Begrip kweken voor buitenlanders actief in I vrije tijd Jazz-zolder: wankele balans Endegeest voor keuze nieuwe bestuursvorm Project Mensen en Mensen in Leiden Noord Hot House 12V2 jaar ondanks problemen Harry Miller Oktet bij jubileum Stationsplein LEIDEN - Het Stationsplein aan de zyde van onder meer het GAK- en VW-gebouw is voorlo pig moeilijk te berijden De straat wordt opnieuw ingedeeld, in verband met de aanleg van een busbaan. Het verkeer hoeft tijdens de werkzaamheden niet om te rijden, maar moet het doen met een smallere strook. De aanleg van de busbaan heeft tot gevolg dat het trottoir wordt te ruggebracht tot een breedte van 3.90 m. Daarnaast komt een rood gekleurd, vrijliggend fietspad De bomen, die volgens de oor- pronkelijke plannen zouden worden geveld, blijven toch. Om de bomen wordt een tegelstrook gelegd over de hele lengte van de rijbaan. Daarnaast komt de bus baan en vervolgens een rijbaan voor auto's. De parkeerstrook komt te vervallen. Rij- en bus baan worden geasfalteerd. De werkzaamheden aan de oostzijde van het Stationsplein zullen on geveer twee maanden duren. Vervolgens wordt het kruispunt Stationsweg/Stationsplein aan gepakt. De klinkers op de rijweg maken plaats voor asfalt; de ver- Het verkeer in de richting van het station moet het voorlopig met één rijstrook doen. keersdruppels en sierstroken zullen wel uit klinkers en tegels blijven bestaan. Bij de aanleg van het nieuwe profiel wordt vast rekening gehouden met de toekomstige verkeersafwikke ling, omdat straks de Valkbrug in twee richtingen bereden zal kunnen worden. Het werk aan het kruispunt Stationsweg/Sta tionsplein zal ongeveer vijf we ken vergen. LEIDEN - Bij het bepalen van een nieuwe bestuursvorm voor het Psychiatrisch Ziekenhuis Ende geest zal straks de keus moeten worden gemaakt tussen een ge meentelijke stichting, een com missie met uitgebreidere be voegdheden dan ze nu heeft, of een gemeenschappelijke rege ling. In zo'n regeling zouden dan de besturen van Leiden, de uni versiteit, het Academisch Zie kenhuis en, hoewel twijfelachti ger, de provincie Zuid-Holland en gemeenten uit de regio zijn vertegenwoordigd. Nu wordt Endegeest al enkele ja ren bestuurd door een commis sie waarvan de bevoegdheden niet zo groot zijn. De meeste van haar beslissingen moeten offi cieel bekrachtigd worden door de Leidse gemeenteraad. Deze commissie heeft altijd al een tij delijk karakter gehad: in 1974 be sloot de gemeenteraad dat er naar een gemeenschappelijke re geling gestreefd zou moeten wor den. Nu Endegeest bezig is te de mocratiseren, verschillende be stuurstaken worden over de af delingen van het ziekenhuis ver deeld, is ook de tijd gekomen om de beheersvorm aan te passen. Tijdens de vergadering van de commissie Endegeest van gister avond bleken de meningen ver deeld over wat voor soort be heersvorm het ziekenhuis in de nabije toekomst moet krijgen. De PvdA (Dallinga) en het CDA (Kramp) spraken zich uit voor een gemeenschappelijke rege ling. Als voordeel hiervan voer den zij aan dat publieke organi saties, zoals provincie of ge meenteraad, dan verantwoorde lijk kunnen worden gesteld. Voorzitter (WD-wethouder) Schoute en commissieleden Ey- sink en Dekker voelden er veel meer voor om Endegeest onder te brengen in een gemeentelijke stichting of een commissie met veel bevoegdheden. Het realise ren van een gemeenschappelijke regeling vinden ze té ingewik keld en bovendien vragen ze zich af of provincie, AZL c teit wel belangstelling hebben voor zo'n regeling. Eysink: "Als je het over democrati sering hebt moet je ook een be stuursvorm kiezen die zelf ver antwoordelijk is. En niet een die de verantwoordelijkheid voor belangrijke beslissingen elders onderbrengt. De leden van een stichting of commissie zijn ten minste direct aanspreekbaar". En Schoute: "De bevoegdheden van de commissie Endegeest uit breiden kost de minste moeite en het gewilde effect, de democrati sering, wordt evengoed bereikt". Burenruzie om waterverbruik LEIDEN - "Juist op de meest on gelukkige momenten draait de benedenbuurman de hoofdkraan van de waterleiding dicht. Ken nelijk denkt hij dan: En nu heb je genoeg water verbruikt. De bo venbuurman staat dan bij wijze van spreken net in zijn nakie on der de douche". Zo verklaart de Leidse politie de burenruzie, die gisteren ont stond in de Paul Krugerstraat en waar de politie al voor de vierde keer aan te pas moest komen. Deze keer waren de gemoederen zo verhit geraakt, dat de bene denbuurvrouw een agent met een bezem een klap op het hoofd gaf. PAGINA 4 Werk aan Lelden Commissie verdeeld DONDERDAG 11 FEBRUARI 1982 LEIDEN - Om bij Nederlanders meer begrip te kweken voor hun Marokkaanse en Turkse wijkgenoten worden er vanaf zaterdag in Leiden Noord een week lang activitei ten georganiseerd. Onder het motto 'Mensen en Mensen' besteden buurthuizen en ker ken aandacht aan de gewoonten en cultuur van de buitenlanders in de wijk. Door zoveel mogelijk informatie te verstrekken moeten misverstanden en onbegrip uit de wereld worden geholpen. Juist in Leiden Noord, waar de hu ren vaak laag zijn, wonen veel buitenlandse werknemers en hun gezinnen. Dat de verhoudin gen tussen hen en de Nederland se buurtbewoners niet optimaal zijn, werd vorig jaar ineens goed duidelijk. Een aantal wijkbewo ners zette toen zijn handtekening op de lijst van Glimmerveen, die oplossing van de werkloosheid en woningnood beloofde als de buitenlanders maar uit het land zouden verdwijnen. Glimmer veen zou daarvoor pleiten wan neer hij in de Tweede kamer werd gekozen. Een paar andere buurtbewoners schrokken daarvan. Hoewel er op dat moment al een werkgroep in de wijk bezig was om problem men van buitenlanders te be spreken, zagen zij nu een mooie aanleiding om in te grijpen. On der hen Jan Brands (raadslid CPN) en Jac van der Hoeven: "We hebben direct gesprekken gevoerd met de mensen die hun handtekening hadden gezet. Toen bleek dat de meesten het uit onwetendheid hadden ge daan, er bestonden veel misver standen. De Turkse buurman, dat was zó'n vent, maar buiten landers in het algemeen, daar deugde niets van. Die moesten het land maar uit". Niet racisme maar onwetendheid ligt volgens de organisatie van 'Mensen en Mensen' hieraan ten grondslag. "Er zijn groepen in Nederland die allerlei onzin rondstrooien en de buitenlan ders de schuld willen geven van alles wat niet deugt, zoals de wo ningnood of werkloosheid. Die groepen zijn er alleen maar uit op rotzooi om er later misbruik van te maken. Trap daar niet: in slechte tijden wordt dat altijd ge probeerd", zo waarschuwrt een informatieboekje dat deze week bij alle bewoners van Groenoord, De Kooi, en Noorderkwartier in de bus glijdt. Knokken Wanneer mensen meer afweten van de Turkse en Marokkaanse gewoonten, dan zullen ze er ook meer begrip voor krijgen, zo re deneert de organisatie van 'Men sen en Mensen' nu. Jan Brands en Jac van der Hoeven: "Je moet de Nederlanders duidelijk ma ken dat je sómen met de buiten landers moet knokken voor bete re huisvesting en meer werk. Tenslotte hebben we allemaal dezelfde belangen. Wanneer je de buitenlanders als bedreiging ziet, schiet je ook geen steek op". Dat wederzijds begrip alleen ge noeg is, geloven Brands en Van der Hoeven niet. Zij menen dat er ook in Leiden een beleid zou moeten worden gevoerd om de buitenlanders over de hele stad verspreid te laten wonen. Overal in Leiden, bijvoorbeeld ook in de te bebouwen Stevenshofpolder, moeten dan ook goedkope wo ningen verrijzen. "Het is een fa beltje dat buitenlanders bij el kaar wrillen wonen. Je moet ghet- tovorming voorkomen en dat kan door de buitenlanders ver spreid te huisvesten. Zonder ze daarbij overigens te dwongen om in een bepaalde wijk te gaan wo nen." Dat er nu teveel buitenlanders zou den wonen in de drie noordelijke wijken van Leiden ontkennen Brands en Van der Hoeven. "We zijn allemaal mensen. Wanneer je geen onderscheid maakt tussen nationaliteiten kun je ook niet zeggen dat er teveel buitenlan ders zijn. Zij moeten aan onze cultuur wennen maar dan moet je wel zorgen dat ze vertrouwd raken met die cultuur. Nederlan ders moeten dus openstaan voor buitenlanders zodat zij ook we ten waaróén ze zich moeten aan passen". Het project 'Mensen en Mensen' begint zaterdag met tentoonstel lingen in de drie buurthuizen Groenoord, 't Spoortje en De Kooi. Daar worden ook films en videobanden gedraaid. In ver schillende kerken worden spe ciale diensten aan het project ge wijd: in de Bethlehemkerk zon dagmorgen om tien uur een Open Deur Dienst met als onder werp 'De vreemdeling in ons midden'; in de Petrakerk ook om tien uur een dienst met hetzelfde onderwerp; in de OLV Hemel vaart en St. Jozefkerk komt het onderwerp aan de orde in de diensten van zaterdagavond ze ven uur en zondagochtend half tien en elf uur. Discussie Een discussiebijeenkomst over het buitenlandersbeleid van de ge meente Leiden vindt volgende week woensdagavond plaats in buurthuis Groenoord. Alle poli tieke partijen zullen daarbij aan wezig zijn en gediscussieerd zal worden over het spreidingsbe- leid van de gemeente Rotterdam. Diezelfde avond vanaf zes uur is er ook een Open Tafel van het jongerenpastoraat in buurthuis De Kooi. In dat buurthuis wordt zaterdag om kwart over twee ook officieel de tentoonstelling ge opend. Dat zal gepaard gaan met het optreden van een majorette korps. De tentoonstelling is ver der de hele volgende week te be- zichting op werkdagen van ne gen uur 's morgens tot 's avonds tien uur en op zondag van twee tot vier uur 's middags. Het is niet de bedoeling dat het na de projectweek gedaan is met de aandacht voor buitenlanders. De activiteiten moeten hun nawer king hebben en voor de zomer staat er al weer een groot buurt feest met buitenlandse tintjes op het programma. Woeste rit door Leiden en Den Haag LEIDEN Met een snelheid van ver over de honderd kilometer per uur reed een 25-jarige man uit Delft omstreeks kwart over vier vannacht over de linkerweg helft van de Lammenschansweg. Hij bereikte zonder brokken de Breestraat waar hij met dezelfde hoge snelheid doorreed. De politie gaf de automobilist al in Den Haag een stopteken, maar hij wist daar aan de surveillance wagen van de politie te ontko men. In Leiden werd hij het eerst gesignaleerd op de Haagweg en Churchilllaan. Bij de Lammenschansrotonde reed hij gewoon rechtdoor en kwam zo op de linkerbaan van de Lammenschansweg. Via o.a. de Breestraat, Noordeinde en op nieuw de Churchilllaan bereikte hij de rijksweg Amsterdam-Rot terdam. Op de rijksweg werd volgens de politie "met een afgrijselijke snelheid" gereden. "Honderd- zestig kilometer en harder", al dus de woordvoerder. De politie verloor hem diverse malen uit het oog, maar wist hem uiteinde lijk in een doodlopende straat in Den Haag aan te houden. De automobilist bleek onder in vloed van alcohol te verkeren. Bovendien was hem eerder de rijbevoegdheid ontzegd. LEIDEN Jazz-zolder Hot House viert zijn koperen ju bileum volgende week zater dag met een concert, waaraan diverse grootheden deelne men. In het Harry Miller Ok- tet hebben zich zeer uiteenlo pende musici verzameld. "Uit de samenstelling en ach tergrond kan niets anders worden afgeleid dan dat het een uniek concert wordt", zo schrijft Hot House. peth. Willem Breuker en Boy Raaymakers (sax en trompet) werken samen in het Breu- ker-collectief en zijn daarmee vertegenwoordigers van de Nederlandse jazz in het bui tenland. Van de jongste gene ratie improviserende musici komen Wolter Wierbos en Ab Baars opdraven, terwijl de jonge Amsterdammer Jan Cees Tans het octet vol maakt. Het concert begint om tien uur 's avonds en is als gebruike lijk op de LVC-zolder aan de Breestraat. Egypte Het Kunsthistorisch Centrum uit Amsterdam is van plan in Leiden een cursus over Egyp tische Cultuurgeschiedenis te gaan houden. De eerste cur susdatum is bij voldoende deelnemers gepland op 23 fe bruari in de Kapelzaal van de Bierdegel, Nieuwe Rijn 52 in Leiden. René van Walsum, wetenschappelijk medewer ker van de Rijksuniversiteit te Leiden zal de cursus leiden. Het Centrum laat weten dat er b\j de deelnemers een rede lijke voorkennis aanwezig moet zijn, zodat b.v. niet uit gelegd hoeft te worden hoe de Egyptische geschiedenis is in gedeeld en wie de bekendste goden zijn. Inlichtingen: Kunsthistorisch Centrum 020-235589/02940-14788. Vrije School Informatieavond Vrije School Leiden Noord vanavond om kwart over acht m Tabema, Julianalaanl in Ogestgeest. Ouders van kleuters en lagerr school leerlingen kunnen vra gen stellen over de Rudolf Stei- ner peadagogxe. Ook zal er xverk van leerlingen van de school te zien zijn. Turnen De gemeentelijke schoolsport commissie organiseert morgen schooltumwedstrijden in de 5- Meihal. Juryleden van de turn kring Leidsenhage zullen de in spanningen van de scholieren honoreren. De wedstrijden be ginnen om 13.00 uur. Musical De 'piepjonge' (toneel)vereni- ging 'Ploef geeft zaterdagmid dag 13 februari om twee uur haar eerste opvoering. Een kin dermusical waar zowel ouders als kinderen meedoen. De musi cal heet 'Het vreemde songfesti val' en zal worden opgevoerd in de aula van de school aan het Valkenpad. Als hoogtepunt van de middag wordt er door de kinderen een 'echt'songfestival gehouden. Na deze eerste voor stelling hoopt men hier en daar te worden uitgenodigd. Postzegel In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat is zaterdag weder om een grote postzegel-ruil beurs. Van half elf tot vier uur kan er gehandeld worden. Dichten Verschillende 'moderne' dich ters zullen een aantal zaterda gen uit hun werk komen 'voorle zen' in het café "'t Gerecht" aan de Lokhorststraat. De Rotter dammer Jules Deelder zal za- termiddag van drie tot vijf uur te beluisteren zijn. Lopen (1) De atletiekvereniging A.V.Hol land houdt zaterdag een pres tatieloop in het park Leidse Hout De start is om elf uur bij de atletiekbaan. Er kan worden gekozen uit verschillende af standen vanerend van ander halve tot twaafenhalve kilome ter. Lopen (2) De Swifttoer en de Bataven or ganiseren zondag 14 februari een strandloop over 2,5; 5 en 10 kilometer op het strand van Noordwijk aan Zee. De start en inschrijving vinden plaats on der de vuurtoren op de boule vard. Om half elf wordt het startschot gelost. LVC (1) De Nederlandse groep Power- play' treedt vrijdagavond op in het Leids Vrijetijds Centrum. De groep bestaat uit Jan v.d Mey: gitaar en zang, Peter van Straten: bas, beiden ex-Vitesse. En Leon Klaasse: drums ex Siveet d'Buster. De zaal gaat om negen uur open. LVC (2) Na het enorme succes van T C. Matic de volgende Belgische groep in het Leids Vrijtijdscen trum: Luna Twist. Op deze mu ziek kan er zaterdagavond weer geswingd worden. De zaal gaat open om negen uur. LVC (3) De zesde dansinstuif vindt weer plaats in het Leids Vrijetijds- cenrum. Het programma be staat uit oude en nieuwe, snelle en langzame, opzwepende en meeslepende dansen Dit alles zal worden samengesteld door de in danskringen bekend staande Yvonne. Om zeven uur kan de eerste wals reeds wor den uitgevoerd. Concert In samenwerking met de VW zal in Holiday Inn een koffie concert plaatsvinden Het gi taarduo Els Kluin en Hans Bre- denbeek verzorgen samen met fluitiste Pollyann Schönfelder een bartokmuziek programma. Aanvang 13.00 uur. LEIDEN - "We balanceren op het slappe koord van het slechte fi nanciële klimaat". Frans Eikhuizen ondervindt luide bijval van andere 'Hot Housers' als hij zo het wankele bestaan van de Leidse jazz-stichting ka rakteriseert. Wie in de geschiede nis van Hot House duikt, zal zich er over verbazen dat de club zich nu sowieso in het koper kan hul len. Vooral de laatste periode in het 12'/2-jarig bestaan kenmerkt zich door gestaag weerkerende alarmerende berichten. Tot 1977 was de portemonnee wel iswaar zelden goed gevuld, maar toen kon Hot House zich tenmin ste nog koesteren onder de be schermende vleugels van stu dentenvereniging Augustinus, waar Hot House tenslotte ook uit is voortgekomen. Aan die vleugels kwam 4l/2 jaar ge leden een eind door toedoen van de toenmalige burgemeester Vis. Openbare concerten mochten niet in het gebouw van Augusti nus, dat daar immers geen ver gunning voor had. Nu waren de jazz-concerten al die jaren al openbaar, "maar toen ging de Pieterswijk ineens klagen over overlast van cafés en sociëtei ten", beseft Thea Pieterse nu. Hot House kwam op straat te staan en dat luidde een periode van zwerven in. Eerst naar de zolder van het LAK-theater en vervol gens naar de filmzaal van het Leids Vrijetijdscentrum in de Breestraat. Beide onderkomens waren geen succes; de juiste sfeer ontbrak. Frans Eikhuizen: "Dat jaar in die filmzaal was echt een rampjaar. De mensen kon den de plek kennelijk niet goed vinden. Elke vrijdag was het jan ken geblazen". Het seizoen '78/'79 moest daarom het seizoen van de reorganisaties worden. Om Hot House weer ge zond te maken ging de oude stijl ging er uit, kwam er voorname lijk aandacht voor improviseren de Hollandse groepen en werd het in plaats van vier keer in de week maar twee keer in de week. Jan Spek: "Juist toen kwamen er ook steeds meer cafés als The Duke met vooral traditionele jazz-muziek. En daarmee was ei genlijk onze functie verdwenen en moesten we ons bestaans recht opnieuw bewijzen". Over dat bestaansrecht wordt nu niet meer getwijfeld. "Nee hoor, voor dit soort muziek is zeker wel publiek. Vooral het laatste jaar gaat het goed. Het lijkt er op alsof we school hebben ge maakt". De zwerftocht van Hot House werd uiteindelijk in de nok van het LVC afgesloten. Hot House keerde weer terug op zol der, ditmaal aan de Breestraat. Subsidie Wat betreft de de financiën is het ai die jaren tobben gebleven. Hot House drijft nu op de subsidies van gemeent (dik vier mille) en provincie (twee mille) en weet zich daarbij dan nog gesteund door de Stichting voor jazz en geïmproviseerde muziek die bij springt als groepen iets te duur zijn. Nu dreigt echter de gemeen te Leiden de kraan dicht te draai en en dat is tegen het zere been. "Ze willen dat onze begroting voor volgend jaar sluitend is. Dat is natuurlijk belachelijk want we zijn juist aangewezen op die vier duizend gulden van de gemeen te". Ondanks alles worden er toch al weer plannen voor het volgend seizoen gemaakt. "Samen met de jazz-musicus Herman de Wit wil len we eens in de week een work shop organiseren, waaraan ieder een kan meedoen. Dat kan heel leuk worden. Vooral als we uit- wiselingen gaan doen met jazz clubs in Delft, Den Haag en Haarlem". Maar of dat allemaal doorgaat hangt volgens de Hot Housers echt helemaal af van de gemeente. Frank Eikhuizen: "Want als die de subsidie intrekt, dan is het echt gebeurd met Hot House" Buitenlandse werknemers op een avond in Troef "Wanneer je de buitenlanders als bedreiging ziet, schiet je geen steek op"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4