Acht miljoen voor verplicht nummer E",a ''Huurslavernij" in VS op de korrel 200 Jaar Nederland en de Verenigde Staten bepaald geen feest voor het volk Ronselaars met vuurwapens en knuppels gedaagd in proces ZATERDAG 13 FEBRUARI 1982 PAGINA 21 'Koningin te koop' zou de slagzin moeten luiden of, indien men het Nederlandse staatshoofd de vernedering tot handelswaar wil besparen: 200 Jaar kruideniers, een Atlantisch genoot schap'. Door Henk Kolb Want wat zo fris en vol goede wil werd opgedist als een mooie kans om een tegen hanger te scheppen voor de hooglopende onenigheid in het kader van de NAVO, is geen zaak van tedere vriend schap maar een vorstelijke kans voor uitbreiding van de wederzijdse negotie, die de betrekkingen tussen Neder land en de Verenigde Staten al die twee eeuwen heeft be paald. Het jubileum is niet een kwestie van de ongewild traan de achter de oogleden opwelt bij het zien van de driekleuren en het horen van de volksliederen, maar van propaganda. Koopwaar Houdt de kleenex dan maar bij de hand, want de Nether lands American Bicentennial Commision heeft - met in stemming van Huis ten Bosch - Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid tot verkoopbare waar ge maakt. Voor republikeinen is daar weinig op tegen, maar de tarieven voor aanwezig heid in koninklijk bijzijn tij dens staatsbezoek en de later volgende officiële visite be horen van belang te zijn voor een volk, dat zich op Prins jesdag nog steeds aanhanke lijk plooit op de trottoirs in Den Haag vooreen glimp van de gouden karos. Voor een bijdrage van 10.000 dollar (25.000 gulden) koopt een bedrijf (ofwel een parti culier met uithoudingsver mogen) twee uitnodigingen voor twee personen voor de 'koninklijke' receptie, die in april wordt georganiseerd. Vice-president George Bush van de Verenigde Staten (die volgens de laatste berichten in plaats van Ronald Reagan in Nederland op bezoek komt) schudt daar als gast heer handen. Behalve han den van George, Beatrix en Claus in april, dekt het be drag ook twee uitnodigingen voor twee paren voor een van de diverse regionale recep ties tijdens het herhalingsbe- zoek in juni. En op de koop toe: drie speciale affiches (be perkte uitgave, goddank) en twee herinneringspeningen. Voor een bedrag van 2000 tot 5000 dollar gaat er natuurlijk wat af. De kosten van een re gionale receptie met konink lijke glimlach en handdruk, een poster (bijzondere uitga ve) en een gedenkpenning, komen minimaal op 5000 dol lar. En nog wat verder cijfe rend blijkt dan dat een uitno diging voor twee personen voor de 'koninklijke receptie' in april 3500 dollar moet kos ten, maar in feite minder dan 1000 dollar kost, ja zelfs, vol gens de prijslijsten, nog min der dan 500 dollar. Kortom: voor een bescheiden mens met een groot oranjehart slechts 220 dollar (zijnde de prijs van receptie plus twee gewone affiches ter waarde van 15 dollar per stuk). Democratie? Aan die gegevens valt geen touw en geen aanhankelijk heid meer vast te knopen. De brave mensjes 'van Neer- lands stam', die telkenjare op Koninginnedag in de hal van de Nederlandse ambassade te Washington het 'Wilhel mus' komen zingen, zijn dan allang uigeschakeld. Zij ma ken dan ook een ernstige ver gissing: het 200-jarig gebeu ren wordt wel via de burger verkocht en betaald uit de zak van de werknemers hun winst is een kleine op winding, een oprisping van vaderlandsliefde die inmid dels door het zakenleven al behendig te gelde is gemaakt Kortom: aan dit feest komt geen zaklopen te pas. Acht miljoen gulden moet wor den uitgegeven (4 miljoen van de Nederlandse regering en 4 van het bedrijfsleven) om 1000 Amerikanen naar Nederland te halen. Het re kenwerk eert dat daarmee per persoon dus 8000 gulden is gemoeid. En dat is een flink bedrag voor ee paar da gen plus vliegreis Hoe kom je aan 1000 Amerika nen? Nederland schuift een diplomaat af voor de regelin gen en gaat ermee akkoord dat om te beginnen 200 van de 1000 plaatsen worden ge reserveerd voor topfiguren uit het Amerikaanse bedrijfs leven dat best voor zichzelf kan betalen, de moeilijke economische situatie ten spijt. Uit de 'media-sector' (radio, televisie, kranten, tijd schriften etc.) worden 50 mensen gevraagd en dan zal nog een groepje gouverneurs van staten verschijnen. De ander plaatsen worden via een soort opstellenwedstrijd onder het volk verloot. Goe dendag. Twist De 'braintrust' van deze feest viering heeft een hoofdkwar tier in Washington, voorna melijk bestaande uit een di recteur, een secretaresse, een niet betaalde vrijwillige werkkracht met een Neder landse verleden en een per soon van de andere (vrouwe lijke) kunne voor de noodza kelijke maatschappelijke contacten. Een zeer deskundige dame, die eerst 300.000 dollar aan bij dragen binnenbrengt, moet verdwijnen omdat het ver volg van de festiviteiten meer is gediend met de aanwezig heid en de sociale contacten van Gretchen Poston, rech terhand eertijds van Rosalyn Carter en nog steeds goed in gevoerd bij Washingtons tal rijke ongekroonde macht hebbers. Bijna 120 jaar geleden werd in de Verenigde Staten een wet telijk begin gemaakt met de afschaffing van de slavernij, die op 18 december 1865 in het Dertiende Amendement op de Amerikaanse Grond wet officieel zijn beslag zou krijgen. Niettemin is onlangs in Raleigh (Noord-Carolina) een rechtszaak begonnen te gen vier mannen die ervan worden beschuldigd ten min ste acht landbouwarbeiders in een kamp te hebben vast gehouden voor "onvrijwillige dienstbaarheid". Dat kamp hoorde bij een bedrijf met de luisterrijke en poëtische naam „Rainbow Farms", een kleine 70 kilometer verwij derd van Raleigh. Slavernij, nog steeds? Volgens Stephen Nagler, directeur van een nationale organisatie die zich bekommert om de rechtsbescherming van losse, rondtrekkende arbeidskrach ten, worden naar schatting 50.000 tot 100.000 werkkrach ten in de landbouw tot arbeid gedwongen, via de bemidde- ling van een soort „koppelba zen", die in de oogsttijd extra arbeidskrachten leveren. Het ministerie van justitie heeft momenteel 25 zaken in 11 sta ten in behandeling, waarbij slavernij in het geding is. Se dert 1980 zijn 16 dagvaardin gen uitgebracht op grond van slavernij. De boeren hebben daar geen moeite mee. Zij zeggen: „Vroeger bezaten we onze slaven - vandaag de dag huren we ze". Er is in die tijd toch wel iets veranderd, want in Raleigh staan vier zwarte mannen te recht die in New York, Atlan ta en Baltimore eveneens zwarte werklozen hebben ge ronseld. Zij beloofden een behoorlijk loon, drank en drugs, maar dreigden hun ar beidsvee met vuurwapens en slaag, als zij zouden proberen weg te lopen van de Rainbow Farm. Twee van de mannen zijn ook beschuldigd van het ontvoeren van een voetgan ger uit Raleigh, teneinde hem op een andere boerderij te werk te stellen. In de tenlastelegging staat be schreven hoe een van de ver dachten in de gloeiende hitte van uitputting bezweek, na dat een der koppelbazen, die doorgaans zelf als voorman van een poeg arbeiders optre den, hem niet wilde laten op houden met de oogst van „yams", (zoete aardappelen). De man spuugde toen al bloed. De FBI heeft het kamp eind september tweemaal overvallen, nadat een van de geronselde slaven de benen had genomen. Dertien man nen (in de leeftijd van 20 tot 60 jaar) werden zo bevrijd. Economie Niet alleen in Noord-Carolina, maar ook in andere staten worden jaarlijks tijdelijke ar- beidkrachten onder vaak er barmelijke omstandigheden en tegen te laag loon inge huurd om bij de oogst te hel pen. Zij plukken onder meer paprika's, tabak, meloenen, appels, komkommers en zoe te aardappelen. De werkge vers hebben zich tot nu toe betrekkelijk succesvol kun nen vrijpleiten van strafbare verantwoordelijkheid, omdat zij formeel geen weet behoe ven te hebben van de metho den waarmee hun werkvolk tot arbeid wordt gedwongen. Telkens wanneer in staten als Maryland de appeloogst be gint in het najaar, blijkt dat de pluk vele honderden Hai- tiaanse arbeiders aantrekt. Il legale immigranten dikwijls, die alleen al op grond van die onzekere status niet geneigd zijn om bij de politie over mishandeling en te lage belo ning te gaan klagen Presi dent Reagan wil weliswaar de strafbaarheid van degenen die illegale immigranten van In wege hun goedkope arbeid in dienst nemen vergroten, doch tot nu toe gaat de „ex ploitant" vrijuit. staat als Noord-Carolina werken per jaar zo'n 40- 50.000 „hannekemaaiers" Met de pnjs van hun arbeid, en de beschikbaarheid hier van, staat en valt in vele ge vallen een zeer belangrijk stuk economie en daarmee is ook de animo van d plaatse lijke autoriteiten om tot ver volging van wantoestanden over te gaan bepaald. Knuppels De „koppelbazen beroepen zich doorgaans op het feit dat van slaverny geen sprake kan zijn, als zij de weg naar de vrijheid maar behoeven in te slaan. Maar, zegt de aan klacht ten aanzien van de Rainbow Farms, die arbei- i wel een pak ransel in het vooruitzicht gesteld als zy zouden pogen weg te lo pen En de voormannen pa trouilleerden in het kamp en op de akkers met rubber knuppels. Het is ook niet ongebruikelijk dat de kam pen met honden worden be waakt. Nog afgezien daarvan beheren de voorlieden mm of meer de loonkas. Zy regelen de huis vesting. het voedsel en de be taling wordt met de kosten daarvan verminderd. Die af trek is doorgaans te hoog. Nil ttemin dankt de verdedi ging van de vier mannen die nu in Raleigh moeten te rechtstaan nog wel te kunnen aantonen dat de aanklacht ten onrechte spreekt van een vrees die in het arbeiders kamp dusdanig overheerste, dat de wil van een redelyk mens erdoor kon worden overweldigd. HENK KOLB Briljant ongetwijfeld en een man van immense invloed. In het algemeen, in de Republi keinse Party en dus in het Witte Huis. President Ronald Reagan laat zich naar zijn jacht ryden. als Van Andel in de rivier de Po tomac aanlegt. Van Andels partner Richard Devos. ook van Nederlandse afkomst, ook uit de sector rond Grand Rapids Michigan, waar ze zo trots zijn op oud-president Ford. financiert een flink stuk republikeinse politiek. Blank Het is misschien niet helemaal de 'moral majority' maar het komt er dicht bij. De interna tionaal denkende Van Andel heeft het liever over een 'Bi centennial-jaar dat ons de ge legenheid geeft de neiging tot Nederlands neutralisme, zo als die recentelijk bleek uit protestdemonstraties in Ne derland. terug te draaien. On ze daden in het komende jaar. schreef hy in het janua rinummer van de nieuws brief die de Bicentennial Commissie uitgeeft, kunnen helpen bij het herstellen van de schade, die onze image in Nederlandse ogen heeft gele den. (refrein op de achter grond: ...Ferme jongens, stoe re knapen - foei hoe suffend staat gij daar...). Van Andel voert zodoende een geldelyke reden aan voor het feit dat het Harlem Dance Theatre, een machtig brok zwarte spontaniteit, niet in Nederland zal optreden Deze Bicetennial wordt (opge bouwd uit evenementen die toch al zouden plaats heb ben) een uitwisseling van blanke cultuur. Rechtschapen Dat zijn dingen die men maar beter niet kan aanstippen, in de marge van dit festival van rechtse rechtschapenheid. Elk maatschappelijk besef is gereduceerd tot mooie ten toonstellingen, wetenschap pelijke symposia, tot rede voeringen en tractaten van prof. dr. J. W. Schultc Nord- holt. De betrokkenheid van 'het volk' van de mensen die wel altijd als eersten klaar staan om het 'Wilhelmus' aan te heffen, is minimaal. Tegen de tijd dat de accordeo nist niet meer speelt en de Klok van Arnemuiden niet meerklinkt. is het goed nog even een brief in herinnering te roepen die John Adams schreef. Toen de 200 jaar on onderbroken relaties begon nen. toen Adams nog zaakge lastigde was (hij zou later pre sident worden), over Neder land: „Een dergelyke natie van aanbidders van de schrijn van de mammon heeft, geloof ik, nooit tevoren bestaan". In mei 1781 berichtte hy aan het Amerikaanse Congres reeds ..Dit land is inderdaad ten prooi aan een melancho lieke situatie, verzonken in gemakzucht, toegewyd aan het winstbeginsel, aan alle kanten overschaduwd door machtige buurlanden, niet in bewegig te brengen voor mi litaire glamour of enige ambi tieuze geest, belemmerd door een ingewikkelde en verba zingwekkende grondwet, on der elkaar verdeeld m belan gen en gevoelens, lyken zij voor alles bang" Kortom, de verwijten van 200 jaar geleden verschillen nau welijks van hetgeen ons van daag de dag vanuit Washing ton wordt voorgehouden. „Hiep, hiep, hoera" De Nederlandse regering zal, ernstige geldnood ten spijt, ruwweg becijferd zo'n 8 miljoen gulden bijdragen aan een passende viering van twee eeuwen nimmer onderbroken diplomatieke en handelsbetrekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten. Het is een evenement dat, bij gebrek aan eigen leven, voor beide naties min of meer een verplicht nummer is geworden: de vriendschapsbanden tussen de volkeren moeten worden herbevestigd, maar het volk komt er nauwelijks aan te pas. Illustratie Maar de directeur van het bu reel heeft inmiddels te ma ken met een ziedende twist het uitvoerend comité van zijn Bicentennial Commissie, waarvoor geen vereniging uit de laagste klasse van het za terdagvoetbal zich zou be hoeven te schamen. De ene medewerkster die werd ver wijderd volgens de grofste beginselen van het profijt, een museum-conservatrice, afgestudeerd op het 17e eeuwse Nederlands, vroeg schijnbaar bedeesd of zij elk spoor van aanwezigheid uit haar kantoor moest verwijde- Jazeker, bulderde directeur Charles Tanguy, ooit tweede man op de Amerikaanse am bassade in Den Haag. Jaze ker, alles moet je weghalen. Zodoende zijn alle dossiers, waarmee de pijlsnel ontslage ne te maken heeft gehad, nu uit het kantoor verdwenen. En dat betreft onder meer de uitzending van een model van het Witte Huis naar Ne derland, waarvoor de Ameri can Express Company 100.000 dollar over heeft. „En de telefoon neem ik niet aan", verklaarde Cynthia von Bogendorf-Rupprath, die project coördinator was, zeer boos. Ten slotte had zij een beurs voor drie jaar studie in Nederland terwille van deze Bicentennial laten lopen.. Zaken Zakenleven? Jazeker. Voorop in de rij. In de verenigde Sta ten houden politiek en zaken leven doorgaans gelijke tred. Multimiljonair Jay van Andel (Amway Corporation) draaft met genoegen voorop in zijn eentje fourneerde hij 10 pro cent van de 3 miljoen dollar (of wellicht vier), die de Ver enigde Staten voor de feest viering geheel uit privé-bij- dragen hebben opgebracht. Hy is dus 'nationaal voorzit ter' en mocht daarom (en dus vanwege zijn geld) onlangs even op bezoek bij de konin gin Jay van Andel weet zich ge steund door de aanwezigheid van zijn perschef Casey Won- dergem in de uitvoerende commissie, een brave, bij ty- den oubollige vazal van de man die in een jaar of twintig een verkoopimperium in 23 landen opbouwde uit de ver vaardiging van een reini gingsmiddel in zyn garage, met een beginkapitaal van 100 dollar achter de hand.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21