c Kleine zelfstandige kan r ook gaan automatiseren Franse aandacht zoudozingen Droomfoto's op het tafelblad Kit in Spuit bus met doseer- mond Identiteitsplaatj es Natte süjpmachine VS-team onderzoekt "Vietnam-situatie" PSP wraakt uitlatingen VRIJDAG 12 FEBRUARI 1982 Varia Moderne bedrijven gebrui ken gestroomlijnde ma chines. Eenmaal het laat ste model business-com puter binnengehaald, blijkt niet alleen het com merciële werk, de order verwerking, de voorraad administratie en de factu rering compleet te veran deren, maar ook de werk zaamheden van typistes en secretaressen Want el ke behoorlijke computer heeft ook een „tekstpak ket", de mogelijkheid om de computer te gebruiken als de meest ideale schrijf machine die er bestaat. Je typt gewoon een brief. Niet op papier, maar op het beeld scherm. Die brief bestaat eigen lijk nog helemaal niet, alleen in het geheugen van de computer. Je kunt hem dan lezen en herle zen. Zie je een fout, dan kun je die elektronisch „uitgummen". Wil je een hele zin kwijt: druk op een knop. Moet er ergens iets tussen worden gevoegd? De re gels schuiven automatisch op. Een hele alinea van 20 regels moet weg van pagina 2 van een rapport. Maar het zou mooi zijn om hem op pagina 25 onderaan te plaatsen. Geen enkel pro bleem. De „tekstcomputer" slikt de tekst van pagina 2 in en plaatst hem in onderdelen van secondes op pagina 25. Een goede tekst gaat nooit verlo ren. Na correctie wordt hij opge slagen op een bandje of een mag netisch schijfje. Ten allen tijde is hij dan weer op te roepen. Een standaardbrief kan op die ma nier eindeloos worden gebruikt. Wordt de brief in de loop van de tijd aangepast, geen nood, de ou de brief wordt gewist en de nieu we op band of op schijf opgesla gen. Ook een kwestie van secon den. De lay-out van een brief van drie kantjes of het rapport van 40 pagina's kan verder met een paar simpele handgrepen worden ge wijzigd. Misbruik Met het systeem wordt ook de mo gelijkheid geschapen om een persoonlijke brief te schrijven aan 100.000 mensen. Helaas ha len de taleninstituten en postor derbedrijven die grap steeds uit. Ze laten „Geachte heer H. Wit" weten dat alleen hij een persoon lijke brief krijgt met een prijs. Het „persoonlijke kansnummer" is daarvan het bewijs. Helaas spuwt de bijbehorende compu ter met een zogenaamde laser- straaldrukker 10.000 van die brieven per uur uit. Allemaal even persoonlijk en met een strikt privé geluksnummer: „Ge feliciteerd heer H. Wit, alleen u bent uitverkoren...". Voor kleine kantoren zijn er inmid dels „denkende" schrijfmachi nes gekomen. Het zijn geen elek trische meer, maar elektroni sche. Ze hebben ergens een soort rekenmachine-venster, waar een hele regel in schuift voor hij ge tikt wordt. Dat laat correctie toe: in die ene regel. Een beetje des kundige lacht om zo'n ding. Ze zijn namelijk even duur als de gemiddelde huiscomputer. Een huiscomputer kan je ook - zij het dat kennis van zaken en met wat technische aanpassingen - ook in de meest perfecte tekst verwerker omtoveren. Dat gaat met een speciaal editor- of tekst programma. Berekeningen De mogelijkheden zijn dan veel groter, want de huiscomputei kan ook voor spelletjes, bereke ningen en bestanden worden ge bruikt. Een professioneel tekst verwerkingssysteem daarente gen kost gauw f 25.000 tot f50.000 afhankelijk van capaci teit en mogelijkheden. De elek tronische schrijfmachine en de huiscomputer allebei zo'n f 4.000 tot f7.000. Importeurs die toch al kleine re kenmachines tot hun beschik king hebben proberen die reeks met een tekstverwerker-zonder problemen vol te maken en zo het gat in de markt te vullen. Een zo'n importeur is Ormas in Bilt- hoven. Vertrouwd als zij daar zijn met het aanbod van reken machines en een hobbycompu ter, is de reeks nu uitgebreid met een kantoorcomputer, die ook de capaciteiten van een tekstver werker heeft voor zo'n f13.000. Hij is geschikt voor kleine en middelgrote bedrijven. De computer die daar voor wordt gebruikt heet Sharp PC-3201. Hij kan op alle printers en elektroni sche schrijfmachines, die daar voor een aansluiting hebben, worden aangesloten. Tevens draait op deze computer een heel zakelijk pakket van program ma's om te rekenen, te tellen, in formatie op te slaan, formulieren te maken en adressenbestanden bij te houden. Vanzelfsprekend is in de prijs ook een dubbel magnetisch geheugen inbegre pen. Het bestaat uit twee schijve- neenheden, zogenaamde floppy disk-stations. In tegenstelling tot vele andere kleinere kantoorsys temen is de conversatie met deze computer geheel in het Neder lands. Binnenkort wordt het pro grammapakket ook nog uitge breid met een debiteuren-, credi teuren- en grootboekadministra tie, zodat het geheel zakelijk inte ressanter wordt en binnen het bereik van veel kleinere winke liers zal gaan vallen. Ook Tandy Tandy's kleurencomputer is nog veel goedkoper, maar voorlopig alleen bruikbaar voor spelletjes en leerprogramma's. Een soortgelijke ontwikkeling heeft ook het Tandy-bedrijf laten zien. De keten van Radio-shack,, winkels, die zich langzamer hand over het hele land heeft verspreid, is ook al jaren geleden met een eenvoudige computer begonnen. Aanvankelijk leverde men die alleen aan de hobbyist, die nog veel zelf moest gaan uit vinden. Nu heeft men de markt deels verlegd naar zakelijke toe passingen. Het TRS-80-model III kan uitgebouwd worden naar compleet, zakelijk gebruik en kost dan ook f 10.000 tot f .13.000. Om de beginnersmarkt bij de com puters niet te verliezen heeft Tandy nu weer een nieuwe com puter gelanceerd, die voor spel letjes en educatieve doeleinden kan worden gebruikt Men noemt hem de Kleurencompu ter, omdat hij thuis zonder meer op de kleuren-tv kan worden aangesloten. Er zijn allerhande spelletjes bij die kleuters aan spreken. Daardoor worden kin den als vanzelf vertrouwd ge maakt met het gebruik van de computer. Veel spelletje steunen op adviezen van de Children's Television Workshop en verto nen dan ook gelijkenis met de Sesamstraat-beelden. Voor oudere kinderen - van de drie laagste klassen van de basis school komt er een educatieve programmatuur, waarbij de ou ders of onderwijzers het lesmate riaal deels kunnen beïnvloeden. Uiteraard zijn er op deze compu ter allerhande spelletjes te ver krijgen, meestal met een nogal competatieve inslag en vaak met veel lawaai en geschiet, maar dat schijnt bij de introductie van Amerikaanse computers in Nderland te horen. De Tandy Kleurencomputer kost f 1.750. De betaalbare kantoorcomputer - met tekstverwerking en grootboek programma - komt in deze configuratie ook binnen bereik van de kleine zelfstandige. Het komt vaak voor dat de identiteit van iemand in nood niet bekend is: een kind dat verdwaald is, slachtoffers na een verkeersongeval, een eenzame fietser die in het bos is geval len. Zij hebben niets bij zich waaruit blijkt hoe ze heten of Wie er gewaarschuwd moet worden. Iedereen die in dienst is geweest kent de plaatjes die om de nek gehangen moeten worden. Daarop staat alles van de soldaat wat in geval van nood nuttig kan zijn. Dergelijke plaatjes zijn ook verkrijgbaar voor burgers. Het Bureau Identificatie in Bilthoven verzorgt het ponsan van de gegevens in een metalen plaatje (5x3 cm). Er kunnen zes regels tekst van vijftien letters-cijfers op. Zo'n plaatje kan men aan een kettinkje om de hals hangen, maar ook op een (trim)fiets of step gemonteerd worden. Het Bureau Identificatie levert al jaren deze identiteitsplaatjes aar. kleuter en basisscholen, brandweer- en politiekorpsen. Van de Zweese firma Tormek is er nu echter een slijpmachine met zandsteen op de markt gekomen. De handslinger is vervangen door een motor, maar wie een boormachine heeft kan die als aandrijfbron gebruiken en dat scheelt een kleine 300 gulden in prijs! De zandsteen loopt in de met water gevulde bak op een snelheid van 80 toeren per minuut, onafhan kelijk van de snelheid van de boormachine. Die snelheid van 80 tpm is ideaal voor het slijpen van allerlei gereedschap, met na me als het om gehard-stalen din gen als steek- en schaafbeitels, bijlen enz. gaat. De zandsteen heeft een geringe afname en het gevaar van „verbranden" van bij voorbeeld een beitelblad is abso luut uitgesloten. Wie de Tormek nog niet in zijn ge- reedschappenwinkel vindt, kan naar verkoopadressen informe ren bij Tieman Trading, Gilze, tel. 01615-4901. Een reeks kitten van Rambo is sinds kort verkrijgbaar in een spuitbus waarop een losse doseermond wordt ge schroefd. Er zit een hef boompje aan en wanneer men dit omlaag drukt spuit de kit heel gelijkmatig uit de bus. Een erg handig systeem, dat ge knoei met kit in klein-ver- pakkmg uitsluit Het voorste deel van de doseermond kan na het karwei worden verwij derd om het schoon te ma ken. Het is dus permanent bruikbaar. De volgende kitsoorten zijn in die doseerbussen verkrijg baar: siliconenkib buitenkit, kierenkit en binnenkit In de strijd tegen tocht en vocht vormen ze voortreffelijke bondgenoten. Wie by het woord „spuitbus" argwanend wordt („die mi- beu-onvriendelijke drijfgas- sen"...) kan wat dit produkt betreft gerust zijn: de spuit- druk wordt geleverd door volstrekt onschuldige stik stof. Geen „gas" dus. Reageerbuis baby wacht op ziekenfonds ROTTERDAM (GPD) - Het team dat zich aan de Rotter damse Erasmus Universiteit bezighoudt met de voorberei dingen van een reageerbuis baby. heeft de ziekenfondsen gevraagd de financiering te regelen. De kosten van de operatie en bijbehorende handelingen worden geschat op 3500 gulden. Ziekenfond sen en Erasmus Universiteit zyn aan het onderhandelen, maar het valt nog niet te zeg gen wanneer dat tot resultaat zal leiden De gynaecoloog dr. A. Th. Al- berda heeft samen met prof. Zeilmaker, hoogleraar in de fysiologie van de voortplan ting, in het Dijkzigt Zieken huis van de universiteit al de nodige ervaring opgedaan by opera tiepatiénten. Met instemming van de betrok kenen hebben zij eicellen weggenomen, deze bevrucht en weer teruggeplaatst Op een enkele uitzondering na gebeurde dat by patiénten die voor een ander doel wa ren opgenomen en by wie er een geringere kans op zwan gerschap was Tot nu toe heeft het niet tot zwanger schap geleid Het Rotterdamse team heeft in middels honderden aanvra gen van ouders ontvangen voor een bevruchting via de reageerbuis Men kan hier. behoudens speciale omstan digheden, niet aan voldoen voordat de financiering met de ziekenfondsen is geregeld Delegatie parlement naar Nederland DEN HAAG (GPD) - Een groep Franse parlementariërs komt eind maart naar Nederland om de gevolgen van de zoutlozingen in de Rijn door de kalimijnen in de Elzas te aanschouwen. Het be zoek vindt plaats op uitnodiging van minister Zeevalking van ver keer en waterstaat. Het is nog niet bekend hoe groot de delegatie uit Frankrijk zal zijn. In ieder geval zullen zich in de groep enkelen bevinden die in het parlement de Elzas vertegen woordigen. Het is het verzet uit deze streek dat al jaren een goe de oplossing van het zoutpro- bleem van de Rijn in de weg staat. Het programma van het bezoek staat evenmin vast. Aangenomen wordt dat de Fransen zullen wor den geconfronteerd met West- landse tuinders die veel schade ondervinden van het zoute Rijn water. Ook zal een bezoek wor den gebracht aan een drinkwa terleidingmaatschappij. Deze in stellingen hebben steeds meer moeite om de kwaliteit van het uit de Rijn afkomstige drinkwa ter te garanderen. Zowel de tuinders als de waterlei dingmaatschappijen hebben ju ridische procedures tot aan het Europese Gerechtshof aange spannen om een einde te maken aan de zoutoverlast. Frankrijk wordt van een onrechtmatige daad beschuldigd door dagelijks een 20.000 ton afvalzout uit de kalimijnen in de Rijn te lozen. Al vele jaren probeert men een op lossing voor het zoutprobleem te vinden, maar steeds ondervin den de Rijnoeverstaten enorme tegenwerking vanuit Frankrijk. In november vorig jaar hebben de ministers van de vijf aan de Rijn gelegen landen een zeer kleine stap in de richting van een oplossing gezet. De waterleidingbedrijven en de tuinders verwachten geen enkel heil van de in Panjs gesloten overeenkomst Zij hebben hun hoop momenteel gevestigd op dc rechtbank in Rotterdam die dit jaar een uitspraak moet doen in het al zeven jaar lopend Rijnpro ces. Dit civielrechtelijk proces is tegen de kalimijnen aangespan nen door drie tuinders uit het Westland, gesteund door de stichting Reinwater. Agent verdacht van oplichting EINDHOVEN (ANP) - Een 23-jange Eindhovcnse politic-agent wordt ervan verdacht een verzekeringsmaatschappy te hebben opgelicht voor 19.000 gulden Ook zou hy tijdens een assistentieverlening een Eindhovenaar in het gezicht hebben geslagen. De Bossche officier van justitie heeft in beide gevallen een strafvervolging ingesteld. De agent is inmiddels geschorst. De politieman zou in mei van het vonge jaar een valse aangifte hebben gedaan van diefstal van zyn personenau to. Aansluitend zou hy van de verzekering 19.000 gulden hebben ont vangen. Bij deze zaak zijn ook nog twee andere verdachten betrokken respectively k uit Eindhoven en Veldhoven. Het drietal heeft bekend. Een leuk (xmveroravontuur Vakfotografen noemen het „table- top-fotografie", en als amateur mag je er dus gewoon „fotografe ren op het tafelblad" tegen zeg gen. Het is een bij verreweg de meeste huis-, tuin- en keukenfo tografen nog onbekende tech niek die echter onvermoede mo gelijkheden biedt. Een eerste stap op weg naar die ta- bletop-techniek kan .zijn: een dorp of landschap opbouwen van het bekende speelgoed (huisjes, boompjes, beestjes). Dat k an modelbouwmateriaal zijn, dan wel lego. De „scène" staat er voor het oog misschien wat nuchter-prozaisch bij, maar onder belichting en vanuit een bepaalde hoek ender de lens ge nomen kan het een sproCKje worden. Zoiets heb je niet meteen onder de knie. Het is een kwestie van ex perimenteren, herhalen, veran deren in de opstelling, spelen met belichting (liever niet flit sen!) en met kleurfilters. Ideaal voor deze fototechniek is de spie gelreflexcamera, die immers zo wel van dichtbij als van grotere afstand gebruikt kan worden. Telelens en groothoeklens kun nen eveneens heel speciale effec ten opleveren. Deze foto, die een beeld oproept van een bizar prehistorisch of zelfs buitenaards landschap, is zo'n produkt van de tabletop- techniek. Alles wat eraan te pas kwam waren wat droogbloemen, een brok klei en een lamp. Het leverde een artistiek resultaat op. Maar je kunt ook een grappige, griezelige of science-fiction-ach- tige droomwereld voor de lens brengen, doodgewoon op de huiskamertafel. El Salvador: WASHINGTON (Reuter) - De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Tho mas O'Neill, heeft gisteren ge zegd dat hij een onderzoeksteam naar El Salvador zal sturen. Deze commissie moet nagaan of de Verenigde Staten betrokken dreigen te raken bij een tweede "Vietnam-situatie". De commissie bestaat uit drie le den, één afgevaardigde en twee stafleden van het Huis. De com missie zal enkele dagen in El Sal vador blijven, aldus O'Neill. De Amerikaanse regering wil El Salvador dit jaar militaire en eco nomische hulp sturen ter waarde van 185 miljoen dollar (ongeveer 360 miljoen gulden). Die hulp dient ter ondersteuning van de junta in El Salvador in de strijd tegen het linkse verzet. In een interview voor de televisie verklaarde O'Neill desgevraagd er niet van overtuigd te zijn dat grootscheepse Amerikaanse hulp in dat gebied vitale Ameri kaanse belangen dient. "Daar wil ik juist achterkomen", zo zei hij. Van de 185 miljoen dollar aan hulp die de Verenigde Staten de Sal- vadoriaanse regering dit jaar wil len geven, is 81 miljoen dollar militaire steun. De regering-Rea- gan streeft er naar volgend jaar 325 miljoen dollar (ongeveer 810 miljoen gulden) te geven, waar van 60 miljoen (ongeveer 150 mil joen gulden) aan militaire steun. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Enders zei eerder deze week op een hoorzitting van de Senaat dat het het beleid van de Amerikaanse regering is de Salvadoriaanse re gering te helpen een politieke oplossing voor de problemen te vinden door middel van vrije verkiezingen en niet te helpen een militaire overwinning te be halen op de opstandelingen. Doel van de steun is de regering van El Salvador te helpen de op standelingen lang genoeg te weerstaan om een politieke rege ling te bereiken. MARRAKESJ (AP) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Hag kwam gisteren voor besprekingen in Marokko aan. Tij dens zijn tweedaags bezoek zal hij besprekingen voeren met koning Hos- san. Alvorens dit te doen begaj Haig zich naar de tennisbaan om zijn conditie wat op te vijzelen. DEN HAAG - De PSP fractie in de Tweede Kamer meent dat uit spraken van mr.H Niemeijer uit Leeuwarden over minderheden discriminerend zijn. De PSP wil dat de minister van Justitie stap pen onderneemt tegen mr. Nie meijer. die advocaat-generaal is in Leeuwarden. Dit blijkt uit vragen die de PSP-er Andree van Es heeft gesteld aan de minister van Justitie. Mevrouw Van Es citeert uitspra ken van mr. Neimeijer. Die heeft gezegd dat junkies, souteneurs en het platteland afstropende woonwagenbewoners in rijks werkinrichtingen de handen uit de mouwen zouden moeten ste ken. Pas dan kan de criminaliteit op doeltreffende wyze worden ingedamd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11