Bijgeloof in de topsport: een neurotisch ritueel ■c „Het is eigenlijk allemaal onzin" Ay 3- ZATERDAG 13 FEBRUARI 1982 Extra Stropdas Er zijn mensen die hun hele leven niets anders doen dan opstaan en naar bed gaan. Tijd voor andere bezigheden hebben ze niet omdat ze deze dagelijkse handelingen uitvoeren met een tijdrovend ritueel. Een uit de hand gelopen bijgeloof ligt aan hun doen en laten ten grondslag. In veel onschuldiger vormen heeft iedereen weieens te maken met dit fenomeen. Het tegenkomen van een zwarte kat, het lopen onder een ladder of het morsen van zout zijn voor velen slechte voortekenen. Door Herik Hielkema In de sport is het bijge loof in veel gevallen een ingeburgerd begrip waar je eigenlijk niet meer omheen kunt. Een mascotte is wel het be kendste voorbeeld, maar om de geluksfac tor een beetje in posi tieve zin te beinvloeden halen sommige spor ters de vreemdste ca priolen uit. Zo droeg de Feyenoord-speler Cor Veldhoen tijdens de voetbalwedstrijden een onderbroek van zijn echtgenote. Het werkte bij zijn ploeggenoten op de lachspieren, maar hij was er zelf vast van overtuigd dat het slipje hem geluk bracht. Kledingstukken spelen trou wens een belangrijke rol in het bijgeloof in de sport. Veldhoens teamgenoot Coen Moulijn wilde persé in een extra grote voetbalbroek spe len. Zonder een grote lap tex tiel om zijn benen voelde hij zich niet lekker. Terrein- knechten en clubofficials zijn herhaaldelijk op pad ge stuurd om voor een grote voetbalbroek te zorgen. Wim van Hanegem, een andere Feyenoorder, hecht nogal wat waarde aan jasjes. Na een belangrijke overwinning ver schijnt Willem in de daarop volgende weken met hetzelf de jasje in de Kuip. Het kle dingstuk wordt tot de eerst volgende nederlaag gedra gen. Daarna verdwijnt het jasje in de kast om voorlopig niet meer te worden ge bruikt. lagen uit acht duels, week het team voor de wedstrijd tegen Nederland uit naar een voor stadje van Parijs. Le Tour- quet zou immers teveel her inneren aan de serie nederla gen. Gevoelig Motorcoureur Lucchinelli houdt er de gewoonte op na om onder zijn overall een wit overhemd met een stropdas te dragen. Zolang het deze wereldkampioen op de weg voor de wind gaat zal hij er niet over peinzen om dan bij voorbeeld een T-shirt te dra gen. Napoli-voetballer Ruud Krol draagt altijd het shirt boven de broek. Hij voelt zich doodongelukkig als hij verplicht zou worden het hemd bij de broek in te stop pen. Bij Feyenoord waren de spelers tot voor kort ver plicht om correct gekleed aan de wedstrijd deel te nemen. Na wat geharrewar werden de richtlijnen echter versoe peld. Het bijgeloof van de spelers kreeg de nodige ruim te, maar veel heeft dat tot dusverre niet geholpen. Hoofddeksels zijn voor veel bij gelovige sporters ook een ge liefd kledingstuk. De Franse voetbalcoach Michel Hidalgo haalde voor het belangrijke kwalificatieduel tegen Ne derland een honkbalpet uit de kast, die hij ooit eens ca deau kreeg van een supporter voor de interlandwedstrijd tegen Bulgarije die de Fran sen naar de WK in Argentinië bracht. De honkbalpet werd door Hidalgo in verband ge bracht met WK-kwalificatie. „Als het toen met die pet luk te. moet het tegen Nederland ook met die pet lukken", zal de coach gedacht hebben. Datzelfde geldt eigenlijk voor de keuze van het hotel en de plaats van het trainings kamp. Het Franse elftal ver bleef tijdens de voorberei ding van de meeste inter lands in de Noordfranse bad plaats Le Tourquet. Maar om dat daar de basis werd gelegd voor maar liefst zeven neder Topsporters zijn blijkbaar nog al gevoelig voor de omgeving waarin ze zich op een belang rijke wedstrijd moeten voor bereiden. Zo heeft Van Hane gem er een gewoonte van ge maakt om de situatie van een succesvol trainingskamp nauwkeurig na te bootsen als de ploeg zich later weer moet terugtrekken voor een ge wichtig duel. Van Hanegem: „Met Feye noord gingen we vooral vroe ger veel in trainingskamp. Ik moest altijd dezelfde kamer hebben en ik deed zoveel mo gelijk dingen die ik eerder ook al had gedaan. Bijvoor beeld de kleding op een be paalde manier opbergen in de kast en de schoenen op een vaste plek uittrekken. Daarmee probeerde ik de af loop van de wedstrijd een beetje gunstig te beinvloe den. Ik herhaalde dingen van een voorgaande keer, want toen was het ook allemaal goed afgelopen". Van Hanegem staat als vrij bij gelovig bekend, maar het hoogtepunt van die vaste ge bruiken en gewoonten kende hij in de glorietijd van Feye noord. Met al het mogelijke probeerde hij het succes vast te houden. Van Hanegem: „Het valt me wel op dat ik dit jaar bij Feyenoord veel min der bijgelovig ben dan vroe ger. Maar ja, dit seizoen zal het toch niet helpen omdat we sowieso te veel nederla gen om de oren krijgen". Volgens de Kromme heett ie dere topsporter wel iets bij gelovigs. Onder trainer Hap- pel rookte Van Hanegem vlak voor een belangrijke wedstrijd stiekum een siga retje, dat ongeveer halverwe ge werd gedoofd. De sigaret verdween in de binnenzak van zijn colbert om vervol gens na het duel weer te wor den aangestoken. Willem maakte er ook een vaste ge woonte van om een rood-wit- te bal mee naar het speelveld te nemen. Daar mocht nie mand aankomen. Hij gooide de knikker dan in de cata comben driemaal tegen het plafond en liet de bal daarna Wim van Hanegem. een ijs muts en hetzelfde jasje.. Ijsmuts In het trainingskamp droeg Willem lange tijd een ijsmuts, die hij zelfs droeg tijdens het slapen. Bij het uitpakken van de koffer met shirts gaven Willem en Rinus Israël elkaar altijd hun shirt. Daar mocht ook verder niemand aanko men. Opk de volgorde van opkomst was altijd een vaste prik. Willem liep doorgaans als één na laatste het veld op. Van Hanegem: „Hoe langer ik over die bijgelovige dingen nadenk, hoe meer ik besef dat ze eigenlijk allemaal on zin zijn. Je wint er natuurlijk geen wedstrijd mee. Maar ik doe het toch, omdat het me een lekker gevoel geeft. Dat kun je ook zo hebben met muziek. Een plaat van bij voorbeeld Joe Cocker geeft me een heerlijk gevoel. Als ik vlak voor een wedstrijd naar hem luister dan voel ik me beresterk". De meeste sporters zoeken in het bijgeloof wat houvast. Ze voelen zich gesterkt door mu ziek, een kledingstuk of een vertrouwde, herkenbare voorbereiding. Ook in spor ten waarbij de geluksfactor niet zo'n grote rol speelt, komt bijgeloof om de hoek kijken. Wat te denken bij voorbeeld van de topscha- kers. Tijdens de laatste match om de wereldtitel schaken tussen Kortsjnoi en Karpov droeg laatstgenoem de tot zijn eerste verliespartg steeds hetzelfde pak, hetzelf de overhemd en dezelfde stropdas. Pas na de eerste ne derlaag verscheen Karpov in andere kledij. Poes De schaker Aijechin, die in de jaren '30 een WK-match ver loor van Max Euwe, had ook allerlei vaste gewoonten en gebruiken. Hij zou zelfs voor elke partij het schaakbord hebben laten besnuffelen door zgn poes, hetgeen trou wens nooit door iemand is waargenomen. Dat bijgeloof een puur per soonlijke zaak is, bewijst in ternationaal schaakmeester Gert Ligterink, die zich dis tantieert van alle vormen van bijgeloof. Ligterink: „Ik vind het grote nonsens. Het ver loop van de partij heb je im mers zelf voor een groot deel in de hand. Bijgeloof is ty pisch iets voor voetballers. Die zijn gemiddeld wat dom mer dan schakers". Hoewel bijgeloof een puur per soonlijke aangelegenheid is (Van Hanegem: „In een elftal wordt er nooit over gepraat"), komt het fenomeen af en toe in groepsverband voor. Zo droegen de spelers van het Nederlands elftal tijdens de WK in Munchen allemaal be paald soort kraaltjes en het is een rage geweest om een stoppelbaard te laten staan voor een belangrijk duel. In Argentinië had Orarge een klein jongetje als mascotte, dat zelfs plaats nam in de dug-out. Het knaapje heeft het geweten, toen Nederland zwak speelde werd hij gena deloos door de spelers afge stoten. De mascotte bracht geen geluk meer. Puur individuele spoilers nep- ben in de praktijk ongeveer net zoveel bijgeloof als team sporters. Lange afstandloper Jan Knippenberg denkt vrij nuchter over het merkwaar Coen Moulijn in e< grote voet balbroek... periode snoot hg tweemaal zijn neus m de kleedkamer. Ook als hu met verkouden Voor Nanne vormden allerlei ntuele handelingen op den duur een obsessie Hij was er zo mee bezig dat hij met meer zonder kon. Voor de buiten wereld was de poespas mis schien lachwekkend, maar Nanne zelf geloofde er heilig in en hu benaderde het een en ander bloedserieus Hu had zelf ampler in de gaten dat zijn bijgelovigheden neu rotische vormen aannamen. Dagtaak dige verschijnsel, maar als hij op pad gaat voor een wed strijd dan zorgt hij er wel voor dat hij in zijn sporttas een piepklein sportbroekje heeft met een oud hemdje. Verder haalt hij zijn medi cijnkastje thuis leeg om alle potjes en flesjes over te heve len in zijn sporttas. Daarmee heeft Knippenberg het ge voel dat er nauwelijks iets verkeerd kan gaan. Het eten van havermout met rozijnen heeft voor hem trouwens meer te maken met een goe de voeding dan met bugeloof. IJshockey Sommige bijgelovige gewoon ten zijn in verscheidene spor ten ingeburgerd. Wie kukt er nog raar op van <Je ijshoc keyers die zich voor elke speelperiode rond de goalie verzamelen? Omdat de ijs hockeyspelers voor een groot deel afhankelijk zijn van de vorm van de doelman wen sen ze hem succes door het slaan van de'stick tegen dt leggards Ondanks de dosis zelfvertrouwen die ijs hockeyers doorgaans uitstra len, zijn ook zij nogal gevoe lig voor bijgelovigheden. De spelers van de Groninger IJs hockey Stichting vertroetel den in de kleedkamer een tijdlang een uitheemse vogel, die werd beschouwd als een mascotte. Toen het beestje vlak voor een wedstrijd doodging, zorgde het zelfs voor een klein beetje verwar ring. De Canadese ijshockeyer Espo- sito maakte er altijd een ge woonte van om zich in een bepaalde volgorde aan te kle den. De kledingstukken van de rechterledematen kregen daarbij de voorrang. Hu stond erop dat zijn schouder beschermers door zun team genoot Sanderson werden aangebracht. De voormalige ushockeyer Lou Nanne was zo bijgelovig dat hu zo*h beetje de hele dag be zig was met vaste gewoonten. Alles moest precies volgens een vastomlijnd programma afgewerkt worden. Zelfs nam hij steeds dezelfde weg naar het ijsstadion waama hu een andere route nam als hu naar huis terugkeerde Ook raakte hu nooit eerder zijn stick aan, voordat twee andere ploegge noten dat voor hem hadden gedaan Verder moest de cap tain van het team altijd zijn veters vastmaken. Na iedere Een bekende Nederlandse zwemster klopte eens met haar ziekelijke bijgelovigheid aan bij sportpsycholoog Pe ter Blitz. De zwemster (Blitz: „Nee. haar naam noem ik niet") had een aantal gewoon ten waar ze niet meer om heen kon. Haar polsslag moest per sé onder een be paald getal blijven, ze reed op de oude fiets van haar moe der naar het zwembad en voor ze de straat uit was, mocht ze niet gepasseerd worden door een auto. Als dat wel gébeurde dan startte ze opnieuw bij haar woning. Blitz: „Het meisje had er zo langzamerhand een dagtaak aan. Ze werd er stapelgek van en ze wist niet hoe ze er van af kon komen. Maar die ge vallen zijn in de sportwereld gelukkig uitzonderingen. Meestal blijft het bij onschul dige dingetjes. Als probleem ben ik het in de sportwereld eigenlijk niet zo vaak tegen gekomen. Iedereen heeft wel een of ander bijgelovige ge woonte Je komt het bgvoor- beeld ook tegen op school. Veel leerlingen hechten aan de balpen waarmee ze ooit eens een goede schriftelijke beurt hebben gemaakt". Waarom is iemand bijgelo vig Blitz ..Dat is een kwestie van onzekerheid. Hoe bggelovi- ger iemand is des te onzeker der hy zich voelt Hg is dan niet overtuigd van bijvoor beeld een goed eindresultaat. Ze zullen het zelf nooit toege ven, maar de bggelovige twg- felt. Een voorbeeldje Simon Tahamata is ervan overtuigd dat hij een zwakke wedstrgd speelt als hg tijdens de eerste vgf minuten geen briljante actie lean laten zien. Onzin natuurlijk, maar hg gelooft er wel in". Kan iemand dankzij zijn bij geloof een uitzonderlijke prestatie leveren? „Met bijgeloof win je geen wed strijd Maar als een speler zich happy voelt als hg er in de voorbereiding vaste ge woonten op na houdt, dan moet je hem dat niet verbie den. Een sporter is vaak in zgn prestatie afhankelgk van onzekere factoren Hg heeft wat houvast aan het bggc- loof. Sommigen proberen het lot te beïnvloeden. Astrologie kan er zelfs aan te pas komen. Voetbaltrainer Atte Bouma was er bg SC Cambuur des- tgds heilig van overtuigd dat je voor een elftal spelers moest selecteren met sterren beelden die bg elkaar pas ten". „Nee. dat is niet nodig Kgk, bggeloof is onzin Het is in feite nergens goed voor Je reinste lariekoek. Ik zeg allgd wql dat de mensen niet te snel moeten toegeven aan die bggelovigheden. Als ik ze kan overtuigen van hun ei gen kunnen, dan hebben ze het bggeloof niet meer no dig"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23