Vertrek Van Boven gelaakt I0LS, 25000 flessen JONGEJENEVER dfasMomufó Communisten in Italië met Moskou in hun maag Mimw. DAAR GAAN ZE DAN: Kans op schorsing conferentie Madrid Bonn akkoord met besluit VS over chemische wapens -C 3- Applaus in Genève voor mensenrechtenfunctionaris CLAERYN en HARTEVELT 16.95 16.45 15,95 Leider Solidariteit voor Poolse rechter Britse Labour- partij blijft tegen de EG BEKENDMAKING DONDERDAG 11 FEBRUARI 1982 BONN (Reuter) - West-Duitsland heeft het plan van de Ameri kaanse president Reagan nieuwe chemische wapens te gaan produceren gisteren verdedigd als een begrijpelijke reactie op de voortdurende inspanningen van de Sowjet-Unie op het ter rein van chemische wapens. De woordvoerder van de Westduitse regering, Kurt Becker, vertel de dat Bonn van te voren op de hoogte was gesteld van het Amerikaanse plan. President Reagan vroeg het Congres afgelopen maandag om goed keuring voor het hervatten van de produktie van chemische wa pens. De produktie moet dienen als afschrikking maar moet ook de aanzet geven tot onderhandelingen over een internationaal verbod op chemische oorlogsvoering. WASHINGTON (Reuter/UPl/AFP) De Verenigde Staten hebben gisteren een Russisch voorstel voor de vermindering van het aantal middellange-afstandsra- ketten van de hand gewezen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde dat het voorstel geen aanvaardbare basis kon zijn voor een overeen komst over wapenbeheersing. Het Russische persbureau Tass maakte het voorstel dinsdag be kend. Het komt neer op een ver mindering met tweederde van het aantal raketten voor de mid- dellange-afstand in Europa door zowel de Verenigde Staten als de Sowjet-Unie in de komende tien jaar. De Russen betrekken in hun voor- Buitenland paginaV ES verwerpen raketvoorstel stel ook de Engelse en Franse kernwapens en de Amerikaanse bommenwerpers in Europa. De Verenigde Staten willen deze wapensystemen buiten de on derhandelingen houden die nu in Genève worden gevoerd door de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie. Volgens het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken zou het voorstel er in de praktijk op neerkomen dat de Sowjet-Unie door kan gaan met haar pro gramma ter modernisering van haar kernraketten, waaronder de opstelling van de SS-20, terwijl de Verenigde Staten moeten af zien van stationering van de nieuwe Pershing-II en kruisra ketten. waarmee volgens plan volgend jaar begonnen zal wor den. Het Russische persbureau Tass zegt dat de nuloptie onaanvaard baar is voor de Sowjet-Unie en dat het werkelijke doel volgens hen de rechtvaardiging van de Amerikaanse wapens voor mid dellange afstand op het conti nent is. De VS hopen dit te verwezenlijken door "de onderhandelingen op zettelijk in een doodlopende steeg te voeren", aldus Tass. DEN HAAG/GENEVE (GPD) - Met een overweldigend applaus hebben de afgevaardig den op de plenaire vergadering van de VN-commissie voor de mensenrechten in Gehe- ve gisteren waardering uitgesproken voor de „moedige wijze" waarop de Nederlander Theo van Boven leiding heeft gegeven aan de commissie. Alleen de Sowjet-vertegenwoordi- ger Zorin deed niet mee aan de lofzang: hij verweet Van Boven een te persoonlijke invulling van zijn functie. Dat zou ook de reden zijn waarom Van Bovens' contract dat in mei afloopt niet door de VN wordt trek gisteren in Genève bekend voor een verraste vergadering van de commissie. De voorzitter van de Nederlandse delegatie, prof. H.P. Kooijmans, noemde het heengaan van Van Boven een groot verlies voor de Verenigde Naties. verlengd. Van Boven, die vijf De VN-commissie voor de rechten jaar directeur van het VN-bureau mensenrechten is geweest, maakte zijn vertrek gisteren zelf bekend. De Tweede Kamer heeft in een door alle partijen onderte kende motie de regering ge vraagd protest aan te tekenen bij de secretaris-generaal van de Verenigde Naties tegen het ont slag van Theo van Boven als voorzitter van de VN-commissie voor de mensenrechten. Van Bo ven, die deze functie sinds vijf jaar bekleedt, maakte zijn ver van de mens bestaat uit 43 lan den (waaronder Nederland) en komt jaarlijks voor zes weken bijeen in Genève. De afdeling waarvan Van Boven directeur is, fungeert als het secretariaat. In de door het CDA-kamerlid Scholten ingediende motie wordt grote waardering uitge sproken voor de wijze waarop Van Boven zijn functie heeft be kleed. Dat gebeurde tijdens de kamerbehandeling van de berg roting van buitenlandse zaken. ADVERTENTIE alleen bij fui VOOR heeft Mie dranken! RE.MO AMSTERDA AMSTERDAM NieuwpoortitiM1100 Li|nbaar»gracM 33, Sloterkadï 110 127. Delflandplein 18? Plein '40 '45 r»r 3. lambc.lui Z.,lplein 3 S. Mariin. REGIO ROTTERDAM (vnUI n, ROTTERDAM G J MuMartlraal 12OVERSCHIE Burg Baumannlaan ISO ALEXANDERPOLDER Samuïl Eimei|erpl»in 9 SCHIEDAM Gravelandwrweg9S6* BOLNES VcchutrMi 1* PAPENDRECHT Brede rodeplein6«SLIEDRECHT Fazanlplem3RIDDERKERK Havemiraat S REGIO BOLLENSTREEK (veelal naait/bii Diorotl KATWIJK AAN ZEE Viiterijkade 2 SASSENHEIM Oude NOORDWIJK Kerltitraat 20* OUDE WETERING Meerkre 1ILLEGOM Vottelaan 1S (Tretlo'igl LEIDEN Lengegrac NIEUW VENNEP 1 Gisteravond was nog niet be kend hoe minister Van der Stoel van buitenlandse zaken op de motie zal reageren. Wel zei Van der Stoel het vertrek van de Ne derlander ernstig te betreuren, Van Boven zelf weet het niet ver lengen van zijn arbeidscontrac aan „aanzienlijke beleidsver schillen" met het VN-hoofd kwartier in New York. Volgens goed ingelichte kringen in Genè ve hebben enkele Latijns-Ameri kaanse landen, met name Argen tinië, druk uitgeoefend om Van Boven te wippen. Zij zijn onte vreden over de vaak ongezouten wijze waarop de 47-jarige Neder lander misstanden in hun land aan de kaak stelde. Een van de initiatieven die Theo van Boven in zijn ambtsperiode heeft genomen, was de oprich ting van een speciale commissie die zich bezig hield met het pro bleem van de verdwijningen. In een aantal Latijns-Amerikaanse landen is dit een wijdverbreide manier om politieke tegenstan ders uit te schakelen. Van Boven pleitte de laatste tijd ook voor het instellen van de functie van 'hoge commissaris voor de rech ten van de mens', naar voorbeeld van een soortgelijke post voor de vluchtelingen. Dit stuit echter op fel verzet van veel delegaties, ook de communistische. Opvallend is dat Nederland kenne lijk volkomen verrast was door de succesvolle lobby van de ge noemde Zuidamerücaanse lan den. Naar verluidt heeft ook een aantal westerse landen bezwaren tegen de persoon van Van Bo ven. Een van de geschilpunten dat vorig jaar een speciale rap porteur werd benoemd voor E Salvador, en dat Chili voortdu rend als voorbeeld wordt ge noemd van een land dat de men senrechten systematisch voeten treedt. Vooral Washing ton legt veel meer de nadruk op de schendingen van de rechten van de mens in de communisti sche landen, zoals onlangs bleek in een jaarlijks rapport van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken over de situatie op dit gebied in de verschillende landen. Syrische stad in opstand DAMASCUS (AP) - Een van de grootste steden van Syrië, de stad Hama, is volgens wes terse diplomaten in opstand gekomen tegen de regering in Damascus. Bij de al acht dagen durende gevechten zouden "honderden" doden zijn gevallen. De stad is door 6.000 tot 8.000 militairen omsingeld, terwijl zij voortdurend door een honderdtal tanks en artille riestukken onder vuur wordt genomen en vanuit de lucht wordt aangevallen. Volgens reizigers worden gewonden op straat achtergelaten zon der dat iemand zich om hen bekommert, is de wijk Had- hir met de grond gelijk ge maakt en zijn andere delen van de antieke stad vernie tigd. Ondervoorzitter van de Poolse vakbond Solidartiteit Miroslaw Kru pinski. GDANSK/WARSCHAU (AFP/ Reuter/AP/DPA) - De onder voorzitter van de nationale com missie van de Poolse vakbond Solidariteit, Miroslaw Krupinski, die aan de klopjacht van 13 de cember was ontkomen, is gear resteerd en zal voor een militaire rechter worden gebracht, zo is in Gdansk vernomen. De viceprefect van de stad, Wlodzi- mier Koenig, zei dinsdag op een persconferentie voor buitenland se journalisten dat Krupinski in een ziekenhuis aan hartklachten wordt behandeld maar dat zijn toestand "niet bijzonder ernstig is". De militaire rechtbanken hebben sinds 13 december de strengste vonnissen uitgesproken. Deze week is in Gdansk een vrouw tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld voor het organiseren van een staking op de koopvaardij- school. Acht anderen zijn voor eenzelfde feit tot drie tot negen jaar gevangenisstraf veroor deeld. Kolonel Juliusz Petrykowski, de directeur van het Poolse gevan geniswezen, heeft bekend ge maakt dat nog 4.057 personen worden vastgehouden in 24 ver schillende interneringskampen in Polen. Het was de eerste maal dat officieel melding werd gemaakt van het aantal gevangenkampen dat het Poolse militaire bewind in het land in gebruik heeft. Westelijke verslaggevers die dins dag een bezoek brachten aan Gdansk, verklaarden dat de ar beiders daar onverkort Solidari teit en de denkbeelden van deze inmiddels verboden onafhanke lijke vakbeweging blijven steu nen. Volgens functionarissen zou de toestand zich daar echter stabiliseren. Gdansk is de plaats waar Solidariteit is ontstaan. In Vaticaanstad zei paus Johannes Paulus II tot zijn Poolse landge noten dat zij zich wegens hun rooms-katholieke geloof niet in slavernij mogen laten brengen. Hij sprak van "de waardigheid van de mens die nooit en nergens kan worden weggenomen". In middels hebben de r.k. primaat van Polen, aartsbisschop Jozef Glemp, en zijn collega's van Kra kow en Wroclaw, kardinaal Fran- ciszek Macharski en Henryk Gulbinowicz, hun overleg met de paus afgesloten. Donderdag ke ren zij na een verblijf van een week in Rome naar hun land te rug. In Bonn deelde regeringswoord voerder Kurt Becker gisteren mee dat het kabinet volgende week zal besluiten, welke sanc ties tegen Polen en de Sowjet- Unie zullen worden genomen als reactie op de afkondiging van de staat van beleg. De Noorse prijs voor het "vrije woord", ten bedrage van 17.000 dollar (circa 43.000), is gisteren toegekend aan Lech Walesa, de leider van Solidariteit. De onder scheiding wordt verleend door een onafhankelijke stichting in Oslo. Gewoonlijk wordt de prijs toegekend aan een Noor. BOSTON/NEW YORK - Henry Kissinger, de 58-jarige oud-mi- nister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, heeft een gisteren verrichte hartope ratie goed doorstaan. De artsen in het ziekenhuis te Boston ver klaarden na de ingreep, die vier-en-half uur duurde, dat de patiënt een zeer goede kans heeft om volledig de oude te worden. ADVERTENTIE (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - De Europese socialis ten zijn er gisteren in Brussc niet in geslaagd hun Engelse ka meraden te overtuigen van he nut van de Europese Gemeen schap. De Britse socialistenlei der Michael Foot zei na afloop van zijn gesprek met vertegen woordigers van de andere Euro pese socialistische partijen dal zijn zienswijze over de EG nie veranderd is. De Britse Labour partij blijft bij het standpunt da uittreding uit de Europese Ge meenschap goed is voor Groot Brittannië Bolanftnjko aankondiging voor alle betrokken partijen Als gevolg van faillissementsverklaring (uitgesproken d.d. 15-9-'81 nr. 552/81van Groothandel Perzische tapijten Opdracht tot onmiddellijke verkoop na definitieve overeenkomst tussen crediteuren en de aangewezen curator Verkoop uitsluitend deze week Vrijdag van 10.00 uur tot 21.00 uur Zaterdag van 10.00 uur tot 17.00 uur Omvangrijke gecontracteerde verschepingen Perzische en Oosterse handgeknoopte, grote en middelmaat tapijten, tafelkleden en lopers Ten laste van totale schuld op bestelde goederen van failliet verklaarde partij, verschepingen afgeleverd en geplaatst ter onmiddellijke omzetting in contanten (als overeengekomen met betrokken curator) in de daartoe bestemde afgezette ruimte van het pand. Oriental Carpet House Westzeedijk 493, Rotterdam Oriental Carpet Brokers BV als gemachtigde partij Voor Italië's machtige commu nistische partij, de PCI (1.600.000 leden en bijna een derde van de stemmen by de laatste kamerverkiezingen) dreigen interne problemen. Na de jongste gebeurtenissen in Polen spraken het partij bestuur en het centrale comi té een scherpe veroordeling uit over het systeem in Oost- Europa. Partijleider Enrico Berlinguer verklaarde dat er onder de communistische ar beiders van Italië slechts slechts een verwaarloosbare minderheid zou zijn, die on der een regime als het Sowje- trussische zou willen leven. Zijn standpunt werd door de hele partijtop gedeeld, behal ve door Armando Cossutta. die een hartochtelijk pleidooi hield voor de onvergankelij ke waarden van de Oktober revolutie en voor de antikapi talistische maatschappij-or ganisatie, zoals die in Oost- Europa kan worden bewon derd. Uit Berlinguers verklaringen, noch uit het officiële partij- antwoord op de felle tegen aanval van het Russische par tijblad 'Pwawda' - dat onver kort in de Italiaanse partij- krant TUnita' werd gepubli ceerd bleek niet de minste angst voor een splitsing bin nen de partij. Niettemin zijn er de laatste dagen tekenen van onbehagen binnen de PCI. Zo was er een oproep in lTJnita tot 'verhoogde waakzaam heid'. een plaatselijke partij secretaris in Noord-Italié trad af, omdat hij het niet eens was met de bestuursbeslis- singen. En een hele partijsec tie, in het bloedrode Toscane, verklaarde dat de stuwende kracht van de Oktoberrevolu tie nog lang niet was uitge werkt en wees daarbij op "de buitengewone sociale en eco nomische vooruitgang die de Sowjet-Unie in slechts 65 jaar had doorgemaakt". Er zitten in de Italiaanse com munistische partij dan ook nog igeneraties die zijn opge groeid met de cultus van Sta lin. Zo'n jeugdsentiment kan niet worden uitgewist, zelfs niet door de langzame evolu tie, veroorzaakt door het denkwerk van intellectuelen, het meedraaien in een demo cratie, met name op het plaat selijke vlak, en vooral de toe loop van linkse jongeren. Het ging goed, zolang de ver schillende vormen van com munist-zijn min of meer vreedzaam naast elkaar kon- den bestaan, maar nu het zover is gekomen dat de par tij officieel gaat breken met het Sowjet-model en ook met de Sowjet-partij, wordt een deel van de oude garde on rustig. Afgelopen zondag hield Ar- manco Cossutta een rede in Perugia, voor het 61-jarig be staan van de PCI. Cossutta deed een bijna dreigend be roep op een komende partij congres, waarbij "pas in de eindconclusie zal blijken wat het standpunt is van de meer derheid en welk dat van een of meer minderheden". Het donderend applaus waarmee hij herhaaldelijk werd onder broken, bewees dat velen het met hem eens waren. Het partijbestuur kwam afgelo pen dinsdag bijeen, om na een dag discussiëren bekend te maken, dat de houding van kameraad Cossutta werd "be treurd": "Hij heeft de beslis singen van het partijbestuur voorgesteld als ideologische standpunten, die niet bin dend zijn voor de praktische politiek, en hy heeft in feite de kameraden opgewekt zich er niets van aan te trekken. Volgens het partijbestuur gaat dat verder dan een gewettigd meningsverschil, en het waarschuwt dan ook nog eens opnieuw tegen "gekon kel, soms nog aangemoeidigd van buitenaf, dat eropuit is georganiseerde groepen te vormen, die de vrije discussie binnen de partij willen tegen werken" Een communistische partij die op de democratische toer gaat, heeft het niet gemakke lijk. Of de verdere ontwikke lingen zullen leiden tot een openlijke breuk, wordt in Ita lië met de grootste spanning afgewacht HEIN TEN KORTEN AAR (Van onze correspondent Gerrit-Jan Hoek MADRID - De tijdbom die de Pool se delegatie dinsdag in Madnd onder de Conferentie voor Vei ligheid en Samenwerking in Eu ropa (CVSE) gelegd heeft, door 13 deelnemers om procedurele redenen het recht van spreken te ontzeggen, dreigt vrijdag te gaan ontploffen. De Zwitserse minis ter van buitenlandse zaken, Pier re Aubert, verklaarde gisteren in Madnd dat Zwitserland vrijdag zal voorstellen de conferentie af te gelasten voor een afkoelings periode van een aantal maanden, om in het najaar de veiligheids- conferentie weer te hervatten. Als argument voerde Aubert aan, dat „voortzetting van de onder handelingen onder deze omstan digheden de vruchten van in spanningen van vele maanden in de waagschaal zou stellen On middellijke afbreking van de vei- ligheidsconferentie is volgens Aubert de enig redelijke oplos sing. „Het plan om tot elke pnjs voor on bepaalde tijd hier te blijven, is tot mislukking gedoemd. Dat zal alleen maar leiden tot verdere verslechtering van het klimaat, dat momenteel al zodanig ver ziekt is dat iedere mogelijkheid van een slotakkoord tussen de 35 deelnemende landen uitgesloten is", aldus de Zwitserse minister, die hiermee doelde op het voor stel voor een slotdocument van de conferentie van Madnd, dat de neutrale en met-gebonden landen kort voor het kerstreces indienden. Een discussie over dit document volgende week, met de onvermy- deUjke voorbehouden door de Oostbloklanden en het opschroe ven van de eisen door de NAVO- landen - waar de scheidende spe ciale ambassadeur dr. F van Dongen gisteren uitdrukkelijk op zinspeelde - zou zonder meer het risico meebrengen dat het voorstel van de neutrale en niet- gebonden landen als laatste dis cussiestuk van tafel verdwijnt. Terwijl het aannemelijk is dat de NAVO-landen het Zwitserse voorstel zullen steunen, is nog onzeker wat de reactie van de Oostbloklanden zal zijn. Om de veilighcidsconferentie te onder breken is unanimiteit nodig. For meel bestaat de mogelijkheid dat de Oostbloklanden hun goed keuring aan het voorstel onthou den en de rest van de 35 delega ties verplichten acte de presence in Madnd te blijven geven. In dat extreme geval, heeft een Amen kaanse afgevaardigde al door la ten schemeren, zal desnoods de portier van de Amenkaanse am bassade worden gestuurd. Een eventueel veto van de Oost bloklanden zal volgens dr Van Dongen het definitieve failliet van de veiligheidsconferentie be tekenen Ofwel het notaneel vastleggen van de overlijdensak te van het CVSE-proces. Het Sowjet persbureau Tass heeft een scherpe aanval gedaan op de opstelling van de Verenigde Sta ten tijdens de conferentie voor veiligheid en samenwerking in Europa (CVSE) die in Madnd bij een is. Tass beschuldigd Washington er van „de ftindamenten weg te ha len onder de verworvenheden van Helsinki, een poging te doen om de toestand in Epjropa te destabibseren en de ontspanning in gevaar te brengen". Dit doen de Verenigde Staten door „dc an ti Sowjet- en anti Polen-hystene aan te wakkeren", aldus Tass.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9