Oeververbinding met Koudenhoorn belemmert boten" Opvang kinderen uitgebreid ]=eidse agenda Zoeterwoude sluit akkoord met chemicaliënhandel Vos J2J5S2ES8I Verzet watersporters blijft Experiment met gastouders in Leiderdorp Geen films meer op vrijdag of zaterdag" PAGINA 2 Stad en rand WOENSDAG 10 FEBRUARI 1982 VV WAEMOND/DEN HAAG - Watersportliefhebbers op De Kaag en daarbij betrokken bedrijven vrezen dat de gemeente Warmond een brug te veel zal gaan bouwen. Ze zijn bang dat een vaste brug over de Leede van het dorp naar het eiland Kouden hoorn de recreatievaart ernstig zal belemmeren en daarvan zullen onder andere de jachthavens bij de spoorlijn Leiden-Amsterdam de dupe worden. Zowel de gemeente Warmond als het die problemen niet en onlangs gaf de provincie het groene licht voor de aanleg van de brug. Vanmor gen was een groot aantal water sportliefhebbers naar het Pro vinciehuis in Den Haag gekomen om hun bezwaren voor een Arob- commissie toe te lichten. De bezwaren van onder andere de watersportvereniging „De Kaag", een aantal jachthavens en de verenigde watersportbedrij ven Warmond en Omstreken, zijn in het kort: zeilers komen in de knel als zij alleen zijn aange wezen op de Groote Sloot; be drijven in de zuidwesthoek ra ken geïsoleerd en verder zijn al ternatieven of compenserende maatregelen onvoldoende onder zocht Ze denken daarbij aan een pont, een beweegbare brug, een hogere brug of een doorgraving in de „elleboog" van het eiland Koudenhoorn, die goed aansluit op verdeling van het eiland in re creatie- en stiltegebied. Zij beroepen zich daarbij onder an dere op een Koninklijk Besluit uit 1972, waarin over de brug wordt gezegd dat deze zodanig moet worden ontworpen, "dat geen of zo weinig mogelijk be lemmering aan de zeilsport in de weg wordt gelegd". Plaatselijk De provincie zegt echter dat de bouw van de brug in overeen stemming is met het ontwerp-ba- sisplan voor de openluchtrecrea tie in het Noord-Zuid-Hollands Plassengebied. Dat plan geeft aan het eiland de voorkeur aan plaatselijke recreatie voor War mond, gekoppeld aan natuur- bouw. „Omdat wij ontsluiting van dat gebied voor Warmonders van belang achten zien wij geen aanleiding onze medewerking aan het bouwplan te weigeren", aldus de provincie. Het gemeentebestuur geeft toe dat met de aanleg van de brug de zeilvaart wordt belemmerd, maar dat gebeurt nu ook al door dat zeilboten in de Leede veelal geen wind hebben, door begroei ing langs de oever. Ook vindt de gemeente dat bij verbreding van de Warmonder Leede en vooral I. De plaats waar de brug moet komen. Op de achtergrond het eiland Koudenhoorn. van de Groote Sloot genoeg ruimte wordt gegeven aan zeil boten via de Groote Sloot naar de Kagerplassen. De watersportliefhebbers zijn het daar niet mee eens. „De huidige situatie met een Warmonder Leede (zonder brug) en de Groo te Sloot biedt voor de niet-gemo- toriseerde zeilvaart het grote voordeel dat altijd een route kan worden gekozen, waarbij een van de beide waterwegen niet ge kruist behoefd te worden". Wanneer er een brug over de Leede is gebouwd verliezen de zeilbo ten hun alternatieve route. „Dat is van wezenlijke betekenis om dat onder andere de vele jeugdi ge zeilertjes - in sommige jacht havens liggen meer dan hon- derdvijftig zeilboten - zullen moeten opkruisen tegen het ge motoriseerde verkeer in de Groo te Sloot. Ondanks het feit dat deze vaarweg is verbreed zullen zich volgens de watersportliefhebbers proble men voordoen, omdat „het me rendeel van het verkeer - ook die motorboten die wel onder de brug door kunnen - via de Groo te Sloot zal varen. De brug zal een barrière vormen die veel mo- torbootvaarders willen verme den, hoewel ze er wel onderdoór kunnen. Verwacht mag worden dat de Groote Sloot de hoofdrou te zal worden naar de plassen", aldus de recreanten. Door de bebouwing langs de Groo te Sloot (Haarsma, Schottel, Juf- Met dit affiche moet het Gastouderproject wat n in Leiderdorp. r bekendheid krijgen LEIDERDORP - In de ge meente Leiderdorp is sinds enkele weken een nieuw soort van kinderop vang, het zogenaamde Gastouderproject. Gedu rende een jaar zal dit Gas touderproject, dat er op initiatief van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers (UW) is gekomen, proef draaien. Het Gastouderproject werkt heel simpel. Er is een spreekuur voor ouders die of hun kinderen er gens willen onderbrengen of voor mensen die op een kind wil len passen. Het spreekuur is ie dere woensdagavond van half acht tot half negen in de peuter speelzaal 't Speelbankje aan de Van Diepeningenlaan. Ouders die een oppas zoeken gaan in een kaartenbak evenals mensen die een kind in huis willen nemen. VOORSCHOTEN - "De filmvoor stellingen in het kader van het filmligafestival in Voorschoten, zullen in de toekomst niet meer op vrijdag- of zaterdagavond georganiseerd kunnen worden", zegt Jelle Pijpers, de voorzitter van de Filmliga Voorschoten. Na afloop van het Lage-Landenfes- tival, vorige week woensdag, heeft de directie van het Green- way Theater het bestuur van de Filmliga laten weten dat de ge ringe opkomst op de weekend avonden voor de ligaftlms, het niet langer toestaat dat de gewo ne bioscoopfilms op die dagen niet vertoond worden. Het Lage- Landenfestival (zes dagen Belgi sche en Nederlandse films) werd in totaal door maar 160 geïnteres seerden bezocht Gemiddeld be tekent dit 27 bezoekers per voor stelling. Het bestuur vindt dit Filmliga Voorschoten: 99 een wankele basis voor verdere initiatieven op het gebied van filmevenementen in Voorscho ten. Het Greenway Theater, dat het voor een belangrijk gedeelte van de vrijdag en zaterdagrecette moet hebben, kan zich nu, in fi nancieel moeilijker tijden, niet meer permitteren deze inkom sten te missen. Vandaar het be sluit van de directie van het thea ter. Onlangs werd zelfs het thea ter te koop aangeboden. Voorzitter Pijpers meent echter dat het voortbestaan van de Filmliga (ruim 400 leden) zeker nog niet ter discussie staat "We zullen wel onze activiteiten wat moeten beperken",aldus Pijpers. Het volgende festival, dat eind maart plaatsvindt, heeft als the ma Australische films. Vijf rol prenten uit het zuiden zullen dan op zondag tot en met donderdag vertoond wor den. Hopen dat afspraken niet weer worden geschonden ZOETERWOUDE - "Een hoop volle start", zo noemde het com missielid Kremer (WD) gister avond in Zoeterwoude de over eenkomst die vrijdag met het chemisch overslagbedrijf Vos en Co is gesloten. De gemeente is hiermee aan de wensen van het liberale raadslid tegemoet geko men. Hij pleitte namelijk tijdens de extra raadsvergadering eind vorige maand, waar over het che mische bedrijf werd gepraat, voor een snelle afwikkeling van de tijdelijke uitbreiding van de opslagplaatsen van het bedrijf. Eergisteren is een begin gemaakt met het gebruiksklaar maken van het terrein dat Vos en Co van het naburige Nederlandse Druk kerij Bedrijf (NDB) huurt. Ver wacht wordt dat binnen twee we ken de reorganisatie voltooid is. Dan volgt een officiële inspectie door de brandweer en een Zoe- terwoudse milieudeskundige. De voorzitter van de commissie voor algemene zaken die gister avond bijeen was, burgemeester Houdijk, sprak de hoop uit, "dat het bedrijf zich nu wel aan de af spraken houdt". Door het sluiten van deze overeen komst tussen alle betrokken par tijen is een onverkwikkelijke af faire voorlopig uit de wereld ge holpen. Het chemisch bedrijf overtrad de hinderwet op grove wyze door het dubbele aantal va ten op te slaan als toegestaan Toen de gemeente het bedrijf via een dwangsomprocedure wilde bewegen dit aantal naar wettelij ke maatstaven terug te brengen, ging Vos en Co by de Raad van State in beroep. Daar het bedrijf doende was naar Alphen aan den Ryn te verhuizen en er werkgele genheid in het geding was, werd besloten het beroep toegewezen. Dit leverde de nodige problemen en frustraties bij de Zoeterwoud- se gemeentebestuurders op. Zij voelden zich door de Raad van State in het hemd gezet. Uitein delijk bleek de meest verstandi ge en veilige oplossing te zijn om in te stemmen met een uitbrei ding van het bedrijfsterrein voor de duur van een jaar. Fataal ongeluk met hefbrug ZOETERWOUDE De 48-jarige Oegstgeestenaar Jacobus van der Poel is gisteren dodelijk ver ongelukt toen hij onder de hef brug in zyn garagebedrijf aan de Weipoortseweg in Zoeterwoude terecht kwam. Hij was alleen in de garage aan het werk. Vermoe delijk zette hij de brug met daar op een auto in neergaande bewe ging toen hij ten val kwam. Daar op kwam hij onder de hefbrug te recht Iedereen kan dus in één van de kaartenbakken kijken of daar de juiste oppas of het juiste kind in zit. Een werkgroep, die geheel bestaat uit vrijwilligers van het UW, uit het onderwijs, uit het maat schappelijk werk en van het kin- derspeelzaalwerk, bemant het spreekuur. Het werkgroeplid Eg- berdien Keesenberg over het ontstaan van het project. "Een paar jaar geleden is een enquete gehouden om te onderzoeken of er behoefte zou zijn aan een kin derdagverblijf. Uiteindelijk bleek een kinderdagverblijf fi nancieel niet haalbaar, maar er bestond wel behoefte aan. Wet houder Gehner zocht toen con tact met het UW met de vraag of wij in de tussentijd totdat er weer wel geld zou zyn voor een kinderdagverblijf iets konden doen. Het UW heeft toen geke ken wat er haalbaar zou zijn op vrijwillige basis". Uiteindelijk kwam daar het Gastouderproject uit. Een dergelijk project draait ook in de Leidse Merenwijk en Oegstgeest. Expositie (1) In galerie De Pomp in Warmond wordt momenteel een tentoon stelling van bloemencollages en droogbloemenboeketten gehou den. Het zijn werkstukken van Carrie Wegman en Hieke Booij. De tentoonstellingsruimte is open op dinsdag en vrijdag van zeven uur tot negen uur 's avonds; woensdag, donderdag, zaterdag en zondag van twee uur tot vijf uur en op woensdag ochtend van tien uur tot twaalf uur. Wetten In de Muzenhof aan de Engelen- daal in Leiderdorp is morgen avond de derde bijeenkomst over wegwijs in wetten. Ge sproken wordt over de kinder bescherming en de voogdij. Aanvang acht uur. Film De film 'Die Ehe der Maria Braun' van Rainer Werner Fassbinder met Hanna Schygulla en Klaus Löwitsch wordt morgenavond vanaf negen uur vertoond in de Muzenhof aan de Engelendaal In Leiderdorp. Expositie (2) De Leidse kunstenaar Peter de Ru exposeert eigen tekeningen en zeefdrukken vanaf vrijdag in het Leiderdorpse gemeentehuis. De expositie duurt tot en met 23 maart. Het gemeentehuis is op werkdagen geopend van acht uur tot half zes en op donder dagavond van zeven tot negen uur. Zoek Behalve het geven van advies en enkele richtlijnen heeft de werk groep verder geen verantwoor delijkheid. En die willen ze ook niet. Egberdien Keesen: "Je moet verschrikkelijk goed op passen dat je niet teveel verant woordelijkheid van de ouders af neemt. De ouders hebben een ei gen verantwoordelijkheidAls je in dat soort problemen gaat stor ten is het eind zoek". Friep van der Linde, die namens de stichting Kinderspeelzaal Lei derdorp lid van de werkgroep is, gelooft ook niet dat het nodig is dat de werkgroep zich bemoeit met de contacten tussen de ou ders en de gastouders. Gevaar dat een kind in een verkeerde si tuatie terecht komt, ziet ze niet zo goed. "Ouders moeten ver trouwen hebben in een gastou der. Ouders voelen donders goed aan of hun kind daar goed zit of niet", zo meent Friep van der Linde. Overigens krijgen alle ouders die een oppas zoeken een lijst mee Voorschoten: "Dit jaar nog geen regionale begeleiding van onderwijs" VOORSCHOTEN - De regio- nalisering van de onderwijs begeleidingsdienst vraagt nog meer overleg tussen de deelnemende gemeenten. Dit werd gisteravond duidelijk in de Voorschotense raadscom missie voor welzijn. Wethou der Marselis toonde zich tij dens de vergadering niet al te optimistisch over het slagen daarvan nog dit jaar. Om voor rijkssubsidie in aan merking te komen moeten Leiden, Oegstgeest, Leider dorp, Zoeterwoude en Voor schoten komen tot een geza menlijke dienst die het on derwijs begeleidt. Er is een strijdvraag over de zeggen schap van de gemeenten: krijgt elke gemeente één lid of moet Leiden als grootste gemeente er meer krijgen. Daarnaast moet de plaatselij ke inbreng nog een juiste vorm krijgen. Niet alle leer lingen hebben dezelfde hulp nodig. met punten waar ze op moeten letten. Allerlei vragen staan op die lijst, bijvoorbeeld hoe denkt de gastouder over straf en snoe pen. Ook is er een richtlijn voor de vergoeding. Een gastouder, zo meent de werkgroep, moet drie gulden per uur krijgen. Maar ook daar kan men van afwijken. Al leen mensen met een binding aan Leiderdorp kunnen aan dit project deelnemen. Door middel van het Gastouder project worden vrouwen in staat gesteld zich te gaan ontplooien of te gaan werken, zo meent Eg berdien Keesenberg. Nu moet er altijd iemand thuis zijn om de kinderen op te vangen als ze uit school komen bijvoorbeeld. "Er is geen enkele baan die om kwart over drie stopt", zo verklaart Eg berdien Keesenberg. Maar ook voor mensen die af en toe een op pas zoeken en voor de steeds gro ter wordende groep één ouderge zinnen kan het Gastouderproject een uitkomst bieden. Zo zyn er vrouwen die zaterdags by hun man in de winkel willen helpen. Aan de andere kant zijn er ook mensen die het "zalig vinden" om er een kind bij te hebben. En ook oudere mensen vinden het leuk om, nadat hun eigen kinde ren de lagere school zijn ont groeid, op een baby te passen. Het Gastouderproject kan dan ook een grote behoefte bevredigen, zo menen de vrouwen. De eerste reacties zijn hoopgevend. Het zal echter nog wel enige tijd duren, zo denken de vrouwen, voordat het Gastouderproject is ingebur gerd. Leiderdorp stopt met "doorlichten" LEIDERDORP - Net als in vele andere gemeenten stopt ook Lei derdorp met het jaarlijkse bors tholte-onderzoek (het zogenaam de 'doorlichten'), omdat de be langstelling van de inwoners hiervoor erg klein is. Daarbij komt nog dat de voor het onder zoek gebruikte apparatuur aan vervanging toe is. Niet helemaal van harte besloot de raadscommissie maatschappe lijk welzijn gisteravond een punt te zetten achter het jaarlijkse on derzoek. WOENSDAG Leiden - Recreatiegebouw Endegeest, commissie Endegeest, 17.30 uur. De Lakenhal - deelcommissie De La kenhal, do 16 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; do soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inL over Baha'i geloof, tel. 213490. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Nei- ge' Juliet Berto en Jean-Henri Roger, i 20 en 22.15 i fermans en anderen) en later de bebossing van Koudenhoorn zal in dit gedeelte van de Groote Sloot veel windstilte, draaiwin den en windterugslag plaatsvin den, waardoor zy slecht te bezei len zal zijn. Hoewel de Warmon der Leede thans aan één zijde be bost is door tuinen, blijkt het in de praktijk wel mogelijk te zijn deze route af te zeilen, zij het langzaam. Dit zal aanmerkelijk beter gaan wanneer de Leede is verbreed. De stelling van de gemeente dat de havens ten zuiden van de gepro jecteerde brug via de verbrede Groote Sloot een betere verbin ding met de plassen verkrijgen, is volgens de recreanten dan ook niet juist. The Jam - 2e Binnenvestgracht, optre den de popgroep Next Crises. Leiderdorp - gemeentehuis, commissie CAI, 20 uur. Muzenhof - politiek café over de ontwik kelingen van de televisie, 21 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, commissie onderwijs, 20 uur. Voorschoten - gemeentehuis, gecombi neerde commissie, 20 uur. Zoeterwoude - Huize Emmaus, eerste paal Klaverhal, do 16 uur. DONDERDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie eco nomische aangelegenheden, 20 uur. Rapenburg 48 - informatie-avond ge meente Leiden, over bouwplan Kaiser- straat, 20 uur. Molen de Valk - start stille protesttocht tegen kernwapens, 18.30 uur. Rijksherbarium - Schelpenkade, lezing met dia's over het onderwerp Baffin Ei land (Noord-Canada), de flora en de fau na van een arctisch gebied, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, Slavische film 'Het Vlot Madusa' van Karpo Godina uit Joegoslavië, do, vr, za, 20 en 22.15 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homosexualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WA0/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Leiderdorp - gemeentehuis, commissie cultuur, 20 uur. Scheppingskerk - WD-ledenvergade- ring, 20 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, commissie verkeer, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van: vr 5 tot 12 febr door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; apotheek Boehmer, Flo rijn 19, Winkelhof Leiderdorp, tel. 894400. Leges hoger in Oegstgeest OEGSTGEEST De inwoners van Oegstgeest zullen binnenkort meer moeten gaan betalen voor door gemeente-ambtenaren ver leende diensten. Onder de naam 'leges' worden rechten geheven voor hoofdzakelijk administra tieve diensten, zoals het verlenen van vergunningen en het afge ven van verklaringen en bewy- Deze leges zullen binnenkort met gemiddeld tien procent worden verhoogd. Ook zijn in de leges- verordeningen een aantal nieu we bepalingen opgenomen. Zo zal een vergunning voor het vis sen in gemeentewateren voor taan vijf gulden gaan kosten en hinderwetvergunningen ten minste negentig gulden. Enkele leden van de raadscommis sie voor financiën hadden gister avond tijdens de behandeling van deze verhogingen nog wel wat bezwaren. Zo ontstond er by sommige commissieleden weer stand tegen het aan de aanvrager van een bouwvergunning in re kening brengen van de publica- tiekosten van die vergunning. Mevrouw Bosman (PvdA) betoog de dat dergelijke publicaties in het belang van de gemeenschap zyn. Logisch gevolg daaruit moet zijn dat dan ook de ge meenschap de lasten daarvan draagt en niet alleen de aanvra ger. Totaal moet de verhoging jaarlijks zo'n zesduizend gulden extra gaan opbrengen. LEIDEN - Op drie plaatsen in de stad - Cobetstraat, Nieuwe Ryn en Ketelboetersteeg - zijn in de afgelopen nacht de afdekplaatjes van antennekastjes van de kabel televisie verwijderd. De politie heeft de PTT gewaarschuwd. "Terrein voor oudere jeugd inrichten" VOORSCHOTEN - De raadscom missie voor welzyn in Voorscho ten kijkt op tegen de 400.000 gul den welke het terreintje langs de Leidseweg-Noord gaat vergen om ingericht te worden als speel terrein. Volgens de commissiele den moet de inrichting geschikt zijn voor de wat oudere jeugd en minder voor de kleintjes. CDA-er Van Wijk vindt het pas send wanneer het terrein ge woon ruw en braak ter beschik king van de jeugd wordt gesteld. Gezien de slechte grondcon- structie schijnt dit echter onmo gelijk te zyn. Het terrein is grote delen van het jaar meer een wa terplas dan een grasveld. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij leidech Dagblad B V Hoofdkantoor: Witte Singel 1.2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: M. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden Dij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische Overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor beuling van abonnementsgelden Adjunct-hooldredecteur; uiuwiendgiro 3203571 R. D. Paauw tv n. Damiate Hok*ng BV r Ptv Alg redactiechef Jaarabonnement 1217.90 per posi t 307,30 J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) Directie: G. Koopman Aangesloten de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. In: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta Commentatoren: A A v. Brussel W. F J Wirtz Ui. 071-144941 Ut 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2