Blik in de weekbladen Failliete zakenman nu al een legende KISEVIERS DONDERDAG 11 FEBRUARI Eén miljoen boeken verkocht in nog geen drie en een halfjaar: bijna duizend per dag'. Toch wordt Toon Hermans (want dat is de geen die Maarten 't Hart in ver koopcijfers naar de kroon steekt) niet tot de bloem van de Neder landse literatuur gerekend. Een serieuze kritiek, laat staan een serieuze recensie, heeft hij bij mijn weten nog nooit gehad. Dit in tegenstelling tot de dichter die we, met een tijdsverschil van ruim drie eeuwen, in bepaalde opzichten als zijn evenknie mo gen beschouwen: Jacob Cats, wiens uit 1625 daterende dicht werk 'Houwelyck', dat is de gan- sche gelegenheyt des Echten Staets' twee eeuwen lang het, na de bijbel, meest gelezen werk in de Nederlandse gezinnen is ge weest. Helaas is er weinig bekend over de aantallen boekwerken die van Cats verkocht werden, behalve dat het er, voor die tijd, uitzon derlijk veel waren, dat hij voort durend herdrukt werd, en dat el ke druk een grotere oplage had dan toen gebruikelijk was. Maar echte cijfers zijn uit de 17de eeuw niet bekend. Herman Pletj, die er verstand van heeft, heeft nog gezocht naar die cijfers, maar ze blijken er dom weg niet te 2ijn. Behalve dan dat je mag aannemen dat in de 17e eeuw een normale druk hooguit uit 1000 exemplaren bestond, en dat we bij grote oplagen vermoe delijk aan 2000 of 3000 exempla ren moeten denken: drie dagen verkoop van de boeken van Toon Hermans dus... Toch vond ik bij Cd Busken Huet, die Jacob Cats in 1863 zowel neersabelde (,xijn populariteit is een nationale ramp geweest") als prees („overal in zijn werken is hij zichzelf, geeft hij zich gelijk Hij is en voor niet meer dan hij is"), een paar exacte cijfers. Ik ci teer: Js het echter de schuld van Cats, indien men hem gaarne koopt? Reeds bij zijn leven was de zucht naar het bezit zijner werken al gemeen, en uit een lofdicht van Jacob Westerbaen op zijn 'Ouder dom en Buitenleven', uitgegeven door Jan Schipper, verneemt men daaromtrent sommige wei nig dichterlijke, doch uit een sta tistisch oogpunt niet onaardige bijzonderheden: itMet zeven honderd en nog vijftig zulke boeken Had de vermaarde Cats de winke len voorzien: Men meende, dat de man zijn opzet zou vervloeken, Die hem tot zo een druk zijn ai£nst had durven biën. Zo kostelijk een werk, de pracht van zo veel prenten, Scheen dat niet lichtelijk zou raken aan de man: Men riep: „Eer dat men dit ten oir- baar uit kan venten, Zo zit hij aan de grond, de goede Schipper Jan!" Maar ziet integendeel: 't is weinig tijds geleden, En de eerste druk is voort de win kels uitverkocht, En iemand, die zijn geld daaraan wou gaan besteden, Die vond er licht niet één, hoe naar stig dat hij zocht. Zie meer: de Schipper heeft de reis weer durven wagen, En 't werk is andermaal op zijn pers geraakt: De fruiten, weet hij, die de meeste lui behagen, Al zijn zij kostelijk, zijn haast tot geld gemaakt". Jacob Westerbaen leefde van 1599 tot 1670 en was dus een fulUime tijdgenoot van Cats, die van 1577 tot 1660 leefde. Als ik zijn gedicht even voor hedendaagse prozale- zers parafraseer, komt het er dus op neer dat uitgever Jan Schip per van een van de werken van i Cats liefst 750 exemplaren had gedrukt, en dat iedereen van me ning was dat hij een zo groot aantal nooit aan de man zou kunnen brengen. Maar nee hoor, de eerste druk was al snel uitverkocht, en uitgever Schipper was zelfs zo brutaal ge weest nog een tweede druk te ma- Het bericht over een failliete Freddie Laker was nog maar enkele uren oud, toen de eer ste Britten zich al met cheques, bankbiljet ten en munten kwamen aanmelden. Het personeel van Laker op het Londense vliegveld Gattwick uias absoluut verbij sterd. Waar men woedende telefoontjes had verwacht, belden honderden mensen op met dezelfde vraag: „Hoe kunnen we Freddie Laker uit de moeilijkheden helpen?". De 59-jarige Sir Freddie Laker is meer dan een ondernemende zaken man alleen. Voor tal van Britten is hij een symbool, de hoop van een natie in bange tij den. Al spoedig wierpen enkele regelneven zich op als organisator. Een caféhouder in Sussex, een winkelier en een makelaar in Londen, een zakenman in Birmingham, zij openden allemaal een bankrekening en wachtten op de telefoontjes. En die kwamen, bij duizenden. Van een ao- w'er die een cheque ter grootte van f2,50 in het vooruitzicht stelde. Van een andere ao- w'er die f750,- wilde storten. Van een vader dïo zei geld te zullen sturen omdat Freddie Laker nog eens een ziek kind van hem gratis voor behandeling naar de Verenigde Staten had gevlogen. Zakenlieden stelden soms honderdduizenden guldens in het vooruitzicht ter leniging van de nood van Lakers vlieg- en reisimperium. En in heel wat pubs kwamen geïmproviseer de collectebussen te staan met daarop „Fonds voor Freddie", of mededelingen van soortgelijke strekkina. Deze wat je noemt spontane uitbarsting van gulheid zal Laker niet mogen baten. En wat wil je ook? Zijn schulden belopen een be drag van 1,3 miljard gulden, en daar kan nu eenmaal geen enkel „redt Freddie Laker- fonds" tegenop. Maar de collecte die her en der in het land voor Laker werd begonnen, bewijst maar weer eens hoe populair deze pionier van de goedkope Transatlantische vluchten wel is. Het is echt niet overdreven om dat zo te stellen. Enkele jaren geleden werd een enquête ge houden waarbij hetv publiek werd gevraagd een regering samen te stellen, bestaande uit niet-politieke figuren. Als minister van handel en in dustrie werd met overgrote meerderheid voor Freddie Laker gekozen. En in menige toespraak toonde de Britse premier mevrouw Thatcher Laker als voorbeeld voor het land. „Aan Sir Fred die kan men zien wat Britse ondernemingsgeest, initia tief, en durf teweeg kunnen brengen", heeft ze bij herha ling gezegd. Men zou daarover wrange grap pen kunnen maken. Men zou mevrouw Thatcher ook kun nen verwijten - zoals de oppo sitiepartij Labour vorige week vrijdag uitbundig deed - dat ze geen poot heeft uitge stoken om Laker voor zijn val te behoeden. Legende Maar daar gaat het hier niet om. Het gaat om de legende die Freddie Laker is geworden. Gezegd moet worden dat hij er alles aan heeft gedaan om ervoor te zorgen dat het tot legendevorming rond zijn persoon zou komen. De manier waarop hij reclame maakte voor zijn Skytrain is daarvan een treffend voor beeld. Als het maar even kon, was Freddie Laker zelf de hoofdpersoon in zijn tv-recla- Grappen makend, hier wat op scheppend, bij een andere ge legenheid met succes de po sitie van underdog inne mend, wist hij steeds weer volop de aandacht te trekken. Ook zijn levensstijl heeft tot de legendevorming bijgedragen. Laker schaamt zich helemaal niet voor zijn aardse goede ren, die ondermeer enkele kapitale boerderijen, een stal renpaarden en jaarlijks een nieuwe Rolls omvatten. Integendeel, hoe meer hij zich als rijkaard laat afschilderen, hoe beter het voor zijn image is. Want niemand is vergeten dat hij helemaal onderop is begonnen als, zoals we tegen woordig zouden zeggen, kan- Freddie Laker in betere tijden: bij de uitbundige doop van zijn zoveelste nieuwe toestel Met natuurlijk Freddie als middelpunt van het feest. sarme jongere, zoon van een oud-metaalhandelaar en een werkster. Zijn eerste kapitaaltje vergaar de Laker door direct na de oorlog met vrachtwagens te handelen, die hij van het le ger kocht. Maar hij wilde in vliegtuigen gaan, een obses sie voor hem sinds hij als jon gen eens de Hindenburg had zien overvliegen. Al gauw werd die wens ver vuld, toen hij in 1948 in de Silver Cross Pub in het plaatsje Whitehall zo'n prach tig verhaal afstak over zyn plan, dat de zakenman Bob by Sandersom hem 38.000 pond leende. Laker kocht er zes Haltons voor, omgebouwde bommen werpers, en gebruikte die om allerlei goederen naar het met een blokkade kampende Berlijn te vliegen. De vliegtuigen van Lakers maatschappij, Aviation Tra ders, brachten, zo is later wel eens uitgerekend. 12 procent van het voedsel en de brand stof die Berlijn nodig had, naar de stad. Het was een jaar lang keihard werken, zoals het motto van de piloten van toen al aangeeft: „Kom bij Laker en verbrand je bed". Toen de luchtbrug in 1949 niet meer nodig was, concentreer de Laker zich op de handel in vliegtuigen en onderdelen daarvan. Er zijn momenten geweest waarop hy een klei ne honderd oude bommen werpers had staan die hem in sommige gevallen slechts 50 pond per stuk hadden ge kost. In de jaren vijftig kreeg Laker bekendheid doordat hij alles vloog wat er maar te vliegen was. Troepen, wapens, vee, wat dan ook, naar welke be stemming dan ook, Laker Daarmee verdiende hij een aar dige grijpstuiver, en in 1958 nam hij een onverwachte be slissing: hij verkocht zijn zaak voor een bedrag van 800.000 pond, een zeer riant kapitaal in die dagen. JLaker kocht een boerderij, en vulde zijn dagen met golf spelen, renpaarden er op na houden, en tot diep in de nacht poke ren. Lang duurde dit luxueuze le ven echter niet. Na enkele maanden rentenieren vroeg British United Airways (BUA) hem lid van de direc tie te worden. Laker zei ja", en startte zijn nieuwe baan door met een aantal zeer am bitieuze investeringsplannen te komen. Hy bestelde vijftien vliegtuigen tegelijk, iets dat nog nooit was voorgekomen. Maar die investering wierp vruchten af, en halverwege de jaren zestig jaren was BUA de grootste onafhankelijke luchtvaartmaatschappij in het Verenigd Koninkrijk. Onmogelyk Tegelijkertijd zorgde Laker er voor, dat hij in de door hem groot gemaakte maatschap pij geheel onmogelijk werd. Overleg en toestemming vra gen was niets voor hem, en hij wekte door zijn eigen machtig optreden steeds meer weerzin op. Na een door hem geforceerde ruzie met een van zijn mede-directiele den stapte hij in 1965 op. Enkele weken later werd in het belasting-vriendelijke Jersey een nieuwe vliegmaatschap pij geregistreerd: Laker Air ways. Laker had drie vlieg tuigen gekocht, met behulp van 200.000 pond eigen geld en een aanzienlijke lening van een bankenconsurtium. Laker legde zich aanvankelijk toe op de snel groeiende markt van vakantiecharter vluchten. Toen daar de con currentie steeds feller werd, zocht hij naar andere moge lijkheden. Zijn oog viel al spoedig op de transatlanti sche vluchten. Het kostte hem meer dan vijf jaar voor hij uiteindelijk, in 1977, alle vergunningen om een lijndienst van Londen naar New York te kunnen openen in zijn bezit had. Want de al gevestigde grote luchtvaartmaatschappijen en de Britse en Amerikaanse overheid deden er alles aan om Laker tegen te houden. Dat was logisch, want Laker kwam met revolutionaire ideeën over ongedacht lage tarieven. De filosofie van La ker: je kunt veel goedkoper vliegen als je alle luxe over boord gooit en mensen niet tevoren laat reserveren. La ker, voor de tv in die dagen: „Wat we nodig hebben is iets als... iets als een trein". Skytrain Skytrain was geboren, en ker bracht een hele nieuwe groep passagiers van en naar Amerika. Dankzij zijn tane ven konden mensen nu de oversteek maken, die het an ders nooit zouden hebben kunnen betalen. Het bleek een gouden greep te zijn. In een land dat econo misch steeds sneller afzakte, werd Laker het voorbeeld voor elke zakenman. De kroon op zijn werk kwam in 1978 toen hij door de konin gin werd geridderd en vanaf dat moment ..Sir" voor zijn naam mocht zetten. Maar tegelijkertijd legde hij de kiem voor zijn faillissement. Laker kocht en kocht DC' 10's en Airbussen of het dinkey toys waren, en allemaal met geleend geld. Bovendien ke ken de grote luchtvaartmaat schappijen al gauw zijn kunstje af en begonnen ze zelf met goedkope taneven. De concurrentie op de transat lantische routes werd daar door zo scherp, dat er al spoe dig voor niemand meer enig droog brood te verdienen viel. Pogingen van Laker om vergunningen voor nieuwe routes te krijgen, met name van Londen naar het Europe se vasteland, strandden steeds. Daar kwam vanaf 1980 bij, dat door de recessie het aantal passagiers afnam. De rente van zyn exorbitante leningen heeft Laker uiteindelijk de das omgedaan. Einde Is dat dus het einde van Lakers imperium? We zullen het moeten afwachten. Laker heeft er steeds voor gezorgd zo weinig mogelijk eigen geld in zyn firma te stoppen, en heeft dus voldoende kapitaal om weer iets nieuws en iets groots te beginnen. De curator van het Laker-impe- rium, Bill Mackey. zei het in het weekeinde als volgt: „Freddie Laker is een vol houder. en het zou me niets verbazen als we binnenkort weer van hem horen. Het is bijvoorbeeld helemaal niet uitgesloten dat hy straks een bod zal doen op zyn eigen vliegtuigen, en een nieuwe maatschappy begint" Het verwachte antwoord bleef niet lang uit Gisteren ver klaarde Laker al plannen te hebben voor een nieuwe luchtvaartmaatschappy. The People's Airline. De reacties van de Britse bevolking brachten hem ertoe nieuwe plannen te ontwerpen. ken! Hoewei Jacob Cats dus al ver maard was, leek een oplage van 750 exemplaren (één matig dagje Toon Hermans-verkoop) dus toch een groot waagstuk in de zeven tiende eeuw. Cd Busken Huet maakt in zijn stuk van 1863 mel ding van twee nieuwe uitgaven, eentje met een overvloed van pla ten, en een volksuitgave 'wier prijs niet hoger dan bij dertigtal len van centen berekend wordt', die bij elkaar, voor het dekken der onkosten, 'vast niet minder dan tienduizend intekenaren' nodig zullen hebben gehad. Tien duizend!, Toon Hermans heeft ze de laatste drie en een half jaar binnen twee weken verkocht! Maar natuurlijk is deze vergelij king onzuiver. Ten eerste omdat men tegenwoordig, verhoudings gewijs, meer verdient, zodat meer mensen het zich kunnen ver oorloven een boek te kopen. Ten tweede omdat het analfabetisme veel en veel kleiner is geworden, waardoor meer mensen Toon Hermans kunnen lezen dan in dertijd Jacob Cats. En ten derde omdat de Nederland se beiH)lking in 1863, toen Busken Huet zijn tirade schreef, uit 3,5 miljoen mensen bestond, een kwart van het huidige aantal, terwijl de bevolking in de tijd van Jacob Cats nog onder het miljoen moet hebben gezeten. In al deze lichten bezien, was 750 exemplaren dus indertijd een waagstuk van jewelste! Het omslagverhaal van De Tijd io gewijd aan het jood-zijn in Ne derland. Prominente joden ge ven hun visie op het jodendom en vooral op hun toekomst. Het anti-semitisme wordt zijdelings belicht. Mr. Abel Herzberg wordt ten tonele gevoerd vanwege het antwoord dat hij een keer gaf op de vraag: wat doen we tegen het anti-semitisme? "Ik niks", zei Herzberg, "want ik ben geen an tisemiet". In het artikel gaat Ton Oostveen verder uitvoerig in op het span ningsveld van joodse religie en liberalisering van het jodendom. Van de 29.000 (belijdende) joden die er in Nederland zijn, vormt het grootste deel (12.000) de ach terban van het Nederlands Israë litisch Kerkgenootschap, terwijl er 2500 zijn aangesloten bij de Li beraal-Joodse Gemeenten. Van daar dat orthodoxe joden niet zelden geergerd zijn als ze zien hoe de liberale rabbijn Soeten- dorp zich - wellicht ongewild - veelvuldig opwerpt als dè woordvoerder van de joden in Nederland. Terwijl het juist de li berale joden (zouden) zyn die een verregaande verwatering, zeg maar ontjoodsing bewerk stelligen. In De Tijd ook een sarcastisch ge schreven verhaal over de belas tingontduiking die straks weer voor de deur staat. Het gaat om de kleine en de grote fraudeur en die worden, zo zegt De Tijd, ge woon als "nette mensen" behan deld en niet vervolgd. "Je moet dat kruimelwerk niet hard aan pakken", zegt het CDA-kamerlid Van Amelsvoort, die vroeger staatssecretaris van financiën was. "Het zijn nette mensen. Die moeten in de uitlegsfeer tege moet worden getreden". Maar in tussen scheelt dat de staat wel zo'n twintig tot dertig miljard. Verder in De Tijd een reportage over de armoedige kleurlingen- wijk Brixton in Londen, de Fok- ker-fiop van het te ambitieuze MDF-100 project en een in-en- uit-praatverhaal over de visie van CDA-loyalisten op rege ringspartner PvdA. Charles B Timmer, vertaler een eindeloze reeks Russische klassieken wordt twee pagina's lang in VN ondervraagd, niet over de kwaliteit van zyn werk, maar vooral over de Sowjet-Unie en heel kortstondig over Neder landse auteurs. "Wat me hier te genstaat is de kleinsteedsheid, de enge horizon, het eeuwig na velstaren. het gebrek aan compo sitie, de Kleinmalerei. Zullen we daar verder maar over stoppen?" Martin van Amerongen sluit zich niet aan bij de kritiek op Paul van Engens' boekje over Jan Ter- louw. De criticus vindt het wel degelijk onthullend Hij verge lijkt het met "The Selling of a president", over de verkiezings campagne van Nixon. Volgens Van Amerongen krijgt Nixon in dat boek nog enige menselijke contouren, maar "blijft de poli tieke leider van D'66 van de eer ste tot de laatste pagina het dreu nende niets". Met een parafrase op de titel spreekt hij dan ook van "De onstuitbare leegte van Jan Terlouw". Ab van Ieperen sprak met de Ita liaanse regisseur Francesco Rosi, wiens "Tre Fratelli" bij de film kritiek hoge ogen gooit. Rosi geeft toe dat het hem veel moeite heeft gekost te accepteren dat ook links zich in Italië met terro risme bezighoudt. VN opent met een verhaal van Jeroen Terlin- gen over de miljardenfraude van werkgevers met sociale verzeke ringen en constateert dat de overheid niets doet. Het kleurka tern is gewijd aan de alternatieve hervormd nederland Homosexuele mannen en vrouwen op Cuba hebben een vervelend bestaan. Zij worden gediscrimi neerd en uitgestoten. Dit is de conclusie van HN, die een repor tage maakte over het leven van homofielen op Cuba. Het grootste gedeelte van de bevol king van Cuba is aangesloten bij de CDR, een soort verlengstuk van de Cubaanse communisti sche partij. De CDR heeft de structuur van een soort massa organisatie. Van oorsprong opge zet om contra-revolutionaire ele menten op te sporen en in de ga ten te houden, heeft het CDR nog aan aantal nevenactiviteiten op cultureel gebied. Het voor naamste kenmerk van deze orga nisatie is echter, dat zy zorgt voor een sociale controle op een gigantisch groot terrein. Met an dere woorden: iedereen houdt ie dereen in de gaten. Sinds de revolutie in '59 hebben er veel positieve veranderingen plaatsgevonden, zoals het uit roeien van het analfabetisme, ge noeg voedsel (alhoewel Cuba nog steeds een ontwikkelings land is), gratis onderwijs en gra tis medische verzorging. De mensen echter die geen lid zijn van de CDR hebben het zwaar. Zij krygen geen baan en kunnen heel moeilijk aan woonruimte komen. Voorwaarde voor het lid maatschap is dat je 'persoonlyk onberispelijk moet zyn'. Daar vallen homosexuele mannen en vrouwen niet onder volgens de Cubaanse begrippen Homose- xualiteit wordt er nog steeds ge zien als een ziekte of een afwy- king. De sociale controle door de CDR is zó groot dat velen een dubbelleven moeten leiden, om enigszins aan de bak te bleven. Verder in HN: Overgewaaid uit En geland: job-creators' ofwel werkloosheid als nieuwe indus trie; en een reportage over Zuid- Afnka: "Nieuwe ontstellende fei ten over de apartheid. Dat dit weekblad een artikel schryft over de martelgang van El Salvador en de nogal dubieu ze houding van de VS ten opzich te van dit land, is een lofwaardig initiatief Dat sommige passages in dit artikel echter praktisch let terlyk uit het Westduitse week blad Der Spiegel zyn overgeno men, mag op z'n minst opmerke- lyk heten. Het was minder opval lend geweest, wanneer EM met land verwoest', had gebruikt. Alice Oppenheim had een langdu rig gesprek met Rotterdams nieuwe burgemeester Bram Pe per. Peper zegt onder meer: "De recessie doet een beroep op zelf discipline en beheersing en veel mensen hebben dat niet geleerd Dat geeft de grootste moeilykhe- den in vooral bewegingen als de PvdA en de vakbeweging". Peper komt over als een beschei den en verlegen man. Hy erkent dat: "Ik ben eigenlyk altyd twee de man geweest, een beetje ver legen. Macht vind ik eigenlyk ook eng" Een aantal Nederlandse topecono men van de Centraal Economi sche Commissie (CEC) heeft een 'zeer geheim' rapport samenge steld aan de vooravond van de publikatie van de Voorjaarsnota EM wist hierop beslag te leggen. De regering krygt onder meer het advies om 4.5 miljard extra te bezuinigen. Conclusie van EM "Op werkelyk alle hoofdpunten spreekt het CEC-stuk het beleid tegen, dat PvdA en deels ook D'66 willen voeren. Het is daar om de verdienste van dit stuk, dat de werkelyke feiten boven water zyn gebracht" De onheilspellende 'koude oorlog' stemming ten spyt meldt HP de ze week dat de onderhandelin gen tussen de VS en de Sowjet- Unie over de middellange af- standsrakketten in Gcnève voor spoedig verlopen De beide su permachten zouden lang met zo onverzoenlijk tegenover elkaar staan als de buitenwereld wel denkt Volgens het weekblad spitst het overleg zich steeds meer toe op de al of niet plaat sing van korte afstandsrakettcn waarover zowel de VS als de Sowjet-Unie schijnen te beschik ken. HP baseert zich grotendeels op niet nader genoemde 'be trouwbare bronnen'. De stichting Srefidensie werd in een vongc week verschenen rap port beschuldigd van financieel wanbeleid. Miljoenen subsidie ontving de inmiddels failliet ver klaarde stichting die zich bezig hield met de opvang van Suri naamse herolneverslaafden. Een ex-mdedewerker legt vooral de schuld by de monopoliepositie van stichtingleidcr Freddie Ax- wyk, die binnen Srefidensie een sfeer creëerde van wantrouwen, willekeur en afhankelykheid in een georganiseerde chaos. Ook de gemeente Amsterdam gaat niet vryuit zy heeft de ogen ge sloten voor de problemen en rust gekocht met subsidiegeld Aandacht voor de groeiende aan hang van de Organisatie voor Ge zag en Vryheid. Ruim een jaar geleden opgericht uit ergernis 'over die schreeuwerige groepjes radicalen' en onlangs in het nieuws gekomen door een de monstratie in Groningen uit pro test tegen de acties rond de Ame rikaanse mum ti te trans porten Commentator W Brugsma opent de ry in een reeks artikelen over de zelfstandigheid van Europa In vogelvlucht geeft Brugsma een beeld van de gebeurtenissen in Europa vanaf de Tweede We reldoorlog tot nu. verweven met zyn persoonlyke geschiedenis. Hy stelt zich op het standpunt van Charles de Gaulle beide su permachten moeten zich terug trekken achter hun eigen gren zen en hun invloedssferen m Eu ropa opheffen Verder in HP Ml) artikel over de verzorgingsstaat en een reportage uit Polen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17