scheepswer ven kwijt te kunnen, omdat er plannen zijn de contracten van de Joegoslaven niet meer te verlengen. Van die duizend werknemers die op straat staan, zijn er meer dan zeshonderd buiten lander. Willen zij naar hun ge boorteland terug, dan kun- Ook deze week zat er in de Am sterdamse effectenbeurs niet veel beweging. De eerste helft liet overwegend lagere koersen zien, maar later werd de stemming iets beter. Voor al de bankaandelen lagen ge drukt. Maar ook Wall Street begon de nieuwe week bij zonder slecht en zette andere effectenbeurzen daarmee on der druk. Het grote publiek durft daarom nog steeds niet massaal in de beurs te stap pen. De Amerikaanse president be gon de nieuwe week met een opzienbarende verrassing. Hij kondigde voor het jaar 1983 een enorme verhoging van het toch al torenhoge de fensiebudget aan met als ge volg een groot begrotingste kort, ondanks nieuwe ingrij pende bezuinigingsvoorstel len in vooral de sociale sec tor. In dit begrotingsjaar, dat tot oktober loopt, zal het be grotingstekort stijgen naar 100 miljard dollar, en volgend jaar naar wordt gevreesd nog flink meer. Hierdoor zal helaas, aldus de president, de rente in de Ver enigde Staten op hoog niveau nen zij zich uit het sociaal plan uitkopen. Bovendien kunnen ze hun premie, be taald voor de pensioenrege ling, ineens uitgekeerd krij gen. Buitenlanders, maar ook Nederlanders die zouden wil len emigreren, met een res- pektabel aantal dienstjaren, krijgen dan een ton (hon derdduizend gulden) ineens in het handje. Weinig "Het gekke is dat er ongeloof lijk weinig buitenlanders zeg gen geef mij dat geld maar, ik ga naar huis. De sociale voor zieningen zijn hier over het algemeen beter dan in hun ei gen land", maakt Jan Klin kenberg duidelijk. "Hoewel die niet alleen een rol spelen. Je zit met een tweede genera tie buitenlanders hier. Jonge mensen die in Nederland zijn geboren. Niet wegwillen. En ook vrouwen hebben be zwaar. Zeker. Zij zijn hier een stuk vrijer in hun bewegin gen. Zoiets geven ze niet graag prijs. Daarom, geloof ik, is er maar een heel klein percentage van die buiten landers dat heeft gezegd, geef mij m'n geld maar, ik ga te rug." Fabrieksdirekteur Bart, die Ford tweeëndertig jaar dien de en ook tot de slachtoffers hoort, maakt zich ernstig zor gen. Omdat het gewestelijk arbeidsbureau tot nu toe nog geen toestemming heeft ge geven om die duizend perso neelsleden te ontslaan. Waar aan dat ligt? Bart heeft zo zijn bedenkingen, maar wil die liever niet wereldkundig ma ken. En bij het Amsterdamse arbeidsbureau beweert men, dat binnen twee drie weken de eerste tweehonderd vijftig ontslagvergunningen zullen worden afgegeven. Dat het zolang heeft geduurd komt, omdat het bureau elk jaar zo'n twaalf- dertienduizend aanvragen te behandelen krijgt. Bart over die situatie: "Dit kost Ford elke maand vijf miljoen gulden extra. Als het té lang blijven. Daarom deed de later in de week door Reagan ver richte aanval op het straffe krediet en hoge rentebeleid van de Amerikaanse centrale banken nogal onwaarachtig aan. Maar het was kennelijk een poging om de handen in onschuld te wassen. De hoogst verantwoordelijke man voor de hoge rente in de Verenigde Staten, topman Paul Volcker van de centrale banken, moest zich deze week voor het Congres ver antwoorden en had daarbij harde kritiek te verduren van de volksvertegenwoordigers. Maar de gemiddelde Ameri kaan is ook doodsbang voor de inflatie en met dit wapen in de hand weet Volcker veel kritiek al bij voorbaat de kop in te drukken. Daarbij kan hij wijzen op de onmiskenbaar forse toename van de geld stroom die sedert begin ja nuari dit jaar de gestelde nor men aanzienlijk te boven is gegaan. Maar voor de Ameri kaanse belegger viel er geen touw meer aan vast te kno pen. Een zich tegensprekende presi dent, boze congresleden over gaat duren loop je wel de kans dat je sociaal-plan naar de knoppen gaat. De fabriek stond al op de rand van een faillissement. Of de banken dan willen blijven betalen? Elke maand moet er vanuit Amerika een bankgarantie komen. Komt die niet meer, dan is het afgelopen. Zo een voudig ligt dat." Zorgen De fabrieksdirekteur steekt het niet onder stoelen of banken, dat hij zich daarover zorgen maakt. "Het risico is, dat de mensen straks geen geld meer krijgen. Want als het op is, is het op. Als het geweste de hoge rente, een zich woed verdedigende centrale-bank- president en als cynisch sluit stuk nog een aantal rentever hogingen waardoor nu alle grote Amerikaanse banken de rijen op 16,5 procent heb ben gesloten. Komt er nu wel een spoedige rentedaling of niet? Nee, zeggen topmannen uit het bankwezen, het wordt spoedig 17 procent. Ja, zegt Amenka's minister van fi nanciën, die hardnekkig vol houdt dat de jongste rentes tijging tot 16,5 procent van slechts korte duur zal zijn. Hier tussendoor te laveren is voor de Newyorkse effecten beurs een hels karwei. De beurs zakte aanvankelijk nog eens 20 punten en kwam daarbij dicht in de buurt van 824. Het laagste niveau van 1981, maar honoreerde het verhoor van Paul Volcker en Reagans stoot onder de gor del op 's mans rentebeleid met een herstelletje van 6 punten. Ondertussen liep de Ameri kaanse dollar steeds meer omhoog. In Amsterdam werd er deze week tijdelijk al meer dan f 2,60 voor betaald. Gun- lijk arbeidsbureau nog lang treuzelt, is de kans zeer groot dat er geen geld meer is. Dan sta je mooi." Niemand in het bedrijf had kunnen voorzien, dat de zaak zich zo zou ontwikkelen. "Ach", licht Bart toe, "een vertraging kan er natuurlijk altijd optreden. Daar gaat het ook niet om. Maar dat er nu, na zoveel maanden, nog geen uitzicht is, dat die duizend mensen mogen worden ont slagen, baart ons grote zor gen. Het vervelende is, dat wij daar totaal niets aan kun nen doen. Wij hebben geen enkele mogelijkheid om de zaak tot een snellere oplos sing te brengen." stig voor onze export maar ongunstig voor een aantal in voerartikelen die in dollars betaald moeten worden, zo als koffie en dergelijke. Ge lukkig neigen de olieprijzen nog immer tot dalen en bin nen de OPEC rommelt het duchtig. Wat de dollarprijs hier bederfde, maakte de zwakke stemming op de in ternationale oliemarkt weer goed zodat de consument in ons land waarschijnlijk niet zal worden geconfronteerd met prijsstijgingen voor ben zine en andere olieproduk- ten. Opvallend is ook de krachtige weerstand die de obligatie- markt van Amsterdam de laatste paar weken heeft la ten zien. Ook deze week was er eerder een neiging tot stij gen zodat de rente althans geen tekenen tot verhoging laat zien. Ondanks de rentes tijgingen in de Verenigde Staten. Deze week donder dag kon worden ingeschre ven op een 11,75 procent-le ning van bank Mees en Hope, waarvoor de emissiekoers op 101 procent werd gesteld en het rendement op even 11,5 procent uitkwam. Nu de goedkeuring voor die ontslagen zo lang uitblijft, vermindert dat niet de moti vering van de mensen om te solliciteren? Volmondig verklaart Bart: "Dat is toch begrijpelijk? Zo lang ze nog niet weten wan neer ze er definitief uit moe ten (de uiterste datum is 31 maart), hoeven ze niet zono dig. Natuurlijk proberen we ze wél te motiveren een nieu we baas te vinden. Ze hebben de plicht ook zelf hieraan mee te werken. Dat voelen ze. Nee. die drang heeft, voor zover ik het kan bekijken, nog niet tot spanningen ge leid." Maanden vóór het zwaard van Damocles vernietigend op de Ford-fabriek neerkletterde, heeft de leiding met minis ters, het Europarlement en iedereen die wat in de melk te brokkelen had, gepraat "We hebben geprobeerd te vertellen dat dit er zat aan te komen. Maar niemand is er op ingesprongen", klinkt het bitter uit de mond van Jaap Bart. Of het bedrijf met de nodige hulp van buitenafhad kunnen worden behouden, zal voor eens en altijd een vraagteken blyven. Wat nu nog rest is proberen te voorkomen, dat er weer dui zend man zonder werk komt. PAGINA 27 Vroeger lag het voor de werk gever heel wat gemakkelij ker. Wilde hy zyn bedrijf slui ten. dan kreeg het personeel een gouden handdruk' en kon naar huis. In de ww. De vakbonden vonden dit niet dé methode, gingen aan het dokteren en uiteindelijk is het sociaal-plan ontstaan. Ja ren heeft het geduurd voor dit werkelijk van de grond kon komen. Over de kosten van zo'n so ciaal-plan is weinig concreets te vertellen. Dat het geld kost, is duidelijk Neem Ford als voorbeeld. Als iedere ex- werknemer van alle onderde len gebruik zou maken, moet er een gigantisch bedrag op tafel komen. Nu heeft men berekend, dat dit plan tussen de vyftig- en zestig miljoen gulden gaat kosten. Het defi nitieve bedrag kan pas wor den genoemd, als de penode, waarin het plan moet worden uitgevoerd, is verstreken. De vakbonden huldigen het standpunt, dat Ford een mul tinational is. dus die kan wel betalen. Bij kleinere bedrij ven kan het soms een heel stuk moeilijker liggen. Want als er geen geld voorradig is, valt er niks te halen. Van een kale kikker kun je niet pluk ken. De mensen die bij een dergelijke onderneming heb ben gewerkt, zijn wel de du- pe. De blik is gencht op een nieuwe toekomst Is de Ford- leiding somber gestemd voor hen? Jan Klinkenberg: "Kijk, wij zijn nog lang niet aan het emd van ons latyn. De bedrij ven die om personeel verle gen zitten, kunnen nu bij óns aankloppen Wij knippen ad vertenties uit en benaderen die industrieën waarvan wij denken dat we ze kunnen helpen. Als dat allemaal niet meer lukt gaan we die fabrie ken bezoeken die helemaal niet op ons boekje hebben gereageerd. Als tien procent van de aangeschreven bedrij ven wat van zich laten horen, mogen we met klagen. Dus daar ligt ook nog wel een markt." Maar Klinkenberg heeft nóg meer pylen op zijn boog. Zo overweegt hij om groepen ex- Ford-werknemers, die het zelfde beroep willen gaan uit oefenen. uit te splitsen en in één categorie onder te bren gen. "En wat je natuurlyk niét uit het oog mag verlie zen, we zyn toch met gebon den aan de Randstad en Utrecht? We kunnen net zo goed naar andere delen van Nederland." Verhuizen Dan speelt verhuizen een rol. Dat begrypt zowel Bart als Klinkenberg. Bart: "Nu zegt men liever met uit de ver trouwde omgeving weg te willen. Is ook wel te begry- pen. Maar als het puntje bij paalde komt en je inkomen komt in het geding, dan ge loof ik, dat het verhuizen niet zo'n punt zal zyn. De kosten van het verkassen komen voor rekening van Ford. Evenals de reis- en verhuis kosten van de buitenlanders Dat is allemaal bepaald in het sociaal-plan." Barts grootste zorg voor dit mo ment? "Je zou misschien denken die vijf miljoen gul den salans die elke maand extra op tafel moeten komen zolang er geen ontslagver gunning is. Maar dat is het niet. Zodra we de mensen aan een baan hebben gehol pen, vervalt dit automatisch. Iedere ex-werknemer kan al- tyd een beroep op ons doen. Advies vragen, uithuilen. Het maakt niks uit Ja. in de afge lopen maanden zijn er heel wat emotionele geprekken gevoerd Maar individuele frustraties werk je met weg. Want de tent is en blyft dicht Daar valt niets meer aan te doen". door C. Wagenaar Doordat volgende week maan dag op de laatste staatslening van 11,5 procent moet wor den gestort, kan ook elke dag weer een nieuwe staatslening worden verwacht. Nu de koers van deze lening tot te gen de 101 procent is opgelo pen, zou de staat met een couponrente van 11,25 pro cent en misschien zelfs van 11 procent kunnen volstaan De aandelenmarkt in Amster dam was dit keer nogal on rustig. Vooral de financie ringssector lag aanvankelijk zwak. Fikse koersdalingen ondergingen vooral de bank aandelen door vrees voor de verbezen die vele banken op hun bedrijfskredieten drei gen op te lopen. Het is be kend dat memge zaak in feite alleen nog door de grote ban ken op de been wordt gehou den. En het aantal dat met de bank tot een rcntebetalings- akkoord tracht te komen stygt met de dag Maar dat gaat natuurlyk op het rente- inkomen drukken. Nog afge zien van de verhezen die de banken by failhete zaken op lopen. By de ABN hepen de koersdalingen op tot ruim f 10 en de Nederlandse Mid denstands Bank zakte met f 6 Maar toen donderdag be kend werd dat de Nederland- sche Bank het bank- en ver zekeringswezen toestaat met risicodragend kapitaal de hy potheekbanken te hulp te ko men om zo deze benarde sec tor aan het benodigde geld te helpen, voltrok zich een fors herstel. Ook de aandelen in de hypo theekbanken zelf reageerden op de mogelyke steun zeer vast. Westland-Utrecht steeg f5. Fnes-Groningse Hypo theekbank f3. Het afsprin gen van het Amenkaan.se vbegtuigproject MDF-100 kostte Fokker per saldo zo'n f 3 tot f 32. KLM steeg op Amerikaanse vraag tot circa f90, maar van RynSe helde Verolme, Verenigde Machi nefabriek Stork, Nont, Nedd- loyd en Ballast-Nedam gin gen een paar gulden af. Daar entegen hervatte Ogem de speculatieve sty ging. Nadat vonge week hier de koers even van f 1 tot f 2 was opge vlogen om daarna weer bene den f 1 terug te vallen liep het aandeel deze week vrijwel el ke dag weer omhoog tot nu zelfs boven de f2. Maar de laatste berekeningen luiden dat de banken uiteindelyk op de Ogem-zaak nog f 100 mil joen by in zullen schieten zo dat er zo gezien voor aandeel houders mets meer overbly ft.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 27