Leiden: niet langer in last JEUGDSPELREGEL- WEDSTRIJDEN jaar twee miljoen schuld wegwerken Sterren van hemel spelen. FINALE PSV wil ook Koolhof contracteren Arbiters aangevallen door woeste Bossche 'supporters' "Opkikker" voor Rinus Israël DONDERDAG 11 FEBRUARI 1982 Sport PAGINA 13 DEN BOSCH - De klopjacht die een handvol zich supporter noemend schorem na afloop van het duel tussen Nashua en Parker in de Vinkenkamp op het arbitrale duo Kleersnij- der/Rolvink inzette was niet alleen van zeer laag allooi maar bovendien volstrekt mis plaatst. Goed, de heren in het grijs hadden zich door het nemen van tal van uiterst vreemde beslissingen flink belachelijk gemaakt, maar om ze de schuld van de 81-90 Bossche nederlaag in de schoenen te schuiven sloeg evenmin nergens op, want de blunders werden gisteren gelijkelijk verdeeld over Nashua en Parker. Het was dus gewoon de teleurstelling ordinair afreageren, een staaltje van ontoelaatbaar wangedrag. BARCELONA (GPD) - In tij den van crisis zoekt menig een zijn heil tot de meest ab surde oplossingen. Nu het de FC Barcelona sinds het weg vallen van Schuster door een blessure allerminst voor de wind gaat, overweegt de Catalaanse miljoenenclub een bureau in te schakelen, dat gespecialiseerd is in astrologie. Op basis van horoscopen denkt Barcelona vóór elke wedstrijd aan dé weet te ko men welke speler die dag volgens de sterren in top vorm verkeert, wie nog geen deuk in een pakje boter zal trappen of welke speler een blessure boven het hoofd hangt. Vooralsnog is de operatie-ho roscoop nog niet afgerond vanwege de astronomisch hoge prijs die het bureau voor de aangeboden voor spellingen vraagt. Als de transactie doorgaat, zal men met recht kunnen stellen dat de Barcelona-spelers de sterren van de hemel spelen. De club, in casu Den Bosch, zal er wel de dupe van worden, want de vol in het gezicht geraakte Henk Kleersnijder en zijn even eens stevig aangepakte collega Rolvink zullen het er wel niet bij laten zitten. Ze zagen de bui al vantevoren aankomen, want twee minuten voor tijd stroom de het beruchte bovenvak leeg en stelde een twintigtal oproer kraaiers zich achter de basket op. Bij een 75-88 stand stond de nederlaag van hun favorieten onomstotelijk vast en ze konden er moeilijk het uitstekend spe lende Leiden op aan kijken, voor zover ze al zouden durven om reuzen als Puidokas, Fopma of Kip te belagen. Voor verwij dering kon niemand zorgen en daarom waagden de fluitisten het er, na in eerste instantie ge weigerd te hebben om verder te spelen, maar op. Dat hebben ze wel geweten. Waardoor, zoals zo vaak het geval is, de randverschijnselen het to tale beeld vertroebelden. Het geen ook nu zeker weer was te betreuren, want de altijd sportief verlopen reeks toppers tussen de twee aartsrivalen kreeg ook dit maal een uitermate enerverend vervolg. Met een, en daar zat 'm natuurlijk de kneep, toch wel verrassende winnaar. Men was er in Den Bosch - het pro grammablad gaf daarvan al een indicatie - namelijk gemakshalve vanuit gegaan dat Leiden nog stééds in last was. Had er niet op gerekend dat de ploeg de uit schakeling voor de Europa Cup zo snel kon verwerken en had er Vrijdag 12 februari - kantine Altior Ter Aar Aanvang: 19.15 uur M.m.v. Altior I - Altior II - SVLV Meerburg - MMV Toegang GRATIS! Organisatie: Leldsch Dagblad/Alphens Dagblad l.s.m. C.O.V.S. afd. Leiden en omstreken. Scores Leiden - Plaat 22 (7), Downey 19 (6), Bruinsma 14 (5), Hagens 14 (5), Puidokas 9 (5), Kragtwijk 6 (4), Fopma 6 (2). Schotpercenta ge 56. Rebounds 65% verdedi ging 33% aanval. Den Bosch - Richardson 20, Aker boom 17, Esveldt 12, Barker 12, Dekker 10, Kuipers 4, Kropman 4. Schotpercentage 51. tevens geen rekening meegehou- den dat de geleidelijke opbouw van Ton Boot nu dan toch in rap tempo vruchten begint af te wer pen. Eer de Bosschenaren, nog steeds spelend zonder de gebles seerde Dan Cramer, beseften dat Leiden onderhand weer hele maal de oude - zij het met nieuwe trekjes - is geworden had men ei genlijk de partij al verloren. Een kwestie van mentaliteit. De ploeg van Sheridan had zich ge woon verkeken op dit avondje, dacht telkens 'van die komen nog wel, als we maar niet tever achterraken'. Met die instelling had men, in de slotfase van het eerste treffen van dit seizoen daar, inderdaad succes geboekt, want toen het erop aankwam gleed Leiden destijds ver terug, na ook al een voortvarende start Maar het bleek gisteren een even kapitale als pijnlijke vergissing om er maar vanuit te gaan dat Boot in de tussentijd had stilge zeten. Leiden bleek namelijk nu wel in staat om twee keer twintig minu ten voluit te gaan. En sterker nog, juist in die allesbeslissende slotfase net even meer te kunnen geven dan Den Bosch dat toen wanhopig poogde om het gaatje van een punt of zes (slechts een maal in de eerste helft kende de thuisclub een 27-26 voorsprong) te dichten. Dit keer ging Leiden evenwel niet op z'n gezicht. Ijs koud legde uitblinker Mitch Plaat de zwakke plekken bloot en inplaats van dichterbij te ko men (75-80) moest Den Bosch via 75-88 gewoon erkennen dat een overwinning er helemaal niet in zat. Zoals gezegd, vanaf het begin af aan niet. Naast het feit dat de kampioen niet helemaal bij de les was - Kees Akerboom bij- Jan Dekker poogt te ontkomen aan de Leidse press door uitblinker Mitch Plaat uit te spelen. Die verdediging bleek een succesvol wapen van Leiden. voorbeeld liet zich maar heel zel den zien en zeker niet op de be langrijke momenten - moest Den Bosch zonder Cramer toegeven op de guard-positie waar Dekker en Esveldt niet tegen de combi natie Hagens (snelheid) en Plaat (passen/schieten) konden opbok sen. Daarbij is Tom Barker als vervanger van Miller, die trou wens voor het eerst zijn gezicht weer liet zien, geen schim meer van de speler die hij was (zelfs de kop-kleinere en goed spelende Bruinsma sprong geregeld bo ven hem uit) en verder had Den Bosch dikwijls geen passend antwoord op de press van Leiden die of direct intercepties oplever de of in elk geval de opbouw van de Bossche aanval deed stagne- Vanaf 4-10 na vier minuten en 40- 43 bij rust bleef Den Bosch tot 53-58 na vier minuten in de twee de helft toch steeds dichtbij om dat aanvankelijk Kees Aker boom, maar vooral toch Gene Ri chardson zich konden onttrek ken aan hun verdedigers. Dat versterkte bij de Bosschenaren alleen maar de gedachte dat aan het eind wel goed zou komen, maar daarbij verrekenden zij zich deerlijk. Want toen Leiden, tien minuten na de pauze, de touwtjes echt aantrok raakte Den Bosch direkt daarin ver strikt. De schoonheidsfoutjes van daarvoor (Downey die knap pe met domme acties afwisselde, Fopma die weinig goeds deed en Kragtwijk die nog niet op tempe ratuur was) werden niet langer gemaakt en in één soepele bewe ging - met Fopma voorop, jawel - rende Leiden naar 65-76 En bij Bill Sheridan, de Bossche coach, rinkelde toen pas de alarmbel. Te laat, zo zag eenie der, want in een ultieme poging en met behulp van heer Kleer snijder (die Downey en Fopma en Hagens volkomen ten onrech te van fouten voorzag) kwam Den Bosch weliswaar terug tot 75-80, maar was het onheil reeds lang geschied. Een ondeuglijke press werd door Plaat en Hagens vakkundig opgerold en terwijl het schuim de trap af 'droop' liet Leiden, met de wetenschap dat de derde plaats nu binnen bereik is, de ontluisterde tegenstander vrijuit nog wat puntjes maken Waarna het gajes de aandacht voor zich opeiste AD VAN KAAM MC NÉEMT PtëCJN, Qr AMU^P' •wja m/w? helemaal vecksêpp n ter j£ zo'r liowwie ver l ACHTE0?VÖ2/TSBWDBeEWT5 J veeeo6£M ATLETIEK - De Nederlandse da- mesploeg heeft de eerste indoor- atletiekwedstrijd van het nieuwe seizoen, tegen Groot Bntanniê, verloren 34 -65. De 17-jarige Nellie Coo man (AVR) verbeterde het nationale jeugdrecord op de 60 meter met éénhonderdste se conde: 7.47. Het oude record stond al op haar naam EINDHOVEN-BREDA (GPD) - Afgaand op de besprekin gen die het Eindhovense PSV de laatste dagen met verschillende spelers en ver enigingen heeft gevoerd, mag worden aangenomen dat de Brabanders zich bijzonder energiek zullen gaan roeren op de transfermarkt. Vorige week al bereikte men een principe-akkoord met de NAC-middenvelder Ton Lok- hoff, terwijl gisteren de Vites- se-spits Jurrie Koolhof werd benaderd. Over het overgaan van Lokhoff naar PSV zal vandaag een tweede gesprek plaatsvinden tussen NAC en PSV. Lokhoff zelf is al akkoord met een driejarig contract. NAC wil Lokhoff echter pas aan het einde van dit seizoen vrijge ven. Wanneer PSV evenwel met onmiddellijke ingang over Lokhoff wenst te be schikken, wil NAC - naast de transfersom van 250.000 gul den - in ruil tot het einde van dit lopende seizoen twee PSV'ers op leenbasis heb ben. Vice-voorzitter Maas van Wil lem II heeft inmiddels op nieuw de Engelsman Rob McDonald bij de Bredanaars te koop aangeboden. NAC- manager Van der Meer: „Wanneer de condities van McDonald niet gewijzigd zijn, heeft een tweede ge sprek geen zin. Ik mag even wel aannemen dat McDonald zijn prijs wat heeft laten zak- ken". TILBURG (ANP/UPI/GPD) De Tilburgse eredivisieclub Willem II heeft bij de plaatse lijke politieke groeperingen en de bedrijfsvereniging voor de gezondheid (BVG) in Zeist een overlevingsplan op tafel gelegd. Daaruit blijkt dat de voetbalclub in ongeveer tien jaar van haar schuld van twee miljoen gulden hoopt af te komen. Men wil dat bereiken door onder meer de post salarissen drastisch terug te brengen op de ontwerp begroting voor het seizoen 1982/ 1983 is 675.000 gulden voor sala rissen uitgetrokken. Op de lo pende begroting voor dit seizoen is dat bedrag 1.250.000 gulden, 150.000 gulden hoger dan door het Budget Bewakings Instituut (BBI) toegestaan. Op de cijferop stelling voor het komend seizoen wordt een bedrag van 150.000 gulden opgevoerd ter delging van de schulden aan de bedrijfs vereniging en de belastingdienst. Het bestuur van Willem II ver wacht dit seizoen af te sluiten met een tekort van 693 000 gul den, terwijl een tekort van 122.000 begroot was. In een gesprek met de Tilburgse politieke partijen heeft het be stuur van Willem II verklaard dat de bezuiniging op de post salaris sen kan worden gerealiseerd door het niet verlengen van de contracten van de duurdere spe lers. Willem Il-vooratter J. Vioen hoopt dat de Tilburgse ge meenteraad begin maart alsnog gaat debatteren over het uitbeta len van de 430.000 gulden achter stallige subsidie aan de club. Pas als dat bedrag beschikbaar komt, valt er van de kant van de BVG en de belastingdienst te praten over de aflossing van de schuld van twee miljoen gulden. "Als de gemeente het laat afweten, dan is het met de club gebeurd", aldus Vioen. Een belastingdeskundige die in opdracht van Willem II de belas tingheffing van 1,4 miljoen gul den bestudeert, is inmiddels tot de conclusie gekomen dat er en kele tonnen teveel aan Willem II in rekening zijn gebracht. Oostenrijk De Oostenrijkse regering is van plan belastingen te heffen op de sponsorgelden van de voetbal clubs. De laatste jaren hielden sponsors de profclubs in leven, omdat de publieke belangstel ling sterk was teruggelopen. Over dat geld werd nooit belas ting betaald. De clubs vrezen nu dat het einde nabij is. Heinz Holzbach, de voorzitter van Rapid Wien, verklaarde. "Dit is de doodsteek voor ons voetbal". Karl Sekanina, de voorzitter van de Oostenrijkse voetbalbond, be loofde de clubs te gaan bemidde len bij de regering. Thijssen Ipswich Town zal dit seizoen geen beroep meer kunnen doen op middenvelder Frans Thijssen. Thijssen, die vorig jaar nog werd uitgeroepen tot voetballer van het jaar in Engeland blijkt dins dagavond ji. in het trefTen met Liverpool in de halve finale om de League Cup zijn enkel gebro ken te hebben. Overigens was Thijssen net hersteld van een kuitblessure die hij opliep voor afgaande aan het WK kwalifica tieduel tussen Frankrijk en Ne derland. De tegenslagen lyken zich dus op te stapelen voor Ipswich Town. Zeker nu Arnold Mühren ook al heeft laten weten zyn contract niet meer te willen verlengen. Mühren (30) is aan het eind van dit seizoen transfervrij en zal in ieder geval terugkeren naar Ne derland. EINDHOVEN (GPD) - Rinus Israël van PEC Zwolle krijgt morgen avond in Eindhoven „d'n Opkik ker" uitgereikt. De carnavalsver eniging van de eerste-divisieclub Eindhoven kent deze trofee jaar lijks toe aan de meest onfortuin lijke voetballer. De 39-jarige Is raël onderging in november van het vorig jaar een hernia-operatie en kon begin dit jaar de training pas weer hervatten. Hij verwacht nog een aantal wedstrijden voor PEC te spelen voordat hij met in gang van het volgende seizoen B- trainer van de Zwolse club wordt. Loco-burgemeester Zee- len van Eindhoven reikt de tro fee uit. De vorig negen keren ging d'n Op kikker naar Daan Schrijvers (NAC), Jan van Beveren (PSV), Barry Hulshoff (Ajax), Frits Flin- kevleugel (FC Amsterdam), Hen drik Schalks (Eindhoven), Jan Streuer (FC Utrecht). Dick Nan- ninga (Roda JC), Johan Zuidema (Ajax) en Adne Koster (PSV). De langdurig geblesseerde Rinus Israël. Hij krijgt als troost de jaarlijks toegekende "Opkikker" voor de meest onfortuinlijke voetballer.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13