-c "Alles draait om grondprijs" Haarlemmermeer als decor voor film Sportclubs in problemen door hoge huurprijs Formaliteit levert 50.000 gulden méér subsidie op Flora over plan tot Rijnsburgs groente- en fruitcentrum: Motorclub Katwijk opgericht Kunstuitleen Alphen wordt Kunstuitleen Rijnland Vanavond optreden popgroepen bollenstreek VRIJDAG 12 FEBRUARI 1982 Streek KATWIJK/RIJNSBURG "Het zijn slechts voorzichtige plannen. We moeten eerst onderzoeken of het allemaal wel haalbaar is". B. Vooijs, woordvoerder van de Kat wijkse groentenveiling houdt een aantal slagen om de arm als hij het heeft over het plan om groot handelscen trum voor groente en fruit op de voormalige terreinen van bloemenveiling Flora in Rijnsburg op poten te zet ten. Die plannen stammen niet van vandaag of gisteren. Al eerder werd met deze gedachte ge stoeid. Tot het uitwerken daar- KATWIJK Een oproep van Val kenburger Peter van der Zeijden om te proberen in Katwijk een motorclub op te richten lijkt ge slaagd. Gisteravond tijdens een oprichtingsvergadering hebben dertig motorenthousiasten blijk van belangstelling gegeven. Voor de organisator een reden om door te gaan. Het is de bedoeling van de Kat- wijkse vereniging motorrijders uit de naaste omgeving in de club onder te brengen. Accent ligt hierbij op het gezamenlijk deelnemen aan toertochten, het organiseren van Filmavonden, sa men op vakantie gaan en diverse motoractiviteiten houden. Na de openingswoorden van Peter van der Zeijden werd een voorlo pig bestuur samengesteld, dat als eerste opdracht van de ver- gaering meekreeg een reglement op papier te zetten en uit te kij ken naar een geschikt onderko- van kwam het vooralsnog niet. Een en ander werd destijds niet haalbaar geacht. Nu de ideeën weer boven water zijn gekomen blijft Vooijs zeer voorzichtig. "Er zijn wat bespre kingen geweest met Flora. Maar meer niet. We moeten eerst goed onderzoeken of er wel animo voor is, met name bij de handel", zo benadrukt hij. Ofschoon Vooijs terughoudend is omtrent uitlatingen over de toe komst van de Katwijkse veiling ("er kan nog zoveel gebeuren") laat hij wel doorschemeren dat het uiteindelijk de bedoeling is dat de veiling Katwijk verhuist naar Rijnsburg als de plannen worden verwezenlijkt. Brief ls andere 'participant' wordt de Leidse groentenveiling ge noemd. De Leidse veiling heeft deze week een brief ontvangen, waarin de voorlopige voorstellen zijn verwoord. Zowel Flora- Rijnsburg als de Katwijkse vei ling hebben daarop echter nog geen reactie gehad. Voorzitter B. van Vliet van veiling in Leiden zegt de brief eerst met zijn bestuur te willen bespreken. Op dit moment voelt hij er nog niets voor om zich over deze kwestie uit te laten. Intussen is er nog altijd een andere gegadigde voor het overnemen van het Flora-terrein. Projectont wikkelaar Amstelveste wil op die plek kantoren en huizen neerzet ten. Het provinciaal bestuur toont vooralsnog bezwaren tegen de bouw van kantoorruimte. De I Het oude veilingcomplex van Flora in Rijnsburg: wellicht de toekomstige vestigingsplaats van het handelscen trum voor groente en fruit KatwijkJLeiden. provincie vreest dat voor derge lijke kantoren nooit huurders of kopers te vinden zijn. Dit gezien het al grote aanbod van beschik bare kantoorruimte in de regio. Flora-woordvoerder Langerak be nadrukt echter dat Amstelveste een serieuze kandidaat blijft om in de toekomst het terrein over te nemen. "De indruk mag zeker niet worden gewekt dat de plan nen van Amstelveste nu defini tief van de baan zijn", aldus Lan gerak. Woningbouw De woordvoerder van Flora geeft aan dat de financiële afwikkeling van de zaak van wezenlijk belang is bij de onderhandelingen. "Wij zijn het tegenover onze leden verplicht een zo groot mogelijk bedrag te bedingen voor de vrij gekomen ruimte", verklaart Lan gerak. Mochten de voorlopige plannen van de Katwijkse groentenvei ling doorgaan dan komt op de plek waar deze veiling nu is ge huisvest, aan de Sandtlaan, een grote stuk land vrij. De gemeente Katwijk heeft al eerder te ken nen gegeven interesse te hebben in dat gebied voor woningbouw. Aangezien het er tot nog toe naar heeft uitgezien dat de veiling niet wilde verkassen hebben B en W dit plan onlangs definitief naast zich neergelegd. De gemeentebe stuurders waren gisteren, zo leer de navraag, nog niet op de hoog te van de plannen, die er nu zijn bij de veiling. "In het verleden wilde Katwijk daar wel bouwen. Daar zijn we eigenlijk van afgestapt. Maar misschien verandert dat weer als de veiling inderdaad vertrekt", aldus de gemeentelijk voorlich ter. Of het terrein voldoende soelaas biedt om de woningen gepland in de Zanderij hier neer te zetten, moet worden betwijfeld. De Zan derij telt 40 hectare land. Het vei- ligterrein slechts acht. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een aantal sportclubs in Alphen en Aarlanderveen moet zich in aller lei bochten wringen om de ver hoging van de huurtarieven van de gymlokalen met 25 en 50 pro cent (in het weekeinde) te kun nen betalen. Navraag leert dat de clubs het via de contributie op de leden moeten gaan verhalen. De Sportraad is op verzoek van de zaalsportverenigingen aan het werk gegaan om te kijken of voor de betrokken verenigingen nog enig soelaas mogelijk is. Vooral bij de badmintonvereni ging "Aarlanderveen" (65 leden) worden de huurverhogingen hoog opgenomen. "We zitten echt in de problemen", vindt de secretaris van de club, M.C.J. Meyer. "De hele begroting staat op zijn kop". Volgens Meyer is de badmintonvereniging hard op zoek naar mogelijkheden om de extra huur op te brengen. Niet betalen betekent dat de club uit het lokaal wordt gezet en zichzelf dan net zo goed kan opheffen. De volgende mogelijkheden heb ben zich al aangediend: direct na de competitie wordt de huur van het lokaal opgezegd, de club gaat acties voeren (bazars, loterijen) om wat extra geld bij elkaar te schrapen, de trainingsgroepen zouden iets groter kunnen wor den en er wordt overwogen om de trainingsavonden een half uur korter te laten duren. Daarnaast verwacht Meyer dat de contribu tie in ieder geval nog verhoogd zal moeten worden. In het weekeinde wordt de zaal- huur met vijftig procent opge schroefd. Aarlanderveen zit ech ter aan de dure uren op zaterdag gebonden omdat de jeugd van- ALPHEN AAN DEN RIJN Door zich officieel een regionale functie aan te meten hoopt de Kunstuit leen Alphen, die enkele maanden geleden aan de Rijnkade haar eerste lus trum vierde, nog dit jaar aanzienlijk ruimer in haar financiële middelen te zit ten. In plaats van ruim 50.000 subsidie zou de Kunstuitleen dan om en nabij de 100.000 gulden uit de Tijdelijke Rijksbijdra geregeling Kunstuitleen (TRK) mogen opstrijken. streek: een kunstuitleen niet al leen voor Alphen, maar ook voor Bodegraven, Boskoop, Hazers- woude, Koudekerk aan den Rijn, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuw- veen, Rijnsaterwoude, Ter Aar, Woubrugge en Zevenhoven. In feite is dat een wassen neus, want nu al komt veertig procent van haar abonnees uit die omlig gende gemeenten. De Kunstuit leen hééft die regionale functie al. Alleen officieus. Het idee om een en ander officieel te maken vloeit rechtstreeks voort uit de verandering, die de Rijksbijdrageregeling over twee jaar zal ondergaan. Per die da tum zal de Rijksbijdrage, die een gemeente voor de kunstuitleen kan krijgen, volledig zijn geba seerd op het aantal inwoners dat men representeert. De overgang De Kunstuitleen maakt werk vt de streek. Links Gerard de Vos, op de drempel een nieuw lid. n het naar binnenhalen van clientèle uit i de deuropening Gunhild van der Zee, daartoe is echter nu al in volle gang. Kwaliteit Zoals de papieren er nu voorliggen vertegenwoordigt de Alphense Kunstuitleen slechts 50.000 Al- phenaren, maar wanneer men er het aantal inwoners in de regio aan toevoegt, dan representeert de Kunstuitleen ruim 100.000 mensen. „We zouden ons tekort doen wanneer wij dat niet de den", zegt Gerard de Vos van de Kunstuitleen. Volgens hem kan de Alphense Kunstuitleen nauwelijks uit de voeten met de 50.000 gulden ste delijke subsidie die zij nu krijgt. „Met een verdubbeling ervan kunnen we veel meer kwaliteit leveren en daar is de abonnee enorm bij gebaat." Nog dit jaar hoopt men een en an der rond te krijgen. De genoem de gemeentebesturen kunnen over niet al te lange tijd een brief verwachten, waarin hun min of meer wordt gevraagd hun rech ten op kunstuitleen over te dra gen aan de Kunstuitleen Alphen. „Dat kost de gemeenten niets", weet Ewout van der Dussen, werkzaam bij culturele zaken. Daarom verwacht hij van alle elf gemeenten hun jawoord. Interesse „Wat een reden zou kunnen zijn om het plan te dwarsbomen? Ik weet het niet", aldus Van der Dussen. „Ongeïnteresseerdheid misschien", oppert hij. „Maar daar rekenen we niet op." „Integendeel", zegt de cultureel ambtenaar. „We hebben in het verleden meer dan eens goed kunnen merken dat er op de ge meentehuizen in de regio grote interesse voor deze regionale Kunstuitleen bestaat." De oprichting van de Kunstuitleen was overigens een initiatief van de culturele raad. De Kunstuit leen heeft inmiddels ruim zes honderd abonnees, waaronder een kleine honderd bedrijven. In totaal heeft de Kunstuitleen on geveer 750 kunstwerken uit staan. Haar collectie omvat bijna tweeduizend kunstwerken van ruim tweehonderd kunstenaars, van wie er ongeveer veertig in de regio werken. Wat de abonnee bij de ongesubsi dieerde galerieën kan doen, kan zy ook bij de Kunstuitleen Al phen: kunst kopen. Doet de abonnee dat, dan brengt de Kunstuitleen haar een hogere contributie in rekening. Drie kwart van dit bedrag wordt op gepot als kooptegoed. De kun stenaar zelf bepaalt hoeveel zijn kunstwerk bij aankoop moet kosten. De koopprijzen lopen uiteen van 75 tot drieduizend gulden. HAARLEMMERMEER - Een film ploeg van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft gisteren in Hoofddorp opnamen gemaakt voor een voorlichtingsfilm over 1- en 2-persoonshuishoudens. De ploeg filmde wooneenheden in het voormalige stationsgebouw aan de Stationsweg, Van Dam eenheden bij de Engelsholm en verder woonde zij een vergade ring bij van de stuurgroep 1- en 2-persoonshuishoudens in het raadhuis. De film handelt over, zo lieten de makers weten, de onwil van hon derden Nederlandse gemeenten om woningen voor 1- en 2-per soonshuishoudens te bouwen. Ondanks de subsidie die het rijk geeft is gebleken dat er weinig van dit soort projekten van de grond komen. De film is bedoeld om beleidsmakers in Nederland aan te zetten tot een discussie over deze 1- en 2-persoonshuis houdens. De voorlichtingsfilm bestaat voor een groot deel uit een discussie over de problemen rond kleine huishoudens tussen tien hoogge plaatste functionarissen. De wet houder voor ruimtelijke orde ning van Haarlemmermeer, me vrouw De Vrey-Vringer, zat ook in het discussiepanel. Regisseur van de film Ronny Erends vertelt hierover: "Het leuke daaraan was dat we to taal verschillende meningen te genover elkaar hadden staan. De visies van een WD-wethouder als mevrouw De Vrey-Vringer en een linkse wethouder uit een stad als Groningen zijn vaak compleet anders". De opnamen die gisteren in Hoofd dorp werden gemaakt zullen in de film dienen om de discussie- beelden te doorbreken. Erends: "Ik was nogal bang dat de film zou ontaarden in een oeverloos debat. We hebben 50 minuten be schikbaar waarin we 7 thema's moeten behandelen. Om niet steeds tegen kletsende mensen te hoeven kijken voegen we beel den in die handelen over het on derwerp dat op dat moment wordt besproken. Als de discus sie over Van Dam-eenheden gaat zouden we dus beelden van de woningen bij Engelsholm kun nen gebruiken". Nadat de filmploeg wat beelden had gemaakt van de wooneenhe den in het voormalige station en bij de Engelsholm begon het in het raadhuis pas op een echte film te lijken: de leden van de stuurgroep 1- en 2-persoonshuis houdens, een adviesgroep voor burgemeester en wethouders, moesten even doorspreken hoe het gesprek tijdens de opname zou gaan. Mevrouw De Vrey- Vringer vertelde wat zij er van dacht: "De leden kunnen mis schien het beste vragen stellen over het onderwerp groepsbewo ning aan de architect Het gaat dan vooral om dingen die zij be langrijk vinden in zo'n huis". Toen tijdens de opname bleek dat alles niet geheel volgens plan ging probeerde de wethouder het gesprek tactisch in de goede richting te sturen: 'Toch lijkt het mij heel belangrijk of één keu ken bijvoorbeeld wel genoeg is". Daarna verliep de discussie heel levendig en regisseur Erends kon tevreden zijn: "Het liep pri ma, het is vooral leuk dat de mensen het elkaar niet gemakke lijk maken". Het is nog niet bekend welke beel den Erends voor zijn film zal ge bruiken. Hy gaat de leukste frag menten uitzoeken uit de opna men die hij in het hele land heeft gemaakt. "Het kan dus best zijn dat ik de beelden van Hoofddorp in de film niet gebruik", aldus de regisseur. Of dat zo uitkomt zal begin maart blijken. Dan is de film volgens Erends klaar. wege de badmintonbond op za terdag competitie moet spelen. "Het is natuurlijk terecht dat de huur nu een keer verhoogd wordt, als dat sinds 1974 niet is gebeurd", meent secretaris Meyer. "Maar welke verhouding moet je dan zoeken?" vraagt hij zich af. Volgens M.CJ. Meyer zijn binnen de sportraad ideeën geopperd om wat aan de extreme huurver hogingen te doen. Er zou een brief naar de Nederlandse Sport Federatie gestuurd moeten wor den. Dit overkoepelend landelijk sportorgaan heeft zich al eerder ingezet om te voorkomen dat sportverenigingen het sluitstuk van een gemeentebegroting wor den. Daarnaast zou de economi sche controledienst ingescha keld moeten worden om te kij ken of voor deze huurverhogin gen geen toestemming van het ministerie vereist is. Volgens een woordvoerder van de afdeling fi nanciën van de gemeente is toe stemming niet noodzakelijk. Wilskracht De penningmeester van de gymnastiekvereniging "Wils kracht" in Alphen, H. Vendel, verwacht dat ook deze club er niet aan zal ontkomen om de contributies te verhogen. "Die zal gewoon wat opgekrikt moe ten worden", verwacht de man van de financiën by de ongeveer 325 leden tellende club. "Maar het moet niet zo doorgaan, want dan zeggen de mensen "het wordt me te duur" en gaan van de vereniging af'. De gymnastiekvereniging "Hou Vast", zie zes- tot zevenhonderd leden telt, komt niet in de proble men door de huurverhogingen. "Als het even kan moeten we de contributie verhogen, want die zit nog aan de lage kant", vertelt de secretaris van deze club, me vrouw Wesseling. De club huurt vijf lokalen van de gemeente. Wethouder J.J. Goedhart, van sportzaken, noemt de huurver hoging noodzakelijk. "De begro ting moet kloppen", deelde hy wellicht ten overvloede mee. "De huurverhoging is bovendien een gemeentebesluit, daar valt niets meer aan te doen", aldus Goed hart. De directeur van de Sportstichting (de instantie die over de huurver hoging een advies heeft uitge bracht) GJ.G. Verschuur wilde merkwaardigerwijs geen com mentaar leveren. Secretaris G.J. de Wit van de Sportraad verklaarde desge vraagd dat binnen afzienbare tijd binnen dit orgaan over de huur verhogingen wordt gepraat Wat de sectie zaalsport van de sport raad tegen de huurverhogingen wil ondernemen wilde hy met zeggen. "Daar moet eerst in het bestuur over gepraat worden", meende secretaris De Wit. KUST- EN BOLLEN b 1'KEEK Het Popkollektief Bollenstreek houdt vandaag zyn eerste pre sentatie-avond. In jongerencen trum Down Stairs in Hillegom treedt niet alleen de Noordwyk- se groep Double Dutch aan, maar ook Banner uit Noord wij kerhout. Sleepless Nights uit Katwijk en Booster uit Lisse (aanvang 19.30 uur). De muziek van die groepen is niet onder een gemeenschappelijke noemer als 'bollenpop' te van gen, de stijlen lopen uiteen van harmonische pop tot rauwe new wave. De gepresenteerde groe pen hebben wel gemeen dat ze alle uit dezelfde streek komen, het gebied waar het Popkollek tief Bollenstreek actief is. Als dc presentatie-avond goed ver loopt en genoeg belangstelling trekt, zal het de eerste zijn in een serie, met als doel de regionale popgroepen meer gelegenheid tot optreden te bieden. Het popkollektief, dat in november van het vorig jaar werd opge richt, is er overigens met alleen om de regionale bands meer be kendheid te geven. Het kollek- tief wil in het algemeen de belan gen van amateur-muzikanten be hartigen Dat kan gebeuren door ervaringen uit te wisselen, geza- menlyk te streven naar meer po dia in de bollenstreek en het ge- meenschappelyk afsluiten van verzekeringen. Naast de optredens wordt op de avond informatie gegeven over het popkollektief. Bovendien verschynt het eerste nummer van het krantje voor de geïnte resseerden in popmuziek uit de eigen streek.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19