LEIDSCH m DAGBLAD PvdA slikt ziektegeld niet Half maart nieuw Surinaams kabinet Voorzitter Holland Duck Club gearresteerd Canada laat nog meer zeehonden doodknuppelen "Met het oog op morgen" wellicht ook op televisie Fractie stelt voorwaarden Ook werkgevers tegen korting Van Boven uit VN-functie Gevolg van malaise in bouw Twee steenfabrieken dicht: 160 man weg WOENSDAG 10 FEBRUARI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36700 Directeur G Koopman Btmu Wde S^e< t Adj.-hootdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HILVERSUM - Bij de NOS wordt gewerkt aan een plan om de televisierubriek „Den Haag Vandaag" onder te brengen in een nieuw pro gramma. Dat programma zou dezelfde formule als het NOS-radioprogramma „Met het oog op morgen" moeten krijgen. De nieuwe opzet, die men in oktober wil laten ingaan, voorziet in uitzendingen op de late avond van maandag tot en met donderdag. Ge dacht wordt aan uitzendin gen van een uur, in aanslui ting op het laatste journaal dat voortaan vast om half elf zou beginnen. Overigens is het plan van de NOS afhankelijk van even tuele zendtijduitbreiding per 1 oktober. De rubriek „Den Haag Vandaag" zal in elk ge val als zelfstandig onderdeel blijven fungeren. Aan de re dactionele opzet verandert niets. (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN/DEN HAAG - De voorzitter van de Holland Duck Club, de Alphe- naar W. Woudenberg, is gearres teerd op verdenking van verduis tering van gelden ten bate van gehandicapte kinderen. Het geld werd ingezameld bij een festival dat de club vorig jaar organiseer de. mende dagen ook een Hazers- woudenaar en een inwoonster van Oegstgeest verhoord. Zij zijn niet aangehouden zoals Wouden berg. De rechtbank besloot een paar maanden geleden een onderzoek naar de handel en wandel van de Duck Club toen geruchten circu leerden dat een deel van het fes- tivalgeld - volgens sommige schattingen enige tonnen - niet was besteed aan vliegvakanties voor gehandicapte kinderen. Verhalen als zou Woudenberg een deel van het geld hebben verduisterd wees de Duck Club- voorzitter verontwaardigd van de hand. Uit een tussenstand van het onder zoek, die officier Holthuis een paar weken geleden bekend maakte, bleek dat er in elk geval een halve ton bij het festival zoek was. Het vooronderzoek is in middels afgerond. Hangende de verhoren wil de officier nog niet zeggen hoe groot het bedrag is dat momenteel wordt vermist. Woudenbergs-raadsman mr. G. Slot zegt dat het gaat om een be drag van 8000 gulden en niet meer. Een concrete reden voor de aanhouding is volgens mr. Slot nog niet gegeven. Over de beide andere verdachten zegt mr. Holthuis: "Het is nog niet helemaal duidelijk wat hun rol precies is geweest. Wel waren ze in elk geval bij de organisatie van het festival in Nieuwegein betrokken". Een verbinding tus sen de drie verdachten vormt in elk geval de firma Filtrum BV uit Hazerswoude. Deze firma behartigt de zakelijke belangen van de Duck club en zowel Woudenberg als de Ha- zerswoudenaar zijn er aandeel houder, terwijl de Oegstgeestse secretaresse is. Woudenberg werkte tot 1977 als vertegen woordiger bij Filtrum BV. totdat hij een ongeluk kreeg. Sinds die tijd heeft Woudenberg een wao- uitkering. 26 PAGINA'S TAPIJTENLEGGERIN OOSTERSCHELDE GENEVE (UPI) De voorzitter van de VN-commissie voor men senrechten, de Nederlander Theo van Boven, zal niet ge vraagd worden zijn functie voort te zetten als zijn ambtsperiode in mei afloopt. VN-woord voerder Tony Curnow zei: "Zijn contract zal niet worden vernieuwd". Van Boven leek geschokt te zijn over deze mededeling en weigerde vooralsnog commentaar. Verondersteld wordt dat de aan houdende kritiek van Van Boven over de situatie van mensenrech ten en het grote aantal verdwe nen mensen in bepaalde Latijn- samerikaanse landen, vooral Ar gentinië, heeft geleid tot een campagne van die landen om hem uit zijn functie te verwijde ren. Het besluit werd goedgekeurd door VN-secretaris-generaal Xa- vier Perez de Cueller. DEN HAAG (GPD/ANP) - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil pas met de korting op het ziektegeld ak koord gaan als er eerst aan twee voorwaarden wordt voldaan. De ene is dat werknemers meer zeggenschap moeten krij gen over investeringen in de bedrijven. Bovendien moet minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) eerst met de financiering van zijn banenplan op de prop pen komen. Peter Winnen 'Tour heeft mijn leven veranderd" OOSTERSCHELDE - Deze immense drijvende ponton van ruim 80 bij 68 meter gaat het komende jaar de grote fundaringsmatten leggen rondom de 66 pijlers van de stormvloedkering in de Oosterschelde. Het gevaarte - Cardium genaamd - is uitgerust met 20 lieren, 6 onderwaterpompen en 8 dieselgeneratoren. Het karwei moet medio 1983 geklaard zijn. PARAMARIBO (ANP) - Surina me krijgt op 15 maart een nieuwe regering, precies twee jaar nadat de vorige week afgetreden rege- ring-Chin-a-Sen tot stand kwam. Dat is gisteravond meegedeeld door legerbevelhebber Desi Bou- terse in een toespraak op de tele- Bouterse maakte de instelling be kend van een commissie die vóór 23 februari beleidsuitgangspun ten en een regeringsprogramma moet formuleren "uitgaande van de doelstellingen van de revolu tie". Op basis daarvan zal de re- geerploeg worden samengesteld, aldus Bouterse. Onbekend is wie in de programmacommissie zit ting hebben. Ook over mogelijke namen van mi nisters is nog niets bekend. In Paramaribo verluidt dat zij voor al zullen voortkomen uit het zo genaamde revolutionaire front, een bundeling van elf progressie ve groepen waaronder vakbon- schillen van inzicht over de rich ting waarin het land zich moet ontwikkelen". Hij benadrukte dat die verschillen zijn terug te voeren op de wijze waarop de nu afgetreden regering tot stand kwam. Het op te stellen regeerprogramma zal gedurende twee jaar geldig zijn. Waarnemers leiden hieruit af, dat er vóór 1984 geen sprake zijn van een nieuwe Surinaamse grondwet. In afwachting van de vaststelling van een nieuwe grondwet is, zo maakte Bouterse bekend, ook een commissie sa mengesteld die een wettelijke re geling moet voorbereiden voor de structuur van een "nieuwe de mocratie". Volgens de militairen zijn het de zogeheten Volkscomités die de basis voor een Surinaamse de mocratie moeten vormen. Een derde commissie moet rapporte ren over noodzakelijke verande ringen in ministeries en het over heidsapparaat. Alle commissies moeten nog deze maand rapport uitbrengen, waar na de verslagen op elkaar zullen worden afgestemd. Pas daarna, aldus Bouterse, zal met kandi daat-ministers worden gespro ken en zal op 15 maart de beëdi ging van de nieuwe regering vol gen. In Suriname is niet of nauwelijks gereageerd op de veranderingen sinds vorige week donderdag. Kranten moeten hun berichten eerst voorleggen aan de Nationa le Voorlichtingsdienst. Berich ten uit Nederland mogen niet langer worden gepubliceerd. Aanleiding daarvoor zijn uitla tingen van PvdA-Kamerlid Ter Beek, die de Nederlandse ont wikkelingshulp aan Suriname ter discussie stelde. Premier Van Agt: 'Desnoods tornen aan verkregen sociale rechten' DEN HAAG (GPD) - Minister president Van Agt vindt dat de economische situatie van ons land ingrijpende wijzi gingen nodig kan maken in tal van sociale voorzieningen. Daarbij vindt hij dat niet aan „verkregen rechten" moet worden vastgehouden als de economie de financiële ge volgen daarvan niet kan dra gen. „Onder de huidige om standigheden dient alles be spreekbaar te zijn" Van Agt zei dat vanochtend tij dens de algemene beschou wingen in de Eerste Kamer. Hij wees suggesties van CDA- en WD-zijde om tege lijk met de lonen ook de be lastingen en sociale premies te verlagen, voorlopig af. De fractieleiders Christiaanse (CDA) en Zoutendijk (WD) menen dat zo de koopkracht voor de gemiddelde inko menstrekker op peil kan blij ven, terwijl tegelijk de loon kosten voor het bedrijfsleven omlaag gaan. Dat zei het PvdA-kamerlid Elske ter Veld vanochtend voor de ra dio. De werkgeversorganisaties hebben zich intussen, evenals de vakbeweging, tegen de ziekte- geldplannen van het kabinet uit gesproken. Zij zullen dit stand punt nog eens herhalen in de So ciaal-Economische Raad, die zich vrijdag over de plannen zal buigen. De PvdA-fractie zal een definitief standpunt innemen na dat de SER advies heeft uitge bracht. Volgens de werkgevers komen de ziektegeldplannen voor veel be drijven te duur uit als de eerste vijf dagen voor hun rekening moeten komen. Ook vrezen zij dat veel bedrijven na invoering van de plannen zullen bezwijken voor de druk van de vakbewe ging om de korting van 20 pro cent op het ziektegeld via het be drijf opnieuw te verzekeren. Ommezwaai FNV-voorzitter Wim Kok zei van ochtend bedenkingen te hebben tegen de ommezwaai van de werkgevers op dit punt. Dit om dat hij de werkgevers ook heeft horen praten over ontkoppeling van de laagste sociale uitkerin gen en het minimumloon. "Als ze dat willen doorvoeren, komen we van de regen in de drup", zei hij. Het CNV had er al eerder rekening mee gehouden dat de werkge vers zich anders zouden gaan op stellen tegenover de voorgeno men korting op het ziektegeld. Bij deze vakcentrale wordt erop gewezen dat ook de werkgevers bij de internationale arbeidsor ganisaties een klacht hebben in gediend tegen de inbreuk in de cao's via een looningreep. Het Koninklijk Verbond van Grafi sche Ondernemingen heeft laten weten dat het de grafische bon den al eerder heeft meegedeeld dat de grafische werkgevers te gen de ziektegeldplannen zijn. Het verbond verwijt de vakbon den dat zij dit in hun campagne hebben verzwegen. Acties De vakbondsacties tegen de ziekte geldplannen blijven intussen doorgaan. Bij het chemisch be drijf Windmill in Vlaardingen en bij de Unilever-dochter Iglo in Rotterdam deden gisteren enke le honderden werknemers mee aan kantine- en poortacties. Bij Windmill leidde dat volgens de Industriebond FNV tot een werkonderbreking van een uur. 11 Februari 1982. Zon op: 08.03 uur, Maan op: 21.41 uu Wacht even met boeken van uw hotel, appartement of bungalow Panorama legt 7000 prijzen naast elkaar 't Verschil loopt op tot duizenden guldens voor precies PANORAMA dezelfde kamers Tel u.t uw winst' Panorama.Gek op mensen HHB UBBERGEN - De steenfabriek Terwindt en Amtz zal voor 160 van haar ruim 500 personeelsle den ontslag aanvragen. De be trokken arbeidsbureaus zijn in middels ingelicht. Terwindt en Arntz heeft te kampen met een vermindering van de afzet van metselstenen voor de bouw. Bo vendien zijn de vooruitzichten Ook bij andere bedrijven in het Rijnmondgebied kwamen giste ren acties op gang. Het Ensche- dese dagblad Tubantia moest met een noodkrant uitkomen omdat het technisch personeel vanochtend het werk neerlegde. Eert groep artsen heeft in een brief aan de SER de ziektegeldplan nen onverantwoord bestuur ge noemd. De artsen vinden de risi co's op het punt van volksge zondheid, die aan de plannen zijn verbonden, te groot. Tot de groep van enkele honderden art sen behoren ook de hoogleraren huisartsgeneeskunde prof. H.J. van Aalderen en prof. B.S. Polak. Tweede Kamer is tegen sancties Polen Overleg in Madrid verloopt chaotisch "Belgische werf kapot gemaakt" OTTAWA (Reuter) Het Canadese parlement heeft ingestemd met een voorstel van de regenng-Trudeau voor uitbreiding van de jacht op za delrobben. Het totaal aantal robben dat jaarlijks mag worden doodge knuppeld zal met 16.000 toenemen tot 186.000. De vooral in West-Europa fel veroordeelde robbenjacht in de Canadese wateren begint op 1 maart in de Golf van St Lawrence en op 10 maart ter hoogte van New Foundland. Het Europese Parlement wijdt er volgende maand een speciaal debat aan. Het Canadese Lagerhuis schaarde zich gisteren achter een motie waarin de zeehondenjacht, een belangrijke bron van inkomsten voor de inwo ners van Noord-Canada, wordt verdedigd. Er zou een bedrag mee ge moeid zijn van meer dan 12 miljoen dollar (25 miljoen gulden). Van de 186.000 te doden zadelrobben mogen de Canadese jagers er 151.000 voor hun rekening nemen. Volgens Canadese ambtenaren zijn er meer dan twee miljoen zadelrob ben. Zij menen dat het niet erg zou zijn als er jaarlijks tussen 240.000 en 285.000 zouden worden gedood Greenpeace heeft al aangekondigd zich niet te zullen houden aan de Ca nadese rechtsregels, die een verbod leggen op demonstraties in het jachtgebied en het filmen van het doodknuppelen. Volgens de Canade se wet mag behalve de jagers niemand op minder dan een kilometer van de zeehonden komen. rJ j voor de bouw van de eerste jaren zo slecht, dat de steenfabriek de produktie van metselstenen blij vend moet inkrimpen. Twee van de negen vestigingen - Lobith 2 en Volharding - gaan dicht. Vyf andere vestigingen zullen de pro duktie verkleinen. De directie zal het overleg met de vakbonden en ondernemingsraad voortzetten. u„ mfifujKS MPT urnxmioe JiA'JJO 3iJ 'IJ* Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Svp. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naarLetdschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1