Bettine: loon naar werken... Sprintploeg: 'met dank aan starter' Hazeiwoodse nummer één in Europa Russin klasse apart Glebiiikov wereldkampioen MAANDAG 8 FEBRUARI 1982 Sport PAGINA 9 ALKMAAR (GPD) - Volkomen buiten haar schuld was De eerste kennismaking van Jan Ykema met een WK-strijd van de sprinters was een desillusie. De 18-jarige nationale kampioen ging woest van start en vergalop peerde zich meteen in de eerste bocht. Gezien zijn latere presta ties had ook hij bij de beste tien kunnen eindigen. Nijholt: „Yke ma wordt wel afgeschilderd als een bluffer, een beeld dat hij ook zelf heeft opgeroepen. Het lijkt alsof de spanning hem niets doet, maar daarvan ben ik nog niet zo overtuigd. Het is een be langrijke leerschool voor hem geweest, dit WK". Zelf wil Nijholt op zeer korte ter mijn met de verantwoordelijke bondsofficials rond de tafel gaan zitten om afspraken voor het vol gend jaar te maken. „Na dit kam pioenschap sta ik niet zwak in mijn schoenen", luidt daarbij zijn veronderstelling. „We heb ben hetzelfde materiaal als de Russen, Noren en Zweden. Onze jongens zitten net zo in elkaar als Glebnikov en Boucher". De uiterlijke verschillen met de nieuwe wereldkampioen zijn echter wel groot. Glebnikov torst veel meer lichaamsgewicht over het Us, maar zyn imposante spierkracht kwam de bonkige Rus goed van pas. Zaterdag, toen de wind vrij spel had op de onbe schutte baan, hield hij zich het beste staande Het lukte hem zelfs om na zijn op dat moment voortreffelijke 38,03, ook de 1000 meter te winnen, voor wereldre cordhouder Boucher. Die wees de stevige Hollandse zeebries aan als spelbreker, waarvan zes gevallen schaatsers (onder wie Medennikov, de Russische kam pioen) nog meer de dupe waren. Boucher: „Door die wind kon ik niet het juiste evenwicht vinden. Ik moest daarna te veel goed ma ken om nog kampioen te kunnen worden. Maar ik blyf doorgaan tot het een keer lukt" Record De tengere Canadees perste er, na een van Glebnikov gewonnen sprintgevecht, nog een voortrcf- felyke 1000 meter uit. Het was een record voor Nederlands ys, maar niet voldoende om Glebni kov van de titel af te houden. De Noor Frode Ronning kon het Russische geweld evenmin een halt toeroepen en de onttroonde kampioen, die zich door studie beslommeringen alleen in eigen land kon voorbereiden, moest deze keer met het brons genoe gen nemen. Dank zij Glebnikov, Koslov (vier de) en Petroesjova drukte de Sowjet Unie als geen ander land zyn stempel op het sprintevene ment, terwyl de heren allroun- ders maar doormodderen. Na vier internationale titeltocrnooi- en zyn de Sowjets tot dusver in dit seizoen het meest succesvol geweest, terwijl Gustafson voor Zweden eenmaal toesloeg. Ne derland en Noorwegen, dat het vorig jaar by de heren alle titels opeiste, staan nog met lege han den. Het was kennelijk een gevoel van vaderlandsliefde, in deze geval len uiteraard misplaatst, die Mul der ertoe bewoog zijn beide land genoten niet te diskwalificeren. Met erg veel dank aan de starter draaiden er voor het duo toch nog top-tien-klasseringen uit en hiermee was de koek op, want Jan Ykema kon het zaterdag al vergeten toen hij na ruim 100 me- ALKMAAR (GPD) - Een notaris uit Dalfsen heeft de Nederlandse sprinters voor een complete afgang behoed. Aan zijn ervaring kan het niet hebben gelegen dat Willem Mulder, die al jaren in alle uithoeken van de wereld het startpistool hanteert bij schaats- evenementen, Miel Govaert (zaterdag) en Lieuwe de Boer (zondag) hun gang liet gaan nadat ze ook voor de derde maal te vroeg waren vertrokken. ter uit de eerste de beste bocht vloog. Veel beter verging het de Rus Sergei Glebnikov, die in een gevecht op hoog niveau zyn eer ste wereldtitel veroverde. De mogelijkheid om de Nederland se ploeg voor het WK van 1983 weer op volle sterkte te brengen, was door Ykema's aandeel in de serie buitelingen van zaterdag meteen verkeken. Het leed had nog veel groter kunnen zyn als Willem Mulder niet een oogje dicht had geknepen. Het duide lijkst werd Govaert ontzien. Na twee keer te zijn teruggeschoten, ontbrak het hem aan de rust om ieder risico te voorkomen en weer kwam hij voor het start schot in beweging. De functionaris, die al twee rode vlaggetjes voor Govaert in de rechterhand had, wees met drie vingers naar Mulder en pakte er nog een vlaggetje by. De starter weifelde even en wees toen naar de binnenbaan, zodat de Oost duitser Doring de valse start kreeg aangerekend. Het publiek bij de startlijn joelde verontwaar digd, terwijl de functionaris met de vlaggetjes later mopperde: „Mulder heeft Govaert gespaard. Maar daar kan ik verder niets aan doen, hy is de baas". Om dezelfde reden kon Lieuwe de Boer ongeschonden en als beste Nederlander (7e) het toernooi voltooien. Zijn tweede 500-me- ter-start van zaterdag kon al niet door de beugel en zondag speel de de invaller met vuur toen hy by zyn derde poging een 'pik- start' trachtte te forceren. De mil de hand van Mulder hielp hem daarby. De Nederlandse coach Gauke Ny- holt besefte terdege aan een rampzalige uitslag te zyn ont snapt. Over het fortuin van De Boer: „Op veel starts valt wel iets aan te merken. De ene keer denk je, waarom schiet hy ze nou te rug, maar soms glippen er ook wel een paar door. Dan heb je ge luk. n dat had De Boer". Vrijuit Dat Govaert vrijuit ging, was voor Nyholt een grote verrassing. „Ik dacht, het is gebeurd, Miel ligt eruit. Ik gooide mijn spullen by- na op het ys, tot ik zag dat Do ring de fout kreeg". In het vrij uitvoerige rijtje onregel matigheden van Govaerts schaatsverleden zou uitschake ling door drie valse starts geens zins uit de toon zijn gevallen. In plaats hiervan werd hy 9e, zijn hoogste klassering op een WK. Dank zy starter Mulder werd hy 8e op de 500 meter, maar de kilo meter, waarop Govaert beter uit de voeten kan, bleef onder de NANTES De vreugdedans leidde richting Gerard Bakker, Bevangen door de emoties van het eerste echte Europese succes, vergat Bettine Vriesekoop haar rivale Jill Ham- mersley de hand te schudden en liet zich met betraande ogen in de armen van haar coach vallen. Terwijl de meegekomen Nederlandse kolonie, waarvan een deel zelfs in tenten had overnacht, eigenlijk wéér een deceptie verwachtte, herstelde de Hazerswoudse zich in de finale van het Top-twaalf toernooi in het Franse Nantes op ongelooflijke wijze van een inzinking. Om vervolgens haar 31-jarige Britse tegenstandster, die door de huidige Europees kampioen John Hilton werd begeleid, met een nederlaag op te zadelen. Voordat het zover kwam, stierf zowel Vriesekoop als haar aanhang duizend doden. Want nadat de eerste set, op knulli ge wijze werd ingeleverd (na met 20-16 te hebben voorgestaan), leek de strijd bij 1-6 in het voor deel van Hammersley gestreden. "Op dat moment geloofde ik er niet meer in", gaf Vriesekoop la ter toe. "Ik was zo ontzettend ze nuwachtig, dat ik niet eens meer wist wat ik aan het dóén was". Maar tot verbazing van haarzelf, liet zy echter plotsklaps een serie voortreffelijke ralleys van haar batje vertrekken, waarqp Ham mersley, ondanks haar nieuwe anti-topspin rubber, weinig had in te brengen. Van een 13-16 ach terstand kwam Vriesekoop tot 20-16 terug, om uiteindelijk bij 21-17 winnend te finishen. Dat was een enorme mentale opkik ker, die haar geschonden ver trouwen weer opvijzelde. Zoals later bleek in de allesbeslissende derde set. Druk Agressief stoof de Avanti-speelster vervolgens uit de startblokken, Hammersley met gevarieerde aanvallen voortdurend onder druk houdend. Maar op het mo ment dat de hoofdprijs voor het oprapen lag, kregen de zenuwen wederom de overhand bij Vriese koop. Bij 19-16 copieerde zij haar optreden van de (verloren) eerste set en reeg onnodige fouten aan een. Het ergste werd gevreesd door de Nederlandse aanhang. Niet door de overige 3000 aanwe zigen, want die waren om ondui- delyke redenen op de hand van de Engelse veterane. Maar Betti ne troefde het publiek en Ham mersley uiteindelyk toch gena deloos af. In de spannende slot fase bleek zelfs Hammersley niet over een ijzeren zenuwgestel te beschikken en verschafte Vriese koop zich toegang tot de Europe se succespoort. Bij' 20-20 had Hammersley geen antwoord op twee aanvallen van Vriesekoop, waarna de Hazers woudse aan haar rondedans kon beginnen. "Deze titel geeft mij ontzettend veel voldoening.", be kende ze. "Nu krijg ik eindelijk wat terug voor de door mij geda ne inspanningen". Hoofdprijs Na de verliespartij zaterdagavond tegen Suza Olah, had Vriesekoop overigens helemaal niet meer verwacht dat ze de hoofdprijs naast ongeveer 2000 gulden de beker, die ze var Eindstand dames: 1. Vriesekoop 10 overw., 2. Hammersley 9, 3. Hrachova 8, 4. Hellman 7, 5. Popova 7. Eindstand heren: 1. Appelgren (Zwe) 9-2, 2. Orlowski (Tsj.sl.) 8-3, 3. Douglas (Eng) 8-3. 4. Bengtsson (Zwe) 7-4, 5. Se cretin (Fra) 7-4. het erepodium uit haar hand liet vallen), in ontvangst zou mogen nemen. Na de eerste set nog met enig fortuin te hebben gewon nen, nam haar Hongaarse oppo- nente in de tweede set de over hand. Via 21-18 stoof de nummer 27 van de wereldranglijst vervol gens door in één ruk door naar de winst. De Hazerswoudse machine ver toonde toen voor het eerst, na ze ven overwinningen, enige storin gen. Vriesekoop slaagde er niet in de Hongaarse aanvalswals te stoppen en moest het hoofd bui gen: 21-14. "Ik vond dat ik het hele toernooi slecht speelde", be kritiseerde zij zichzelf. "Na mijn verliespartij tegen Olah zag ik het dan ook niet meer zitten". Eerder had de Hazerswoudse achtereenvolgens Uhlikova (21- 17, 21-17), Hellman (21-10, 21-14), Szabo (21-14, 21-16) en Magos (21- 10, 21-12) aan de haak geslagen. Desondanks kon die imponerende zegereeks Vriesekoop niet gerust stellen. Ze had er zelfs 's nachts wakker van gelegen. De slaap kon ze maar niet vatten, ping- pong-problemen drongen zich op de voorgrond. Hoe moest Po pova worden overwonnen En wat zou de juiste verdediging te gen het anti-topspin rubber van Hammersley kunnen zijn Die vragen hielden haar bezig. Prooi Gistermorgen bleek evenwel niet Popova, maar de Westduitse Ur sula Kamizuru (Hirschmuller is getrouwd met een Japanner) een moeilijk te vangen prooi. Vriese koop had na de veegparty tegen Popova (21-12, 21-14) de concen- tratieboog wat minder gespan nen staan en moest daardoor een set inleveren. In de beslissende set (de eerste had ze gewonnen met 24-22) was de pupil van Bak ker echter weer bij de les en ze gevierde met 21-15. Waarna net als bij de twee voorgaande afle veringen van de Top-twaalf de wedstrijd tegen Hammersley de beslissing moest brengen. Vooraf had de nummer 12 van de wereldranglijst zich laten ontval len dat Hammersley eigenlijk geen probleem meer zou mogen zijn. Maar dat werd zij dus wel en voor coach Gerard Bakker stond dat al bij voorbaat vast. Hij im mers had Hammersley vorige week op de Open Duitse titel strijd aan het werk gezien, maar zijn pupil bewust informatie daarover onthouden. "Dat zou haar alleen maar zenuwachtig hebben gemaakt", wist de Avan- ti-trainer, die daar een sterke Hammersley achter de tafel zag. "De agressieve instelling van Betti ne heeft haar er uiteindelijk bo venop geholpen. Ik heb geduren de de hele partij grommend en knarsetandend in een hoek geze ten. Mijn hartslag was over de 1000, maar ik bleef hopen op de goede afloop." En Hammersley zelf? Het verlies en het nagelaten handdrukje van Vriesekoop stelden haar diep te leur. Hoewel de jaren voor haar gaan tellen, blijft ze optimistisch gestemd ten aanzien van de na bije toekomst. Dit mede dankzy haar nieuwe anti-topspin rub ber. "Daardoor heb ik vertrou wen voor de Europese kam pioenschappen". Net zoals Vrie sekoop dus, die bekende: "Deze titel is voor mij een fikse steun in de rug". "Maar", zo zong het duo Bakker-Vriesekoop in koor, "zo lang Hammersley op Europees niveau blijft acteren, zal ze altijd moeilijk te bespelen blijven". "Denk erom datje het koppie erbij houdt", lijkt Gerard Bakker zijn pupil hier in te fluisteren Bettine deed dat en won de Top Twaalf. Heren Bij de heren kwam de Zweed Mic- kael Appelgren als triomfator uit de strijd naar voren. De twintig jarige pingpong- prof, spelend in de Duitse Bundesliga, bleef zijn concurrenten Orlowski en Secre tin voor. Laatstgenoemde Frans man leek aanvankelyk zijn pu bliek op een "lekkerny" te ver gasten, maar tijdens de uitput tende zaterdag-sessie werkte de leeftijd (32) van de voormalige Europese kampioen in zijn na deel. Hij moest daardoor de jon ge Pansky en de oud-wereld kampioen Bengtsson zelfs nog voorrang verlenen. Na in de laatste ronde van Vricse- koops' vaste dubbel-partner Grubba gewonnen te hebben, mocht Appelgren terecht de be ker van Nancy Evans in ont vangst nemen. Jupp Schlaf had dat eigenlijk moeten doen Maar omdat de Europese tafeltennisu- nie de Westduitser wegens ver meende malversaties als voorzit ter heeft afgezet, werd de Engel se met die taak belast. Voor de vacature is momenteel de Hongaar Lakatos kandidaat. De Nederlander Henk van Dils had zich aanvankelyk ook in de ver kiezingsstrijd gemengd, maar omdat de Joegoslaaf Kapetanic zich onverwacht terugtrok, zag ook Van Dils van zyn kandida tuur af. omdat hy Lakatos niet in de wielen wilde rijden. Mochten er echter door andere bonden kandidaten naar voren worden geschoven dan zal ook Van Dils zich wederom in de verkiezings strijd mengen. ROB ONDERWATER Yvonne van Gennip in de week voor het WK-sprint de meest besproken schaatster. Amper veertig uur voor de eerste start verscheen haar naam alsnog op de deelne merslijst, maar de onvergeef lijke flater van de KNSB bleek haar niet van de wijs te hebben gebracht. De 17-jari- ge Haarlemse sloeg zich be wonderenswaardig door het toernooi heen, en bereikte zo waar de vierde plaats, juist voor de nationale kampioene Alie Boorsma, waarmee de oogst van de Nederlandse da mes gunstiger uitviel dan in de vier voorgaande sprint- toernooien. Van Gennip, die haar nog verse nationale puntenrecord ver scherpte, en Boersma stre den op eerbiedwaardige af stand van Natalja Petroesjo va. In de ruime prijzencollec- tie van de Russin ontbrak nog de sprinttitel, maar daar in is nu ook voorzien. Op alle vier afstanden eindigde ze als winnares voor haar traditio nele Oostduitse rivale Karin Busch-Enke. De puntenscore die ten slotte achter Petroes- jova's naam verscheen bete kende een nieuw wereldre cord voor laaglandbanen. De beslissing viel toen de twee voudige Europese en wereld kampioene allround op de tweede 500 meter Busch in een rechtstreeks duel ver sloeg en via drie afstandsze ges niet meer van de eerste plaats verdrongen kon wor den. Op het EK, veertien da gen geleden in Heerenveen, Concentratie voor de start bij Yvonne van Gennip. De jeugdige rijdster deed het in Alkmaar uitstekend. zette Petroesjova het all round-toernooi op identieke wijze naar haar hand en bleef het vervolgens onduidelijk waartoe ze op de verrassend door Busch gewonnen 3000 meter in staat was. In Alkmaar streefde de Russin naar een optimale score, waardoor ze op de tweede ki lometer nog eens voluit ging. Yvonne van Gennip beet zich vast in haar spoor en reed de ze afstand zelfs sneller dan ooit, maar Petroesjova is in de huidige vorm onmogelijk bij te benen. Alleen de Ame rikaanse Sheila Young, gaf in het verleden één van haar drie wereldtitels extra glans door eveneens op alle vier on derdelen te zegevieren. De nu 31-jarige Amerikaanse mist de kracht om nog een rol van betekenis te spelen. Daarentegen doet de West duitse Monika Holzner- Pflug, van dezelfde schaats- generatie als Young, het des te opmerkelijker. Als moeder van twee kinderen lijkt ze be zig aan haar tweede jeugd. Precies tien jaar terug greep Pflug op 17-jarige leeftijd (dus net zo oud als Yvonne van Gennip nu is) de we reldtitel, dit weekeinde zette de progressie zich voort waarvan sinds haar rentree steeds sprake is geweest. Ter zijde gestaan door de voor malige Nederlandse bonds coach Ab Krook behaalde zij het vorig jaar in Grenoble de vyfde plaats, deze keer bleek alleen nog het onaantastbaar lijkende koppel Petroesjova- Busch van meer kwaliteit.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9