c 'Belgische werf kapot gemaakt' "Premie terug voor investering" Gemeente redt dochter Ogem Staking dreigt bij KBB Werkloosheid nog onder half miljoen Beurs Amsterdam kort zakelijk Laker weer in de lucht? Bestrijding ziekteverzuim Duizenden banen verloren Verhuizen duurder Tegen reorganisaties Melk duurder Beursoverzicht WOENSDAG 10 FEBRUARI 1982 Economie - Schatkist Het Rijk is in de loop van de afgelo pen week op rozen komen te zit ten. Omvangrijke belastingaf drachten zorgden ervoor, dat de een week geleden weer wat ge vulde schatkist volstroomde tot een comfortabel bedrag van f2128 min. De geldmarkt onder ging daardoor een verkrapping, al kwam deze niet onverwacht. De banken losten dit op door pa pier in disconto te geven en voor schotten op te nemen. Enige ver lichting kwam daarnaast van te rugkerend bankpapier van f 139 min. Ziekteverzuim Het ziekteverzuim is in het vierde kwartaal van 1981 ten opzichte van dezelfde penode het jaar daarvoor gedaald. Voor mannen was dat percentage in '81 8,6 en voor vrouwen 11,5. Vergeleken met 1980 was de daling 0,5 pet bij de mannen en 0,2 pet bij de vrou wen. De cijfers zijn afkomstig van het CBS en het Nederlands Instituut voor Preventieve Ge zondheidszorg TNO. Op de honderd werkende mannen waren er in het vierde kwartaal '81 49,2 ziek en op de 100 vrou wen 79,5. Gemiddeld werd er in die periode door mannen 15,9 ka lenderdagen wegens ziekte ver zuimd en door vrouwen 13,1 da gen. Vergeleken met die periode in 1980 is dat voor mannen en vrouwen een daling van resp. 0,6 en 0,3 dagen. NSM Op 11 februari zal op de Amster damse scheepsnieuwbouwwerf NSM de kiel worden gelegd voor een half afzinkbaar ponton voor United Offshore Shipping Ltd, een onderdeel van de Heerema- groep. Met de bouw van deze ponton is ongeveer f39 min ge moeid. Oplevering van het vaar tuig, dat een lengte heeft van 160 meter en een breedte van 42 me ter, moet in november plaatsvin den. De ponton is bedoeld om grote staalconstructies voor de oliewinning buitengaats te ver voeren. Verhoging British Airways verwacht dat de tarieven op de Noordatlantische routes van de zomer twintig pro cent zullen worden verhoogd. De Britse nationale luchtvaartmaat schappij spreekt tegen dat een tariefsverhoging van die omvang rechtstreeks in verband moet worden gebracht met het faillis sement van Laker Airways, de prijsbreker in de burgerlucht vaart. Goudopties Op 22 februari start in Amsterdam de Transatlantische markt voor goudopties. Gisteren vond de on dertekening plaats van de sa menwerkingsovereenkomsten tussen de Europese optiebeurs in Amsterdam en de Montreal Stock Exchange. Men wacht nog op goedkeuringen van hoger hand. Op 22 februari begint de optie- beurs in Amsterdam met de han del in goudopties, die dan wordt overgenomen door Montreal als Amsterdam om half vijf 's mid dags sluit. Zo is er sprake van een 12-uurs-markt. De directeur van de Optiebeurs in Amster dam, drs. Westerterp, hoopt dat dit de eerste stap is naar een 24- uurs-markt in goudopties. LEIDEN - Groentemarkt De eerste spinazie werd vandaag aange voerd door de heer N. van Schie uit Lei den en gekocht door de Firma Stolwijk uit Leiden voor de prijs van 4,05 per ki lo. Appels 1,30-1,79; aardappelen 0.17-0,30; andijvie 2,45-2,97; boeren kool 0,85-1,10; rode kool 0,22-0,57; prei 0,75-1,05; spinazie 3.40-4,05; spruiten A 1,54-1,62, spruiten B 1,79-1,94; spruiten D 1,00-2,25; uien 0,32-0,55; witlof 1,35—2.65; knolselderij 0,21—0,30, sla 0,17-0,50; radijs 0,52-0,89; selderij 55-1.70. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling Datum 9 februari. Boerekool per kg. 53-1,07, Waspeen AI per kist 8,50-10,90, All per kist 5,00 - 9,50, BI per kist 12,00-15,80, Bil per kist 5,30-8,30, Cl per kist 3,50-7.10, CII per kist 2,10-3,10, Aanvoer: 251 l/i ton. Breekpeen BI per kist 5,30, CII per kist 4,30-4,60, Prei A per kg. 62-88, Schorseneren A 1,48-1,83, B 12-61, C 10-14, Uien per kg. 21-24. LONDEN (GPD) - Sir Freddy Laker, wiens reis- en vakantie-impe rium enkele dagen geleden over de kop ging, heeft gisteravond vriend en vijand verbaasd met zijn mededeling dat hij opnieuw een luchtvaartmaatschappij wil beginnen. De 59-jarige Laker gaf gisteren een verklaring uit waarin hij zei een 'Luchtvaartmaatschappij van het Volk' te wülen oprichten met hulp van de vele mensen die de afgelopen dagen in totaal miljoenen guldens hebben gestuurd om de maatschappij te red den. Lakers verklaring luidde: „Om speculatie te voorkomen deel ik mee dat ik, al? gevolg van de enorme steun van het publiek, een nieuwe luchtvaartmaatschappij wil oprichten. Bij mijn plannen ga ik uit van actieve deelname van het publiek in een Maat schappij van het Volk". Sir Freddy zei verder erg dankbaar te zijn voor alle reacties die hem de afgelopen tijd hebben bereikt. Hij zei ook niet te weten hoeveel geld hij voor zijn plannen nodig zal hebben, maar raad de de mensen aan voorlopig geen geld meer te sturen. DEN HAAG (ANP) - Bedrijven die het ziekteverzuim door mid del van gerichte investeringen of veranderingen in de arbeidsorga nisatie omlaagbrengen, moeten een gedeelte van de ziektewet- premies terugkrijgen om die ver beteringen mee te financieren. De werknemers moeten hierbij worden betrokken. Deze aanpak van het ziekteverzuim in het ka der van de ziektewet bepleit drs. J.P.A. Bakkum in Economisch Statistische Berichten van deze week. Drs. Bakkum werkt op het directoraat-generaal van de ar beid van het ministerie van so ciale zaken en werkgelegenheid. Hij schrijft zijn artikel in ESB op persoonlijke titel. Drs. Bakkum geeft drie wegen aan waarlangs het bedrijfsleven er toe gebracht kan worden het ziekteverzuim aan te pakken door verbetering van de arbeids omstandigheden. Dat zijn invoe ring en doorwerking van de ar beidsomstandighedenwet, ver ruiming van de kennis over zuimpreventie en arbeidsplaats verbeterende maatregelen en verspreiding van die kennis over meer bedrijven en een financiële prikkel om bedrijven over de streep te trekken. Bedrijfsinvesteringen zijn volgens drs. Bakkum aangrijpingspunt voor uitwerking van een te voe ren verzuimbeleid. De effecten van de investeringen op de ar beidsomstandigheden zijn vol gens hem verstrekkend. Hij vreest echter dat er teveel wordt gekeken naar de gevolgen voor het aantal arbeidsplaatsen en minder naar wat de gevolgen zyn voor het personeel van wijzigin gen in het werk. Ook de gezond heidsrisico's, verbonden aan het werken met andere grondstof fen, blijven een onderbelicht as pect van de bedrijfsvoering. Drs. Bakkum veronderstelt dat het uitdrukkelijk betrekken van ar beidsaspecten in de ontwerpfase van apparatuur en in de besluit vorm fase van het investerings proces gunstige gevolgen voor de omvang van het verzuim heeft. ANTWERPEN (GPD) - In Antwerpen en omgeving staan maar liefst zo'n 6000 arbeids plaatsen op de tocht door het faillissement van scheepswerf Cockerill Yards te Hobo ken (Antwerpen). Het* bedrijf is sinds gisteren failliet. Met onmiddellijke ingang staan de bijna 3000 werknemers op straat. Bij de toeleveringsbedrijven gaan evenveel banen verloren. Zoals gebruikelijk is ook aan deze bedrijfssluiting een heel steek spel voorafgegaan. De rol van de werknemers, die vorig jaar liever kozen voor het behoud van hun 13e maand dan voor de werkge legenheid, valt daarbij heel sterk op. Scheepswerven hebben het ner gens gemakkelijk; zeker in Bel gië niet, waar de economische malaise nog groter is dan in Ne derland. Cockerill Yards, doch terbedrijf van de grote staalfabri kant in het noodlijdende Wallo nië, draait al jaren met verliezen De totale schuld van de ondeme ming is al zo n 600 miljoen gul den. De Belgische overheid, rennend van crisis naar crisis, werd eind vorig jaar geconfronteerd met een keihard gegeven: de directie van de Antwerpse scheepswerf kon de lonen niet eens meer be talen. De regering kwam over de brug en zorgde dat de lonen tot eind januari konden worden uit betaald. Tot niet geringe verba zing en tot grote ergernis van ve len werd die steun voor een be- DEN HAAG (ANP) - De tarieven voor particuliere verhuizingen mogen met ingang van vandaag met gemiddeld 5,8 procent om hoog. Minister Terlouw (econo mische zaken) en staatssecretaris Van der Doef (verkeer en water staat) hebben hiertoe besloten. De tariefsverhoging hangt vooral samen met de stijging van de loonkosten en van de autokos ten. De bewindslieden hebben overleg gepleegd met de samen werkende vakafdelingen verhui zingen en meubeltransport (SA- VAM). langrijk deel opgeslokt door een extraatje voor het personeel: een 13e maand. E. Janvier van de CCMB, de Christelijke Centrale voor Me taalbewerkers: „De gezamenlij ke bondeh hebben hun mensen duidelijk gezegd dat die 13e maand er niet in zat. Wij hebben voorgesteld daar pas over te den ken als het bedrijf uit de rode cij fers was. De eerste negen maan den van dit boekjaar draaide de Wegvervoer in nood door acties Italië RIJSWIJK (ANP) - De blokkade acties in Italië, die gericht zijn te gen niet-Italiaanse vrachtwagens nemen hier en daar het karakter aan van straatterreur. Men vol staat niet met het blokkeren van alle belangrijke grensovergan gen - alleen de Brenner-pas is nog open - en tal van binnen landse routes, ook wordt vanaf viaducten met brandbommen naar buitenlandse vrachtwagens gegooid, banden worden doorge sneden en chauffeurs gemoles teerd. De Nederlandse wegver- voerorganisaties hebben daarom gisteren een dringend beroep ge daan op de Nederlandse over heid er onverwijld bij de Italiaan se autoriteiten op aan te dringen aan deze toestand een einde te maken. De vervoersorganisaties NOB wegtransport, KNVTO, PCB wegvervoer, KVO en EVO had den eerder op de dag gezamen lijk schriftelijk hun verontrus ting geuit bij het ministerie van verkeer en waterstaat en bij het ministerie van buitenlandse za ken. onderneming al met een verlies van zo'n 60 miljoen gulden. Het personeel liet ons in ons hemd staan". Iedereen was getergd door de op stelling van de Cockerill-werkne- mers. Toen Cockerill begin dit jaar opnieuw voor steun bij de overheid aanklopte, werd daar van regeringswege de voorwaar de aan verbonden dat het perso neel zou inleveren. Ook eiste de regering dat het personeelsbe stand werd ingekrompen. De overheid ging uit van zo'n 5 pro cent inkomensderving per man. Het voorstel werd van de hand gewezen door het personeel. Door de weigering van het perso neel om ook maar één frank in te leveren, groeide de zaak uit tot een prestigekwestie tussen rege ring en arbeiders. De pas zitten de regering wenst de poot stijf te houden, ondanks aandrang van de gemeentebesturen, de provin cies, de vakbonden en andere be trokkenen. Ook voor de bonden was de gang van zaken eigenlijk onverteerbaar. Die hadden im mers gekozen voor behoud van zoveel mogelijk werkgelegen heid. De kans op redding van een deel van de werkgelegenheid is er nog wel. Een paar kilometer ver derop ligt de scheep werf van Boel; nog groter dan die van Ant werpen. Vakbondsbestuurder Janvier hoopt dat Boel met be hulp van de overheid een deel van Cockerill zal ANTWERPEN De Handelsrechtbank in Antwerpen heeft gisteren de scheepswerf Cockerill-Yard te Hoboken failliet verklaard. Maar Boel staat er ook allerminst rooskleurig voor. Daar was vorig jaar de ene staking na de andere als gevolg van een arbeidscon flict waarbij de bonden uiteinde lijk een ander standpunt inna men dan het personeel. Boel draait dan ook allerminst goed. UTRECHT (ANP) - Als de directie van het Bijenkorf-concern (KBB) er niet in slaagt de reorga nisaties in het concern binnen twee weken te stoppen, zal het personeel actie gaan voeren. Sta kingen zijn dan niet uitgesloten. Dat hebben de leden van de dienstenbond FNV die bij de KBB werken gisteravond in Utrecht besloten. De bond gaat volgende week dins dag opnieuw met de KBB praten over de reorganisatieplannen, maar stelt als voorwaarde dat de raad van beheer de directies van de werkmaatschappijen (Bijen korf, Hema, Maxi's en Perry Sport) verbiedt door te gaan met de reorganisatie, zo lang daar over geen behoorlijk overleg met de bonden is gevoerd. In het gesprek met de concernlei- ding zal de bond uitgaan van de huidige werkgelegenheid. De KBB wil tweeduizend mensen (onder wie parttimers) ontslaan. "Pas als een bednjf ons ervan heeft overtuigd dat er werkgele genheid verloren moet gaan, wil len we daarover praten. Maar dan willen we het eerst hebben over natuurlijke afvloeiing en niet over gedwongen ontslagen", zo zei bondsbestuurder Dick Lammertink gisteren. Volgens Lammertink mag de KBB beslist niet bezuinigen op win kelpersoneel en op personeel dat met de goederenstroom te ma ken heeft. Hij is bang dat de dienstverlening er by de winkel bedrijven zo op achteruit zal gaan, dat de KBB nog dieper in de moeilijkheden zal raken. Het KBB-personeel dat in Utrecht vergaderde wees het voorstel van de concernleiding, drie pro cent te beknibbelen op de cao's binnen het bedrijf, volstrekt van de hand. "Aan die drie procent moeten ze maar via een andere weg zien te komen", aldus Lam mertink. De dienstenbond vindt dat de raad van beheer van het Bijenkorf-concern allereerst iets moet doen aan de enorme rente last waar de onderneming mee kampt. Dat zou kunnen door in overleg met de banken bijvoor beeld tot een tragere schuldaflos sing te komen, zo vindt de bond. (Van onze redactie economie) DEN HAAG (GPD) - De werkloos heid is in januari nog onder het half miljoen mensen gebleven. Er kwamen er in die maand 14.700 bij. Eind januari hadden de arbeidsbureaus 488.300 werk lozen geregistreerd, zo blijkt uit voorlopige tellingen die het mi nisterie van sociale zaken en werkgelegenheid gisteren heeft gepubliceerd. De stijging van de werkloosheids cijfers was overigens belangrijk minder sterk dan in december. In die maand lieten zich 30.000 mensen meer inschrijven in de werklozenregisters van de ar beidsbureaus dan er konden worden uitgeschreven. Ze brach ten het aantal werklozen op 31 december op 473.620. Minister van sociale zaken Den Uyl vreest dat nog dit eerste kwartaal van 1982 het half miljoen zal wor den overschreden. Gezien de la gere stijging van januari is het onzeker of het half miljoen al de ze maand februari wordt bereikt, zoals hier en daar werd ver wacht. In januari steeg het aantal mannen dat zich als werkloos heeft laten inschrijven met 13.700 (in de cember 29 870), en het aantal vrouwen met 1000 (in december 530). In de cijfers zijn overigens niet de mensen meegeteld die een baan voor minder dan 25 uur per week zoeken. Deze groep is nog eens enige tienduizenden mensen groot. In het totaal van de ingeschreven werklozen zijn in januari 15.000 jongeren opgenomen, die, als schoolverlater, eerst een wacht tijd van een half jaar door moes ten om officieel als werkzoekend in de registers te kunnen worden opgenomen. WADDINXVEEN (ANP) - De ge meenteraad van Waddinxveen heeft gisteravond unaniem inge stemd met het voorstel van bur gemeester en wethouders "grond" in gebouwen van Van Schaik en Borghuis van Ogem over te nemen. Met de transactie is een bedrag gemoeid van onge veer 2,3 miljoen gulden. Uit voor overleg met de provincie is vol gens B en W gebleken dat eerst genoemde geen bezwaar heeft te gen aankoop door de gemeente. Bij Van Schaik en Borghuis Inte rieur werken 55 werknemers. Om hun bedrijf en hun werk te redden hebben zij er mee inge stemd tien tot vijftien procent sa laris in te leveren en een jaar lang elke dag een uur over te werken zonder betaling. Het bedrijf wordt dan omgezet in een stich ting, waarvoor het geld dat met de verkoop gemoeid is als begin kapitaal moet dienen. Oud aandeelhouders en personeel (80 mensen) van Bouwburo EBA BV hebben met bewindvoerders van OGEM in principe overeen stemming bereikt de bouwactivi teiten voort te zetten. Daartoe wordt zo spoedig mogelijk een aannemingsmaatschap- py EBA BV opgericht. Gesprek ken met opdrachtgevers zyn aan de gang Indien deze tot resulta ten hebben dat de in uitvoering zijnde werken en potentiële op drachten aan de nieuwe BV wor den overgedragen wordt zelf standig begonnen. Het gestorte en geplaatste aandelenkapitaal zal 1,3 min bedragen waarvan 0,3 min door het personeel wordt verschaft, aldus EBA. RIJSWIJK (ANP) - Een liter melk wordt vanaf vandaag vier cent duurder De minimumprijs in de winkel komt dan op 1,22 gulden. Een woordvoerster van het Pro- duktschap voor Zuivel tn Rys- wyk heeft gisteren verklaard dat het bestuur van het schap op woensdag 17 februan nog wel zyn goedkeuring moet hechten aan de prysverhoging. Zy kon nog met zeggen welke ge volgen de prysverhoging zal heb ben voor produkten als vla. yog hurt en boter. De vonge prijsver hoging dateert van 29 september vong jaar. WOENSDAG 10 FEBRUARI 1982 jjgjjjj ACTIEVE AANDELEN 121.00 121,10 211.50 210.60 138.70 138.60 158.20 157.70 VNU 52,80 ||.|0 BINNENLANDSE AANDELEN 227,50 277.00 43.60 43,60 224,50 97,00 97*00° 118.00 96.00 183.00 118.00 98,00 184.00 21.70 21.50 16.20 39 SO 3 9 ZO UJO ÏSS AMSTERDAM (ANP) - De grote banken hebben zich vandaag wat kunnen herstellen van de nogal forse koersverliezen die de afgelopen dagen waren opgetre den onder invloed van de vrees, dat 1981 slecht is verlopen door een algemene economische te» raflpMg Dit zou hebben geleid tot veel fail lissementen ABN was nu 3,50 hoger op 276.50 en AMRO 1 op 47,30. Middenstandsbank was eerst 3.50 beter op 113,70, maar dit bleek te hoog gegrepen. Rond twaalf uur werd gehandeld op 113 Over het algemeen ble ven de koersverschillen op de ac tieve markt nogal beperkt Van de internationals deed KLM het goed met een vooruitgang van 1,20 op 180.80. Het wachten is hier op de vervoers- cyfers over januari Unilever en Kon. Ohe moesten een dubbeltje omlaag, Philips en Hoogovens gingen een dubbeltje omhoog, terwyl Akzo onveranderd 27,30 noteerde.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23