Banken: grens vut verhogen Bonden eisen gedegen plan Estel P UI Ërl Beurs Amsterdam 'Geen hout stoken in de stad" marktberichten Produktie te groot Volvo Car wil 'kredietdagen Bonden verbijsterd Staatssecretaris Dik: Ogen niet sluiten voor automatisering 'EG-besluit kip onwettig" Beursoverzicht DONDERDAG 11 FEBRUARI 1982 Economie PAGINA 21 Chevron Ook Chevron heeft zich in de ben- zine-oorlog, die nu al vanaf de cember vorig jaar woedt, ge mengd. De maatschappij heeft het voorbeeld van Shell gevolgd en de benzineprijs met zes cent verlaagd. De verlaging geldt voor zowel super als normale benzine en wordt bij vrijwel alle zelfbe dieningsstations, ook langs de rijkswegen, gehanteerd. Wind De prijzen van elektriciteit opge wekt door wind of kolen ontlo pen elkaar niet eens heel veel. Dit is gebleken uit kostenbereke ningen die de NV Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij (PZEM) heeft gemaakt, nadat zij ruim acht maanden ervaring heeft kunnen opdoen met haar windmolen (55 kilowatt). Dit heeft ir. L. G. Sisouw de Zilva van de PZEM gistermiddag mee gedeeld tijdens een bijeenkomst over energiebesparing voor alle Zeeuwse gemeenten in Middel burg. De windmolen van de PZEM staat op het werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde. De molen heeft in de afgelopen acht maan den een bedrijfstijd gehad van 6000 uren en heeft in die uren 55000 kilowattuur geleverd. British Airways De Britse luchtvaartmaatschappij British Airways heeft gisteren 42 continentale en binnenlandse vluchten geannuleerd wegens een wilde staking van 2.000 man grondpersoneel. Een woordvoerder zei dat onge veer tweederde van de vluchten op Europa kunnen doorgaan en dat de gezagvoerders en het ho ger personeel helpen met het in laden van de bagage. De staking, die voor onbepaalde tijd is uitge roepen, is een protest tegen nieu we dienstroosters die zijn opge steld om kosten te besparen. De genationaliseerde luchtvaart maatschappij maakte vorig jaar een verlies van 650 mihoen gul den. Gespaard UTRECHT (GPDt - Het stoken van hout in stedelijke gebieden is sterk af te raden. Het levert een onaangename luchtverontreini ging op. Wordt er toch hout ge stookt, dan is het het beste dat te doen in een tegel-kachel, die zui niger is dan een metalen kachel. Dit zijn aanbevelingen van de Stichting De Twaalf Ambachten, die een onderzoek heeft laten in stellen naar de voor- en nadelen van het stoken van hout. De natuurkundige drs. H. Dorres- tijn, die dit onderzoek verrichtte, komt tot de conclusie dat er veel te veel luchtverontreiniging op treedt, veroorzaakt door het sto ken van hout. Die kan in stedelij ke gebieden een zeer ernstige vorm aannemen, aldus Dorres- tijn. Hij wijst erop dat maar wei weten hoe hout op economisch mogelijke gestookt moet worden. Omdat hout een schaars produkt wordt, is het volgens Dorrestyn van belang alleen afvalhout en snoeihout te stoken, en dan nog alleen als het minstens een jaar heeft kunnen drogen. Dorrestijn vergeleek verschillende soorten houtkachels met elkaar. De tegel-kachel (vuurbeton van binnen en tegels van buiten) komt er verreweg het beste uit. Deze kachel produceert veel meer stralingswarmte dan meta len kachels en bereikt veel hoge re temperaturen, waardoor min der luchtverontreiniging op treedt. Bovendien kunnen lichte re en sneller brandende hout soorten worden gebruikt, zodat een houtbesparing van 40 pro cent kan worden bereikt. Drs Dorrestijn vindt dat architec ten rekening zouden moeten houden met de opmars van tegel kachels ten koste van open haar den en metalen kachels. De Stichting De Twaalf Ambachten gelooft dat kleine bedrijfjes zich zouden kunnen richten op de fa bricage van tegel-kachels, wat heel wat arbeidsplaatsen zou kunnen opleveren. Bij de grote spaarinstellingen in ons land is in januari beter ge spaard dan in de overeenkomsti ge maand van 1981. Zo zag de Postgiro-RPS het spaarover schot stijgen van f 55 min tot f 78 min. Bij de Bondsspaarbank voor Mid den-, Noord- en Oost-Nederland sloeg het spaartekort om in een besparing. Werd daar in januari 1981 nog f 17,7 min meer opgeno men dan ingelegd, de afgelopen maand werd er per saldo f 1,1 min meer op spaarrekeningen gezet. Hetzelfde gold voor de Spaarbank Limburg. OGEM-dochter Opnieuw is een tot het OGEM-con- cern behorend bedrijf zelfstan dig geworden. Het is Damm en Zonen in Apeldoorn, producent van precisieapparatuur, vooral voor de computerindustrie. Dit betekent verzekering van de werkgelegenheid voor 230 men sen, zo hebben Raad van Bestuur en bewindvoerders van OGEM BV bekendgemaakt. Varkens Varkens die worden gemest voor de slachter^ krijgen vanaf 1 juli minder koper in hun voer. Het produktschap voor veevoeder heeft dit gisteren in Den Haag besloten. Aanleiding tot deze maatregel, die op het verzoek van het ministerie van landbouw en visserij is getroffen, is de bo demverontreiniging die wordt veroorzaakt door kóperhouden- de varkensmest. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 10 februari 1982 B°^k0n!oPoe;4kfo68lliW5aSoPoefr.9AoI-p|ï n,00-16.10, Bil 4.80-6,40. Cl 5,50-7,50, Breekpeen BI 1.90.' Cl 6,20, CII 2,50. De banken hebben gisteren aange kondigd de leeftijdsgrens voor de vut te willen verhogen van 62 tot 63 jaar en de uitkering met 10 pet verminderen. Tot grote verrassing van de vak bondsdelegatie legden de werk geversonderhandelaars een plaatje op tafel dat totaal ver schilde met wat de bonden had den voorgesteld. Essentie van de voorstellen van de bonden was: invoering van een 36-urige werk week, onverkorte handhaving van de prijscompensatie met een minimum van 280 per procent prijsstijging, uitbreiding van de regeling voor vervroegd uittre den van 62 tot 60 jaar, meer deel tijdarbeid en vermindering van overwerk. De werkgevers willen de loonkos tenstijging binnen 8 pet houden en zeggen dat verlaging van de leeftijdsgrens voor de vut onbe taalbaar is. Werkgeversonder handelaar dr. J.H.J. Crijns vertel de na afloop van het gesprek dat verhoging van de vut-leeftijds- grens van 62 naar 63 jaar de ban ken 0,7 pet in de loonsom scheelt. Met deze besparing ont staat ruimte voor toepassing van salarisschalen die aansluit bij de systematiek van het minimum jeugdloon, aldus de heer Crijns. De heer Crijns zegt dat de bonden duidelijk is gemaakt dat er spra ke is van "een economische trendbreuk in de bedrijfstak". "De verslechterde economie is in de loop van vorig jaar duidelijk zichtbaar geworden in de vorm van afnemende kredietgroei, licht dalende rentemarge en aan zienlijke vergroting van het debi teurenrisico. Het staat vast dat het een bijzondere opgave wordt om rendement en solvabiliteit en daarmee de bestaande werkgele genheid op peil te houden", al dus de heer Crijns. In het bank- HELMOND (ANP) - Volvo Car BV wil voor het produktiebednjf in Bom 'kredietdagen" invoe ren. Dat houdt in. dat werkne mers bepaalde dagen niet hoe ven te werken terwijl het loon normaal wordt doorbetaald La ter dit jaar moeten die niet ge werkte dagen worden ingehaald. Dat heeft een woordvoerder van Volvo Car gistermiddag meege deeld. Volvo Car heeft hiertoe besloten omdat er momenteel meer auto's kunnen worden geproduceerd dan verkocht. Dit ondanks het feit dat de verkopen van de in Bom geproduceerde auto's de laatste tijd volgens verwachting zijn toegenomen Dat er te veel auto's worden gemaakt wordt ondermeer veroorzaakt doordat de afgelopen jaren doorgevoerde produktiviteitsverbetenngen eerder resultaat hebben opgele verd dan werd verwacht. Verder is het verloop onder de werkne mers sterk afgenomen en ligt het Volgens een woordvoerder van het bedrijf is dat alles op zich een zeer welkome ontwikkeling. "Het heeft echter wel tot gevolg dat er meer auto's worden gepro duceerd dan er momenteel kun nen worden afgezet. Daarom moeten we maatregelen treffen". Het voorstel van Volvo Car is voorgelegd aan de onderne mingsraad en aan de vakbonden. UTRECHT (ANP) - De bonden vinden het cao-pakket, dat de bankwerkgevers tijdens de eerste onderhandelingsronde voor de cao-1982 op tafel hebben gelegd, volstrekt onaan vaardbaar. "Het is verbijsterend, het lijkt wel alsof we weer in de tijd van Colijn zijn beland", aldus bestuurder Hans Hofstee van de dienstenbond FNV. Als de voorstellen van de werkgevers niet worden teruggenomen dan zullen de bonden de onderhandelin gen opschorten en met de leden over de ontstane situatie gaan praten, waarbij ook acties ter sprake zullen komen. GELEEN - Ook bij de Staats Mijnen DSM organiseerde de Industriebond FNV gisteren acties tegen eventuele verlaging van hel cieklegeld Op de foto spreekt een vakbondshd by een van de poorten van bet bedrijf enkelen van de 10.000 werknemers toe. bedrijf werken ongeveer 100.000 Volgens de bonden kan een 36-uri- ge werkweek worden betaald uit het geld dat de banken hebben uitgespaard in verband met de looningrepen (circa 100 min). De heer Crijns ontkent deze be sparingen niet maar stelt hier te genover dat de loonmaatregel voor iedereen geldt en de banken "heel wat inkomsten" heeft ge scheeld. "Daarbij worden wij in steeds sterkere mate geconfron teerd met faillissementen", aldus de heer Crijns. De bonden hebben volgens hem "verbijsterd" gereageerd op de werkgeversvoorstellen. "Maar wij waren even verbijsterd toen we hun voorstellen zagen. We hebben de bonden gevraagd al ternatieve plannen op tafel te leggen die zullen we constructief bekijken. Haring uit Noordzee? KATWIJK/I JMUIDEN - De kans bestaat dat Nederlandse haring vissers in juni hun netten in de zuidelijke Noordzee kunnen uit gooien. Een onderzoek van het rijksinstituut voor visserij-on derzoek (RIVO) heeft uitgewe zen dat in de zuidelijke Noordzee sprake is van een "duidelijk her stel van de haringstand". Alvorens de vissers toestemming krijgen om de bekende maatjes haring te vangen moet daar wel eerst op Europees niveau toe stemming voor worden verleend. Katwijker Luc Ouwehand, voor zitter van de haringvissers: "Wij kunnen voorlopig niets anders doen dan afwachten. Maar het is toch te zot als wij de haring weer uit Denemarken moeten halen" AMSTERDAM (ANP) - Door fle xibele automatisering zullen nieuwe arbeidsplaatsen verloren gaan. maar er zullen ook nieuwe ontstaan. Wat het saldo van die ontwikkelingen zal zijn is moei lijk te voorspellen, maar afrem men van de technologische ont wikkeling zal ons op den duur meer arbeidsplaatsen kosten, al dus staatssecretaris Dik van eco nomische zaken. IJMUIDEN (GPD) - Er dient op korte ter mijn een gedegen toekomstplan voor het gehele Nederlandse deel van het Estel- concern te komen. Die eis hebben de ge zamenlijke vakbonden gisteren in Nijme gen tijdens een gesprek met de raad van bestuur van Estel op tafel gelegd. De vak bonden verlangen een concreet investe ringsprogramma van de concern-top. Pas als dat programma er is valt er van hun kant een positieve reactie op overheids steun aan onder meer Hoogovens te ver wachten. FNV-bestuurder Henk Krul: „Je zou onze uitspraken kunnen zien als een schot voor de boeg. Estel moet op 31 augustus dit jaar bij EG-commissaris Davignon een toekomstplan voor Hoogovens inge diend hebben. Davignon wil op die da- overzicht hebben, zodat het voor hem mogelijk wordt de steunverlening aan de staalindustrieën binnen de EG beter te stroomlijnen. Estel moet dus alles op al les zetten om dat toekomstplan tijdig klaar te hebben" Krul zegt dat uitspraken van Estel-topman Hooglandt over de noodzaak van de tot standkoming van meer staalverwerking bij Hoogovens in IJmuiden gestand ge daan moeten worden. „De raad van be stuur moet met concrete initiatieven ko men. Als dat niet gebeurt wordt het voor Estel erg moeilijk om van ons een positief advies over de steunverlening door de overheid los fe krijgen", aldus Krul. De vorige minister van economische zaken Van Aardenne zegde de bonden toe al leen tot het verlenen van steun aan Hoog- bondszijde met de toekomstplannen van het staalbedrijf ingestemd zou kunnen worden. Ook zijn opvolger Terlouw hul digt dit standpunt, dat voor de bonden zoveel betekent als een stok achter de deur. De bonden menen verder dat Estel samen met de Nederlandse overheid moet ko men tot een snelle en aanvaardbare af wikkeling van de ophanden zijnde schei ding van Hoesch, de Estel-partner van Hoogovens. De bonden hebben vastge steld dat het einde van Hoesch in 'snel treinvaart' naderbij komt en constateren verder dat Hoesch daar het meest na drukkelijk op aangedrongen heeft. In vakbondskringen wordt dan ook toege geven dat het de Nederlanders binnen de raad van bestuur van Estel gelukt lijkt te party' op te laten treden. Dat maakt de uitgangspositie van Hoogovens in de nog over de ontbinding van het staalhuwelyk te voeren onderhandelingen er op het eer ste gezicht wat sterker op. FNV-bestuur der Krul zegt overigens nog 'een behoor- lyke touwtrekkery' te verwachten over de financiële afwikkeling van de zaak Ten aanzien van de Nederlandse delen van Estel die nauw met Hoesch verbonden zijn (en dan hoofdzakelijk op produktie technisch gebied) is door de raad van be stuur meegedeeld dat hiervoor zeer bin nenkort ad-hoc-beslissingen te verwach ten zijn. Het gaat met name om de Ver enigde Buizenfabnek in Oosterhout en de bedrijven De Globe in Arnhem en Van Schothorst in Apeldoorn. Er zal binnen Estel nader beraad plaatsvinden over het beleid ten aanzien van deze ondernemin- Op een symposium over flexibele automatisering in de produktie en over industnële robots in Am sterdam zei hij gisteren dat men de ogen niet ma sluten voor wat de concurrenten wel doen. We zullen daarby alles op a 11HMM ten zetten om de verschuivingen in de werkgelegenheid zo soepel mogelyk te laten verlopen, onder meer via om- en byscholing, meent Dik. Hij vindt ovengens dat men met mag vergeten dat de invoering van flexibele produktiemiddelen in veel gevallen betrekking heeft op uiterst onaangenaam en zelfs gevaarlyk werk Invoering ervan kan dan alleen leiden tot verbete ring van de arbeidsomstandighe den. maar ook het Laakniveau van de betrokken erknemers ver hogen DEN HAAG - De EG-raad van landbouwministers heeft, op voorstel van de Nederlandse mi nister drs J de Koning, weder rechtelyk en achter gesloten deuren een principebesluit geno men over de kwestie van de mi- nimum-matcn vin battery kooi- en voor legkippen De "Aktie Lekker Dier" zegt dit te hebben vernomen "uit meerdere en ui terst betrouwbare bronnen" Het principebesluit hield volgens "lekker dier" in: aanvaarding van de door de Europese com missie voorgestelde minimum- maat van 500 vierkante centime ter per kip Illegaal was het, om dat het Europese Parlement nog geen advies over het commissie voorstel heeft gedaan DONDERDAG II FEBRUARI 1982 ACTIEVE AANDELEN ZZIX „lest, EST"" BINNENLANDSE AANDELEN BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD Amsterdam )anp) - De mededeling van de Nederlandsche Bank, dat niet zonder meer afwyzend zal worden gereageerd op verzoeken van banken of verzekerings- maatschappycn om deel te ne men in het risicodragend kapi taal van hypotheekbanken, is op de Amsterdamse effectenbeurs vandaag met instemming be groet Voor hypotheek instellin gen, die door het ineenstorten van de onroerend gocdmarkt de afgelopen tyd danige klappen hebben gekregen, biedt dit nieu we perspectieven De toestand by de hypotheckban ken was dusdanig geworden, dat al enige tyd door een syndicaat onder leiding van de Nederland sche Bank de handel in sommige pandbrieven op de beurs moest worden gereguleerd Nieuwe fi nancienngsbronnen zouden niet kunnen worden aangeboord, waarby vooral in deze kringen wordt gedacht aan hulp van de kant van de verzekeraars, aange zien de handelsbanken zelf in een snel verslechterde situatie terecht zyn gekomen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21