De zakenman als James Bond Afluisteren is big business geworden Een in zwart uitgevoerde folder. „Deze diplomatenkoffer maakt foto's", staat er op. „Geruisloos. Onzichtbaar. Automatisch. Prima geschikt voor spionage-doeleinden." Er staat een plaatje bij. De camera is op efficiënte ■wijze en onopvallend in de koffer aangebracht. Nog niet zo bijster lang geleden zag men dit soort verfijnde apparatuur louter in James Bond-films maar tegenwoordig ligt het open en bloot in sommige etalages. En niet alleen fotograferende diplomatenkoffers. Er is méér. Bijvoorbeeld een geavanceerde peilzenderinstallatie om auto's op kilometers afstand te kunnen volgen, telefoons die niet zijn af te luisteren en verbluffend ingenieuze leugendetectors die de ondervraagde ongemerkt diens mond voorbij doen praten, zonder dat er injecties met waarheidsserum aan te pas hoeven te komen. En wat te denken van anti-klimpasta's om inbrekers het klauteren in de regenpijp te beletten of paniekkoffers, die mensen de stuipen op het lijf moeten jagen, opdat de boef de onbewaakte poet kan grijpen. Om kennis te nemen van kogelwerend hout, infrarood-kanonnen of sabotage-veilige trilcontacten is men niet langer op spionage-romans aangewezen. Deze noviteiten zijn allemaal werkelijkheid geworden en zelfs uit voorraad leverbaar. Tafelaanstekers met ingebouwd zendertje en heimelijk fotograferende polshorloges al net zo. Waar zijn de tijden gebleven dat men zijn spullen bewaakte door ze in een oude sok onder de vloer of in een nis van de muur te stoppen? Anno 1982 heeft de aan de ketting liggende keeshond, die altijd zo in tel was omdat hij bij het minste geluid al luid keffend aansloeg, afgedaan. Is verdrongen door computergestuurde en peperdure bewakingssystemen. Borden met opschriften als „wacht u voor de hond" maken allengs meer plaats voor borden die mededelen dat „camera's over uw en onze eigendommen waken." Door Sjak Jansen De bewakingsindustrie is in ons land en daarbuiten druk bezig een enorme vlucht te nemen. Jaarlijks gaat er alleen al in elektronische systemen 150 mil joen gulden om. Het aantal verkochte alarminstal laties wordt geschat op honderdduizend. Topgeheimen h een tijdsbestek van nog geen tien jaar is het aantal Neder landse bedrijven óp het ge bied van security uitgegroeid van honderd naar ruim ze venhonderd met in totaal meer dan twintigduizend ar beidsplaatsen. In de beveili gingsbranche is zelfs sprake van wildgroei. Schuldig daar aan is in hoofdzaak onze wet op de weerkorpsen, die uit 1937 stamt en zeeën van ruimte laat. „Big Brother is watching you", de kreet die George Orwell slaakte in zijn bestseller '1984', is inmiddels „big busi ness" geworden. Het is een groot gat in de markt geble ken. Een markt waarin volop muziek zit en die nog tal van nieuwe geluiden laat horen. Eén van die geluiden is afluis terapparatuur. Drie bedrij ven in Nederland hebben zich daar intussen op toege legd. Het Arnhemse Spytech BV is er één van. Het bedrijf is gevestigd in de huiskamer van Ronald de Groot, een 27-jarige Arnhemmer die be zield zegt te zijn van de zon derlinge nering die hij be drijft. Over enkele maanden verschijnt van zijn hand een boek getiteld: "U wordt afge luisterd" Veel van de accessoires die De Groot verkoopt, ontwikkelt hij dan ook zelf. „Eigenlijk maak ik ze na", bekent hij. „Alles wat ik verkoop is tien jaar geleden door de CIA (Amerikaanse inlichtingen dienst) uitgevonden en in de loop der jaren via Japan hier terechtgekomen. Ik voeg daar wat aardigheidjes aan toe, maar in feite maak ik het na", aldus De Groot. Interessant is dan ook de vraag wat iemand ertoe beweegt om aan dergelijke apparatuur zoveel geld uit te geven. Is het louter om topgeheimen te ontfutselen? Is het om de vij and te schaken? De Groot schudt het hoofd. Menige ja loerse echtgenoot, zo weet hij, trekt zulk een bedrag graag uit om aan de weet te komen wat vrouwlief alle maal uitspookt wanneer hij op kantoor zit. Een directeur kan soms even min zijn nieuwsgierigheid onderdrukken naar hetgeen zijn boekhouder allemaal door de telefoon zegt. Om Ik verkoop het daarom wel. Maar installeren doe ik het per se niet, anders kom ik in gewetensnood." De Groot zegt dan ook ver heugd te zijn dat z'n grootste klant erop staat alles zelf te installeren. „Dat is de over heid, de Binnenlandse Veilig heidsdienst. Via tussenbe- drijven betrekt die van mij veel apparaten. En dat zy daarmee mensen screenen, ook wanneer dat niet terecht is, tja Mijn telefoon tappen ze ook af. Van de ene kant ga ik daar heel erg van over mijn nek, maar van de andere kant houd ik daar gewoon reke ning mee." Honkbalknuppel dus Offringa die erkent dat angst een slechte raadgever is maar dat hij er desondanks een aardig graantje van mee pikt. Het mes snijdt dan soms aan twee kanten. Want schaft ie mand zich, ter verlossing van zijn achtervolgingswaanzin, een betrekkelijk overbodige telefoonafluister-verklikker aan, dan is dat als middel goedkoper dan de psychiater. Gewetensnood is er zodoende al evenmin bij Offringa. „Het is volstrekt legaal wat ik doe. Het gebruik van afluisterap paratuur is strafbaar, maar het bezit en de verkoop ervan niet. Wat de klant met de ap paraten doet, is niet mijn zorg. Dat kan ook niet. Toen ik dit bedrijfje opzette heb ik alleen een nieuwe markt wil- veel waarde aan exclusiviteit van zijn artikelen. Openbare verkoop schaadt volgens hem de effectiviteit van het prod uk t Het moeten gehei me artikelen blijven. Om zich van de serieuze bedoelingen van zijn klanten te vergewis sen vraagt hij dan ook 25 gul den voor zyn catalogus. Een slechtziende oude dame vond onlangs veel baat bij het Amsterdamse eenmans bedrijfje. Ze kocht een micro foontje, bevestigde het op het schild van haar geregeld zwierende schildpad en on dervindt sedertdien geen en kele moeite meer bij het op sporen van haar trouwe vriend. Offringa vertelt deze anekdote ter illustratie van de positieve hoek waaruit hy de afluisterapparatuur be kijkt. treedt in werking een plastic lusje, dat aan elk kledingstuk zit bevestigd, het elektronisch oog passeert. Diezelfde plastic lusjes en vergelijkbare elektronische sluizen worden ook in psy chiatrische ziekenhuizen ge bruikt Alleen worden die met aan kleren bevestigd maar aan ontoerekeningsvat bare mensen, opdat zij er niet vandoor zullen gaan. Langs deze weg heeft security in de afgelopen jaren op me nig plekje zijn intrede ge daan. Verwonderlijk is die zucht naar beveiliging overi gens niet in een tijd waarin de misdaad groeit, als gevolg van een allengs dunner wor den portemonnee, waardoor het stelen dus steeds meer de moeite waard wordt Als jongetje van twaalf schiep hij er al behagen in het televi sietoestel van zijn ouders te storen. Hij deed dat met een provisorisch zendertje. Tel kens als zijn vader uit de luie stoel was opgerezen om te kijken wat er aan het toestel mankeerde, schakelde Ro nald het stoorzendertje uit, Met de nodige verve presen teert hij het nieuwste snufje op zijn gebied: een hyperge voelig afluisterapparaat dat werkt met laserstralen. Het is een beangstigend stukje techniek. Ogenschijnlijk is het een gewone camera, maar wanneer je het op een statief zet en richt op een raam, waarachter gepraat wordt, dan kun je elke flard van het gesprek opvangen. Zelfs op vijf kilometer afstand lukt dat, aldus De Groot. Een foto- gevoelige cel in de laserstraal reageert op de trillingen van het stemritme op de ruit en de laserstraal weerkaatst dat. Ofschoon de prijs van dit appa raat niet misselijk is (vijftig duizend gulden) is er volgens De Groot een niet te onder schatten markt voor. Hetzelf de geldt voor bovengenoem de fotograferende koffertjes, maar niet te spreken van be- drijfsspionage. Concurreren de bedrijven die bij elkaar in filtreren zijn allang geen uit zondering meer. Overbodig is het spul niet, meent De Groot. Veeleer nut tig. De boze tijd waarin wij le ven, bewijst het volgens hem. „Met een anti-gijzelingszen der op zak, was Car ansa niet gekidnapt. Hij had maar op een knopje hoeven drukken en de politie had hem in een mum van tijd opgespoord." Anderzijds verheelt de Arn hemmer niet dat deze appara ten evenzogoed minder ho norabele doelen kunnen die nen. Iemands privacy lijkt er ten dode mee opgeschreven. „Dat hou je toch", aldus De Groot, „dat heb je met alles. antwoord vindt om met het verkopen van afluisterappa ratuur zijn brood te verdie nen. Dick, 35 jaar oud en het prototype van de new selfma de businessman, bestiert sinds drie jaar het eenmans bedrijfje Personal Security Systems, gevestigd in de woonkamer van zijn apparte ment in hartje Amsterdam. „Ik vergelijk het altijd met een honkbalknuppel", zegt hij. „Dat ding is bedoeld om sport mee te bedrijven, maar er zijn mensen die er een an der de hersens mee inslaan." Volgens de Haarlemse ex-disc- jockey wordt de kostbare af luisterapparatuur vrij zelden uit nieuwsgierigheid aange schaft. „Daar is het te duur voor. Het is veeleer uit angst om zakelijk of privé in de ma ling te worden genomen", al len aanboren. De suggestieve afluistermarkt bestond na melijk al lang, alleen Ln een andere hoek: de hobbyhoek." Drugs Asbakken met ingebouwde mi crofoons en in diplomaten- koffers aangebrachte video uitrustingen heeft Offringa in meer dan één uitvoering. Net als zovele andere apparaten. Het stiekem fotograferende polshorloge bijvoorbeeld. „Geknipt voor journalisten", meent Offringa. „En vol strekt legaal, want nergens in de wet staat dat je niet mag fotograferen." Offringa, tevens eigenaar van een winkel in draadloze tele foons en directeur van de hoofdstedelijke Telefonische Boodschappendienst, hecht Een negatieve benadering past evenmin bij Ronald de Groot van het Arnhemse Spytech. „Neem deze peilzenderinstal latie. Aan het zendertje zit een magneetje. Als je dat on der een auto bevestigt, kun je 'm op kilometers afstand vol gen. Voor de narcoticabriga de in Amsterdam betekent dit een uitkomst. In plaats van kleine drugkoeriers te ar resteren achtervolgt de poli tie die nu, in de hoop dat zy haar naar de grote bazen leidt, die gewoonlijk achter de schermen blijven en moei lijk zijn te pakken." Miljoenen De Groot wil maar zeggen dat alles z'n nut heeft. Ook de elektronische sluizen in grote confectiezaken, die alarm slaan wanneer iemand een kledingstuk steelt Dat alarm Koffertjes met ingebouwde cassetterecorders, lichtge voelige microfoons en bijbe horende zendertjes zyn dan ook inherent aan ons tyds- beeld. Met een dergelyke mi cro-elektronische uitrusting kan men op veilige afstand rechtstreeks een gesprek vol gen dat elders wordt gevoerd. Zakenlieden tonen daar steeds meer interesse in. Soms staan er zulke belangen op het spel dat men het koffertje achter laat, omdat ophalen gewoon te riskant is. Maar volgens Dick Offringa zit de gerrud- delde zakenman daar niet mee: het apparaat heeft dan doorgaans zyn geld al dubbel en dwars opgebracht. „By vergaderingen die worden af geluisterd", zo weet hij, „gaat het namelijk niet om derde rangs zaken maar vliegen de miljoenen over tafel." Big business dus. Dick Offringa bij de in diplomatenkoffers met dubbele bodem verpakte afluisterapparatuur. "Wat de klant ermee doet, is niet mijn zorg." Foto: Luuk Gos«wehr

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17