en onmogelijk" "Looneisen FNV niet reëel" Britse zakenman weer thuis Schieten op kraai helpt andere vogels niet" Fractieleiders PvdA en D'66 Gif onder speeltuin Meer actie tegen Zuid-Afrika Stichting dient klacht in wegens verkrachting vrouw in Bijlmerbajes Protesten tegen eisen bijdrage ziektekosten Nieuwe bisschop Fokker en overheid bespreken verlies Plak- en kladactie uit sympathie voor Polen MAANDAG 8 FEBRUARI 1982 Binnenland PAGINA 7 Metaalwerkgevers ZOETERMEER (ANP) - De loon eisen die de industriebond FNV voor dit jaar op tafel heeft gelegd leiden tot een stijging van de loonkosten met zestien procent. Dat zegt de organisatie van de werkgevers in de metaalindus trie. de FME, in haar blad Meta- lektro Visie. Met wie wil de industriebond FNV een loopje nemen, zo vraagt de FME zich af. "Misschien met zichzelf. Maar zeker met de eco nomische werkelijkheid van vandaag". De loonsomstijging die voor 1982 al vastligt komt uit op 5,12 5,62 procent. Dat percentage bestaat uit een overloop uit '81 van 1,6 procent, prijscompensatie per 1 januari van 3,57 procent, inciden teel (periodieken, promoties) 1 1,5 procent, waar dan een beper king van de vakantietoeslag (0.25 procent) en lagere sociale lasten (0,8 procent) van aTgaan. De ziektewetmaatregelen leiden tot een premieverlichting van 1,67 procent waar een kostenver hoging van 1 tot 4 procent tegen over staat, afhankelijk van de mate en frequentie van het ziek teverzuim. In totaal leidt dit tot een loonkostenstijging van 4,45 7,95 procent. De eisen van de industriebond FNV leiden op zichzelf tot een loonkostenstijging van zo'n 10,5 procent, aldus de FME. Verkor ting van de werkweek van 40 naar 38 uur kost vijf procent, er wordt een algemene loonsverho ging van één procent geéist, de prijscompensatie per 1 juli moet op jaarbasis op rond 1,5 procent uitkomen en er zal voor diversen nog eens een half procent nodig zijn. Daarmee komt het totaal van de loonkosten op 14,95 18,45 procent. Het gewogen ge middelde van alle kostenfacto ren komt uit op 15,9 procent, al dus de industriewerkgevers. VLISSINGEN (ANP) - Het ge meentebestuur van Vlissin- gen heeft de speeltuin "De oude stad" zaterdagmorgen met onmiddellijke ingang la ten sluiten. Uit onderzoeken die de provinciale milieu diensten in Zeeland momen teel instellen naar giftige stof fen in de bodem is komen vast te staan, dat zich in de bodem van de speeltuin ook direct aan de oppervlakte cyanide-resten bevinden. De speeltuin is gelegen op het terrein van de voormalige gasfabriek in Vlissingen. Kamerlid Ter Beek: DEN HAAG (GPD) - Relus ter Beek, buitenland-spe cialist in de Tweede-Ka merfractie van de PvdA, wil dat Nederland een in ternationale conferentie belegt over boycotmaatre gelen tegen het Zuidafri- kaanse apartheidsregime. In het debat over de be groting buitenlandse za ken zal hij hierop deze week aandringen. DEN HAAG (GPD) - De fractieleiders Meijer (PvdA) en Brinkhorst (D'66) hebben zich dit weekeinde ondubbel zinnig uitgesproken tegen verdere bezuinigingen dit jaar van 4,5 tot 5 miljard gulden. Minister-president Van Agt verklaarde vrijdag dat „puur rekenkundig gezien" om buigingen van die omvang nodig zijn om het financie ringstekort van het rijk terug te brengen tot 6,5 procent, zoals is afgesproken. Zowel Meijer als Brinkhorst zeiden echter dat zulke forse extra om buigingen niet mogelijk zijn. Zij keerden zich daarmee tegen hun CDA-collega Lubbers, die de af gelopen weken bij herhaling voor nieuwe, drastische bezuini gingen heeft gepleit. Ook de CDA'er en onderdirecteur van het Centraal Planbureau Weiten- berg brak daarvoor onlangs een lans. Onzin In een interview in De Volkskrant noemde Meijer het „volslagen onzin" om zulke ingrijpende nieuwe" bezuinigingen door te voeren. „De samenleving vangt extra ombuigingen in die orde van grootte dit jaar niet zonder zeer schadelijke gevolgen op", zei hij. „Er zijn eenvoudig geen maatregelen voor te verzinnen". Met de PvdA valt over verdere om buigingen alleen te praten als ze worden uitgesmeerd over een langere periode, aldus Meijer. Daarbij wil hij niet verder gaan dan 9 miljard in twee jaar, tenzij tegelijkertijd de winsten van banken, verzekeringsmaatschap pijen en pensioenfondsen wor den aangepakt. D'66-fractievoorzitter Brinkhorst zei gistermiddag voor de AVRO- radio: „Ik spreek het CDA duide lijk toe: 4,5 tot 5 miljard ombui gen, dat kan natuurlijk absoluut niet". De D'66-fractieleider schaarde zich aan de zijde van de PvdA door nadrukkelijk te ver klaren dat dit kabinet niet alleen maar een ombuigingskabinet mag zijn. Hy weersprak de sug gestie dat de PvdA in het kabinet „een verdrukte minderheid" zou zijn. Brinkhorst Brinkhorst vindt de komende we ken van doorslaggevend belang voor het voortbestaan van het kabinet. De coalitie zal moeten laten zien dat ze een eenheid vormt. Daaraan ontbreekt het tot op heden, meent Brinkhorst. Van Agt, Den Uyl en Terlouw moeten tonen dat ze gedrieën voor het totale kabinetsbeleid staan van zowel ombuigingen als werkgelegenheidsplannen. „D'66 heeft nu als taak te zorgen dat de coalitiepartners op een spoor komen dat de inzet is van dit kabinet voor de komende maanden, en ik hoop jaren", al dus Brinkhorst. „Want als het zo doorgaat dan zouden we wel eens in heel moeilijk vaarwater terecht kunnen komen". In het interview met De Volks krant noemde ook Meijer de noodzaak van meer eenheid in het kabinet. Hij verwachtte meer steun van Van Agt voor het werkgelegenheidsbeleid. Over Terlouw zei Meijer; „De tijd komt snel dichterbij dat hij dui delijk moet maken dat hij ook voor de kar staat. Je kunt name lijk de PvdA niet alleen verant woordelijk stellen voor alle kor- te-termijnmaatregelen die geno men moeten worden". SCHIPHOL De Britse zakenman Andrew Pyke en zijn Nederlandse vrouw Tilleke beantwoordden zaterdag op Schiphol de vragen van de internationale pers. Pyke was vrijdag na een gevangenschap van 17 maanden in Iran vrijgelaten. De Brit werd in augustus 1980 gevangen genomen op beschuldiging van spionage SCHIPHOL (GPD) - De Britse za kenman Andrew Pyke, vorige week vrijgelaten na 17 maanden gevangenis in Iran op beschuldi ging van spionage, zei zaterdag bij zijn aankomst op Schiphol dat hij zijn vrijheid had te dan ken aan „een lichte verbetering in de betrekkingen tussen Iran en West-Europa". Pyke was in augustus 1980 gearresteerd van wege wraakzucht van een man die hij een baan had geweigerd. De man („geen Europeaan") be schuldigde Pyke, in Iran werk zaam voor de Nederlandse heli- coptermaatschappij Schreiner, vervolgens van spionage. Vrijdag werd Pyke in Athene ver enigd met zijn Nederlandse echt genote Tilleke. Het echtpaar reis de zaterdag door naar Nederland (de Pykes wonen in Voorburg). In Engeland, Pyke heeft een wo ning in Herford, zullen zij deze week de vrijlating met familie en vrienden vieren. Pyke heeft in drie gevangenissen gezeten, alle in of vlak buiten Te heran. De Engelsman zei goed behandeld te zijn. Het had hem in zijn cel dan wel aan een bed ontbroken, maar „de Perzen zijn gewend op de grond te slapen, dus ik moest daar ook aan wen nen". Van executies in de gevan genis, ook in de beruchte Evin- gevangenis in Teheran, had hij niets gemerkt, „maar het was be kend dat ze plaatsvonden". Ter Beek vindt dat het kabinet meer „politieke signalen" moet geven, dat het het Zuidafrikaan- se bewind afkeurt Daarmee moet het vooruitlopen op de in stelling van een officieel olie-em bargo waaraan nog tal van juridi sche haken en ogen zitten. In af wachting van de oplossing van die problemen mag Nederland niet stil zitten, meent Ter Beek. „Met erkenning voor de juridische problemen die er zijn (het Bene- lux-verdrag verhindert eenzijdi ge boycot-maatregelen zolang België en Luxemburg er niets voor voelen, red vind ik dat de politieke wil volstrekt overeind moet blyven en dat minister Van der Stoel daar het bewijs van moet leveren", aldus Ter Beek zaterdag in het VARA-radiopro- gramma In De Rooie Haan. Het kamerlid wil dat Van der Stoel een beroep doet op de oliemaat schappijen en tanker-bedrijven om zich te onthouden van oliele- veranties aan Zuid-Afnka. Het effect daan.-an zal gering zijn, verwacht hy. maar als politieke signaal acht hy het beroep nood zakelijk. AMSTERDAM (ANP) - De stichting vrijwillige hulpverlening aan (ex-)gedetineerden in Amsterdam heeft een klacht inge diend bij de officier van justitie naar aanleiding van de verkrach ting van een 25-jarige gedetineerde vrouw door een parketwacht in de Bijlmerbajes in de hoofdstad. John van Tilborg, stafmede werker van de stichting, vertelde zaterdag dat de vrouw vorige week na een bezoek aan het spreekuur van het bureau voor rechtshulp in de gevangenis met was teruggegaan naar de vrou wenafdeling, maar door het gebouw was gaan dwalen. Uiteinde lijk was zij terecht gekomen op de afdeling van de rechter com missaris, waar twee parketwachten waren. De mannen zouden opmerkingen tegen haar gemaakt hebben, waar zy "in de grap pige sfeer" op had geantwoord. Op een gegeven moment was een van de parketwachten echter tot daden overgegaan, waarte gen de vrouw zich had verzet. De man verkrachtte haar, terwyl de ander op de uitkijk stond. Volgens Van Tilborg wendde de vrouw zich na de gebeurtenissen tot de gevangenispsychiater, die haar echter afgeraden zou heb ben er een zaak van te maken. Ook de directrice van de vrou wenafdeling zou geweigerd hebben haar te helpen. Daarop nep de vrouw de hulp van de stichting in. die op haar beurt een advocaat inschakelde. Zy hebben geprobeerd de directie van de Bylmerbcyes te spreken te krijgen, wat niet gelukt is. Van Tilborg verklaarde dat er al vaker klachten binnengekomen zijn over de behandeling van vrouwen in de Bijlmerbajes, en vooral over de parketwachten. Die klachten worden volgens Van Tilborg echter nooit serieus behandeld. Behalve de klacht bij de officier overweegt de stichting contact op te nemen met de reclassering en de advocatuur om actie te ondernemen en een brief te schnjven naar de minister van justitie. Het Tweede-Ka merlid Peter Lankhorst (PPR) heeft toegezegd over deze kwes tie vragen te zullen stellen in de Kamer ARNHEM (GPD) - De plannen van het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne om de ei gen bijdrage in de awbz (algeme ne wet bijzondere ziektekosten) te koppelen aan het inkomen van de betrokkene, hebben in de Arnhemse gehandicaptenge meenschap Het Dorp en ook el ders in het land een storm van protesten veroorzaakt. De maxi male eigen bijdrage awbz wordt opgetrokken tot de gemiddelde verpleegprijs De maatregel moet per 1 juli ingaan. Voor een flink deel van de inwo ners van Het Dorp zou de nieuwe regeling een inkomensderving van enige honderden guldens tot ver boven de 1000 gulden netto per maand betekenen. Een in al ler ijl opgericht actiecomité heeft de plannen volstrekt onaan vaardbaar genoemd. Met dit - voortijdig uitgelekte - plan wil het ministerie komen tot drastische bezuinigingen op de uitgaven ih de sociale sector. De nieuwe regeling, waarover ad vies is gevraagd aan de Nationale Ziekenfondsraad in Amstelveen, moet betrekking hebben op alle bewoners van verpleegtehuizen, verzorgingstehuizen en leefge meenschappen die onder de awbz-regeling vallen. UTRECHT - Mgr. A. J. Glazema- ker, oud-katholiek bisschop van Deventer, is gekozen tot aartsbis schop van Utrecht van de Oud- Katholieke Kerk in Nederland. Hij zal mgr. M. Kok opvolgen, die met pensioen is gegaan. Bisschop Glazemaker houdt zijn verkiezing veertien dagen in be raad. Die kwam namelijk tot stand via een democratische pro cedure. Mgr. Glazemaker wil nu onder andere met het collegiale bestuur van zijn kerk (8000 gelo vigen in ons land) overleggen of hij deze keuze aanvaardt. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eindhoven Den Helder licht bew. 7 motregen 7 motregen 6 regen 8 half bew. 8 Rotterdam geheel bew. Twente regen Vlissingen zwaar bew. Zd.-Limburg regen Barcelona geheel bew. Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Oslo Parijs Stockholm Zürich Las Palmas half bew. half bew. onbew. motregen licht bew. licht bew. licht bew. onbew. licht bew. geheel bew. zwaar bew. licht bew. geheel bew. licht bew. regenbui Tel-Aviv licht bew. 15 AMSTERDAM (ANP) - Fokker en de Nederlandse overheid gaan met elkaar rond de tafel zitten om de verdeling te bepraten van de verliezen op het MDF-100 pro ject, zo zei desgevraagd een woordvoerder van Fokker. In de afgelopen vijf jaar is door Fokker en de overheid circa f 200 min. gestoken in de ontwikke ling van een nieuw toestel, dat eerst de F-28 Super, toen F-29 en in de laatste fase MDF-100 heet te. Fokker heeft al enkele tiental len miljoen guldens afgeschre ven op dit project. Dit geld kan als verloren worden beschouwd, nu de samenwerking tussen Fok ker en McDonnell-Douglas is op Comité eist ontslag consul El Salvador PUTTEN (ANP) - Het El Salva- dor-comité wil dat de honorair consul-generaal van El Salvador in Nederland, P. van Eek in Put ten, met onmiddellijke ingang zijn functie neerlegt. Het comité heeft dat zaterdagmorgen laten weten door middel van een door ongeveer twintig comité-leden overhandigde petitie. Van Eek zei desgevraagd dat hij zijn functie pas zal neerleggen wanneer de Nederlandse rege ring haar ambassadeur in El Sal vador terugroept en de Neder landse consulaire vertegenwoor digers in dat land van hun func ties ontheft. gezegd. Fokker heeft de bedra gen afgeboekt op de winsten in de afgelopen jaren onder speur en ontwikkelingskosten. Daf Trucks in Eindhoven is hevig teleurgesteld over het stopzetten van de samenwerking tussen Fokker en McDonnell Douglas. Daf Trucks maakte een goede kans daarvoor de landingsgestel len te mogen maken. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie heeft zaterdag in de Waalhaven acht jongeren aan gehouden die daar de muren van havenbedrijven hadden beklad met leuzen, die sympathie voor de Poolse vakbond Solidariteit uitspraken. De actievoerders verklaarden dat de in het Pools gestelde leuzen bedoeld zijn als ruggesteun voor de zeelieden van Poolse schepen die in de Waalhaven veelvuldig aanleg gen. De actievoerders werden nadat proces-verbaal tegen hen was opgemaakt, heengezonden. Vloer Er is op dit moment in Polen nog geen sprake van een acute nood situatie, maar de vloer van het le vensonderhoud is bereikt. Er is nog steeds veel hulp nodig. Dat is de conclusie van twee leden van de stichting Amsterdam helpt Warschau, prof. T.J. Stah- lie en mr. J.H. Engel. Zij kwa men gistermiddag op Schiphol aan na een bezoek van vijf dagen aan Polen. Doel van hun bezoek was het con tact, dat na het militaire ingrij pen in Polen op 13 december van het vorig jaar was weggevallen, te herstellen en te onderzoeken aan welke goederen er behoefte bestaat. Daarbij hebben Stahlie en Engel zich vooral geconcen treerd op medische goederen. De beide leden van de stichting vertelden dat zij in Polen alle me dewerking hadden gekregen en met iedereen hadden kunnen praten. Uit die gesprekken was duidelijk geworden dat de Polen zich trachten te redden met wat er voorhanden is, maar dat er zonder hulp elk moment een ca tastrofale situatie kan ontstaan. Prof. Stahlie vertelde dat er voor al behoefte is aan produkten, die niet in Polen zelf worden ge maakt. Die moeten worden ge kocht met deviezen die er niet meer zijn. Het gaat om relatief eenvoudige en goedkope, maar vitale goederen, zoals infuus- naalden, een bijzondere sman- stelling van babymelk, papieren voor electrocardiografen en be paalde geneesmiddelen. Ook bleek er een groot gebrek te be staan aan eenvoudige schoon maakmiddelen, insecticiden, olién en vetten en textiel. "Er is geen dokter meer die een witte jas zonder gaten heeft", aldus Engel. Herstel Stahlie en Engel hadden overigens de indruk dat de Polen zich weer wat aan het herstellen zyn van de schok van het militaire ingrijpen. Zij proberen weer zoveel moge lijk het normale leven doorgang te laten vinden. De situatie was beide stichtingsleden meegeval len, maar, zo zeiden zy, dat wil niet zeggen dat er niets aan de hand is. Zo zyn er veel mensen geïnterneerd en zyn er erg veel militairen op straat Ook Engel en Stahlie werden voortdurend aangehouden. Engel, die in aug- stus ook in Polen was geweest vertelde dat het hem opgevallen was dat de njen wachtenden voor de winkels verdwenen wa ren, maar hij schreef dit toe aan de astronomisch gestegen pry- zen van levensmiddelen. Engel en Stahlie waren overigens van mening dat het huidige regi me de hulpverlenging niet in de weg staat. Symposium Kritisch Faunabeheer ARNHEM (GPD) Recente on derzoekingen van het Rijksinsti tuut voor Natuurbeheer (RIN) in Arnhem hebben uitgewezen dat de jacht op kraaien en eksters overige vogelsoorten niet echt helpt bij de strijd om het voort bestaan. Dat kraaien een grote bedreiging vormen voor andere vogels is niet aangetoond. Dit zei dr. A. L. Spaans van het RIN za terdag op een symposium over kraaiachtigen in Arnhem, geor ganiseerd door de Stichting Kri tisch Faunabeheer. De meningen over kraaien of kraai achtigen, waartoe in Nederland zwarte kraai, ekster, kauw, Vlaamse gaai, roek en sinds en kelejaren ook weer de raaf beho ren, zijn sterk verdeeld De vo gels consumeren jaarlijks grote hoeveelheden eieren van andere soorten en doen zich ook graag tegoed aan landbouwgewassen. Door jagers en boeren wordt daarom aangedrongen op een in tensievere bejaging. Kritisch Faunabeheer stelt daar tegen over dat er nog wel andere mid delen dan het geweer zijn om de vogels by de landbouwgewassen weg te houden, en dat er niets na tuurlijker is dan wanneer de ene diersoort zich voedt met de ande- Het RIN heeft het gedrag van kraaien bestudeerd in een zestal natuurgebieden. Dr. Spaans heeft vastgesteld dat kraaien in derdaad heel wat nesten leegha len en ook, dat sommige vogel soorten en aantallen achteruit gaan. Maar volgens hem mag dat de zwarte kraai en zyn soortge noten niet worden verweten, in vrijwel alle gevallen was de achteruitgang te wijten aan an dere factoren, zoals veranderin gen in de natuurlijke levensom standigheden. Ook weerhoudt, aldus het RIN, de aanwezigheid van kraaien ande re vogels niet zich in een bepaald gebied te vestigen. Dr. Spaans wees erop dat bijvoorbeeld wei devogels heel goed in staat zijn hun territoria tegen indringers te beschermen. Volgens hem zou plaatselijk afschot van kraaien de stand van deze vogelsoort in het algemeen nauwelyks beïn vloeden. Dr. Spaans pleitte voor een „schoontijd" voor alle kraai achtigen. Dat houdt in dat ze tij dens de broedpenode met rust gelaten worden. Hier zette dr. W. J. Doude van Troostwijk, directeur van de di rectie Faunabeheer van het mi nisterie van landbouw, vraagte kens bij. Hij wees erop dat jaar lijks heel wat wildschade op de boerenbedrijven ontstaat. Juist in het voorjaar, als de gewassen worden gezaaid, is hiervan spra ke. En de wet schrijft voor dat wildschade zoveel mogelyk moet worden beperkt Voorals nog wil de direceur van Fauna beheer het geweer niet aan de wilgen hangen. Hij is zeer geïnte resseerd in alles wat er tot nog toe aan onderzoek naar het doen en laten van kraaien is gedaan. Misschien dat daaruit een ant woord komt op de vraag hoe de kraaienstand moet worden be heerd. Van zo'n onderzoek verwacht de heer H. H. Niesen, bestuurslid van Kritisch Faunabeheer, niet veel. Volgens hem ontstaan daar door alleen maar weer nieuwe vragen. Tydens het symposium merkte Niesen op dat de aandui ding ..schadelijk" voor bepaalde diersoorten eigenlyk helemaal verkeerd is. „Wc moeten leren in zien dat het heel normaal is als het ene dier zich met het andere voedt. In de natuur is het zo gere geld, dat het overgrote deel van alle pasgeboren dieren ten prooi valt aan andere dieren", aldus Niesen. Volgens hem hoeft nie mand bang te zyn voor een onge breidelde toename van het aantal kraaien, want er zyn factoren ge noeg die dat verhinderen. Onder linge concurrentie, byvoorbeeld. Daar is de pas opgerichte Neder landse Boeren Jagers Vereniging het lang niet mee eens. Voorzit ter J. G Nollen was naar het symposium gekomen om te be togen dat er nog veel meer kraai en moeten worden afgeschoten. Veel boeren zyn een afschotver gunning voor schadelyk wild door een ministerieel besluit kwijtgeraakt, en uit onvrede daarmee is de Boeren Jagers Vereniging opgericht De vereni ging verwyt ook de jagers dat ze met yveng genoeg achter de kraaien aanzitten Volgens Nol len ryst op veel boerdcryen de schade aan landbouwgewassen, maïs byvoorbeeld, ook door toe doen van kraaien werkelyk de pan uit

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7