c Nieuw plan Kaiserstraat Kazerne geopend met blussen van autobrand J Langerak (WD) toch op verkiesbare plaats Vijftig woningen voor studenten en werkende jongeren Goedhart le,den I ktkkl2k Leidse stadsrubriek Lelden In eendrachtige samenwerking richten de brandweerlieden, Van Vollenhoven rechtsen Goekoop de brandspuit op een brandende sloopauto op het terrein van de nieuwe brandweerkazerne. Met hun krachtige stralen gingen de twee hoogwaardigheidsbekleders niet alleen het vuur maar in hun enthousiasme ook bijna de fotografen te lijf. Brandweercommandant Broekman bespeurde dermate veel "spuittalent" bij Van Vollenhoven dat hij deze een "spuitdiploma" en een echte brandweerhelm overhandigde. Nieuw onderkomen voor brandweer LEIDEN - Het WD-raadshd Nico Langerak (49) is toch op een ver kiesbare plaats gekomen voor de komende verkiezingen voor de gemeenteraad. De leden van zijn partij stelden gisteravond de kandidatenlijst definitief vast en zetten Langerak op de vijfde plaats. Het bestuur van de afdeling had voorgesteld om Langerak op de vijftiende (onverkiesbare) plaats te zetten. De overige raadsleden kwamen volgens het bestuur wel voor herverkiezing in aanmer king. De reden om Langerak zo laag te zetten zou zijn om 'de verjonging en de vernieuwing in de fractie te bevorderen' "Een rotsmoes", al dus Langerak kort voor de verga dering. "Ik ben pas geleden 49 geworden. Ze hebben me er zo uitgefiikkerd". Volgens Lange rak had dat meer te maken met een soms afwijkende mening, dan met zijn leeftijd. De leden steunden echter de kan- DONDERDAG 11 FEBRUARI 1982 LEIDEN - Er is een nieuw stedebouwkundig plan gemaakt voor het gat aan de Kaiserstraat, tegenover mensa De Bak. Maximaal vijftig tweekamerwonin gen zouden er nu op die plek kunnen worden neer gezet. Woningen die be stemd zijn voor (echtpa ren die op de lijst staan van de stichting huisves ting werkende jongeren en de stichting studenten huisvesting. Architect ir. Verheijen van buro Paardekooper uit Voorhout is naar eigen zeggen optimistisch over de kans van slagen: "Dit plan is niet brutalistisch, dat wil zeggen: deze flat past uitstekend in de buurt. Ja, ik denk wel dat dit wordt geaccepteerd, want het alternatief - dat gat nog jaren onbebouwd laten - is natuurlijk beslist niet aantrekkelijk". De stichting studentenhuisvesting had aanvankelijk tweehonderd studenten willen onderbrengen in een flat aan de Kaiserstraat en op het binnenterrein daarachter. Begin 1976 werden het plan ge presenteerd. Van meet af aan was echter duide lijk dat de buurt niet bepaald blij was met een flat voor tweehon derd studenten. Bewoners ver zetten zich fel; het gemeentebe stuur had volgens hen nooit een bouwvergunning mogen verle nen aan de stichting. De bezwaren van de buurt: het ge bouw wordt te hoog (vijftien me ter was gepland), er komen te veel studenten in de buurt, waar toch al rijkelijk veel studenten wonen en de verkeersdrukte zal te groot worden. Bovendien, zo vonden de bewoners, is een flat voor tweehonderd studenten in strijd met het streven van het ge meentebestuur naar kleinscha ligheid in de Leidse binnenstad. De bewoners gingen in beroep te gen het besluit van de gemeente om een bouwvergunnning te ver lenen. Met succes, want in de zo mer van '78 liet de afdeling recht spraak van de Raad van State on omwonden weten dat de vergun- ADVERTENTIE tegels-plavuizen ning nooit had mogen worden verleend aan de stichting studen tenhuisvesting. De zaak werd dan ook geschorst tot er een uit spraak was van de gemeentelijke commissie voor de beroep- en bezwaarschriften. Deze commissie liet weten dat het plan op een groot aantal punten in strijd was met bepalingen in de Leidse bouwverordening. B en W werd dan ook geadviseerd de vergunning alsnog te weige- Er kwam een nieuw plan op tafel, dat volgens de makers bijvoor beeld voorzag in meer parkeer gelegenheid. Gehoopt werd dat de buurt nu ja zou zeggen. De buurt handhaafde haar bezwaren echter en ten tweede male schor ste de Raad van State het verle nen van een bouwvergunning. Dikke punt "Toen dit allemaal achter de rug was heeft de stichting studenten huisvesting een flinke, dikke punt achter de plannen gezet", zegt architect Verheijen. "Hele maal opnieuw beginnen, dat werd uitgangspunt". Eind vorig jaar werd daarmee begonnen. Verheijen: "Ik ben aan de slag gegaan met twee dingen in m'n achterhoofd: het bestemmings plan moet leidraad zijn en er moet rekening worden gehou den met de wensen van de buurt, zodat we niet weer moeilijkhe den krijgen". Maximaal vijftig woningen kun nen er, zoals gezegd, volgens de huidige opzet worden gebouwd. Maar dat is niet de enige veran dering. Ook de hoogte is aanzien lijk terug gebracht. Zou de flat eerst vijftien meter hoog worden, nu wordt gesproken over een goothoogte van negeneneenhal- ve meter. Gebouwd wordt er in drie lagen plus kap. De Kaiserstraat zal bovendien niet helemaal worden dichtgebouwd, zo'n veertig procent blijft open, vertelt Verheijen. En het binnen terrein, dat volgens het eerste Anderhalf jaar cel voor oplichter DEN HAAG - De Haagse recht bank heeft een 37-jarige man zonder bekende woon- of ver blijfplaats vanmorgen veroor deeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar. De man, die twee weken terug niet bij de zit ting was verschenen heeft onder meer in Leiden en omgeving een groot aantal mensen enkele hon derden guldens lichter gemaakt door zich voor te doen als de ei- genaar van een modellenbureau. De officier van justitie had an derhalfjaar geëist. De man adverteerde met zijn bu reau in een landelijk ochtend blad en één van de mensen die er in trapte was een Valkenburger. Die was veertien dagen terug wel bij de rechtszaak aanwezig om te proberen nog iets van zijn geld terug te krijgen. Hij was voor bij na vijfhonderd gulden bedrogen. plan helemaal vol zou worden gebouwd, blijft onaangetast. Teveel studenten, daar waren de buurtbewoners bang voor. Vol gens architect Verheijen geldt dit argument nu niet meer. "Er wordt gebouwd voor stelletjes, er komen tenslotte tweeper soonshuishoudens. En ik denk dat dat toch wat anders is dan studenten alleen". Op het binnenterrein zou kunnen worden geparkeerd, hoewel dat niet de bedoeling is. Verheijen: "Wat betreft parkeren heeft de gemeente de filosofie: hoe meer parkeerplaatsen in de Kaiser straat, hoe meer verkeer. Ik denk dat dat wel een juiste visie is". De stichting studentenhuisvesting is volgens Verheijen tevreden met deze opzet. "Natuurlijk wel een beetje met pijn in het hart, want er zullen nu heel wat min der woningen komen, dan zij aanvankelijk wilden hebben. En bovendien: onder andere door al die plannenmakerij hebben ze wel een flink verlies geleden. Hoeveel? Zo'n zeven acht ton, daar kunnen ze toch wel op reke nen". LEIDEN - In eendrachtige sa menwerking blusten Pieter van Vollenhoven en burgemeester Goekoop gistermiddag een fikse autobrand op het terrein van de nieuwe brandweerkazerne aan de Gooimeerlaan. Op deze origi nele manier werd het moderne gebouw, dat sinds enkele maan den dienst doet als hoofdkwar tier van de Leidse brandweer, de Wijn Hübben van de stichting studen tenhuisvesting geeft grif toe dat de huidige opzet - mocht die uit gevoerd worden - inhoudt dat de stichting heel wat water bij de wijn heeft moeten doen. 'Toch zijn we er blü mee", zegt hij, "wantje moet realistisch zijn. En niemand is er bij gebaat om die grond braak te laten liggen, de gemeente niet, de buurt niet en wij natuurlijk evenmin. Ik ben overigens redelijk optimistisch nu. Deze opzet heeft kans van slagen volgens ons". regionale brandweer Rijnland en de centrale post ambulancever voer officieel geopend. De kazerne, waarvoor de eerste paal in juni 1980 de grond inging, heeft ongeveer zes miljoen gul den gekost. De regionale alarm centrale heeft nog eens een mil joen gekost. In het gebouw zijn ondergebracht: het personeel van de regionale brandweer, de didatuur van Langerak. Ook raadslid Michiel Zonnevylle steeg en wel van de zevende naar de vierde plaats op de ranglijst. Voorzitter Van Ballekom toonde zich vanmorgen tevreden met de definitieve lijst. Hij zei dat het bestuur in zijn opzet was ge slaagd om de econoom Bakker op een verkiesbare plaats te krij gen. Bakker staat zesde. Bakker is al enige jaren voorzitter van de Werkgroep Bestuur van zijn partij. Deze werkgroep on dersteunt het werk van de frac tie. Hij werkt op het ministerie van economische zaken, waar hij zich bezighoudt met het energie beleid. Raadslid Cor Elzenga zakte naar de achtste plaats. "Een cruciale plaats", aldus Van Ballekom "want we rekenen op zeven tot acht zetels". De definitieve lijst ziet er als volgt uit: 1. Kuijers, 2. Schoute, 3. Fase, 4 Zonnevyl le, 5. Langerak. 6 Bakker, 7 De Vries, 8. Elzenga, 9. Van der Nat, 10. Jansen, 11Van Cruijsen, 12. Brouwer, 13. Laken, 14. Van Duyn, 15. Van Ballekom, 16. - Leijten, 17. Van Oort, 18. Vonk, 19. Roos en 20. Wessels. werknemers van de alarm-cen trale en de staf, het administra tieve personeel en de helft van het 'uitruk personeel' van de Leidse brandweer. De overige le den van het Leidse beroepskorps zijn achtergebleven in de oude kazerne aan de Langebrug. Burgemeester Goekoop sprak gis termiddag in een met honderden genodigden gevulde voertuigen hal de hoop uit dat de nieuwe ka zerne de 26 regiogemeenten op het gebied van de brandbestrij ding zal samenbinden. "De fi nanciën dwingen ons om zo doel matig mogelijk te werken en dus samen te werken. Wat de kosten verdeling betreft zal er door de regiogemeenten nog wel een ste vig robberije worden gevoch ten", aldus Goekoop die ver wacht dat erin de toekomst in de Leids/Alphense regio één be roepsbrandweer zal opereren, ondersteund door een aantal korpsen van vrijwilligers. In zijn toespraak pleitte Goekoop voor verhoging van de particulie re brandverzekering "De brand weer moet worden betaald uit de algemene middelen. In Leiden, en in veel andere plaatsen, is er wat dat betreft een structureel begrotingstekort. De brandweer korpsen in het hele land zouden in één klap uit de problemen zyn wanneer de brandverzekering met zo'n tien procent zou wor den opgeslagen". Weeskinderen Ook pleitte het hoofd van de Leid se brandweer voor het opnemen van vrouwen in brandweerkorp sen. Hij merkte op dat in de acht tiende eeuw weeskinderen de brandspuiten bedienden. Nu de brandbestrijding door de tech niek zo is verbeterd, kan li chaamskracht volgens Goekoop toch nauwelijks meer als argu ment worden gebruikt om vrou wen bij te brandweer te weren. Burgemeester Bos van Katwijk sprak de hoop uit dat de kosten van het gebruik van de nieuwe Leidse kazerne voor de regioge meenten zal meevallen. "Want één artikel 12-gemeente (Leiden is armlastige gemeente die onder financieel toezicht van het njk staat, red.) in deze regio vind ik al meer dan voldoende", zo grapte de voorzitter van de regionale brandweer Rijnland Bos wees er nadrukkelijk op dat met het openen van de nieuwe kazerne de regionale samenwer king nog bij lange na niet is vol tooid. "Dit is slechts de matenéle kant van de zaak", aldus Bos. door René van der Velden Jaap Visser Pieter van Vollenhoven tekent het gastenboek in de nieuwe brandweerkazerne aan de Gooimeerlaan. Bij de Leidse brandweer vroegen ze zich af waarom juist deze hoogwaar digheidsbekleder de kazerne moest openen. Van Vollenhoven bleek als "stand-in" voor zijn vrouw, Prinses Margriet, op te treden. Foto Holvast) Misgegokt De meeste Leidse brandweer lieden vroegen zich tot van daag af waarom uitgerekend meester Pieter van Vollenho ven de nieuwe brandweerka zerne aan de Gooimeerlaan moest openen. Ook brandweercommandant Broekman heeft kennelijk met dit vraagstuk gewor steld. Vandaar dat hij bij het voorbereiden van zijn speech in de familiegeschiedenis van de Van Vollenhoven is gedo ken. Misschien dat hij daarin iets kon vinden dat het aan trekken Van Vollenhoven als 'opener' van de nieuw kazer ne 'verkoopbaar' kan meken. Zo kwam Broekman tot de ontdekking dat de vader van Pieter nog bij de vrijwillige brandweer van Rotterdam heeft gediend. "Dus u móet zich in dit gezelschap wel ui termate thuisvoelen", waag de de commandant. Wij kunnen ons toch nauwe lijks voorstellen dat 'Meneer Margriet' wordt gevraagd om een brandweerkazerne te openen omdat zijn vader toe vallig ook wel eens een brandje heeft geblust. Het lag inderdaad even anders. Van de toekomstige VW-di- recteur Cees Hugens hoor den we dat Van Vollenhoven eigenlijk tweede keus was. Zijn echtgenote, prinses Mar griet, bleek bovenaan het ver langlijstje te staan. "Maar die kon gisteren niet. Vandaar dat het Van Vollenhoven is geworden", legt de reclame man van het stadhuis uit. "Zo werkt dat. Je moet altijd hoog inzetten, op de konin gin of zo. In de regel zak je dan tot je wat lager op de lad der uitkomt". Op 25 mei wordt de gerestau reerde Pieterskerk heropend. Voor de opening heeft de ge meente-afdeling Representa tie van Cees Hugens toren hoog ingezet: Ronald Rea gan. Immers, de wortels van de 'nieuwe wereld' lagen in de Pieterskerk. Want van daaruit vertrokken de eerste Pilgrim-fathers naar het ei land van Columbus. Maar ook wat de Pieterskerk betreft hebben ze op het stad huis misgegokt Reagan blijkt niet te kunnen. Hu gens: "Inmiddels zijn we flink gezakt. Hoever, dat mag ik eigenlijk niet zeggen. Maar we zitten weer in de buurt van Margriet". Het kerkbestuur weet nu dus hoe het komt als Pieter van Vollenhoven straks de Pie terskerk komt heropenen. Boeven De Leidse Kraakbond gaat na een kraakactie steevast de buurt in om met pamfletjes uit te leggen waarom het be doelde pand is gekraakt. "Het pand staat zo en zo lang leeg, het is van die en die boef, wij zijn woningzoekend en dus...". Een goede ge woonte. Als de inhoud zuiver Herbert van Hoogdalem van de Groenesteeg 21 werd onlangs door een onzuiver pamflet van de Kraakbond tot boef van de buurt gebombar deerd. Hij zou zijn huis aan de Groenesteeg 27 doelbe wust "laten verkrotten tot het in elkaar valt". 'Boef van Hoogdalem bekom mert zich al jaren voor de ver betering van de buurt, onder andere in het buurtcomité Pancras-Oost. Zijn eigen wo ning, naast het gekraakte pand, heeft hij keurig opge knapt. Maar dan het pamflet. Wie had dat ooit gezocht in Herbert? Hij óók al een boef, een speculant of een ander onaangenaam mens? Van Hoogdalem heeft de twee krakers bij hem om de deur een avond lang proberen te overtuigen van zijn goede be doelingen: zo snel en zo dege lijk mogelijk het huis zelf res taureren om het pand vervol gens zo goedkoop mogelijk aan een woningzoekende te verhuren. Van Hoogdalem heeft het mo numentje op nummer 27 ruim een half jaar geleden van de gemeente gekocht. Restaureren is toevallig zijn hobby en dat kan goedkoop uitpakken voor de woning zoekende die mettertijd in het gerestaureerde pand trekt. "Als een architect en aannemer dit huisje gaan restaureren, kost het een ton", zegt Van Hoogdalem. "Ik ben mans genoeg om het zelf te doen, misschien kost de restauratie dan 'slechts' de helft, 50.000 gulden". Van Hoogdalem moet binnen een half jaar met de restauratie zijn begon nen, waarna het werk binnen twee jaar af moet zijn. Giste ren leverde hij de tekeningen voor de restauratie bij de ge meente in. "Het wachten is op de bouwvergunning". En het wachten is ook op de sleutel van het nieuwe slot dat de krakers op de deur van het 'kraakpand' hebben ge zet. "Ik heb de laatste week geen kraker en geen sleutel gezien", zegt Van Hoogda lem. "Ik zal er toch minstens in moeten om aan mijn teke ningen te werken". De krakers hebben een tweede pamflet uitgebracht. Inhoud in het kort Van Hoogdalem is geen boef, de boeven zitten bij de gemeente Dat kan best zo zijn, maar de krakers zelf dan Eerst buur- Het gerestaureerde pand de Groenesteeg. Op n man Van Hoogdalem zwart maken, dan weer witten, en intussen zelf brandschoon blijven? Wij hopen op een derde pam flet Ongestoord De laatste dagen verschijnt re gelmatig het reclamevlieg- tuigje van Nederland 3 in de ether. Onlangs kondigde de ze piraat aan binnenkort met een uitzending over de pro blematiek rond de kabel-af sluiting op de buis te ver schijnen Vandaar dat de techicus van Nederland 3 uittest of het mogelijk is om op de afgeslo ten kabel in te breken. Dat kan dus. Gisteravond tussen zes en zeven uur liet hij onge stoord het reclamevliegtuigje over het Belgische kanaal vliegen De beelden werden afgewisseld met signalen van de BBC Wanneer Nederland 3 'echt' gaat uitzenden kon de techni cus nog niet zeggen. "Maar dat het gaal gebeuren, is nu wel zeker"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3