c Nieuwe tekorten van 4,5 miljard MM® PvdA: verhoog ziektepremie TOEK. INKOPERS Leegstandswet wordt beperkt ingevoerd Pelgrim Krakers voorlopig niet strafbaar Rapport topambtenaren: Politie houdt lid van junkiebond aan wegens fotograferen agenten lj.oudshoomb.v. Omvangrijke zwendel in schilderijen Voor twaalf miljoen aan heroine onderschept Werkgevers willen uitstel ziektegeldplan Stem van werknemer in bestuur welzij nsclubs DONDERDAG 11 FEBRUARI 1982 Binnenland DEN HAAG (GPD) - De Leeg standwet kan voorlopig slechts voor een klein gedeelte in wer king treden. De ministers Van Dam (volkshuisvesting) en De Ruiter (justitie) stellen dat de Ka mer voor, omdat zij geen 50 tot 60 miljoen gulden beschikbaar wil len stellen die volgens hen nodig zijn om in elke Nederlandse ge meente een register van leeg staande woningen aan te leggen. Met een nieuw wetsontwerp willen beide bewindslieden de leeg stand voorlopig met beperktere middelen bestrijden. Drie onder delen van de wet blijven daarom in het nieuwe ontwerp gehand haafd: de snelle vorderingsmo gelijkheid van panden door ge meenten, het anoniem dagvaar den van krakers en de tijdelijke verhuur van panden zonder dat normale huurwetgeving van kracht is. In deze nieuwe opzet wordt kraken niet strafbaar gesteld. De straf baarheidsbepalingen zijn in de Leegstandwet verbonden aan het bijhouden van een register. Nu dat register voorlopig niet wordt ingevoerd, blijft ook het kraken vrij. Twee miljoen Minister Van Dam zei gisteren in een commissievergadering waar hij het plan presenteerde, dat de nieuwe opzet nog dit jaar in wer king kan treden als ze snel door de Tweede kamer wordt aan vaard. De kosten begroot hij op 1,5 tot 2 miljoen gulden, aanzien lijk minder dan de 50 tot 60 mil joen die hij denkt te moeten be talen als de oorspronkelijke wet van kracht wordt. Van Dam en De Ruiter sloten niet uit dat in een tweede fase alsnog elke gemeente een register van leegstaande panden moet gaan bijhouden en het kraken daar mee strafbaar wordt gesteld. Van Dam wil dan wel dat de uitvoe ring goedkoper kan dan nu het geval lijkt te zijn. Het PvdA-kamerlid Nora Salo mons, destijds mede-opsteller van de Leegstandwet, verklaarde zich „bepaald niet rouwig" om het plan van de minister, omdat de strafbaarstelling van krakers voorlopig van de baan is. Voor haar is het belangrijkste dat de gemeenten ook in de simpele op zet betere mogelijkheden krijgen tot vordering van leegstaande panden. Zij was met Grace Cot- terell (D'66) van mening dat ge meenten daartoe ook financieel betere mogelijkheden moeten krijgen. WD WD'er Pol de Beer houdt vast aan de volledige Leegstandwet mét strafbaarstelling van het kraken. Hij vindt anders de positie van de eigenaar-bewoners en eigena ren van panden in het algemeen te weinig beschermd. De Beer denkt dat gemeenten zelf een deel van de kosten van het bij houden van meer eenvoudige re gisters kunnen dragen. CDA'er Brokx wil ook met zonder meer af van de strafbaarstelling van krakers. Hij uitte daarbij een voorzichtige twijfel over de pro blemen waarmee gemeenten zouden kampen bij het aanleg gen van de registers. Hij opperde de mogelijkheid dat ambtenaren van Bouw en Woningtoezicht, die het volgens hem nu niet zo druk hebben door het inzakken van de huizenmarkt, meer inge schakeld kunnen worden bij het werk. Op de begroting van Binnenlandse Zaken was al veertien miljoen gulden gereserveerd voor uitvoe ring van de Leegstandwet Dat bedrag, veronderstelde PPR-ka- merlid Lankhorst. kan nu voor andere voikshuisvestingsdoel- emden worden gebruikt. Staats secretaris Stuiveling is dat ech ter niet van plan: „Het staat op mijn, al goedgekeurde, begro ting. Daar kan niemand meer aankomen. Ik bfijf er stevig op zitten". Gemeenten De Vereniging Nederlandse Ge meenten is gelukkig met de be perkte invoering van de Leeg standwet zoals de ministers van Dam en De Ruiter die gistermid dag presenteerden. ..De pijn en de hoge kosten die aan invoering van het leegstandsregister waren verbonden, zijn daarmee wegge nomen", aldus P. Dordregter van de VNG „We knjgen nu tenminste lucht om de problemen die er nog zijn goed uit te werken". Dordregter was als directeur van de VNG be trokken bij het overleg tussen gemeenten en het departement van volkshuisvesting over de wet DEN HAAG (GPD) - De aardgasopbrengst zal dit jaar ongeveer 2,1 miljard gulden tegen vallen, 800 mijjoen meer dan in de miljoenennota voor dit jaar is geraamd. Het wegwer ken van deze tegenvaller betekent ongeveer de helft van de bezuinigingen die nodig zijn om het financieringstekort volgend jaar tot 6,5 procent terug te dringen. Samen met andere tegenvallers leidt dit tot de noodzakelijke be zuiniging van 4,5 miljard gulden. Ruim 850 miljoen daarvan komt door de algemene verslechtering van de economie, 1 miljard door de lagere belastingopbrengsten en 300 miljoen door het afgeno men aardgasverbruik door de Nederlandse Energie Centrales. Dit lijstje staat in een vertrouwelijk rapport dat de Centrale Econo mische Commissie (CEC) - een groep van topambtenaren en de directeuren van het Centraal Plan Bureau en de Nederland- sche Bank - hebben opgesteld voor het kabinet ten behoeve van de discussies over de vooijaars- nota. Elseviers Magazine publi ceert deze week uittreksels uit dit rapport, dat voor het grootste gedeelte overigens geen nieuwe cijfers bevat. Het stuk bevat hoofdzakelijk een sombere ana lyse van de economische situatie van dit moment. Negen miljard Volgens de deskundigen is opti misme over het financieringste kort niet op zijn plaats. Ook voor 1983 zal - in de miljoenennota die in september verschijnt - weer vier miljard aan bezuinigingen moeten worden aangegeven. Over dit en volgend jaar bete kent dat dus tezamen bijna 9 mil jard gulden aan bezuinigingen. ROTTERDAM (ANP) - Een mede werker van de Rotterdamse Jun kiebond, de 24-jarige Rotterdam mer Jean Paul Grund, is gisteren door de Rotterdamse spoorweg politie in de restauratie van het centraal station gearresteerd we gens het fotograferen van twee spoorwegagenten. Volgens een woordvoerder van NS zou Grund zich daarbij "hinderlijk" hebben gedragen. Grund ont kent dit. Volgens hem gaf het feit dat hij connecties heeft met de Junkie bond de agenten aanleiding hem een "speciale" behandeling te geven. Zo werd zijn arm omge draaid en kreeg hij de knevelket ting om de polsen. Grund heeft zich met een pijnlijk arm en lichtgekneusde pols onder dok tersbehandeling gesteld. Hij heeft een klaht ingediend we gens mishandeling. Na opma king van een proces-verbaal werd Grund heengezonden. Volgens Nico Adriaans van de Rot terdamse Junkiebond is dit een van de voorbeelden van "crimi nalisering" waarmee junkie bondleden volgens hem geregeld worden geconfronteerd. Adriaans: 'Tijdens gesprekken met de gemeente is altijd een po- litievertegenwoordiger aanwe zig, ons eethuis wordt met slui- WEERRAPPORTEN ting bedreigd en ook individueel worden ledea van de bond "strenger aangepakt". De Junkiebond is van plan om met acties deze criminalisering aan de kaak te stellen. Adriaans: "Wij vechten eerlijk maar worden smerig aangepakt". Bondsmedewerker Grund was be zig met het maken van foto's voor een bijdrage aan de ten toonstelling "5000 jaar kruiden van hemel en hel" in het mu seum voor land- en volkenkun de. Onder meer de restauratie van het centraal station had daar bij zijn belangstelling omdat de ze maandenlang een verzamel plaats is geweest van tientallen verslaafden in de Maasstad. ADVERTENTIE 1 3 t <5 S> i SS Amsterdam licht bew. 10 2 0 De Bilt licht bew. 10 2 0 10 4 0 Eelde on bew. 10 3 0 Eindhoven onbew. 11 3 0 Den Helder 8 4 0 Rotterdam licht bew. 11 5 0 Twente onbew. 11 3 0 Vlissingen onbew. 9 4 0 Zd.-Limburg onbew. 14 6 0 Aberdeen regen 8 7 0.2 Athene regen 10 6 2 Berlijn zwaar bew. 9 2 Bordeaux licht bew. 17 5 Brussel onbew. 5 0 Frankfort onbew. 10 -2 0 Genève onbew. 11 0 Helsinki geheel bew. 1 -1 2 Innsbruck onbew. 8 -4 0 Klagenfurt onbew. 7 -8 0 Kopenhagen geheel bew. 4 1 0 Lissabon half bew. 16 10 0 Locarno onbew. 10 -1 0 Londen half bew. 12 8 0 Luxemburg onbew. 10 1 0 München onbew. 8 -2 0 Nice onbew. 15 6 0 Oslo motregen 1 0 2 Parijs onbew. IS 5 0 Rome licht bew. 15 0 Split 12 3 0 Stockholm geheel bew. 4 0.1 Wenen half bew 6 -1 0 Zurich 11 -2 0 Istanbul motregen 6 2 10 Tel-Aviv zwaar bew. 16 2 0 Tunis onbew. 16 6 0 ELEKTR0F0RNUIZEN TYPE 1010 Een compleet fornuis incl kookwekker, atdekplaat, grill- element, mixed grillset, braadsle de, bakplaat enz Kleuren: wit. bruin, beige, chamonix Alm 505x875x580 Q/iQ (bxhxd) j4ji In dezelfde kleuren als de fornuizen 1 70 AFZUIGKAPPEN 1/97 4 PITS ELEKTR0K00K- 379r PLATEN al vanat leiderdorp: Winkelhof 34 tel 071-413271 De CEC rekent voor dat het finan cieringstekort 14,4 procent zou zijn wanneer we de aardgasop brengsten buiten beschouwing zouden laten. Alleen die op brengsten drukken het tekort tot iets boven acht procent. Minister-president Van Agt zei gis teravond dat het „reguliere" fi nancieringstekort over 1981 waarschijnlijk „op acht procent of iets daar beneden" zal uitko men. Het ministerie van finan ciën liet vorige week al weten dat het feitelijke tekort 8,3 procent is, maar volgens Van Agt komt dat omdat diverse departemen ten eind vorig jaar „nog snel even geld zijn gaan uitgeven voor het niet meer kon". Van Agt vroeg zich af „of we die over schrijding van de acht procent wel mee moeten rekenen bij het bepalen van de omvang van de noodzakelijke bezuinigingen". "Niet te rigoureus" De premier zei zich „niet het he vigst te zullen verzetten" indien blijkt dat inderdaad in de begin maart te verschijnen voorjaars nota 4,5 miljard gulden aan be zuinigingen moeten worden op genomen. In de Eerste Kamer zei hij gisteren overigens ook dat het financieringstekort niet te rigou reus moet worden teruggedron gen omdat dat negatieve effecten kan hebben. De Tweede Kamerleden Wiegel en De Korte (WD) hebben de rege ring schriftelijk gevraagd of het inderdaad noodzakelijk is 4,5 miljard gulden extra te bezuini gen. Ook willen de Kamerleden weten of er inmiddels op dit punt beleidsconclusies getrokken zijn en zo ja, welke. AMSTERDAM (ANP) - In ver band met een omvangrijke han del in valse schilderijen zijn een 38-jarige man uit Edam en een 44-jarige galeriehouder uit Venlo aangehouden. Zowel in de wo ning en een opslagplaats van de Edammer als in de galerie van de man uit Venlo werd een groot aantal valse schilderijen en ande re kunstwerken aangetroffen. De arrestaties zijn vorige week ver richt, maar in het belang van het onderzoek pas gisteren bekend gemaakt door de Amsterdamse politie, die de zaak rond de valse schilderijen coördineert. De politie vond onder meer 22 li tho's en schilderijen, gesigneerd met "Appel", vijf gouaches met de ondertekening "Bart van der Lek", een schilderij toegeschre ven aan A. Many, vier tekenin gen zogenaamd van Miro, drie schilderijen van "Poliakoff", 33 gouaches van "Louis Nelam- ney", ontwerpen van zeefdruk ken van "J. du Buffet" en "Cal- der" en diverse litho's van "Rooskens", aldus een woord voerder van de Amsterdamse po litie. De Amsterdamse politie kreeg er enige tijd geleden lucht van dat er iets mis was in de schilderijen- handel. nadat ze een melding had gekregen dat er in een Am sterdamse galerie een vals schil derij hing. GILZE-RIJEN (ANP) - De r\jks- politie heeft in de nacht van dins dag op woensdag ten zuiden van Gilze-Rijen een tas met vijftien kilogram zuivere heroïne onder schept. De marktwaarde ervan is ongeveer twaalf miljoen gulden, aldus een woordvoerder van de rijkspolitie in het district Breda. De vondst is te danken aan de op lettendheid van een automobi list. Deze zag tegen kwart voor vier twee mannen zich vreemd gedragen rond een vrachtauto op een parkeerterrein langs de Rijksweg 58. De mannen kropen onder de wagen en liepen er om heen. De automobilist meldde dit bij de meldkamer van de rijkspolitie in Breda, die ging kijken. Bij aan komst vluchtte een man. De poli tie kon de andere overmeesteren. Bij hem, een 28-jarige ingezetene van Turkije, werd de tas met he roïne aangetroffen. De politie stelt nu een uitgebreid onder zoek in naar de herkomst van het spul Zij gaat ervan uit dat het bedoeld was voor de Nederland se markt. DEN HAAG (GPD) - De Tweede- Kamerfractie van de Partij van de Arbeid blijft een wettelijk ver bod op aanvulling van het ziekte- geld tot honderd procent van het salaris afwijzen. In plaats daar van zou de premie voor de werk nemers met ongeveer 0,3 procent omhoog moeten. De PvdA wil pas definitief instemmen met kortingen op de ziektekosten als er ook een uitgewerkt werkgele genheidsprogramma van het ka binet op tafel ligt. Na langdurig beraad heeft de ka merfractie van de PvdA gister avond dit standpunt ingenomen. Fractieleider Meijer zei dat zijn partij daarmee voldoende heeft geluisterd naar de grote bezwa ren die de vakbeweging heeft geuit tegen de bezuinigingsvoor stellen van PvdA-minister Den Uyl (sociale zaken en werkgele genheid) ter grootte van 1,4 mil jard gulden. De PvdA stemt in met de door Den Uyl voorgestelde risico-termijn van vijf dagen („wachtdagen"), die voor rekening van de werk gever komen in geval van ziekte van een werknemer. Ook aan vaardt de fractie de voorgestelde premieheffing over ziektewet uitkeringen voor de werkne- Ze meent dat werkgevers en werk nemers onderling afspraken moeten kunnen maken over de verdeling van die premielast. Die moeten dan wel blijven binnen de doelstelling van een maxima le loonsomstijging van zes pro cent in 1982. „De vakbeweging kan dan zelf prioriteiten bepa len", aldus Elske Ter Veld, frac tiewoordvoerster op het punt van de ziektewet. 1.4 miljard De PvdA-fractie aanvaardt een be zuiniging van in totaal 1,4 mil jard gulden op de kosten van de ziektewet, aldus Meijer. De voor gestelde premieverhoging van 0,3 procent als alternatief voor het verbod op aanvulling van de uitkering door de werkgever tot honderd procent van het loon, dekt dan ook volledig de 325 tot 400 miljoen gulden die met dat ADVERTENTIE is de coördinator van alle inkoop-activiteiten van DIRK VAN DEN BROEK, DIRKSON DIGROS BAS VAN DER HEIJDEN. In verband met de enorme groei van bovenstaande ondernemingen, is het noodzakelijk om inkoop- taken te splitsen c.q. uit te breiden. Daar heeft Koop-Consult mensen voor nodig, wonende in de Randstad. (m/v) Jonge mensen, die niet persé uit de supermarkt wereld hoeven te komen, maar wél een behoorlijk commercieel inzicht en administratieve ervaring hebben. Bovendien wordt verwacht dat ze geinteresseerd zijn in de detailhandel dus: winkels! Ze zullen daarin ook stage moeten gaan lopen, om zodoende te leren wat handel en handelen is! Indien u denkt dat zoiets wellicht wat voor u is, dan ontvangen wij graag uw brief met gegevens en achtergrond-informatie, alsmede een pasfoto. U kunt deze brief richten aan: De heer J. van den Broek, Postbus 187, 2160 AD Lisse. onderdeel van Den Uyl» voor stellen waren gemoeid. De PvdA-fractie vindt het wel no dig. dat de zeggenschap van werknemers over de besteding van de gelden die de werkgevers door de voorgestelde maatrege len uitsparen, vergroot moet worden. Daarvoor is een nieuwe bepaling in de wet op de onder nemingsraden nodig, aldus de fractie. Uitstel De werkgeversorganisaties en een aantal Kroonleden in de Sociaal- Economische Raad (SER) vin den dat de ziektewetoperatie van minister Den Uyl moet worden uitgesteld tot 1 januari 1983. De regering daarentegen wil de kor ting op de ziektegelden op 1 april van dit jaar invoeren. De centrale werkgeversorganisa ties zijn tot de ontdekking geko men dat de operatie zoals die nu wordt voorgesteld, bedrijven wel eens twee procent van de loon som extra kan gaan kosten. In ie der geval zal het voornemen van Den Uyl niet tot een lastenver lichting voor het bedrijfsleven leiden. De werkgevers willen de tijd heb ben om dit grondig te bestude ren. Een aantal Kroonleden wil dat de bovenwettelijke ziekte- gelduitkering in mindering ge bracht kan worden op de door het kabinet toegestane loonstij ging van 6 procent dit jaar Dat zou kunnen betekenen dat de werknemers volgens de Kroonle den een bijdrage kan worden ge vraagd via een inlevering op de prijscompensatie. Vijf dagen De centrale werkgeversorganisa ties hebben woensdagavond met elkaar vergaderd over de reacties vanuit de achterban, die de ziek tewetplannen met wil aanvaar den. De vertegenwoordigers in de SER-commissie, die het ont werpadvies heeft voorbereid, zijn volgens een aantal werkge vers geheel voorbijgegaan aan het feit dat de eerste vijf ziekte dagen voor rekening van de werkgever komen. Te veel heeft men zich achter het plan van Den Uyl gesteld om de werkne mer 80 in plaats van 100 procent van het loon uit te betalen. Voor veel bedrijven met veel ziekte verzuim blijken die vijf wachtda gen een te zware financiële last. De werkgevers, die gisteravond op één lijn kwamen, willen daarom uitstel van de invoering van de vijf wachtdagen tot 1 januari 1983. In die penode kunnen de werkgevers onderzoeken of ze dit eigen risico kunnen dragen of herverzekeren. Akkoord over sociaal statuut: UTRECHT (ANP) - Onderhande laars van de zeven werkgevers verenigingen die betrokken zijn bij de cao voor het welzijnswerk (130.000 werknemers) en de werknemersorganisaties ABVA/ KABO (FNV) en CFO (CNV) hebben onlangs overeenstem ming bereikt over een sociaal statuut. Een belangrijk punt hieruit is dat de besturen van de instellingen uiterlijk op 1 april 1985 voor minstens een vierde deel moeten bestaan uit mensen die zijn benoemd op bindende voordracht van de werknemers. De voorstellen van de onderhande- Lingsdelegatics worden in maart voorgelegd aan de ledenvergade ringen van alle betrokken orga nisaties. De sectoren die onder de cao wel zijnswerk vallen zijn het jeugd- welzynswerk, de kindercentra, de categoriale samenlevingsop bouw. het vormings- en ontwik kelingswerk. de maatschappelij ke dienstverlening (inclusief ge zinsverzorging) en het sociaal- cultureel werk. Het hoofdstuk over de democrati sche samenstelling van het be stuur uit het ontwerp sociaal sta tuut geldt alleen voor instellin gen waarvan de rechtsvorm een stichting is (de overgrote meer derheid) Er staat in dat uitsluitend de on dernemingsraad (en in kleinere instellingen die geen OR hebben de overeenkomstig de cao inge- Urldc werknemrrsviTtrgen woordiging) de bevoegdheid heeft namens de werknemers be stuursleden voor te dragen. Om "rolvermenging" te voorkomen, mogen werknemers geen lid worden van het bestuur van hun eigen instelling Daar waar ze dat al zijn, kunnen ze het echter ook bij de inwerkingtreding van het statuut blijven Het sociaal statuut bevat voorts be palingen over zaken als werk overleg, sociale verslaglegging, sociaal beleid en personeelsbe leid.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7