LEIDSCH DAGBLAD Plan ziektegeld mag anders greep op Rode Kruis Theo van Boven: "Ook Washington was tegen me..." Dolfinarium failliet Plan voor groente en fruit- centrum Van Agt: "Als er maar 1,4 miljard wordt bezuinigd" Aannemers op de stoep voor werk Arbeiders bestormen EG-gebouw EUROPEES S3 <yjM iffï) ji jt DONDERDAG 11 FEBRUARI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1060 Directeur G Koopman Hoofdredacteur A A M Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw 36701 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte S-np* 1 2311 BG leden Voor lei m ooto»on Bloedvoorziening moet in betere banen DEN HAAG (GPD) - Het Rode Kruis krijgt van het ministerie van volksgezondheid een laatste kans om de leiding van de bloed voorziening in Nederland te ver beteren. Als dat niet lukt, wil het ministerie zelf meer greep heb ben op de centrale leiding. Het Rode Kruis ontving deze waar schuwing op de eerste vergade ring van de beraadscommissie van ministerie en Rode Kruis over het bloedtransfusiebeleid. Het kwam toevallig tegelijkertijd met het tumult over een persbe richt van de organisatie dat Ne derland momenteel in de eigen plasma-behoefte kan voorzien. Uit de reacties bleek dat aan deze mededeling veel haken en ogen zitten. In ieder geval werd duide lijk dat de communicatie tussen met name het hoofdbestuur, het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedient en de regio nale bloedbanken niet deugt. Op het ministerie van volksge zondheid is nu een oud concept- wetsontwerp te voorschijn ge haald om het dreigement kracht bij te zetten. Dit voorstel behelst dat de overheid meer invloed heeft op de organisatie van de in zameling, bewerking en distribu tie van bloed. Algemeen directeur W. J. van Dijk van het Rode Kruis zegt de actie van het ministerie niet als een dreigement te ervaren. Hij ont kent evenwel niet dat „op som mige punten" meer staatstoe zicht is gewenst. „Er is echter geen sprake van onder druk zet ten". Oefenduel Belgen tegen Ajax AMSTERDAM - Ajax zal op 2 juni een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen het nationale team van Belgié. De wedstrijd wordt gespeeld in het Heizelstadion in Brus sel. Voor de Belgen betreft het het laatste oefenduel voor het wereldkampioenschap voetbal in Spanje. Grote belastingschuld in Harderwijk HARDERWIJK (GPD) - Het Dol finarium in Harderwijk vorig jaar in negatieve zin in de publi citeit gekomen in verband met het bestaan van een „zwarte be talingspot" - is gisteren failliet verklaard. Het centrum met als grootste publiekstrekker de dol fijnen blijkt een omvangrijke be lastingschuld te hebben, ont staan door het niet afdragen van loonbelasting. Hoe groot de schuldenlast precies is, weet curator mr. J. Tuin uit Zwolle nog niet. Het Dolfina rium blijkt ook bij particulieren flinW in krijt te staan. Het dolfijnencentrum, dat in het winterseizoen is gesloten, gaat niet voor Harderwijk verloren. Mr. Tuin is ervan overtuigd dat het publiek vanaf 6 maart bij de opening van het nieuwe seizoen weer terecht kan in het Dolfina rium. Met de schuldeisers zal worden getracht een regeling te treffen. Inmiddels is een comité van goede diensten in het leven geroepen, waarin overheid en bedrijfsleven participeren. Het zal zich inspan nen voor de instandhouding van het centrum. In Rijnsburg RIJNSBURG/KATWIJK - Er be staan plannen om in Rijnsburg een handelscentrum voor groen te en fruit neer te zetten. Met na me de Katwijkse groenteveiling heeft daartoe haar interesse ge toond. Ook de deelneming van de Leidse groenteveiling wordt niet uitgesloten geacht. Het handelscentrum moet komen te staan op het voormalige ter rein van bloemenveiling Flora. Woordvoerders van zowel Flora als de Katwijkse groenteveiling benadrukken dat de plannen zich nog in een zeer pril stadium bevinden. Overigens heeft zich enige tijd ge leden al een projectontwikkelaar (Amsterveste) gemeld die huizen en kantoren wil neerzetten op het Flora-terrein. "En die blijft een serieuze kandidaat", aldus de woordvoerder van de bloe menveiling. Kabinet tegen VS-produktie van zenuwgas DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering betreurt het be sluit van de Amerikaanse presi dent Reagan om op grote schaal chemische wapens te gaan pro duceren. Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) zei vanmor gen in de Tweede Kamer, dat dit de onderhandelingen over een verdrag tegen chemische wa pens in Genève doorkruist. Reagan besloot begin deze week enkele miljarden dollars be schikbaar te stellen voor de ont wikkeling en aanmaak van ze nuwgas. Van der Stoel zei, dat het Westen prioriteit moet bly- ven geven aan de totstandko ming van een verdrag daartegen. De minister sprak zijn twijfel uit over suggesties van onder meer de Pvda'er De Vries om te ko men tot een Europa zonder Ame rikaanse kernwapens. Volgens Van der Stoel valt te betwijfelen of de Amerikanen dan nog wel bereid zullen zijn hun 300.000 man troepen in West-Europa te handhaven. Bovendien moet dan gevreesd worden voor uitbrei ding van de Engelse en de Fran se kernmacht. Ook zal dan de roep om een Europese kern macht groter worden. Minister Van der Stoel houdt er ernstig rekening mee, dat de Eu ropese Veiligheidsconferentie in Madrid niet wordt voortgezet. Hij zal zich er echter in de Spaan se hoofdstad voor inzetten dat het slechts om een tijdelijke schorsing, „een afkoelingsperio de voor een half jaar", gaat. DEN HAAG (ANP/GPD) - Het kabinet staat niet afwij zend tegenover wijziging van de ziektegeldplannen, ais de omvang van de bezuinigingen in deze sector 1,4 mil jard gulden blijft. Wel dreigt inmiddels de datum van invoering te worden verschoven met drie maanden naar 1 juli. In dat geval zal de bezuiniging voor dit jaar 400 tot 550 miljoen lager uitvallen en zullen aanvullen de bezuinigingen nodig zijn op bet terrein van sociale zekerheid. DEN HAAG - Personeelsleden van de vier staalbedrijven die eigendom zijn van CDA-fractievoorzitter Lubbers hebben vandaag op het Haagse Binnenhof een demonstratie gehouden tegen het plan om de ziektegelduit- kering te verlagen. Een van de personeelsleden werd in een bed rondge dragen. Dat zei premier Van Agt gister avond voor de NOS-televisie. Hij reageerde daarmee onder meer op het standpunt van de PvdA- fractie, die eerder op de avond bekendmaakte niet akkoord te gaan met de door het kabinet voorgestelde maatregel en een alternatief voorstel presenteerde dat voorziet in een verschuiving van de ziektegeld premie ten gunste van de werkgevers. Een verbod op een aanvullende uit kering bij ziekte tot honderd pro cent kan dan achterwege blijven. Wel neemt de PvdA-fractie de premieheffing over de ziekte- gelduitkering over, evenals uit breiding van het aantal wachtda- gen voor de werkgever tot vijf. De werkgevers verzetten zich juist tegen die vijf wachtdagen. De Sociaal Economische Raad brengt morgen advies uit over de ziektegeldplannen van de rege ring. Inmiddels neemt het aantal prikac- ties bij bedrijven toe als protest tegen het plan om te korten op de uitkering bij ziekte. De Indus triebond FNV is vandaag rond het middaguur acties begonnen bij de in Schiedam gevestigde scheepswerf Wilton-Fyenoord. De bond rekende vanmorgen op weerstand van de bewakings dienst van de werf. Gisteren von den er werkonderbrekingen plaats in twaalf bedrijven. De In dustriebond meldde onder meer acties bij Thomassen en Drijver Verblifa in Leeuwarden en Hoo- geveen, Theodorus Niemeyer in Groningen, de glasfabriek Maas in Tiel, de broodfabriek Meneba in Rotterdam. Opklaringen Vannacht tijdelijk regen. Morgen over dag opklaringen vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur rond 5 graden. Middagtemperatuur ongeveer 9 gra den. Matige tuidwestenwlnd. 12 februari 1982 Zon op: 08.02 uur. ion onder: 17.47 uur. Maan op: 22.53 uur, maan onder: 10.07 GENÈVE (GPD) - Het ontslag van de Nederlander dr. Theo véin Boven als directeur van de afdeling mensenrechten van de Verenigde Naties is ook voor hem zelf als een ver rassing gekomen. Temeer omdat het VN-secretariaat in New York tevoren had laten doorschemeren dat verlen ging van zijn contract er best in zat. Van Boven zelf meent, dat zijn openingstoespraak bij de commissie mensenrechten vorige week doorslaggevend is geweest. Daarin noemde Van Boven expliciet een aan tal landen waar schendingen van mensenrechten veelvul dig voorkomen. El Salvador noemde hij in het bijzonder, ondanks waarschuwingen van het VN-secretariaat om dit niet te doen. Van Boven liet merken dat de Verenigde Staten met hun steun aan de regenng-Duarte voorbij gaan aan mensen rechtenschendingen. Dit, ter wijl Washington wel met de grootste klem de kwestie-Po len ter discussie wil stellen in de commissie mensenrech ten. Indirect beschuldigt Van Bo ven de Amerikanen ervan zijn ontslag te hebben be spoedigd: „Ik vind het zeer ernstig dat in Polen een de- mocratiserings- en bevrij dingsproces ineens wordt te ruggedraaid, maar tegelijker tijd de ogen sluiten voor El Salvador of Guatemala, waar mensen op grote schaal wor den afgeslacht, dat is voor mij onaanvaardbaar". Vooral vanwege de betrokken heid van de Verenigde Staten met Centraal-Amenka heeft Van Boven de kwestie aan de orde gesteld. Daarmee heeft hij Washington willens en wetens tegen de schenen ge schopt. Hij geeft dit ook zelf toe. „Ik geloof dat er bepaal de kringen zijn in Latijns- Amerika en in de Verenigde Staten die niet erg op prijs stellen dat we hier zeer con creet over spreken", zegt hij. Voor Van Boven was het noe men van El Salvador echter een gewetenskwestie. Het heeft, zo meent hij, boven- r Theo i i Boven dien de geloofwaardigheid van de VN, die toch al niet ge weldig groot is, verhoogd. „Ik wilde alleen woordvoer der zijn van mensen die ver volgd en gediscrimineerd worden". Voor Latijns-Amerika was Van Boven een omstreden figuur. Hij heeft zich, samen met Van der Stoel, die vorig jaar Nederland vertegenwoordig de in de commissie mensen rechten, vooral ingezet voor het lot van verdwenen perso nen in Argentinië. Martinez, de Argentijnse vertegen woordiger in Genève, heeft niet nagelaten hierover luid ruchtig zijn beklag te doen. In Genève is het dan ook een publiek geheim dat zowel de Verenigde Staten als de Sow- jet-Unie Argentinië de hand boven het hoofd hebben ge houden. De handelscontac ten van Buenos Aires met Moskou en Washington zijn sinds het regime van de in middels vervangen generaal Videla, sterk toegenomen. Ook in de grafische sector vonden acties plaats, in verband met het vastlopen van de cao-onderhan delingen tussen bonden en werk gevers. De werkgevers willen niet tegemoetkomen aan de eis dat bij ziekte het netto-loon voor honderd procent wordt doorbe taald. Werkonderbrekingen von den plaats bij het dagblad Tu- bantia in Enschede, de Neder landse diepodrukinrichting in Deventer en de Hollandse Me taaldrukkerij in Soest. De Grafische bond FNV houdt morgenmiddag vier landelijke protestvergaderingen. Verwacht wordt dat het werk dan in grote delen van de grafische bedrijfs tak zal worden stilgelegd. De Ne derlandse Vereniging van Jour nalisten sprak gisteren uit dat de acties van de grafici op geen en kele wijze doorkruist mogen worden. (zie ook pagina 7) NIJMEGEN (GPD) - Enkele tien tallen aannemers hebben als koopjesjagers een nacht op de stoep van een Nijmeegse archi tectenbureau doorgebracht om dat ze als eersten een bestek wil den hebben van een bouwwerk in Nijmegen. De architect had van tevoren bekendgemaakt dat slechts 14 aannemers zouden kunnen meedoen aan de openba re aanbesteding. Buren van het architectenbureau waren zo ver baasd over de nachtelijke oploop dat ze de politie waarschuwden. Die liet de groep na verhoor op straat ongemoeid. Het aangeboden werk betreft de bouw van een kantoor in Nijme gen met een bouwwaarde van naar schatting een miljoen gul den. BRUSSEL (GPD) - Boze Waalse metaalarbeiders hebben vanmid dag korte tyd de hal van het ge bouw van de Europese commis sie in Brussel bezet. Ze maakten deel uit van een demonstratie van zo'n 7000 werknemers uit Luik en Charleroi die handha ving eisen van de werkgelegen heid in de Belgische staalgigant Cockerill-Sambre. Terwijl een delegatie van de de monstranten op de dertiende verdieping van het EG-gebouw een gesprek had met de Europe se commissarissen Thorn en Andriessen braken een kleine honderd betogers door het poli- tiecordon heen en drongen door tot de hal en de eerste verdieping van het gebouw. Het is de eerste keer in de geschie denis van de Europese Gemeen schap dat dit gebeurde. 24 PAGINA'S Renée Soutendijk in kostuumfilm PAGINA 23 Extra tegenvallers van 4,5 miljard PAGINA 7 Voorstel tot uitstel overleg in Madrid Banken willen vut- leeftijd verhogen PAGINA 21 De Tweede Kamer heeft deze week een duidelijk signaal af gegeven dat laat zien hoezeer de Verenig de Staten bezig zijn zich van de Westeuropese bondgenoten te vervreemden. Zonder enig vooropgezet anti-Ame rikanisme verwierp de Kamer in meerderheid de economische sancties die Amenka ten opzichte van Polen wil treffen. En dat niet alleen. Ook de plannen die de re gering van president Reagan in gang heeft gezet om de produktie van chemische wapens te hervat ten, werden terecht scherp ver oordeeld In tegenstelling tot het recente verleden behoeft Nederland dit maal niet als gidsland te funge ren. want ook elders in West-Eu ropa neemt het cynisme over de koude-ooriogsstrategie van Rea gan c.s. hand over hand toe. De Franse premier Mauroy en zijn Westduitse collega Schmidt heb ben de harde Amerikaanse sanc tie-voorstellen eveneens terzijde geschoven En ook het Ameri kaanse streven naar een absolu te superionteit op het gebied van de chemische bewapening heeft geen direct enthousiast onthaal gekregen. Uit een en ander kan (opnieuw) worden afgeleid dat het Westeu ropese denken over de Oost- West verhouding althans wat de strategie betreft duidelijk afwijkt van wat er in de denktank van president Reagan wordt klaarge stoomd. Een herhaling van de Foster-Dul- leskoers, die zich louter ontleen de aan een regelrechte commu- nistenhaat, wensen de Westeu ropeanen in elk geval niet. Liever kiezen zij voor terughoudendheid Hoewel de regering-Reagan intern verdeeld schijnt te zijn, is het dui delijk dat de harde lijn van het Pentagon (ministerie van defen sie) in de Amerikaanse buiten landse politiek de boventoon voert. Dat blijkt onder meer uit de gehar naste uitspraken die minister Haig (buitenlandse zaken) op de veiligheidsconferentie in Madrid heeft gedaan om duidelijk te ma ken dat de VS het wapenbeheer- singsoverleg niet los willen zien van de ontwikkelingen in Polen. Dat dit ultimatieve denken in het bondgenootschap niet zonder gevolgen kan blijven, ligt voor de hand. Als de VS op deze weg blij ven voortgaan, zou dat de West europese partners moeten nopen tot een herbezinning over de po sitie die zij in de NAVO innemen. Wat dat betreft is het een goede zaak dat daarover nu al in diverse landen, waaronder Nederland, serieus wordt nagedacht. De Westeuropeanen zouden kunnen beginnen met een versteviging van de Europese Politieke Sa menwerking en ook in andere op zichten het proces van een nieu we Europese zelfstandigheid (neutraliteit?) vorm kunnen ge ven Dat daarbij ook de communistische satellietstaten worden betrokken, moet niet al op voorhand worden uitgesloten Want ook in dit deel van het oostblok tekent zich een steeds sterkere hang naar een nieuwe Europese verbondenheid af. Uiteindelijk zouden de scheidslijnen tussen de twee brullende supermachten zich misschien dan nog eens kunnen gaan verleggen. w. .f T féui trui ABONNCMCNT N€EMT 7ï\v/d Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S. v.p. bon ingevuld tn een open enveloppe zonder postzegel opsturen neerLeidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1