"Voorttuffen in de tweede versnelling niets voor mij' eidse agenda Van der Zalm gaat definitief uit politiek Warmond Lezers schrijven Krakers bedreigd BenW verdeeld over woonwagenkampj es WARMOND - Progressief Warmond hoeft niet weer te re kenen op de terugkeer van raadslid Cees van der Zalm. Zijn naam komt op de PW-verkiezingslijst voor de ko mende raadsverkiezingen dan ook niet voor. Na een ruim vijftienjarige loopbaan in de Warmondse politiek geeft hij er deze keer definitief de brui aan. "Ik ga nu echt weg, nee, voor mij geen Heintje Davids-taferelen meer", zegt hij vol overtuiging. Van der Zalm heeft een zeer bewogen carrière achter de rug. In 1970 debuteerde hij als raadslid voor de combinatie KVP/Groep Geïnteres seerde Warmonders (GGW), een samenwerking die veel weghad van die van twee kemphanen in één hok. In 1974 sloten de twee kopstukken van GGW, Van der Zalm en Heemskerk zich dan ook aan bij het toen net geboren samenwerkingsverband Progressief Warmond, een politie ke krachtenbundeling van onder meer de PvdA, D'66 en de PPR. Van 1974 tot 1979 bezette Van der Zalm de PW-wethouderstoel. In augustus '79 nam hij voor het eerst afscheid van de Warmondse politiek. Hij verruilde zijn plaats in het Warmondse college van B en W voor die van de PvdA-fractie in de Provinciale Staten. Toch bleef hfi zich achter de schermen bemoeien met PW en wel in de steunfractie van de War mondse progressieven. In 1981 keerde hij tegen heug en meug terug in de raadszaal van het waterrijke dorp. Door een gecompliceerde stoelendans binnen PW (Timmermanns wethouderschap werd door diens aanstelling als ge meenteambtenaar overgenomen door toenmalig raadslid Liesbeth Dal- huisen waardoor PW werd geconfronteerd met een onbezette raadslid- stoel) "en door een gebrek aan liefhebbers" werd Van der Zalm min of meer gedwongen zijn rentree te maken op het Warmondse politieke podium. i der Zalm: "Er zijn meer dingen in het leven dan dorpspolitiek. Ik moet al die Vestdijk- en Balsacboeken nog lezen". "Ja, die Timmermann moest zono dig zekerheid hebben dus ver koos hij het ambtenarenleventje boven dat van raadslid", zegt Van der Zalm terwijl zijn mond hoeken een opwaartse beweging maken. "Maar toen en nu vond ik al dat het hoog tijd werd dat er eens iemand anders zou komen. De moeilijkheid bij PW is dat wij onze mensen vooral recruteren uit het jongere deel van de bevol king, daar zijn we ook het popu lairst. Daaronder bevinden zich wel veel liefhebbers maar die zijn dan juist bezig met een stu die of ze hebben net een kind waardoor ze geen tijd hebben". En: "Je moet het begrip 'jonge ren' trouwens niet te nauw ne men hoor, anders krijg je zo het Sjors van de Rebellenclub-idee hé, en dat is verkeerd". "By de WD gaat het allemaal veel gemakkelijker. Die recruteert haar mensen uit groeperingen die hun eindbestemming al heb ben bereikt. Ik ben nu overigens uiterst tevreden met de verkie zingslijst van PW. De bovenste vijf zijn échte kandidaten met een gegarandeerde opvolging". Niet onmisbaar Van der Zalm komt uit zichzelf weer terug op zijn afscheid: "Ik was het vier jaar geleden ook al van plan maar ik ben toen blij ven hangen in de PW-steunfrac- tie. Nu keer ik PW helemaal de rug toe. Bij mij is het alles of niets. Ik kan niet blijven voort- pruttelen, voor je het weet zit ik weer in de raad. Ik zou dan bo vendien het verkeerde idee kwe ken onmisbaar te zijn. Ik ga heus niet weg uit aversie maar er zijn meer dingen in het leven dan dorpspolitiek, al blijf ik de krant lezen". Op de vraag wat voor hem die an dere dingen zijn antwoordt Van der Zalm dat hij full-time bezig is met zijn vertaalwerk. "Verder Hulp aan dorp Derde Wereld VOORSCHOTEN - Voorschoten gaat waarschijnlijk een "zinvolle vriendschap" sluiten met een plaats in de Derde Wereld, naast de bestaande jumelage met Schoten (Belgie). De raadscom missie voor algemene zaken die gisteravond vergaderde reageer de positief op de notitie die daar over door buremeester en wet houders werd uitgebracht. Burgemeester Cannegieter bena drukte dat de opzet het contact tussen twee werelden moet zijn op basis van gelijkwaardigheid. Dus geen adoptie, maar gewoon helpen, daar waar het nodig is. De relatie mag niet worden als die van "suikeroom tot neef' of iets dergelijks. geef ik nog wat les in Utrecht". Wijst vervolgens op zijn plafond- hoge en kamerbrede boekenkast en zegt: "Ik moet al die Vestdij ken en Balsac-boeken nog le- 'Tk kan al die bezigheden mooi combineren met mijn baan bij Provinciale Staten. Als ik er straks na de statenverkiezingen wordt uitgeknikkerd, en die kans is vrij groot, dan stort ik me missschien in de sociaal-culture le activiteiten of ga bestuurs- werk doen. Mijn wethouders- schap, ja dat was toen een ideale part-timefunctie", zegt hij. Waar na hij desgevraagd ingaat op het verschil tussen zijn werk als raadslid en als wethouder. "Ik zou nooit vrijwillig van wet houder terugkomen als raadslid. Je weet als wethouder gewoon teveel. Als wethouder zit je bo venop zaken als bijstandsaanvra gen en bouwvergunningen. Die zie je als raadslid nooit. Terugke ren als raadslid betekent gewoon dat je moet voorttuffen in de tweede versnelling en dat is niets voor mij". Volgzaam Zonder een blad voor de mond te nemen laat Van der Zalm desge vraagd de drie in de Warmondse raad vertegenwoordigde partijen de revue passeren. "Ik weet, het klinkt chauvinistisch, maar ik vind dat de PW-fractie inhoude lijk altijd de beste inbreng heeft en heeft gehad. Het CDA is me wat te volgzaam en te getrouw. Wel wat gekrakeel over de komst van een burgemeester uit een nieuwe club (mevrouw Hen- drickx, de eerste PvdA-burge- meester, red.) en dat was het dan. Ik moet er wel bij zeggen dat het CDA de laatste jaren heel wat progressiever is geworden, voor al als ik het vergelijk met het CDA in Sassenheim". Over de WD is Van der Zalm veel minder enthousiast. "Die jon gens zouden zich veel beter moe ten oriënteren op het ambtena renapparaat. Heel vaak blijkt ge woon dat ze iets niet weten en daardoor is hun oppositie zwak. Van de kant van de WD is ook dikwijls onelegant gehandeld. Afspraken zijn niet nagekomen en verder bespeur ik dat ze het met de betrouwbaarheid ook niet al te nauw neemt. De WD is akkoord gegaan met het college programma. Daarmee wil ik niet zeggen dat ze B en W niet achter hun broek mag aanzitten want dat moet juist wel. Wat niet moet is dat ze op de wantrouwende toer gaat. En die sfeer creeêrt de WD toch wel een beetje. Corijn en Bonjer lopen nu wel te geuren met die titels voor hun namen (grijnst) maar met overtuigende bewijzen voor hun gelijk komen ze nooit", zegt Van der Zalm. Hij voegt eraan toe: "Ik heb heus niet de schurft aan ze maar het zijn gewoon geen politieke hoog vliegers. De WD heeft geen echt alternatief beleid terwijl ze de kansen die er liggen als opposi tiepartij onvoldoende aangrijpt". Op de opmerking dat de Warmond se raadsvergaderingen de laatste jaren matte bedoeningen zijn zegt hij: "Daarmee ben ik het eens. Vroeger was er veel meer vuurwerk. Maar toen was er geld om uit te geven. Je kon toen ein deloos discussiëren over de vraag waaraan, hoe enzovoorts. Nu moet er op de winkel worden gepast, het is allemaal een beetje gekeutel tegenwoordig. Er zijn geen echte strijdpunten meer en je kunt nu eenmaal niet met een kanon op een mug schieten. Ik denk ook dat de programma's van de drie partijen heel dicht bij elkaar zullen liggen. Ja, het is een beetje op in Warmond. Ik heb mazzel gehad dat ik de druk ke tijd heb mogen meemaken". Herindeling Toch ziet Van der Zalm in de toe komst een gloeiendheet hangij zer opdoemen. "De gemeentelij ke herindeling, dat zou wel een kermis kunnen gaan worden. Na Lommerlust zal er in Warmond waarschijnlijk niet meer ge bouwd worden. Warmond zal dan ook nooit groter worden en het inwonersaantal zal onvermij delijk naar beneden duikelen. Dat betekent een verkleining van het draagvlak, ook al door de steeds kleinere uitkeringen uit het gemeentefonds, tegenover alsmaar stijgende lasten. En dat raakt je hele hebben en houden: je onderwijs, je middenstand, het verenigingsleven en ga zo maar verder. In Warmond zou het wel eens versneld slechter kunnen gaan. En op dat moment gaat de gemeentelijke herindeling spe len". Hij vervolgt: "Als je ervoor kiest Warmond dicht te gooien en er niet meer te bouwen dan zeg je automatisch tegen woningzoe kenden dat ze maar naar Voor hout moeten gaan. Ik vind dat als je ervoor kiest Warmond dicht te gooien dat je dan tegelijkertijd moet besluiten op te gaan in een andere gemeente. Niet alleen maar dicht gooien en daarmee basta, dat is egocentrisch. Op die manier zadel je je inwoners op met gebrekkige onderwijsvoor zieningen, hogere laten enzo voorts". Ook voor de komende raadsverkie zingen wil Van der Zalm graag in zijn glazen bol kijken. "Nee ik geloof niet dat PW ten onder zal gaan aan de landelijke trend waarmee de PvdA heeft te kam pen. Natuurlijk, de PvdA verliest op het ogenblik enorm maar in PW zit ook D'66. Bovendien heeft PW het voordeel dat het de enige Warmondse progressieve partij is. Ik neem aan dat de kie zer ons op onze daden zal beoor delen en niet op de landelijke trend". Van der Zalm zal straks met een redelijk voldaan gevoel afscheid nemen: "Ja, ik ben tevreden. Veel PW-wensen zijn gereali seerd. Het democratiseringspro ces is in Warmond flink op gang gebracht. De commissievergade ringen zijn openbaar en we heb ben zelfs openbare hoorzittingen gekregen. Het algemeen bestuur lijke klimaat is verbeterd, de af stand tussen bestuur en burgers is verdwenen". WIM KOEVOET Muziek In de 'Q', het kleine café van 'de Lindehoeve' in Voorschoten treedt vanavond de groep Fol- stow op. Deze viermansforma- tie komt uit Denemarken en speelt Scandinavische volkslie deren. Een groot deel van reper toire bestaat uit instrumentale danswijsjes, herkenbaar door de slepende wijze van vioolspe len die de Scandinavische volksmuziek zo eigen is. Aan vang half tien. Derde Wereld In de Gereformeerde Kerk in het centrum van Voorschoten wordt morgen van negen uur 's ochtends tot negen uur 's avonds een Derde Wereldmarkt gehouden. Ook worden er oos terse tapijten verkocht. Door de verkoop van deze tapijten wil het Evangelisch Hulpfonds 'Tear Fund' tientallen mensen in de Derde Wereld aan werk helpen. Boeken Een boekenmarkt wordt morgen avond en zaterdag gehouden in 'de MuzenhoP aan de Engelen- daal in Leiderdorp. De op brengst van deze markt is be doeld voor 'Huize Buitenzorg'. Boeken kunnen nog ingeleverd worden op diverse lagere scho len en in de bibliotheek. De markt is morgenavond van ze ven uur tot tien uur en zaterdag van tien uur tot vier uur. Jeugdavond De Wassenaarse carnavalsvereni ging 'De Tunnelklossers' orga niseert morgenavond een 'su- per-beat-avond' voor de jeugd. Deze wordt gehouden in het clubgebouw van de SV Wasse naar. Aanvang negen uur. Antiek In 'De Eendenkooi' in Zoeterwou- de wordt morgenavond, zater dag en zondag weer een antiek beurs gehouden. De openingstij den zijn als volgt: morgenavond van zeven uur tot negen uur, za terdag en zondag van elf uur tot vijf uur. 'De Eendenkooi' ligt aan de Rijndijk, achter de rooms-katholieke kerk. Gymzaal Ex-wereldkampioen en Tour de France-winnaar Jan Janssen opent zaterdag de gerenoveerde gymzaal aan de St. Jan Baptist- school aan de Clematislaan/vio- lierenweg, De officiële opening Jeugdoperette Het jeugdoperettegezelschap 'Mascotte' uit Oegstgeest pro beert momenteel nieuwe leden te krijgen. Alle kinderen vanaf 6 jaar tot zo'n 16 jaar zijn welkom bij de vereniging die zich bezig houdt met het uitvoeren van sprookjes, zang, dans en toneel spel. Er zijn momenteel 25 jon gens en meisjes bij 'Mascotte'. Iedere zaterdagmiddag wordt gerepeteerd in de grote zaal van gebouw 'Taberna' aan de Julia- nalaan. Zaterdagmiddag heeft de groep een open huis voor iedereen die interesse heeft. Vanaf half drie kan men terecht bij een zoge naamde 'open repetitie' in 'Ta berna'. DONDERDAG 11 FEBRUARI 1982 DONDERDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie eco nomische aangelegenheden, 20 uur. Rapenburg 48 - informatie-avond ge meente Leiden, over bouwplan Kaiser- straat, 20 uur. Molen de Valk - start stille protesttocht tegen kernwapens, 18.30 uur. Rijksherbarium - Schelpenkade, lezing met dia's over het onderwerp Baffin Ei land (Noord-Canada), de flora en de fau na van een arctisch gebied, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, Slavische film 'Het Vlot Madusa' van Karpo Godina uit Joegoslavië, do, vr, za, 20 en 22.15 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homosexualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WA0/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Leiderdorp - gemeentehuis, commissie cultuur, 20 uur. Scheppingskerk - WD-ledenvergade- ring, 20 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, verkeer, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van: vr 5 tot 12 febr door: Doeza Apotheek. Doezastraat 31, tel. 121313; apotheek Boehmer, Flo rijn 19, Winkelhof Leiderdorp, tel. 894400. LEIDERDORP - De krakers van het pand aan de Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp heb ben bij de plaatselijke politie aangifte gedaan van voortduren de bedreigingen door jongeren. Zij zeggen dat de laatste zes we ken regelmatig ruiten zijn inge gooid en dat ze met stenen zijn bekogeld. Verder zou op twee van hen met een luchtbuks vanuit een wo ning aan de Splinterlaan zijn ge schoten. De krakers hebben zo wel de woning aangewezen waaruit vermoedelijk is gescho ten als ook een autonummer van een wagen waarin jongeren zaten die hun bedreigd hebben. De politie zegt de zaak in onder zoek te hebben en heeft nog geen aanhoudingen verricht. Burgemeester: kernwapens niet bespreken VOORSCHOTEN - Een gemeente raadslid wordt gekozen om de ei gen gemeente te besturen en heeft niet de bevoegdheid om over zaken als de plaatsing van kernwapens te praten. Dit bracht burgemeester Cannegieter gis teravond tijdens de raadscom missie voor algemene zaken naar voren. De meerderheid van de commissie volgde zijn stand punt. Volgens Visser (PvdA) moet iedere gemeentebestuurder zich zorgen maken over de kernwapens en ze zo mogelijk een halt toeroepen. De bevoegdheid om op bestuurlijk niveau daarover te praten ligt bij de leden van de Staten Generaal (Eerste en Tweede Kamer), wel ke door de burgers gekozen zijn, zo redeneerde de burgemeester. De meerderheid van de commissie was het met deze zienswijze eens. Deze mening werd niet ge deeld door de PvdA. WASSENAAR - Burgemeester en wethouders van Wassenaar zijn het niet eens over de plaats waar de woonwagens moeten komen. De WD-wethouders kiezen evenals hun fractie voor verbete ring en uitbreiding van de huidi ge plaats aan de Ruigelaan, ter wijl de CDA'ers in het college voor de Ammonslaan kiezen. Uiteindelijk lijkt er toch een mid denweg te worden gekozen. In het voorstel van B en W voor de raadsvergadering van aanstaan de maandag wil het college de Ammonslaan als plaats aanwij zen voor niet meer dan zeven woonwagens in plaats van de twaalf, die eerder werd ge noemd. Omdat B en W in het voorstel ook spreken van een op knappen van de huidige plaatsen aan de Ruigelaan is de bedoeling duidelijk. Het CDA is tevreden omdat er woonwagens komen by de Ammonslaan en de WD is content omdat de plaatsen aan de Ruigelaan vooralsnog worden gehandhaafd. Het is echter maar de vraag of het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening met dit plannetje akkoord gaat. Wasse naar heeft het ministerie ver zocht opnieuw te gaan praten over de Ruigelaan, die door de hogere overheden onlangs nog eens van de hand is gewezen. De staatssecretaris van Volkshuis vesting laat in een laatste schrij ven weten dat het zinloos is nog eens met de betrokken ambtena ren over de lokatie Ruigelaan te praten. De Ruigelaan ligt te ver van winkels, scholen en het cen trum van Wassenaar, zo heeft het ministerie herhaaldelijk meege deeld. Overigens is de eerste schadeclaim al bij de gemeente ingediend. R. Blote, bewoner van het Am- monslaantje eist van de gemeen te een schadevergoeding van 50.000 gulden, omdat zijn huis in waarde is gedaald. De gemeente Wassenaar wijst de schadever goeding van de hand omdat nog geen besluit is genomen over de woonwagens. Jongeren Je kunt de laatste weken geen krant openslaan of er staan grote artikelen in over de jongerenpro- blematiek in de wijk Noord-Hof land in Voorschoten. Dat zou op zich niet zo erg zijn, wanneer mensen zich in hun commenta ren wat beter bij de feiten hiel den en de zaak wat objectiever zouden beoordelen. Daar zit je dan als bewoner van Noord-Hofland en steeds moetje maar weer lezen dat ouders niet bereid zijn iets voor jongeren te doen, individualisme en isolatio nisme in de wijk en geen sociale controle onder de bewoners. Dat is fraai gezegd, maar mag ik als rasechte Voorschotenaar, die nu sinds een jaar in Noord-Hofland woont iets anders schrijven? Zelden heb ik in een wijk de saam horigheid, de vriendelijkheid je gens elkaar en de hulpvaardig heid zo groot ondervonden als juist in Noord-Hofland! En wat dat isolationisme betreft, het is maar hoe je jezelf als mens tegen over de ander opstelt, dit is niet specifiek iets voor deze wijk. In de betreffende bladen staat ook nog dat de bevolking overlast zal moeten leren accepteren. Nou u wordt bedankt. Als flatbewoner heb je altijd al overlast; wat in deze mate trouwens prima wordt geaccepteerd, mits het natuurlijk binnen de perken blijft. Maar een opvangcentrum zo dicht op de bewoners in de vorm van 'de Lindehoeve' hoeft niet van ons, omdat we de jeugd wél een onderkomen gunnen, maar plaats dat ergens waar niemand er last van heeft. Heeft de ge meente dan nog niets geleerd uit het feit dat bewoners van de Bloklaan en omgeving tot en met de Prins Berhardlaan aan toe, steen en been klagen over 'de Lindehoeve'. Als klap op de vuurpijl konden wij vorige week ook nog in het Leidsch Dagblad (5 februari) le zen dat volgens mevrouw Eich- hom wij het 'tuig' niet willen, maar wel steen en been klagen over agressieve jongeren. Nu, als mevrouw Eichhorn onze protestbrief tegen de opvang van jongeren in het oude gezond heidscentrum en handtekenin genactie goed had gelezen, dan was ze de term 'tuig' niet tegen gekomen. Ook klagen deze be woners niet over agressieve jeugd, dan moet u in de Gerbran- dylaan wezen, want wij hebben daar geen last van ziet u! Weet u wat voor ons zo moeilijk te verteren is, dat aan onze jaren lange strijd voor een veilige speelplaats voor de kleintjes geen aandacht wordt besteed. En kleintjes zijn er zat, buiten dat het alleen al in onze flat, de Jan Evertsenlaan knoeit van de kin deren onder de tien jaar en we ons konden verheugen dit jaar met de geboorte van ruim tien baby's, is het in de andere wonin gen al evenzo. Helaas is het speelveld voor de 84 gezinnen in onze flat ongelukkig genoeg gerealiseerd aan de scha duwkant van de flat, terwijl onze auto's staan te bakken aan de voorkant in de zon. Er speelt geen kind op het veld, nee, het is het nationale honden- poepveld voor heel Noord-Hof land geworden, maar dat kan nog steeds niet veranderd wor den. Weet u, dat agressieve is een kreet om aandacht van die jonge ren waaraan de ouders het ken nelijk niet willen opbrengen om het thuis gezellig te maken en naar ze te luisteren. En is een op vang als een soort 'Lindehoeve' dan wel zo ideaal? Maar laat ons als bewoners dan voortaan met rust en maak er geen politiek machtsspelletje van, van ik heb gelijk en ik wil mijn zin. Iedereen wordt daarmee in het har nas gejaagd en bovendien zullen ook de jongeren zich wel eens bezeren aan dat woord 'tuig', dat zal toch juist de bedoeling niet wezen. Mevrouw G. v. Engeldorp Gastelaars-Van Tuijl Jan Evertsenlaan 257 Voorschoten LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V HoofdKantoc Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur), zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden t>j vooruitbetaling te voldoen B<| automatische overschn|vmg geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden Adjunct-hoofdredacteur uttsluttendgiro 3203571 R D Paauw t.v.n. Damiate Holding BV te Haartom fd '«lectiechet A. van Leeuwen Kwartaalabonnement redac1wchef Per pos, t 79 70 J M J Pos, jMrabonnemen, Rübrietehefs per post f 307.30 J 10000 <5tad) Losse nummers 10.80 J. P M van der Meer Directie G Koopman ('•O®) Aangestoten pij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen oorrespondenten o a. In; Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington, Cairo. Commentatoren A A v Brussel W. F J. Wirtz Redactie stad en randoe meen ten tel 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2