Recreatieplan Ylietland klaar Geen alternatieve straf voor leden dievenbende Stille tocht tegen kernwapens "Drukte" aan Leidse kant„stilte" bij Leidschendam Leidse stadsrubriek 'Bouwen maar denk ook aan parkeerprobleem' VRIJDAG 12 FEBRUARI 1982 Leiden LEIDEN Kuim tuu mensen hebben gisteravond, meegelo pen in een stille tocht tegen kernwapens. Vertrokken werd vanaf het monument '40-'45 tegenover Molen de Valk, waarna de tocht zich naar de Hooglandse Kerk be gaf voor een overdenking. De stille tocht, georganiseerd door jongeren van allerlei ge zindten, was een vervolg op een soortgelijke demonstratie in september vorig jaar. Ook toen was de tocht gericht te gen de voortschrijdende ver nieuwing en uitbreiding van de kernbewapening. Kern wapens moeten worden afge wezen, zo luidde het motto van de tocht, en er mogen ze ker geen nieuwe bijkomen. De stille tocht werd gisteravond -■ Meer dan 200 diefstallen gepleegd afgesloten met een bijeen komst in de Hooglandse Kerk. De afwijzing van kernwa pens komt namelijk niet al leen voort uit menslievende en emotionele overwegingen, stellen de gelovige jonge- m, maar vindt haar wortel i het christelijke geloof. DEN HAAG - "Hier is zo ontzet tend gestolen, dat het mij ver baast dat de verdachte zich nog 191 diefstallen herinnert, en dat is ook nog niet alles". Officier van justitie mr. A.J. Dek raakte gisteren bij dat cijfer de tel kwijt, maar zei hij, "er zijn minstens tweehonderd diefstallen in de Leidse en Alphense regio ge pleegd". De officier maakte deze opmerking aan het begin van een marathon zitting voor de Haagse recht bank. In de verdachtenbank stond op dat moment een acht tienjarige jongen uit Nieuwe We tering Hg was de belangnjkste man uit een bende van nog dne jongens uit resp. Roelofarends- veen en Rgpwetering. Na dit viertal moesten zeven man nen en vrouwen uit resp. Koude kerk aan den Rijn. Nieuwkoop. Alphen en Leiden zich voor de rechtbank verantwoorden. Zg DEN HAAG - De plannen van de provincie Zuid Holland voor het poldergebied 'De Vlietland' zijn gereed. Aan de Leidse kant van "Vlietland' (dat van Leiden tot Leid schendam loopt) komt een gebied voor zogenaamde in tensieve recreatie. De recreatie zal hoe verder men rich ting Leidschendam gaat afnemen, tot in de Voorschoten- se Meeslouwerpolder die slechts toegankelijk wordt ge maakt voor voetgangers en fietsers. •ylietland' bestaat uit vier polders. Recreatie Centrum Rijnland nv (RCR) heeft voor die polders in 1968 een ontgrondingsvergun- ning gekregen. Tot 1987 mag het RCR zand winnen. Omdat diver se plannen voor de aanleg van nieuwe snelwegen niet zijn door gegaan (onder andere de beruch te Leidse Baan) liep de vraag naar zand terug. RCR heeft daar om alleen de Spek-,de Hof- en de Rietpolder uitgegraven. Daar door zijn plassen ontstaan. Omdat de vraag naar zand terug liep, is RCR nooit begonnen aan de ontgronding van de Meeslou werpolder. In de polder stond echter op verschillende plaatsen zo'n dertig centimeter water. Omdat er tien jaar niets veran derde is de natuur daar haar gang gegaan met als uiteindelijk resultaat een natuurgebied "met een zekere faam en van belang", zoals gedeputeerde Borgman het gisteren bij de presentatie van het plan zei. Actiegroepen heb ben zich de afgelopen jaren inge zet om de Meeslouwerpolder in zijn huidige staat te bewaren. En de Provinciale Staten hebben dat standpunt overgenomen. De grote vraag is echter of RCR nog zand gaat winnen in de Mee slouwerpolder. Borgman hoopt van niet, maar zeker weten doet hij het niet. Als de vraag naar zand klein blijft dan bestaat de kans dat RCR er vanaf ziet. Vorig jaar heeft het bedrijf (een doch teronderneming van Volker-Ste- vin) de provincie een brief ge stuurd waarin RCR zei alsnog zand te willen winnen in de Mee slouwerpolder. Gebeurt dat dan onstaat daar nog een plas. De aanwezige vogels zullen dan moeten verhuizen naar de iets zuidelijker gelegen Starrevaart- en Damhouderpolder. Overigens zal de resterende grond in de Meeslouwerpolder zo "natuur lijk" mogelijk blijven. Langs de Vliet wordt het gebied zelfs voor vijf jaar afgesloten, zodat de na tuur daar zelf voor begroeiing zal zorgen. Jachthavens Bij Leiden in de Zoeterwoudse Hofpolder en een deel van de Spekpolder zal de nadruk ko men te liggen op de recreatie. Daar worden dan ook allerlei voorzieningen aangelegd. Zo moet er een jachthaven komen voor tweehonderd motorboten (die overigens niet op de plassen mogen komen), een jachthaven voor zo'n driehonderd zeilboten en zogenaamde 'droge ligplaat sen' voor nog eens vijfhonderd kleinere boten. Ook moet er in dat gebied een restaurant ko- Verder zal er in de Hofpolder veel ruimte komen voor de zoge naamde landrecreatie. Het is de bedoeling dat er speel- en ligwei- den en wandel- en fietspaden worden aangelegd. Ook voor de zogenaamde oeverrecreatie ko men er voorzieningen, zoals strandjes en vissteigers. Boven dien wordt er een windsurfoever gemaakt. Aan de Leidse kant komt in de Hofpolder bovendien een terrein voor het zogenaamde toeristich kamperen. "Trekkers" mogen maximaal drie dagen hun tenten op dat terrein opslaan. Omdat de Leidse kant gebruikt gaat worden voor die intensieve recreatie zal daar ook de toe gangsweg voor auto's komen. Die ontsluitingsweg komt van de Europaweg (provinciale weg 17) en gaat paralel aan rijksweg 4 lo pen. Het overleg is al ver gevor derd zo vertelde Gedeputeerde Borgman. In de polders zelf zullen verschil lende fiets- en wandelpaden wor den aangelegd. Er moet onder andere een fietspad komen van Leiden naar Leidschendam. Met de aanleg van dit fietspad zal nog dit jaar worden begonnen. In 1983 moet het dan klaar zijn. Fietsers en wandelaars moeten ook via een brug over de Vliet in de polders kunnen komen. De brug die de verbinding wordt tusse Voorschoten en de Leidschen- damse Kniplaan kan ook over enkele jaren worden gebouwd. Mocht de aanleg daarvan worden vertraagd dan bestaat de moge lijkheid dat er een tijdelijke pontverbinding komt. De Spekpolder en de Rietpolder, die meer in de richting van Leid schendam liggen, zullen volgens Borgman heel wat minder inten sief voor recreatie gebruikt wor den. Die polders zijn namelijk al leen per (zeil-)boot, te voet of op de fiets te bereiken. De parkeer plaatsen komen namelijk aan de Leidse kant. De Spek- en de Rietpolder zijn voornamelijk be stemd voor de recreant die rust zoekt, zoals de visser, fietser of wandelaar. De ontwikkeling van 'De Vliet land' gaat zo'n tien miljoen kos ten. Zekerheid over dit bedrag bestaat er nog niet, omdat er nog onderhandeld moet worden met de diverse uitvoerders van het werk. Naar verwachting zal het ministerie van CRM 75 procent van de kosten subsidieëren. Zeker is ondertussen wel dat het zo'n tien jaar gaat duren voordat de gehele ontwikkeling van 'Vlietland' is uitgevoerd. Het plan gaat nu eerst naar een commissie van de Provinciale Staten. Als die akkoord gaat kan worden begonnen met de uitvoe ring. Een overzicht van de Hofpolder rechts i de Spekpolder. In het gedeelte rechtsboven komen o.a. twee jachthavens, i x restaurant en een speelweide. vormden een andere bende in de Rijnstreek. Ook dit gezelschap, dat een cafó in Koudekerk aan den Rgn als hoofdkwartier had. maakte zich schuldig aan diefstal en inbraken De zwaarste straf hoorde de acht tienjarige jongen uit Nieuwe We tering tegen zich eisen: twaalf maanden Hij was tevens de jongste verdachte. Mr. Dek eiste verschillende maanden gevange nisstraf tegen de elf leden van de twee benden De lichtste straf hoorde een achttienjarige vrouw uit Nieuwkoop tegen zich eisen: 750 gulden boete en drie weken voorwaardelgk Zg had een stof zuiger aangenomen die was ge stolen. Het waren bijna allemaal oude be kenden van de politie. Boven dien had een aantal van hen nog een proeftijd lopen. Het elftal, in de leeftijd variërend van achttien tot 39 jaar had het werkgebied onder andere in Alphen en om geving. Leiden en buurtgemeen- ten en in de Bollenstreek. In to taal pleegde het meer dan twee honderd inbraken, diefstallen en insluipingen. Bovendien verval ste de oudste van de elf, die in de Koudekerkse bende thuishoort, cheques om aan geld te komen. De twee onafhankelijk van elkaar opererende groepen sloegen in steeds wisselende samenstelling toe. Over het algemeen was de buit niet erg groot, maar om een van de officier te citeren, "de maatschappij heeft er bijzonder veel hinder van ondervonden". Tijdens de behandeling van de eer ste verdachte haalde de recht bank zich al onmiddellijk de irri tatie van de reclassering op de hals. Rechtbankpresident mr. Reisig zei toen onder meer dat "de rechtbank niet peinst over alternatieve straffen". De officier van justitie merkte daarover op dat hij dienstverle ning, waaruit een alternatieve straf kan bestaan, een prachtige zaak vindt, "maar zoals het het nu uitziet wordt het een klucht. Daar ben ik niet voor te vinden". De reclassering had bij het on dergaan van een alternatieve straf onder meer gedacht aan het werken op het land "En dat hooien is heel wat anders dan de rechtbank zich voorstelt", zei een reclasseringsambtenaar na afloop van de behandeling van de eerste zaak. De verdedigers van tien van de ver dachten, (de elfde had geen ad vocaat) vroegen allemaal om een voorwaardelgke straf Voor de verdachten die werk hadden om dat ze bang waren dat ze dat zou den kwgtraken. En voor de ver dachten die geen werk hadden omdat ze vreesden dat gevange nisstraf het opbouwen van een nieuwe toekomst in de weg zou staan. Uitspraak over twee we ken. LEIDEN £ty[= door René van der Velden Jaap Visser Bewoners over Kaiserstraat: LEIDEN - Het gat aan de Kaiserstraat volbouwen, uitstekend, maar de gemeente moet de parkeerproblemen wel zien te ondervangen. Een aantal bewoners van de Pieters- en Academiewijk bracht dit gister avond naar voren op een bijeenkomst over het nieuwe plan voor het gat, de bouw van zevenenveertig tweekamerwoningen. "Waar laten de mensen die daar komen wonen hun auto's", vroeg een bewoonster zich af. "Want je kunt wel op je vingers natellen dat het parkeren problemen gaat geven. Het is nu al een groot probleem". Zij werd bijgevallen door een aantal buurtgenoten, die ook van mening waren dat de gemeente een oplossing moet zien aan te dragen. De aanwezige gemeenteambtenaar dacht al wel een oplossing te hebben. Vreewijk er als voorbeeld bijhalend zei hij: "Zo weinig mogelijk par keerplaatsen, dat is de beste oplossing. Want het is zaak te zorgen dat de bezoekers het wel uit hun hoofd laten om hun auto in de straat neer te zetten". Volgens een bewoner was dit een oplossing van niks. "Slaan de ruzie wordt dat; ik heb niet voor niets een nieuwe bril op". Een parkeerkelder onder de fiat aanleggen is volgens wethouder Tesse- laar financieel niet haalbaar. Het is wel mogelijk om een twintigtal auto's te parkeren op het binnenterrein, zij het dat de architect graag had gezien dat in de toekomst dit terrein "een stilte-gebied" wordt. Nasmeulen Vannacht om kwart voor twee is het precies een jaar gele den dat er brand uitbrak in een studentenkamer boven de interieurverzorgingswin kel van Jan Bentveld. De panden Nieuwe Rijn 24 en 25 brandden volledig uit. Hospi ta Mien Stikvoort, twee echt paren en een tiental studen ten raakten dakloos. De win kel van Bentveld leed onher stelbare rook- en waterscha de. Totale schade: anderhalf miljoen gulden. De vijftien daklozen hebben met hulp van de gemeente, studentenhuisvesting en par ticulieren weer vrij vlug on derdak gevonden. Jan Bent veld 'winkelt' inmiddels in een gehuurd pand op de hoek van Nieuwe Rijn en 't Gan getje. Veel te krap behuisd, zit de interieurverzorger te wachten tot hij met z'n meu bels weer naar de Nieuwe Rijn kan verhuizen. Jan Bentveld is allesbehalve wgzer geworden van de felle brand van vorig jaar. Een ein deloos touwtrekken met ver zekeringspartijen is nog al tijd niet definitief beslist. De president van de Rotterdam se rechtbank treedt nu op als scheidsrechter. Jan Bentveld heeft goede hoop dat hij volgende maand tot winnaar wordt uitgeroepen. Maar voorlopig heeft hij van het schadebedrag van ander half miljoen amper vijf ton in de knip. Nauwelijks voldoen de om de wederopbouw van zijn winkel te betalen. "En wat denk je dat ik kwijt ben aan achterstallige rente en advocaatkosten? Een vermo gen. Alleen m'n advocaat heeft me nu al 75.000 gulden gekost". Na de brand zijn de twee pan den, waarvan Bentveld de be gane grond als verkoopruim te gebruikte, tot de grond toe gesloopt. Vervolgens begon het gestoei met de verzeke ringsmaatschappijen. Onder tussen maakte architect Ver- maanen uit Noordwgk plan nen voor de wederopbouw. Pas in augustus ontdekten Jan Bentveld en zijn Amster damse advocaat enig licht in de verzekeringsduisternis. In het najaar kwamen ae bouw vergunningen 'los'. De aan nemers Bakels en Ouwer- kerk uit Zoeterwoude gingen onmiddellijk aan de slag. In middels wordt er druk ge metseld op de tweede etage. Aannemer Ouwerkerk denkt in april onder de kap te kun nen zitten. De ruwbouw moet voor de bouwvak klaar zijn. Wat er dan verder gaat gebeu ren is nog onzeker. Jan Bent veld: "De winkel komt op de begane grond en eerste ver dieping. Op de tweede en derde verdieping willen we acht appartementen maken. Maar daar moet dan wel geld voor zijn. We zullen dus eerst uitslag van de rechtbank moeten afwachten voordat we met die appartementen beginnen". Met zijn vier personeelsleden wil Jan Bentveld zo snel mo gelijk de 'noodwinkel' in Het Gangetje verlaten. "De klan ten staan hier meteen achter in de zaak. Op de Nieuwe Rijn konden ze tenminste op hun gemak rondkijken. Daar liepen ze dus veel gemakke lijker binnen. Bovendien za ten we daar beter in de loop. In elk geval deze zomer moe ten we weer aan de Nieuwe Rijn zitten". Nu of nooit N. Korswagen (73), Leids pro jectontwikkelaar in ruste, heeft zijn makelaar Van Iter- son opdracht gegeven opval lend te adverteren met zijn het pand voor ten hoogste 456 gulden in de maand wordt verhuurd aan een wo ningzoekend gezin van drie Jan Bentveld op de tweede verdieping t opbouw zijn winkel in weder- pand aan de Oude Singel 206. Het resultaat "HET IS NU OF NOOIT. Het pand staat al enige tijd te koop. De eige naar wil er nu vanaf. GRIJP UW KANS en maak een af spraak tot bezichtiging" De advertentie viel woensdag meteen op. vlak naast een ad vertentie met de sprekende tekst: "WIE DIT LEEST IS NIET GEK!" Foto Holvut) Het Is nu of nooit voor Korswa gen De woning aan de Oude Singel 206 staat al twee-en- een-half jaar leeg Zelfs de vordenngscommissie is dat opgevallen. Onder aanvoe ring van aannemer Bik gaf deze commissie enkele maanden geleden Korfwa gen uitstel tot 1 maart om het pand te verkopen. Lukt dat niet dan wil de commissie dat Woningzoekende studenten hebben deze week ook een aanbod gedaan aan Korswa- gen om het pand te kunnen huren. Omdat de vorderings commissie even snel haar gangetje gaat als een slak die de Breestraat probeert over te steken, hebben de studen ten het afgelopen weekeinde hun kans gegrepen, het pand bezichtigd en gekraakt. Korswagen wil het pand echter helemaal niet verhuren. "De eigenaar wil er nu vanaf" Makelaar Van Iterson meldt dat een kandidaat-koper ge reageerd heeft op de adver tentie. Zij hebben afgespro ken het pand vandaag te be zichtigen. "De zoon van Korswagen heeft met de kra kers gepraat Het schgnen re delijke krakers te zijn Dus ik verwacht dat die bezichtiging wel zal lukken". De krakers van de Oude Singel 206 hebben geen zoon van Korswagen gezien. Althans niemand die zich daarvoor uitgegeven heeft. "Als een koper het pand wil bezichti gen, dan moeten we wel ze kerheid hebben dat het ook werkelgk een koper is. An ders komt er niemand in. Ie dereen kan wel zeggen dat ie makelaar of koper is" Korswagen had zgn pand vong jaar bgna verkocht aan huis- jessjaggeraar Dick van Leen en. Deze gooide er een paar potten verf tegenaan om het pand tegen de woekerprijs van 220.000 gulden weer te verkopen. Van Leenen ging de afgelopen zomer echter failliet met zgn stichting "Ei gen kamer" Korswagen pro beerde het pand vervolgens te verkopen voor 168 000 gul den. Inmiddels heeft hg de prijs laten zakken tot 120.000 gulden. Het is nu of nooit

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3