Overleg verloopt chaotisch Moskou speelt "troef" Turkije Militaire band VS-Saoedies C Reeks stakingen Britse machinisten voortgezet Polisario ziet niets m compromis van OAE Lagerhuis wil vakbondsmacht beknotten Conferentie in Madrid tot vrijdag verdaagd Griekenland ontwapent burgerwacht Wel instemming Marokko Kritiek lang verzwegen Moebarak: "Egypte blijft onafhankelijk" Hartoperatie dr. Kissinger WOENSDAG 10 FEBRUARI 1982 LONDEN (GPD/AFP) - Ondanks de door de bond van de Britse treinmachinisten uitgeroepen staking heeft er gisteren één trein gereden in het midden van Engeland. De trein maakte twee ritjes en vervoerde daarbij in to taal drie passagiers. Een van die passagiers was een po litieagent die meereed om de vei ligheid van de machinist, Roland Davies, te garanderen. Davies, die over twee weken met pen sioen gaat, reed de trein omdat hij vindt dat zijn bond, de AS- LEF, weer met onderhandelen moet beginnen. Daar ziet het voorlopig niet naar uit. De ASLEF heeft gisteren voor volgende week zondag, dinsdag en donderdag een nieu we reeks stakingen uitgeroepen. De bond weigert bovendien mee te doen aan besprekingen die door een onderhandelingscom missie zijn gestart. Buitenland De stakingsacties duren nu al vijf weken en zijn door de ASLEF bedoeld om 3 procent salarisver hoging af te-dwingen. De Britse spoorwegen willen dat geld pas geven als de bond van de trein machinisten zich bereid ver klaart over soepeler dienstroos ters te onderhandelen. De aanhoudende stakingen leve ren geweldige verliezen op voor British Rail. Volgens een woord voerder van de spoorwegen zal de staking, ook als deze op korte termijn zou worden opgelost, een permanent verlies van een half miljard gulden of meer op jaarbasis betekenen aan verloren gegane vervoerscontrëcten. Bovendien zal over minder dan twee weken de termijn aflopen waarbinnen de spoorwegen van de regering geld mochten lenen. De Britse regering zal dan toe stemming moeten geven om meer geld te lenen, en wordt daarmee haars ondanks in het ar beidsconflict betrokken. Het wetsontwerp van de Britse conservatieve regering dat de macht van de Britse vakbonden moet beperken heeft in het La gerhuis parlementaire steun ge kregen, die geen ander belang rijk wetsontwerp van de rege- ring-Thatcher heeft ontvangen. Een punt uit het partijprogramma uitvoerend, heeft de Britse rege ring onlangs het wetsontwerp in gediend ter bestrijding van de zogenaamde 'closed shop', het systeem waarbij alleen leden van een vakbond in dienst genomen mogen worden, en ter beperking van de immuniteit waarvan de vakbondsbestuurders profite ren. Het ontwerp wordt door de Labourpartij en de vakbonden verworpen als directe aanval op de arbeiders. Het wetsontwerp dat de macht van de vakbonden moet inperken kreeg maandagavond bij de tweede (nog niet definitieve) le zing in het Lagerhuis 348 stem men. 241 lagerhuisleden stem den tegen. Het is de eerste keer sinds de regering-Thatcher in mei 1979 aantrad, dat een wets ontwerp van haar zo'n grote meerderheid krijgt. MADRID (GPD/ANP) - De openingszitting van de nieu we ronde van de CVSE-conferentie in Madrid is gister avond verdaagd tot vrijdagmorgen. Na een procedure debat van uren werd een Belgisch voorstel daartoe met algemene stemmen aangenomen door de uitgeputte de legaties van de 35 deelnemende landen. Vanaf het begin van de zitting was felle kritiek door de westelijke vertegenwoordigers, onder aan voering van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Alexander Haig, op de ontwikke ling in Polen totdat de Sowjet- Unie en de andere oosteuropese landen 's middags weigerden verder te gaan met de lijst van sprekers. De debatten in de grote vergader zaal van het congrespaleis in Ma drid bewezen onomstotelijk dat de conferentie over samenwer king en veiligheid in Europa het absolute dieptepunt in zijn om streden bestaan had bereikt. Als men'trouwens nog van een debat kon spreken. De zoveelste crisis sinds de veilig heidconferentie op 11 november 1980 werd geopend, werd inge luid toen de Poolse vertegen woordiger Konarski, die gisteren bij toerbeurt de voorzittersha mer hanteerde, aankondigde dat na de interventie van Spanje de zitting gesloten zou worden. De rest van de in totaal 23 sprekers zouden derhalve pas vrijdag aan het woord kunnen komen. Con sternatie alom, omdat onder de 15 landen die nog op de sprekers lijst prijkten, een achttal verte genwoordigd werd door hun res pectievelijke ministers van bui tenlandse zaken. Het Poolse besluit stuitte op een fel protest en verontwaardiging, zowel in het westerse kamp als onder de neutrale en niet-gebon- den landen. Na de achtste spreker, de Span jaard Perez Llorca, werd de zit ting geschorst, waarna de 35 de legaties zich alleen nog maar be zig hielden met een louter proce- ATHENE De Griekse socialisti sche regering heeft besloten de burgerwacht (TEA) vrijwel ge heel te ontwapenen en de om vang ervan terug te brengen tot een tiende. De organisatie was in 1951, twee j aar na het eind van de burgeroorlog, in. het leven geroe pen ter versterking van de bin nenlandse veiligheid. Alleen voor oefeningen en ingeval van een mobilisatie van de burger wacht worden wapens aan haar uitgereikt. In het verleden werd de burger wacht vaak door de linkse oppo sitie gekritiseerd, omdat zij de kiezers ten gunste van de rechtse en conservatieve groeperingen zou beinvloeden. durele kwestie: liet het regle ment inderdaad toe dat ook de andere sprekers nog aan bod kwamen, of diende de zitting verdaagd te worden tot vrijdag? Volgens diverse gedelegeerden vormde de discussie een treurig schouwspel, waarbij de oost- bloklanden hardnekkig obstruc tie pleegden om te voorkomen dat de andere sprekers gisteren daadwerkelijk nog aan bod zou den komen. Wisseltruc De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Alexander Haig, die door een wisseltruc als vierde spreker aan bod kwam, noemde de internationale situa tie kritiek, als gevolg van de „oorlog van de generaals tegen het Poolse volk, uitgevoerd op aandringen en onder druk van de Sowjet-Unie". Haig zei in antwoord op een vraag of de militaire regering in Tur kije, lid van de NAVO, niet ook schuldig was aan het onderdruk ken van de vrijheid, dat de mili tairen in Ankara hadden gepro beerd een einde te maken aan terrorisme van links van rechts. De Amerikaanse minister zei dat Ankara een datum had bepaald voor herstel van het "constitutio nele proces", orde en recht in Turkije had hersteld en een ge zond economisch programma had opgesteld. "Precies het te genovergestelde van wat in Po len het geval is". De bereidheid van de Verenigde Staten om voortzetting van de veiligheidsconferentie te steu nen, verbond Haig aan drie es sentiële voorwaarden: vrijlating van de politieke gevangenen, op heffing van de staat van beleg en herstel van de vrijheden zoals die voor de militaire staatsgreep van 13 december vorig jaar beston den. Ook de Belgische minister van bui tenlandse zaken, Tindemans, sprekend namens de tien EG- landen, ging uitvoerig op de Poolse situatie in. Hij gebruikte vaak hardere en kritischer be woordingen dan Haig had ge daan. "Iedereen erkent momen teel dat het regime daar corrupt is en vol vergissingen", aldus Tindemans. De westerse kritiek op Polen en de Sowjet-Unie werd in felle be woordingen tegengesproken door de Sowjet-ambassadeur Ili- chov, onder verwijzing naar de .Amerikaanse steun aan fascisti sche regimes als El Salvador, Zuid-Afrika, Israël en Turkije". De aankondiging van de Ver enigde Staten om de produktie van chemische wapens te hervat ten, ontlokte Ilichov de sarcasti sche uitroep: „Wie is nu eigenlijk onze rechter?". ADVERTENTIE HANSWEERT (ANP) Een zandzuiger van de Antioerpse baggermaatschappijde James Ensor, i de Westerschelde nabij Hansweert gezonken en aan de grond gelopen. Slepers werden ingeschakeld o men dat het schip de vaargeul zou blokkeren. NAIROBI (AP/UPI) - Het Saha- raanse guerrillafrond Polisario heeft vandaag afwijzend gerea geerd op een plan van de Organi satie van Afrikaanse Eenheid om de zes jaar oude woestijnoorlog in de Westelijke Sahara te doen ophouden. Secretaris-generaal Mohamed Ab- delaziz van Polisario verklaarde, dat een vredesovereenkomst on mogelijk is zonder directe onder handelingen tussen het Polisario en Marokko. Een "kleine" top conferentie van de OAE werd gisteravond in de Keniase hoofd stad Nairobi afgesloten met een akkoord over een tijdschema voor een wapenstilstand en een volksstemming in de Westelijke Sahara, maar directe onderhan delingen tussen de twee strijden de partijen werden afgewezen. Marokko, dat de westelijke Sahara in stappen heeft ingelijfd sinds het mineraalrijke gebied in 1976 door Spanje werd ontruimd, wei gert categorisch het bestaan van het Polisario te erkennen en met de guerrillabeweging te onder handelen. Polisario, dat een on afhankelijke staat wil stichten, eist erkenning als onderhande lingspartner. De Marokkaanse minister van bui tenlandse zaken Mohamed bou- cetta heeft het OAE-plan gister avond met instemming begroet. "Er is een wil om naar vrede te zoeken", zei hij. De afwijzing door het Polisario van elk OAE- plan dat niet in directe onder handelingen voorziet, maakt de kans op vrede in de westelijke Sahara uiterst somber. President Arap Moi van Kenia, die als voorzitter van de OAE de uit spraak van de commissie be kendmaakte, zei dat de OAE na het bestand voorbereidingen wil treffen voor een volksraadple ging over de onafhankelijkheid. In de desbetreffende resolutie wordt gepleit voor de instelling van een binnenlands bestuur en de benoeming van een commis saris voor toezicht op het refe rendum. De resolutie die eenstemmig werd aanvaard door de zeven leden van de commissie - Kenia, Nige ria, Mali, Guinee, Soedan, Sierra Leone en Tanzania vormt in die zin een compromis dat niet wordt aangedrongen op recht streekse onderhandelingen tus sen Marokko en Polisario. Eén van de struikelpunten voor het houden van een referendum is het verschil van mening over het aantal stemgerechtigden in de Westelijke Sahara. Marokko zegt dat het er niet meer zijn dan 74.000, terwijl Polisario een tien maal zo hoog aantal noemt. De Russische vice-minister van buitenlandse zaken Iljitsov heeft gisteren by de Europe se veiligheidsconferentie in Madnd de situatie in Turkye aan de kaak gesteld. Waarne mers zien dit als een reactie op de westerse kritiek op de ontwikkelingen in Polen. In het NAVO-land Turkye heerst ook de staat van beleg en zijn ook de vakbonden aan banden gelegd. Tot nog toe had Moskou kritiek op het militaire bewind in Ankara achterwege gelaten. Bij alle parallellen die de laat ste tyd werden getrokken tussen Polen en Turkye, werd één verschil vaak over het hoofd gezien: het Westen, speciaal de Verenigde Staten, richtte zich met openlijke verbittering tegen het Poolse militaire regime, terwijl het Warschau-pact, met voorop de Sowjet-Unie, zich nadruk kelijk onthield van kritiek op het Turkse generaalsbewind. Ook het Turkse regime begaf zich niet in aanvallen op de communistische landen, al publiceerde de pers wel spec taculaire onthullingen over de rol die bijvoorbeeld Bul gaarse officiële instanties hadden gespeeld bij de wa pensmokkel naar terroristi sche organisaties (ook ultra rechtse) in Turkye. Rond de jaarwisseling moet er iets zijn gebeurd dat een wen ding bracht in deze ontwik keling. De president stelde zijn reis uit, met als officiële reden de ziekte van zyn echt genote, die met onder andere diabetes in een ziekenhuis was opgenomen. Mevrouw Evren was echter al chro nisch ziek en velen zochten er andere dingen achter. Daarbij gingen de gedachten naar het daags voor Kerstmis begonnen proces tegen de 52 leiders van de vakbond DISK, tegen wie de doodstraf is geëist, onder meer omdat ze zich, zo stelt de aanklacht, vanuit communistische lan den - en de Sowjet-Unie wordt met name genoemd - hadden laten leiden. Men kon ook connecties leggen met het bezoek, eerder in decem ber, van de Amerikaanse mi nister van defensie Weinber ger aan Ankara, die zich bij vertrek bijzonder tevreden toonde over 'het herstel van wet en orde' in Turkije, maar ongetwijfeld ook ingenomen was met de Turkse bereid heid, vliegvelden in het uiter ste oosten van dat land op grote en strategische schaal te gaan uitbreiden. Vreemd is dan weer dat voor het bezoek aan Ankara van minister van buitenlandse za ken Haig, dat een week later zou plaatsvinden maar werd uitgesteld vanwege de ge beurtenissen in Polen, nu ze ven weken later nog steeds geen nieuwe datum is vastge steld. Wil Ankara zich van de weeromstuit niet te nadruk kelijk pro-Amerikaans vast leggen, of distantieert Haig zich ook in deze kwestie weer eens van zijn collega? Feit is dat Washington niet te klagen heeft over de pro-At lantische wending die de Turkse politiek de laatste maanden heeft genomen. Op de speciale NAVO-vergade ring over Polen in januari sprong Ankara, anders dan Athene, niet met voetnoten uit de band, hoewel het even weinig voelt voor sancties je gens Moskou of Warschau als de Griekse regering. En by de recente stemming in de VN-assemblee over de bezet ting van de Golan-hoogten was Turkije, afgezien van Egypte, het emge islamiti sche land dat niet tegen Is raël stemde; het liet deze 'eer' over a^n zijn aartsvijand Griekenland (dat niet minder dan Turkye dingt naar Arabi sche sympathie) en Cyprus. Al eerder had het trouwens de aandacht getrokken, ook van de Turkse pers die in deze nog behoorlyk kritisch mocht zijn, dat de Turkse vertegenwoordiger in de Ver enigde Naties niet meer als vroeger tegen Zuidameri- kaanse dictaturen stemt, maar de lijn van Washington volgt Volgzaamheid Deze toenemende Turkse volg zaamheid jegens Amerika was enige weken geleden al het onderwerp van een kri tisch artikel, in het maand blad Soviet Times, dat weinig de aandacht trok, maar dat nu achteraf meer betekenis krygt. Naarmate het Turkse regime pro-Amerikaanser wordt, moet het voor Moskou steeds verleidelijker worden, de parallel met Polen, die in het Westen al zo vaak kritisch wordt gelegd, ook uit te spe len. Voor Ankara rijst intussen het probleem, dat het drie con necties dreigt te verliezen: die met de Arabische, die met de communistische wereld en die met West-Europa voor welks kritiek op de mensen rechtensituatie het steeds alergischer wordt. En dat voor sympathie - en financië le steun - alleen de Verenigde Staten zouden kunnen over blijven. FRANS VAN HASSELT Leiden, Breestraat 142-144, tel. 133511 Marthe Richard overleden PARIJS (AFP) - Marthe Ri chard, de vrouw die in 1946 zorgde voor de sluiting van de Franse bordelen, is giste ren op 92-jarige leeftijd in haar Parijse woning overle den. Marthe Richard heeft een zeer avontuurlijk leven achter de rug. Op jonge leeftijd kwam zij al in het nieuws als een van de eer ste vrouwelijke piloten. Nadat haar eerste echtgenoot, in de Eerste Wereldoorlog was gesneuveld, begon zij een loopbaan als spionne. Na de Tweede Wereldoorlog werd zij lid van de Parijse ge meenteraad. Haar campagne om tot sluiting van alle 'rode paleizen' in Frankrijk te ko men, leidde in 1946 tot een wettelijk verbod van de bor delen. MUSCAT (Reuter/UPI) - De Ver enigde Staten en Saoedi-Arabiè zijn overeengekomen een geza menlijk comité voor militaire aangelegenheden te vormen. Dit heeft de Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinber ger, gisteren op een gezamenlij ke persconferentie met zijn Sa- oedische ambtgenoot, prins Sul tan Ibn Abdulaziz, in Dahran, Sa- oedi-Arabië, meegedeeld. Het "gezamenlijk comité voor mili taire projecten" werd ingesteld na langdurige en kennelijk pitti ge onderhandelingen. Washing ton had daarnaar al lange tijd ge streefd en volgens Amerikaanse functionarissen was het de dui delijkste stap tot i niet beperken tot één land". Een woordvoerder zei later dat Wein berger zowel Israèl als Saoedi- Arabië als vrienden van de Ver enigde Staten in het betrokken gebied had genoemd. Weinber ger zei ook dat hy en prins Sul tan het eens waren geworden over alle maatregelen die nood zakelijk zijn voor de verkoop van Amerikaanse AWACS-vliegtui- gen (vliegende radar) aan Saoedi- Arabië. Zimbabwe wijst journalist uit Saoedïs tot openUjke militaire SALISBURY (Reuter) - Zimbab- samenwerking met de Verenigde Staten. Weinberger is inmiddels naar Oman gereisd. Hij zal voorts Jordanië nog bezoeken. De Saoedische minister van defen sie zei er bij de regering-Reagan op te hebben aangedrongen krachtig stelling te nemen tegen wat hij "stomme acties van Is raël" noemde, waarmee hij ken nelijk zinspeelde op Israëlische stappen zoals de annexatie van de Syrische Golan-hoogvlakte en het bombarderen van de Iraakse kernreactor. "Dat zijn provoca ties en wy hopen dat de regering- Reagan een krachtier standpunt zal innemen omdat zij hechtere betrekkingen met Israel heeft". Weinberger zei alleen dat hij met de prins "de levensbelangrijke noodzaak had besproken van warme, vriendschappelijke be trekkingen met verscheidene landen in het Midden-Oosten. Wij moeten onze vriendschap heeft gisteren de geloofsbrie ven ingetrokken van een West- duitse dagbladcorrespondent omdat hij het land zwart zou heb ben gemaakt. De directeur van de rijksvoorlich tingsdienst in Salisbury, Justin Nyoka, deelde mee dat de rege ring ook overwoog de tijdelijke verblijfsvergunning van Hans Germani van Die Welt in te trek ken, hetgeen op uitwyzing zou neerkomen. Buitenlandse correspondenten die in Zimbabwe werken zonder een tijdelijke verblijfsvergunning, lo pen het risico van een boete van duizend Zimbabwedollar subsi diair twee jaar gevangenisstraf of beide en kunnen het land uitge zet worden. Germani, die zijn standplaats heeft in Zuid-Afrika, heeft volgens Nyoka vele artikelen over Zim babwe gepubliceerd die "volle dig onwaar en lasterlijk" zyn. Het gezamenlijke militaire comité zal onder leiding staan van de twee ministers van defensie. Zij zullen eens per jaar bijeenko men. De Verenigde Staten heb ben dergelijke bilaterale over eenkomsten met Marokko, Tu nesië, Egypte en Jordanië. Wein berger zei dat militaire functio narissen van lagere rang veelvul- diger bijeen zullen komen. De precieze taak van het comité werd niet vermeld. Prins Sultan zei niets over het nieuwe comité. Hij leek militaire banden tussen beide landen te bagatelliseren, zeggend dat de samenwerking niet op "militaire inspanningen" maar op terrei nen als economie en technologie is gebaseerd. Moebarak President Hosni Moebarak heeft er de Amerikaanse president Ro nald Reagan vorige week in Was hington meegedeeld dat Egypte zich blijft vasthouden aan zyn niet-gebonden status en dus nooit deel uit zal maken van een militair bondgenootschap. Dit is vandaag door Egyptische kran ten bericht. "Ik heb er by president Reagan geen twijfel over laten bestaan dat Egypte 'als medeoprichter van de niet-gebonden beweging, nu meer dan ooit tevoren van plan is deze lyn te volgen", aldus Moebarak. Hij deed zijn uitlatingen tegenover Egyptische journalisten aan boord van het presidentiele vliegtuig tydens zijn terugkeer naar Kairo, na een reis langs Washington en vyf andere Wes terse hoofdsteden. BOSTON (Reuter) - De vroegere Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken dr. Henry Kis singer ondergaat vandaag in het Massachusetts General Hospital in Boston een open hart opera tie. zo deelden zyn artsen giste ren op een persconferentie mee. Volgens dr Kissinger zelf moet een obstructie in een hartader worden weggenomen De chirurg die de operatie zal uit voeren, dr W Gerald Air-'--n. /.-i dat de risico's tot een minimum beperkt zouden zyn vanwege de uitstekende gezondheid van de patiënt en de gezondheid van zyn hart op zich

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9