OnbegonnenWerh actief in I vrije tijd Hoe de WD- top wankelde Tesselaar met een rode dame voor het evenwicht Buurtprotesten Leiden tot afketsen bouwplan kantoor SGP, GPV en RPF op één lijst Bestuur dreigt met aftreden Rechtervleugel wint terrein PAGINA 4 Leiden VRIJDAG 12 FEBRUARI 1982 De verloedering en de hoop schattig bijeen. De gemeenteraadsverkiezingen werpen hun schaduw vooruit, zoals dat zo mooi heet, en de politieke partijen in Leiden zijn dan ook druk in de weer met de ontwerp-kandidaten- lijsten. Prachtige lectuur scheidde in dit verband de Partijgenoot af, het cluborgaan van de PvdA-Leiden. Je kunt daarin alles lezen over het profiel van een raadslid, toetsing aan het profiel, werkwijze met de kandidaten enz. Een soort politieke doptng-con- trole lijkt het wel De PvdA verwacht tenminste twaalf zetels te halen (nu 14), want het partijbestuur be schouwt de eerste twaalf plaatsen "als zeker verkies baar". Nogal optimistisch, als je de dreunende klappen ziet die de partij in de opinie peilin gen krijgt uitgedeeld. Goed, over naar de hitlijst. Dick Tesselaar, de wethouder voor volkshuisvesting en sportzaken, staat nr. 1, ten minste als de ledenvergade ring dat straks bekrachtigt. Het moet een grote voldoe ning voor hem zijn. Vier jaar terug bestond de partij het om hem bijna onverkiesbaar te zetten. Hij deed toen sport en onderwijs, had vooral op sportgebied veel tot stand ge bracht, maar ja, we weten het: sporters houden zich niet op met politiek en door hun afwezigheid dreigde de man van wie ze het nu juist moes ten hebben, buiten de boot te vallen. Hij kon op het nipper tje worden gered. Tesselaar op één lijkt me te recht. Andere potentiële vlag- gedragers als Waal, Van Dam, Peters zullen het rode hart ook wel op de juiste plaats hebben, maar ik blijf dat toch academie-socialisten vinden. Tesselaar heeft een nog wat volkse inslag. Zijn taalge bruik wijst daar ook op. Een rapport is bij hem niet "kwes- LEIDEN Een rustig avondje was het niet. De leden van de WD vergaderden over de kandidatenlijst en zodra dat onderwerp ter tafel komt is het in elke partij geheid hei sa. De meeste partijen verga deren in beslotenheid, zodra het maar enigszins over per sonen gaat Zo ook de WD. En dat was misschien maar beter zo. Want als we de ingewijden mogen geloven, wankelde de hele partij-top vervaarlijk. Het bestuur zou met aftreden hebben gedreigd, de fractie voorzitter zou de zaal zijn uit gestuurd en raadslid De Vries zou bijna als kandidaat 'gewipt' zijn. Met name de positie van De Vries heeft onder hoogspan ning gestaan. "Zijn kandida tuur is inderdaad een hele tgd aan discussie onderhevig geweest", verklaarde voorzit ter Van Ballekom desge vraagd. De Vries wordt door een groot deel van de WD- aanhang gezien als een te 'links' raadslid, met een te uitgesproken voorkeur voor de huidige samenwerking met de PvdA. De oud-(landelijk)voorzitter van de JOVD en voormaüg fractie-assistent Gijs de Vries was zelf niet bij de vergade ring aanwezig "Ik heb nutti ger dingen kunnen doen", zo beperkte hy zijn commen taar. Toen de eerste zes plaatsen vast stonden en De Vries ook niet nummer zeven dreigde te krijgen, greep het bestuur in. "Een van onze doelstellingen was het bereiken van verjon ging en vernieuwing in de tieus", maar gewoon "flut". Zo weten ze ook in arbeiders wijken wat hij bedoelt. Je moet hem wel goed in de ga ten houden, want hij heeft soms de neiging zich geen fluit van wie dan ook aan te trekken. Dat is een lelijk trek je waarvoor hij tijdig en krachtig in de baard moet worden gegrepen. Rode dame Tweede, pijlsnel stijgend, is Henriette van Dongen. Dat zat er in. Van Tesselaar is be kend dat hij de Rooie Vrou wen nu niet direct aan zijn boezem koestert, dus krijgt hij ter wille van het evenwicht een rode dame pal naast zich. Henriette mijn type is het niet. Die tóón, waarin voort durend 2000 jaar onderdruk king van de vrouw knettert, dat weggegumde gevoel voor humor en dat gebrei van haar in de raadszaal. Nee, in de bus zou ik niet naast haar gaan zitten. Gelukkig maar dat dat niet de criteria zijn die bij de selectie een rol spelen. De Partijge noot meldt zakelijk dat Hen riette "een hardwerkende en vindingrijke volksvertegen woordigster" is, geschikt voor het wethouderschap. Waar van acte. Een vrouw met een nog briljan tere toekomst is Marietje van der Molen, het voormalige po litieke wonderkind uit Lei derdorp Ze staat zes, maar zwaar met stip. fractie. Die dreigde te wor den aangetast. Uiteindelijk is dat toch overeind gebleven, zoals ook uit de definitieve lijst blijkt", aldus Van Balle kom. Naar verluidt moest het be stuur daarvoor eerst met af treden dreigen. Ook dat zou nog niet voldoende zijn ge weest om de leden te overtui gen. Het zou ten slotte oud- raadslid kolonel buiten dienst Theo Wessels zijn ge weest, die met een emotione le tirade van twintig minuten de vergadering plat kreeg. "De wat oudere dames in de af deling lieten zich vermur wen. Tegen Wessels kan nie mand op", aldus een WD- lid. Wessels is inderdaad een markante liberaal, die door zyn party met ontzag wordt behandeld. Als Wessels spreekt, is het stil in de zaal, zoals het bij een oude kolonel betaamt. Middenstanders Betrouwbare bronnen vermel den dat de vergadering dit keer anders was samenge steld dan te doen gebruike lijk. Veel andere gezichten en niet alleen omdat de raads fractie afwezig was. Er zou Vermaakt heb ik me verder bij de mooie, gewatteerde be schrijvingen die de Partijge noot van andere kandidaten geeft. Van René Eikerbout (9) wordt gezegd dat hij zich "soms erg onafhankelijk" op stelt. Je kunt in een links blad nu eenmaal niet schrijven dat iemand af en toe tamelijk rechts is. Bij Geert Dallinga (10), vice-fractievoorzitter, wordt de hoop uitgesproken dat hij wat meer tijd voor het raadslidmaatschap beschik baar zal hebben. Een keurige manier om aan te geven dat iemand niet genoeg doet. Joop Maat, oud-redacteur van het Leidsch Dagblad, staat twaalfde. Het is daardoor niet geheel zeker of hij terug keert in de raad. Zijn inbreng is wat "achtergebleven bij de verwachtingen". Ja, Joop, dat komt er nou van. Met politiek bedrijvende journalisten loopt het zelden goed af. En nu maar afwachten wat de ledenvergadering heel laat van de volgorde. Vier jaar te rug had die bijeenkomst bij de PvdA veel weg van een kruising lussen een circus en een veemarkt. Het kan nu alleen maar mee vallen. WD toch Dinsdagmiddag sprak ik Kuij- ers, fractievoorzitter van de WD, even. Een dag later zou de ledenvergadering van zijn club de rangorde voor de ge- Wessels: emotionele tirade met name een aantal midden standers zijn verschenen, die hun buik vol hebben van het WD-PvdA college. Dan waren er ook nog enkele JOVD-ers, die de liberaal-ro de samenwerking in Leiden altijd met vuur hebben be streden. De Vries moet door de JOVD dan ook wel zo on geveer als een verrader be schouwd worden. Dank zij het optreden van Wes sels bleef het raadslidmaat schap voor De Vries toch be houden. Maar zijn duikeling van de vierde naar de zeven de plaats geeft duidelijk de Leidse kroniek door Ruud Paauw meenteraadsverkiezingen be palen. Hij zag er nogal tegen op. "Ik mag alleen wat zeg gen als mij wat wordt ge vraagd. Zelfs al loopt het to taal uit de hand dan mag ik mij er niet mee bemoeien", sprak hij zorgelijk. Na die woorden heb ik even geglimlacht. Het idee dat de zaken bij de WD uit de hand lopen! Die net-gekapte, keu- ng-gemanierde mensen wé ten toch immers hun plaats, die bakkeleien daar niet over. Als je daar iemand in de rede valt, is dat al een heel ernstig vergrijp. De laatste die dat deed was jaren terug kolonel Wessels. Die vloekte zelfs wel eens, maar dat toch uitslui tend in de wandelgangen. Maar je kunt je lelijk vergissen in deze tijden. Elders op deze pagina is te lezen hoe het op deze besloten bijeenkomst is toegegaan. Horen en zien ver gaat je. Een Poolse landdag. Kuijers weggezonden, Lange- rak, die door het bestuur op een onverkiesbare plaats (15) was gezet, ging terug naar vijf. De Vries, die ik een twee de plaats had toebedacht (een scherp verstandje), door het bestuur als vierde was voor gedragen, dreigde in een on verkiesbare hoek terecht te komen. Het bestuur wilde zelfs opstappen. Adembenemend. Revolutie in het rusthuis? Bloed aan de voorzittershamer? Neen. De kolonel buiten dienst Wessels trad weer even in dienst en herstelde de orde D'66 D'66-Leiden heeft voor van avond een ledenvergadering uitgeschreven. Het verkie zingsprogramma zal worden behandeld en vastgesteld. De vergadering begint om acht uur in De Bierdeghel, Nieuwe Rijn 52 in Leiden. Zang In café De Uyl van Hoogland aan de Nieuwstraat treedt zondagmiddag vanaf half vier de Leidse zanger Rob Baars op. Ouderenraad De Ouderenraad Merenwijk or ganiseert maandagmiddag een voorlichtingsmiddag voor ouderen. Dit keer zal me vrouw H.M. Karstens vertel len wat een notaris voor de op leeftijd zijnde medemens kan betekenen. De bijeenkomst be gint om twee uur in buurt huis "Op Eigen Wieken". Langerak: "Een rot smoes". stemming op de vergadering Ook de positie van fractieleider Kuijers was derhalve in het geding, want hy wordt de geestelijke vader van de sa menwerking met de socialis ten genoemd. De ledenverga dering hoorde zijn korte toe lichting nog wel aan, maar - wat wel gebruikelijk is - hij werd niet verzocht om de be raadslaging en de stemming verder bij te wonen. En Kuij ers kon gaan. De fractieleider heeft zyn plaats als lijsttrekker naar verluidt te danken aan het ge met een rede vol sabelgeklet- ter. Enige "wat oudere da mes" kozen zijn zijde, zo lees ik, en dat was beslissend. Het is me toch wat. Een gepensioneerde houwdegen en enige blauwe ladies-op- leeftijd. In tijden van nood blijkt wat de ruggegraat van die partij is. Spijtoptant? Af en toe meldt zich anoniem in de gemeenteraad een grap penmaker. Al weer een tijd geleden, bij de benoeming van een kleuterleidster (zoiets gaat schriftelijk) bleek zo waar een stem te zijn uitge bracht op de toenmalige CDA-fractievoorzitter Hel- muth Driessen. Een grap op kleuterschool-ni veau, maar vooruit. Vragen over bijstands problemen vrouwen in opvangtehuis LEIDEN - In hoeverre worden de verblijfskosten van een vrouw in het Vrouwen Opvang Centrum (VOC) door de gemeente Leiden betaald? Dat is een van de vra gen die het gemeenteraadslid Hoekema (D'66) heeft gesteld aan het Leidse college van bur gemeester en wethouders. Hoe kema werd gealarmeerd door het bericht in deze krant dat een vrouw uit Valkenburg, die nu twee maanden in het Leidse VOC verblijft, nog maar één der de van haar bijstanduitkering zal ontvangen door een besluit van de gemeente Valkenburg. De Kroon gaf de gemeente nadat de vrouw in beroep was gegaan gelijk. Er was hier sprake van een huisvestingsprobleem, zo werd geoordeeld, en daarom konden de verblijfskosten van het VOC niet meer volledig wor den betaald. Het VOC vreest nu dat het hek van de dam is. Het centrum vreest dat alle gemeen- De Vries: onder hoogspanning brek aan volwaardige tegen kandidaten. De enige die hiervoor in aamerking zou hebben willen komen was de door het bestuur als elfde ge plaatste Tinus Laken, die voor deze functie vrij alge meen als niet geschikt wordt beoordeeld. De kandidatuur van de wet houders Fase en Schoute stuitte niet op problemen. Er waren geen tegen-kandida ten. "Je kunt het niet maken om een wethouder weg te sturen", aldus een WD-lid. Op de vierde plaats werd Mi- chiel Zonnevylle gezet, die Afgelopen maandag probeerde weer iemand enige humor in zijn stemgedrag te leggen. Het ging dit keer om de be noeming van een coördine rend directeur in de sector Wonen. Als enige kandidaat op de voordracht stond de Jo- pie Slim van het Leidse stad huis: Rien Logtenberg. Bij het controleren van de brief jes bleek iemand zijn stem te hebben uitgebracht op ge meentesecretaris Lodder. Om de aardigheid daarvan in te zien, moet men een aantal jaren terug gaan, naar de heftige strijd om de functie van gemeentesecretaris. De twee grote kanshebbers daar voor waren Lodder én Log tenberg. Tot twee keer toe staakten de stemmen in de raad. Bij de derde keer werd Lodder met de kleinst moge- Hoekema (D'66): gemeenten moe ten afspraken maken. ten nu willekeurig kunnen gaan korten in de uitkeringen van vrouwen die in het VOC verbly- ven. Raadslid Hoekema vraagt zich af hoe het beleid van de gemeente Leiden in deze is. Ook wil hy we ten of er naast Valkenburg nog meer gemeenten zijn die na een bepaalde periode de bijstands uitkering stop zetten of vermin deren. Omdat het VOC een regio nale functie heeft zou Leiden volgens Hoekema overleg moe ten voeren met andere gemeen ten om tot een uniform beleid te komen. Ook zouden er met die gemeenten afspraken moeten worden gemaakt over de huis vesting van vrouwen na hun ver blijf in het Vrouwen Opvang Centrum. daarmee drie plaatsen steeg. Hij kenmerkte zich vooral als een fel pleitbezorger van meer parkeergelegenheid in de binnenstad. Te oud Op de vijfde plaats kwam raadslid Nico Langerak te recht. Deze 49-jarige binnen stadbewoner was door het bestuur op de onverkiesbare vijftiende plaats gezet. Te oud, heette het. "Een rots moes", beet Langerak van zich af. Hij zou zijn lage plaats te danken hebben ge had aan conflicten met oud- raadslid Van Duyn (nu pen ningmeester van de afdeling) en Kuyers. Langerak zou Van Duyn ver weten hebben dat hy Jos Fa se in de fractie heeft gehaald en Kuijers dat hy te slap was. "Dit is een manier om me te rug te pakken", zei Langerak. "Ik behoor niet tot de kansrij ken, waar de WD voor zegt op te komen", zo grapte hij ondanks zijn woede. Maar ook dat zat hem wel degelijk dwars: "Het zyn allemaal doctorandussen bovenaan de lijst en een student als De Vries buiten beschouwing gelaten zyn het allemaal Me- renwyk-bewoners". lijke meerderheid verkozen. Wie destijds is omgegaan, bleef duister, men vermoedde wethouder Waal. Door nu. bij de benoeming van Logtenberg tot coördinerend directeur van de sector Wo nen, wederom de naam Lod der ten tonele te voeren, her innerde iemand nog eens op markante wijze aan het duel tussen hen. Een verknipte spijtoptant? Volkshuis Het Leidse Volkshuis weet nu nóg niet wat het wil: renova tie van het bestaande gebouw aan de Apothekersdijk of nieuwbouw op het Ir. Dries- senplein. (De kosten zijn on geveer gelijk). Een maand lang zijn de bewo ners van het Volkshuis al in de weer over die zaak. Blaren zitten er op hun tong van de inspraak. Dinsdag moest het bestuur beslissen. Maar het is er niet van gekomen. Het be sluit is een maand uitgesteld. Is dat onredelijk? Nee. Als niemand maar denkt dat men over een maand meer weet dan nu. En de be slissing zal ook geen sikkepit gemakkelijker zal zijn. De vraag blijft precies dezelfde: blijft men in het huidige, wat ongelukkig gesitueerde pand dat echter wel wat het werk betreft van grote historische betekenis is of trekt men in een nieuw gebouw, met mo dern comfort en in een wijk die er zonder twijfel behoefte aan heeft. Natuurlijk, je kunt schijngevechten op gang brengen door van een nieuw gebouw nu te eisen dat het 1800 vierkante meter groot is, terwijl de wethouder al heeft bepaald dat het zeker niet meer dan 1250 vierkante me ter zal bevatten. Zo kun je de keuze nog een tijdje voor je uitschuiven. Maar dé principiële vraag blijft. Wat het besluit ook wordt, het zal zijn goede én pijnlijke kanten hebben. Het komt er op neer dat de knoop moet worden doorgehakt. Dat is niet direct de sterkste zijde van het welzijnsvolk, maar je kunt er in deze hachelijke fi nanciële tijden beter niet te lang mee wachten. LEIDEN - De Staatkundig Gere formeerde Party (SGP), het Ge reformeerd Politiek Verbond (GPV) en de Reformatorisch Po litieke Federatie (RPF) hebben besloten om de komende ge meenteraadsverkiezingen geza menlijk met één lijst uit te ko men. J.G. Boudewijn (SGP) is als lijst trekker aangewezen. Op de twee de plaats staat het oud-raadslid H.H. v.d. Mey (GPV) en C.W. Kis- temaker staat derde namens de Reformatorische Politieke Fede ratie. Ook de vorige verkiezingen heb ben deze drie politieke partyen samengewerkt. Ze hebben toen niet voldoende-stemmen gekre gen om een zetel in de gemeente raad te mogen bezetten. LEIDEN - Een Friese staartklok ter waarde van 8000 gulden is gisteren gestolen uit een woning aan de Jacob Catslaan in Leiden. De WD dreigde 'de enige ar beider en de enige echte Lei- denaar' uit de fractie te ver liezen. Maar de leden wisten dat te voorkomen. Vermoe delijk ook omdat men het niet netjes vond zoals het ge gaan was. Minerva-ballen Langerak heeft bovendien naar eigen zeggen veel harder ge werkt dan iemand als Elzen- ga. "Nooit heb ik een verga dering overgeslagen. Dat kan van Elzenga niet gezegd wor den. Van Duyn heeft Elzenga er ook altijd uit willen heb ben, maar nu mag hy van hem plotseling blyven", mopperde Langerak, die er volstrekt ten overvloede aan toevoegde "Ik ben iemand die met een open vizier strydt". "Nou krijg ik een schop na van Kuyers, die probeert alle maal Minerva-ballen naar binnen te halen", aldus een openhartige Langerak. Het eruit schoppen van Lange rak en de omstreden samen werking met de PvdA be paalden woensdag de sfeer op de vergadering. De lijst bleef uiteindelijk nog rede lijk intact. Alleen de positie van Elzenga is ernstig in ge vaar geuomen. De WD moet een zetel winnen om hem in de fractie te houden. In schaaktermen gesproken: De tweekamp tussen de lin ker- en de rechtervleugel in de partij is in remise geëin digd, maar rechts bereikte positioneel voordeel en heeft duidelijk winstkansen gehad. LEO MAAT LEIDEN - Oppositie van de buurt heeft ertoe geleid dat het college van B en W niet wil meewerken aan een tamelijk kleinschalige uitbreiding van het kan toorgebouw van de accountants De Tombe en Melse en Co aan de Zoeterwoudsesingel 62. Precies een jaar geleden was het college nog voor grootschalige uitbreiding in de tuin van het kantoor, mede met het oog op de werkgelegenheid van het kantoor (hon derd mensen). Het wijzigen van een bestemmingsplan uit 1933 zou door het buurtprotest teveel tijd en energie opslor pen, vindt het college nu. Dit plan staat slechts woonbebouwing toe in de tuin, geen kantoorbouw. Na de protesten van de buurt tegen de grootschalige plannen wilden de accountants een bouwvergun ning aanvragen voor kleinere nieuwbouw in de tuin. Zover is het echter nooit gekomen. De buurt zag het nieuwe plan en wees het opnieuw af. B en W beslo ten mede daarom onlangs by voorbaat geen mede werking te zullen verlenen als de accountants een bouwvergunning zouden aanvragen. Het college van B en W was overigens erg verdeeld in zijn beslissing. Burgemeester Goekoop en de PvdA- wethouders Waal, Tesselaar en Van Dam wilden geen medewerking verlenen aan een nieuwbouw- plan in de tuin terwyl de minderheid van het college (PvdA-wethouder Bordewijk en de WD-wethou- ders Fase en Schoute) wél wilde meewerken met het oog op de werkgelegenheid. Gemeenteraadsleden verweten wethouder Jos Fase gisteravond in een commissievergadering nauwe lijks argumenten hadden gekregen voor de omme zwaai van B en W. Vooral WD-raadslid Gijs de Vries trok van leer: "Dit is het meest kleinzielige besluit dat ik tot nu toe van dit college heb gezien. De meerderheid van het college beroept zien op een bestemmingsplan van een halve eeuw geleden! Een ongekend soort letterknechterij". Ook de andere raadsleden waren zeer verbaasd over de ommezwaai. "Je moet toch wel heel gegronde argumenten hebben om eerst alle medewerking toe te zeggen voor de bouw van een torenflat en vervol gens de bouw van een stulpje af te keuren", over dreef Wim Bleijie (CDA). De Vries vulde aan: "Laat ons die argumenten maar eens zwart op wit zien". Wethouder Fase zegde dit toe. Zij vertelde verder dat de gemeente het accountantskantoor heeft gewezen op de mogelijkheden zien te vestigen op het Schut tersveld of aan de Stationsweg (universiteitsgebou wen). "Maar ik bespeur weinig bereidheid bij het bedrijf om te verhuizen".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4