Volkshuis stelt keuze ten minste maand uit Gesprongen leiding? er naar 99 bij WD Gemeente: Schuttersveld begin van 1983 bouwrijp Kuijers bovenaan PAGINA 4 Lelden WOENSDAG 10 FEBRUARI 1982 Verbouwen of verhuizen: het blijft de vraag Loodgieter Rob van Weesel: de klanten zijn kritischer geworden. -(Foto Holvast) De rode draad in honderd jaar Van Weesel-historie: LEIDEN - Voor hem is het geen arrogante mededeling maar louter een simpele con statering: "Waarom de zaak honderd jaar bestaat? Omdat wij steeds vakwerk hebben geleverd". Loodgieter Rob van Weesel zegt het. Maandag 15 februari zal het honderd jaar geleden zijn dat de eerste klanten de winkel aan de Hogewoerd 112 binnenstapten. "Zonder lood in de schoenen", zoals Van Weesel, die sinds enige tijd. ook een filiaal in Lisse heeft, het schalks uitdrukt. Het geslacht Van Weesel heeft overigens niet een eeuw lang in de zaak gestaan. Nee, het was de oude heer W.H. Marks die in 1882 zijn koper-blik slagerij en loodgieterij op het adres vestigde. Bij hem in dienst was Sam van Weesel sr, Robs grootvader. Toen Marks kinderen er niets voor voelden de zaak in te gaan viel zijn oog op Sam van Wee sel. Die wilde wel. In 1942 nam diens zoon, Sam van Weesel jr., het roer over. Geen makkelijke tijd natuur lijk, die oorlogsjaren. Vertel de zijn vader er wel eens wat over? Rob van Weesel: "Nee, we spraken daar nooit over. Ik weet wel dat hij nog rede lijk aan het werk kon blij- Sam van Weesel jr. was een kri tisch loodgieter volgens zijn zoon, die in het begin vaak samen met hem kluste. "Kwaliteit en geen geknoei, dat was zijn motto. En dan kun je wel zeggen: ja, maar daar staat iedere loodgieter toch voor? Dan zeg ik: dat is dus niet zo". Rob van Weesel hoefde naar ei gen zeggen niet met harde hand de winkel in gewerkt te worden. Hij wilde zo ook wel. "Ik mocht zelf bepalen of ik de zaak overnam of niet. Voor mij was het natuurlijk een vanzelfsprekende zaak geworden. Ik kwam zo vaak in de werkplaats toen ik jong was, alleen al voor het stallen van de fiets bij wijze van spreken". Glad ijs Aangekomen op het onder werp "leuke verhalen over het vak", laat Van Weesel het afweten. "Ik zou niks weten", zegt hij, zich tot zijn vrouw wendend: "Jij, misschien?" Ook zij doet er het zwijgen toe. Andere vraag: zijn de klanten tegenwoordig lastiger dan vroeger? "Daarover zeg ik niets", haast van Weesel zich te zeggen. "Kom, ik ga me niet op glad ijs begeven. Stel je voor dat ik wat vertel over iemand en die persoon leest het in de krant Ik kijk wel uit". Even later doet Van Weesel een voor zijn doen gewaagde uit spraak. Vroeger, zo vertelt hij, kon je als loodgieter er wat meer met de pet naar gooien. "Men deed maar wat en de klant had het maar te nemen. Tegenwoordig zijn de mensen kritischer geworden. Begrijp me goed: ik wil hier mee niet zeggen dat je vroe ger geen goede loodgieters had, ik bedoel dit in het alge- Tegenwoordig hoor je anders ook genoeg mensen klagen over de loodgieter? "O ja", re pliceert Van Weesel, "vol gens mij valt dat wel mee hoor. Natuurlijk, er zijn lood gieters bij wie je een k voor de naam zou moeten zetten. Nee, schrijf dat niet op, ik wil daar geen last mee krijgen". Veel is het beroep niet veran derd vergeleken bij het verle den, zegt Van Weesel. "Na tuurlijk, het materiaal is ver anderd, meer plastic enzo. Maar nog steeds is het zo, dat je als loodgieter flexibel moet kunnen werken. Waterlei ding gesprongen, hup er naar toe". Toch blijkt even later uit het verhaal van één van Van Weesels werknemers, die er bij is geroepen om een paar technische vragen te beant woorden, dat het vak in een bepaald opzicht wel degelijk is veranderd. 'Tegenwoordig heb je meer specialisaties. En bovendien: zo'n jongen die in de nieuw bouw werkt, daar hebben wij niets aan. Dat is een monteur, gèen loodgieter". "Ik heb dat niet gezegd hoor", meldt Van Weesel ten over vloede zodra zijn werknemer is uitgesproken. WIM BRANDS Duidelijkheid Vice-voorzitter Henk Boting zorg de gisteravond voor vuur. Hij pleitte voor absolute duidelijk heid van de gemeente. Hoeveel ruimte kan het Volkshuis in de nieuwbouw op het Ir. Driessen- plein krijgen? Boting berekende de behoefte aap ruimte op 1800 vierkante meter. Wethouder Van Dam heeft tot nu toe gesproken over slechts 1000 vierkante me ter; maar ook over 1250 vierkante meter viel met hem te praten. Omdat het nieuwe Volkshuis te vens een buurtvoorziening zou moeten zijn voor acht buurten, van het Herengracht-Zijlsingel- gebeid tot aan D'Oude Morsch en van Pancras tot aan Noord- vest, vreest Boting dat zodoende geen ruimte overblijft voor het stedelijk jongerenwerk en stede lijk volwassenwerk van het Volkshuis. Na veel tamtam is het stedelijke volwassenwerk nog maar pas met enige tegenzin door wethouder Van Dam 'er kend'. "Dan moet hij er ook ruimte voor over hebben", vond Boting. "De buurten hebben volgens de rijksnorm 800 vierkante meter nodig, het stedelijk werk van het Volkshuis nog eens 800 en dan is nog 200 vierkante meter nodig voor zaken als administratie en huishoudelijke dienst Dat maakt 1800 vierkante meter. De gemeente moet zwart op wit dui delijk kunnen maken hoeveel geld het rijk en de gemeente voor nieuwbouw kunnen uittrekken. Laten we Van Dam vragen wat hü hierop zegt", zei vice-voorzit ter Boting. Voorzitter Henk Ma- dern liep rood aan: "Het ant woord van de wethouder kennen we nu al. Het antwoord is nee. Dit is een absurd voorstel. Dit betekent automatisch een keuze voor de verbouwing. Ik ontraad dit voorstel ten sterkste". "Onzinnig" Het voorstel van Boting werd des alniettemin met een meerder heid van zes tegen vier stemmen aangenomen. Voorzitter Madern zei zich te beraden over zijn func tie. "Ik ga in elk geval morgen niet met dit onzinnige voorstel LEIDEN - Het bestuur van het Leidse Volkshuis heeft gisteravond niet durven kiezen tussen nieuwbouw of verbouw van het Volkshuis. "Het enige dat zeker is is dat er nog veel onzekerheden vastzitten zowel aan de nieuwbouw als aan de ver bouw". Het bestuur heeft vanmiddag aan wethou der Hans van Dam meer duidelijkheid gevraagd. Een korte maand is binnen het Volkshuis door klanten, pero- neel en bestuursleden gepraat en nog eens gepraat over de nieuw bouw in Pancras-Oost of de ver bouwing van het bestaande Volkshuis aan de Apothekers- dijk. Een videofilm, een tentoon stelling en vorige week als klap stuk een heuse inspraak-avond moesten voldoende zijn om de keuze te maken die wethouder Van Dam aan het Volkshuis had gevraagd. Volgens Van Dam is nieuwbouw niet veel duurder dan verbouw; de keuze was aan het Volkshuis. Het bestuur van het Volkshuis had beloofd gisteren de knoop te zullen doorhakken maar kwam dichter bij een bestuurscrisis dan by een keuze. De meerderheid van het bestuur koos gisteravond voor uitstel van de definitieve beslissing met ten minste een maand. "Als we over zoiets belangrijks als verbouw of nieuwbouw praten, dan moeten we alle gegevens hebben om goed te kunnen kiezen. Die heb ben we nu nog lang niet", be toogde bestuurslid Ed van der Veen. Alle voor- en nadelen van de nieuwbouw en de verbouw worden de komende tijd schrif telijk op een rijtje gezet. Boven dien wordt meer rekening ge houden met de mening van de bezoekers en bezoekster over de nieuwbouw of verbouw. Het bestuur nam voor lief dat uit stel van de beslissing de rijks subsidie van maximaal een mil joen gulden in gevaar kan bren gen. Gezien de verdergaande be zuinigingen op het ministerie van CRM zou het aannemelijk zijn dat uitstel van de keuze op den duur nieuwbouw onmoge lijk maakt. Uitstel kan dus een keuze voor verbouw inhouden. In het Volkshuis wordt overi gens al drie jaar over een op knapbeurt en verbouwing van het pand aan de Apothekersdijk gepraat. Ben W: snel ontruiming Gulden Vlies LEIDEN - Het coUege van B en W heeft zich gisteren op het stand punt gesteld dat bewoning in het gekraakte Gulden Vlies aan de Breestraat niet verantwoord is. Zij willen dat er zo vlug mogelijk tot ontruiming wordt overgaan. Wethouder Bordewijk verklaar de vanmorgen in overleg te zijn getreden met de Officier van Jus titie. "Wij bekijken welke juridi sche gronden ontruiming rechtvaardigen. Wanneer we daar uit zijn, weet ik nog niet". Het Gulden Vlies, dat eigendom is van de gemeente werd vorige wêek donderdag door acht kra kers in gebruik genomen. LEIDEN - De gemeente streeft er naar om het Schuttersveld op 1 januari van het volgend jaar bouwrijp te hebben. Op dit moment wordt met spoed aan het maken van een bestemmingsplan gewerkt en wordt een raming van de kosten gemaakt. Zodra de gemeenteraad een krediet beschikbaar heeft gesteld en de pro vincie dit goedkeurt, wordt met het bouwrijp maken begonnen. Vol gens de gemeente moet het halverwege dit jaar zover zijn. Ook wordt volgens de planning halverwege dit jaar begonnen met de reconstructie van de Oegstgeesterweg. De verwachting van de gemeen te is dat halverwege volgend jaar begonnen wordt met de nieuwbouw van de eerste tweehonderd woningwetwoningen. LWS-directeur Streefland (links) in gesprek met bewoners van het Herengracht-Zijlsingelgebied. Onderwerp: de enquête die het buurtco- mité over de stookkosten heeft gehouden. LEIDEN - De eensgezindheid on der de bewoners van 230 LWS- woningen rond de Waardgracht en Oranjegracht is hersteld. Uit een enquête van het buurtcomité Rijnevest blijkt een grote meer derheid van de bewoners achter het buurtcomité te staan. Dit be tekent dat huisbaas LWS een aantal bewoners voorlopig het geld moet teruggeven dat deze bewoners vorig jaar te veel aan stookkosten hebben betaald. Verder geldt voor de bewoners die volgens de eindafrekening van de stookkosten nu eigenlijk zouden moeten bijbetalen, dat hun eindafrekening voorlopig wordt bevroren. Eerst wordt af gewacht wat een onderzoek naar de ondeugdelijke verwarmings installatie in de buurt oplevert. Het onderzoek zal uiteindelijk voor alle bewoners moeten uit wijzen wat zij precies terugkrij gen of bij moeten betalen. Het buurtcomité van het Heren- Bewoners willen te veel betaalde stookkosten direct terug gracht-Zjjlsingelgebied liet LWS-directeur Streefland gister morgen weten dat zijn enquête had opgeleverd dat ten minste 178 bewoners voor deze oplos sing kozen. De resultaten van de bewonersenquête staan in schril contrast met de resultaten van een enquête die de LWS vorige maand in de buurt had gehou den. De huisbaas werd verweten met die enquête tweedracht te zaaien in de buurt. De bewoners konden namelijk kiezen uit twee kwaden: of nu terugbetalen (maar na het onderzoek geen her- berekening meer) of nü noch te rugbetalen noch bijbetalen maar pas afrekenen als het onderzoek naar de ondeugdelijke verwar ming afgerond zou zijn. De meer derheid van de bewoners (negen tig) gaf niet thuis voor de LWS- enquête. Bijna zeventig bewo ners die verwachten geld terug te krijgen, wilden onmiddellijk en definitief afrekenen en ruim ze ventig bewoners die bang zijn bij te moeten betalen, wilden be vriezing. LWS-directeur Streefland beloof de het buurtcomité gisteren om de bewonersenquête volgende week positief aan te bevelen bij het LWS-bestuur. Daarmee ligt het voor de hand dat de eigen LWS-enquête in de prullebak verdwijnt. Fred Kuijers - lijsttrekker van de WD als het aan het bestuur ligt. LEIDEN - Fred Kuijers, de huidige fractieleider van de WD in de gemeenteraad, moet volgens het bestuur van zijn partij lijsttrekker worden. Dit blijkt uit het ad vies dat het bestuur naar de leden van de WD heeft ge stuurd. Tweede en derde op de advies- lijst staan respectievelijk de wethouders Schoute en Fa se-Dubbelboer. Op het raadslid Langerak na zijn al le zittende fractieleden ver der door het bestuur op ver kiesbare plaatsen gezet. Langerak^ die wel in de raad had willen terugkeren, is naar de vijftiende plaats ge duikeld. Hij heeft zijn plaats moeten af staan aan G.H. Bakker, die op de advieslijst van het be stuur als vijfde is genoteerd. De eerste tien plaatsen zijn door het bestuur als volgt verdeeld: 1 F.J. Kuijers, 2 P.H. Schoute, 3 J. Fase-Dub belboer, 4 G.M. de Vries, 5 G.H. Bakker, 6 C. Elzenga, 7 M. Zonnevylle, 8 M. van der Nat, 9 L. Jansen en 10 R.J. van Cruijsen. De WD ver wierf bij de vorige verkie zingen zeven zetels. Een deel van het verdeelde Volkshuisbestuur gisteravond. Links penningmeester Jan Hermans, midden voorzitter Henk Madern en rechts stafcoördinator Kees Schouten. naar Van Dam". "Ik ook niet", mompelde penningmeester Jan Hermans die eveneens tegen het voorstel was. "Een vervelende vertoning", vond voorzitter Ma dern. De vraag om 1800 vierkan te meter geeft in elk geval duide lijkheid, meende de meerderheid van het bestuur echter. Verreweg de meeste bestuursleden kiezen diep in hun hart al voor een verbouwing en daarmee voor de vertrouwde plek aan de Apothekersdijk en het zekere be houd van het historische ge bouw. Wat de gemeente met het gebouw gaat doen als er een nieuw Volkshuis zou komen op het Ir. Driessenplein, is immers onzeker. Verkopen voor drie ton, maar aan wie? Er bestaat angst dat de gemeente het gebouw zal "verkwanselen". Voorzitter Ma dern laat er geen misverstand over bestaan dat hij voor nieuw bouw kiest. Ook na een verbou wing acht hjj de werkomstandig heden in het oude gebouw min der goed dan in nieuwbouw mo gelijk is. Vissen (1) Uitslag visvereniging "Hengel sport" van de wedstrijd in de Ringvaart. 1. I. Jansen/13- stuks-4550 gram; 2. P. Ver- hoefl8st-1940; 3. Ph. Verstra ten Sr./7st-1530; 4. R.v.Eg- mond/6st-l420; 5. Ph. Verstra ten Jr/2st-1190; 6. D. Boon! 4st-740; 7. T. Blansjaar/2st- 650; 8. P Devilee/2st-480l 9. W den EdeU3sl350; 10. A. Le- vahrtl2st-340. Vissen (2) Uitslag viscollege "De Brasem van de wedstrijd in de Does bij Hoog made. 1. G. den Dub- beldam/22st-2300; 2. S. Gom- mans/18st-l980; 3. B. Vogelen- zang/7st-1630; G. Crama Jr.l Ust-1470; 5. H. van StrxenJ llst-1010; 6. J.vd HulsV8st- 950; 7. J Blikman/8st-940; 8. W. den Dubbeldam/12st-780; 9. G. Crama Sr./7st-78010. S. den Dubbelden/5st-470. Kernwapens Jongeren uit de hervormde, is-katholieke, gerefor- en directe omgeving houden donderdag een stille tocht als protest tegen kernwapens. De tocht begint om half zeven bij het verzetsmonument tegen over molen De Valk én loopt via het centrum naar de Hooglandse kerk. Daaraan voorafgaand vertrekken er fietstochten vanuit dè Meren- wijk (bij De Regenboog om kwart over zes), Oegstgeest (gemeentecentrum, kwart over zes), Leiderdorp Schep ping skerk, kwart over zesen Voorschoten (Dorpskerk om zes uur en winkelcentrum over zes), naar het verzamel punt bij De Valk. Na de stille tocht is er in de Hooglandse kerk om kwart over zeven een korte overdenking. Eerder werd een dergelijke stille tocht gehouden op 24 septem ber tijdens de Vredesweek. LVC Noord-Hofland om kwart Op enkele cursussen die dit sei zoen in het Leids Vrijetijds centrum, Breestraat 66, wor den georganiseerd zijn nog wat plaatsen vrij. Deze cur sussen zijn: jazzballet, dan- sexpressie, tekenen en schil deren, gitaar (beginners). Be langstellenden kunnen zich opgeven bij het LVC. Telefo nische inlichtingen 071- 146448/146449. Bloemen De Stichting Bevordering On derwijs aan Volwassenen wil een cursus bloemschikken or ganiseren. Het is de bedoeling dat men leert de bloemen op verschillende wijzen te schik ken; zo wordt er een tafelstuk je, wanddecoratie, bruids werk, vaasboeket enz. ge maakt. Er zal ook veel aan dacht worden geschonken aan verhouding, kleur en lij nenspel. Inlichtingen: SBOV, kruisbes 25, Leiden tel: 1400291216826. Bingo Buurvereniging Maredorp or ganiseert vrijdag 12 februari in het Leidse Volkshuis, Apo thekersdijk 33, een bingo- dans-avond.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4