Kamer wil boycot van Zuid-Afrika Cl incn li-Sr-l OUl Ll\ Onderhandelingen in El Salvador bepleit TH helpt student bij eigen bedrijf Regering rekent op bedrijven Osseworst in de knel Verdachten komen in Arnhem op wachtlijst Chilenen wachten beroep af Bom onder graafmachine Guatemala geteisterd door rellen Humanisten stichten Trefpunt Varia DONDERDAG 11 FEBRUARI 1982 DEN HAAG (GPD) Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) blijft streven naar het zo spoedig mogelijk instellen van economische sancties tegen Zuid-Afrika, waaronder een olieboycot. Volgens Van der Stoel kan het echter „zeer geruime tijd" duren, voordat alle volkenrechtelijke problemen zijn overwonnen. Daarom zal de regering op korte termijn in contact treden met het Nederlandse bedrijfsleven om te onderzoeken of er, in afwachting van wetgeving, bereidheid bestaat vrijwillig deze beperkingen in acht te gaan nemen. De minister kan hierbij op de volledige steun rekenen van de drie rege ringspartijen PvdA, CDA en D'66. Behalve om een olieboycot gaat het de regering om een investe ringsstop voor Nederlandse be drijven in Zuid-Afrika en een im portbeperking van Zuidafrikaan- se goederen in Nederland. De re gering is echter gebonden aan een aantal internationale ver plichtingen, die een directe af kondiging van deze maatregelen belemmeren, aldus de minister gisteren in een parlementair de bat over het buitenlands beleid. Woordvoerder van het CDA Jan Nico Scholten, die de vorige re gering Van Agt bijna heeft laten struikelen over de olieboycot, bedankte Van der Stoel voor zijn toezeggingen. „Geen ultimatum aan deze minister, die wil uitvoe ren wat afgesproken is in het re geerakkoord. De vorige minister (Van der Klaauw - red.) ontbrak het duidelijk aan deze politieke wil", aldus Scholten. Ingenomen Ook de PvdA, bij monde van Relus ter Beek, toonde zich ingenomen met de aangekondigde stappen van Van der Stoel. Hij gaf de mi nister echter in overweging om behalve de uitvoer van olie naar Zuid-Afrika ook het vervoer naar dat land bij het embargo te be trekken. Ook leek het Ter Beek een goed idee, het initiatief voor een internationale conferentie van landen die te maken hebben met olie en Zuid-Afrika over te nemen van de vorige, sociaal-de mocratische regering van Zwe den. D'66 sloot zich aan bij de al gehele tevredenheid in coalitie kring. Woordvoerder van de oppositie Van Eekelen (WD) herhaalde zijn argument dat de minister de verantwoordelijkheid voor zijn politiek op het bedrijfsleven wil afschuiven. Van der Stoel herin nerde echter aan de aanvankelij ke weerstand tegen het invoeren van een gedragscode voor het be drijfsleven in Zuid-Afrika, ter wijl dit volgens de minister toch ook loyaal is uitgevoerd. Ook zal de Nederlandse regering ernaar blijven streven meerdere landen mee te krijgen in een olieboycot tegen Zuid-Afrika. Volgens Van der Stoel „wordt er meer dan ooit in Afrika waarde gehecht aan economische sancties tegen het apartheidsregime". Wil Van der Stoel zijn plannen uit kunnen voeren dan moeten Bel gië en Luxemburg, wegens bepa lingen in het Beneluxverdrag, akkoord gaan met een eenzijdige boycotmaatregel van Nederland. Ook de Europese Raad en de partners in de Algemene Over eenkomst over Tarieven en Han del (GATT) moeten toestemming geven voor het uitvoeren van een of meerdere van de maatregelen. Het verst strekkend is het Bene luxverdrag, maar Van der Stoel acht een positief antwoord op zijn verzoek van zijn Belgische en Luxemburgse collega's „mo gelijk". RIJSWIJK (ANP) - De Neder landse slagers zijn de afgelo pen maanden in problemen geraakt door het nieuwe vlees- en vleeswarenbesluit, dat in september vorig jaar van kracht is geworden. Zo is de omzet van osseworst bij de Amsterdamse slagerijen met 50 procent gedaald. Dit Vedder gisteren in Rijswijk tijdens de maande lijkse vergadering van het produktschap voor vee en vlees. Vedder vertegenwoordigt in het bestuur van deze bedrijfs- In het nieuwe vleeswarenbe sluit zijn voorschriften aan gepast aan vooral maatschap pelijk ontwikkelingen op het gebied van bescherming van de volksgezondheid en eer lijkheid in de handel. Aan bij voorbeeld osseworst mag nu niet langer een bepaalde kleurstof worden toege voegd, wat het beleg er vol gens Vedder nogal grauw doet uitzien. Volgens Vedder is osseworst een vooral in de hoofdstad veel gegeten broodbeleg. Ge middeld verkochten de sla gers in Amsterdam 100 kilo osseworst per week. Sinds het nieuwe vlees- en vleeswa renbesluit in de warenwet is opgenomen, is de verkoop gedaald naar 50 kilo per week. "En dit is maar één voorbeeld uit de vele die ik kan aldus Vedder. ARNHEM (GPD) - De Arnhemse politie heeft vorig jaar door ge brek aan mankracht een wacht lijst moeten aanleggen met daar op de namen van verdachten die aangehouden moeten worden, maar waarvoor de tijd ontbreekt. Dat staat in het jaarverslag van het Arnhemse korps over 1981. Hoofdcommissaris W. Bakker trekt daarin hard aan de bel en constateert dat het Arnhemse korps het normale pakket werk nauwelijks meer aankan. De be zuinigingen, gebrek aan tijd, manschappentekort en een stij gende criminaliteit bezorgen de Arnhemse politie steeds meer werk zonder dat van rijkswege een flinke korpsuitbreiding in het vooruitzicht wordt gesteld. Tot nu toe wist het Arnhemse korps nog te roeien met de rie men die er zijn maar de rek is er uit, zo constateert Bakker. Er is volgens hem maar één duidelijke oplossing en dat is personeelsuit breiding. Bakker vraagt zich daarom mede af of het Arnhemse korps voortaan zonder meer bij stand (mobiele eenheid, speciale recherchediensten en dergelijke) moet verlenen wanneer daarom wordt gevraagd. De om bijstand vragende overheid zal die aan vraag eerst uiterst kritisch op dringende noodzaak moeten be kijken, zo meent Bakker. NIJMEGEN (GPD) Een organi satie die zich de Anonieme Ter roristen Amsterdam noemt, heeft gisteren in Nijmegen een bom geplaatst onder een graaf machine die eerder deze week betrokken was bij de sloop van de gekraakte etikettenfabriek. Indien het ontstekingsmechanis me niet defect was geweest, had de bom een flinke ravage kun nen veroorzaken. De Explosie ven Opruimings Dienst uit Cu- lemborg ontmantelde de bom, nadat politie, GG en GD en brandweer twee uur lang paraat waren gehouden om op te treden bij eventuele calamiteiten. Een woordvoerder van de politie verklaarde dat het hier om een zeer professioneel uitziende bom ging. Bij de ontmanteling, die ge schiedde met een speciaal daar toe vervaardigd voertuig, de Wheel barrow (een op afstand bestuurbaar rupsvoertuigje), moesten wegen worden afgezet en de spanning van enkele hoog spanningskabels, die net boven de graafmachine hingen, worden gehaald. De Anonieme Terroristen Amster dam is bij de politie onbekend. DEN HAAG (ANP) - Het Chileen se gezin Campos vader, moe der en twee kinderen - mag in Nederland het beroep afwachten dat het heeft aangetekend tegen de beslissing van de minister van justitie dat het op 11 februari Ne derland zou moeten verlaten. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van justitie gisteren meegedeeld. Hij zei dat nader overleg met de staatssecretaris van justitie ertoe heeft geleid, dat alles in aanmer king nemend, besloten is de fa milie Campos alsnog het voor deel van de twijfel te gunnen en haar in de gelegenheid te stellen de behandeling van hun zaak voor de Raad van State in Neder land af te wachten. het gezin Campos kreeg een week geleden te horen dat het Neder land moest verlaten omdat het ministerie van justitie had be paald dat Campos geen politiek vluchteling is. De raadsman van het gezin deelde daarop mee een kort geding te zullen aanspannen om alsnog zogenaamde schor sende werking te krijgen op het besluit tot uitzetting. Meestal treedt door beroep bij de Kroon schorsende werking op. Campos zei er zeker van te zijn dat hij bij terugkeer in Chili zal wor den gearresteerd. SAN SALVADOR - Vier van de z berechting. Zij worden door de junta december 1980. De nonnen werden verkracht leden van de Salvadoraanse nationale Garde in afwachting van hun El Salvador beschuldigd van moord op vier Amerikaanse nonnen op 2 (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICO-STAD - De hoofdstad van Guatemala, Guatemala- stad, zit al twee dagen zonder licht. Gisteren werden er ge durende de gehele dag bom men tot ontploffing gebracht voor overheidsinstanties en supermarkten. De burgeroor log naar voorbeeld van El Salvador lijkt nu, minder dan vier weken voor de presi dentsverkiezingen, feitelijk uitgebroken. Het begon maandag, toen de campus van de nationale San Carlos Universiteit in de hoofdstad met veel machts vertoon door zwaarbewapen de guerrillero's werd bezet. Ook in de binnenlanden van Guatemala is de vlam in de pan. In verschillende provin cies hebben de rebellen de stroom afgesneden en ge meentehuizen platgebrand. De woede van de rebellen richt zich op de presidentsverkie zingen die op zondag 7 maart in Guatemala moeten wor den gehouden en bijna even bedriegelijk als die van 28 maart in El Salvador. WASHINGTON (AP/AFP/Reuter) - Vier democraten in het Ameri kaanse Congres hebben gisteren een resolutie ingediend waarin zij de regering Reagan vragen te streven naar een staakt-het-vu- ren in El Salvador. Verder vra gen zij de regering te onderhan delen met de opstandelingen om een eind te maken aan de burger oorlog in dat Latijnsamerikaanse land. Eerder deze week heeft de Ameri kaanse regering echter nog ge zegd onderhandelingen van de hand te wijzen, omdat overeen stemming met de opstandelin gen in feite zou betekenen dat El Salvador aan de guerrilla's wordt "weggegeven". Linkse guerrillastrijders hebben de afgelopen maanden in hun strijd tegen de Salvadoraanse re gering aanzienlijke winst ge boekt ondanks de toegenomen Amerikaanse hulp aan de junta. Volgens betrouwbare bronnen is de situatie thans zodanig dat de opstandelingen zich vrij kunnen bewegen in ongeveer éénderde deel van het land. De Salvadoraanse opstandelingen hebben aangeboden, zonder vooraf voorwaarden te stellen, te r zij hebben de door de regering georganiseerde verkiezingen die eind maart zul len worden gehouden. De guer rilla's zeggen dat hun kandidaten zouden worden vermoord als zij openlijk een verkiezingscampag ne zouden verklaarde dat zijn organisatie sinds oktober op toestemming van het ministerie van volksge zondheid wacht om 3 ton medi cijnen en chirurgische instru menten uit opslagplaatsen te mo gen halen. ENSCHEDE (GPD) - Uit een on derzoek bij de Technische Hoge school Twente is gebleken dat de belangstelling onder studenten, afgestudeerden en medewerkers voor het beginnen van een eigen bedrijf opvallend groot is. Bij de TH TNvente beschouwt men het bevorderen van de start van nieuwe ondernemingen door af gestudeerden als één van de mo gelijkheden van kennisover dracht van de TH naar het be drijfsleven. Om na te gaan in hoeverre deze manier van kennisoverdracht functioneert heeft de hogeschool een onderzoek ingesteld naar het ontstaan van nieuwe onderne mingen vanuit en rond de TH Twente. Uit het onderzoek bleek dat al 43 ondernemingen op die manier vanuit de TH Twente zijn ontstaan. Daarnaast bleek dat 150 studenten, afgestudeerden en wetenschap pelijk medewerkers met serieuze plannen rondliepen om een ei gen bedrijf te beginnen. Het on derzoek maakte tevens duidelijk dat er bij deze beginnende on dernemers met name behoefte bestaat aan financiële middelen, organisatorische en administra tieve hulp en huisvesting. Op de hogeschool zal vrijdag spe ciaal over deze zaken een con tactmiddag worden gehouden voor beginnende ondernemers. Daar zal worden ingegaan op de manieren waarop de TH deze on dernemers kan helpen. Het Be- drijfs Technologisch Centrum van de hogeschool zal daar infor matie geven over de mogelijkhe den bij onder andere het verle nen van huisvesting. Vanuit de bankwereld zal vervol gens worden ingegaan op de fi nanciële hulp die met risico-dra gend kapitaal kan worden aange dragen en vertegenwoordigers van grote en middelgrote bedrij ven zullen ingaan op de steun die zij kunnen en willen verlenen bij het opstarten van kleine bedrij ven. De Amerikaanse afdeling van de internationale organisatie voor mensenrechten Amnesty Inter national heeft dinsdag de verkla ringen van Washington dat het geweld in El Salvador vermin dert, bestreden. In een telegram aan president Ronald Reagan zegt zij dat het niveau van de "ontvoeringen, martelingen en moorden zoals dat voorkwam in het rapport van Amnesty Inter national van 1981 niet gewijzigd Amnesty herinnert eraan dat vol gens haar eigen informaties tus sen januari en mei vorig jaar 12.000 mensen zijn gedood. Het Salvodoraanse Groene Kruis heeft dinsdag zijn beklag gedaan dat het geen medicijnen meer heeft voor 33.000 oorlogsvluchte lingen, maar dat de regering me dische hulpgoederen uit het bui tenland tegenhoudt. Ju an Francisco Zamora, de direc teur van het Groene Kruis - ver reweg de grootste en actiefste hulporganisatie in El Salvador - ADVERTENTIE Enkele oud-leden van het Huma nistisch Verbond hebben de stich ting 'Algemeen Humanistisch Trefpunt' opgericht. Doel is om aan Nederlandse humanisten, ongeacht hun politieke inzichten, de mogelijkheid te bieden voor le vensbeschouwelijk contact en overleg. Tot de oprichters behoren de oud- voorzitter van de Eerste Kamer prof. dr. ir. J. Mazure en me vrouw M. Zoutendijk-Meijs, die tot eind vorig jaar lid toas van het hoofdbestuur van het Huma nistisch Verbond. De oprichters verwijten het Ver bond ontrouw aan zijn doelstel ling, gezien verschillende 'eenzij dige uitspraken over politieke onderwerpen'. Doelstelling van het Verbond is, alle humanisten in Nederland te verenigen. Door eenzijdige politieke uitspraken kan het Verbond voor politiek andersdenkenden geen levensbe schouwelijk centrum meer zijn, menen de oprichters van het Tref punt. Voor hen was de maat vol, toen, on danks bezwaren van enkele hoofdbestuursleden, met de op richting van het Humanistisch Vredesberaad steun werd gege ven aan de grote vredesdemon stratie in Amsterdam. In totaal hebben 70 leden van het Verbond in verband hiermee hun lidmaat schap opgezegd. Het Verbond telt ruim 16.000 leden. De nieuwe stichting, die op het ogenblik 50 begunstigers heeft, staat onder voorzitterschap van de heer J. F. Heemerik (Velp). Se cretaris is mevrouw Zoutendijk (Oegstgeest), penningmeester ir. J. Rutgers (Amstelveen). Andere bestuursleden zijn prof Mazure en ing. Tromp (Bussum). Voornaamste activiteiten van het Trefpunt zullen zijn: publikaties, discussiebijeenkomsten en werk groepen. Sekten "De nieuwe religieuze bewegin gen kunnen In Nederland ln het algemeen niet als een gevaar voor de geestelijke volksge zondheid worden beschouwd. Sommige reacties erop wèl". Dat is een stelling bij het proef schrift van de socioloog Paul Schnabel, waarmee hij deze week aan de Erasmus-universi teit te Rotterdam de doctorstitel verwierf. De aanhang van de sekten, zegt Schnabel, is veel kleiner dan vaak wordt aangenomen. Aan zienlijk groter zijn de moderne evangelisatiebewegingen. De meeste sekten hebben een vaste kern van actieve leden met daar omheen een groep belangstellen den, variërend van tien tot een paar honderd. De totale kern van de vaak als 'gevaarlijk' omschre ven groepen is waarschijnlijk hooguit 300 mensen groot. Van een groeiende aantrekkings kracht is geen sprake. Sommige sekten zijn alweer op de terug tocht. Onderzoek wijst uit, dat sekteleden vóór hun 'bekering' vaak onbevredigd, depressief en ongelukkig waren. De sekte biedt dan veiligheid, geborgen heid en sociale contacten en geeft het leven weer zin. Dat het lidmaatschap grote psychi sche schade berokkent, is, vol gens dr. Schnabel, nooit aange toond. Ook het weer uit de sekte stappen is niet zo erg als wordt gedacht. "Er is geen enkele re den om bijzondere hulpverle ning voor (ex-)sekteleden in het leven te roepen". Schnabel aarzelt niet, het de-pro grammeren (terugbrengen naar de vroegere ideeën) te vergelij ken met duiveluitdrijverlj en in quisitie. "De-programmeren is niet in de eerste plaats herstel van het ver mogen om zelfstandig te denken, maar herstel van de ouderlijke macht over het kind. De ouders laten hun (volwassen) kind voe len, hoe groot hun macht wel is en hoeveel geld en liefde zij ervoor over hebben om die macht te be houden". De vraag of sekten nu gevaarlijk zijn of niet laat Schnabel voor een deel open. "Voor een aantal mensen moet de vraag eerder zijn: waarom vind Ik sekten zo bedreigend?" Hij ontdoet het verschijnsel van zijn angstaanja gend karakter. "De zwarte wolk geeft uiteindelijk niet méér dan wat plaatselijk neerslag". Hervormde Kerk: aangenomen naar Almkerk J. Roodsant Sint Maartensdijk-Tholen (deelge meente). Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Ridder kerk K. H. de Jong 't Zand (Gr.). Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Hoogeveen T. van Stuyvenberg Meliskerke. Voor belangstellenden en mede werkers aan de evangelisatie- aktie 'Project 82' wordt morgen om 8 uur in 't Bruggehoofd naast de Opstandingskerk te Leiden (Steenschuur) een informatie- en toerustingsavond gehouden. De Evangelische Kerk in West- Duitsland heeft een delegatie van de Nederlandse Hervormde Kerk uitgenodigd om eind mei te komen praten over 'vrede en be wapening'.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 8