'Belang van slachtoffer verkrachting moet altijd voorop staan \nterv\e\N Duphar dreigt met sluiting bij verbod lozingen in zee Rapport van de werkgroep "aangifte sexuele misdrijven VRIJDAG 12 FEBRUARI 1982 Varia PAGINA 17 Door Anneloes Timmerije Begin deze week heeft de Stichting Vrijwillige Hulp verlening aan (ex)gedetineerden een klacht inge diend bij de Amsterdamse officier van justitie, om dat een 25-jarige vrouwelijke gevangene in de Bijl merbajes zou zijn verkracht. Waarom bemiddeling van deze stichting? Naar bet schijnt beeft bet in de Amsterdamse gevangenis nog al aan opvang ontbroken. De vrouw heeft zich enke le dagen na het voorval gewend tot de directrice van de vrouwenafdeling, mevrouw Ringlever, en een psychiater. Mevrouw Ringlever stelde de gevangene voor een brief te schrijven naar de recbter-commis- saris, omdat de'verkrachting zou hebben plaatsge vonden bij bet parket, dat onderzijn verantwoorde lijkheid valt. Over de mogelijkheid om aangifte te doen bij de po litie, danwel de officier van justitie - wat de norma le weg is in geval van misdrijven - beeft de directri- klacht wilde indienen, ce met de vrouw niet gesproken. Daar bad zij niet aan gedacht, luidde desgevraagd haar commentaar. De vrouw klopte vervolgens bij de gevangenis-psy chiater aan. Zijn advies was geen klacht in te die- psychische druk van een verhoor niet zou kunnen ondergaan". De vrouw is nooit gevraagd of zij een Ineens stond Groot-Brittiannié, ja zelfs half Europa op zijn kop en sprak er schande van. Het voorval ebt weg uit de publiciteit en bet is nog maar de vraag of nen- er iets zal veranderen. Een welhaast klassiek verbaal van een slachtoffer jn, mr l a /U. de Beaufort, advocaat-generaal ln van een sexueel misdrijf, dat bij aangifte stuit op Amsterdam, is voorzitter van de werkgroep "Aanglf- een muur van onbegrip en gebrek aan hulp. Vooreen te sexuele misdrijven". In december van het vorig nog extremer voorbeeld zorgde eind vorige maand jaar bracht deze werkgroep een rapport uit waarvan een Schotse rechter, die twee daders van een ver- dc voornaamste conclusie was, dat "bet belang van kranhtine vriinit lirt K&an 'omdat bet slachtofferde bet slachtoffer van een sexueel misdrijf boven bet belang van de opsporing van de dader van dat mis drijf moet gaan". De werkgroep werd opgericht in 1978 naar aanlei ding van een motie van bet tweede-kamerlid Van der Spek (PSP), die daarin stelde dat de opvang van slachtoffers van verkrachtingen veel te wensen over laat. Hieronder een gesprek met mr. De Beaufort en secretaris van de werkgroep, drs. R. Hoff, beleidsme dewerker bij de directie politie van het ministerie van binnenlandse zaken, over wat er mis is met de opvang van de slachtoffers, bet aangifte- en verboor- beleid bij de politie, de publieke opinie, hulpverle ning en voorlichting en wat daar aan veranderd kan worden. Jhr. mr. L. A. R. J. de Beaufort. Hij schreef een klein gedichtje het had niet veel om handen maar het had iets van een lichtje dat in het donker brandde 'k Sla maar een paar akkoorden aan in het totale niets en af en toe denk ik ineens verhip, nou hoor ik iets We moeten veel meer aaien we moeten veel meer kussen we moeten veel meer zwaaien naar buitenlandse bussen Dit zijn drie kleine gedichtjes uit „Fluiten naar de overkant", de tweede bundel van Toon Her mans. Zij maken begrijpelijk, waarom er straks binnen drieë neenhalf jaar een miljoen boeken van Toon Hermans verkocht zul len zijn, want zijn gedichtjes (zelf spreekt hij van dingetjeseen soort sketchjes, die hij ook niet bijschaaft of selecteert, dat komt later wel eens, of dat moet de tijd maar doen) spreken gemakkelijk aan, zijn licht van toon, en bevat ten een bevattelijke levenswijs heid. Ik heb hem, wat zijn oplagen en po pulariteit betreft, met „Vader Cats" vergeleken, door Busken Huet overigens een „godvrezende moneymaker" genoemd wiens „dienstboden-idioom" hij hekel de. Maar ik dacht bij die vergelij king meer aan de karakteristiek die Cats' tijdgenoot Jacob V/es- terbaen van Cats' poëzie gaf: „Hier is geen duisternis, waarin de lezers smoren; Hier is geen gids van doen: de weg is licht en klaar; Hier zijn geen raadselen, daar 't zwaar is door te boren; Hier hoeft geen tolk, die het ge heim ons openbaar". Ook Toon Hermans is niet duister, geeft geen raadseltjes op en be hoeft geen uitleg. Ook hij dicht niet „diep", richt zich niet tot een klein aantal lezers, maar maakt versjes naar ieders smaak, die nering in zijn huis brengen (ik ci teer de lle-eeuwer Westerbaen normaals): ,J£en ander dichte diep, en hebbe zijn vermaken Dat hij een klein getal van lezers maar behaagt: Een kok, die sausen vent die vele tongen smaken, Heeft nering in zijn huis wanneer een ander klaagt". Die gedichtjes komen Toon Her mans bij vlagen aanwaaien. Gis teren, vertelde hij me vanuit Gstaad in Zwitserland door de telefoon, had hij, buiten rondlo pend, er tien genoteerd. Ik zal nu, te beginnen bij twee gedichtjes die je zo nu en dan geciteerd ziet in rouwadvertenties, een aantal van die levenswijze, simpele, maar recht in de roos geschoten gedichtjes uit zijn eerste twee bundels „Liggen in 't gras" en „Fluiten naar de overkant" cite ren, dan weten we waar we het over hebben voor zover dat nog nodig was... Je hebt iemand nodig stil en oprecht die als het erop aan komt voor je bidt of voor je vecht pas als je iemand hebt die met je lacht en met je grient dan pas kun je zeggen: 'k heb een vriend Sterven doe je niet ineens maar af en toe 'n beetje en alle beetjes die je stierf 't is vreemd, maar die vergeet je het is je dikwijls zelfs ontgaan je zegt ik ben wat moe maar op 'n keer dan ben je aan je laatste beetje toe De bomen komen uit de grond en uit hun stam de twijgen en ied'reen vindt het heel gewoon dat zij weer bladeren krijgen we zien ze vallen naar de grond en dan opnieuw weer groeien zo heeft de aarde ons geleerd dat al wat sterft zal bloeien Ik wil het land niet zien als land de zee niet als de zee want wind en grind en klei en zand ze spelen allemaal mee Er ia geen op zichzelf staand iets geen pannekoek, geen damesfiets maar alles is in één balans het hart van Mien, de dood van Frans Zo is de samenhang van het leven van klep en pet, van rand en hoed en ik zal echt geen kik meer geven als ik geen kik meer geven moet Er ligt een appel op een bord er naast ligt een bonbon het snoepje is van .falderal" de appel is van zon En Rietje zit te lezen op 'n stoeltje op 't balkon ik roep: ben ik nog appel, schat of ben ik al bonbon? Mijn leven is oneindig groot de hele mensheid woont er in als het alléén mijn leven was dan had het hoegenaamd geen zin "U moet niet denken dat wij de daders van een sexueel misdrijf in een zacht bed willen leg gen. Dat is een verkeer de interpretatie van het rapport. Het gaat ons erom, dat de vrouw in een dergelijke situatie voorrang verdient. Dat moet eens worden on derkend", zegt de voor zitter van de werkgroep 'Aangifte sexuele mis drijven', jhr. mr. L.A.R.J. de Beaufort. "De politie heeft van nature een opsporende taak, maar een verkrachting heeft een andere aanpak nodig. Bij een aangifte is de opvang van de vrouw van het grootste be lang. Op dat moment worden echter de meeste fouten ge maakt. Het verhoor van het slachtoffer zou zich moeten beperken tot vragen als: wan neer is het gebeurd; waar; is de dader een bekende, zo niet, kunt u hem beschrijven. Wat wij de 'waarom-vragen' noemen moet achterwege blijven. Het is namelijk niet van belang waarom bijvoor beeld de vrouw 's avonds laat alleen over straat liep. Dat mag zij toch? Niet alleen is het voor de rechtspraak niet ter zake doende, maar voor de vrouw wordt het verhoor hierdoor extra pijnlijk. Zij verkeert over het algemeen in een psychische noodtoe stand. Belangrijker is het te proberen haar gerust te stel len, haar een beetje vertrou wen te geven". De werkgroep doet in haar rap port suggesties voor een bete re opvang van het slachtoffer bij de aangifte van een ver krachting. Zo staat er bij voorbeeld, dat de vrouw zou moeten worden ondervraagd door een deskundige recher cheur. Als zij door een vrou welijke rechercheur verhoord wil worden, moet dit verzoek worden gerespecteerd. Hoe kan zoiets in de praktijk worden gerealiseerd in een land waar elk politiekorps te kampen heeft met een perso neels tekort? De heer Hoff, secretaris van de werkgroep: "Die oplossing moet komen van de Basisre geling Regionale Samenwer king Politie". Nederland wordt dan opgedeeld in 22 re gio's. Elke regio krijgt dan een centrum, waarin alle diensten zijn vertegenwoor digd, red.) "Elk centrum zou deskundige rechercheurs in dienst moeten hebben die dag en nacht bereikbaar zijn. Wij zouden ernaar willen streven om hiervoor juist vrouwelijke rechercheurs in te zetten. Uit een aantal on derzoeken is namelijk geble ken, dat een slachtoffer van een verkrachting eerder wordt geloofd door een vrouw dan door een man", zegt Hoff. DEN HAAG (ANP) - Du- phar b.v. in Amsterdam dreigt zijn poorten te slui ten als er geen voorlopige voorziening komt voor de lozing op zee van organo chloorverbindingen. De ontheffing voor het be drijf loopt op 15 februari af, maar rond het verlenen van een nieuwe onthef fing tot januari 1983 is ver traging ontstaan. Gisteren diende in Den Haag voor de afdeling geschillen van de Raad van State een ver is het niet merkwaardig, dat zo'n vrouw eerst nog moet worden geloofd? Bij aangifte van een diefstal vraagt de po litie toch ook niet: weet u wel zeker dat u bent bestolen, of heeft u misschien een glaasje teveel op? De Beaufort: "Ik denk dat veel mannen zich van de wijs la ten brengen door het - vaak incoherente verhaal, dat de vrouw hun vertelt. Veel vrou wen verkeren op zo'n mo ment in een shock-toestand en dan klinkt een verhaal veelal niet erg aannemelijk. Ik geloof ook, dat een vrouw zich beter in een dergelijke situatie kan inleven. Maar aan de andere kant is het psy chologisch gezien misschien zelfs beter dat het slachtoffer wordt ondervraagd door een man. Mits hij ter zake kundig is en voorzichtig te werk gaat, geeft dat toch een stukje ver trouwen terug. Vrouwen zijn na een verkrachting vaak dermate getraumatiseerd, dat zij het vertrouwen in mannen helemaal hebben verloren". Het rapport meldt, dat de vrou wen die juist zo nodig zijn bij zoek van Duphar om voor lopig met de dumping van deze stoffen te mogen doorgaan. Het gaat om de lozing van in totaal 30 kilo organochloorverbindin- gen, afvalstoffen bij de produktie van gewasbestrijdingsmiddelen. De verbindingen kunnen echter niet geïsoleerd worden en bevin den zich in een concentratie van vijf miligram per liter te lozen af valstoffen. De verbindingen staan op de lijst van stoffen die krachtens het Verdrag van Oslo in het geheel niet in de zee te recht mogen komen. Een aantal ondertekenaars van het de Zedenpolitie dit als de 'zachte-tak' zien en daarom bij voorkeur dienst nemen bij een ander onderdeel. Hoff: "De afdeling Zedenpoli tie heeft binnen het hele ap paraat een aparte cultuur. Dit onderdeel staat van oudsher als de 'zachte-tak' te boek. De eerste vrouwen die in dienst van de politie kwamen gin gen dan ook vaak bij de kin- der- of zedenpolitie. Die af keer zou je dus eigenlijk als een daad van emancipatie moeten zien". Hoe komt het eigenlijk dat de opvang van verkrachtings slachtoffers en de hele recht spraak daaromheen nog zo'n achtergebleven gebied is? De Beaufort: "Het fenomeen sexuele misdrijven heeft al tijd in de taboe-sfeer gelegen. Een groot aantal verkrachtin gen gebeurt in relationeel verband, dus binnen het hu welijk, de vriendenkring, bij buren of via een vader die zich vergrijpt aan zijn doch tertje en noem maar op. De vrouw wordt door haar om geving als het ware gedwon- verdrag (België, Denemarken, Zweden en Noorwegen), heeft Nederland al laten weten tegen de lozing te zijn. West-Duitsland en Portugal hebben weliswaar bezwaren, maar zullen zich niet tegen de lozing verzetten. Volgens Duphar waren de bezwa ren van de verdragslanden geba seerd op de lozing in een concen tratie van 50 mg. per liter, maar dit is inmiddels al teruggebracht tot vijf. Duphar meent dan ook dat de betrokken landen gezien de nieuwe situatie nauwelijks bezwaar zullen hebben, al is dat volgens het bedrijf niet relevant voor de verlening van een over gangsvergunning. gen de zaak in de doofpot te stoppen. Dat is ook het hele punt: er komt te weinig naar buiten". Naar aanleiding van de gebeur tenissen in Engeland roepen de vrouwenbewegingen daar, maar ook in Nederland om zwaardere straffen voor da ders van verkrachtingen. Is dat de oplossing? "Persoonlijk zie ik niet veel heil in langere straffen. Het gaat er veel meer om, dat de officier van justitie, zowel als de rechter-commissaris naar de vrouw moet luisteren. Wat vindt zij belangrijk? Kan zij een intensief verhoor, dat no dig is voor de opsporing èn de vervolging van de dader, niet aan; wil zij het gebeurde zo snel mogelijk vergeten, dan zeg ik en dat is tevens de mening van de werkgroep: liever een strafzaak minder dan een getraumatiseerd slachtoffer. Kan de vrouw het aan de andere kant niet ver kroppen dat de dader vrijuit zal gaan, of er met een milde straf afkomt dan moet die straf omhoog. Ook de publie ke opinie in in onze recht- Bezuinigen op auto door minder inkomen DEN HAAG (ANP) - Een forse bezuiniging van het inkomen in het gezin leidt vooral tot bezuinigen op de auto. Dat blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) waarvan het ministerie van economische zaken gisteren de resultaten bekend heeft gemaakt. Het CBS legde aan 3.400 huis houdens de vraag voor waar op men het meest zou bezui nigen indien het netto inko men fors, bijvoorbeeld tien procent, zou dalen. Ruim een kwart van de onder vraagden liet weten het meest te zullen bezuinigen op de auto. Bijna een op de acht ondervraagden gaf op het meest te zullen bezuinigen op kleding en schoeisel spraak heel belangrijk. Wan neer sexueel geweld in toene mende mate afschuwelijk zou worden gevonden dan giét die straf ook omhoog". 'Je kunt in de rechtspraak nou eenmaal met iets doen wat onbegrijpelijk is voor de mensen. Vergelijk het eens met een chauffeur die een kind doodrijdt om dat hij het rode stoplicht heeft gene geerd. Wanneer zo iemand mild wordt gestraft is dat voor de ouders onverteerbaar èn onbegrijpelijk". In de ons omringende landen worden sexuele misdrijven wel zwaarder gestraft. "Het is gevaarlijk om die verge lijking te maken. Het is waar dat de eisen zwaarder zijn. In de Verenigde Staten bijvoor beeld kan iemand 99 jaar krij gen. Maar de regels voor ver vroegde vrijlating (wegens goed gedrag e.d.) zijn in die landen weer soepeler dan bij ons, zodat de uiteindelijke gevangenisduur ongeveer ge lijk is. De Engelsen willen nu toe naar een straf minimum van twee jaar voor sexuele misdreven. Zoiets is in Nederland met mogelijk. Dan wordt de rech ters de wet voorgeschreven in plaats van andersom. Dit ligt heel gevoelig in de Ne derlandse rechtspraak". Het rapport van de werkgroep doet onder meer de suggestie om te komen tot een geïnte greerde hulpverlening van politie en organisaties als Vrouwen Tegen Verkrach ting. ln de Verenigde Staten kent men het zogenaamde Ra pe Centre (verkrachtingscen trum), waar gespecialiseerde hulpverleners zitten die bo vendien dag en nacht bereik baar zijn. Het lijkt mij dat een gespecialiseerd centrum eerder aanbeveling verdient. "Zo'n centrum heeft natuurlijk voordelen Maar het nadeel hiervan is, dat sexueel ge weld weer in een apart hokje wordt geduwd, geisoleerd. Dat is niet juist Het slachtof fer moet de keus gelaten wor den tot wie zij zich wil wen den. Daarbij komt nog dat het realiseren van dergelijke centra verschikkeiijk veel geld kost Want hoeveel heb je er niet nodig? Daarom zeg gen wij: bouw de middelen die je hebt uit Gebruik be staande organisaties. Een po litiebureau is dag en nacht open en dus bereikbaar. Daar kan meteen aangifte worden gedaan. In onze opzet zou het zo moeten zijn, dat de politie beambte het slachtoffer op de hoogte moet stellen tot welke hulpverleners zij zich kan wenden. Deze instanties kunnen op hun beurt het slachtoffer opvangen voor verdere psychische hulp". "Voor hulpverleners is ook een belangrijke voorlichtings taak weggelegd. Bijvoor beeld het belang van aangifte doen. Alleen op die manier kunnen wij een indruk krij gen van het aantal verkrach- tings-gevallen. Er moet veel meer naar buiten komen, zo dat de mensen zich de mis standen in onze maatschap pij gaan realiseren". Wat verwacht u van het rap port? "Ik hoop dat de draad wordt opgepakt. Het gaat er om dat slachtoffers van alle vormen van geweld menselijk en ade quaat moeten worden behan deld. Er is grote belangstel ling voor ons rapport by de politiekorpsen door het hele land. U moet ook met verge ten dat dit een prod ukt is van mensen uit dc praktik. Het merendeel van de werkgroep bestaat uit politiemensen. Het is geen wetenschappelijk werk van achter de tafel ge weest. Ik realiseer mij, dat deze aanpak een mentaliteitsve randering vereist. Dat je de zaak niet met alleen richtlij nen kunt veranderen. Het zal jaren duren, maar je moet nu eenmaal ergens beginnen". ADVERTENTIE Met tisGaotxtBiTAAiCHEo Gtotw Bitaaip, Gtgtfandcerd tot t ion.- ptrJuquc /.onder kosten verknjgb.ur bij alle banken en spaarbanken van Nederland

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17