Sonja Barend: 'Maandag is een loodzware dag..' CRM vraagt AVRO opheldering over "musicalreclame" RADIO TELEVISIE "Je eet toch wel elke aag warm, hè jongen? Laat eens wat van je VRIJDAG 12 FEBRUARI 1982 UTRECHT (GPD) - „Sonja op maandag" heet het pro gramma dat Sonja Barend dit seizoen elke week voor de VARA op de buis brengt. Een programma met een hoge kijkdicht heid, maar ook een pro gamma dat vragen op roept bij kijkers en critici. Sonja Barend zou geen goede dis cussie-partner zijn voor een der gelijk veelomvattend program ma. Zij zou haar onderwerpen niet beheersenze zou zwaar leunen op haar regisseuze Ellen Blazer, ze hakkelt te veel, ze is te agressief naar haar gasten toe, ze benadert veel zaken te ge kleurden ze is zeker geen Mies Bouwman. Opmerkingen die al leen door Sonja Barend zelf weerlegd kunnen worden. Ben je journaliste van huis-uit of kwam je „per ongeluk" bij de televisie terecht? Sonja: „Nee, in die zin, als je be doelt: heb ik de School voor de Journalistiek gedaan of iets der gelijks, dan is dat dus niet zo. Mijn schoolopleiding is in eerste instantie mulo. Daarna, op 15-ja-i rige leeftijd een baantje bij de Twentsche Bank, als telmachine- bediende. Ik kwam uit het soort gezin waar de jongens door mochten leren en de meisjes zo snel mogelijk aan het werk gin gen. Door dat eerste baantje ben ik tot de conclusie gekomen dat ik verder moest zoeken. In elk geval moest proberen om het soort werk te vinden waar meer plezier aan te beleven zou zijn en om dat te realiseren besloot ik om op eigen houtje door te leren. Ik begon 's avonds naar school te gaan en in enkele jaren tijd heb ik op die manier een hbs-b-diplo- ma gehaald". „Intussen kreeg ik een baan bij een beroepskeuzebureau en om daar goed mee te draaien ben ik in mijn vrije tijd een cursus gaan volgen voor beroepsadviseuze. De colleges waren toen nog op zaterdag in Utrecht, tegenwoor dig is er een speciale academie voor. Aan het eind van die cursus begon ik vervolgens plannen te maken voor een universitaire studie psychologie, maar de baas van het bureau zei me: „Kind, hou toch eens op met al dat werken, ga nou eindelijk 'es iets leuks doen", zodat ik die psycho- logie-studie ten slotte heb laten afweten". „Op dat bureau kwamen indertijd nogal wat mensen die bij de tele visie werkten en ik kreeg op een dag het aanbod om tv-omroep- ster te worden bij de AVRO. Vanaf dat moment raakte ik to taal verknocht aan de televisie". „Na mijn omroepster-periode had ik vooral voor ogen om praatpro gramma's te maken, dat sprak me toen al het meeste aan. Het was de VARA die me een aanbod deed om jongeren-programma's te maken en vanaf 1970 zit ik free-lance nog steeds bij deze omroep". - Het harde werken is dus altijd een onderdeel van je leven ge weest. Nu, met elke week een praatprogramma, waarin twin tig gasten worden geïnter viewd, schijn je helemaal kei hard moeten doorwerken. Wordt zoiets niet gauw te veel? Sopja: „Ik ben van nature ver schrikkelijk serieus en ik ben ge wend te werken met een maxi male inzet. Natuurlijk is het ma ken van een programma met een dergelijk hoge frequentie een gi gantische klus. We zijn eigenlijk maar met z'n vieren, wat het ma ken betreft, dus dat is weinig". „Voor mij is het belangrijk dat ik heel veel lees en, uiteraard, de onderwerpen grondig door spreek met het team. Wat we vroeger wel deden, tevoren de gasten van het programma be zoeken, kan nu niet meer. We te lefoneren met ze. Dat betekent dat ik de mensen die in „Sonja op maandag" zitten nog nooit heb gezien. Ik wil dat ook niet. Voor mij is het belangrijk dat ie mand zijn verhaal „vers" vertelt omdat je dan voorkomt dat men sen tegen je zeggen: zoals ik u gisteren al vertelde...blablabla. Ik weet wel alles van ze, en ook mijn vragen zijn tenslotte doel gericht gemaakt omdat inhoude lijk het gesprek met de gasten al is gevoerd door de anderen van ons team". - Betekent de presentatie van een praatprogramma eveneens, dat je je bezighoudt met de onder werpen in het programma? Zoek je ze zelf uit? Sonja, gedecideerd: „Jazeker, ik kies evengoed geschikte items uit, op die manier ben ik het dus ook altijd eens met datgene dat in het programma komt. Veel mensen geloven nogal eens dat ik iets moet doen dat me is opge dragen. Zo werkt het dus niet". - Er wordt gesuggereerd dat je niet altijd goed bent geïnfor meerd, dat Ellen Blazer gere geld bordjes met vragen om hoog moet houden buiten beeld. Sonja: „Onzin. Zoals ik al zei: ik weet alles van de mensen die ik ondervraag. Anderzijds moet ik Radio - tv Sonja Barend naturlijk wel letten op de regis seuze, al is het alleen maar om de beschikbare tijd in de gaten te houden. Bovendien is het heel gebruikelijk bij televisie dat er altijd een partner is van de pre sentatrice. In mijn geval is dat Ellen. We werken al vijf jaar sa men en dat gebeurt heel erg nauwkeurig. Zij beoordeelt tij dens het programma, vanaf het tafeltje naast het mijne, hoe het eruit moet zien. Dat betekent dat ze tijdens een gesprek wel eens door middel van een ken-woord aangeeft: nu moet je die kant op vragen. Dan krijg je het verhaal dat je hebben wilt! Hetzelfde ge beurt al jaren bij andere makers van praatprogramma's. Het meest bekende voorbeeld daar van is de samenwerking van Koos Postema en regisseuse Bep Vochteloo. Zij kroop tijdens de opnamen over de vloer om Koos papiertjes aan te reiken met vin gerwijzingen". - Tijdens de live-uitzending zit je in een zaaltje met ongeveer hon derd man publiek om je heen. Mensen lachen, reageren posi tief of negatief en veroorzaken tumult. Leidt dat niet heel erg af van het vraaggesprek dat je wilt houden? Sonja: „Ik heb door de jaren heen een grote mate van ervaring op gebouwd en die gebruik ik na tuurlijk. Wel is het altijd span nend om live te werken, maar an derzijds: het moet op d a t mo ment gebeuren, want er is geen ander moment. En vergeet niet dat ervaring opdoen in mijn vak vooral is: flink op je bek vallen, onderuit gaan en weer omhoog krabbelen. Ik heb enorm veel ge leerd, sinds ik dit werk doe". Geen privé Hoe belastend is het om elke week met een programma als dat van jullie op de buis te ko men? Sonja: „Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat werken. Geen pri- vé-leven meer hebben. Nooit eens een paar uurtjes kunnen verknoeien, 's avonds thuis geen boek kunnen lezen voor je ont spanning, maar meteen weer het gebikte rijtje kranten doornemen om te zien of er iets bij zit. De enige vrije ochtend die ik heb is de dinsdagochtend. Maar echt vrij-zijn is dat niet, want er zijn altijd wel dingetjes te doen, al is het alleen maar omdat je naar een schoenmaker moet". „De maandag is bovendien een loodzware dag. 's Ochtends vroeg beginnen we met de voor bereidingen en 's nachts om drie uur ben ik klaar met werken. Na elke uitzending behoor ik mijn gasten uit het programma een drankje aan te bieden in het café van de Brakke Grond. Voordat iedereen weg is, is het diep in de nacht. Dinsdagmiddag om twee uur ben ik dan weer aanwezig op de redactie". DEN HAAG (GPD) - Mi nister Van der Louw van CRM heeft de AVRO schriftelijk om ophelde ring gevraagd over de uit voerige wijze waarop deze omroep vorige maand re clame heeft gemaakt voor de musical ..Amerika, Amerika" van Jos Brink. De AVRO heeft nog niet gereageerd op de brief. Di recteur Siebe van der Zee bevindt zich in het buiten land. Naar het oordeel van CRM zén de toelaatbare normen ten aanzien van (sluik)reclame overschre den, omdat Brink tot twee maal toe op uitgebreide schaal de gele genheid heeft gekregen het pu bliek op te roepen naar zijn musi cal te komen kijken. De eerste keer gebeurde dat in het pro gramma „Holland-Belgié". De tweede keer besteedde de AVRO in een 22 minuten duren de documentaire „Met een broodje de bus in" op dinsdag avond 12 januari aandacht aan .Amerika, Amerika". In tekst en beeld werd er herhaaldelijk op gewezen dat „Amerika, Ameri ka" in het Amsterdamse theater Carré te zien was. De AVRO dreigt voor de overtre ding van de reclame-richtlijnen een berisping op te lopen. De minister heeft nog geen beslis sing genomen over de hoeveel heid reclame, die de TROS ge maakt heeft voor de film „Joep Meloen" van André van Duin. Ook deze omroeporganisatie is door de bewindsman om een ver klaring gevraagd. De TROS heeft daarop inmiddels schriftelijk ge reageerd Eleanor Powell (69) overleden BEVERLY HILLS (AP) - Eleanor Powell, die de beste tapdanseres ter wereld werd genoemd, is gis teren op 69-jange leeftijd in haar huis in Beverly Hills overleden aan kanker. In de jaren dertig was Powell de ster van Broadway. Zij trad op in musicals als "Rosalie", "Hono- loeloe", "Lady be good" en "Born to dance". Russische krant: Abba is vulgair MOSKOU (Reuter) - Een Russi sche krant heeft gisteren kritiek geuit op de Zweedse popgroep Abba, van wie een gefilmd optre den op het ogenblik in de Sow- jet-Unie draait. Het blad van de jongerenafdeling in de communistische partij, noemt de show „een mengelinig van slechte smaak en vulgari teit". De Russen staan overigens in lan ge rijen voor bioscopen wanneer de groep wordt getoond. ADVERTENTIE ptt telecommunicatie Buten je eigen regio bel je s avonds na zessen en r r VRIJDAG 12 FEBRUARI Hilversum 1 KRO: 18.06 Echo. 18.20 (S) Punt uit. 19.55 (S) Overweging. 20.03 (S) Country Time. 21.02 (S) Nine O'Clock Jazz. 22.02 (S) Goal. NOS; 23.02-24.00 (S) Met het oog op mor gen. VOO: 0.02 (S) Countdown Café. 2.02 (S) Leo van der Goot. 3.30 (S) Erik de Zwart. 5.02 (S) Jukebox - Bart van Leeuwen. 6.00 (S) Ook goeiemorgen - Bart van Leeuwen. Hilversum 2 VOO; 18.00 Nws en vervolg Info Ma- gaz. P.P.: 18.20 Uitz van de CPN. Overheidsvoorl.: 18.30 De Neder landse Antillen. VOO: 20.00 Mono. NOS: 21.00 Suara Maluku O.S.: 21.40 Open Schooltijd. NOS; 22.30 Nws. 22.40 NOS-Cultuur. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum 3 NOS; 18.04 De Avondspits. 19.02 De Rock en Roll methode VPRO 20.02 Ook zo. 20.30 Radio Nome. 22.02 De Radiola Improvisatie Salon. 22.30- 24.00 Mia's andere wereld. Hilversum 4 NOS: 20.00 Europees concertpo dium. ZATERDAG 13 FEBRUARI Hilversum 1 VARA: 7.02 Hallo, hier Hilversum. (8.06 Dingen van de dag). 10.30 Z.I. 12.03 Tussen start en finish. 13.06 In de Rooie Haan. 15.03 Muziek uit Studio I. 16.02 De Speeldoos. 17.55 Med., SOS-ber. en politieber. Hilversum 2 TROS: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Rollebolleradio. 7.30 nws. 7.35 Aktua. 8 00 Nws. 8.11 Sport na sport. 8.30 Nws. 8.33 Toeraktua. NOS: 9.05 Gym. v d vrouw. 9 15 Voor blinden en slechtzienden. 9.24 Waterstanden. 9.30 Nws. TROS: 9.33 Bosboom en Dekoov (10.30 Nws). 11.30 Nws. 11.35 Docum O S 1156 Open Schooltijd TROS 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12-35 Aktua 13 00 Nws 12 11 Ak- tua-extra 13.30 Nws. 13.33 Aktua- extra. 14.00 Coulissen. (14.30 Nws.). 15.00 Jan, Jans en de kinderen. 15.05 Han en alleman (15.30 en 16.30 Nws.). 17.00 Aktua-extra. 17.30 Nws. 17.36 Aktua Hilversum 3 NCRV: 7 02 Popfnsser. 9.03 Gospel rock. 10.03 Popslation. 11.03 Pop on stop. 12.03 Los vast. 14.03 Op stap. 15.03 Disco-express. 16.03 NCRV- zaterdag-sport. Hilversum 4 AVRO: 7.00 Nws. 7 02 Piano-an. 8 00 Nws. 8.05 Op een klein stationnetje, 's morgens in de vroegte. 9.00 Passe- Partout. 10.00 Concerto attinale. 11.45 Liever de lucht m. 13.00 Nws. 13.05 Pianotrio's en kwartetten en strijktrio's en -kwartetten. 15.00 Volksmuziek uit Argentinië. 15.15 Opera met vaderlandsliefde. 16.00-17.00 Klassiek met Caroline. NEDERLAND 1 18.20- 18.25 Nieuws voor gehoorge stoorden TELEAC 18.28 Open school. Follow me. Cursus Engels. 18.43 Vermageren. NOS 18.58 Journaal NCRV 19.00 Slakkie en Puntmuts. Een Tsje chische getekende kleuterserie. 19.05 Mini-voetbalshow. Eerste helft van de minivoetbalwedstrijd tussen Rotterdam-Ahoy'-België. Commen taar: Dick Passhier. 19.25 Stedenspel. Een speelse competi tie in denken en doen tussen 12 Neder landse gemeenten. In de Groenoord- hal te Leiden komen vanavond in een rechtstreekse uitzending de sportieve zeskampers in actie uit de gemeenten Nieuwleusen en Roden. 21.00 Mini-voetbalshow. Tweede helft van de wedstrijd in poule B van de mi nivoetbalcompetitie 1981-'82 vanuit de Groenoordhal te Leiden. Commen taar: Dick Passchier. NOS 21.37 Journaal 21.55 Waar moet dat heen. Eerste afleve ring van een serie verhalen over het afbrokkeld gezag in ons land. In vier afleveringen zal Hans Sleeuwenhoek het afbrokkelen van het gezag van en bij de politie behandelen. Vanavond aandacht voor de zogenaamde kleine criminaliteit. Burgers en politiemen sen vertellen hun ervaringen met dief stallen, berovingen en andere kleine misdrijven. 22.45 Tot besluit. Overdenkingen door ds. Schoch. IKON 22.55 „Verweer en Verweer". Televisie bewerking van een oorspronkelijke theaterproduktie van Ada Bouman en Glenn Durfort: De Surinaamse broers Verweer komen in Nederland en wor den voor de keus gesteld zich aan te passen aan de samenleving of zich er tegen verweren. 23.55 Journaal 00.00 - 00.05 Nieuws voor gehoorge stoorden ZATERDAG TELEAC 10.00 Management 10.50 Micro-elektronica in bedrijf NEDERLAND 2 18.25 Paspoort. Informatie voor Span jaarden. 18.35 Sesamstraat 18.50 Jeugdjournaal TROS 18.59 Familiekwartet. Kwis tussen twee families van ieder vier personen, waar in moeder als aanvoerder fungeert en waarin het erom gaat welke familie de meeste kwartetten maakt. Presentatie: Monique van Erp. 19.25 Banana Split. Een klein half uur lachwekkende situaties vanuit New Vanavond de zesde en laatste aflevering van "Breakaway" die de oplossing zal brengen voor Sam Harvey. Op de foto van links naar rechts: William Marlowe als Giles Stafford, Judy Geeson als Becky Royce, en Martin Jarvisals Sam Harvey. York, opgenomen met de verborgen camera. NOS 20.00 Journaal TROS 20.27 De Mounties Show. Showpro gramma met als speciale gast Herman Stok die verschillende bekende pop- acts uit het verleden aankondigt. Piet Bambergen en René van Vooren inter preteren deze „gouwe ouwen" op ge heel eigen wijze. Verdere medewer kenden: Joke Bruys, de groep Babe en de Barrie Stevens Dancers. 21.10 Sam Harvey. Laatste aflevering uit de Britse tv-serie met Martin Jarris, Ed Bishop, Lynn Daley: Was het hor loge wel een geschenk? En zo ja, van wie? Sam Harvey bedenkt een list en een nerveuze Scott Douglas moet op de afperser wachten. Als deze einde lijk verschijnt leidt een koffer naar het spoor van de moordenaar van Rila Black... 22.10 Aktua TV. Actualiteitenrubriek met onder meer een gesprek met de minister-president. 22.55 Soap. Amerikaanse tv-serie met Katherine Helmond, Robert Mandan, Jimmy Baio e.a.. Burt ontvangt een alarmerend telefoontje van Mary; Jo die wordt totaal veranderd thuisge bracht; Danny en zijn „stiefmoeder" Annie brengen de nacht samen door en Chester heeft plannen om El Puer- co te vermoorden... NOS 23.25 Journaal 23.30 -23.35 Nieuws voor gehoorge stoorden 18.00 Tita Tovenaar. Nederlandse kin derserie met Ton Lensink en Maroesja Lacunes. 19.00 Dag aan dag. Overzicht van de cul turele activiteiten in Vlaanderen. 19.30 Lieve plantjes 19.37 Morgen 19.45 Journaal 20.10 Weerman 20.15 Ontsnappingsroute. „Dondersla gen uit heldere hemel". Zeventiende aflevering uit Britse tv-serie over de redding van geallieerde vliegtuigbe manningen in bezet Europa tijdens de Tweede Wereldoorlog: De Duitsers treffen maatregelen om Brussel te ont ruimen. Kessler laat explosieven plaatsen (echte en onschadelijke) om de geallieerde intocht te vertragen. De Belgische patriot Lamotte dreigt de mensen van de Candido als collabora teurs te zullen aangeven. Bradley ziet dat springstoffen geplaatst worden. Hij stelt zich met de mensen van het verzet in verbinding om samen een krijgstactiek uit te stippelen. Daar ont moet hij Lamotte. In de gevangenis maakt Albert zich erg ongerust over het lot van zijn medewerkers... 21.05 TV-Touché. Een satirisch „nieuws'-magazine, gepresenteerd door Alice Van Dael, Martin De Jong- he en Herman Van Molle. 21.30 Jazz Music (4). Het Frank Foster Quartet met Frank Foster (sax), Danny Mixon (piano), Wilbur Little (bas) en Billy Hart (drums). DUITSLAND 1 WDR 18.00 WWF-Club. Amusementsprogram ma live vanuit de studio. Presentatie: Marijke Amado, Jurgen en Frank. 18.30 Chicken sieht alles. TV-sene. 18.40 WWF-Club. Vervolg van het pro gramma van 18.00 uur 19.15 Hier und Heute. Actualiteiten. 20.00 Journaal 20.15 Vor Sonnenuntergang. Duitse speelfilm uit 1956 onder regie van Gottfried Reinhardt met Hans Albers, Martin Held, Claus Biederstaedt e.a.: De groot industrieel Mathias Clausen is na de dood van zijn vrouw teneerge- slagen. Het leven heeft voor hem geen enkele betekenis meer en hij besluit zijn volwassen kinderen in de steek te laten en naar Frankrijk te vertrekken. In zijn hotel huurt hij een typiste die zijn laatste woorden op papier moet zetten. Verward door deze brieven probeert zij hem van gedachten te ver anderen. Zij wordt zijn secretaresse en de familie ziet hem als een indnngster. Ze vertrekken samen en als de kinde ren hun vader voor gek laten verkla ren eindigt de film dramatisch... 22.00 Plusminus. Economisch magazi ne. 22.30 Thema's van de dag. Berichten uit Bonn. 23.00 Tatort. „Geen kinderspel". Duitse misdaadserie met Werner Schuma cher en Frank Strecker Het meisje Stefanie kan haar overleden moeder niet vergeten en ziet haar stiefmoeder als indringster. Ze spijbelt van school, zwerff door de stad en op een dag komt ze niet meer thuis. De pobtie ver moedt dat ze van huis is weggelopen. Wanneer zij dood wordt aangetroffen komt de poLitie in actie... 00.25 Journaal ZATERDAG 10.00 Journaal en Thema's van de dag 10.23 Das Geheimnis der Witwenvogel. Documentaire over het parasiteren van de weduwevogel in Afrika. 11.10 Buitenlandjournaal 11.55 ARD-Sport-Extra. Skiën om de wereldbeker. Afdaling heren vanuit G armi sc h-Partenki r c he n 12.55 Skién om de wereldbeker. Afda ling dames vanuit Arosa DUITSLAND 2 18.20 Meisterszenen der Klamolte. „Meisjes voor alles". Klucht uit de ou de doos met Billy Bevan. 18.35 Western von gestern. Arizona Kid (2). TV-sene met Roy Rogers. 18.57 ZDF - Ihr Programm 19.00 Journaal 19.30 Buitenlandjournaal 20.15 Der Alte .„De duivelskeuken". Misdaadserie met Siegfried Lowitz en Michael Ande: Een pokerbende is 's nachts in een kroeg erg actief. Twee gangsters weten dat en plegen een overval. Zij vertrekken met aardig wat geld. De gokkers keren zich tegen de waard die zij als tipgever beschouwen. Deze sterff aan een hartaanval en zijn gaste vluchten. Nu wordt commissaris Koster ingeschaleld. 21.15 Das Gcheimnis der Witwenvogel. Documentaire over verschijnselen van „broed-parasitisme" bij een Afrikaan se vogelsoort. 22.00 Journaal 22.20 Aspecten. Cultureel-magazine. 22.50 Sport op vrijdag. Sportrubriek met onder andere de Duitse indoor- atletiekkampioenschappen in Dort mund. 23.20 Einer von uns beiden. Duitse speelfilm uit 1973 onder regie van Wolfgang Petersen met Jurgen Proch- now, Kristina Nel e.a Prof Kolcyk, werkzaam aan de Berlijnse universi teit, wordt gechanteerd wegens een dubieus proefschrift. De student Zie- genhals heeft toevallig iets vernomen uit vroeger tijden van de professor Voor zijn zwijgen vraagt hij veel geld. De professor komt echter met een kei hard voorstel... 01.00 Journaal ZATERDAG 12.00 Programma-weekoverzicht 12.30 Nacbbarn In Europa. Programma voor buitenlandse werknemers. DUITSLAND 3 18.00 Poppenspel. ..Sneeuwwitje". Voor de kinderen 18.30 Telecollege II. Geschiedenis. 19.00 Eff-EfT. Vnjetudsmagazine 19.45 Journal 3. Regionaal nieuws. 20.00 Journaal 20.15 Landesspiegel. Actualiteiten 21.00 Alphabet. .Schrijvers, drukkers, graveurs" Vroeger werden alle boe ken met de hand geschreven. Deze af levering geeff een indruk van de tijd die nodig was om een bock uit te ge ven. 21.30 God en de wereld. Yasukumi. 22.00 Das Licht der Gerechten. TV-film: Petersburg 1825. Nicolaj heeft een ver houding met een danseres. Wassja, dc zoon van een vriend van Nicolaj. komt met een bnef waann hg alles uit dc doeken doet. Hg haat de verhouding van zgn moeder met NicoUg en Wassja en daagt hem uit voor een duel 22.55 Cultuur en Wetenschap. Ontmoe ting met Theodor Fotane. Film. 23.25 Journaal

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 5